Minister Koht verklaart Noorsch standpunt Altmark" beschouwd aïs oorlogsschip EERSTE BLAD Finnen vernietigen Russische divisie Dinsdag 20 Februari 1940 92ste. Jaargang. No. 22407 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND 9f Het officieele Noorsche standpunt Van Noorsche zijde wordt gemeld, dat het niet juist is, diat de ..Altmark" een Noorsche haven heeft aangedaan. Het Duitsche schip i3 alleen maar door de Noorsche wateren heen gevaren en diaai dit volgens het internationale recht geoorloofd- is aan handelssche pen, oorlogsschepen, hulp-vaartuigen cn prijzen, had' de Noorsche regeering zeil niet het recht om handelend op te treden in het geval, dat zij mede- deeling had ontvangen, dat er aan boord gevangenen waren en dat deze slecht behandeld werden. De Noorsche regeering, zoo wordt ver der opgemerkt, kan'niet den rol van eén rechter op zich nemen in een geschil tus- schen oorlogvoerenden en zich nog min der belasten met het tenuitvoer leggen van een oordeelvelling. Do „Altmark" was een regeeringsscliip en voerde de Duitsche „Reichsdienstflagge" ■De Noorsche minister van buitcnland- scho zaken, Koht, heelt gisteren in het parlement een uitvoerige uiteenzetting -ge geven van het standpunt der Noorsche regeering inzake het voorval met de „Alt mark". In zijn rede maakte Koht o.a. melding van het onderhoud van den minister president met den Britschen gezant. „Ik heb u verzocht te komen, aldus zeide de premier tot den Britschen ge zant, om uiting te geven ami de hevige beroering en verontwaardiging, welke wij gevoelen naar aanleiding van deze grove schending der Noorsche territoriale wate ren, die n.'et goedgepraat kan wordendoor beweringen, dat de Noorsche regeering zich niet gedragen heeft, zooals het behoort. Ons gezantschap te Londen heeft instruc tie gekregen, een krach tig,, protest in te dienen, doch ik verzoek u ook, uw re geering mee te deelen, dat wij niet de mogelijkheid van zulk een gedrag der Britsche marine jegens een bevriend neu traal land hadden verwachtWij kunnen er niet aan twijfelen,-dat de Britsche regeering terstond volledige genoegdoe ning zal verschaffen." De Britsche gezant trachtte het voor gevallene eenigszins te verdedigen of te verontschuldigen d<oor te zeggen, dat de „Altmark' in de Noorsche wateren haar radio gebruikte en bijgevolg aangehouden had moeten worden. Doch het is on mogelijk, tegen een dergelijke overtreding zulke krachtige maatregelen te nemen, vooral daar de kapitein terstond do Noor sche instructies opvolgde. De Britsche gezant wees er ook op, .dat do „Altmark' gevangenen aan boord had en dat wij het schip op dezen grond had den kunnen aanhouden. Hierop moesten wij antwoorden, dat het schip in elk geval het recht zou hebben, door de Noorsche territoriale watéren te varen. Na de verklaring van Koht sprak Ham- bro namens de conservatieven en weid dóór het parlement de houding der re geering eenstemmig goedgekeurd'. De commandant van de Noorsche tor pedobooten in de Joessingfjórd hadi even eens den Britschen commandant medege deeld, dat, zelfs al zou de Altmark Brit- sohe gevangenen aan boord' hebben, dit dén Britschen oorlogsschepen geenszins het recht gaf, hun wil door te zetten in Noor- sohe wateren. Er bestaat in liet internationale recht geen bepaling, d'ie een oorlogvoerend' laad verbiedt, gevangenen to 'vervoeren over neutraal grondgebied, als de doortocht zelf maar wettig is. Het laatste argument van den Britschen gezant was dé bewering, dat Noorwegen had' toegelaten, dlat