KOIVISTO GEVALLEN Russsche aanval nu geheel op Wiborg gericht I EERSTE BLAD Bemiddelingspogingen Dinsdag 27 Februari1940 'I Roemenië orj !i Jaargang. No. 22413 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 CHOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53JL ill til BUITENLAND Sommee Hatslami Summa Het Finsche l-egerbericht bevat de mededeeling, dat de Finsche troepen de Koivisto-eilanden verlaten, hebben. Op 25 Februari heeft de vijand zijn aanvallen op het Westelijk deel van de Tandengte'Voortgezet, de aanvallen wer den afgeslagen door het vuur van de Finsche artillerie en infanterie. De vij and leed hierbij groote verliezen aan mensclienlevens. Te Salmenkaita werden de aanvallen van den vijand afgeslagen na een geheclen dag strijden. Op het Oostelijk deel van de landengte is de dag kalm verloopen, aigezien van een levendige activiteit van de artiller.e. Een vijandelijke batterij- werd tot zwijgenge bracht en verscheidene geïsoleerde vijan delijke afdeelingen werden vernietigd. Gisteren heeft de Finsche luchtmacht bombardementen uitgevoerd en verken ningsvluchten gemaakt hoven de achterhoe de van den vijand. Ook is een aantal ge- vechtsvluchten uitgevoerd, waarbij de Fïn- sche vliegtuigen een aantal succesvolle ge vechten hebben, geleverd. Reuter meldt: Het verlies der batterijen van Koï- visto wordt in Helsinki als ernstig be schouwd. Met haar vuur hebben zich de Russische oorlogsschepen op een afstand gehouden en landingspogingen achter de Mannerheimlinïe voorkomen. De Russen, die probeerden een omtrek kende beweging te maken door over het ijs ïn de Finsche Golf te gaan, werden ook door de kanonnen van Ivoivisto verspreid. Zoowel de Russen als de Finnen hebben hun troepen op de landengte versterkt. Tot nu toe is geen enkel bericht te Helsinki ont vangen, dat de Riussen er ergens in geslaagd zouden zijn door te dringen tot de tweede verdedigingslinie op de landengte. Uit Helsinki wordt gemeldj dat de Fin nen er in geslaagd zijn de kanonnen en alles, wal den Russen van voordeel zou kunnen zijn, van Ivoivisto te verwijderen, alvorens zij het eiland ontruimden. Het geschut zal opnieuw tegen de Rpssen ge bruikt worden. De kazematten en alles, wat mei kon worden mede genomen, wer den vermeld. Hoewel de ontruiming van het eiland te Helsinki zeer betreurd wordt, is men van meening, dat de batterijen van Koi- visto haar dienst gedaan hebben en zelfs meer, dan verwacht kon worden, gepres teerd hebben. Na het verlaten van het eiland1 Koivisto wordt gemeld', dat de Finnen voorberei dingen treffen voor de evacuatie van de stad' Sakkijaêrvi, tegenover Viipuri aan den anderen kant van de Wiborgbaai. Dit beteekent waarschijnlijk alleen een eva cuatie der burgers. De stad is rechtstreeks blootgesteld aan het bombardement der Russen, die Koivisto thans bezetten. Wiborg een verwoeste stad Een Havas correspondent, die in Helsink is aangekomen, lieeit medegedeeld, dat Wi borg geheel verwoest is. Deze correspon dent, die den Spaanschen burgeroorlog me degemaakt heeft, is van meening, dat de vernielingen te Wiborg grooter zijn dam die-in_-de, meeste Spaansche-'sfeden. Eenige historische monumenten staan nog over eind, doch het grootste deel der stad is een puinhoop. Vooral de luchtaanvallen, moeten deze verwoestingen veroorzaakt hebben. Bovendien heeft de Russische ar tillerie de stad alle nachten gebombar deerd. Alle bewoners zijn vertrokken. In de straten ziet men nog slechts enkele pa trouilles van de passieve verdediging. Een Finsche scherpschutter. De Finsche bladen publiceeren bizonder- heden over den Finschen scherpschutter Sino Hayha, die tot dusverre met zijn ge weer 419 Russen heeft neergelegd en twee Russische vliegtuigen omlaag geschoten heeft. De eventeele bemiddeling De houding