PASSAGE Laatste Nieuws Advertent n J, SCHREU&ER Af schilder - DECORATEUR TUINLAAN 34 - TELEFOON 67870 6ARAGE „UNIQUE" SfligtHiesiei Knapriiaan 12 - TELEFOON 68100 - Handbal Gemengd Nieuws BINNENLAND Sport Voetbal Het programma van morgen Verwachting Reddingvlot van de „Ameland" gevonden Burgerlijke Stand BINNENLAND s.s. „Vecht" als verloren beschouwd BUITENLAND De a.s. vredesonderhandelingen tusschen Finland en Sovjet Rusland De houding van Zweden Het laatste stadium bereikt? GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN» Hinderwet Afsluiting Buitenhavenweg Gemengd Nieuws Handel en Bedrijf De Blanke Fakir Chr. Jongel. Vereen. Dc Heere zal 't voorzien. Irene. Zondag 8—ball 10 Vergadering afd. Slad 1. Samenkomsten Chr. Knapenvereenigiiigen De „Jonge Saiuuël". „De Junge Samuel'onderaid. van „bldi en Werkt"eiken Zondag consistorie kau.ei Nieuwe Kerk, Nieuwe Maasstraat, van 8—9.3U uur a.m „Bidt en Werkt", thr Knapenvereen „bidt en Werkt" eiken Zondag, getrouw Irene". Nieuwe haven 16b, sran 12.30—1.30 unr, gebouw van Wrjk V, Steptien-,onsiraat 3, van 12.3U —1.30 Het Mosterdzaadje. School Dwarsstraat Zondag lo uur Kinder temimgsc 'reen B' MoUerd/aadje Zondagsdienst dokteren en apothekers. Voor spuedgevaLen nemen morg.n de volgende geneeskundigen den dienst waar De Maeyer, Burgemeester Knappertlaan 30; Bolie, Swammerdamsingel 13 en De Ridder, Ro/.enburgerstraat 6b. Morgeti is geopend de apotheek van den heer Evers, Lange Haven 81, die ook den nachtdienst waarneemt. SchieJ. Hcadbdvcrecn. D.W.S. Morgen speelt de Schied. Handbalvereen. D.W.S. een wedstrijd tegen „De Meeuwen" op haar terrein te Vlaanlingen. Gezien de uitslagen bereikt door de Vereeniging „Be Meeuwen" gelooven wij wel dat „D.W.S. met heide punten zal pan strijken. De wed strijd begint om 2 uur. Ned. Herv. Kerft. Bedankt voor Lobith, J. Dirks, hulppre diker te Wassenaar. Aangenomen naar Eerbeek (toez.), ds. E, Jansen Schoonhoven te Lichtenvoorde. Beroepen te Lienden, ds. J. C. Terlouw te Garneren, -- te Burum, ds. H. L. Gout te Niefce-L-Vüedorp. Bedankt voor Otterloo, ds. J. R. Cu perus te Doornspijk. Beroepen te Scheveningen, ds. J. v. d'. Berg te Krabbend rjke. Cür. Geref, Kerk. Bedankt voor Maassluis, ds. II. Visser Mz. te Bunschoten. De suikerprijs en de kruideniers. De Nederl. Moderne Middenstandsbond heeft aan het centraal distributie kantoor te 's-Gravenhage een adres gezonden, waar in verzocht wordt, brj vaststelling van een verhoogden suikerprijs den nieuwen prijs tijdig ter kennis te brengen van de distri- buanten. Het is nu voorgekomen, dat winke liers enkele dagen tegen ouden prijs ver kochten en daarom schade toebrachten aan lien,die den nieuwen prijs berekenden. Ook is verzocht te bepalen, dat een vast- gestelde prijs moet worden berekend', zon der korting, bons, dividend' e.d. Dreigend conflict in het bakkersbedrijf te Botterdam. De rijksbcmiddelaar prof. mr. Josephus Jitta zal Dinsdagmiddag a.s. in het stad huis te Amsterdam een bespreking hebben met partijen, betrokken brj een dreigend conflict hij zes bakkerspatroons te Rotter dam. Hermes-D. V. S. naar het Haagje. Den tweeden Zondag na de hervatting van de competitie heeft Hermes-D. V. S. weer een uitwedstrijd, dit keer in Den Haag tegen H. B. S. Dat de Hagenaars een harden dobber zuilen hebben is zeker. Het mooie resultaat, dat Ilermes-D. V. S. verleden week tegen Xerxes behaalde, door met 51 te winnen, doet het bes.e hopen. H. B. S. staat met een wedstrijd meer twee punten voor Hermes-D. V. S. Een schoone gelegenheid om dit verschil te nivelleeren. De opstelling van Hermes-D. V. S. is: Beun (doel); Th. Janse en Tettelaar (ach ter); Fromberg, A. v. d. Tuyn en J. v. Buitenen (midden); Leng keek, Koegenboeg, A. Janse, B. Janse on L. Borrani (voor). S. V. v.