FINNEN HOUD EN STAND IN KARELIE Onrust in de uithoeRen van Europa KOOLHOVEN M Tj EERSTE BLAD VLIEGTUIGEN N.V. Zaterdag 24 Februari, 1940 steenkolenhandel 'OUD'MATHEHESSE" 92ste Jaargang. No. 22411 S Tal. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53IL BUITENLAND De Weer heftige Russische aanvallen havas meldt uit Haparanda: Ondanks den hevigen sneeuwstorm, die reeds langer dan 24 uur woedt, vallen de Russen na een korte periode van -kalmte, in alle sectoren van de Karelisehe land engte met toenemende hevigheid aan. Zij trachten thans door te dringen tot Wibprg, waarvan zij gisteren nog een tiental ldlo- xneters verwijderd waren. Het Finsche legerbericht luidt: Te land: Op de landengte van Karelië tus- schen de Finsche Golf en het Muolameer hebben de Finsche troepen alle vijande- lijke aanvallen afgeslagen alsook de aan. vallen in de richting Ilasome, Raekldjaervi, het station Kaemere en Leipasuo. Gedu rende den dag werden zestien tanks ver nield. Tusschen het Muolameer en het Aurapaameer heeft de vijand twee aanval len gedaan, heide koeren liet hij een ba. taljon dooden op het slagveld achter, een detachement, dat over het ijs van het Auru. paameer bij Stiekamiemi poogde aan te vallen, werd teruggeslagen en verloor 800 dooden en meer dan 100 gevangenen. De Finnen hebben bovendien tientallen mi trailleurs en ander oorlogstuig buitgemaakt Een aanval ten Oosten van Salmankaitas werd afgeslagen, evenals een reeks aan. va'leu bij de Taipale. Ten Noordoosten van het Ladogamoer gaan de Finnen voort mei het zuiveren van de steunpunten der Russen, welke gisteren zijn bezet, nog een aantal Russische steun, punten werden veroverd. Do oorlogsbuit is hier belangrijk, o.a. twaalf stukken ge. schut, meer dan vijftig mitrailleurs, tien veldkeukens, tractoren, pantserwagens en munitie. Bovendien werden zes pantser, wagens vernield. In den sector Kuhmo waren patrouilles zeer actief, verscheidene vijandelijke detachementen werden vernield. Van de overige deelen van het front mets fe melden. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft op 22 Februari de verkennings- en bom. bardementsvluchten boven de kanlonnemen. ten en concentraties van de Russische troe. pen voortgezet. Boven de operatic-zone was de activiteit van de Sovjet-Russische luhct-. macht zeer levendig, vooral benoorden het Ladogameer en Lapland. De vijand bom. bardeerde Vertyila, Nurmes, Lieksa, Ka. jaani, Kontissaoki, Rovaniemi en een aantal andere plaatsen. Naar tot nu toe werd ge. meld, zijn bij d e bombardementen twaalf vrouwen en kinderen gedood. De vijand let eein aantal parachute-springers om-, laag springen, doch zij werden gedood of gevangen genomen. Volgens bevestigde mededeclingen is een vijandelijk vliegtuig omlaag geschoten, ter- vijl een ander vermoedelijk is vernield. Het Russische legerbericht. liet Russische legerbericht meldt: Op 23 Februari heeft zich niets van be lang aan het front voorgedaan. De diepe sneeuw en de mist op de Karelische land engte verhinderen operaties. De Sovjet troepen hebben twaalf vijandelijke verdedi gingswerken bezet, waaronder vier stalen on betonnen artillerioforben. Gezien het slechte weer bleef het optreden der lucht macht beperkt tot verkenningsvluchten. Hore Bclisha dringt aan op inter ventie in Finseh conflict. In een rede, welke 'hij gisteravond voor zijn kiezers te Oevoinport heeft gehouden drong Hore Beiisha erop aan, d!at Enge land en Frankrijk in liet Finsche conflict tusschenbeide zouden komen. Controle over Noorwegen, Zweden en Finland! door Duitschland' en Rusland!, al dus du oud-minister, zou beteekênein, dat onze aanzienlijke aankoopen van erts, hout en landbouwproducten in deze landen stop gezet zouden kunnenworden en dat Duitschland' nieuwe markten voor zichzelf zou kunnen organiseeren. Weloverwogen, toereikende en beslissen de acde kon thans den duur raia den oor log beperken. Alle halfbakken interventie zon van den aanvang af tot mislukking ge doemd' z'un. Russen ontkennen schuld aan bombardement van Pajala. Naar aanleiding vain het bericht, dat Russische vliegtuigen bommen hebben laten vallen op het Zweedsche dorp Pa jala, is het Russische telegraafagentschap