STADSNIEUWS Wilton Fyenoord bouwt motorvrachtschip Finland in het middelpunt Zilveren Jubileum Eerste oliebollendag in Nederland Voor de Ned. Ned, Seheep- maatschappij. Dc- Vereen. Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij heeft lieden bij de "nerf ViltonFijenoord een nieuw motorvrachtscMp met een waterver- plaatsing van H.000 ton besteld. Korten tijd gc-ieden bestelde dezelfde maatschappij een schip, ter vervanging van ■de op lö Jauuan j.L getorpedeerde „Arends- kerk", bij de Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij le Amsterdam Beide schepen zullen zusterschepen van de „Arend skerk" zijn, evenals het in m Hai 1939 bestelde motonrachtsebip „Arend-kerk". Mr. M. J. C. M. Kavelaars Bereikt den pensioengerechtig den leeftijd. Begrafenis i. J. Goedvolk Op de Algemeen© Begraafplaats. Op de Algemeene Begraafplaats, in het graf -waarin ook zijn vrouw rust, is heden middag bijgezet het stoffelijk overschot van den heer J. J. Goedvolk, in leven oud- boofd van de Rehobothschool alhier, te Vlaatdinger-Ambaeht overleden. Van hun belangstelling gaven blijk de heeren A. Hoek en F. Bovenberg, voor zitter en secretaris van de Vereen, voor Gerei Schoolonderwijs; de heer A. Blij dorp, oud-hoofd van de Groen van Prinste- rerschool en de heer G. VY. de Lange, hoofd der Oranje Nassauschool, eenige leden van het personeel der Gerei scholen, de heer J. A. AL van Herwaarden, vele vrienden en ouddeerlingen van den over ledene en andere belangstellenden. Met den rouwstoet kwam o.a mee de heer K. Lub, hoofd der dr. Kuyperschool. Aan de geopende groeve herinnerde de heer A. Hoek er aan, dat de heer Goed volk zijn heele loopbaan heeft afgelegd aan de scholen van de Vereen, voor Gerei Schoolonderwijs. Wij zijn dankbaar en erkentelijk, aldus spr., voor de voorbeeldige trouw, waar mee hij al zijn schoolwerk heeft ver richt Hij volbracht zijn werk zonder vee) gerucht, maar met diepe verantwoordelijk heid tegenover de ouders der leerlingen en de leerlingen zelf; het schoolbestuur, maar vooral jegens God. Hij wist zich als Christen onderwijzer geroepen door Hem en daardoor kon hij ook in de moeilijke jaren op financieel gebied, blijmoedig zijn werk verrichten, ziende op het gebod en blind voor de toekomst. Het was hem een groote vreug de kinderen te leiden aan de voeten van den Heiland. De heer Goedvolk was een uitstekend onderwijzer en velen, ook van hen, die hier aanwezig zijn, zullen aan zijn lessen terugdenken. Spir. zelf behoort ook tot zijn oud-leerlingen. Het levensleed is den heer Goedvolk niet gespaard gebleven; de Heere heeft hem vaak door diepe wegen geleid, maar rijn kinderlijk geloof hield hem staande. Nu heeft God hem thuis gehaald. Moge «leze wetenschap de kinderen en de fa milie tot een rijke vertroosting zijn. Ds. D B. Hagenbeek, Geref. predi kant te Flaardmgen, merkte op, dat, toen de heer Goedvolk in Flaardrngen kwam wonen, hij zijn krachten reeds nagenoeg verteerd had in Zijn dienst, maar toch gaf hij zich nog aan den arbeid der Evangelisatie. Twee klachten heeft de thans overledene slechts geuit: lo dat hij zijn vrouw ver loren had, een smart, die hij nooit te ho ven is gekomen, en 2o. dat hij nog zoo gaarne eens naar de kerk wilde gaan. Thans is hij in het Jeruzalem, waar geen tempel meer is, want de stad is één tempel. Spx. bracht lof aan de zoon en de schoondochter voor de wijze, waarop zij hun vader hebben verpleegd. Deze heeft thans zijn wenseh vervuld gekregen. De trouw, waarmee de heer Goedvolk alles beeft geregeld, zelfs zijn begrafenis, doet denken aan Yader Jacob. Tenslotte wen) het laatste vers van rsaim 27 gezongen: „Zoo ik niet had ge loofd enz." De beer L. Bosboom, directeur van de Algem. Vlaardingsche Bouwonderne ming, dankte namens de familie voor de belangstelling. In de kapel bestond daarna gelegenheid