m Vier ijsbrekers breken de Lek open TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT mmsk Tusschen Rotterdam en Vreeswijk. Koninklijke belangstelling. De laatste loodjes wegen het zwaarst. Verbinding Rotterdam-Amsterdam hersteld De vier ijsbrekers, die Woensdag van Rotterdam waren vertrokken om te traviiten de Lek tot Vreeswijk open te breken, zijn m hun,poging geslaagd. Den eersten dag waren de vier sche pen tot Lexmond gevorderd, Raat m den avond keerden zq terug naar Schoonhoven, waar men heeft over nacht. Gisterochtend omstreeks half zes trok men er op uit om het ge deelte van Lexmond tot Vreeswijk te breken, legen half zeven gisteravond beteikten de ijsbrekers na een zwaren striid tegen het ijs Vreeswijk. Een speciale A. N. P.-verslaggever meldde uit Vreeswijk: Vier ijsbrekers de „van Hogen- dorp" en de „IJsbreker 1" van de N.V. Sleepdienst „De Roode Ster en d8 „Breezand" en de „Urk" van do reeder ij gebr. J. "Jl Roelofs te Rot- terdam hebben na een moeizamen stnjci, het ijs in de Lek tusschen Rot terdam en Vreeswijk gebroken, zoodat, wanneer vandaag de „Wilïïelmina Goedkoop" van de reoderij Goedkoop te Amsterdam het ijs in het Mer- wedekanaal overwonnen zal hebben, de scheepvaartverbinding tusschen de hoofdstad en Rotterdam weer hersteld is. Bijna»-22 uur hebben de vier ijsbrekers moeten vechten tegen de harde massa, voor zij hun doel hadden bereikt. Woens dagochtend om acht uur vertrokken" zij uit Rotterdam. Tot Lexmond, waar een ste vige dam in de rivier zat, werd het ijs gebroken en den nacht werd in Schoon hoven doorgebracht. Gisterochtend om 9 negen uur werd de strijd voortgezet en vooral het laatste deel van den weg de afstand tusschen Rotterdam en Lex mond bedraagt 41 kilometer, terwijl de afstand tusschen Lexmond en Vreeswijk sleehls negen kilometer is bleek zeer moeilijk te zijn. De oorzaak hiervan was ten deele, dat veertien dagen geleden de rivier reeds tot Lexmond opengebroken was, zoodat het ijs hier grootendeels uit aaneen ge vroren schotsen bestond. Na Lexmond kwam het gedeelte, dat nog niet gebroken •was en bovendien zaten in deze negen kilometer enkele ijsdammen. Vooral de dam bij Lexmond was een taaie tegen stander Hij was zoo dik, dat het ijs-bij ebtij tot den bodem van de rivier stond. Slechts langs de oevers waren smalle stron ken, waar het ijs de normale dikte van 30 tot 35 centimeter had en hier zocht -de stroom van het-rivierwatèh-Sch'èeh weg. Deze stroom was uiteraard zoo Sterk*, dat de ijsbrekers gedwongen 'waren den dam m het midden aan te pakken. Hoe sterk de tegenstand van het ijs was, mag blijken uit het feit, dat de vier ijsbrekers twee <n een half uur noodig hadden om een afstand van vier honderd meter open te breken. De 41 kilometer, welke Woensdag afgelegd zijn, verliepen op een veel vlottere wijze, dan de laatste negen kilometer. De weersomstandigheden hebben hier ook wel toe medegewerkt. Vooral m den ochtend' hing gisteren een diklce mist boven de rivier, welke aanvankelijk zelts een gevaar voor de ijsbrekers opleverde, omdat de ri vier bel rekkelijk smal is en de vier ijsbrekers dus op korten afstand van elkaar voeren. Bet uiteraard al moeilijke manoeu- vreeren werd, door den mist nog ver zwaard. Na Lexmond-schoten de sche pen beter op. Een aardig moment deed zich even bo ven Lexmond voor. Sinds 6 Januari j.l. was daar het hon derd tons vrachtschip „De Kraanvogel" in- gevroeren. Het scheepje was destijds door de vorst overvallen en ongeveer dertig me ter van den Zuidelijken oever in het ijs vastgeraakt. Om twaalf uur gistermiddag bereikte de „Van Hogendorp" als eerste het schip en een kwartiertje later kon het zijn zoo plotseling onderbroken reis van Keulen naar Rotterdam voortzetten. Het merkwaardige feit, dat dit jaar het ijs op de rivieren met eerst in den boven loop, maar eerst bij de monding zich zette, heeft tengevolge gehad, dat de rivier vele dammen vertoonde. In andere jaren kon de stroom het ijs van boven afvoeren. Nu werd het afgevoer de ijs echter op de dichtgevroren plaatsen opgevangen en vormde het daar dikke lagen. DER VRIJDAG, 9 Februari 1949 No. 22398. Het kaartje geeft een goed beeld van