van Londen gereserveerd Ten aanzien van de uit Kopenha gen ontvangen mededeelingen, dat do Scandinavische landen bereid zouden kunnen zijn te bemiddelen in het Russisch-Finsche conflict verneemt de diplomatieke correspondent van Reu ter, dat de houding, welke Londen te genover dezie suggestie zou moeten aannemen, noodzakelijk gereserveerd moet zijn. Groct-Brittannië zelf staat buiten dezen stap en de politieke correspondent van Reuter verneemt, dat de Britsche regeering sedert den oorlog in Finland is begon nen, geen bemiddelingsaambod heeft gedaan Rjcente uit Moskou ontvangen persbe richten schijnen er niet op te wijzen, dat Rusland, althans voor het oogenblik, gun stig staat tegenover een bemiddeling. In dien Britsche kringen den stap tot bemid deling zou aanmoedigen, zou dit in vijan delijke kringen in het buitenland zeer ze ker worden uitgelegd als het uitoefenen van pressie op Finland om water in den. wijn te doen. Indien Groot-Brittannië den stap zou af raden, zou deze houding worden voorge steld als een streven de vijandelijkheden in het Noorden te vei-lengen ten dienste ran andere bedoelingen. Daarom kan voor het oogenblik op deze suggestie geen com mentaar worden geleverd. Finland en een eventuecle be middeling der Scandinavische landen. Een Finsche v woordvoerder te Londen heeft, sprekende over uit Stockholm ont vangen berichten volgens welke de drie Scandinavische lancten bereid zouden kun nen zijn in den Finschen oorlog te bemid delen, tegenover Beuter verklaard'; Fin land is steeds bereid tot vrede. Wij zou den van iedereen bemiddeling aanvaarden, indien ons een eervolle vrede zou wor den gebracht, want daarom hebben wij aldoor gevraagd. Britsche vluchten boven Duitschland Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: „Gedurende de afgeloopen 24 uur heb ben vliegtuigen van de Royal Air Force een aantal geslaagde vluchten boven het vijandelijke gebied ondernomen, waaronder verkenningsvluchten boven Helgoland en de Duitsche Noordzeekust, alsmede vluch ten boven uitgestrekte doelen van het West- Duilsche binnenland. In den loop van den nacht hebben onze vliegtuigen, behalve dat zij de voortdurende contröievluchten boven de Friesche eilanden handhaafden, belangrijke Duitsche Oostzeehavens ver kend, terwijl andere, die boven midden- Diuitschland opereerden, tot Berlijn door drongen. Alle toestellen zijn teruggekeerd" Geschutvuur bij Sylt. Reuter meldt uit Kopenhagen: Uit Toender, in het Zuiden van Dene marken, wordt gemeld, dat vandaag zwaar vuur van de luchtdoelartillerie op het Duitsche eiland Sylt is gehoord. Het vuur begon te half vier in den middag en duur de drie uur. Men heeft een Duitsch oor logsschip gezien, met iets, dat leek op het wrak van een vliegtuig op het dek. Duitsche duikboot tot zinken gebracht? Het stoomschip „Loch Maddy" getorpedeerd. Het te Glasgow thuisbehoorende stoom schip „Loch Maddy" (4996 ton), is ver leden week Donderdag in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan getor pedeerd, Vier personen zijn om het leven gekomen; 35 geredden zijn opgepikt door een oorlogsschip, dat, naar men gelooft, een Duitsche duikboot heeft tot zinken gebracht. Van het Westfront Groote activiteit der Duitschers op den rechteroever van de MoezeL Reuter meldt uit Luxemburg: De correspondent van de Ober Mosel Zeiturj: meldt ujt Remich in !ZuidLOost- Luxemburg, dat op den rechteroever van de Moezel groote Duitsche activiteit heerscht. Nooit, schrijft, hij, waren de treinen zoo talrijk, terwijl men ook cavalerie kan zien. Uit Winterange, een dorp tusschen Remich Koht vergiste zich Geen sprake van een 24-uurslimiet. In een gisteravond te Landen gepu bliceerd officieel communiqué wordt gezegd, dat de Noorsche minister van buitenlandsdie zaken, Koht, door be