Churchill tegen de toornt weer neutralen Wiborg onder druk hevigen Breed Russisch front is zeer gevaarlijk EERSTE BLAD Woensdag 28 Februari 1940 v. d. AREN! 92stp Jaargang. No. 22414 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KOSTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). BUITENLAND Postrekening Na. 5311. De Britsche minister van marine, Chur chill, heeft in het Lagerhuis bij de indie ning van de begroeting voor de marine gezegd, dat de Duitschers einde 1939 door alle mogelijke oorzaken minstens de helft van bun duikbooten hadden verloren, n.l. 35. Hij betwijfelde of zelfs ook maar tien. nieuwe duikbooten in die periode zijn in gebruik gesteld'. In de laatste twee dagen is een Dixitsche duikboot zeer zeker tot zinken gebracht, terwij! het vrij zeker is, diat twee duikboo ten zijn tot zinken gebracht. „Wjj zien de mogelijkheid de magneti sche mijnen en baar varianten baas te worden. Bij aanvallen op onze scheep vaart en op de neutrale scheepvaart", al dus Churchill, „hebben de Duitschers iede- ien regel, welke tot nu toe dJooe de we reld' was aanvaard voor de regeling van den mijn oorlog, geschonden. Met den zo mer zal het aantal nieuwe duikbooten toe- nomen. Wij verwachten daaraan het hoofd te kunnen bieden met een zeer groot aan tal nieuwe bodems, welke bizonder ge- jcliikt zijn deze duikbooten te vernietigen". .Churchill zeide verdort De neutrale Bladen maken meer ophef, wanneet ik hun in een toespraak op hun plicht wijs, dan wanneer honderden van hun schepen worden tot zinken gebracht en meer dan duizend van hun zeelieden worden vermoord (applaus). Hel schijnt, dat Duitschland volgens de tegenwoordige leer der neutrale staten een. reeks voordeelen zal bepalen door alle regelen ie schenden en ter zee gemeene aanslagen te plegen en dan voortgaat een nieuwe reeks voordeelen te verkrijgen, wan neer het het past, aan te dringen op de meest strikte interpretatie van de inter nationale code, welke het in stukken heeft gescheurd. liet is geenszins vreemd, dat de Brit- sebe regeering er genoeg van krijgt (ap plaus!. Ik begin er mijnerzijds genoeg van te krijgen. Zonder aarzelen zeg ik, dat bij de uitlegging van regelen en conventies, welk» de neutralen raken, de mensehelijk- heid meer onze gids moet zijn dan rechts pedanterie en te oordeelen naar de epi sode met de „Altmark", welke verleden week zooveel genoegen heeft verschaft, schijnt dit niet alleen de meening te zijn van de Britsche natie, doch van de be schaafde wereld. Churchill deelde mede, dat het slag schip „Barham", dat door een torpedo is getroffen, spoedig weer zeeklaar zou zijn. Het slagschip „Nelson", dat in December door een magnetische mijn is beschadigd, zou zich spoe dig weer bij de vloot voegen. 'Behalve de „Royal Oak" en de „Cou rageous" zijn sedert het uitbreken van den oorlog geen groote schepen meer be schadigd of tot zinken gebracht. Nieuwe slagschepen, welke thans in aan bouw zijn, zullen in staat zijn stand te houden tegen luchtbommen en veel beter bestand zijn tegen ontploffingen onder water. Na zes maanden oorlog. Hoe staan wiper nu na zes maanden oorlog voor? Wij hebben ooilogsschepen verloren tot een inhoud van G3.000 ton, of ongeveer de helft der veiliezen in de eerste zes maanden van den vorigen oorlog. Ten slotte hebben wij minder dan ■200.000 ton koopvaardijschepen verloren op een totaal van 21 millioen ton schepen van verscheidene soorten of 17.500.000 ton de Oceaan bevarende schepen, welke de Britsche vlag voeren. Dit getal van min der dan 200.000 ton schepen ia zes maan den kan vergeleken worden met de 450.000 ton, welke alleen reeds in April 1917 zijn verloren. Wij hebben naar de tonnage ge rekend meer schepen, welke voor den bestemd waren, buitgemaakt, dan wij zelf hebben verloren. Churchill heeft verder nog gesproken over de begrooting van zijn departement, de sterkte van liet Duitsche duikbootwa- De druk der Russen op Wiborg De correspondent van de „Nya Dag- ligt Allehanda" in Finland bericht aan zijn blad, dat de druk van de Russen op Wiborg steeds toeneemt. De Fin- sche autoriteiten hebben