Tass gemachtigd te verklaren, dat geen enkel Sovjet-Russisch vliegtuig over het dorp Pajala of over Zweedsch gebied in (het algemeen heeft gevlogen. Het betref fende bericht wordt een kwaadaardig ver zinsel genoemd. Het Zweedsche Telegraaf agentschap meldt In verband met dit bericht van het Russische telegraafagentschap wordt bij het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken vernomen, dat een soortgelijke mon delinge verklaring werd afgelegd van Rus sische zijde bij de overhandiging van de Zweedsche protestnola in Moskou. Van Zweedschen kant houdt men echter staan de, dat het ingesteld onderzoek bewezen heeft, dat fio vliegtuigen van Russische nationaliteit waren. Van het Westfront Duitsche vliegtuigen naar Frankrijk. Tusschen twaalf uur en half twee gis termiddag heeft men te Bazel gezien, dat Duitsche vliegtuigen over den Rijn naar Frankrijk vlogen. Eerst kwamen twee toe stellen, die op groote hoogtevlogen, vde tweede keer negen en daarna nog zeven. De Fransche luchidoelartillerie opende «en levendig vuur, de Duitschers poogden hier aan te ontkomen door een rookgordijn te legg'-n. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Een zekere activiteit van de luchtmacht aan beide zijden. De Britsdie verkenningsvlucht boven Oostenrijk. fe De speciale correspondent van Reuter bij de Britsche luchtmacht in Frankrijk meldt, dat het Duitsche luchtafweergeschut zonder succes is opgetreden tegen de Brit sche vliegtuigen, die gisternacht tot bo ven Oostenrijk en Bohemen zijn gevlogen. Er werden geen Duitsche gevechtsvliegtui gen gezien. De Britsche machines hebben opnieuw boven Weenen strooibiljetten uit geworpen. Het eerste toestel keerde kort voor het aanbreken van den dag in Frank rijk terug. Een Britsch gevechtsvliegtuig heeft gis teren den strijd' aangebonden met een Duitsch toestel, dat vlak boven den grond' vliegend' over de Belgische grens vluchtte. De Duitsche machine werd ernstig beschar digd en het is waarschijnlijk, dat zij niet naar Duifschland' heeft kunnen terugkeeren. Vreemde vliegtuigen boven Belgisch gebied. Volgens berichten in die Belgische bla den hebben vreemde vliegtuigen Donder dagavond gevlogen op groote hoogte bo ven het gebied van Charleroi. Zij wierpen vlugschriften uit, die als- opschrift droe gen: Slachting onder de minderlieids-Dniit- sehers in Polen en als ondertitel: Tot dusverre 58000 slachtoffers der Poolselio terreur. Twee Duitsch duikbooten vernield Reuter meldt uit Londen: Gisteravond deden berichten de ron de, dat weer twee Duitsche duikboo ten op de Noordzee tot zinken waren gebracht. Officieel® bizonderheden wa- ren niet te verkrijgen. Er verluidt, - dei. de Britsche luchtstrijdkrachten een rol gespeeld hebben bij het tot zin ken brengen dezer duikbooten. Noorsch stoomschip vermoede lijk verloren. De reeders van het Noorsche stoom schip Telnes (2550 bruto register ton) verklaren, dat er ernstige reden is te on derstellen, dat ,dit schip op weg van."New- York naar Nederland én België niet een gemengde lading en een bemanning van achttien koppen verloren is gegaan. Sinds het schip op 9 Februari uit New-York was vertrokken, heeft men niets meer i emornen. Nelson" buiten gevecht gesteld? Het D.N.B. meldt: Het vlaggeschip der Engelsche Üiuisvloot „Nelson", is half December door mijnen buiten gevecht gesteld, naar de Yoelkïscher Beobachter groot opgemaakt meldt. Het bericht is afkomstig van den correspon dent van dit blad in Amsterdam. De „Nel son" is volgens dezen correspondent half December een kleine Engelsche haven bin nengesleept, zoo zwaar beschadigd door een mijn, dat de bodem vooreerst niet ver der kon varen. Na eerste therstelwerkzaam- heden kon het schip twéé weken later naar een Zuid.Engelsche werf worden ge-, sleept, waar men nog bezig is met do reparatie. Britsche vliegtuigen? bombardeer den oorlogsschepen >&ij Helgoland Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat vliegtuigen der koninklijke luchtstrijd' krachten 'Dinsdagavond bij' Helgoland oor logsschepen hebben gebombardeerd. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt het volgende mede: Zooals reeds medegedeeld, zijn vliegtui gen der koninklijke luchtstrijdkrachten Dins dagavond en Woensdagochtend vroeg in actie geweest boven do Duitsche Bocht Bij Helgoland waargenomen oorlogssche pen werden met bommen aangevallen. Van de schepen en de kustbatterijen weid op de vliegtuigen geschoten. Gemeld wordt, dat een der Britsche vliegtuigen zonder suc ces door drie vijandelijke gevechlsvlieg tuigen werd aangevallen. Men gelooft, dat een der vijandelijke gevechtsvliegtuig© heeft moeten dalen. Geen der Britsche vliegtuigen werd tijdens de operatie bescha digd en geen der inzittenden verd gc 'eerd doch de terugtocht geschiedde onder zeer slechte weersomstandigheden, waaraan is toe te schrijven, dat een der vliegtuigen niet is teruggekeerd. Sumner Welles bij Hitier? Naar de Non Yoiksche tadio gisteiaiond meedeelde, venvacht men, dat Suuner Welles, wanneer hij de eigende vrek op zijn informatie reis Beihjn bezoekt, ook een onderhoud met Hitier zal hebben. De Amerikaansclie ambassadeur te Berlijn In eft gisteren een bezoek aan de Williehnstrasse gebracht om een regehng voor deze ont moeting te treffen. Welles wordt Dinsdag te Berlijn verwacht en zal dan een onder houd met Von Ribbentrop liebLen. Moorsch onderzoek inzake Altmark-affaire Gisteren in het Noorsche hof van onder zoek begonnen met in de Joessing Fjord een onderzoek in te stellen inzake de zaak van de Almark. Hierbij waren de Brit sdie eni Duitsche consuls aanwezig, doch de pers werd niet toegelaten. Het voornaamste doel van het onder zoek is, verklaringen te verzamelen van ooggetuigen en Noorsdie marine-officieren, teneinde de feiten vast te stellen De Britsche en de Duitsche lezing zijn lijnrecht met elkaar in strijd, daar elk der beide partijen beweert, dat de andere het eerste schot heeft gelost. De gewonden van de „Altmark". De toestand van de in het ziekenhuis te Kristiansaml liggende zwaar gewonde Duitsdie zeelieden van de „Altmark" is verbeterd. Huu toestand is bevredigend). Abitrage De Noorsche legeering is, naar het Noor- sdie telegraafagentschap verneemt, voor nemens aan de Britsche regeering voor te stelten, de zaak van de Altmark aan een scheidsgerecht voor te leggen, indien de onderhandelingen, welke thans tusschen de beide landen worden gevoerd), niet tot over eenstemming leiden. Beüevojfsstraal IS, Roiterdam, Telefoon 3163!-36235 Voo r ï$tOH<ista$th> - N.V. SCHIEDAMSCHE De positie van den Balkan en Scandinavië De diplomatieke redacteur van het Ita- liaansche agentschap Stefani brengt in her innering, dat men nog eenige weken geleden den indruk had, dat het con fliet zich spoedig zou uitbreiden tpt den Hainan. Men is dienaangaande evenwel niet meer zoo ongerust, hetzij, oihdat men van ftahaansehe zijde duidelijk te verslaan heeft gegeven, dat geen enkele poging der Rus sen ten Zuiden van de Karpatheu zou worden geduld, hetzij omdat de Fmsclic tegonslana de Russische strijdkrachten dwingt een dei gelijke belangrijke knch'rin spanning Ie \oltooien, omdat het moei lijk, zoo al niet onmogelijk is, dat Mos kou elders andere ondernemingen zou wil len probeoren. Daar zich de zaak met de „Altmark" heeft voorgedaan, schijnen gevaren voor een uitbreiding van het conflict zich nu veeleer in liet Noorden voor te doen. De entering van een Duitsch schip door de Engelschcn in de Noorsche territoriale wa teren wordt in feite in verband gebracht met een waarschuwing, welke de eerste lord der Britsche admiraliteit openlijk aan de neutralen had gegeven, opdat zij een duidelijke houding aannemen legenoier het aan den gang zijnde conflict. Overigens .wordt de zelfde aangelegen heid uitgelegd als een eerste manifestatie van nieuwe "methoden voor den eeonomi- schcn zeeoorlog, welke men zou willen toepassen om de blokkade steeds doel treffender te maken. Het is ten slotte de politiek van het geweld, welke zal worden toegepast Groot Brittannie zou vooral beoogen te verhinderen, dat Scandinavische mijn pro ducten over de Noorsche territoriale wa teren naar Duitschland zouden,, worden ver voerd. De aanwezigheid van een Britsch es kader in de buurt van de Noordkust van Noorwegen zou wijzen op den vastberaden wil zelfs door directe interventies te ver hinderen. dat deze voorziening zou kun nen voorgtaan. Indien, naar