middeling van den Noorsdien gezant te Londen spontaan tegenover Hali fax heeft toegegeven, dat hij zich ver giste, toen hij in zijn j 1. Dinsdag af gelegde verklaring zeide, dat de Brit sche regeering in den vorigen zomer had verklaard, dat oorlogsschepen het recht moesten hebben door de Noor sche territoriale wateren te varen, zon der rekening te houden met een 24-uurslimiet". De gezant deelde Hali fax mede, dat Koht in zijn verklaring op zijn geheugen was afgegaan. In het communiqué wordt voorts ge zegd, dat de aandacht der Britsche regee ring was gevestigd op de door een Noorsch blad geuille meening, dat de Dinsdag door Koht afgelegde verklaring opzettelijk on voldoende publiciteit was gegeven. „De feiten zija, dat de Britsche regeering geen stappen heeft gedaan om op eenigeriei wijze invloed op de bladen uit te oefenen met betrekking tot aan de verklaring in te ruimen plaats". Sumner Welles bij Mussolini De Arnerikaansche onderstaatssecretaris van buifenlanusche zaken, Sumner Welles, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Mussolini m het Palazzo Venezia, even na vijf uur in den middag. Het onderhoud duurde een uur. Hedenavond zal hij naar Berlijn \erlrekken. Bij het onderhoud' tusschen Summer Welles en Mussolini waren ook Ciano en de Arnerikaansche ambassadeur aanwezig, Sumner Welles overhandigde den Duce een door Roosevelt eigenhandig geschreven boodschap. Sumner Welles weigerde iets te zeg gen, toen hij na het onderhoud' met den Duce_ia zijn hotel terugkeerde, doch hij BINNENLAND De nieuwe Staatsieening Ruim volteekend Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de 4 pet. staatsieening 1940, ad f300 millioen, waarvoor de gelegen heid tot inschrijving tot hedenmiddag vier uur openstond, rnim voltee kend, zoodat eenige korting op de bedragen, waarvoor wend ingeschre ven, zal moeten worden toegepast. Bef bezoek van H.M. de Koningin aan Heumen. H M. de Koningin heeft gistermiddag een officieus bezoek gebracht aan Heumen, ge meente Malden, teneinde een eenigen tijd' geleden door de aldaar gelegerde militai ren aangeboden gedenkplaat, welke is aan gebracht tegen den toren van de Protestant- sche kerk, te bezichtigen. -De gedenkplaat stelt Lodewijk en Hendrik van Nassau, voor, die tijdens den veldslag op de Mooker- heide, nabij Heumen, sneuvelden en wier lichamen nooit gevonden zijn.. H.M. inspecteerde de te Heumen ge legerde militairen. Omstreeks half vijf keerde zij, per extra- trein, naar de residentie terug. Onze verdedigingslinie Waardecreml artikel in liet Hongaarsche blad „Pest". Naar aanleiding van de persexcursie van correspondenten der neutrale landen naar de verdedigingslinie in Nederland, publi ceert het Hongaarsche dagblad' „Pest" op. d'e voor-pagina een opvallend' opgemaakt artikel van zijn Nederlandsche correspon dent over het natuurlijke en technische wonder der Nederlandsche versterkingen. Het uitvoerige artikel spreekt zeer waar- deerend over de verdedigingswerken en over de Nederlandsche soldaten en consta teert, dat Nederland alles heeft gedaan om zijn neutraliteit en vrijheid' te hand haven. en Sc hengen, komen berichten binnen over jjefoofd'e vandaag de óers te zullen ont- een soortgelijke drukte. Dag en nacht be- j rongen wegen zich tusschen Nonning en het front De i'laiiaansClhe pers toont thans meer munitie en levensmmdelenoolonnes. Tus-belangstelling voor het bezoek van Surnner schen Nonning en Besch is een nieuwWelles. In officieele Romeinsche kringen •dorp ais een paddestoel uit don grond toont men zich terughoudend, doch vrien- verrezen. deiijker gezind, dan bij het beroep van De correspondent van de Ober Mosel Roosevelt op Europa om den vrede te Zeitung te Echteraat® meldt met alle voor- j bewaren in het voorjaar van 1939. behoud, dat Goering