Duitsche duikbooten inde Noorsche wateren opereerden en zelfs Britsche schepen tot zinken brachten. Ik heb reeds eerdér in het Storting oen ver klaring hieromtrent afgelegd'. Wïj hebben geen. enkel bewijs kunnen vinden, waaruit jólijkt, dat deze schepen in de Noorsche territoriale wateren zjjn getorpedeerd'. - Koht noemde vooris de instructies, die aan: dén gezant te Londen gegeven zijn voor liet Indienen van een protest. De- gezant werd 17 Februari door Lord Hali fax 'ontvangen. Deze klaagde er over, d'at de Noorsche autoriteiten de Altmark niet nauwkeurig doorzocht en de Britsche ge vangenen niet gevonden hadden. Hij meen de ten onrechte, dat de Altmark Bergen had' aangedaan, doch in werkelijkheid; had- het schip geen enkele Noorsche haven aangeloopen. Hij voerde aan, dat Noor wegen zjjn plicht als neutrale staat niet had' vervuld', omdat het de Altmark niet nauwkeurig had doorzocht. Ik heb reeds eerder aangehaald wat het internationale recht hieromtrent zegt en ieder kan be-, grijpen, dat deze klacht ongegrond is. Halifax gaf toe, dat technisch de neu traliteit was geschonden, doch hij rede neerde, dat dit weinig of niets beteek-en- de vergeleken met het feit, dat de Duit- schers 300 of 400 Britsche gevangenen vasthielden om-der meer dan hondsche om standigheden. Het schijnt,.dat. de Britsche regeering .van oordeel was, dat zij in dit geval gerechtigd was, het internationale recht terzijde te stelten en zich niets aam ■te— trekken-van~l een---klein rland-,--dat--m. dezen oorlog geen ander doel had, dan zijn neutraliteit te handhaven. Een Noorsche persstem over de „Altmark". Het D.N.B.. seint uit Oslo: In een bericht van -een specialen corres pondent uit de Joessingfjord meldt „Dag- bladet": Het Duitsche schip ligt op het oogerrblik nog steeds aan den grond. Aan den ingang van de Joessingfjord wordt de Altmark" door drie Noorsche oorlogsschepen bewaakt. Het ijs in de fjord is ongeveer drie duim dik. De laatste veertien dagen hadden geen verschepingen meer plaats. De „Altmark" had echter geen moeite om door deze ijslaag heen te bre ken. Het schip draaide bij de kade in den bocht van de fjord bij. De breede vaargeul die. de „Altmark" door het ijs gebroken had, toonde den Engelschen kruiser den weg,'zoodat hij zonder hulp van loodsen kon sturen naar de „Altmark" in de fjord. De bewoners van Joessinghavn konden in het heldere licht der schijnwerpers den aanval der Engelschen op de „Altmark", het enteren en het verdere drama tot in alle bizonderheden volgen.' De ongewapen de Duitschers konden den Engelschen geen tegenstand bieden en sprongen overboord. Een reddingboot, die men van de „Alt mark" had neergelaten, sloeg om. De Duit sche zeelieden moésten zwemmend en deels, loopend over het ijs naar land ko men, terwijl hun de kogels der Engelschen om de ooreri floten. Op- den korten afstand van den oever tot den landweg kan men overal duidelijk bloedsporen zien. Engeland weigert uitlevering van de gevangenen. Naar Reuter verneemt, heeft Halifax tij dens zijn gedachtenwisseling met den Noor schen gezant het betoog der Noorsche re geering, volgens hetwelk de gevangenen van de „Altmark" naar Noorwegen behoo ren terug te keeren, verworpen, doch de andere punten der Noorsche nota in over weging genomen. De Britsche minister heeft tevens den Noorschen gezant het Britsche standpunt zeer volledig uiteengezet. Aantal dooden gestegen tot acht. Reuter meldt uit Londen: Een Duitsch radiobericht meldt, dat liet aantal dooden bij