De Maansteen Wat denkt de „denker" van Rodin? Een pleegzoon is geen „zoon". 67777 69802 JAN HOOGENBERG' 69551 69773 G. J. de Jager, 67664 ~3, v*d* y,sbu' 68421 Verbetering van Schoorsteentrek. Radioprogramma^ Kunst en Wetenschap Rechtszaken A. A. HUMME Jr. Zonderlinge ambtenaren Inval op oefenterrein van de N.S.B. DE DAGEUJKSCHE VRAAGBAAK Algemeen Instaüatiebureau Anthraciet Aütodiensten Bakkerij Bankiers Bedden en Tapijten RQR7R Fa* wiUems Emstïng. u30/0 Rotterdamschedijk 233-235-237. Bedrijïskleedmir Begrafenissen Boekhandel en Bibliotheek Bo uwar tikelen - Ijzerwaren Bouwkundige Glas Goud- en Zilverwerken C7KQ7 Th- v* d. Vlerk, Hoeden, Petten (ook in taken) Kantoor- en Winkelboeken Machinefabriek fiQdflfl ê- Fcintiiae> Meubelen-Stoö'eeren Papiervemietiginj Pompen Rund- Kalfs- en Varkensslagerij Schoorsteenvegen Stofïcn-Manufacturen Stofzuigers, Motoren, Apparaten Stoomen-Yerven Triplex Timmerman - M etselaar -Aannemer Huis- en Decoratie-Schilder 6829* G' VAN MEURS, Woning-inrichting Woningbnreau, Zalen te huur Mishandeling van een veldwachter Verontwaardiging over een „prijs vraag"' van banaal allooi. In liet „R.K. Bouwblad" uit J. B. on der het opschrift „Laag bij den grond' zijn begrijpelijke verontwaardiging over een „prijsvraag", door „De Telegraaf' voor eemgen tijd uitgeschreven. Hij schrijft o.m,: „De altijd op effectbejag uitzijnde re dactie van „De Telegraaf' heeft het noo- dig gevonden om een prijsvraag uit te schrijven, waarin een der meesterwerken van Hodin in verband- wordt gebracht met de meest klem-burgerlijke opvattingen om trent den inhoud van een kunstwerk. Zij had dan de geestigheid1 om de vraag te stellen: „Wat denkt de „denker" van Rodin?" En de le/ers vlogen er op af om hun bnrgermanswijsheden uit te kra men. Tientallen mappen met honderden ant woorden kwamen, volgens het blad, binnen en de jury zat urenlang over deze samen gebundelde onbenulligheden gebogen om naar eer en geweten een uitspraak te doen. Het pijnlijkste is wel, dat men inderdaad een jury vond om aan dien onzin mee te doen en dat daarin de volgende perso nen zitting namen: Prof. Huib Luns, Henriëtte van Eyck, Anton van Duinkerken, dT. G. W. Oviink, Pasquino, jhr. D. C. Röell en Th. van de Voonip, agent van politie. Dr. Ovink heeft zijn uitverkiezing te wijten aan het feit, dat hij de veertig duizendste bezoeker was, terwijl de agent van politie er kennelijk bijgesleept is om te doen zien hoe populair die goeie „Tele graaf" toch wel gericht is. Deze menschen hebben dan gezamenlijk Je bekroningen toegekend. Hoe hoogstaand de met prijzen beloonde antwoorden zijn, blijkt duidelijk uit de met den vierden prijs bekroonde uitspraak: „Hij peinst over zijn verzopen dubbeltjes!" Het woord „verzopen" wordt dan in het kieskeurige dagblad ten deele met stip peltjes aangeduid, doch desondanks vond- de seiectiejory dit een prijswaardige inzen ding. Dit doet denken aan de banalitei ten, waarmede men de treurmarsch van Chopin en de bekende rhapsodie van Liszt heeft aangerand en die het aanhooren \an deze werken voor een deel ongenietbaar maken, daar men, al luisterende, 't banale geintje niet uit z'n gedachten kan bannen Indertijd heeft men in elk geval den auteur van „Jantje die naar den bliksem gaaf' en van „Moeder daar ligt een kip in het water" niet bekroond, maar tot een dergelijke waaideering van het kleinbur gerlijke is men na dan bij monde van onze cultureele voormannen gekomen. Het is treurig. Andere inzendingen wisselen van semti- mentaliteiten tot diepzinnigheden met pro pagandistische strekking, zooals: „Egoïsme