de omstreken van de stad doen ontruimen ea de stad zelf is geheel dood, doch de Finsche vlag wappert nog trots op het kasteel. De stad kan nog verdedigd worden, niettegenstaande den val van Koivisto, doch de Russen schijnen verscheidene divisies ten Westen van de stad aan land te willen zetten, ongeacht of zij de stad in handen hebben of niet, ten einde regelrecht op le rukken naar Kotka en Frederiksham, Reeds zijn zij met sleden naar Sakkijaervi, dat door de Finnen is verlaten, gekomen. Havas méldt nog: De Russische troepen oefenen hu» druk op' Fiipurirult-opTeen zoo breed mogelijk front, ten einde de punten qp te sporen, waar de weerstand der Finnen zou kunnen breken onder hun aanvallen. In golven vielen de Russen aan op de versterkte eilanden in de golf van Wi borg, evenals langs de geheele frontlijn tot Salminkaila, in de nabijheid van Vuok- sen. Het lo vant Wiborg is van dezen slag afhankelijk. Dc Finnen houden zich nog steeds goed en de Russische aanval len Worden met onverstoorbare koelbloedig heid opgevangen. De vijand heeft enorme verliezen aan manschappen en materiaal geleden in den loop van Maandag; acht tien tanks werden beschadigd. De eerste Zweedsehe vrijwilligerstroepen zijn naar het Noordelijke front gezonden ter vervanging van Finsche troepen. Een klein Noorseh detachement is bij de Zweedsehe troepen gevoegd. Andere min of meer belangrijke groepen vrijwilligers zijn eveneens gezonden naar verscheidene sectoren, om de aflossing in sneller tempo te doen geschieden en weldra zullen al len deelnemen aan de operaties. Vijfhonderd Russische vliegtui gen omlaag geschoten. Het aantal in Finland sedert het begin der vijandelijkheden omlaag geschoten Rus sische vliegtuigen bedraagt thans vijf honderd. Dreiging in het uiterste Noorden Reuter meldt: De Finnen bieden nog weerstand tegen de zware Russische aanvallen ten Zuiden en Oosten van Viipuri, doch staan thans tegenover een nieuwe bedreiging aan het Poolfront ten Zuiden van Petsamo. De verwoede slrijd, die Maandag tot ontwikke ling kwam brf Hoejenjaerri, op 80 k.m. ten Zuiden van Petsamo, is des nachts voortgezet. De Finnen moesten terugtrek ken op nieuwe stellingen te Naulsi, onge veer 15 k.m. naar het Zuidwesten, langs den grootcn Poolweg, die Zuidwaarts door loop!" tot het spoorwegkopstation te Ro- vaniemi. Volgens berichten uit Kirkenes hebben zich verscheidene groote luchtge vechten voorgedaan en zijn voor de eerste maal Finsche gevechtstoestellen op dit front verschenen" om den strijd aan te binden met de Sovjet Russische vliegtui gen. Engeische vrijwilligers naar Finland De Daily Telegraph meldt, dat een voor uit reizende groep Engeische vrijwilligers op weg is naar Finland. De mannen zijn eenigen tijd geleden vertrokken. Zij reizen als particuliere burgers. Zij hebben de bagage met zich meegenomen van andere vrijwilligers, die wachten op een gelegen heid om uit Engeland te vertrekken. De Britsche eenheid zal onder leiding staan van Britsche vrijKvillige officieren en het commando zal in handen gelegd worden Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN OPTICIEN (MIDZA-BONNEN) ven bij het Londenscbe bureau voor hulp aan Finland en verscheidene honderden zijn reeds voor den dienst aangenomen. Zij zullen de vooruitgereisde groep volgen zoo dra de faciliteiten dat mogelijk maken. De reis van Sumner Welles Naar tlians wordt vernomen zal Sumner Welles niet naar Bern, doch naar Zürich gaan. In welingelichte kringen wordt mede gedeeld, dat hij geen bezoek zal brengm aan den president van 'deii Zwitserschen bondstaat. Hij zal morgen onmiddellijk door reizen naar Berlijn. Welles heeft gistermiddag de ambassa deurs van Engeland en Frankrijk een lang durig onderhoud gehad, voorts heeft hij een bespreking gevoerd met den Duitschen ambassadeur te Rome. Jn Italiaansche politieke kringen neemt men de grootste discretie jn acht. Radio Roma meldt, dat Sumner Welles om vijf minuten over middernacht per trein uit Rome naar Berlijn.'is vertrokken. De Amerikaansche zaakgelastigde te Ber lijn is gisteren door staatssecretaris baron van Weiszacker