het gevecht met de „Alt mark" is gestegen tot acht Gevreesd wordt, dat nog eenige der vijf zwaargewonden, het leven zullen verliezen. Slachtoffers van dft „Altmark" .begraven.; De Noorsche radio-omroep heeft medego. deelcï, dat de zes Duitschers,-die bij hot enteren van de Altmark zijn omgekomen, gisteren te Hauge begraven zijn in; tegen woordigheid van den Duitschen gezant en den Duitschen consul te FT.uige. Koning Gustaaf spreekt tot de Zweden Koning Gustaaf hccft'-éen verklaring uit gegeven, waarin hij het optreden der Zwecdsche regeering door het afwijzen van het Fiuselic: beroep op militairen bijstand onderschrijft. „Ik beschouw het als mijn- absoluten plicht zoo vecJ mogelijk te trachten mijn volk buiten liet fatale conflict te hou den, dat thans in de wereld woedt." Na zijn „grootste bewondering"te heb ben uitgesproken voor „deri strijd, welke door onze broeders in Finland wordt ge streden legen een overweldigende macht," verklaarde de koning/ dat. Zweden pro beerde op velé manieren hulp te bieden, doch van hel begin af aan "duidelijk heeft gemaakt, dat Finland geen dirècten mili tairen bijstand kon verwachten. „Met zorg in hét hart i heb 'rik, na liet probleem te hebben bestudeerd, beslist, dat wij deze houding mepten aannamen. Anders zou Zweden het''grootste gevaar loopen niet alleen in éen~oprk>g met Rus land, docb ook met de gróote. mogend heden, te worden betrokken. Een derge lijke verantwoordelijkheid kap ik niet op mij nemen", indien dat'(zou gebeuren, zou het voor Zweden onihoge'ük kunnen worden Finlandde hulp té verschaffen, welke dit lana thans ontvangt. De koning besloot met del oprechte hoop uit te spreken, dat zijn) vólk zijn hou ding zal begrijpen cn goedkeuren. Keuter meldt uit Stockholm:- De verklaring van koning'Gustaaf, waarin hij het standpunt van den premier inzake hulp-verleoning aan Finland steunt, heeft nog al sensatie verwekt. De verklaring is een graadmeter voor*'dó controverse die de kwestie Finland onder het Zweed- sche volk hééftteweeg gebracht. De koning heeft thans'lop opvallende wij-ze de leiding genomen van hen, die den premier steunen. I5 Het standpunt der regeering ontving ook krachtigen steun van do sociaal-democra tische partij. Tot deze partij behoort bijna de helft der leden van den (Rijksdag. De „Diplo" over de Engejsche houding j De Deutsche Diplomatisch (Politische Kor- respondenz wijdt een .felle beschouwing aan. het gebeurde mét dé Altmark. Deze beschouwing; eindigt' "als volgt:/ sDe Engelsche/ overval/lja, Mpessingfjordi had- in wezen ten' déei '"^e'neüürmën 'er opnieuw aan te herinneren)'-dat Engelcn-J- zijn overmacht tegenover kleineren te al len tijde weet te doen gelden: Zij allen zullen er daarom op bedachtmoeten zijn soortgelijke, ja erger dingen over zich te zien losbreken. De bijval van het Engel sche publiek maakt de aangelegenheid'voor de neutralen nog slechts ernstiger, vooral daar deze daad' van geweid zich afspeelde tegen een gevaarlijke d'iplomatieken ©n geographischen achtergrond'. Het Geneefsche besluit, waarin de Weste lijke mogendheden, mét het doel den oor log uit te breiden 'de ondersteuning van Finland' doordreven, staat ongetwijfeld in nerlijk in verband1 met het Britsche op treden in.de Noorsche wateren. Het ge- lieelé Noorden is reeds vervuld van ge; ruchteu, dat Engeland besloten heeft het recht tot doortocht op grond van artikel 16 van het Volkenbondshandvest af te dwingen. Alle kleine staten, d'ie thaiin- ge tuigen zijn van den aanslag op de Noor