HE' IGE STRIJD IN KARELIE De Finnen, het:ben het moeiltfk ft.! EERSTE blad Donderdag 15 Februari 1940 No. .22403 e huid PÜROL1 92?te Jaargang Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53H. BUITENLAND Volgons de berichten van bet front duurden gisteren de aanvallen op de Fin- - BChe stellingen .roet onverminderde- hevig heid voort De tegenstand vaa.de-Finnen had evenwel gisteren meer succes dan.- den dag daarvoor. ha de Finsche hoofdstad zijn nieuwe lichtingen onder de wapenen geroepen, n.l. de mannen geboren in 1897. In ver band hiermede merkt men op, dat hoewel de Finsche verliezen gering zijn in ver houding tot de verliezen van de Russen, zij toch groot zijn voor een land van drie en een half millioen inwoners, dat tegen een zestig maal talrijker vijand strijdt. De wereld moet daarom niet vergeten, dat Finland mannen noodig heeft. Hoewel het Finsche hoofdkwartier heeft toegegeven, dat de Russen aan liet Karelische front eenige steunpun ten hebben bezet, is men niet van meeuing, dat dit belangrijke gevol gen zal hebben. De Mannerheimünïe is nog steeds intact. De tanks van 70 ton, door de Russen in den strijd gebracht, hadden aanvankelijk hunpsy- chologischen uivloed op de Finnen, doch*-, dezen -waren—weldra—gerustgeri steld, toen zij bemerkten, dat de pant sering dezer tanks niet tegen het vuur van hun tankafvveergeschut bestand was. De Russen brachten steeds meuwe troe pen in het vuur, zonder zich ook maar eerug'-zins om de verliezen te bekomme ren, De Finnen boden met buitengewone hardnekkigheid tegenstand. Over het ijs van hel Ladogameer en de Finsche golf hebben de Russen een reeks nieuwe aan vallen geuaan, doch zij werden door het vuur der kmdhatterijen teruggedreven. Van gewoonlijk goed ingelichte zijde ver neemt Havas, dat de strijd op de landengte van Karelie gisteren iets minder levendig was, doch de activiteit van de Sovjet-Rus sische luchtmacht boven het front was zeer groot. Wiborg werd opnieuw gebom bardeerd, evenals een aantal andere steden. Ook-Abo werd gebombardeerd, doch. zon der resultaat. Niettegenstaande hun groote verliezen hebben de Russen geen vooruitgang van beteekenis gemaakt. De Berlijnsche cor respondent van het Zweedsche blad „Nya Daglicht" verneemt, dat de Russische troe pen de Zuidelijke punt van het Suvanto- meer zijn gepasseerd, waardoor zij meer doeltreffend druk kunnen uitoefenen op den sector van Taipale. De Finnen bieden niet alleen weerstand tegen de frontaanvailen, doch zij vallen zelf op de flanken van den vijand aan. De batterijen van Bjorko en aan het La- dogameer hebben de Russen onder vuur genomen en onder dekking van dit artil lerievuur hebben de Finnen over het ijs aangevallen. Een Finsche militaire arts, die in Hel sinki is teruggekeerd na aanwezig te zijn geweest bij de laatste aanvallen aan het Karelische front, heeft verklaard, dat het lot der Sovjet Russische gewonden werke lijk dramatisch is, aangezien zij voor het meerendeel op hot terrein achtergelaten worden en heel weinige hunner naar de Russische linies worden vervoerd. Duizenden Russische gewonden liggen te zieltogen in het niemandsland. De strijd bij het Ladagomeer Ilm as meldt: Het ziet er naar uit, dat men den toe stand aan het front van het Ladogameer als volstrekt gunstig voor de Finnen mag beschouwen. Hoewel er geen nieuwe berich ten ontvangen zijn, heeft men toch alle reden te denken, dat do omsingel in gsm a- noeuvre, waarover gisteren gesproken werd, met succes ten uitvoer wordt gelegd. Zoo is lief ook in de streek van Kuhmo, waar de Finsche stellingen nog verbeterd zijn. Eitorm» Russische verliezen Naar in het Finsche legerbericht van gisteren werd toegegeven, hebbende Ri jen enkele voorposten 'van deMan- nerheimlinie bezet, dochhet offetisief kost den Russen enorme verliezen aan mannen en materiaal. Het totale aan tal dooden en gewonden, dat in de twee weken, dat de strijd hier duurt, aan