DE FINNEN TREKKEN TERUG Voorposten van de Mannerhe m=linie ontruimd Is hier iets voor II bij Vrijdag 16 Fébrüari 1940 EERSTE BLAD Overweldigend Russisch offensief WMnfujhkMè Fa. A. J. v. d. VEN Het Duitsche optreden tegen de neutrale scheepvaart Amerika vraagt te Berlijn opheldering Oe onbeperkte duikbootoorlog Het ieeningontwerp aangenomen Goering over deji Duitschen landbouw De ondergang van de „Burgerdijk" Commentaar in Britsche kringen Gebouw „Musis Sacrum" De strijd in China ,,'T VINKJE" Bulgarije Vereen igde Staten Defensie benadeeld Tel. No. 69300 (3 lijnen). 92ste Jaargang. 22404 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Britsche vrijwilligers naar Finland BINNENLAND Van het Westtront LANGE HAVEN 115 - TEL 68145 Inrichting voor Physische Therapie JOH. DE VRIES Frankrijk HOOGSTRAAT 51 - TEL. 68546 Slijterij en Wijnhandel Singel I63 - Telefoon 67641 Mariastraat 54 Beyerlandschestraat I België Gemengd Nieuws Ueie courant verschijnt dagelijks, met uit- rendering van Zon- en Feestdagen. prijs per kwartaal f 2.franco per post f2.50. Prijs per week: 15 ets. Afion- deripke nummers 4 rts. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 'e Zaterdags vóór 9 uur. Bon bepaalde plaatc van advertentiên wordt niet gewaarborgd. Prijs der Adverteiit'En: van 15 regels f1 VU iedere regel meer f O 30; la bet Zaterdagnummcr 15 regels flÜO, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokosten5 ets gostkwitantles 15 ets. laneven ^an adver ten tiert y abonnement rijn aan tiet Bureau verkrygbaai Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Ad\ertentiën opgenomen A 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 30 woorden. 'a Woensdags. Kleine Advertentiên tot25 woor den f0.25, mits vóór Dinsdagavond B «uraan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags. Kleine Advertentiên 11.00,indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd Gisteravond werd volgens Reuter in 'Helsinki verklaard, dat met het oog »p den versehrikkelijken druk der Rus- Mm ap de Karelische landengte, de Fin- sten zich hebben teruggetrokken uil de /eerste linie van stellingen op een aantal punten in den sector van Summa. Het Russische legerbericht. Het gisteren uitgegeven Russische leger bericht luidt: Op 15 Februari hebi>ea de Sovjettroe pen hun succesrijke acties op de Kareli- sche landengte voortgezet. De vijand trekt terug en laat wapens en oorlogsmateriaal achter. Ilij lijdt ernstige verhezen. De Sovjettroepen zrjn nabij het station ^Ka mara gekomen. -« - - - Op 15.Februari hebben de'~SövjéHroepörf 53 verdedigingswerken bezet, met inbe grip van 21 stalen en betonnen artillerie forten. In de andere sectoren bedrijvigheid van verkenners en in een aantal gebieden bot singen tusschen infanterie-eenheden. De Sovjetluchtmacht heeft met succes vijan delijke troepen eu militaire doelen be stookt. Zes vijandelijke vliegtuigen werden tijdens luchtgevechten neergehaald'. Havas seinde vanochtend: Het Russische offensief in den sector van Summa wordt steeds heviger. De beschie ting is uiterst fel en de Russen laten letterlijk een regen van bommen neerdalen op het Finsche front. De batterijen van Djoerkoe. werden niet alleen in actie ge bracht om de Russische aanvallen op het ijs terug te dringen, doch ook om de Russi sche troepenconcentraties achter de Russi sche stellingen te bombardeeren. Er wordt bevestigd, dat de Finnen een aantal posten hebben heroverd, die door de Russen waren bezet, doch dat zij eenige andere stellingen hebben moeten prijsge ven. Dertien Russische strijdwagens werden vernield. De Russen hebben in de buurt van Vuoksen 1000 dooden achter gelaten. De sector van de Taipale is buitengewoon fel bestookt. Twee Russische divisies wer