RUSSISCH OFFENSIEF VERWACHT Activiteit der luchtmachten boven de Noordzee Is hier iets voor II hij? EERSTE BLAD Fa. A. J. v. d. VEN Vrijdag 23 Februari,!940 No. 22410 Eilmglinsters Gebouw „Musis Sacrum" „9T VINKJE" Zweden Roemenië Jaargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53IL Tol. No. 69300 (3 lijnen). BUITENLAND Weinig berichten van het front Admiraal Koetsnetzoff naar Moermansk? De strijd in de lucht Van het Westfront Handelsbesprekingen tusschen Duitsdiland en Noorwegen japan en de Vereenigde Staten Inrichting voor Physische Therapie JOH. DE VRIES LANGE HAVEN 115 - TEL. 68145 L. P. LAMEER Azn HOOGSTRAAT 51 - TEL. 68546 Slijterij en Wijnhandel Singel 103 - Telefoon 67641 Mariastraat 54 - Beyerlandschestraat I Engeland Frankrijk Duitschland Sovjet Rusland Denemarken Gemengd Nieuws Deze courant Tersciujnl dagelijks, met uit- Wste londering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2-franco per post f 50 Prijs per week: 16 ets. Afzon derlijke nummers 4 ctg. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adtertentiën foor het eerstvolgend num mer moeten vóór if uur aim bet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór anr. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. PrHs der Advertentien: ran 15 rcjnMs 11 s9-t iedere regel meer f0.30, in bet&iterdagnuwracr a eraonj...ni r n vit; 15 regels f180, iedere regel meer f0.35 Reclames f0.75 per regel. incassokostenöclt* postkwltanties 45 ets. Taneven van advertentien o(j abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen I 0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. *s WoenBdags: Kleine Ad verten tifen tot 25 woor den f 035, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentién 11.00, Indien niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. Havas meldt: De Finnen verwachten, dat de Rus sen vandaag, op den verjaardag van het roode leger, een krachtig offensief zouden ontketenen. Zij hebben alle maatregelen genomen om een verras sing tc voorkomen. Wegens het stil zwijgen, dat ten aanzien van den toe stand op de Karelische landengte in acht wordt genomen, kan men geen nauwkeurige inlichtingen verkrijgen, doch het is bekend, dat de Russen bui tengewoon hevige aanvatten op Kae- maerae hebben gedaan. De Finnen sloegen den vijand terug en behiel den hun zeer hechte stellingen. Tusschen Muollaljavi en Vuoksen heb ben de Russen eveneens aanzienlijke strijd krachten, gesteund door tanks, in het vuur gebracht. Zij vielen hier over het ijs aan. De twee Russische divisies, die bij de Taipale v,aren teruggeslagen, hebben ver sterking gekregen en haar aanvallen her vat. flier bekommeren de Russen zich niet om hun rcrIe zen—Zij-;hebben. .ree d s 2000 dooden verloren. liet Russische offensief tusschen Muol laljavi en do Finsche Golf schijnt zeer hevig te zijn. Het Russische commando zou beloofd bobben vandaag de roode vlag te Viipuri Ie hijschen. De stad wordt door zwaar geschut gebombardeerd. Ten Zuidoosten van het Ladogameei' hebben de Finnen terrein gewonnen en 300 ge vangenen gemaakt. Bij de Pitkaeranla- eilandcn hebben zij 200 vrachtauto's buit gemaakt. Voorts meldt Havas: Tot dusver heeft het offensief van Wo- rosjitof aan het Karelische front het roode leger reeds 60.000 menschenlevens gekost. De Zweedseho avondbladen beschouwen den toestand op de landengte van Karelie echter met «ren zekere terughoudendheid. Het moge dan onjuist zijn, dat de Russen de batterijen op Bjorkoe (het eiland Roi- vislo), lichhen veroverd, de Finnen hebben nog niet tegengesproken, dat de roode troepen op 7 k.m. ten Zw. van Wiborg zouden zijn aangekomen. In dit geval zou den de R ussen erin geslaagd zijn, tot voorbij de door de batterijen ingenomen posities te komen. Gemeld wordt, dat de Finnon alle spoorwegen, welke van Wi borg naar het front leiden, hebben opge- -blazen. Gisteren zijn slechts weinig berichten van het front ontvangen. Het schijnt, dat het weer zeer slecht is en dat