Russische zijde is gevallen, be draagt, naar men verklaart, 40.000. Rond de aanvallers liggen duizen den met sneeuw bedekte lijken. De Russen, die zich in de voorposten aan het front van Summa hebben genes teld, hebben over een afstand van on geveer 17 kilometers nog niets dan blok huizen, tankvallen en andere geweldige verdedigingswerken voor zich. Het offensief op de Karelische land engte schijnt thans meer een kwestie van het preslige tier Russische generaals te zijn geworden dan een zuiver militair- strategische ongelegenheid. Een commen tator In Aftonbladet verklaart, dat de on tevredenheid m Rusland toen°emt en dat Mblotof en Worosjilov, naar men zegt. het „gevaarlijke gebied der zuiveringen" naderen. Moskou blijft successen meiden "Het heden uitgegeven legerbericht tiidt: Op 14 Februari activiteit van verken ners De hevige bedrijvigheid van artillerie- eenheden en artillerie werd voortgezet in een aantal sectoren. Op de Karelische Landengte duren de succesrijke acties der Sovjettroepen voort De vijand is niet in staat de aanvallen der Sovjettroepen te weerstaan en trekt terug, waarbij hij1 zware verliezen lijdt. Als gevolg van de succes rrjkc acties hebben de Sovjettroepen op 14 Februari 16 vijandelijke verdedigings werke-n genomen, waaronder acht ijzeren en betonnen artillerieforten. De Sovjet luchtmacht heeft actief vijandelijke troe- oen en militaire dioelen gebombardeerd c-n verkenningsvluchten ondernomen. Weer «sn Russische divisie met omsingeling bedreigd Reuter meldt uit Ivajaani (Midden Finland) Wederom schijnt een Russische di visie, de 45e divisie, die dwars door het smalste deel van Finland tracht op te rukken, gevaar te loopen, in de pan te worden gehakt, en wel in den sector van Kuhmo, ongeveer 100 k.m. ten Zuiden van Suomussalmi De commandant der Finsche troepen verklaarde tegenover den Reuter correspon dent: Te Kuhmo staat nauwelijks meer dan een divisie tegenover ons. Nadat de Russen zich hadden ingegraven, hebben wrj terstond patrouille na patrouille uit gezonden om hun verbindingen af te snij den. Ofschoon onlangs eenige versterking is aangekomen, werd de Russische divisie in haar geheel geïsoleerd. De strijd duurt reeds twee weken en ik kan den afloop er van niet voorspellen, doch tenslotte zullen de verbindingen der Russen wor den algesneden, als zij niet krachtige ver sterkingen ontvangen. Het optreden der Russische luchtmacht. Driehonderd Russische vliegtuigen heb ben gisteren gevlogen boven Finland. Wi borg, Frederikshamm en Willmanstrand zijn gebombardeerd. Wiborg verscheidene mu ien. Er braken verschillende branden uit, maar volgens de laatste berichten waren er geen slachtoffers. Britsche onderdanen mogen dienst nemen voor Finland Reuter meldt uit Londen: Officieel wordt medegedeeld, dat de regeering aan Britsche onderdanen vergunning heeft gegeven dienst te ne men bij die Finsche strijdkrachten. Het te Londen gevestigde recruteerings- burean mag zich met de werving bezig houden. De hulp wit de Vereenigde Staten. Havas meldt uit Washington: Duizenden Amerikanen hebben hun dien sten aangeboden als vrijwilligers voor Fin land. De practische moeilijkheden van in- dienst pemen dezer mannen z'rjia echter zoo groot, dat het nïetj mogelijk geweest is hun diensten te aanvaarden. In de Fin sche legatie verklaart men, dat op het oogenblik de meeste Amerikaansche vrij willigers, die naar Finland zijn vertrokken, Finnen zijn, die naar hun land zijn terug gekeerd zoodra de vijandelijkheden zijn be gonnen. De Amerikaapsche wet verbiedt het recruteereri op Amerikaanschen bodem en in de "praktijk moeien de vrijwilligers eerst'naar Finland ,'gai voor zij tot de gelederen van het "Fins&he leger "kunnen toetreden. De toepassjp^<der neafraliteits wet maakt het verkrijg^-jyan passen voor Finland 'zeer moeilijk, dit als gevaar lijke zone wordtbef uwd, welke voor Amerikaansche buigeridvprbóden