in de jWilhelmstrasse ont vangen voor de vaststelling van. de laatste details van het bezoek van drie dagen, dat Sumner Welles aande Duitsche hoofd stad zal brengen. Volgens de Neue Züricher Zeitung wordt bevestigd, dat de vertrouwensman van Roo sevelt Vrijdagmorgen teen onderhoud zal hebben met von Ribbentrop,,. vervolgens met rijkskanselier Hitlér -erf 'dat liij 'tevens zal worden Lontvangen. door maarschalk Goering. Volgens-bet blad worden zekere toespe lingen' gemaakt op de 'mogelijkheid van besprekingen tusschen ""Sumner Welles en leidende kringen dec Duitsche buitenlaad- sche politiek over deDuifech-Amenkaan. sehe betrekkingen en heti eventueel uitzea- den van nieuwe-mmbassadenrs naat-"Wash ington en Berlijn. Duitsche duikboot tot zinken gebracht llavas meldt: De Fransche torpedojager „Simoun" heeft voor Kaap Finisterre een Duitschen onder zeeër tot zinken gebracht. De Britsche verkenningsvluchten boven Duitschland. De Rcutercorrespondent bij de Britsche luchtmacht in Fiankrijk meldt, dat de bom menwerpers, die gisternacht verkennings vluchten boven Duitschland hebben ge maakt, o.a. boven Keulen en Dusseldorp, aan een herig vuur van het luchtafweer geschut hebben bloot gestaan. Enkele brand verwekkende granaten, die op de bom menwerpers werden afgeschoten, waren verbonden door kettingen, die zich om de vliegtuigen moesten wikkelen, om ze aldus biandend te doen neerstorten, doch zij misten alle doel. Boven Berlijn lieten de Britsche machines pamfletten vallen, als mede parachutefakkels, om zich te orienteeren. Boven enkele straten, zooals Unter den Linden en de Wilhelmstrasse, daalden zij tot een paar duizend voet, doch er werden geen zoeklichten ontstoken. Andere machines wierpen pamfletten uit boven Keulen en vlogen over Emden, Duis burg pen, den houw van koopvaardijschepen en f van een „zeer eminent officier". Ruim magnetische mijnen. 3000 vrijwilligers hebben zich laten aanwer- en Dortmund. Britsch liegtuig omlaag ge scholen. Gistermiddag om 14.36 uur is volgens het D.N.B. een Bnisch vliegtuig van het type BristolBlenheim, boven de Duitsche bocht door Duitsche jachtvliegtuigen om laag geschoten, Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft medegedeeld, dat na een verken ningsvlucht boven de Duitsche Bocht, een der vliegtuigen niet is teruggekeerd. Vier inzittenden van Duitsch toestel opgepikt. De vier Duitsche vliegers, die m den Heinkel-bommenwerper zaten, welke giste ren buiten de Firth of Forth is neerge schoten, zijn door een treiler opgepikt en aan land gebracht in èen baven aan de Schotsche Oostkust. Een hunner heeft kogel- wonden. De Duitschers waren buiten zich zelf van vreugde over hun redding en schudden den opvarenden van den treiler herhaaldelijk de hand. Engelsch schip vergaan. Een Nedorlaudsch schip heeft gister avond' negentien opvarenden, van het Brit sche s.s. „Efos" (1245 ton) aan land' ge bracht. De „Efos" is, naar men gelooft, Maandagavond op een wrak geloopen. Alle opvarenden zonden gered' zijn. Zweedsch schip door Duit schers opgebracht. De Noorsche radio-omroept meldt, dat het Zveedsclita schip „Buenos Aires" buiten de territoriale wateren ter hoogte van Go Ihenburg door een Duitsch' schip is aange houden en naar Bremerhavan is opgebracht Het vaartuig was op weg naar Zuid Amerika. Deensch schip vermist. Sedert 9 Eebruari heeft men niets meer vernomen van. het s.s. Maryland uit Ko penhagen. Het schip, dat 4895 ton meet, was op weg van Zuid Amerika naar Dene marken met een lading veekoeken. Op 7 Februari was het van Madeira vertrokken. Er was een bemanning van 35 koppen aan boord. Noorsch schip iu botsing met duikboot Het Noorsche sclup „Arnfinn" dat Vrijdag van Engeland naar Noorwegen was vertrok ken, is bij de botsing met de duikboot ern stig lek geslagen. De periscoop werd af gerukt, doch nadere bizonderheden ontbre ken. De „Arnfinn" kon met de pompen drij vende worden gehouden. In het gezicht van de Noorsche kust ter hoogte van de Sognefjord, nabij de Solunde-eilanden, ver. liet de bemanning het half gezonken schip, waarna zij door een Deensch schip