Finsche Landdag ratificeert vredesverdrag Het Noordsch defensief verbond KOOLHOVEN jUKt/fJJ£ II EERSTE BLAD W. A. VERWAYEN VLIEGTUIGEN N.V. ji Zaterdag^ 16 aart 1940 u I Jaargang. 22429 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Het terugtrekken der Finsche troepen ■wfc Nieuwe fase in de Russische politiek Het Noordsch defensief verbond Zal Duitschland deelnemen? De positie der geallieerden Hervorming van het Franèche kabinet De geheime zitting van den Fransohen Senaat Sumner Welles te Rome De Engeiscii-ltaliaansche onderhandelingen Van het Westfront De verliezen ter zee Duitschland Engeland Int. Samenwerking WONING-INRICHTING Roemenië De IJzeren Garde onderwerpt zich Noorwegen Vereenigde Staten Italië ïj ij ft I! I i, f! u li u M l i Ij !1 ui1 f#1 Deze courant verschijnt aagelps, mei nit- ÖOste toiidering Tan Zon- en Feestdagen. Prga per kwartaal f 2.—, franco per post 2.50. Prijs per week- 15 ets. Afzon derlijks nummers i ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 'e Zaterdags vóoï uur. Een bepaalde plaats van adTertentien wordt niet gewaarborgd. Prijs der AdvertentiSn: van 15 regela Ti 59; iedere regel raeer f O 30, in het Zaterdagnumracr 15 regels f 1.80,"iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokosten ets.; postkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentien dij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertenti&n opgenomen k 1050 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/ra. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. *s Woensdags: Kleine Advertentlëntot25 woor den f O 25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags* Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Het Finsclie parlement heelt gisteren het Russisch-Finsche verdrag met 145 tegen drie stemmen goedgekeurd. De noodzakelijke meerderheid van vijfzes- den is dus ruimschoots overschreden. Dit besluit -werd genomen na een debat dat 2i/2 uur heeft geduurd. De commissie van buitenlandsche zaken had verklaard, dat het onder de bestaande omstandigheden noodzakelijk was de goed keuring aan te bevelen van d'e te Moskou otndierfeekende voorwaarden. Minister-president Ryte zeide: Finland verkeert evenals de geheele Westersche beschaving nog steeds in het grootste ge vaar en niemand' kan zeggen, wat de dag van morgen zal brengen Wij gelooven, dat wij, door den vrede te kiezen, voor het «ogenblik opi de beste wijze hebben gehan deld Ryte zeide, dat niet om geallieerde liulp was gevraagd, omdat dat zeer zeker zou beteekenen, dat Finland in den grooten oorlog werd betrokken, waarvan het too- neel dan van het Westelijk front naar Scandinavië zou worden verplaatst. "Bovendien was de aankomst van hulp troepen onzeker wegens de weigering van Zweden en Noorwegen den troepen door tocht te verleenen. Inderdaad werd de hulp te laat aangeboden om van eenig nut te zijn Slechts de toekomst zou bewijzen of Finland' juist of verstandig had gehandeld. Ryti besloot: met het zwaariLio. de-eeue en de "ploeg in de andere hand zonder ver bittering jegens iemand zullen wij ons nu spoeden naar het werk van den wederop bouw, bet herstel van d'e door den oorlog geslagen wonden, de handhaving en ont wikkeling vau onze geestelijke en mate- rieele cultuur en van. onze sociale struc tuur, welke gebaseerd' is op het beginsel van hel recht. Naar Iiavas meld, zal de president van Finland' over twee of drie dagen overgaan tot de onderleckening der ratificatie-oor konde De uitputting der troepen die zonder respijt en zonder slaap gevochten hebben rond Wiborg en op de Karelisehe land engte maakt den last der bezorgdheid van liet Finsche opperbevel nog zwaarder. Ve len dezer soldaten zijn volstrekt niet in staat om de zeven kilometer per dag af te leggen, welke vereïscht zijn door het te Moskou gesloten verdrag voor den te rugtocht naar de nieuwe grenslijn. Een officier die te Helsinki terugkeerde van de Karelisehe landengte, vertelde een specialen correspondent van Reuter, dat de manschappen in zoo'n staat van uitputting en vermoeidheid verkeeren, dat velen hun ner het physiek onmogelijk vinden om den vereïschten afstand af te leggen. Ook gaf hij een beschrijving van de droeve ontdekking dat honderden Finnen, die wa ren gaan rusten om van hun uitputting