den togen de Finsche stellingen ingezet. De Russen werden teruggeslagen. Men schat het aantal door de Russen achtergelaten dooden op 2500'. Hoe krachtig de Finsche tegenstand ook moge zijn, de gebeurtenissen ge ven aanleiding tot ernstig© bezorgd heid, daar de Finnen niet over verscho reserves beschikken. In den sector van ICuhmo hebben de Rus sen 500 man verloren. De diplomatieke correspondent van Reu ter verneemt met betrekking tot de in ,het Lagerhuis gedane mededeeling over hot besluit der regeering aan Britsche onderdanen toe te staan in Finland te gaan strijden,, dat do bevoegde regeerings- epartementen thans overwegen, welke ver dere stappen noodig soudon kunnen zijn. Tot nu toe zijn individueele vergunnin gen verleend om naar Finland' te gaan, waarby rekening werd gehouden met, den leeftijd van den gegadigde en de vraag ot hij in Engeland kon worden gemist. Nu de recruteering te Londen is' open gesteld, is een meer algemeen© toepassing noodig. D£ STRIJD BIJ SUMMA Russische aanvallen Spoorwegen KAKJSAL Hflnjow VflPURJ vsikjarvi Raulu P*rkJ»rv| KOIVISTO 'RUSLAND (4006)® i De Amerïkaanscke minister van bui- """"tènlandsclöT zakeh- Huil heeft nïedege-" deeld', dat de Amerikaansche ambas-.- sade te Berlijn opheldering tracht te verkrijgen omtrent de door de Duit sche pers gepubliceerde verklaring, dat ieder neutraal schip, de Ameri kaansche hieronder begrepen, dat op weg is naar een haven der geallieer den of een contrabande contrólesta- tion, door Duitsche duikbooten en kaperschepen „voor goeden prijs" zou worden verklaard'. Met betrekking tot het bericht, volgens hetwelk van Britsche zijde is verklaard', dat Engeland naar aanleiding van het Duitr sche dreigement aan alle neutralen convooi- bescherming zou aanbieden, verklaarde Huil, dat het aanvaarden van coavooi de risico's voor koopvaarders natuurlijk zou verminderen. Hij weigerde te zeggen wel ke houding de regeering der Vereenigdie Staten pp dit punt zou aannemen. Volgens Havas heeft Huil nog gezegd, dat het eenige officieele bericht dat van de Amerikaansche ambassade te Berlijn was ontvangen, inhield, dat de omroeper van de Berlijnscke radio verklaringen had afgelegd in dien zin, dat naar controle- havens op weg zijnde neutrale schepen ge torpedeerd zouden kunnen worden. De fei ten in deze aangelegenheid' waren echter nog duister. Reuter meldt uit Londen: De argumenten der Duitsche regeering tot ondersteuning van haar aangekondigde politiek van onbeperkten duikbootoorlog zijn nog meer dan gewoonlijk beuzelachtig, aldus eeu gezaghebbende verklaring. Klaar blijkelijk beweert men, dat ieder neutraal schip, dat handel drijft op Groot-Britanje of naar een contrabandecontrölebasis vaart, zelfs wanneer het daartoe wordt gedwon gen, een niet-neutrale daad pleegt en daar mede een niet-neutralen status krijgt. Het volkenrecht heeft echter altijd' volledig het recht erkent van neutralen om hun eigen handel voort te zetten met een oorlog voerende, waarbij zij onderworpen zijn aan hot recht van den anderen oorlogvoeren de om het vervoer van contrabande te voorkomen, wanneer hij dat kaïn; de me thode echter, die gebruikt worden voor dit doel, moeten in overeenstemming zijn met de oorlogswetten, welke tot zinken bren gen van koopvaardijschepen zonder waar schuwing of zonder zoirg voor de veilig heid' d'er bemanning uitsluiten. De bewe- ring, dat Groot-Britanje 'illegaal optreedt door schepen op te brengen 'naar een haven, voor het instellen van een onder zoek, is even beuzelachtig.. De onmoge lijkheid om schepen op zee te onderzoe ken is volledig komen vast te staan in d'en vorigen oorlóg en het recht om schepen naar een haven te leiden is er kend en toegepast door alle oorlogvoeren den. Duitschland' maakt \oortdurcnd van dit recht gebruik in de Oostzee. Dit toont, dat de ware grondslag van het Duilsche opeisclien van het, recht om schepen tot zinken te brengen in wateren, waar hot geen controle aan de oppervlakte kan uit oefenen, is, dat het niet in staat is eeniger- lei indruk te maken op den handel van Groot-Britanje behalve door liet gebruik van ongewettigde middelen. liet is een geval van noodzaak, die geen wetten kent. Zenuwtabletten koker 75 cent Maagtabletten koker 75 cent Hoof<3pijntablett$n koker 60 cent Laxeer tab leiten doos 60 cent Alleen echt met den naam Mijn hardt. Df* Eerste Kamer heeft hedenoch- iend het wetsontwerp aangaan van een geldlet nmg of -leemngen ten laste van het rijk (het 300 milhoen-ontwerp) zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Gisteravond heeft Goering .een rede ge houden, die door de- radio is uitgezon den. De oorlog, zeido hij,f stelt thans-de hoog ste eischen aan het landvolk. Het laatste jaar bracht een record oogst aan graan aardappelen en suikerbieten. De veestapel heeft zich op alle ge bieden op verheugende-wijze ontwikkeld. Do door Engeland georganiseerde econo mische blokkade van Duitschland in dezen oorlog noemae Goering zwak en vol leem ten. In hef Oosten, Zuiden en Noorden staan Duitschland de toevoerwegen open. Economisch zijn wij niet te overwinnen, militair zeer zeker niet en in onze hou ding in geen geval. De Engelschen beroemen zich op de reus achtige levensraiddelenreserves van hun wereldrijk en vergelijken deze met den engen Duitsclicn bodem. "Een andere vraag is echter, of deze - reserves den Engel schen even zoo ter beschikking staan, als ons de zeven millioen ton graan, die als nationale reserve in pakhuizen en silo's zoo veilig zijn als in brandkasten. v'oor de verdere oorlogvoering mogen wij echter met aCeen "op onze voorraden rekenen, doch wij moéten alles doen om j de productie op te voeren. Goering besprak, daarop de maatregelen, waardoor de landbouwproductie op bepaal de gebieden moet .wedden.vergroof.Hij deelde o.tn, inede, dat meer dan een mil lioen Poolsche landarbeiders^ boven de reeds te werk gestelde krijgsgevangenen, naar Duitschland zullen komen. De eer ste honderdduizend zijn xeeds in Duitsch land. Om de productie in het zuivelbedrijf op te voeren, za. de prija van melk met twee pfennig per liter en die van boter met 20 ptennig per pond worden verhoogd. Het Fransche legerbericht van heden ochtend vermeldt: fn het gebied van de Blies beschieting door de artillerie over en weer. DuitschUnd bezit zwaar gepant serde tanks met vlammenwerpers. De Britsche fjeneraal-majoor S win ton heeft gisteravond een radioredevoering ge houden, waarin hij o.m. zeide, dat zwaar gepantserde tanks van aanzienlijke afme ting volgens ontvangen inlichtingen vlam menwerpers zouden" bevatten, evenals stuk ken geschut. Deze tanks worden d'oor de Duitschers geproduceerd' om den speerpunt te vormen van den bliksemoorlog. Drie divisies zijn speciaal gevormd' om als speerpunt op te treden in d'en bliksemoor log, zooals gebleken is bij de opmarschen in Oostenrijk, Tsjecho-Slowakjje en Polen. Maar, zoo voegde Swinton hieraan toe, in geen van deze gevallen was de speer punt komen te staan tegenover iets, dat overeenkomt met de Maginotlinie. Om tegen eeu dergelijken hinderpaal op te tre den produceeren volgens Swintons inlich tingen de Duitschers de zwaar gepantser de, vlammenwerpende machines. Italiaansch schip gezonken. liet 5G49 ton metende Italiaansche vracht schip „Giorgio Ohlsein", is voor de Oost kust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. Op het oogenblik van de ontploffing bevonden zich 82 man aan boord, waarvan zeventien werden gered. Ontploffingen op Noorsch