sche neutraliteit, weten nu, wat gedacht "moet worden van de aanspraken van En geland om op te treden als „beschermer van de kleine volken". Zij zullen nu ook de „Finsche missie" van E-.geiand met nuchterder oogen kunnen doorzien. Achtiénde Russische divisie in de pan gehakt Ilavas meldt uit'Helsinki: Het Finsche legerbericht van gis-, teren maakt melding van een grooto Finsche overwinning t-en Noordoosten van het Ladogameer, waar de achttien de Russische divisie bij Syskyjaerri geheel in do pan werd gehakt 18.000 Russen werden gedood of ge vangen genomen. Al het oorlogsmate riaal j is den Finnen, ia handen ge vallen. Eenige der Russische divisies, die zich nog ten Noordoosten van het Ladogameer bevinden, verkeeien in uiterst neleligen toestand en lijden aanzienlijke verliezen. Een dezer divisie's verkeert in een toe stand, die in zekere mate herinnert aan dien van de achttiende/ welke .geheel ver nietigd is. De verbindingen met do bases zijn afgesneden en de bevoorrading ge schiedt door de lucht De moeilijkheden dezer eenheid kan men zich voorstellen, wanneer men bedenkt dat de temperatuur in dit yerlaten gebied nog steeds dertig graden onder nul bedraagt Bij de; vernietiging van do achttiende di visie hebben de Finnen oen zeer hooge Russische militaire persoonlijkheid, die een bekenden a/aam heetfl, gevangen, genomen, tezamen met.-eat; deel van. - zijn generalen staf. De vernietiging, jvan. de achttiende di visie is te, opmerkelijker, daar mimmeriek de Finsche troepen zeer bescheiden waren en tegenover iederen Fin minstens zeventig Russen stonden. De Finnen hebben over wonnen dank zij hun terreinkennis, hun moed en het optreden van hun ski-eenhe den. In den sector van Taipale hebben de Russen hun hevige aanvallen weer inge zet, waarschijnlijk om het front van het Ladogameer te ontlasten. De Russische tanks in den sector van Taipale operoeren zonder gevolgd te worden door infanterie. Wat de luchtaanvallen betreft raamt men het aantal Russische vliegtuigen, dat bo ven Finland gevlogen heeft op 600, waar van er naar schatting twintig werden neer gehaald. Het Finsche legerbericht. In het Finsche legerbericht wordt mede gedeeld; Op de landengte van Karelie heeft do vijand plaatselijke aanvallen gedaan op de nieuwe stellingen van de Finnen tus- scben de Finsche golf en de Vuoksi. De aanvallenwerden afgeslagen met verlie- -zen vort den vijand, weike op een batal jon worden geraamd. Bovendien werden zes tanks buitgemaakt. Ten Zuidoosten van Salemkaita hebben Finsche troepen een vijandelijke colonne verstrooid en drie kanonnen buitgemaakt, alsmede een hoeveelheid mitrailleurs en munitie. Bij Taipale werd een aanval van den vijand, welke tegen den middag begon, voortgezet. Ten Noordoosten van het Ladoga meer hebben de Finsche troepen een groote overwinning behaald. Zij maak ten zich meester van een belangrijk punt, dai door een sterke vijandelijke macht wa° bezet. Twintig tanks, 36 stukken geschut van verschillend ka lihor, zeventien tractoren, 32 veldkeu kens, 25 automobielen, 260 wagens en nos moer materiaal vielen in han den van de Finnen. Na dit hardnek kig gevecht hebben de Finsche troe pen de achttiende divisie van den vijand geheel vernietigd. Deze divi sie was omsingeld, nadat zij via Uoma lot Syskyjaem was doorgedrongen. ..Voor jle omsingeling hadi de;, divisie, aanzienlijke versterkingen ontvangen. Ongeveer 18.000 man zijn gesneuveld of gevangen geno-rnen en al het ma teriaal is buitgemaakt. Eerder valt van het front niets te mel den. De Finsche luchtmacht heeft gisteren met succes verscheidene verkenningsvluch ten uitgevoerd en bommen geworpen op en achter de linies van den vrjand. In verscheidene luchtgevechten boekten de Finnen successen. In het binnenland heeft de vijande lijke luchtmacht Kotka, Kouvola en de districten Iisalrm en Pori gebombardeerd. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn enkele burgers gewond en verschei dene huizen vernield. Het aantal vlieg tuigen, dat boven Finland' heeft gevlo gen, wordt geschat het grootste te 'zijn, dat tot nu toe is geteld. Volgens beves tigde mededelingen zijn twintig Russi sche" vliegtuigen om laag geschoten, terwijl vermoedelijk nog vier toestellen werden vernield. De beteekenis van de Finsche overwinning Uit Helsinki: De Finsche overwinning ten Noorden van het Ladogameer, waarvan melding wordt gemaakt in het legerbericht van gisteren, is het resultaat van geduld en volharding. Gedurende, oen week hebben de Finsche troepen, die niet sterk genoeg waren om de Russen rechntstreeks aan te vallen, met ski-patrouilles rond de Russen gecirkeld en de ravitailleering onderschept. Konvooien van vijftig tot honderd wagens wérden ver nietigd. De overwinning is behaaldzonder grooten slag en vooral door het' goed ge bruik maken van het terrein en hét geduld en de volharding van de Finnen. De Fin nen hebben geen groote verliezen aan man schappen geleden, hetgeen voor het Fin sche leger van groot belang is. Men moet evenwol niet gelooveh, dat thans alle Russische troepen ten Noor den van het Ladogameer zijn verdwe nen; nog steeds bevinden zich hier ongeveer twee Russische divisies. Ook moet men niet vergeten, dat de aanvallen van de Russen op de land engte van Karelië voortduren, wel niet zoo herig als te voren, doch met aan zienlijk meer manschappen dan waar over de Finnen beschikken. Viborg werft nóg wel niet omnid- dellijlk bedreigd, doch de stad ligt dicht bij het front eii op de landengte van Karelië hebben de Finnen man-' schappen, en materiaal noodig.' Hier leeft Finland hulp noodig. De Russen voelen het verlies - van. «en divisie' nauwelijks, riri Successen van de Finsche lucht macht. Volgens verslagen van den Fi-nschen staf hebben de Finnen sinds 1 Februari minstens 160 Russische vliegtuigen om laag geschoten. Sedert den aanvang der vijandelijkheden hebben de Finnen in het geheel 1412'Rus sische vliegtuigen neergehaald-. Alle jonge krachten worden in het landbouwbedrijf inge schakeld. Naar de radio van Helsinki mededeelde, zal Finland alle jongelieden van negen tot achttien jaar mobiliseeren voor het verrichten van landbouwwerkzaamheden'. Zij zullen te werk worden gesteld op de boerderijen, waar thans als gevolg van het onder do wapenen roepen van de mannen, slechts vrouwen en bejaarde mannen werken. Zwitserland wil Fiuschc kin deren opnemen. In antwoord op een vraag van een Zwit- sersch parlementslid heeft de federale raad verklaard, dat de federale autoriteiten be reid zijn alle voorstellen, welke door de desbetreffende organisaties worden gedaan tot het onderbrengen van Finsche kinde ren in Zwitserland te bestudeereri. Van hel Westtront Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Ten Westen van de Saar heeft een vijan delijke afdeeling getracht zich van een onzer posten meester te maken. Zij werd met verliezen teruggedreven. Opnieuw schieten der kazematten op de Rijnoevers. Hedenochtend werf gemeld: „Mislukte overval van den vijand ten Oosten van dé Nied. Geringe bedrijvigheid aan de rest van het fro-nt". Het opperbeval van de Duitsche weer macht maakt bekend: Zuidoostwaarts van Busendorf, op Fransch grondgebied heeft oen verkennings- afdeeling een vijandelijke vrachtauto met ongeveer twintig man vernietigd. Het luchtwapen verrichtte verkennings vluchten tot in liet Noordelijk deel van de Noordzee. Grieksc'j schip getorpedeerd.'