te bekomen, en die doodgevroren waren. I11- tusschen gaat de evacuatie door de inwo ners van het afgestane gebied voort. Ofschoon niemand gedwongen wordt ie vertrekken, heeft slechts 1 pCt. van de bevolking in de Zuidelijke districten, die aan Rusland komen, verkozen in bun wo ningen te Wijven en onder Sovjet-bewind over te gaan. Bijna een zesde van Finïands totale bevolking zal een nieuwe woonplaats moeten vinden en op het oogenblik Is dan ook waarschijnlijk de grootste massa-verhuizing van dezen tijd' aan den gang. Volgens schattingen die men te Stockholm hoort zijn in to taal ongeveer 400.000 Finnen op weg naar hun nieuwe woonplaatsen. Te Wiborg hebben de laatste dagen, gro» te groepen burgers alle waardevolle za ken, welke vervoerd konden worden, uil de slad verwijderd'. Uit liet gebied ten Westen van het Ladogameer zijn 60 000 kooien, paarden en varkens geëvacueerd'. Reeds toen de toestand in liet najaar ernstig begon te worden, heeft de Finsche rcgecring een volledig plan. opgesleld, waar in vaslgesfeld' werd', welke landsdeelan ge- evacueerden uit de grensdis*rieten moesten opnemen. De inwoners van ieder dorp worden bijeen gehouden en gezamenlijk naar een ander dorp overgebracht. Alle Finsche spoorwegen zijn voor de evacuatie gemobiliseerd en van alle auto mobilisten is de. medewerking ingeroepen. De kosten van deze volksverhuizing zijn enorm. Zelfs reeds tijdens dein oorlog kostte het onderhoud van de uit de groote steden geëvacueerde vrouwen en kinderen den staat reeds meer dan 100.000 gulden, per dag. Reuter meldt uit Moskou: In bevoegde kringen leidt men uit de perscommentaren op den vrede van Mos kou af, dat de buitenlandsche politiek van Stalin thans in een nieuwe faze is geko men, nu „de veiligheid der Noordweste lijke grens verzefcera is". In deze buiten landsche politiek zou het leidende begin sel, het z.g. vredesprogramma van Sta lin, behouden blijven. Dit vredesprogramma wordt geïnspireerd door de door het Krem lin noodzakelijk geachte beveiliging der Sovjet Unie in alle richtingen, evenzeer in het Zuiden, Noordoosten en Westen als in het Noordwesten. De besprekingen tusschen Finland, Zwe den en Noorwegen voor hel sluiten van een verdrag van wederzijdschen bijstand wor den langs den normalen, diplomalïeken. weg voortgezet, Nu Zweden en Noorwegen offi cieel te- kennenhebben, gegev en tot zulk een accoord te willen overgaan, en Mos kou heeft laten weten, dat zulk een ver drag niet zou indruisehen tegen de niet- aanvalsclausule, vervat in bel met Finland gesloten vredesverdrag, denkt men te Hel sinki, dat "geen groote bezwaren aan de snelle totstandkoming van het accoord in den weg zullen staan, zoodra de Finsche openbare meening hiermede stilzwijgend zal hebben ingestemd. Reuter meldt uit Stockholm: Waarschijnlijk zal spoedig de datum be kend worden gemaakt, waarop een Finscli- Noorsch-Zweedsche conferentie bijeen zal komen om te onderhandelen over het voor gestelde defensieve verbond. Verwacht wordt, dat een van de drie hoofdsteden, het waarschijnlijkst Oslo, de plaats der bijeenkomst zal zijn. De mogelijkheid, dat Duitschland zal trachten deel te nemen aan het voorge stelde defensieve verbond tusschen Noor wegen, Zweden en Finland,'woidt volgens Reuter in niet officieele politeke kringen te Stockholm besproken. De zinspeling, dat verandeiingen m de positie van Duitschland in Scandinavië te Stockholm worden verwacht, wordt gemaakt in een artikel van Stockholm Tidningen, dat na te hebben gewezen op suggestieve in de Britsche pers, dat Scandinavië thans in de Dnitsch-Russisclie sfeer is betrokken, schrijft: het is moeilijk te zeggen of dat werkelijk de bedoeling van Berlijn is, doch wij hebben alle reden te vragen of wij niet een dergelijke consequentie moeten verwachten. Terwijl de Fransclie Senaat voor den tweeden dag in geheime zitting bijeen was, hielden politieke kringen te Parijs zich nog steeds bezig met de reacties van den Finsch-Russischen vrede op de positie der regcering. De afloop van den Rus^isch-Finschen oorlog heeft de vraag doen opkomen, dat Frankrijk en Groot-Brittannië een krachtige politiek moeten aannemen bij hun oorlog voering en wanneer do gelegenheid zulks vereischt moeten optreden en snel toe slaan. Tot dë voorstellen