—Quick. Morgen speelt S. V. V. weer tegen den Haagschen tegenstander Quick, die ook tot de kop van do ranglijst behoort en slechts tweo punten achterstand heeft bij S.Y.V., zoodat verrassingen niet uitgesloten zijn. Tegen II. V. V. heeft de Schieclamsche club verleden week bewezen, nat zij in liaax mars heelt. S.V.V. cn Quick, die morgen op het ter rein aan den Bosclrrand verschijnen, ko men in volledige opstelling uit. S.V.V. 2 speelt in Delft togen D.H.C. 2, het 3e in Rotterdam tegen R.F.C. 3 en en het le op de Damlaaa tegen Hermes- D.Y.S. 4. Deze laatste wedstrijden worden allen om half elf gespeeld. Martinit— H.V.V. H.V.V komt morgen weer eens haar ge luk in Schiedam beproeven. Verleden week is de wedstrijd tegen S.V.V. een debacle voor de Hagenaars geworden. Wil II.V.V. nu met een beter resultaat ut de bus ko men, moet ze het toch anders aanpakken. Het verdere programma van do lagere elftallen is als volgt: D.H.S. 3Martinit 2, 12 uur. V.F.C. 4Martinit 3, 9.30 uur. Demos 2Martinit 4, 2 uur. Martinit 5—Schiehroek 3, 9.30 uur. Op 25 mijl Noord-West van Scheveningen. De hedenochtend te Scheveningen bin nengekomen mctorschokker Sch. 1, schip per F. Hoefnagel, heeft op 25 mijl Noord West van Scheveningen een ledig reddimg- vlol drijvende aangetroffen met de letters s.s. Ameland, Rotterdam en binnenboord- gehaald'. De motorschokker Sch. IS, schip per S. Bakker, vïschte op 15 mijl Noord- West van Scheveningen een reddingboei op gemerkt s.s. Biarritz, Oslo, benevensj een dckluik. De betrokken autoriteiten zijn van deze vondsten in kennis gesteld'. Ongeluk met doodelijbcn ai'Io-op. Terwijl bij te voet op weg was naar een receptie van het zangkoor is Donderdag avond de 43-jarige landbouwer J. Benja mins uit Beek en Donk door een auto aan gereden en tegen den Kanaaldijk geworpen. B. was op slag do-od. Dc auto is in beslag genomen, nadat zij door de verkeersinspectie was gecontro leerd'. Op de plaats waar het ongeluk is ge beurd, is de weg zeer smal, hetgeen reeds verscheidene maten ongelukken tengevol ge heeft gehad. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. Mcdegedceni Uwer het K.N.M.I. iu Dc "ISt. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het Noorden: Half bewolkt tot be trokken, later kans op eenigen regen, wei nig verandering in temperatuur, matige tot krachtige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Voor het Zuiden: Nevelig tot licht- of half bewolkt, droog en vrij zacht weer, zwakke tot matige Westelijke lot Zuide lijke wind'. Een spookstad in ket Canadeesehe rotsgebergte. De Canadcesche hoofdstad Ottawa be richt, dat Joseph Smith, inwoner van „Sil ver City", op hoogen leeftijd is overleden. In geheel Canada luett dit bericht deelne ming te weeg gebracht, daar een bizonder lot het deel van den gestorven man is ge worden. Meer dan Vijftig jaren heeft Joseph Smith in „Silver City", aan de Oostelijke helling der Canadcesche „Rocky Mountains", in vrijwillige eenzaamheid doorgebracht. Hij werd geboren in de Oost-Canadeesche pro vincie Quebec. Toen bij een jongeman was, had er in Canada een beslissende gebeurte nis plaats. Men begon n.l. met de verbin ding met het Verre Westen. Naar het voor beeld der Vereen igdc Staten werd met den bouw van den grool.cn spoorweg, do „Canadian Pacific Railway", dwars door het land, begonnen. In het jaar 1881 was in de Vereenigde Staten de aanleg van de derde spoorlijn tusschen den Atlantischen en den Stillen Oceaan een feit, In hetzelfde jaar gaf de Canadeesehe regeering toestemming tot den aanleg van den grooten spoorweg, welke van Montreal aan de St. Lawrence Rivier naar de haven Vancouver aan den Stillen Oceaan voert. Spoedig wordt met de werk zaamheden begonnen. Onder de aangewor ven arbeiders bevond zich ook de jonge Joseph Smit. Jarenlang was hij bij d-en aanleg van den spoorweg werkzaam In 1884 hadden de rails de Oostelijke uitloopcrs van het rotsgebergte in de pro vincie Alberta bereikt. Bij Castle Mountain werd Joseph Smith den arbeid moe. Hij werd aangetrokken door de schatten, die het rotsgebergte in den schoot verborgen hield. Op de geheele wereld is geen hoog gebergte, dat zóó rijk is aan metalen, als de Rocky Mountains", Smith zonderde zich van zijn kameraden af en trok zich in de eenzaamheid van het hooggebergte te rug om naar zilver te zoeken. Eonige mijlen van Castle Mountain bouwde hij een primi tieve hut en ging aan het vork. Hij had het geluk bij zijn onderzoekingen op zil veraderen te stooteu. Met de karige ver diensten hiervan was Smith, die van nature zeer eenvoudig was, terreden en hij be sloot te blijven waar hij was. Plotseling werd hij echter in zijn kluize naarsleven gestoord. Op zekeren dag ver schenen tweo Mexicanen.' die hem vertel den, gehoord te hebben, dat er rijke zilver- aderen waren en dat zij den oorsprong wilden navorsclien. Over het resultaat van hun onderzoekingen zwegen zij eelt Ier. Na eenigo dagen verdwenen zij weer. Des te meer was Smith verrast, toen de Mexicaan scbe onderzoekers na ongeveer zes weker weer ten tooneele verschenen, ditmaal met eon groot gevolg van gravers en mijnwer kers. Het gezelschap richtte ziclr spoedig zoo huiselijk mogelijk in. Boomen werden geveld, blokhutten verrezen. Als een pad denstoel schoot een echte zilvergraversstad uit den grond en het werd een en al leven digheid in de eens zoo eenzame en afge legen streek. De snelle groei gaf Smith zag hij hoé rond zijn hut huizen cn nog eens huizen kwamen. Mijnwerkers en met hen gelukzoekers en avonturiers, voelden zich tot den iokkenden rijkdom aangetrok ken en kwamen in de streek wonen met vrouwen en kinderen. En daar, waar Smith eenzaam en ver laten had geleefd en gewerkt, vernes een complete stad van zilvergravers, die er allen hun geluk zochten. „Silver City" werd de nieuwe stad ge noemd; zij werd spoedig grooter dan de in 1884 opgerichte goud- en zilvergraversstad Calgary, die op het oogenblik /de meest belangrijke handelsstad in de provincie Alberta is. Het koortsachtig leven duurde echter nau welijks een jaar. Het bleek al spoedig, dat de zilveraderen niet do moeite van het delven waard waren. Even snel als „Silver City" zicjh bevolkt ,had, even snel