d© familie te condoleeren. Naar we vernemen zal de heer mr. M. J. C. M. Kavelaars, griffier aan het kanton gerecht alhier, vermoedelijk met ingang van 1 April 1910 den dienst met pensioen verlaten. Mr. Kavelaars wordt rul. 21 Maart a.s. Gó jaar en er is een missive, waarin bepaald wordt, dat behoudens bizondere omstandigheden voor niet rechtspreken de ambtenaren van de rechterlrjke macht het ontslag in gaat op den eersten van de maand, volgend op de maand waarop de be trokkene Gó jaar wordt. De hees- mr. Kavelaars is van 1910 af griffier aan het kantongerecht alhier: daar voor was hij eenige jaren advocaat en pro cureur en o.a. secretaris van de Kamer van Koophandel van Schiedam. De griffier heeft zich het leven niet gemakkelijk gemaakt; hij doet alle werk met een accuratesse, die ©enerzijds he- Het programma voor den avond, die morgen in het Passage Theater wordt ge houden ten bate van de Nederlandsedie Roode Kruis-amhulance in Finland, slaat thans geheel vast. Een 6 tal dames in Finsche kleeder dracht, onder leiding van mej. A. Kroeze uit Rotterdam, zullen het Finsche volks lied in oe oorspronkelijke taal zingen, begeleid,door den heer Jo Walvis aan het orgel. De burgemeestér, mr. dr. F. L. J. van Haaren, spreekt een kort openingswoord. Hei trio Walvis orgel, viool en piano speelt eenige composities. Mr. J. J. R Schraal, secretaris van de Nederlandseh-Finsche Vereen!ging en lid van Gedep. Staten van Zuid-Holland, zal een korte rede houden. De Kon. Zangvereen. Schiedams Man nenkoor Orpheus zingt een viertal liede ren, waarvan de tekst in liet programma is afgedrukt. Marius Flipse zal een der liederen aan den vleugel begeleiden. De bekende conferencier Ales de Haas treedt op en na de pauze wordt eerst een kort maar bizonder goed muziekfilmpje vertoond en. dan volgt een film over Fin- Geslaagd. Bij de dezer dagen te Utrecht gehouden Pont-examens, slaagden o.a. voor kantoor- stenograaf Nederlandsch de heeren Kuilenburg en T. J. Naumaïi; voor kan toorstenograaf le klasse Duitseh mej. 0. Kerklaan; voor kantoorstenograaf le klas se Engelsch mej. C- Kerklaan en voor Nederlandsche Handelscorrespondentie mej O. v. <d'. Water, allen leerlingen van het Instituut Pont alhier. Dit programma, rijk aan afwisseling, zal vlot worden afgewerkt, zoodat dit om streeks 11 uur zal kunnen worden beslo ten met het zingen van ons volkslied. Fan alle zijden ondervindt het comité medewerking. Zoo zal b.v de heer W. A. Ferwayen met eenige tapijten het voor Orpheus uitgebouwde podium aankleeden. De duurste plaatsen frontloge zijn alle uitverkocht; voor de zaal en het balcon zijn eenter nog kaarten verkrijg baar. Zaterdag wordt een straatcollecte gehou den, maar wie zich nu reeds gedrongen mocht gevoelen een bedrag beschikbaar te stellen, kan dat doen door overschrij ving op de giro van de Spaarbank no. 2717, met vermelding- Foor Ned. Rood© Kruis ambulance, of dit bedrag Donderdag avond in de collecte, welke in het Passage Theater wordt gehouden, depooeeren! Een kwart eeuw In dienst der eliariias. Zondag 3 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn. dat de heer R. .J Kleipool lid werd van het R. K. Parochiaal Armbe stuur, waardoor hij tevens zitting nam in het college van Regenten van het R. K. Weeshuis. Ofschoon toen nog van jeugdi gen leeftijd nam hij in 1913 aan de werk zaamheden direct een actief aandeel en Carillonbespeling. Gedurende de strenge vorstperiode zijn enkele carillonbespelingen op Vrijdagmad- Sag van. half 1 tot 1 uur niet doorgegaan Sn verband met den toestand van het carillon. Ook a.s. Vrijdag kan de carillonbespe ling niet plaats hebben, maar in plaats daarvan hespeelt de heer Fred Timmermans morgenavond van half 6 tot 6 nur den beiaard in den St. Janstoren. wondering afdwingt, maar anderzijds veel tijd in beslag neemt en