werd gered. De „Arnfinn" drijft thans naar het Noor- den af. Een bergingsvaartuig is uitgevaren. Ten einde te trachten het schip op sleep touw te nemen. Duitschland Binnenkort aanvang van proces tegen Best en Stevens? De Berlijnsehe correspondent van Ber- lingske Tidende meldt, dut de volgende maand waarschijnlijk met gesloten deuren het proces zal beginnen tegen Georg Eiser, die beschuldigd w-ordt de dader te zijn van den te Mimohen gepleegden aanslag. Het is mogelijk, dat binnenkort ook de beide in Nederland ontvoerde Engelschen Best en Stevens, wier namen door dé Duitschers met dezen aanslag in verband zijn gebracht, terecht zullen staan. Frankrijk Motie van vertrouwen in de regeering. De Fransche minister-president Dala- dier heeft in dé kamer de kwestie van vertrouwen gesteld'. Na dé débatten over de censuur heeft de kamer met 450 stemmen, tegen 1 dé door de regeering ingediende dagorder aan genomen. t Zuid-Sfavië Filiaal van de Gestapo ontdekt. Na de ontdekking van een filiaal van de Gestapo in Slovenïe zijn nieuwe arresta ties verricht. O.a. wordt de arrestatie ge meld' van twee chefs van den Kulturbumd' in Slovenie, de ingenieurs Penyef eu Leg!. Te Ljoebliana zouden negen en in de pro vincie elf personen gearresteerd zijn. Het onderzoek geschiedt in de grootste ge heimhouding. Vernomen wordt, dat de chef der Gestapo in Zuid-Siavié, Salzer, reeds te Belgrado tegen deze arrestaties zou hebben gepro testeerd. Vercenigdc Staten De candidatuur van Roosevelt. In politieke kringen te Washington gaat het gerucht, dat president Roosevelt voor den derden keer candidaat zal worden ge steld bij de presidents verkiezingen, ten einde te verzekeren, dat de Vereenigtte Staten vei legenwoordigd' zullen zijn op de vredesconferentie na den oorlog in Europa, Deze geruchten worden door het Witte Huis noch tegengesproken, noch bevestigd'. BINNENLAND Weer vreemde vliegtuigen boven ons land De regeeringspersdienst meldt: Hedennacht zijn boven Noord-Hol- - land vreemde vliegtuigen waargeno- men, waarvan de nationaliteit niet kon - worden vastgesteld. Deze vliegtuigen werden van ver- 1 scheidene plaatsen uit beschoten en hebben daarop ons rechtsgebied verla ten. I Prins Bernhard bezoekt legeronderdeelc-n. Z. K. H, Prins Bernhard heeft hedén, namens II M. de Koningin, een bezoek gebracht aan legeronderdéelen in de pro vincie Utrecht. De Prins was daarbij vergezeld' van zijnen waarnernenden adjudant overste Phaff. Minister Van Boeyen neemt rust. Naar wij vernemen is de minister van. bmnenlandsche zaken, do hoer H. van Boeyen, verplicht in verband' met zijn ge zondheidstoestand drie of vier weken rust te nemen. i Militaire attachés bij den opperbevelhebber. De militaire attachés, verbonden aam dé legaties van Frankrijk, de Vereenigdé Sta ten, Uruguay en Groot-Britannië, hebben hedenochtend hun opwachting bij den opperbevelhebber van land- en zeemacht gemaakt. De Nederlaodsche handelsdelegatie naar Londen terug. Be Neclerlandsche handelsdelegatie naar het vereenigd koninkrijk, welke onlangs een bezoek heeft gebracht aan dc Neder- iandsche handelsdelegatie in Frankrijk, is thans te Londen teruggekeerd. Verwacht wordt, dat zij daar zal blijven, hangende het resultaat der besprekingen tusschen Londen en Parijs over vraagstukken, wel ke verband houden met den Nederland- schen handel met de geallieerden. De bauderollen prijs van sigaren. - Naar - aanleiding van -den "verwarrendeni én'óuzekefen 'toestand ~in den* sigaren-"" hamdel, als gevolg van de nog niét vol ledig doorgewerkte prijsverhooging van sigaren waartoe onlangs werd' besloten, hebben verscheidene belanghebbende siga renfabrikanten besloten dén minister van: financien te verzoeken dien minimumban- deiollenprijs van sigaren te brengen vani 3 op 4 cent en van senoritas van 1 3/4 opi 2 cent. i Inbedrijfstelling proefwasscherij en proef station te Delft. Gistermiddag zijn m het gebouw van deu rijksvezeldicust te Delft de proefwas scherij van dc federatie en het "proefsta tion voor de waschindustrie, officieel in gebruik gesteld. Britsche bestellingen. De Britsche