EEN DUITSeH VREDESPLAN De voorwaarden, wélke Hitier gesteld zou hebben Bemiddeling van den Paus of van Roosevelt EERSTE BLAD Dinsdag 19 Maart 1940 BUITENLAND - De Romeinsclie correspondent van de „News Chronicle" meldt,dat Hitier vol gen? Valicaansche kringen een vredesplan heeft ingediend, dat aan den Paus en aan Sumner Welles is voorgelegd. Hij voegt hieraan toe, dat naar men gelooft, dè reis naar den Brenner ten doel had, dit plan te hespreken. Het plan omvat de vol gende punten:. Ontwapening te land, Ier zee en in de lucht. Terugkeer naar het viermogendhe- denpact tusschen Frankrijk, Engeland, Italië en Duitschland, die een Euro- peesch directorium zouden vormen, dat in de plaats zou moeten komen van den Volkenbond. De mogelijkheid van een kruistocht tegen het bolsjewisme. Erkenning van de vrijheid van gods dienst. Emigratie der .Joden van Duitsch land naar Palestina, Oost-Afrika en Madagascar. Teruggave van de Duitsche koloniën in twintig jaar. Vorming van een nieuw onafhanke lijk Polen met grenzen, welke door een internationale commissie zijn vastge steld. Oplossing van alle minderheden vraagstukken door landverhuizing op groote schaal. Vorming door de Tsjechen, Slowa- ken en Magvaren van een drievoudi- gen staat, verbonden met Duitschland. Oostenrijk blijft deel uitmaken van het Duitsche rijk. Vorming van een Donau-statenbond, omvallende Duitschland, Italië, Bohe- men, Slowakije, Hongarije, Roemenië. Geen wijziging in den status quo op den - Balkan. Vrij douan.everkeer voor Italië in Dji- boeti en herziening van don status der Italianen in Tunis. Vrij verkeer door liet Suez-kanaal voor alle mogendheden» In oificieele kringen, te Londen werd vanochtend vroeg verklaard, „dat de Brit- sehe regeering niets weet van de vredes voorstellen van Hitier, waarover in enkele berichten uit bet buitenland wordt gespro ken.-' De „New York Times" schrijft, dat Hit- Iers vredesvoorstellen, welke Ribbeintrop aan den -Paus heeft overhandigd', volgens Valicaansche kringen elf punten omvatten. Deze punten komen overeen met die, welke de Romeinsche oorrespondent van de „News Chronicle" opsomt. Ten aanzien van den terugkeer tot het viermugendhecLën- pact wordt er echter aan toegevoegd1, d'at liet de bedoeling zou zijn, Europa in in vloedssferen te verdeelen en een anti- bolsjewistische politiek te gaan voeren met het doel Rusland, zoo mood'ig met wapen geweld', van het communisme te bevrjjden. Voorts wordt als een der elf punten opge noemd', absolute vrijheid' van handel én toegang tot de grondstoffen, alsmede nauw contact met dë Vereonigde Staten voor economische samenwerking en vergemak kelijking van de Duitsche en Italiaamscho emigratie. Een ander punt is teruggave binnen twintig jaar van dë Duitsche kolo niën of een gelijkwaardige koloniale com pensatie, of minstens bescherming van dë Duitsche emigratie naar vastgestelde bieden in Afrika. In bel telegram van de „New York Ti mes" wordt voorts gezegd', d'at Von Ribbenlrop deze voorwaarden ook aan Su inner Welles heeft overhandigd', en dat hij tegenover ieder zou hebben.' verklaard', dat in bet voorjaar eens groot offensief zou worden ontketend' als liet slrëven naar d'en vrede faalde. Volgens een. theorie zou Sumner Welles Mussolini ervan overtuigd' heb ben/dat er voor zulk een vredesplan geen hoop was en dat Mussolini daar om met Hitler is gaan spreken om liem erfoc ie bewegen, het plan aan zienlijk le wijzigen. Weiles inderdaad'ingêiicht i .Volgens Reuternam;,men gisteren te Rome aan,.-dat SurimëEi\¥élIés heden ochtend-een bezoek kan Mussolini zou brengen om" in dë gelegenheidte zijn liet resultaat van. de bijeenkomst tus schen Hitier en den Ducé te vernemen. De Amerikaauscbe minister van buiten- landsclie zaken, Gonlell Huil, beeft legen- gesproken dat Sunnier Welles .eenige'rlci rol gespeeld heeft als tusschen persoon in onderhandelingen tusschen vreemde mo gendheden tijdens de besprekingen, die hij gevoerd beeft met. staatslieden in dè door hem bezochte Europeesche hoofdsteden. Huil voegde hieraan toe, dat Sumner Welles alleen naar Europa is gegaan óm feiten te verzamelen en dat hij zich hier strikt aan gehouden heeft. Officieele kringen le Rome hadden gis teravond' niéts" toe te voegen aan liet laco nieke communiqué, dat is uitgegeven na het onderhoud tusschen Mussolini en Hit Ier, docli het vormde practisch het eeiiige onderwerp van gesprek on het volledig QVërr:"dé"ra5èlst'elïingen ên resultaten d'er bespreking, laat' den