- j Het van Engeland naar Griekenland on derweg zijnde - Griekschë' s.s. Elli r '(ill4' ton) is. op: 60 mijl van Kaap.Finisterre-ge torpedeerd. De uit 26 koppen bestaande bemanning werd gered. Spaansch schip na ontploffing gezonken." Het Spaansche persbureau heeft medege deeld, dat hof Spaansche schip 'Banderas (2140 ton), na een ontploffing bijna oogen- blikke.'ijk is gezonken. Dit gebeurde gis terochtend bij het aanbreken van den dag, toen liet schip zich op 10 k.m. van Kaap. Villano bevond. 22 van de 29 opvarenden zijn om het leven gekomen. De strijd in China Japansche tegenspraak inzake Nanning. De Japansche militaire autoriteiten ont kennen/ dat de Chincesch© troepen Nan- ning hebben heroverd'; Zij verklaren, dat de Cbineezen reeds vijf of zes jaar heb ben beweerd Naairing te-hebben heroverdj doch sedert de stad doorde Japansche" troep-™ is bezet op 24 November vair het vorig jaar, zijn geen geregelde: Chi- neesche troepen bij de stad gezien. Wei hebben Chineesche guerillabenden de Ja pansche verbindingslijn lastig gevallen* waardoor aan Japansche zijde verliezen: zijn geleden. Vereenigde Staten Verkoop der Amerikaansche schepen aan België. De maritieme 'commissie heeft goedge keurd, dat acht Amerikaansche schepeii on der Belgische vlag worden gebracht. De belangrijkste dezer 'schépen is de pré sident Harding. De andere zijn vrachtsche- schepen en vracht- cn passagiersschepen. BINNENLAND Prins Bcrnhard in den Raad van State. Z. K. H. Prins Bernhord heeft heden- middag^.de wekelijksche vergadering van den Raad van State te 's-Gravenhage bij gewoond. De miltvuurkwestie Toestond weer normaal. De minister van economische zaken heeft op vragen van de. Tweede Kamerleden Bierema en Dieters, inzak» de verspreiding van miltvuur onder het vee geantwoord, dat het aantal gevallen van deze ziekte teruggeloopen is tot nagenoeg het normale aantal. - z--:--'- Het staat niet met absolute zekerheid vast, dat do ziekte is veroorzaakt door de. verwerking van ongelijmd beendermeel in de mengvoeders. - Br. Ph. O. Visser terug naar Ankara. De Nederlaridscliè gezant in "Tiirkijê/ dri;; P!h. O. Visser, die genximen tijd' met ver lof hier te lande heeft vertoefd', is .gisteren. Wit Den Haag verlrokkèn om zicli naar Ankara te begeven. Des» courant verschijnt, dagelijks, met uit- londering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.-7-; franco per post f 2.50. PiTjs per week: 15 ets.-Afzon derlijk© nummers 4, ets. Abonnementen worden dagelijkB aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór oil' uur aan het Bureau beaorgd zqn, 'a Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs dor Advericntlön: van 1—5 regels iedere regel meer f 0.30; in bet Zaterdagnummer 1—-5 rcgQls 1.80, iedere regel meer f 035 Reclames f0.75 per regel. Incassokostenöcts.; postkwitaotles 15 ets. Tarioven van advertentiën bij abonnement rijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen lOJk/ t/in. 15 tvoor-- den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tol een maximum van SO woorden. 'a Woensdags: Kleine Advertentiën tot25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1