de kritieke punten bij het kruien vanRrin en raal, o.a. Lobith, Driepolder, Spijk, 'Milhvsgen, enz. - De Spijksehe overlaat werkt op volle kracht, het Rijnwater stroomt mei hevig lawaai en in groote hoeveelheden de oude Rijnbedding in. Er ligt een geweldige ijs- dam, aan den" Landsdijk, „De Driepol der", op de kaart aangegeven met de plaatsen Aart, Pannerden en Henver. Dit gedeelte is een eiland cgeworden. Het plaatsje Spijk was al direct - ge ïsoleerd toen de overlaat in werking kwam5. De Waal was gisteren in vollendrift; hét'ijs had zich "vastgezet te Lent bij' Nrj- mègen. De Rijn zit weer" te Mi Hingen. Hoe meer men Vreeswijk naderde, hoe heviger de tegenstand van het ijs werd. Het weer was troosteloos. Wel trok de mist later op den dag een weinig op, maar de lucht bleef somber en af en toe regen de het. Pas om kwart over vijf bereikte de „Van Hogendorp" als eerste de verkeersbrug bij Vreeswijk en voor de lichten van de Beatrixsluis in zicht kwamen, wees de klok half zeven. Inmiddels was de belangstelling voor het werk van de ijsbrekers op de oevers zeer groot. Overal stonden menschen langs den wal en zelfs auto's, die den weg ovei den dijk volgden, onderbraken af en. toe hun reis voor eenige oogenblikken om het breken gade te slaan. De Koningin arriveert. - t" "Het hoogtejranf' vmt-dertgdochk was v - wel het' moment, toen de booten het zoogenaamde klein Schevemingen ten Westen van Vreeswijk bereikten en het bleek, dat E M de Koningin in gezel schap van Haar hofdame, jonkvrouwe 'Van Tets en Haar adjudant, generaal- majoor, jhr. De Jonge van Eliemeet," ook tot de toeschouwers behoorde. Aan vankelijk werd deze hooge belang stelling aan boord niet opgemerkt, doch plotseling herkende een van de leden van de technische leiding den Konink lijken standaard. In weinige oogeinblik- kein had het nieuws over de schepen de ronde gedaan en de volledige be manningen van de ijsbrekers, uitgezon derd het machinekamerpersoneel, als mede de gaston, verzamelden zich op de dekken. H. M. bleek reeds om half drie te Vreeswijk gearriveerd te zijn en Zij verliet Vreeswijk pas om ruim vijf uur, toen de schepen de verkeersbrug ge passeerd waren en de duisternis inviel. ten gedaan 'om de hegemonie van het ijs 1e breken. - De organisatie van dezen tocht berustte bij den rijkswaterstaat in samenwerking met het Comité voor ijsbestrijling te Rot terdam. Het ijs in de Waal i)ij Nijmegen Zat de rivier Innen of beneden los komen? Gisteravond om negen uur was de toe stand' van de Waal te Nijmegen nog steeds .onveranderd'., Het water steeg heel lang- j zaain' en /heeft een hoogte .bereikt - van ■IÏA0 meter -j- N.A.P. Nu doet zich voor Nijmegen de ongewone omstandigheid voor. dat er ziclT sinds gisternacht tusschen de Waalbrug en het fort Sprokkelen burg een wak gevórmd heeft van ongeveer 1 K.M. lengte.''Daar achter ligt de Waal muurvast en bevindt'zich' zeer waarschijnlijk een ernstige ijsverdikking, waarachter de ri vier 150'. meter hooger staat, dan in Nij megen.' Bovendien is ai hetjjs, dat gister nacht Nijmegen is gepasseerd', vastgeloop-en op de reeds bestaande ijsverdikking té" Beu- ningen met- het gevolg, dat Nijmegen nu eigenlijk tusschen twee ijsdammen in zit. De verantwoordelijke autoriteiten hou den zich thans bezig met de vraag: Of de Waal,beneden of boven Nijmegen los zal komen. ;Komt zij op drift in Beuningen, dan ont staat er voor Nijmegen geen groot gevaar, maar de kans op loskomen van de rivier beneden is "niet groot, daar deze tot Zalt- bómmel vast zit. Komt de rivier boven los, dan krrjgt Nijmegen de yplle laag van het ijs_en bovendien een bizonder groote massa water, dat weer kan vastloopen op de verdikking in Beuningen, Met dit voor oogen gorden in Nijmegen zooveel moge lijk voorzorgsmaatregelen "getroffen. De positie van de vier nog niet ge zonken schepen van de N.V.,Nijmeegsche Stoomboot Maatschappijen is er daardoor niet beter'op geworden en bovendien is het gevaar niet denkbeeldig, dat zware ijsschollen op de lage kade tusschen Lage- markt en Grootestraat tegen de huizen zullen opkruien. ;De politie -heeft dan ook maatregelen genomen, dat niemand* dit gedeelte van