wel eens rem mend werkt. j Ook aan de gemeenschap heeft de heer Kavelaars belangeloos zijn krachten ge geven, o.a. tot September van het vorig jaar als raadslid, tevens voorzitter van de R. K. raadsfractie en nu ook reeds jaren lang als secretaris van het bestuur der dr. Noletstichting. Ten late van de Ned. Roede .Kri'/s ambulance in Finland. De Huishoud- ©n Industrieschool heeft het initiatief genomen voor een geldin zameling ten bate van de Ned. P«oode Kruis-ambulancc in Finland, zooals hier nog niet is gehouden, tenminste niet zoo grootscheeps opgezet Op Zaterdag 9 Maart a.s. zal Schiedam n.l. haar eersten oliebollendag beleven! Zoowel personeel als leerlingen van de Huishoud- en Industrieschool zijn enthou siast voor het denkbeeld, opgekomen bij de jonge directrice, mej. W. C. Wester- dijfc. Het onderwijzend personeel is begon nen met 1 pet. van het salaris af te staan om ingrediënten voor de oliebollen aan te schaffen; gisteren werd van het plan in de klassen mededeeling gedaan en hedenmorgen kwam reeds een der leer lingen met een fiesch slaolie van huis aandragen voor het oliebollen-festijn. Fer- scheïdene leveranciers van de Huishond en Industrieschool hebben hun hulp toe gezegd en Maandag zal voor ieder de gelegenheid bestaan den voorraad benoo- digheden aan te vullen door zelf of door anderen te laten bezorgen aan de Huis houd- en Industrieschool aan de Prins Mauritsstraat van meel, krenten, rozijnen, bakolie en wat meer zal kunnen dienen om het te produceeren product zoo goed mogelijk le doen smaken. Leerlingen boven de 16 jaar zullen Za terdag 9 Maart a.s. langs de huizen olie bollen te koop aanbieden; 3 stuks in een zakje voor minstens 10 cent! En zoo mogelijk zal ook op een druk punt, b.v.. de Koemarkt, een oliebollen- tent van bescheiden afmetingen worden opgericht. „Zoo mogelijk" en „bescheiden", want het onderwijzend personeel van de Huishoud- en Industrieschool heeft zich hij deze zaak als principe gesteldDe ge heels opbrengst van de oliebollenver koop moet ten goede komen aan de Ned. Roode Kxuis-ambulance in Finland; onkos ten mogen niet worden gemaakt. Zoo'n tentje op de Koemarkt zal echter geld kosten en voor die géiden zou anders meel gekocht kunnen worden. An derzijds zal zoo'n stand waarschijnlijk den verkoop zeer ten goetie komenl Wie zorgt Padvinders en lUChtbSSCfiemiing er voor, dat het tentje op de Koemarkt j er zonder „bezwaar van de oliebollen- J De opleiding voor het lacht- schatkist" kond? Wat schragen, wat zeil doek en wat welwillendheid en de Ouderavond U.L.O. school A 1. Vrijdag wordt in Gebouw Eendracht een ouderavond gehouden vau de openbare U.L.O.-schooI Al, hoofd1 de heer Th. W. Fis. Bij deze gelegenheid' zal de ouder com missie een 30-tal boeken voor de school bibliotheek aanbieden; de gemeentelijk- inspecteur van het onderwijs, dr. W. J, Smit houdt een causerie over: Een ge vaarlijke leeftijd', en ten slotte zal er ge legenheid' zijn voor de ouders om met het onderwijzend' personeel te spreken. - SCHIEDAM. AGENDA. Passage Theater. 8.15 uur. 1. De kop van jut. 2. Sweethearts. Monopole Theater, 8.15 uur. 1 Havik van de vildernis. 2. Demonen der duis ternis. lederen dag 2 uur voor stelling. 28 Febr Gebouw Eendracht, 8 uur. Feest avond Commissie voor 0. en O. 29 Febr. Passage Theater, 8.15 uur. Fin- land-avond. 29 Febr. Veieenijnngslokaal, 8 uur. Ei- vev a avond. 29 Febr. Musis Sacrum, 8 uur. Zanguit voering Chr. Gen: Zangvereeni ging Elthelo 29 Febr. Gebouw Eendracht, 8 nur. Jaar vergadering Fereeniging De Prin- cevlag. 29 Febr. Gebouw Eendracht, half 3. Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Demon stratiemïddag. Schiedamsche Medeburgers, Lucht tart ROTTERDAM. 28 Febr. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Volks universiteit. Het Nederl. Toomeel. Phaedra. Bioscopen. Capitol. 