weg open voor alle mogelijke gissingen. De meeste politieke waarnemers zien een verband' tusschen het onderhoud en <lë wijziging van het ver- Irekplan van Sumner Welles. Zij denken, d'at het duidelijke Amerikaauscbe verlan gen' naar een vredesoffensief Mussolini er toe geleid' kan hebben dit oogenblik te ldezen voor een intieme ged'aclitenwisse- ling met zijn spilgenoot en d'at het onder houd', dat Mussolini hedenmorgen waar schijnlijk heeft gehad' met Sumner Welles een beslissenden invloed' zal hebben op Welles' rapport,aan Roosevelt. Een waarnemer oppert het denkbeeld', dat de beide staatslieden bijeen kwamen om een concreet plan voor te bereiden voor d'e vorming van een Duitscli-Russisch- Italiaanseli Balkanblok, d'at volgens dezen waarnemer niet gericht zou zijn tegen eenige andere mogendheid!, maar slechts d'en vorm van een. blok zou hebben voor dë handhaving van den- vrede in Oost- Europa en het Dohaubekken, met een eco nomische voorkeur voor d'e twee spilmó- gendhedem Onder de niet bevestigde gissingen, die gisteravond' in Rome de -ronde déden, was deze, dat Daladier vandaag of morgen een ontmoeting zon kunnen hebben met Mus solini. Uit Parijs kwam echter nog gisteravond een gezaghebbende tegenspraak van deze gissing, waarbij er op gewezen werd', dat Daladier zich nog in Parijs bevond' en dat hij vandaag het woord' zou- voeren tijdiens dë debatten in dë kamer. De „PopoJo di Roma" schrijft, d'at de beweerde onthullingen van de demo cratische pers over dë resultaten dér ontmoeting op dein Brenner het resul taat zijn van niets dan fantasie. Wat men kan zeggen is, dat Mussolini! en Hitier alle huidige vraagstukken' der Europeesche politiek hebben onderzocht. Doch het zou nutteloos en zelfs schade lijk zijn om daaruit haastige conclusies te trekken, vooral wat Italië betreft, dat stud's 2 September van het vorige jaar zijn po sitie tegenover het conflict nauwkeurig heeft vastgesteld. Na het onderhoud op den Brenner. Op den terugweg van den Brenner heeft Hitler, de reis onderbroken te Münchëri, vanwaar bij naar Berlijn zal doorgaan. Per sonen, behoorende tot het gevolg van den Fölwer, verklaren, dat de samenkomst met den Duce, waarover Hitier zeer tevreden is, volkomen in hët kader der Daitsc-ïïdfalL aansche betrekkingen staat en voor zekére; kringen in het buitenland in hët gehëet geen aanleiding kan zijn om sensationele gebeurtenissen ijs verwachten. Mussolini is gisteren tegen middernacht te Rome aangekomen in gezelschap van De drie briefkaarten met de beeltenissen vna de Prinsesjes Beatrix cn Irene, vervaardigd door Z. K. II. Prins Bern bard, welke briefkaarten van 21 Maart a.s. af zullen worden uitgegeven ten ba te van het Algemeen Steuncomité 1939 en van dien datum af aan de post kantoren verkrijgbaar zullen zijn. Ciano en de leden van zijn gevolg, alsmede den Duitschen ambassadeur te Rome, von Mackénsen. Hoewel de aankomst een volkomen par- culier karakter droeg en tot geen enkele bizondere ontvangst aanleiding gaf, hadden verscheidene leden der regeering zich haar het station begeven om den Duce te ver welkomen. Een talrijke-menigte heeft hem ondanks het nachtelijk uur een stormachtige ovatie gebracht. Wijzigingen in de Finsche regeering? Havas meldt uit Stockholm: De censuur iu Finland' werkt nog zeer streng. Toch wordt uit uitstekende bron te Helsinki vernomen, dat dë Finsche regeering bij d'en president dier republiek haar ontslag zal indienen, zoodra de ratificatieoorkondëa van liet Russisch-Einsche verdrag zullen zijn uitgewisseld'. Rito Ryti zal zijn werkzaamheden, her vatten als president van de staatsbank, waar men zijn diensten meer dan ooit nöod'ig zou hebben. ■Minister van handel Vaiho Kohlainejm zal ook zijn vroegere bezigheden als directeur van het Elso-coïisortium her vatten. Dit concern zou door dén ge- biedsafstand aan de Sovjet Unie een groot aantal zijner ondernemingen ver liezen. Tanner zou er evenmin aan denken, opnieuw een portefeuille te aanvaar den, terwijl Elias Erkko, de vroegere minister van buitenlandsche zaken en gezant van Finland' te Stockholm er over zon denken hoofdredacteur, van dë Helsinvin Sanomat te worden. De Finsch-Russisohe onderhandelingen Paasikivi en Voionma, die namens dë Finsche regeerïng met dë Sovjets dë on derhandelingen zullen voerën oven ver schillende details betreffendë uitvoering van het tusschen dë Sovjet Knie en Pfnland- gesloten vredesverdrag, zijn. via Stockholm naar Moskou vertrokken. Morgen zulleü dfe rntiflcatle-opr- kondeïr van hët vredesverdrag worden uit gewisseld. De onderhandelingen te Moskou zuilen ïn hoofdzaak op'dufe punten be trekking hebben: 1. De nauwkeurige afbakening van dë nieuwe grenzen. 