en winstbejag hebben al het goede en edele wat de mensch als schepsel Gods heeft meegekregen, vernietigd". O mensch keer terug..." Overigens werd' dteze inzen ding, die in elk geval van ernst getuigt, vier plaatsen beneden de „geestigheid" der verzopen dubbeltjes geplaatst Zoo zorg de de jury voor de rangorde der waarde. De zevende prijswinnaar meent dat de Denker (die trouwens door Rodin heele- maal niet als de „denker", maar als de „dichter" werd bedoeld) zit te piekeren over de entreegelden en zoo gaat dan de stroom van zinloos geleuter door. De eerste prijs werd toegekend aan hem die den Denker „brrr" deed denken, hetgeen overigens geen gedachte is, doch slechts een gevoel van walging uitdrukt inder daad lijkt mij dit de eenige inzending wel ke een prijs waard is. Indien de jury dan maar zoo inzichtrijk is om te erkennen, dut deze weerzin zich ook tot hen en hun lachwekkend bedrijf keert. Wat de Denker, die een Dichter is, denkt, behoe ven wij hier niet uit te knobbelen maar dat Auguste Rodin dit prijsvraaggedoe diep zou gekrenkt hebben, daarover behoeft geen twijfel te bestaan. Maar hij is dood en aldus heeft men vrij spel. Het is grof en beschamend. Door lVilke Collins Nedarlandtche bewerking van 29) Ik zond een boodschap naar de kassen, dat ik hem direct wilde spreken. „Aha," merkte hij op, „u heeft bericht van lady Verinder, zie ik. „Gaat het mij ook aan, mijnheer Betteredge?" .„Dat zult u direct hooien," antwoordde ik, waarep ik hem den brief voorlas, die als voigt ïidde „Beste Gabriel. Wees zoo goed mijn heer Coft mede fe deden, dat ik rnijn belofte Len nagekomen. Het. resultaat was, dat juffrouw Verinder mij plechtig ver zekerd heeft, dat zij, zoolang Hosanna Spearman bij ons in huis is geweest, nooit een vertrouwelijk onderhoud met haar heeft gehad. In den nacht, dat de diamant verdween, heeft zij baar zelfs niet gezien en zij heeft geenerlei contact met haar gehad sedert den Donderdagmorgen, waar op de steen vermist werd tot dezen Zater dagmiddag, waarop zij het huis verliet Dit is de eenige "uitwerking, die het be richt van Rosanna Spearman's zelfmoord op baar had." Op dit punt gekomen, keek ik op en vroeg: Cnff wat hij hiervan dacht „U'~ zandt zich gekwetst voelen, als ik mijn meentng- ten beste gaf," zei hij ge- Ze waren gemakkelijk om te koopett. De 27-jarige landarbeider G. K. en zijn kameraad, de 37-jarige klinknagelmaker A H., beiden uit Ridderkerk, waren te weten gekomen, dat een hunner dorpsgenooten, een 70 jarige kleermaker, een aardig spaar potje had, voornamelijk ontstaan, doordat hij meer steun had ontvangen dan waarop bij recht had. Zaj besloten dan man van een gedeelte daarvan te ontlasten en daartoe gingen zij op tweeden Kerstdag van het jaar 1938 naar zijn afgelegen woning, ga ven zich uit voor ambtenaren van de crisis- controle en deelden hem mede, dat zij proces-verbaal kwamen opmaken wegens steunfraude. Na eenig heen en wter gepraat lieten de „ambtenaren" zich echter om koopen voor f900 om er verder geen werk van te maken. Met dit geld gingen zij naar het café van den 23-jarigen M. .J A. eveneens te Ridderkerk, betaalden hun schulden en maakten verder goeden sier De herbergier werd ook van de herkomst van het geld op de hoogte gesteld en deze vond het zoo mooi,, dat hij voorstelde er in Januari nog eens been te gaan. II. was daartoe bereid en met hun beiden gingen zij weer naar den kleermaker. Deze deed op hun kloppen echter niet open en on verrichter zake zijn zij toen teruggegaan. In December 1939 probeerden H. en IC. het nog eens, maar ook nu mislukte hun opzet. De