tengevolge van de sneeuwstormen de gevechten min der hevig waren. Russische luchtmacht in actie. Het Noorsehe telegraaf agentschap meldt, dat, hoewel aan de grens een sneeuw storm woedt, Russische bombardements vliegtuigen. gistermorgen het district Ivalo m 1< inland bestookt hebben. Officieel© kringen in Moskou weigeren te bevestigen of tegen te spreken een bericht uit Stockholm, volgens hetwelk de Russische volkscommissaris van marine admiraal Koetsnetzoff, naar Moermansk is gevlogen in verband met optreden van de vloot in de Noordelijke IJszee. „Aften- posten" weet voorts te melden, dat de geheel© Russische vloot in de IJszee ge reed ligt om in actie te komen. Britsche oorlogsschepen inder daad buiten Pctsamo en Moer mansk. De correspondent van „Aftenposten" in Kirkenes, (het Noordelijkste Zweeclsche plaatsje), meldt, dat liet thans mogelijk is cle bevestiging te krijgen, dat Engel- sche oorlogsschepen zich werkelijk in de IJszee bevinden buiten Pctsamo en Moer mansk. Luchtgevecht boven de Noor delijke IJszee? Reuter meldt uit Oslo: Er doen hardnekkige geruchten de ron de, dat een verwoed luchtgevecht gele verd is boven de Noordelijke IJszee. Deze geruchten zijn afkomstig uit Kirkenes aan de Noorsch-Finsche grens. Uit Vardso, op ongeveer 30 mijl ten Noordoosten van Kirkenes, noch van het eiland Vardo in de IJszee kon bevestiging van de geruch ten over het luchtgevecht verkregen wor den. Duitschcrs verloren gisteren nog twee vliegtuigen. De Dtritschers hebben gisteren bij hun aanvallen op de Britsche kust nog twee vliegtuigen verloren. Een bommenwerper stortte op eenigen afstand van de kust van Northumberland in zee en een andere stortte neer in een veld nabij Saint Abbe- head in Schotland'. Ten aanzien van de Duitsche verliezen bij de luchtaanvallen werd gisteravond van doorgaans betrouwbare zijde tegenover Reuter een cijfer genoemd van 41 vlieg tuigen, waarvan vast staat, dat zij ver loren gegaan zijn. Terwijl het van negen, niet waarschijnlijk is, dat zij op hun bases teruggekeerd zijn. Dit betreft alleen de vliegtuigen, die boven of nabij de Britsche eilanden zijn neergeschoten. Er wordt nog aan toegevoegd, dat bij de gevechten geen Britsche toestellen verloren zijn. gegaan. Gerekend over alle fronten, met inbegrip o.a. van de Duitsche bocht, doch de actie van de Fransche luchtmacht buiten be schouwing gelaten, schat men, dat de Duit- schers 110 vliegtuigen hebben verloren, die zijn neergeschoten, benevens nog de toestellen, die niet op hun bases terug gekeerd zijn, welker aantal volgens een voorzichtige raming 23 bedraagt. Reuter meldt nader: Een gewand lid der bemanning van het Duitsche toestel, dat nabij Saint Abbehead' neergehaald is, heeft een operatie onder gaan kort na in het hospitaal te zijn op genomen, Zijn toestand blijft critiek. Het Duitsche bombardementsvliegtuig, dat bo ven zee neergeschoten is buiten Northum berland1, is vernield na een jacht over een afstand' van dertig mijl door de wolken. De Britsche piloten zagen het toestel bre ken en in het water storten, Engelschc verkenningsvlucht boven Deitschland. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat de Royal Airforce in den afgeloopen nacht opnieuw geslaagde ver kenningsvluchten boven Oostearijk en Bo- hemen gemaakt heeft. De luchtvaartredacteur van de „News Chronicle" schrijft, dat de Britsche lucht macht de geheimen der verdediging van Berlijn thans kent. In de laatste weken hebben verscheidene malen escadrilles ver- kennings- en bombardementsvliegtuigen ho ven de Duitsche hoofdstad gevlogen, het geen waardevolle inlichtingen heeft opge leverd. De Duitschers maken bij die gele genheden gebruik vau gekleurde zoeklich ten. De lichtbundel der gewone zoeklich ten breekt n.i. tegen de wolken en violet, blauw of oranje licht dringt eenigermate door. De voordeelen zijn echter, zoo zegt men, niet noemenswaard. De Engelsche vliegtuigen, aldus deze re dacteur, hebben ook boven Praag, Hamburg, Neurenberg, München