2.15 u. 8.15 u. Sterren gaan naar Hollywood; Queen of bearts. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Sterren gaan naar Hollywood; Queen of bearts werd enkele jaren later tot penningmeester ^'7r£0 u" doarl. Lokkend ver- benoemd. Deze functie bekleedde hij tot' ,T 1932, in welk jaar hij tot voorzitter werd Cran'j:- 2 u" u" 9-15 n" Valstrikken (Ver zaak is in orde. Het frisscbo initiatief van de dames van de Huishoudschool, waardoor Schiedam haar eersten oliebollen-dag krijgt, dient met een daverend succes beloond te wor den! Jongetje door hond gebeten. Door mej. J. S werd bij de politie aangifte gedaan, dat haar 10-jarig zoontje gistermiddag op het WillicJmiüapleirt door een hond is gebeten in het rechterboven- feeen, waardoor een groote wond is ont staan. Een onderzoek wordt ingesteld. Gevallen. Gisterochtend 11 uur is de 70-jarige J. M. O- in de Groenelaan gevallen, waar door hij een schaafwond bekwam aan zijn Knker slaap. Na door de potiüe te zijn verbonden, is de man per politie-autonaar zijn woning vervoerd. S.O.T. en S.O.M. Te IJsssl monde. Gisteravond beeft de afdeeiing IJssel- monde van Volksonderwijs een propaganda- fecstavond georganiseerd, die goed ge slaagd was. De heer A. Huk shorn van hier, uitte zijn vreugde, dat de activiteit voor de openbare school, ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden, juist dit seizoen zoo is toegenomen. S.O.T. en S.O.M. kunnen dat in de eerste plaats merken. In een uitvoerig betoog heeft spr. het verschil tusschen de openbare en de bizondere scbool toegelicht en gewezen op het mooie karakter der openbare school. Ten slotte hield spr. een kritische beschou wing over den nieuwbouw der voormalige Rehobothschool te Schiedam. Daarna voerde de S.OT. een 3-tal één- acters op, n.l. Mondschein-sonate, Foet- balmaniaken en Pak-idyMe. Zoowel de S.O.T. als de S.O.M.die met een ge heel nieuw repetoire haar medewerking verleende, werden met een krachtig en dankbaar applaus beloond van het publiek, dat de zaal geheel vulde. Het verdere program. De data van de volgende S.O.T. en S.O.M.-voorstellingen zijn: 5 Maart Per nis, 12 Maart Flaardingen, 15 Maart Kethel, 19 Maart Oud Beierland, 26 en 30 Maart en 2 April Schiedam, terwij) in April nog twee voorstellingen te Schie dam volgen. verkozen. De heer KIM pool was als voor zitter „the right man on the right place", die met een vroolijfc gezicht bergen werk kon verzetten. Speciaal het R. K. Wees huis aan de Hoogstraat 44 had zijn volle zorg. Deze oudey instelling die in 1924 zijn 159 jarig bestaan gevierd had, bleek een flinke uitbreiding en restauratie dro gend noodig te hebben, en ofschoon maar met bescheiden middelen gewerkt kon wor den, kwam onder zijn energieke leiding in 1933 de nieuwbouw voor de meisjes tot stand, welke reeds in 19E5 door een nieuw bouw voor dc jongens gevolgd werd. Maar ook de armen droeg hij een warm hart toe en velen kunnen getuigen, dat hij er steeds op uit was om naar best vermo gen hun nood te lenigen. Zondag 3 Maart zal voor het R. K. Wees huis en zijn bewoners een feestdag zijn en vele Schiedammers zullen den jubilaris op dezen gedenkwaardigen dag willen ge lukwenschen waartoe op de receptie van 12 uur n.m. in het R. K. Weeshuis, Hoog straat 44, gelegenheid bestaat. besehenmiags-insigxe. Nauwe samenwerking tusschen de Ne derlandsche Fereeniging voor Luchtbescher ming en de padvmdersorgamsatie in Ne derland, heeft geleid tot een doelmati- gen opzet van de opleiding der padvinders voor hun insigne „luchtbescherming". De eischen voor dit insigne gesteld, hebben vooral betrekking op de zelfbe scherming, dus op hetgeen men binnens huis kan en moet doen voor eigen vei ligheid. De instelling van dit insigne en de opleiding der padvinders vormt een uitstekend middel om van lieverlede ook de gezinnen op