tankschip. Naar gisteren te Oslo vernomen werd hebben zich Maandagavond op het Noor- sche tankschip „Albert Ellsworth" twee hevige ontploffingen voorgedaan, welk© naar men aanneemt veroorzaakt waren door granaten. De bemanning van het schip', alsmede die van het Noorsche motorschip Seestad, die door de „Albert Ellsworth" was opge pikt, moest den nacht ïn de booten door brengen, Den volgenden, ochtend keerden zij aan boord van het blijkbaar onbescha digde schip terug. Duitschers van Portugeesch gebaald. Het Porftsgeesch s.s. Colonial' is ter hoogte van Sierra Leona aangehouden door een Brilsch oorlogsschip, dat zes Duit sche passagiers van boord haalde. Later werd het -schip nog'eens d'oor een Fransch patrouille-vaartuig aasgehouden, dat vier andere Duitschers van boord' haalde. In otficicele Britsche kringen te Londen is geen verrassing gewekt door de Duit sche bedreiging alle neutrale schepen te torpedoeren, welke den sclnjn hebben zich naar Groot Bmtannié te begeven of Brit sche controlehavens aan te doen. Langen tijd hebben de Duitscheis neu trale schepen blootgesteld aan deze pro cedure. welke zij thans openlijk verkon digen. Deze kringen zijn van meening, dat liet de bedoeling aer Duitschers is alle neu trale schepen op de Noordzee, het Kanaal, de Goit van Biscaye en Atlamiischen Oceaan bevreesa te maken Frankrijk en Groot Brittannic aan to doen. Dit komt neer op het stellen van den c-isch. dat ue Scandinavische landen, als ook Nedeilana, België en landen, die han del drijven, via de Middellandsclie zee cr volkomen mede ophouden schepen uit te zenden, omdat de Duitsche bedreiging zoo ruim is, dat zij de scheepvaart op alle zeeen, welke toegang geven tot de \Ves- tersche mogendheden, bedreigen. De mogelijkheid in convooi te varen. Te Londen heeft men alle vertrouwen, dat geen enkele neutrale mogendheid in j feite zal worden afgeschrikt doör een dergelijke bedreiging, welke slechts de Brit-i sche opvatting versterkt, dat het grootste percentage veiligheid voor de geheele scheepvaart slechts gelegen is in geal lieerde convooien. Naar aanleiding hiervan merkt men in bevoegde Nederiandsclie kringen op: „Zoo als bekend, varen Nederlandsche schepen nimmer in buiten! andsch convooi". Verontwaardiging in België De geboele Belgische pers wijdt veel -ruimte aa 'iel torpedoeren van neutrale schepen," zulks naar 'aanleiding- van de torpedecring van het Nederlandsche s.s, „Burgerdijk". De verontwaardigde perscom mentaren uit Nederland en de Scandinavi sche landen worden opvallend gepubliceerd. Steeds regen billijke voorwaarden disponi bel voor Vereemgings-vergaderingen, Feesten, Toneel-uitvoeringen, Bals enz. Koude- en warme buffetten Geheel gemoderniseerd. Aanbevelend, De exploitant L. P. LAMEER Azn LOUISE DE COLIGNYSTR. 32 - TEL 67910 Heilgymnastiek, Massage, Heete Lucht-Baden, Ademhalings-Gym- nastiek, Speciale Voetbehande ling, Vervormbare Steunzolen. Behandeling ulbluttend op medlieh advies Ssalpl lid vit: het Nederl Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage Ecu Chineesche overwinning. Havas meldt uit T'sjoengking Na een bloedig gevecht hebben de Chi nees olie troepen Maandagochtend' de stad Linho heroverd op de Japanneezeu. De Ghineezen moesten nog in de straten der stad1 strijden tegen de achterhoede van het terugtrekkende Japansohe leger. 