welke geopperd worden, behoort een van de instelling van een kernkabinet van vijf of zes ministers. Deze mannen zouden oorlog moeten voe ren in den 'geest van Clemcnceau en Da- ladier ontlasten van eenige lasten welke opi liem worden gelegd Jaar hij de functies van minister-president, minister van oorlog en minister van buitenlandsche zaken bekleedt. Politici van dc rechterzijde en ook eenige bladen blijven 'aandringen öp een verbre king vaar de diplomatieke betrekkingen met Rusland op' grond van de oveiweging, dat Rusland een bondgenoot van Duilsch- land is. In een commentaar het gerucht over een mogelijke hervorming van Set Fransclie ministerie, schrijft de P&s Soir o.m., dat irr dc wandelgangen vah de Kamer daar over gesproken is, waarbij twee stroomin- gen aan den dag traden.|Sommigen wilden een verbreedmg der regeeringscombinatie, zoodat zij een grootere politieke meerder heid als basis zou hebben, anderen acht ten het beter de hervorming aldus te doen geschieden, dat er een wéinig talrijke groep aan het bewind zou zijn van energieke persoonlijkheden, die de ^oorlogvoering een grooteren impuls zoudesi kunnen geven. Met algemeene stemmen heeft de Fran- 'sche Senaat zijn vertrouwen in de re- geering-Daladier uitgesproken. Nadat Paul Boncour gistermiddag in de Senaatszitting in geheim-comité zijn inter pellatie had toegelicht, nam Daladïer het woord' om den sprekers van Donderdag en gisteren te antwootóen, Daladier sprak anderhalf uur, waarna de voorzitter van den Senaat, learmeney, d'e zitting een kwartier schorste om den pre mier eenige rust te geven. Na hervatting van d'e vergadering-zette Daladier zijn 'redie voort. Sumner Welles is gisteravond te Rome aangekomen. Hij wordt vandaag door den koning en daarna door minister Gïano ontvangen. Vanmiddag zal hij een bespreking mei den Duce hebben. Over verdere besprekingen is nog niets bekend. Dinsd'ag vertrekt de Amerikaan- scke gast (aan boord van de „Conté di Savoia" \an Napels naar de Vereenigde Stalen. Sunnier Welles zal Maandagochtend' door den Paus in particuliere audiëntie worden ontvangen. De economische onderhandel,ngen tus schen Engeland én Italië zijn niet offi cieel heruit. De regecring zal morgen een deskundige naar Rome zenden, /om de kwestie der regeling 'd?r clearing te be spreken, maar deze onderhandelaar zal ook de andere kwestie, o.m die van' da- steen kool, bespreken. Te Londen stellen^ de on derhandelingen van officieuzen aard m staat een ontspanning te verwachten ten gunste van een oplossing der economische En- gelscb-Italiaansche pioblemen. Bedrijvigheid aan Diiilsck-Lmcm- burgschc grens. Een d'er Luxemburgsche bladen meldt, dat twee grenswachters bij hun. nachtelijke ronde twee mannen opmerkten, die zich bij de betonnen kazematten schuil hielden en bij de nadering der grenswachters in de Sauer sprongen. Aan den Duitschen oever heerscht groo te bedrijvigheidzoeklichten waren op de rivier gericht. Bij de kazematten werd een Duitsch meetinstrument gevonden. Over dag zijn uit iaagvliegende Duitsdie toe stellen dé Luxemburgsche betonnen ver sterkingen langs de grens gefotografeerd'. Belgische trcilcr verloren geacht. Havas meldt uit Brussel: Men maakt zich weinig illusies meer over het lol van den trciler Z. 47, die op 7 Maart j.I. uit Oostende is uilgeloopen met stookolie voor hoogstens vier of vijf da gen. Dc vondst van een reddingboot, die sporen vertoonde van mijn- of bomscher ven, schijnt wel te bewijzen, dat het schip met man en muis is vergaan. Vijandelijk vermogen in Duitschland. Krachtens een nieuwe verordening moet elk vijandelijk vermogen, dat zich in Duitschland bevindt, 011 kleiner dan 500 mark is, naar den stand van 31 Decem ber 1939 aangegeven worden. Foor het piolectoraat Bobemen en Mo- ravie zal de ïijksprotector speciale bepa lingen uilvaatdigen. Ongeluk met versperringsballon. Gistermiddag is een versperringsballon onverwacht gestegen, met het gevolg, dat twee soldaten meegevoerd werden tot acht meter boven den giond. Toen vielen zij, beidon, moesten in een ziekenhuis opgeno men worden. Oprichting van inter-Amerikaansclic bank. De intcr-Amerikaansche economische commissie deelt mede, dat vier regeerin gen die van de Verecnigde Staten, Bra zilië, Bolivie, Columbio en Mexico