is, behal ve in uitzonderingsge: is©an clau sule, die in enkele 11 toestemming kan verooriooVfen, t -het vertrek van groepen is onmogeljj£ Twintig C*ttadeesche vliegers naar Finland.i 1 Het Finsche consulaat te Toronto heeft onthuld, itat binnenkort .twintig Canadee- sche vliegers naar FUdland zullen vertrek ken. Zij zijngekozen^ uit vijftig vrijwil ligers, die, zoo wordt verklaard, er niet in konden slagen, een Verbintenis bij de Canadresche luchtmacht aan te gaan. Ruw Twee Duitsche duikBooten v tot zinken gebracht De Britsche admiraiite t üee-t mere, dat twee der DuiLschè' 'duikbooten, die he trokken j\y aren tjjijj hei-tot -zinken brengen van de „Gretafteld", „British Triumph" en „Sultan Star", vernie tigd zijn. De U-boot, die de „Sultan Star" tot zinken biacht, heeft haar slachtoffer een halt uur overleefd. Het torpedeeren van neutrale schepen Amerikaansche meeuing over het verscherpte Duilsehc optreden. In Amerikaansche regeeringskringeo werd gisteren verklaard, dat Duitsche duikboo ten alleen dan Amerikaansche schepen, die noodgedwongen Britsche contrölehavens moesten aanloopen, wettig tot zinken kon den brengen, nadat vastgesteld was, dat de lading voor meer dan de helft bestond uit contrabande bestemd1 voor de vijanden van Duitschland. De Amerikaansche autoriteiten maken zich weinig ongerust over de verklaring van Berlijn, waarin het torpedeeren van de „Burgerdijk" wordt verdedigd en gezegd wordt dat Amerikaansche schepen, welke in hetzelfde geval verkeeren, als slacht offer zouden valien. Noorseh schip vergaan. Een Duitsche duikboot is in Wilhelms haven aangekomen met twee overleven den aan boord van het Noorsche s.s. Eika, groot 1503 ton, waarvan niets vernomen is sinds het buiten Kaap Finisterre was gezien op 27 Januari, aldus een telegram, dat door de reeders van de Eika is ont vangen van het Noorsche consulaat in Hamburg. De Eika was op weg van Spanje naar Noorwegen met eea lading zout. Het schip had een bemanning van 18 koppen aan boord. Deenseh schip vergaan. Volgens een draadloos bericht van een reederij, heeft een barer schepen, welks naam niet bekend gemaakt wordt, vijf op varenden gered van het Deensche s.s. „Mar tin Goldschmidt" buiten de Noordwestkust van Schotland. Britsche minister van oorlog in Frankrijk. De Britsche minister van oorlog, Stan ley, is in het hoofdkwartier in Frank rijk aangekomen. Hij zal daar enkele da* gen als gast van den opperbevelhebber blijven. Van het Westfron! Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Een aanval van den vijand ten Westen van de Saar is mislukt. Een Duitsch koop vaardijschip is buitgemaakt en naar een Fransche haven opgebracht. Hedenochtend werd gemeld „Gisteren bij het vallen van den nacht plaatselijke bedrijvigheid van de afdeelin- gen, die met den vjjand in contact ten Oosten van de Saar". Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: door activiteit van verkenners in het grensgebied ten Zuiden van Saarbrucken werden verscheidene krijgs gevangenen gemaakt. De veertiende Februari was voor de Duit sche oorlogsvoering ter zee, in het bizon der voor de Duitsche duikbooten, bizon der succesvol. Op dien dag alleen werd voor 58.000 bruto registerton scheepsruim- te tot zinken gebracht. Engeland Ontploffing in Birmingham. Even voor middernacht heeft zich een ontploffing voorgedaan in een schoenwinkel in het centrum van Birmingham. Men gelooft, dat de ontploffing door het lersche republikeinsehe leger teweeg ge bracht is. Een man werd naar het zieken huis vervoerd. De politie heeft na de ex plosie auto's aangehouden en chauffeurs en voetgangers ondervraagd. De ontploffing is veroorzaakt door een tijdbom, die geplaatst was achter eea glazen vitrine bij den ingang van den winkel. Glassplinters werden over eea honderd meters afstand verspreid. Gisteravond is nog een tweede bom ont ploft, in Aston, een voorstad van Birmang- ham. Voorts zijn