het den- schijn heeft, dit de bedoelingen van Engeland zijn, dan zou men andvie incidenten niet moeten uit sluiten. Men begrijpt bijgevolg, dat de ongerust heid in de Scandinavische landen toe neemt. Italië en de oorlog Reuter meldt uit Rome: De Italiaansche dagbladen wijden giste ren heele kolommen aan telegrammen uit geheel Europa over hetgeen in de opschrif ten genoemd' wordt „oorlogsdreiging van de Zwarte zee tot dë Noordelijke IJszee", terwijl alle bladen zioh van commentaar onthouden, wordt den lezer d!e indruk ge geven, dat vijandelijkheden ieder oogenblik kunnen uitbreken, in den Kaukasus zoo wel als in Noord-Europa. Zelfs wanneer de Balkan er buiten blijft. Berichten uit Berlijn over heigeen genoemd wordt „liet spooklcger" van Weygand' in Syrië worden opvallend afgedrukt in sommige bladen, die tevens den nadruk leggen op de kwets baarheid van het Sovjet-Russisch oliege- bied. Telegrammen uit Cairo leggen dén nadruk op de samenwerking tusschen En geland, Frankrijk en Egypte. No België onder de meer werldoozeu worden wapenen geroepen. Nadat reeds onlangs 9 000 werkloozen onder de wapenen zijn geroepen om de huisvaders met drie kinderen en de mijn werkers te vervangen, zouden binnenkort nog 15 tot 16 000 werkloozen worden op geroepen. Ook zijn thans 240 leeraren bij het middelbaar onderwijs gedemobiliseerd. ItaSië geboren. Italiaansche prinses De pnn«cs ,ran Piemont, gemalin van kroonprinses l'mberlo, heeft vanocblen 1 te Napels het leven geschonken aan een doch ter. De nieuwe prinses heeft de namen Maria Gabriella ontvangen. Zij is het derde kind van het prin- selijk paar. In. September 1934 werd prin ses Maria Pia, in Februari 1937 prins Victor Emmanuel geboren. Vereemgde Staten De Amerikaansche handelspolitiek. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 161 tegen 144 stemmen een voorstel ver worpen, inhoudende, dat de goedkeuring van hel congres vereischt zal zijn voor alle toekomstige wederzijdsche handelsver dragen, aangegaan door de regeering der Vereenigde Staten. Het voorstel was inge diend door den republikein Crowtlier, als amendement op de resolutie betreffende de voortzetting van het huidige handels- verdragsprogram voor een periode van drie jaar, te rekenen van af 12 Juni a.s. waar goede stemming is staan onze drankmop de disch lOT-TERD.D'JK 24 2TEU8&S V J1 De Raad voer de Scheepvaart behandelde gistermiddag de ondergang vau de „Simon Bolivar". Tijdens het verhoor van den derden stuurman; den heer A. P. Praamsma. Deze courant Tsrsddjnt dageijjka, mot uit zondering Tan Zon- en Peestdagen. t Bits per kwartaal f 2.—; franco por post f 3,50.Prijs per week: 15 ets. A.fr.on- i,.rit fee nummera 4 ets. Abonnementen werden dageljjks aangenomen. Advertenties tooi het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau beoorgd zijn. s Zaterdags vófcr 1» uur. Een bepaalde plaste van sdvertentien wordt niet gewaarborgd. Prtfs der Advertentiën: van 15 regels f t 53; federe regel raeer f030, fo het Zatet dagnummer 15 regels fl.80, iedere regel meer f0.35 Reclames f 0.75 per regel Incassokostenö ets ostkwitantieslö ets. 'laricnen Aan ad\ertentiën U abonnement rij" aan bet Bureau verkrygbaai. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen I OüO t/in. 15 woor den, f 0.75 tlm. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags; Kleine Advertentiën tot25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond Otiur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. NEDERLANDSCH FABRIKAAT 'n'oRPvEST 1 3 j TELEF. 68208—68831 depot: A.J.V.HECK 8. c° %s± bederft het beste humeur I Maar de zwaarste hoofdpijn verdwijnt binnen een kwar tier met 'n "AKKERTJE", dat de nieuwste menging bevat tegen hoofd- en zenuwpijn. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is 't geheim der "AKKERTJES», die door geen enkele imitatie wor den geëvenaard, nóch in hun bijzondere samenstel ling, noch in hun gemakke lijk in te nemen ronden vorm. Op e!k-"AKKERTJE" staat 't "AKKER"-merk:Üwgarantie! tegen pijnen, nare dagen, koe rts, kou. Doos13 stuks -12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. V-vJe ---\V

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1