Zaterdag met vier j generaals vertoefd heeft bij de brug tc- Dc boodschap va» Roosevelt Eehternach, welke over de rivier d'e Sauer van Duitschland naar Luxemburg leidt. Duitsche vliegtuigen boven Parijsch gebied. Gisteravond tegen 20.30 nnr hebben Duitsche vliegtuigen gevlogen boven het Larijsche gebied. Zij moesten echter spoe dig rechtsomkeert maken, aangezien ter stond' de luchtafweer van het gebied in actie was gekomen. Zweedseh schip gezonken. Het 3840 ton metende Zweedsche schip „Santos" ,is in het Noordelijk deel van de Noordzee gezonken. Voor zoover tot nu toe hekend, zijn twaalf personen gered. Dertig anderen worden vermist. Spaanseh schip getorpedeerd. Reuter seint uit Hendaye: Bevestigd wordt, dat het Spaansche schip „Banderas", dat 19 Februari na een ont ploffing voor Vigo is gezonken, door een Duitschen onderzeeer is getorpedeerd. Men veronderstelt, dat de zelfde onderzeeer het Grieksche schip heft getorpedeerd, dat on langs in deze wateren is gezonken. Kopenhagen weet niets van een Duitsche verdedigingslinie. In gezaghebbende Deensclie kriugen ver klaart men niets te weten van den aanleg van een Duitsche verdedigingslinie aan de Deensclie grens. Duitsche oorlogsschepen te Petsamo en Moermansk? Te Parijs wordt volgens Reuter ver klaard, dat zich te Petsamo en MoeT- mansk eenige Duitsche oorlogsbodems, waaronder duikbooten, bevinden. Dit is, aldus wordt gezegd, de reden van de aan wezigheid van Britsche oorlogsschepen in deze buurt. In verband met den ijstoestand kunnen de Duitsche schepen niet Oost waarts varen: zij moeten zich naar het Westen begeven. De Engelsche kruisen voor de kust in afwachting van het ver trek der Duitsche schepen. Reuter meldt uit Oslo: Van een zeegerecht tusschen Britsche en Duitsche oorlogsschepen in de Noordelijke IJszee is te Oslo niets bekend'. In welingelichte kringen verklaart men, dat althans aan de Noorsche Noordkust geen gevechten zijn geleverd. aan Mussolini. Arnerikaansche diplomatieke kringen ver klaren, dat de boodschap, die president Roosevelt door Sumner Welles heeft doen overhandigen aan Mussolini, een eenvou dig schrijven is, waarin tegenover Musso lini gevoelens van hartelijkheid' van den president tot uitdrukking worden gebracht. Dezelfde kringen wijzen er op, dat het document Sumner Welles accrediteert als persoonlijk afgezant van president Roose velt en is opgesteld volgens de protoco- laire regels zonder eenige politieke ver klaring te behelzen. Sumner Welles eerst op 1 Maart te Berlijn? Men gelooft te Rome, dat Sumner Wel les enkele dagen in Zwitserland zal blij ven en op 1 Maart te Berlijn zal aankomen, TsjangKai Sjeken de communisten Nieuwe overeenkomst ge troffen. Havas meldt uit Tsjoengking: Naar verluidt is een nieuwe overeen komst tot stand gekomen tusschen de Chi- neesche regeering en de communistische Chineesclie troepen, welke in het Noord westen van China opereeren. De centrale regeering te Tsjoengking zal volgens deze overeenkomst de kosten dragen voor twee communistische legercorpsen van zes divi sies, terwijl deze troepen tot nu toe een legercorps vormen. De discipline in deze legercorpsen zal worden gehandhaafd door een commissaris. Chineesclie frontherichten. Naar het Chineesche telegraafagentschap meldt, is verwoed gevochten in de kust provincie Tsjekiang, waar de Chineesche troepen na een reeks felle aanvallen ©n tegenaanvallen de op ongeveer 70 K.M, ten Z.W. van Hangtsjau gelegen stad' Lantsji hebben heroverd. Aan Japansche zijde sneuvelden naar schatting meer dan duizend man. In Zuid-Kwangsi is het nieuwe oflensief, dat de Japanneezen twee dagen geleden in de buurt van Nanning hadden ont ketend, geëindigd met de verplettering van verstheidene vijandelijke colonnes, on danks d'en steun, die zij kregen van tanks en