kleermaker liep naar de politie en zoto kwam de heele zaak uit. De drie vrienden hebben thans terecht moeten staan en zij bekenden wat hun ten laste was gelegd, waarin niet hun laatste poging was begrepen. Mr. F. M. Wilbrenninck, het O .M. waar nemend, kwalificeerde bet gedrag van de verdachten als ergerlijk cn schandelijk en vond een strenge straf gewenscht. Hij eisclite tegen H. en IC. wegens diefstal in vereeniging en tegen A. wegens heling een jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger van A. meende, dat deze zich niet aan heling had schuldig gemaakt en vroeg daarom vrijspraak. De verdedigers der beide anderen dron gen op clementie aan. Uitspraak 19 Februari. Spertleeraar veroordeeld. De kantonrechter te Amersfoort heef gis teren uitspraak gedaan in de zaak tegen een sportleraar uit Amsterdam, onder wiens leiding een groep N. S. B.-ers te Soest, kort geleden oefeningen hielden. De gemeente-politie van Soest had een inval gedaan. De ambtenaar van het O. M., mr. Louel Feisner, had f25, subs, tien dagen hech tenis, geëischt. Gisteren vonnis wijzende veroordeelde de kantonrechter den sportleeraar tot f20 subs, tien dagen. Medeminnaar in de borst gestoken. De Zwolsche rechtbank heeft gisteren ze keren J. D. uit Rouveen, die veertien da gen geleden terecht heeft gestaan, omdat hij een medeminnaar met oen mes een steek in de borst had toegebracht, waar door een long werd getroffen, tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. De eiseh luidde negen maanden. Kan geen aanspraak maken op vrijstelling wegens brac. derdienst. Dienstplichtige L. H. der lichting 1940 uit Noordwijk is bij de Kroon in beroep gekomen tegen de beslissing van .den mi nister van defensie waarbij bom vrijstelling van den dienstplicht wegens aanwezigheid van een bizonder geval is geweigerd. De appellant heeft een beroep op brc© derd'enst gedaan ©n voerde aan, dat hij als pleegzoon tot het gezm van zijn voogd behoort, terwijl oen zoon van don voogd, eveneens tot het gezin behoorende, ook voor den militairen dienst bestemd is, Kaai- de meening van den appellant, mag onder „zoon" ook worden verstaan „pleeg zoon". L'e Kioon heeft thans in haar beschikking op dit beroep overwogen, dat het feit, dal appellant als pleegzoon tot het gezin van den voogd behoort, met meebrengt, dat diens zoons als broeders van den appel iant zouden moeten worden beschouwd, aangezien krachtons art. 1 der dienstplicht wet in deze wet onder broeder slechts is te verstaan de wettige broeder of wettige halfbroeder. Het beroep is op die overweging onge grond verklaard. Roogc boete voor een te laag inkomen. De Haarlemsche rechtbank heeft gis telen uitspraak gedaan in de zaak tegen een in woner van Haarlem, die zijn inkomen tegen over de belastingautoriteiten te laag had opgegeven. De rechtbank veroordeelde den man tot duizend gulden boete, subs, zestig dagen hechtenis. De officier van justitie had een gevange nisstraf voor den tijd van vier maanden geëischt. Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. HOOGSTRAAT 24. laten. „Leest n maar door." „Nadat ik haar had toegesproken op de manier, die mijnheer Cuff het meest ge wenscht coraeelde, heb ik geprobeerd op een andere wijze op haar gemoed te wer ken. Reeas tweemaal voor zij ons verliet, had ik er haar op gewezen, dat zij zich door haar gedrag aan een vernederende en ondraaglijke verdenking blootstelde en ik vertelde haar nu onomwonden, dat nu vast stond, dat mijn vrees op dit punt gerechtvaardigd was. „Haar antwoord hierop was, da.t zij nie mand geld schuldig was en dat de