commissie voor de aankoo- pen heeft bij de Douglas-fabrieken bom. bardementsvhegtuigen tot een bedrag van rijf millioen pond sterling besteld. lm den nazomer van 1941 zal de levering dezer toestellen voltooid moeten zijn. De ma chines zullen twee motoien hebben en gebeel van metaal zijn. Van hetzelfde type heeft ook de Fransche regeering ïeeds vliegtuigen besteld. Gemengd Nieuws Autobotsing op het ijs! Tusschen Lenuner en Urk. Gistermiddag omstreeks drie uur kwam de vrachtauto van den beer Slump, die over het ijs een geregelden vrachtdienst tusschen Lemmer en Urk onderhoudt, on geveer 5 k.m. buiten Lemmer in botsing mei de postauto van Urk naar Lemmer, De auto van den heer Slump zakte door den schok" terstond door het ijs. Daar op deze plek het water tamelijk diep is, stond de cabine spoedig onder water, waarodor de heer Slump in levensgevaar geraakte. Dc heer Rippen uit Urk, die tot de inzit tenden van de postauto behoorde, wist hem te redden. Die postauto, schoof in de richtiug van den dijk en zakte hier op een vrij ondiepe plek door het ijs. Een gedeelte van den wagen steekt nog boven het ijs uit. De post heeft men verder te voet naar Lem mer vervoerd. Ook de heer Slump is naar Lemmer gegaan. Men zal trachten de auto's te bergen Slachtoffer van den on bewaakten overweg. Gisteravond' omstreeks half elf is op den. onbewaakten overweg „Rondom 6" (on der rle gemeente Hoogland hij Amersfoort) van de spoorlijn AmersfoortZwolle eeiï ongeveer zestigjarige man, een kostgan ger van liet gezin Van den Akker te Hoog land, door een trein gegrepen en op slag gedood. De man, die doof was, maakte zijn avondwandeling en heeft vermoedelijk! het naderen van don trein niet géhoord. Door den trein gegrepen en gedood. Gistermiddag vijf uur wilde de 53-jarige neer M. uit Haarlem nabij liet station HeemstedeAerdenliout met zijn fiets aan do band de spoorbaan oversteken. Hij bemerkte, vermoedelijk door de invallende duisternis, te laat, dat uit de richting Lei den een eleclrische trein naderde. De wa genbestuurder zag hem op het laatste oogenblik. Hij remde uit alle macht, doch' kon niet voorkomen, dat de heer AL werd gegrepen. Hij was onmiddellijk dood. ITet stoffelijk overschot is naar het St. Elisa- bethsgastliuïs overgebracht. Dé trein had 25 minuten vertraging, j Levensmiddelen voor de op Ameland ge legerde militairen. Vanwege het vele ijs, dat voor de Avne- landsche kust ligt opgestapeld, heeft de postboot ook gisteren niet kunnen uitva ren. Een schip heeft gisteren levensmid delen voor de op Ameland gelegerde mi litairen overgebracht. De boot kon dekn-t natuuWjk niet bereiken, zoodat de goe deren te voet over het ijs naar het eiland moesten worden gebracht. Ongeluk met doodclijken afloop. Bij liet plaatsen van een hooiliijsch-in- richling in een schuur bij een boer te Kubaard (Friesland), is de 35-jarige R. Kootstra uit Leeuwarden uit deze schuur gevallen. De man werd' ernstig gewond en is in bet Diahonessenhuis te Leeuwarden over leden. Dez» eourant verschijnt dggelgks, met uit zondering tan Zon- en Feestdagen. Erys per kwartaal f 2.iranco per post f 2.50. Prijs per week. 15 ets Afzon derlijks nummers i ets Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie.» voor iet eerstvolgend nnm- saer moeten vóór elf aar aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaate van advertcntien wordt niet gewaarborgd. Prijs der AdvertentiCn. van 15 regels flKJ; tcdero regel meer 10.30, in het Zatcrdagnuramer 15 regels f 1.80, jedere regel meer f <X35 Reclames f0 75 per regel. lncassokostenöcts postkwitanties 10 ets. Tarieven \an achertentkn by abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleme Advertentiën opgenomen 10.50 t/m 15 woor den, f 0.75 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 wooideo. 's >Voensdags: Kleine Advertentiën tot IS woor den f025, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. *a Zaterdags* Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrydagavond b uur bezorgd. dus 6 HOOGSTRAAT 91 Brillen voor Ziekenfondsleden

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1