de kade, waar vroeger de pont aanlegde, pas seert. «- - Aankomst te Vreeswijk in donker. De dooi maakte het werk nog zwaarder. Ook het dooien vormde, hoe vreemd het ook moge klinken, een hinderpaal bij het breken. Het ijs was door den dooi namelijk zacht geworden en scheurde niet meer. De schotsen, welke werden afgebroken, waren dus betrekkelijk klein en daardoor kwam het, dat de ijsbrekers, die met een tusschen- ruimte van ten hoogste twintig meter naast elkaar werkten, slechts zeer weinig steun van elkaar ondervonden Het was daardoor vopr de schepen niet mogelijk om lang achter elkaar door te varen. Meestentijds liepen de brekers na een goede scheepslengte u-eer vast en wa ren zij gedwongen achteruit te varen om een nieuwen aanloop te nemen. Niet al leen eisclite dit een groote oplettendheid van de kapiteins, doch tevens verzwaarde dit het werk van het machinekamerperso- Lo reis werd', toen het donker begon te wonden, nog veel moeilijker. De rivier is voor Vreeswijk smal en de schepen hadden weinig ruimte om te manoeuvree- ren. De dikte van het ijs had tengevolge, dat de schepen talrijke malen volkomen uit hun koers liepen en enkele malen na derden de schepen elkaar op bijna be angstigende wijze. De. kunde van de be manningen voorkwam echter ieder inci dent, Om half zeven kwamen de lichten van de Beatrixsluis, welker lichten speciaal voor de ijsbrekers ontstaken waren, in zicht. Tevens werd' hiermede het moeilijk ste deel van den tocht bereikt, immers nu kwam weldra het oogenblik, dat de schepen de sluis'navem moesten indraaien en zij van stroomendi water in stilstaand water kwamen. Om niet door den stroom met het ijs op de Westelijke oever van de haven te worden gedrukt, wanen de ijsbrekers genoodzaakt tot voorbij den in gang van de haven te varen. Om kwart voor acht lagen die vier sche pen naast elkander gemeerd voor de sluis. Het ligt in de bedoeling, dat de „Wil- helmina Goedkoop", die gisteren uit Am sterdam is vertrokken om het Merwedeka- naal open te breken en tot Nigtevegt was gekomen, in den loop van vandaag even eens tot de Beatrixsluis komt, zoodat de scheepvaartverbinding tusschen Amster dam en Rotterdam hersteld zal zijn. Inmiddels was de Wind gisteren van. Zuid via het Westen tot Noordoost ge ruimd en de temperatuur tot onder het vriespiunt gedaald, Geen bemoedigend toes need zeer, want ele telegraaf stond niet slil. ken voor hen, die hun uilersle best heb De üssel bij Doesburg „zit" ..-Bi^wayóna-oiaeireeife^lailf telf~heefrJiefc ijs in den IJssel 'voor Doesbdrg zich vast gezet. Als gevolg- hiervan kan de veer- pont over de rivier niet varen, waardoor het verkeer groOte stagnatie en moeilijk heden ondervindt. Immers bij het begin van de vorstperiode, ongeveer zes weken geleden, is de schipbrug over den IJssel weggenomen. Aan de beide steigers, waar- 1 usschen de pont vaart, staan bussen van de Gelnersche Tramweg Maatschappij om de passagiers verder te vervoeren. Nu het veer niet vaart, moeten de reizigers, 'die van Dieren naar Doesburg willen gaan, de reis via Zulfen maken, hetgeen veel meer tijd vergt dan in normale omstan-' diglieUen. Ie Doesburg heeft het ijs zidh tegen het bruggenhoofd gezet. Gevaarlijke was van den Rijn. Vanochtend werd uit Millingcn ge meld. De toestand van den Rijn wordt j inet het uur gevaarlijker. Vanochtend om halt elf bedroeg de was 15 e.M. per uur, de rivier zit nog steeds vast. Schardam uit zijn isolement verlost Verbinding tot stand gebracht doer meters hooge sneeuw bergen. fïet Noora-Hollandsche dorpje Schardam is uit zijn isolement verlost. De bewo ners hebben de laatste week geheel1 af gezonderd van de rest van de wereld geleefd. Het dorp ligt langs den Usseimeerdijk, maar was niet te bereiken. Voetgangers moesten door de landerijen baggeren. Ver keer was niet mogelijk, want aan beide zijden van het dorp had de sneeuw zich metershoog opgehoopt en er was geen doorkomen aan. Gelukkig is deze toestand thans geëindigd. Het hoogheemraadschap Hollands Norderkwarher heeit 'n ploeg ar beiders gerequireerd en deze hebben zich door de sneeuwbergen, die enorme afme- tingen hadden aangenomen, heengegraven. Via lange