de hoogte te brengen van het meest noodige, dat de burger bevolking voor eigen veiligheid tegen ge vaar uit de lucht zelf zal moeten doen. De Nederlandsche Fereeniging voor Luchtbescherming heeft in samenwerking niet den Nationalen Padvindersraad voor het geheele land de opleiding van de padvinders-instructeurs georganiseerd. Na dat deze padvinders-instructeurs, die uit het leiderscorps worden gerecruteerd, op hun deskundigheid zijn getoetst, ontvan gen zij van hun hoofdkwartier een cer tificaat. De opleiding van de padvinders wordt nu door deze padvinders-instructeurs krach- lig ter hand genomen en de jongens wor den getoetst door de beoordeelaars, die eveneens in samenwerking met de Ned. Fereeniging voor Luchtbescherming door het hoofdkwartier worden aangewezen. In bijna alle distneten der padvinders- beweging zijn thans reeds cursussen ge houden, welke door eenige honderden lei ders en voortrekkers zijn gevolgd. Aan den cursus, in Rotterdam gegeven, na men ook eDkele Schiedamsche leiders deel, die nu in hun groep de jongens vertrouwd maken met het begrip lucht bescherming. öwenen meisjes), Lurnière. 2.15 u. matinée. 7 u. 9.15 u. De deserteur. - Olympïa. 7 u. 9.15 u. Muiterij op de Zwarte Havik; De vliegende ben de. Prinses. 2.15 u. 8.15 u. Jongens met sme rige gezichten. Marionetten. Scala. 2 u. 7 u. 9.30 n. Juarez. Studio. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. De regen kwam. Thaha. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Freemdelin- genlegioen. Omliggende Gemeenten KETHEL. Aanbesteding Verbouw dokterswoning. Foor het bouwen van een keuken en het verbouwen van een vertrek tot wacht kamer in de woning van den gemeente geneesheer waren hij aanbesteding 6 bil jetten ingekomen. Ingeschreven vverd als volgt: A. Bouwens f1900. W. Peters -1868.— H. v. d. Loo -1863.— F. Bijl -1850.— J. Flugman -1798.98 B. Romijn -1795. De gunning is aangehouden. Kunst en Wetenschap Johan Braakensiek overleden Op Sl-jarigen leeftijd is te Amster dam de vermaarde illustrator Johan Braakensiek overleden. Johan Coenraad Braakensiek werd op 24 Mei 1858 te Amsterdam geboren. Al spoedig openbaarde zich zijn teekentalent, dat door Tetal van Elven een goede vor ming kreeg. Hij kwam op de rijks-academie voor beeldend© kunsten, waar hij van 1875 tot 1880 leerling was. Zijn eerste werk als illustrator werd opgenomen in „Het geïllustreerde po litienieuws". Zijn groote bekendheid ver wierf hij als vaste medewerker van „De Groene Amsterdammer", aan welk week blad hij van 1887 tot 1931 was verbonden. Zijn rake karakterprenten bezorgden hem een groote populariteit. Ook in verscheidene boeken wist Braa- kensieks vaardige pen de aantrekkelijkheid op te voeren. Justus van Mauriks werken behoorden tot de eerste hiervan. Dan volg den de werken van capt Marryat, P. Lou- werse's vaderlandsche geschiedenis, „Bracht je Spieghels" van J. ten Brink, „Studenten typen en studentenleven", jongensboeken van C. Joh. Kievit en Joh. Been o.a. In 1936, toen een oogaandoening hem tot een rustiger leven dwong, legde hij zijn teekenstift neer. Bouw van vliegtuigmotoren Fokkervliegtuig met eerste in Nederland gebouwde motor de lucht in. Vanmorgen omstreeks kwart over e!f startte van het zweefvliegterrein aan d ui overkant van het IJ te Amsterdam eet militair lesvliegtuig, een juist door de fa briek afgeleverd Fokker S 9-Loestcl, d!ai van hier door den invlieger der Ft ,£etf< fabrieken, Sonderman, naar Schiphol werd! overgevlogen. Dit gebeurt in den Iaatsten tijd' vakec en op zichzelf zou het overvliegen van ©eau nieuwe machine van Amsterdam-Noooi naar Schiphol geen aanleiding zijn voce de aanwezigheid' van een zoo groot aantal belangstellenden, als niet de start va» déze S 9 vanmorgen als een histarise&l oogenblik voor de Nederlandsche lucht vaart beschouwd» zou