vereen zaamde 'tvveer. De een na den ander verliet de stad. Ten slotte vertrok men troepsgewijze.» En .vóór li&j er zich van bewust was, was Smith weer alleen. De heide Mexicanen, die tot het laatste toe in de stad, die voor velen zoo'n groote teleurstelling was gebleken, waren geble ven, namen ten slotte ook afscheid van Smith an. raadden hem aan mee te gaan, terug naar de bewoonde wereld. Hun moei te was echter tevergeefs; Smith walde blij ven waar hij was. Smith was gedurende de fabelachtige zilverroes niet rijker gewor den. Toen de zwerm"gelukzoekers verdwe nen was, bleef lij achter, temidden der blokhuisstraten en het woud en hij verliet het oude zelfopgetrokken huis niet. Rondom hem verviel de stad en kreeg een spook achtig aanzien, doch dit stoorde den pio nier van het rotsgebergte niet iu 't minst Hij had de stad zien geboren worden, haar zien groeien, hij zou haar ook zien stervesi. Onbezorgd delfde»Smith naar zilver, of schoon de opbrengst er van jaar tot jaar kleiner werd, omdat men in die» wereld sieeds nieuwe zilveraderen ontdekte en de waarde van het zilver daalde. Tot 1928 leefde Simith als zilverdelver en als „trapper". In de tientallen jaren van zijn hard bestaan had het licht van zijn oogm geleden en ten slotte verbïn derde een oogziekte hem nog verder te werken. Door bemiddeling van e enige zijner vrien den, die den ouden man van tijd tot tijd kwamen opzoeken, kreeg Smith een klein pensioen van de Canadeesehe regeering. Doch in „Salver City" wild ehij. blijven wonen cn er sterven. Eenmaal per maand zag men hem in Castle Mountain, om zijn geld to haie%en levensmiddelen voor een geheele maand in te koopen. Begin Januari van dit jaar werd mr. Smith ziek. Toen men drie dagen tevergeefs op Smith's komst in Castle Mountain had gewacht, ging er een ambtenaar heen en vond den ouden man ziek liggen. Men vervoerde hem naar het hospitaal te Calgary, w.,ar hij enkele dagen later overleed. Joseph Smith was een der laatste getuigen van den grooten pionierstijd der faclmtiger ja ren, den tijd, waarin het Canadcesche Vos ten ontsloten werd. SCHIEDAM. Geboren: 5 Maart» Hans Willy, z. van W. G. van Kessel en P. G. Jonker, Lange Nieuw- straat 23. 8 Maart: Anna Henriètte, d'. van J. de Boer en II. M. A. Beukers, Boerhaveplein 1. Gerardus Antonius Cornelius, z. van G. M. J. van Zeijl en M. A. Hopmans, Burgemeester Rnappertlaah 253. Overleden: 7 Maart: M. J. A. Biemers, GO jaar, echtg. van J. C. Th. Blom, Prof. Kamerlingh On neslaan 155. H. C. Tennissen, 62 jaar, een onbehaaglijk gevoel. Hoofdschuddend St. Lïduinastraat 70b. Rotterdam, 9 Maart. De directie van de firma Vinke en Co. deelt ons mede, dat zij gevonden wrakstukken heeft her kend als afkomstig van het stoom schip „Vecht". Men moet dus aanne men, dat do „Vecht" verloren is. Van de twee vermiste reddingbooten van het storomsehip heeft men niets meer gehoord. Er bestaat dus weinig hoop op redding van de bemanning, welke uit 22 koppen bestond'. De berichten over onderhande lingen. Stockholm, 9 Maart. (Ilavas). Volgens den correspondent van de „Stockholm Tid- ningeu" zou het feit, dat de Russen gisteren Finland niet gebombardeerd hebben, zijn oorzaak hebben in de zware verliezen, welke de Fmscke vliegtuigen gedurende de voorgaande dagen de Russische luchtmacht hebben toegebracht, ea ook in