diamant van het oogenblïk af, dat zij den steen in le lade van het kastje deed, niet in haar bezit is geweest. „Meer wilde zij niet zeggen en wanneer ik haar vraag, of zij een verklaring weet voor de verdwijning van den steen, be waart zij een hardnekkig zwijgen„De dag komt wel, waarop ik u zal vertellen, waar om ik zelis voor u moet zwijgen," zei zij met tranen in de oogen, toen ik aandrong om toch om mijnentwille openhartig te zijn. „Ik heb veel gedaan, om uw mede lijden te verdienen, maar niets waarvoor u zich hoeft te schamen." Dit zijn haar eigen woorden. „Na wat er tusschen mijnheer Cuff en mij is voorgevallen, vind ik, dat hij hoewel een vreemde dient te weten wat juffrouw Verinder heeft gezegd. Lees hem mijn brief voor en geef hem ,de ehèqne. die ik hierbij insluit Ik zal geen verder gebruik maken van zijn diensten, hoewel ik van zijn goede-- bedoelingen- en kundiateden overtuigd hen. Ik ben er nu echter zeker van, dat hij zich in dit geval G7Q17 2 x daags op Rotterdam. O b'ttidL J. de Ronde (Fa. F. v. d. Velde). Boterstraat 77. Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. CQlflQ Amscerdamsche Bank N.V. DdlUd Bijkantoor Westvest 36. ijiJMtN Alle Bankzaken Assuranties CJÏÖQC F. Rottgering, Hoogstraat 17. Grootst SpeciaaLhuis. CmiO Ck-Noorlander, Newtonstraat 34. Uw IIA C. Zuidgeest, Fabnstiaat 24. Tarieven vanaf f 66. PflC-j q Uitgebreide Catalogus, A. Rood- 53 Mi) bol-v.h. J. v. d. Berg's Boek- bande'. Rubensplein 16. 67682 Post co., Korte Dam 10. C 01 K/1 oeeedigd lajuteut van Oaroe- Dö I Ut rende Goederen. J. Bokhorst, Lanee Nieuwstraat 145- C077C* N.V. Van Katwijk's Cïlashandel, 00 OU Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. D/vvv Rotterdamschedijk 268. Gedipl. Uurwerkmaker. Nenn Refaers, Hoogstraat 146. U UZU Bureau-artikelen. Vulpenhouders alle merken vanaf f0.75, met garantie. OUtUU Boterstraat 28—32. (2 LIJNEN) Modem ingericht reparatiebedrijf Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom Rembrandtlaan 7. Jac. v. d. Waal, Westmolen straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. RP7QR Verkoop, Verhuur en Reparatie, OOI 3D Willem Fontijne's Pompen-en Motorenhandel, Noordvest 85. Benzine- en Electromotoren. Dam 52. II belt, wij bezorgen. Fa. V, L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. D Q1 A1 „Kofa"-Bertels, Dam 9-26. 'O O I tZ Midza bonnen. J. Th. Heijnsbroek, O ww Brandersstjeg 6. PTOOO Stoomververij en Chemische O/O/O Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 6 9799 Eattea en rondc stokken. Frans van Thienen, Broersveld 123. CfJQQQ Piet Hemger, Passage 1. 03033 Heerenmode-artikelea. Vraagt tel. zichtzending. LANGE HAVEN 5. C7QC7 N. Scheurkogel, Lange Nieuw- D UUJ straat 177—179. Uitvoering van werken in gewapend beton. Ann i H Fa. Rijnbende Van Hoek. PÖU I I Hoogstraat 32. P07C9 Woningbureau „Schiedara-West 00/ DZ Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen» £u t Ad voor uitvoeringen, feesten, ver- Oö I gaderingen enz. Gebouw Musis Sacrum, L. Haven 115. heeft vergist." Hier eindigde de brief. Alvorens hem de ehèqne te overhandigen, vroeg ik Cuff of hij nog een opmerking bad te maken. „Het behoort niet tot inijn werk, mijn beer Betteredge," antwoordde hij, „om op merkingen te maken over een zaak, waar mede ik heb afgedaan." ik schoof hem de chèque toe. „Wat denkt u dan wel van dat deel van lady Verin- der's brief?" vroeg ik verontwaardigd, Cutf bekeek de cheque en lichtte zijn wenkbrauwen op, blijkbaar verbaasd over lady Yermder's vrijgevigheid. „Voor het oogeabhk is de zaak nierme afgehandeld,merkte hij