kunnen worden. Voor de eerste maal verhief zich een modern Nederlandsch vliegtuig ia die lucht, aangedreven door een in Neder land» gebouwden vliegtuigmotor, een door de Kromhout motorenfabrieken te Amsterdam in licentie gebouwde serio Siddeley Armstrong-moloren, waarvan dit de eerste was, die in een vlieg tuig werd gemonteerd'.. Eenigen tijd geleden verkreeg de Krom hout motorenfabriek de genoemde Engel- - sehe licentie en voor de eerste maal wed in Nederland' een afdeeiing voor houw vaa I vliegtuigmotoren, alsmede de noodige outil lage voor het beproeven der motoren, isn- gericht. Hoewel de Kromhoutfabrieken thans vliegtuigmotoren in serie kunnen bouw»» imninen zij natuurlijk nog niet aan die vraag van de Nederlandsche markt vol doen, zeker niet, waar het dé zware mo toren voor luchtkruisers en verkeersvlieg tuigen betreft, doch het is reed's een be langrijke stap vooruit, diat men thans i» Nederland' eindelijk zelf eveneens vliegtuig motoren kan bouwen, De serie motoren, waaraan thans woedt, gewerkt en die ten deele reeds zijn vol tooid, zijn bestemd' voor een serie doon Soesterberg bestelde lesvliegtuïgen va»' het type Fokker S9, een tweepersoons schoolviiegtuig, dat wordt uitgerust met: de door Kromhout gebouwde Armstrong Siddeley-motor van het type Genet Majoc, met een vermogen van 165 P.K. bij 2425 toeren. Piloot Sonderman liet op het kleine vlieg veld' den motor geruimen tijd' Ioopen al vorens hij startte. Toen was hij echter oofa na een aanloop van nog geen 40 meter de lucht in, waarna hij de machine snel ©Pi jrok en in de richting van Schiphol ver dween. Passagiersvliegtuig verongelukt. Op 18 k,m. van Buscamaranca (Colum bia, Zuid-Amerika) is een passagiersvlieg tuig, dat vanochtend van Bogota was ver trokken, omlaag gestort. Twaalf passaggiers zijn om het leven gekomen. Sport Boksen Opbrengst sportavond voor O. en O. De sportavond, die 19 Februari in do Doelen ten bate van O. en O. wen) ge organiseerd en waar boksen, worstelen en wielrennen op hometrainers gedemon streerd' en beoefend werd, is een finan cieel succes geworden. De opbrengst, die een dezer dagen aan O. en O. ia Rotterdam afgedragen wordt, bedraagt £1104,32. De laatste dagen dezer week staan in het 'erken can hel land en can het volk der Finnen. Niet in hel teehen can bewondering voor V mooie van dat land of de beschaving van int volk, maar in het toeken van een medeleven, een deelen in 'l ontzettend-leed, dat op dit Itni en volk helaas is neergekomen 1 Het mag onnoodig heeten, nog in woorden voor te houden waarin dat leed tol uiting komt mj weten hoe hel bruut geweld den oorlogi- geesel nederztvie.pl en 't vrije vredig Fmncnvttk tol knecht en slaaf wil maken. Schier heel de wereld is begaan mei dezen ongelijken strijd, hel onverdiende lot, waarmee de overmacht hen daag'lijks meer bedreigt en ieder zint om 't zijne bij te dragen tot afweer van die ramp, den onderganghun dapperheid ten spijtl Ook Nederland staat hier niet ongevoelig en 't eerste (vat wij kunnen doen, dat is I lichamelijk leed, den menschelijken nood, te trachten te verzachten. Welnu, ook in Schiedam heeft zich 'n comité gevormd, dat morgen en op Zaterdag aan U de kansen biedt van medeleven te getuigt n. Schiedammers, gij houdt van njheid en zelfstandigheid', gij hebt een afschuw van wat onrecht en tval bruut geweld is, gij hebt bewon dering voor een strijd voor recht en voor bescha ving en helt gevoel voor 'l bitter leed, waarin een dapper volk onschuldig is gedompeld. Draagt allen bij, naar krachten bij, tot min dering van dezen nood', brengt er U<v offer voer dit doel, het is een offer danig waard, de mensch- heid wordt ermee gediend en ook de menschehjk- heidl Vergeet dus met den avond van nu Donder dag en de collectebus op Zalerdagl De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2