zware artillerie. De Japanneezen ver loren in dezen sector meer dan 1500 dooden en gewonden. Nederlandsche tomatensoep en Italiaansche tomatenpuree Leger gebruikt soep niet, omdat er reeds vet in zit. Bij de behandeling van de begroeting van economische zaken in de Eerste Ka mer heeft het Kamerlid Von Bonninghausen (N.S.B.) den minister van economische za ken verweten, dat voor ons leger tomaten in Italië zouden zijn ingekocht, waarop d'e bewindsman interrumpeerde en deze ver klaring een leugen noemde. Nu zijn er inderdaad geen tomaten in Italië gekocht, aldus weet het Vad'. te melden, maar het is wel een feit, dat voor de bereiding van de tomaten soep in ons leger and'er meer Itiliaa'n- sche puree wordt gebruikt. Een gemobiliseerde WesUandsche tuin der was hierover zoo verontwaardigd', dat hij van den kok een Leeg blikje met het Italiaansche opschrift vroeg en dit met een begeleidenden brief aan het centraal bureau van de veilingen in Nederland toe zond'. Het is ook wel een vreemde figuur, j dat de regeering eenerzijds zelf de fabri cage van een goede soep ter hand' neemt om de Westlandsclie teelt te steunen, ter wijl zijn ambtgenoot van defensie toestaat dat voor tomatensoep in het leger een bui- tenlandsch product wordt gebruikt. Het Tad. heeft navraag gedaan en daar bij is gebleken, dat sommige intendance- officieren de regeeringssoep niet willen! gebruiken omdat er al vet in verwerkt zit. Den soldaat is een afgepaste hoeveelheid! vet per dag toebedeeld en het gebruik vaa de Nederlandsche soep zon tot een teveel aan vet leiden. Men neemt dus liever Ita liaansche puree en verwerkt die in een soep van eigen brouwsel. O.i. men kan' dan tocli in ieder geval, aldus concludeert het blad', de hoeveelheid vet in de soep. van de afgeperste hoeveelheid' aftrekken. Dan wordt de Nederlandische tomaat niet gepasseerd. Koning Karei naar Rome?. In welingelichte Roemeensche kringen verluidt, dat koning Karei, in het kader van de Italiaansch-Roemeensche toenade ring, welke door de reis van minister Si- derowilsj naar Italië ingeleid werd, een officieel bezoek aan Rome zal brengen. Hij zou door zijn minister van buitenlandsche zaken, Gafencu, vergezeld worden. De Ita liaansche regeering zou reeds te kennen j gegeven hebben, de gasten gaarne te ont vangen. 1 Het koninklijke bezoek aan Rome in de eerste helft van April vallen. 1 <1 "1 X' i ,A% i^tr% j* Boze eourmt Terach^nt dagelijks, met uit- ÜOtjp toadering tm Zon- en Feestdagen, f l'nja per kwartaal f 8,—. franco per post f Ï.60. Prfl's per week: 15 ets. Afzon- JM&fc* nnnunera i ets. Abonnementen warden dagelijks «ngenomen. Adfertentit voor het eerstvolgend nnm- ïer moeten vóór alf uur aan bet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 1» uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. Prijs der Adverient'en: ra» 15 regels ft 53; tedere regel meer f030, in bet Zaterêagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0-55 Reclames fO.75 per regel. incassokosten5 cis postkwltanües 15 ets. Tarieven van ndvertentiin oij abonnement zijn aan het Boreao verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine AdvertenüSn opgenomen h 1 050 t/ra. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 80 woorden. 's Woensdags: Kleine Ad verten tiën tot 25 woor den f 025, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. *n Zaterdags Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. ifi H 'J ,fVü ^HPURl(VBORG) 'Lilmatta Hemjokl nas" Suurper Luur/nmaki Honka anaian Saino Nuoraa Le,nola% Ayrapaa^ aunojav> Kamara Rokkatankoski Huumola Johannes Pienjarvi Otnala Muola Lelpasuo Muolaanjarvi o Spoorwegen Hoofdwegen Maksalahti 6JÖR KO koivisto) VI BORG M ET OMGEV ING f f 1 1 I 31 v iSAi

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1