het openen van onderhandelingen. Het bericht over deze onderhande lingen heeft te Helsinki de grootste ver rassing gewekt. In diplomatieke krin gen deden de vreemdste geruchten c'e ronde. Zoo werd gezegd, dat de Russen de controle over de Finsche spoorwe gen wilden hebber. De bevolking bleef over het algemeen, opmerkelijk kalm. De meening overhcerscht, dat de Rus sen ongelijk zouden hebben den vrede te willen dicteeren, alsof zij een groo- te overw inning zouden hebben behaald. In werkelijkheid zijn de Finnen geens zins gedwongen te capituleeren. Zij zullen geen e.ikel offer brengen, dat hun onafhankelijkheid en vrijheid in ge vaar zou kunnen brengen. In ofiicieele Zweedsche kringen wordt ten stelligste ontkend', dat Zweden ook maar den germgsten politieken of di- piomatieken druk op de regeering van Finland zou uitoefenen. Zweden heeft zich geenszins als bemiddelaar opge worpen, doch zich beperkt tot het overbrengen van de Russische oer waarden aan Helsinki. Alen verklaart tevens, d it niet Zweden het initiatief tot onderhandelen heeft ge nomen. Dat initiatief berustte uitsluitend hij de Russische regeering, die Stockholm verzocht de Finsche regeering iu te lich ten over de grondslagen van een moge lijk accoord». De berichten over die voor waarden schijnen niet geheel juist te zijn geweest. Zoo zouden de Russen henoorden het Ladogameer alleen het gebied' tot aan Soifavaia eischen. Op de Kareiische land engte zou de door de Sovjet-önie geeiscli- te grens in hoofdzaak het front van thans volgen. Ten aanzien van Hangoe zouden de Russen onbuigzaam blijven: zij ver langen hier een vlootbasis aan te leggen. Daarentegen zouden zij zich tevreden stel len met den afstand' van het schiereiland' iu het uiterste Noorden, waartoe de Fin nen zich reeds in het najaar bereid' ver klaarden. In ieder geval zijn de Russische voorwaarden harder dan tevoren. Men kan onmogelijk zeggen, of de Fin sche onderhandelaars, die zich reedls te Moskou bevinden, wijziging der voorwaar den kunnen verkrijgen. Wel kan verklaard worden, dat de Russen het Finsche voor behoud», dat door Zweden ter kennis van Moskou gebracht is, reeds verworpen heb ban, hetgeen weinig hoop op verzachting der voorwaarden laat. Stockholm, 9 Maart (Reuter). Men verwacht, dat de Finach-Russische onder handelingen vandaag in het eindstadium zullen komen. De Russen dringen er blijk baar op aan, dat de vredesvoorwaarden ge regeld» moeten zijn, alvorens een wapen stilstand wordt gesloten. Do Finnen hebben de vorige week, toen de onderhandelingen pas begonnen waren, een wapenstilstand gevraagd. Men verneemt bier. dat Zweden reeds verscheidene weken is bezig geweest met het tot stand brengen van een contact tus schen beide partijen. Zoowel Rassen als Fmnen vreesden dan oen tot onderhandelen bereid' zijn ais een toeken van zwakheid zo-u worden uitgelegd. De Zweedschc bladen toonen zich van daag voldaan over de redesmogelijkheden, doch zij betoogeu, dat de integriteit en onafhankelijk van Finland' moeten blijven. Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van 7 Maart 1940 de beslissing op het verzoek van (tol N.V. OLIE-HANDELSVEREENIGMG on* vergunning tol oprichting van een inrich ting tot bewaring en verwerking van ben zine en olièn in het pand' Admiraal da Ruijterstraat 35 en het daarbij beho oren- de open terrein, VERDAAGD, aangezien: het desbetreffend onderzoek nog niet Si geëindigd. Schiedam, 8 Maart 1940. Vanaf Dinsdag 12 Maart a.s., tot uadera aankondiging, is de Buitenhavenweg voofl» alle rijverk-eer afgesloten. 