en Dresden gevlo gen, terwijl geregeld vluchten boven de Noordzee en naar de omgeving van Sylt en Helgoland worden gemaakt. Engelschc treiter tol zinken gebracht: De Britsdie admiraliteit deelt mede, d!at de treiler „Fifesbire" door een vijandélij- ken aanval lot zinken is gebracht. Men vreest, dat er slechts één overlevende is. Twee officiëren en negentien manschap pen worden vermist en zijn, naar men vreest, omgekomen. Ook de treiler, „So lan is met bommen en machinegeweer- vuur aangevallen. Het vijandelijke toestel werd evenwel verjaagd ea bet schip keer de naar - de haven terug. Gevechten bij Apach. Belga meldt uit Luxemburg: Gisterochtend heeft men een sterke ac tiviteit van de Duitsche luchtmacht in de nabijheid van Echtemach opgemerkt. Eer gisteren hoeft men te Luxemburg het ge donder van de artillerie tusschen Moezel en Saar gehoord, Tusschen 21.40 en 23 uur des avonds moet een gevecht zijn geleverd onmiddellijk ten Oosten van de Moezel, want dé bewoners van de Luxem- burgsche plaatsen aan den oever van de Moezel hebben het geknetter'van de mi trailleurs en het ontploffen van handgra naten gehoord. Ook was de artillerie bijna voortdurend in actie. In de omgeving van Apach zag men het schijnsel vacn een brand. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Activiteit van de artillerie aan beide zijden, vooral ten Westen van do Saar en ten Oosten van de Blies. Activiteit van de luchtmacht van beide partijen tusschen Moezel en Rijn boven den Elzas. Het Fransche legerbericht van hedenoch tend luidt: „Een "kalme nacht". Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Aan het Westelijk front tus schen Moezel en Pfaelzer Wald levendige activiteit in het voorterrein. Bij een ge slaagden verkenningstocht tegen Apach en bij een met succes bekroonden overval op de bezettingspos ten in het Ueydtwald, zijn verscheidene gevangenen gemaakt. On ze verkenningsafdeelingen leden geen ver liezen. De luchtmacht heeft op groobe schaai verkenningsvluchten boven de Noordzee, de Britsche eilanden en Oost-Frankrijk onder nomen. Twee Duitsche vliegtuigen zijn van hun vlucht naar Engeland niet terugge keerd. Van drie Britsche toestellen, die in de Duitsche Boclit -waren binnengedron gen, is er een van liet type Vickers-Welling- ton door een Messersehmitt-vliegtuig neer geschoten. - In Frankrijk 47 Duitsche vlïcg- 4tuigen neergehaald.. Naar de bizondere correspondent van Reuter bij de Britsche luchtmacht in Fran In ijk seint, zijn sedert het uitbreken van den oorlog 47 Duitsche bommenwer pers door geallieerde gevechtsvliegtuigen en luchtafweergeschut neergeschoten. De Britsche contrabande-centrale in de Middellandsehe Zee. Volgens berichten in de Turksche bla den hebben Engelsche kruisers het Sovjet- Russische s.s. Swanctia tusschen de eilan den Bemin os en Tetiedos voor de Dard'a- nellen aangehouden en doorzocht, evem- als twee Italiaansclie stoomschepen, die naar Istanboel voeren. Duitscli vrachtschip uit Bahia vertrokken. Ilct Duitsche vrachtschip Antonio Del- fino (13.589 ton) is, naar te Rio de Janeiro medegedeeld wordt, plotseling uit Bahia vertrokken. Russisch vrachtschip door Etigel- schen in beslag genomen? Uit Hongkong verluidt, aldus Domei, dat het Russisch vrachtschip „Selenga" begin Februari, toen het van Manilla, waar het 1000 ton tinerts had ingenomen, op weg was naar Wladiwostok, door de Britsche autoriteiten ter hoogte van Hongkong in beslag genomen. Volgens „Asahi Sjimboen" vormde deze lading Toengsten-erls een deel der goederen, door d'e regeering van Tsjoengking naar Duilschland' uitgevoerd' op grond' van een ruilovereenkomst, wel ke voor liet uitbreken van dén oorlog in Europa was gesloten. Volgens „Aftenposten" hebben de ondei- handelingen tusschen Duitsdiland en Noor wegen over een handelsovereenkomst tot een goed resultaat geleid. Volgens hetzelfde blad zijn ook de onder handelingen tusschen Noorwegen en En geland goed geslaagd, alleen moet nog de