drie niet ontplofte bom men gevonden. België Voorstel tot ontbinding van communistische partij. De afdeelingen van de Kamer hebben geweigerd twee communistische wetsvoor stellen te laten drukken, doch toestemming gegeven tot het drukken van een voorstel tot ontbinding van de communistische partij. De Nation Beige meent, dat de meest verkieslijke oplossing zou zijn, algerneene opheffing der parlementaire immuniteit van de communistische afgevaardigden Koningin Elisabeth bij de troepen. koningin Elisabeth heeft een bezoek gebracht aan een regiment, dat bij de grens is gelegen Zij stelde zich op de hoogte van de bescherming der voorpos ten tegen de koude. i Duitschland Economische delegatie keert terug uil Moskou. De Berlijnsche correspondent van de Ni ue Zurcher Zeitung verneemt, dal de Duitsche economische delegatie, die ruim vier maanden in Moskou is geweest, van daag naar Berlijn terugkeert. Zwitserland Geen vrijwilligers in buitenlandscke legers. Het Zwitser&che telegraaf agentschap deelt mede, dat de generale staf van het leger heeft verklaard, dal den laatsten tijd tal rijke Zwitsersc-he burgers stappen hebben gedaan om dienst te nemen als vrijwilli ger in het Finsche leger. De staf herinnert eraan, dat het verbod om dienst te nemen in het leger van een buiteolandsche mo gendheid niet alleen geldt voor Zwitser- sche burgers, die in Zwitserland dienst moeten doen in het leger of de hulp diensten, doch voor alle burgers. Zij, die hiermede in tegenspraak handelen, kun nen voor den krijgsraad worden gedaagd. Zweden Uitgaven voor de landsverdediging. De heide Kamers van den Zweedschen Rijksdag hebben een ontwerp van de re geering aangenomen, waarbij 24 millioen kionen beschikbaar worden gesteld voor aankoopen voor de luchtmacht en 28 mil lioen voor verdedigingswerken. Ook wor den huiseigenaars verplicht schuilkelders in tc richten. Bulgarije Regeering afgetreden. Reuter meldt uit Sofia: De Bulgaarsche regeering is afgetreden, koning Boris heeft het ontslag aanvaard. Vereemgde Staten President Roosevelt met vacantie. Gistermiddag is president Roosevelt per trein naar het Zuiden vertrokken voor een vischtocht van een dag of tien. Bi- zonderheden omtrent de reis werden niet meegedeeld en men weet nog niet waar de president scheep zal gaan. Ook is de datum van het einde der reis niet bekend!, vermoedelijk is dit evenwel voor 24 Februari. China Doening van een milliard voor de bewapening en herbouw. Ilei Cbineesche ministerie van finan ciën deelt mede, dat dit jaar een groote leening zal worden uitgegeven van onge veer een milliard' dollars voor de aan schaffing van raunilio en herbouwwerk- zaamheden. BINNENLAND 3e torpedeering van de „Burgerdijk" Nederland brengt bedenkingen in bij de Duitsche regeering Naar wij vernemen heeft de Neder- landscbe regeering naar aanleiding van de torpedeering van de „Burgerdijk" reeds haar ernstige bedenkingen tegen deze daad aan de Duitsche regeering kenbaar gemaakt, in afwachting van het schriftelijk tot deze regeering te richten betoog. Dat de Nederlandsche regeering vol ledige schadeloosstelling zal vorderen, kan als vanzelfsprekend worden aan genomen. In gezaghebbend© kringen werd nog ver nemen, dat, indien al, gezien het onrechtmatige van deze handeling, de mo gelijkheid niet mag worden uitgesloten, dat de duikbootcommandant tegen zijn in structies heeft gehandeld, dit de Deutsche regeering toch niet van haar verantwoooe- delijkheïu zou kunnen ontslaan. Boven-, dien zou er in het aangenomen geval voor haar alle reden bestaan aan de daad haar goedkeuring te onthanden, teneinde de anderstelling ie niet te doen dat Duitschland, door thans ook schepen, ge laden met voor de volksvoeding van neu trale staten onontbeerlijk» goederen, ta torpedeeren, elementaire tevensrechten van neutralen zon willen aantasten. In dit ver band werd nog in herinnering gebracht, dat het grootste deel der