gangen komt men thans in het dorpje, waar de arbeiders nit den aard der zaak met groote voldoening zijn be groet. Ook de bewoners aan den IJssel- meerdij»: naar de gemeente Warder zijn thans te bereiken. Ook hier heeft men zich een weg door de sneeuwbergen ge graven. De menschen hebben daar een benauwden tijd doorgemaakt. Met groote moeilijkheden kon men de afgelegen boer derijen bereiken. Meer dan een week kon de melk niet aan de auto's van de zui velfabrieken worden afgegeven en moest deze, noodgedwongen, als voedsel' aan koeien en varkens worden gegeven. Nu de sneeuwmoeilijkheden vrijwel geëindigd zjjn, komen er nieuwe moeilijkheden, nJ. die van het water. Verscheidene landerijen liggen reeds blank terwijl het aantal ge vallen van lekkage zeer groot is. De grond is nog te hard bevroren om het water te laten afvloeien en het laat zich aan zien, dat deze ongewensohte toestand nog wel een poosje zat duren. MWÊMM. 2LK.H. Prins Bcrnhard bracht gisteren een bezoek aan generaal H. G. Winkelman» den nieuwen opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, in het gebouw van den Gte- neralen Staf te VGravenhage. Bjj het vertrek deed de generaal den hoegen be zoeker uitgeleide. limkS; De Waal bij Nijmegen is gaan kruien en de meeste aanlegsteigers hebben het niet overleefd en zijn door de ontzaglijke kracht van hei zich voortbewegende ijs in elkaar gedrukt. Ameland in den greep van den winter. Gebrek aan brandstof en en kele levensmiddelen. Sedert Zaterdag j.l. is Ameland volkomen geïsoleerd. Men heeft sindsdien geen post ontvangen, terwijl ook de mogelijkheid ont breekt om van of naar het eiland te komen. Zoo bevinden zich thans in verscheidene deelen van het land zeelieden, die van Zaterdag toen het K. L. M.-vliegtuig voor Ameland hen niet kon medenemen reeds op een gelegenheid wachten om naar huis te kunnen gaan. Een bewoner van Ameland is overleden. Zijn kinderen kunnen de begrafenis niet hijwonen. De afgeloopen dagen was de mogelijkheid uitgesloten, dat een K. L. M.-vliegtuig het eiland uit zijn isolement zolu verlossen, aangezien de bodemgesteldheid van het strand op.Ameland zich hiertoe thans niet leent. In 1929 was men er op Ameland minder ernstig aan toe, dan dezen winter. Toen immers kon men een tocht over het ijs naar den vasten wal maken om de benoo- digde levensmiddelen te lialen, doch dit is na niet mogelijk. Eenige malen heeft men een poging on dernomen om de Wadden over te steken doch het ijs Week te onbetrouwbaar voor een. dergelijk experiment. Dat een en ander zijn invloed op het eiland doet gelden, spreekt van zelf. Zoo konden verscheidene bakkers vandaag geen brood bakken, omdat zij gebrek aan gist hebben. Groenten zijn reeds niet meer te verkrijgen, evenmin als fruit. Bovendien, beschikken enkele handelaren zelfs niet meer over veevoeder. Het ergste van alles is evenwel, dat er groot gebrek aan brandstoffen bestaat, dit heeft ïpenigen bewoner van het eiland dom besluiten zijn eigen huis te sluiten en bij1 anderen in te gaan wonen. De hoop, dat de dooi zou doorzetten, is inmiddels weer vervlogen. De Noordooste lijke wmd doet de eilandbewoners het hart vasthouden. Geweldige ijsmassa's aan de Zuidkust van Ameland leveren een groot gevaar op voor de schepen, die hier ge meerd liggen. Gemengd Nieuws De mijnbrand 'in België Groep arbeiders liep in mijngas. De brand in de mijn te Marchieanes (België;, is uitgebroken in een van de diepste mijnen van België, op cm diepte van 1220 meter. Een dertigtal werklieden was aan het werk op deze diepte, toen zij van kameraden hoorden, dat rook uit een der gangen kwam. Zij begaven zich naar de liftkooi, om naar boven te gaan, doch hierbij phsseerden zij zonder het te weten, de plaats, waar zich het mijngas, dat door den brand was ontstaan, had geeconoentreerd. Slechts vier van hen ont kwamen den dood. Het bergingswerk was gistermiddag nog niet geëindigd'. Men poogt voor alles uitbreiding van den brand te voorkomen. HET KRUIEN VAN DE RIVIEREN RUN EN WAAL 0 Spijk sche - overlaat4 Spijksch t -Landsdijk Dijken Ang«r«n F*nn«rd Doornen NIJMEGEN y- L'v l-VW .v

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5