definitieve formuleering tot stand komen. Het blad gelooft, dat de Noorsehe scheep vaart faciliteiten zal krijgen, opdat het ge vaar dat gepaard gaat aan het bezoeken van Britsche controle-havens wordt vermeden. Arita, wcnschl besprekingen met Grey te hervatten. De Japansche minister van builenland- sche zaken, Arita, overweegt do bespre kingen met den ambassadeur der Ver- eenigde Staten, Grey, in een niet te verre toekomst te hei-vatten. De Japansche woord voerder, die deze mededeeling heeft ge daan, aldus meldt Domei, zette uiteen, dat Arita thans te zeer wordt bezig ge houden met de zittmg van den Landdag. Daarom is nog geen definitieve afspraak gemaald voor een nieuw onderhoud. Een brief. 23 Februari. Lieve tante Mien, beste oom Gerrit, Even een groetje om te zeggen, dat wij het goed maken en dat er niets belang rijks bij ons is voorgevallen, behalve dal de hond' (u weet wel tante, die zwarte, die u zoo griezelig groot vond') gisteren de biefstuk heeft gestolen, zoodat we heele- maal niets te eten hadden en we het maar moesten doen met een bordje soep, dop erwtjes, snijboontjes en een puddinkje toe. U kunt hegrijpen, dat het een heele con sternatie in huis gaf en we had'den zoo'n verschrikkelijke honger, dat we 's avonds ieder een dikke boterham met kaas en een groot glas melk hebben genomen. We wa ren er allebei in de war van. Jans haar verloving is óók af. 't Heeft haar heei wat moeite gekost, want zo hield' verschrikke lijk veel van dien jongen, maar hij ver dient zoo weinig en Jans is, onder ons ge zegd, het goed gewend al zeggen we het zelf. Maar den volgenden dag was zij ge lukkig over haar verdriet heen en gisleren was ze naar de bioscoop niet een jongen tandarts met een heel goede praktijk. Maar daar is nog niets van te zeggen, natuurlijk. Hij heet De Wit. Zijn vader was tabaksmakelaar en zijn moeder is een meisje van De Bruin, van die rijke De Bruins in Amsterdam (scheepvaart). Laten we er maar het beste van hopen. Piet heeft zich een autotje aangeschaft Al zijn vrienden hebben er één en hij vond' het echt sneu, dat hij er geen had'. Nou, toen hebben Karei en ik maar over ons hart gestreken. De zaken gaan overigens heele- roaal niet goed. Gaf de fabriek vorig jaar nog 11 procent dividend, dit jaar zal het wel niet meer dan 9 worden. Karei maakt zich nu al zorgen voor 8 procent het vol gend' jaar. Maar ik zeg maar altijd' „wie dan leeft wie dan zorgt". Ik ben heei ge makkelijk in die dingen. Het zou me niets kunnen schelen als we in plaats van 12 kamers er 10 hadden en om een van de dienstboden te verwisselen voor een werk ster drie keer in d'e week. Ik zeg altijd maar: tante Door en oom Johan hadden maar drie kamers en een daghit en die waren heel.ievreden en heeft Plato of zoo niet in een ton gewoond1? Een menscli moet zich kunnen aanpassen. Daarom wil len we dit jaar in plaats van een maand! nu eens drie weken vacantie nemen en op reis gaan. En Wim, die altijd zoo door draait, heeft zelfs voorgesteld om nu eens derde klas te reizen, inaar dat kan Karei niet doen voor d'e zaak en mij is het wel een beetje te bar. Gisteren was mevrouw Forck hier. Ze klaagde erg over de belas tingen en ik kan mij dat best voorstellen. Jetje Forck gaat trouwen met dr. Leepel. Ze gaan in een héél klein flatje wonen cn ze wil geen hulp hebben. Ze was al- lijd al zoo rcvoluliouaii. Daar voelen wij nu niets voor, hè tantetje. Na lieve menschen de groeten van ons am maal aan jullie allemaal en laat maar eens tmw wat liooren, hoor. Veel liefs van COBA. P.5. IJpc; die oorlog, hè? LOUISE DE COLIGNYSTR. 32 - TEL 67910 Heilgymnastiek, Massage, Heete Lucht-Baden, Ademhalings-Gym- nastiek, Speciale Voetbehande ling, Vervormbare Steunzolen. Behandeling uitsluitend op medisch advies Genipt lid van het Hederl Genootschap voor Heilgymnastiek en Masaage Steeds regen billijke voorwaarden disponi bel voor Vereenlglngs-vergadermgen, Feesten, Toneel-uitvoeringen, Bals enz. Koude- en warme buffetten Geheel gemoderniseerd. Aanbevelend, De exploitant SUPRA JENEVER2.90 p. Liter BRANDEWIJN3.