lading van de rechtstreeks naar Rotterdam en dus niet voor eenige beihgerente tusschenhaven be stemde Burgerdijk aan een Nederlandsche regeeringsinstantie was geadresseerd, waar van de duikbootcommandant zich zon der moeite kon overtuigen. Maatregelen tegen beschadiging van waterstaatswerken Speciaal in de proiiacil'n Noord en Zuid-Holland en Utrecbt. Blij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vas stolling van bepalin- I gen ter beperking van gevaren, voortvloei ende uit beschadiging van waterstaatswer ken, gelegen in een of meer der provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht, in verband met de tegenwoordige buitenge wone omstandigheden. In de memorie van toelichting zegt de minister, dat met het oog op het uitzon derlijk belang, niet alleen uit een oogpunt van de landsverdediging, maar vooral ook voor de burgerbevolking, zich de wensche- Iifkheid doet gevoelen aanstonds maatre gelen te kunnen treffen ter beperking voor zooveel mogelijk van gevaren, welke zouden kunnen voortvloeien uit beschadiging vaa waterstaatswerken door calamitei en in ver band met de tegenwoordige buitengewone omstandigheden. In het bizonder geldt zulks voor de waterstaatswerken, welke zijn ge legen in een of meer van de provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht. Het is duidelijk, dat zoo volledig moge lijke beheersching van don waterstand in bedoeld gebied een belang van Je eerste orde is. Het is "dus zeer gewenscht moge lijke ernstige nadoelige gevolgen van be schadiging van waterstaatswerken in deze tijden zooveel doenlijk te beperken. Te zamen met de besturen der drie pro- vniciën en met de technische staven dier gewesten is een onderzoek ingesteid naar den aard van de maatregelen, welke thans genomen zouden dienen te worden om daarin te voorzien. Een wettelijke voor ziening is echter noodig gebleken, om in dezen de wenschelïjk geachte maatregelen, die het best in gemeenschappelijk verband worden genomen, te kunnen treffen. De maatregelen zullen worden genomen door Ged. Staten. De waterschappen zijn verplicht de uit voering van de maatregelen te gedoogen en moeten daartoe voor zooxeel noodig medewerken. Dit laatste kan door Gedepu teerde Staten aan hen worden bevolen, waarbij is gedacht aan die gevallen, dat het gaat om werken, bij de waterschappen in beheer en onderhoud en waarbij dus de waterschappen gemakkelijker zelf de wer ken kunnen uitvoeren, zij het dan in liet gemeenschappelijk verband. Naar raming zullen de verschillende noo- dige maatregelen een led rag vorderen van 4 k 5 millioen. Prins Rernhard naar IJmuiilcn. ZK.H. Prins Bomhard' heeft heden een bezoek gebracht aan LTmuiüen, in verband met eenige marine aangelegenheden. O»-, courant wscliijat dagelijks, mctuH- londering tob Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—, franco per post f 2.50. Prijs per week' 18 ets Afkon.-"1 derlijse nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelpke aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd rojjn, 's Zaterdags voó uur. Een bepaalde plaats ran advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der Advertentiën: van 15 regels Ti 55; Iedere regol Keer f 0.3Q, In het Znterdagnuramer 15 regels f 1.80, iedere regel meer 10-35 Reclames fU.75 per regel Incassokostenöcts j Eostkwltantles 15 ets. i aneven van ad vei tentien ij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling M ine Advertentiën opgenomen ft 10,50 t/m. 15 worn- den, f Q.75 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot eeu maximum van 30 woorden. *s Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd 's Zaterdags Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. wnw '~h V T r1-*. „414*1 JrpF* «n «w f - van hcrTden en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel roet Doos30 ÓOci.BijApoih eaDrogisten .MKMhAROTBHEBH

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1