5n de stad' werden de lijken van meer dan 600 gesneuvelde Japanneezen gevonden. De Ghineezen slaagden er in ten Oo3ten van de stad' Japansehe versterkingstroepen tegen te houden. Reuter bericht nader: De woordvoerder der Ghineezen heeft verklaard1, dat de Japansehe troepen in Zuid-Kwangsi op alle fronten terugtrekken en dat de Ghineezen convergeerend naar Nanning oprukken. Het gros der Japainsohe troepen, dat Pingyang liad bereikt, is door de Ghineezen aangevallen en gedwongen zioh over smalle bergpaden naar Nanning terug te trekken, achtervolgd' d'oor de Ghi- neescke colonnes. De Japanneezen verlo ren in het gevecht 20.000 dooden en ge wonden, doch ook de Chineesche verliezen waren aanzienlijk. Japanneezen ontruimen sector ten Westen van Paulau. Het D.N.B. meldt uit Peipdng: In een communiqué van de persafdeeling van het Japansehe expeditieleger in Noord- Cliina wordt medegedeeld, dat de operaties ten Westen van Soeiyoean met succes afge sloten zijn en dat de Japansehe troepen der: 800 K.M. ten Westen van Pautau zich uit strekkenden sector, dien zij in een strijd van tien dagen hadden bezet, zullen ont ruimen. Do ontruiming, zoo wordt in het communiqué gezegd, geschiedt in overeen stemming met het oorspronkelijke plan, dat als uitsluitend doel de vernietiging inhield van de daar aanwezige Chineesche militaire organisaties. Staatsgevaarlijke activiteit door Tsjechen. De politie van het departement Seine-et- Oise neeft 27 vreemdelingen van Tsjecho- Slowaakschen oorsprong gearresteerd, die werkzaamheden in fabrieken, welk© voor de landsverdediging werken en waai zij een voor Frankrijk gevaarlijke activiteit ontwikkelden. Bovendien hadden deze vreemdelingen geweigerd antwoord' te geven op een oproep van het nationale comité inzake hun inlijving hij het in Frankrijk gevormde Tsjech Slowaaksche legioen. SUPRA JENEVER2.90 p. Liter BRANDEWIJN3.— CITROEN JENEVER 2.90 COGNAC 3.10,, ADVOCAATvanaf 1.1S Fleseh BORDEAUXvanal 0,90 RIJN- en MOEZELWIJN vanal 1.25 VERMOUTHvanal 1.— Lit.fl. OUDE JENEVER vanal 2.95 „Llt.kr. Tel. 67885 Verbod van een aantal' communistisch© publicaties. Vandaag zijn ministerieele besluiten ge publiceerd, waarbij een aantal communis tische publicaties worden verboden. De Bulgaarse be kabinetscrisis. In welingelichte Bulgaarsche kringen ver klaart men, dat het aftreden van het kabi-, net het gevolg van een verschil van mea ning over vraagstukken van bininenlaind- sche jjolitiek is. Koning Boris heeft professor Bogan Phi- loff, minister van onderwijs iin het afge treden kabinet belast met de vorming van het nieuwe kabinet, welke vandaag gereed gekomen is. Koning Boris heeft vanochtend' het nieu we kabinet ontvangen. Prof. Bogan Philoff is tevens premies en minister van onderwijs. p De reis van Roosevelt. Naar Associated Press meldt, heeft Roosevelt te Pensacola aan boord van een torpedojager de pers ontvangen. De pre sident verklaarde, dat zijn kruistocht tege-- lijkertijd een vacantie- en een zakenreis zou kunnen zijn. Deze verklaring ontlok-" te den aanwezigen journalisten vragen om opheldering, waarop de president niet antwoordde. Roosevelt ging even later aan boord! van den kruiser Tuscaloosa, die terstond met onbekende bestemming vertrok. De Tuscaloosa wordt door twee torpedojagers geëscorteerd'. Burgers gearresteerd in vér- band met heling van militaire goederen. Naar wij vernemen, heeft de politie van De Bilt gisteraiond drie ingezetenen, een knecht uit een fouragehandel, een kruide nier en een brandsloffenhandelaar, gear resteerd. Zij zouden zich hebben schul dig gemaakt aan heling van "aan dèfemsie toebehoorende goederen, welke ter plaat se door militairen zoudeu zijn gestolen er aan hen verkocht. Na verhoor zijn de Ir ie mannen ter beschikking van den officier van justitie te Utrecht gesteld en aldaar,in het huis van bewaring opgesloten. Militairen door lawine verrast. De niachinegeweerafdeeling van een re giment Italiaansche alpenjagers is in de provincie Cueno d'oor een lawine bedol ven. Een officier en twee soldaten zijn gedood. Twaall soldaten hebben wonden opgeloopen.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1