be sloten hebben een conventie te ond'erlee- kenen, waaibij een inter-Amerikaansche bank wordt opgericht tot hol toeslaan van leeningen aan Znid-Amerikaansche staten voer de financiering van aankoopen in de Vereenfgde Slaten. Het kapitaal zal 100 milhoen dollar be dragen. Het historische „Huis ter Geul'' te Val kenburg, dat bewoond werd door Fransclie paters Redemptoristen, is verkocht, daar do paters voor het meerendeel naar het Fransclie front zijn opgeroepen. Het kloos ter, dat in de 19de eeuw reeds als Kur- liaus dienst deed, zal weer als hotel wor- deu ingericht. Voor het betere behangwerk. Voor Gordijnen, Karpetten, Bedden, Meubelen, enz. HOOGSTRAAT 186-184, TELEF. 67581 NEDERLANDSCH FABRIKAAT Verzoening met koning Carol, De Roeniecnscho premier heeft gis- teien -een groep oude partijgangers van de IJzeren Garde ontvangen, welke Talaiescu een verklaring van onder werping aan liet nieuwe regime over handigde. Gemeld wordt, dal de llzeren Garde zich met koning Carol verzoend heeft. De ko ning bad allen leden der gaide, die toe zegden zich lnj bet front der nationale wedergeboorte te zullen aansluiten, de vrij heid beloofd. Een delegatie heeft den mi nister pi evident Tatarescu, medegedeeld, dat de IJzeren Garde de voorwaarden des ko mngs aanvaardde. Reeds zijn vele leden der organisatie uit de eoncentiatiekampen vrijgelaten. Morgen, zal Tatarescn naar aanleiding van deze verzbenifig, die beschouwd wordt als een Overwinning van de pohtiek van nationale eenheid der ïegeeung. een radio rede tot liet volk houden. Een van de voorwaarden, waarop de IJze ren Gaide tot het front der nationale weder geboorte toetreedt, is, naar men verneemt, de vrijlating van de gardeleden, die in con centratiekampen zijn opgesloten. Hun aan tal wordt op 800 geschat, hel is ook moge lijk, dat de verbannen leiders der organi satie, van wie vele in Duitschland vertoe ven, vergunning krijgen om naar Roemenie terug te keeren. - Aankoop van vliegtuigen. De Noorsche marine lieeft bij een Ame- rikaansche firma 24 bombardementsvlieg tuigen en onderdeelen tot een totaal lie- drag van anderhalf millioen dollar be steld De toestellen zijn watervliegtuigen, die een snelheid van meer dan 400 kilo meter per uur kunnen bereiken. Roosevelt heeft griep. Het secretariaat van het Witte Huis heeft medegedeeld, dat president Roosevelt aan griep lijdt. Een "AKKERTJE" zal zorgen, dat de pijn direct verdwijnt. Neem er zoo noodig, voor '1 naar bed gaan nog een en Ge kunt er zeker van zijn vannacht rustig te slapen. Maar... laat Uw gebit nazien. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is 't geheim der 'AKKERTJES", die door geen enkele imitatie worden geëvenaard, nóch in hun bij- \zondere samenstelling, noch fin hun doeltreffende werking. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie! tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Doos: IS stuks - 12 stuivers: 2 stuks - 2stuiver3. De verkoop van vliegtuigen aan de geallieerden. De onderhandelingen der geallieerden over aankoop van verdere Amenkaansche militaire vliegtuigen van modern type zijn opgeschort. Alen gelooft, dat deze stap ge nomen is m verband met het as. onder zoek van het Congres naar den verkoop, van vliegtuigen aan Europeesche oorlog voerenden. Dit onderzoek begint de vol gende week. Levering van Russische steenkool.? Het blad „Tevere" schrijft, dat op grond van het Duitseh-Italiaansche accoord inzake de steenkolenlevering, per dag 1500 wa gons steenkool in Italië zullen aankomen, waardoor dit land per jaar tusschen 8 en 9 millioen ton steenkool zal kannen in voeren. Daar Italië bet vorig jaar 12 millioen ton steenkool invoerde, moeten, willen de behoeften des lands geheel gedekt zijn, nog 3 of 4 millioen ton meer ingevoerd wor den. Het blad wijst in dit verband op hot belang, dat de Russische steenkoolmarkt door Italië zou kunnen hebben, te meer, daar de afstand tusschen de Italiaansche en Russische havens kleiner is dan die tus schen de Britsche en de Italiaansche havens I.enloweelde op de tentoonstelling „Amsle] flora", welke gistermiddag door minister mr. Af. 1'. L. Steenbcrghe, officieel geopend is in de Apollohal te Amsterdam, t <4 li i i HU tal ji tl K

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1