op. „Maar tin 'familieschandaal behoort tot het soort, dat onverwacht weer opduikt,. Er zal wel meer politiewerk aan te pas komen, voor we eenige maanden verder zijn. Kom, kom," zei hij, toen bij mijn ernstige gezicht zag, „waarom beschouwt n het geval ook maar niet zooals lady Verinder en zegt u niet, dat de omstandigheden mij tof een .ver keerde conclusie hebben geleid?" Dit leek mij inderdaad de juiste opvat ting, en een opinie omtrent juffrouw Ra chel, die afweek van mijn beoordeehng van haar karakter, vond ik dwaas. Ik kon echter mijn gedachten niet van den Maan steen losmaken ea bracht het gesprek weer terug op mijn laatste opmerking: „Ik ben weliswaar reeds overtuigd," zei ik, „maar ik zou toch graag uw motiveering willen hooren. U beweert, dat juffrouw Rachel niet geloofd kan worden, niettegenstaande haar plechtige verklaring, en dat we nog niet het laatste over den Maansteen heb ben gehoord Licht u dat eens toe, mijn- Jbeer Cuff Als antwoord greep Cuff mijn hand en schudde die zoo hevig, dat mijn vingers pijn deden „Nu ik afscheid van n moet nemen, zal ik dne gebeurtenissen vermelden, die in de nabije toekomst zullen plaats hebben en d'e u ongetwijfeld zult gewaar worden, of u wilt of met. „In de eerste plaats zult u iets'van de Yoilanas hooren zoodra Hosanna's brief daar aanstaande Maandag bezorgd wordt, I dp tweede plaats, vervolgde Cuff, ".eer van de drie Indiërs hooren. illui in de buurt blijven als juffrouw Kachel hier of in FrisinghaH blijft, maar als zij naar Londen gaat, zullen ze haar daarheen volgen. Daar ik geen belang meer in de drie goochelaars stelde, liet deze voorspelling mij geheelonverschillig. „Dat zijn twee van de drie op handen zijnde gebeurte nissen,' zei ik luchtig. „Wat is de laat ste?" „Ten derde u zult vroeg of laat iets hooren over dien Londenschen geldschie ter, waar ik over heb gesproken Geef mij uw notitieboekje, dan zal ik zijn aaain en adres voor u opschrijven, zoodat u kunt cod troleeren, of mijn voorspelling juist is." Ik voldeed aan zijn verzoek en op een blanco pagina noteerde hij; „Septimus Luker, Middlesex Place, Lambeth, Lon den.' „Dit," zei hij, op het adres wijzend1, ;,zijn de laatste woorden, betrekking heb bend op den Maansteen waarmee ik u voorloopig zal lastig- vallen. De tijd zal Jeugdige arbeider tot cea jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Groningsche rechtbank luet gisteien den 22-jarigen arbeider R. 0. te Boert,mg©, die in den avond van den tu celen Kerstdag m een café te Vlagtwedde bij een vecht partij den veldwachter J. Veldhuis ernstig had verwond, veroordeeld tot een geumgï* nisstraf van één jaar. De eisch was eveneens een jaar ges u» genisstraf. Twintig jaar lang geld ingezameld en zelf gebruikt. Een oude vrouw die gedurende 20 jaar geprofiteerd had van de goedgeefschheul van anderen, is gisteren door de Roller- «jjiïsche rechtbank veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf voorwaard el Uiel drie jaar proeftijd. Zij deeu zich steeds als zeer liefdadig voor en bezocht allerlei menschen, die zij met gefantaseerde verhalen er toe be woog haar gelo te geven voor zoogenaam de stille armen. Zij gebruikte het geld evenwo' voor zich zelf, ondanks b"t feit, dat zij van haar echtgenoot en km leren een zeer behoorlijke ondersteuning genoot. De officier van justitie had tegen haar een gevangenisstraf voor den tijd van vijf maanden geeisrht. Zaterdag 10 Februari 1940. Hilversum I, 1875 cn 414.4 M. v'ARA uitzending 10—10.20 vm. en 7.90—S VPRO S ANP, hierna grarnofoon. 10 Morgeu- wijding. 10.20 Voor arb in eontmu-bedr 12 Grarnofoon. 