4038 26 Zeep sparen door bezuiniging »p de huisbondwascb. De noodzakelijkheid om spaarzaam met zeep om te gaan, doet ons naar middelen! zinnen, die dit mogelijk maken. Op do lijf- wasch kan niet bespaard worden, want her haaldelijk omwisselen van lingerie is nood- zaiijk uit een oogpunt van hygiene. More kan in vele gezinnen echter zeer zokec op de huishoudwascli besparen. In kinder rijke gezinnen, waar het tafellaken in: eenige dagen vuil is, kan men dit vervan gen dioor een zeildoek, hetgeen ook iri do vorige oorlogsperiode veelal gedaan werd. Vindt men het echt-er minder prettig oire een zeildoek over do geheele tafel uit bö spreiden, dan toch zullen zeiltjes op de plaats der kinderen gelegd dienen te wor den. Volwassenen zoowel als kinderen heb ben menigmaal juist het ongeluk een tafel laken door -. cn kleine onhandigheid te ont sieren als het pas schoon isl Nooit zal men moeten verzuimen- om: messenleggortjes te gebruiken, iets waas i .en in vele gezinnen ook wel eens da hand mee licht. Messen met etensresten ga ven veelal vlekken, hetgeen voorkomen: kan worden door het gebruiken van d-eze piaktische utensiliën. Vele huisrrouwea: hebben veel droog- en keukenhanddoeken: noodig, terwijl anderen, die dageljjks een berg vaten te wasschen hebbene steeds schoone doeken op haar rekje hebben en met twee per week uitkomen. Ito oor zaak ligt in het feit, dat vaten veelal niet schoon genoeg gewasschen en niet nage speeld worden en men te vlug te wetrki gaat Vaten moeten, zoodra de tafel af genomen is, goed' afgespoeld worden on der de kraan, nadat eerst alle etensresten' veizameld en in een corurantenpapier int den asehbak gedeponeerd zijn Het afwas- sc hen kan met vlokken of een ander wasch- middel geschieden, spoelt men daarna een en ander na, dan heeft men steeds schoone keükendoeken. Ten overvloede spoedt meol de laatste af cn too in warm nator uit. .Als u'tóch iets „"moet" 'yerJiezén jdb? Enu Rebt 't voor 't kiezen'A-A f Offert liever dan een) u'ür) Dab uw verd'ren levenjd_uurj Hoog «ater. 9 Maart 4.30 uur, 16.34 uur. 10 Maart 4.58 uur, 17.02 uur. 11 Maart 5.25 uur, 17.30 uut. Z.,„ en Maan. ZATERDAG, 9 Maart. Ofiicieele voteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel, Zonder fust en zonder belasting. Moutwijn 118.per H.L. ad 45 pCt. Zonder fust en zonder belasting. Niet officieel. Spoeling- f 1.50. Linnenlardsche spiritus f27.a 100. Buitenlandscbe spiritus f 18—f 20. Zonsopg, 9 Maart 6.33 u., ondg. 17.50 ut Zonsopg. 10 Maart 6.30 u., ondg. 17.52 ut Zonsopg. 11 Maart 6.28 n„ ond. 17.54 ut 17 Maart EK. 23 Maart V.M. THEATER Donderdag 1 4- Maart 8.15 uur Gastvoorstelling van den wereldberoemden Fascinateur WINAKBO MET ZIJN OOS- TERSCHE MYSTE RIE-REVUE DER 1000 WONDEREN Het zwevende medium - De onthoofding van Prinses Nadia - Het Britsch Indische touw-mysterie - Telepathie Televisie INTERESSANTER SPANNENDER SENSATIONEELER dan ooit te voren Kaartverkoopvanaf Maandag II Maart «dagelijks van 11-2 5 en 6-7 uur. Prijzen: 60, 75, 90, D 1.1.25, inclusief betasting. I

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3