— CITROEN JENEVER 2.90 j. COGNAC 3.10 ADVOCAAT.vanaf 4.15 s> Fiesdi BORDEAUX.vanaf 0.90 RIJN- en MOEZELWIJN vanaf 1-25 VERMOUTHvanaf 1.Lit.fl. OUDE JENEVERvanaf 2.95 „Lit.kr. Tel. 67885 Ontploffingen in het Londenschc Weslend. Gisteravond hebben zich in Westend in Lontten drie ontploffingen voorgedaan, die toegeschreven worden aan agenten van het Iersche repubiikeinsche leger. Bij de tweede explosie heeft een man ernstige beenwonden bekomen, twee per sonen kregen snijwonden, vier werden naar het ziekenhuis overgebracht, daar zij een zenuwschok hadden bekomen. Na de eer- -ste ontploffing was ook een man, die een zenuwschok gekregen had, in het zie kenhuis behandeld. In totaal zijn 12 personen gewond bij de explosies. Dit was de tweede reeks ontploffingen do eerste deed zich voor in Bir mingham sedert de terechtstelling van twee leven aldaar. De strijd tegen de communisten. De ministers van justitie en arbeid, Bon net en Pomaret, hebben president Lebrun een decreet ter onderteekening voorgelegd, waarbij 61 communistische leden van seheidsgereheten van hun functie verval len worden verklaard. Dr. Scha dit naar dc Balkan. De „Populo di Ronia" verneemt, dat de vroegere president van de Reichsbank, dr. Schacht, binnenkort een bezoek zal bren gen aan verscheidene hoofdsteden van de Balkan. Manoeuvres van Zwarte Zccvlool geëindigd. Een telegram uit Sebastopol meldt, dat do Russische Zwarte Zeevloot na uitgebreide manoeuvres op haar bases is teruggekeerd. Bijna tweederde der schepen was, naar verklaard wordt, pas gebouwd. Aan de ma noeuvres v,ere! ook deel genomen door dc kustwacht en de marine luclilmachi. Beperking van petrolenmverhruik. Tengevolge van de moeilijkheden hij de brandstofvoorziening is de vraau naar pe troleum gestegen. De in Denemarken aan wezige voorraden zijn hij oen normaal verbruik toereikend voor drie maanden. Teneinde te voorkomen, dat deze voor raad te snel opgebruikt wordt, heeft het mi nisterie van handel een verordening gepu bliceerd, welke den buitengewonen, ier- koop van petroleum verbiedt. Voorts wordt voor petroleum een maximumprijs vastge steld. Ruim twintig millioen voor Finland. De inzamelingen, welke ten behoeve van Finland' zijn gehouden, hebben tot dus verre een bedrag van 20.020.192 kronen opgeleverd'. Lading koper door Engeland aangehouden. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: De Eugolschen hebben een door Roe menië voor de behoeften van zijn wapen industrie in Amerika gekochte scheepsla ding koper te Gibraltar aangehouden. Ondanks alle Roemeensclie slappen. aldus het D.N.B. is de lading tot nog toe niet vrijgegeven. Het Ijs hij Millingcn thans ook los. Het ijs in dc rivier bij Millingen is weer los gegaan. In het midden is thans een breede vaargeul. Aan den Miliingsóhen kant van de ri vier is nog vrij veel ijs blijven zitten. Het water stijgt ongeveer 3 c.M. per uur. Tot in Duitschland is thans geheel vrij water. Partij lociten huizen gesloten. Eenige dagen geleden werd van een spoorwagen, staande op een emplacement op den Linker Maasoever te Rotterdam, een partij looden buizen van 500 k.g. gestolen. In verband' hiermede heeft de politie thans drie mannen aangehouden, n.l. den 26-jarigen varensgezel J. S., den 43-jarigen los werkman G. S. en den 28- jarigen hakker S. C. van M. Het lood' werd ten huize van een hunner in beslag ge nomen, De partij was reeds geheel ver smolten. j Sneeuwval in Griekenland. Ten gevolge van overvloedigen sneeuw val is de spoorwegverbinding tusschen Athene en Saloniki verbroken., Ploegen ar beiders zijn aan het werk om den spoor weg vrij te maken. De Simplon-express kon op het gewone uur vertrekken. Do autotransporten naar de buitenwijken van, Athene zïjn verscheidene uren stopgezet. Do telegrafische en telefonische verbin dingen hebben ernsiige storingen onder vonden.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1