12.45 ANP 2 Esperanto. 2.20 Orgel. 2.30 Causerie met orkest 3 Reportage. 3 304 Verzoekooncert (gr. pl.j 4.05 Pianoduo, zang en verbin dende tekst. 4.30 Vragen bus. 4.50 Rosi- endie-orkesl en solist (opn.). 5 30 Film land. 5.50 Orgel 615 Zeeuwsche uit zending. G.45 Kmderleesclub 7 Kalender, 7.05 Felicitaties 7 10 Radiojournaal. 7.30 Cyclus. 8 SOS-ber. 8 03 ANP. 8.15 Puzzle 8.30 Ramblers. 9 10 Toespraak. 9.15 Ra- diotooneei. 9.30 Harmonie-orkest. 9.55 Varia. 10 „En nu Oké". 11.15 ANP 11.2512 Strijkorkest en soliste. Hilversum II, 301.5 M. KRO-uitzendmg. 8 ANP. 8.059.15 en 10 Cxramofooi. 11.30 Gods. halfuur. 12 Ber. 12.15 Ma- siquette. 12.45 ANP en grarnofoon 1.10 Melodisten en solist. 2 Voer de rijpere jeugd. 2.30 Grarnofoon. 2.45 Krnder- uurtje. 4 Grarnofoon. 4.30 Melodisten en solist. 5.15 Int sportrevue. 5.30 Gra rnofoon. 5.45 Nachtegaaltjes 6.15 Grarno foon. 6.20 Weekoverzicht 6 45 Grarno foon. 7 Ber. 715 Causerie. 7.35 A-ether- flitsen. 8 ANP Mcdodeelingem, 8.15- Me ditatie. 8.35 Grarnofoon .9 Uitslag»luis terwedstrijd no 4,. luisterwedstrrjd no. 9.20 Orkest. 9.45 Octet 10 Koor en orkest. 10 30 ANP 10.4012 Grarno foon. Engeland, 391 cn 449 M. 12.20 Orkest. 1.30 Lichte muziek. 2 Or kest. 2.50 le acte opera „Carmen". 3.35 Leon Cortez' Coster Pals. 4,20 Grarno foon. 5.50 Harmonie-orkest. 7.05 Orkest. 8.20 Variété 10 50 Piano. 11.20 Band. Radio-Paris, 1648 M, 12.05 Zang. 12 20 Jazzorkest. 1.05 Piano. 1.35 Zang, 2 Grarnofoon. 2.05 en 2.30 Viool. 4.50 Zang 5.45 Trio. 9.50 Piano. 10.20 Orkest. 1105 Chansons. 12.05— 12.20 Grarnofoon. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Grarnofoon. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 en 3.10 Grarnofoon. 3.20 Symphonie-orkest,. strijktrio en soliste. 5.05 Grarnofoon. 6.05 Orkest ep-. so liste en grarnofoon. 7.35 Grarnofoon.'8.20 Voor de soldaten. 9.35 Bariton en ac cordeon. 9.55 Grarnofoon. 10.30 Piano kwartet. 11.1012 20 Grarnofoon. 484 M.12 20 Grarnofoon. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 en 255 Grarnofoon. 4.20 Orkest. 5.55 Grarnofoon. 6 Zang. 6.35 Piano en viool. 7.05 Grarnofoon. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 en 9 35 Orkest en solist. 10 30—1220 Grarnofoon. uitmaken, ol ik gelijk of ongelijk heli. Overiuens heb ik een oprechte genegen heid voor u opgevat, m als wij elkaar niet meer mochten ontmoeten, voor ik mijn pensioen krijg, dan hoop ik. dat u mij eens komt opzoeken in een klein huisje in de buurt van Londen." De rechercheur schudde mij nogmaals de hand en haastte zich naar buiten. Nu, ik rroet toegeven, dat ik hem toch graag mocbl al vond ik hem ook een lamme kerel. Ik kan die tegenstrijdigheid niet ver klaren, maar zoodra ik melding heb ge maakt van mijnbeer Franklin's vertrek ea daarmede de gebeurtenissen van dien Za terdag heb beschreven, rest mij nog slechts het vermelden van een vreemd voorval, dat de daarop volgende week gebeurde, waarna ik de pen kan overgeven aan. den- gene, die dit relaas moet vervolgen. HOOFDSTUK XXII. Ik haJ de sjees klaar gehouden, ingeval mijnheer Franklin toch met den laatsten trem zou willen vertrekken. Toen de- ba gage verscheen, gevolgd door mijnheer Franklin, begreep ik, dat hij ditmaa: wer kelijk bij zijn voornemen bleeL „Is u niet van gedachten veranderd, mijnheer?" vroeg ik. „Waarom wacht u niet een paar dagen Misschïei - B juffrouw Rachel zich wel. U kent het snreekwoor-1Wanneer de nood het is, is de redding nabij, en erger dan «ie* nu is, kan het zeker niet worden. fWordt vervoltjd).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6