2. Het herstel der diplomatieke betrek kingen. 3. De regeling van het vraagstuk der eco nomische betrekkingen. Er zijn nog tal vad kwesties te regelen ten aanzien van dë nieuwe 'grenzen, waar mede een aantal politieke en economische vraagstukken is verbonden. O.a. moet ook nog. het statuut van Hangoe geregeld' -wor den. Meer,dan 30.000 oorlogsinvaliden Havas meldt uit Stockholm: De vroegere Finsche premier Kajan- der, die te Stockholm /is aangekomen om de hulpverleening aan Finland te organ iseeren, heeft verklaard1, dat het aantal oorlogsinvaliden in Finland meer dan 30.000 bedraagt. De evacuatie van Hangoe. De sleutels van Hangoe zullen Vrijdag avond om twaalf uur aan de Sovjet-autori teiten worden overhandigd door comman dant Pervickstron. Dian zullen de 10.000 inwoners de stad allen hebben verlaten. Sedert vij» dagen is het een groote uit tocht. i Negenduizend bommen hebben haar spo ren in de stad nagelaten. Ook eenige in de buurt van Hangoe ge legen dorpen zullen ontruimd worden. De Zwecdsche hulp aan Finland. Te Stockholm wordt vernomen, dat Zwe den gedurende den oorlog aan Finland onder meer gezonden zou hebben ongeveer 90.000 geweren en automatische geweren, 42 millioen patronen, 75 stukken antitank- geschut, ongeveer 250 stukken ander ge schut, waarvan de helft luchtafweerartil- lerie, en groote hoeveelheden artillerie- munitie. Van het Westfront Het opperbevel van dë Duitsche weer macht maakt bekend': Tusschen Moezel en Pfiilzer Wald be drijvigheid' van patrouilles en artillerievuur. Twee vijandelijke verken'ningsafdeelingën werdén tot den aftocht genoodzaakt. Het frontbericht van het D.N.B. voegt hieraan toe, dat dë dag over het algemeen kalm verloopen is én d'at ook de bedrijvig-, beid der vliegers onder invloed van de weersgesteldheid zeer gering was. *:v De oorlog ter zee Scapa Flow heeft nieuwe ver dedigingswerken. i Naar officieel wordt vernomen, heeft de Britsche minister van marine, Churchill, biï een kort geleden aan Scapa Flow gebracht bezoek, de nieuwe verdedigingswerken ge ïnspecteerd, die daar zijn aangelegd' en duikboot- en andere aanvallen moeten kun nen weerstaan. Morgen zal Churchill in het Lagerhula de vraag worden gesteld, of hjj in vei» band met den recentem luchtaanval' op Scapa Flow reorganisatie der verdedigings werken overweegt. De Mauritania en de Queea Mary als troepentransport- j sehejpen Het Britsche stoomschip An ton ia (13.307 ton) is gisteren mét 700 officieren en an dere zeevarendeal te New-York aangeko men. Naar gemeld wordt, zullen deze man nen de equipages aanvullen van de Queett Mary en de Maurelania. Een Ncw-Yorkscli bureau verklaart, dat de heide groote schepen als troepentran- sptortscliepen voor de Australiërs troepen naar de oorlogszones zullen overbrengen. F.unctionnarissen van de Cunard White Star Lijn hebben evenwel geweigerd com mentaar te leveren. Fransch schip op een mijn gdoopen. Het Fransclie s.s. Capitaine Augustin (1.624 ton) is voor de Oostkust van En geland op een mijn gcloopen en gezonken. Twee leden der bemanning zijn gedood. De overigen zijn in Engeland' aan land ge bracht. Deensch vaartuig door vlieg tuigen aangevallen. Een van de vischvangst op de Noordzee teruggekeerd Deensch vaartuig heeft gerap porteerd, dat het (en Westen van Jutland herhaalde malen door tweo vliegtuigen is aangevallen. Zonder waarschuwing bescho ten "do vliegers het vaartuig met hun ma chinegeweren, en toen het' vaartuig den vischvangst staakte cn noordwaarts trok, werd liet door dc vliegers een uur lang achtervolgd, waarbij verscheidene bommen werden uitgeworpen, die "hun doel misten. Het schip Is wel door verscheidene ko gels' geraakt, maar de bemanning bleef ongedeerd. (Vervolg pagina 2, le Blad). Tel. No. 69300 (3 lijnen). 92ste jaargang. No. 22431 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. Me Deze courant verschfjnt degelijks.mei mc- tondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaal f 3.—; franco per post f 330. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijk» nummers 4 ets. Abonnementen werden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nnm-. mer moeten vóór elf nar aan bet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der Advertentiën: van 1—5 regels f155; Iedere regel meer f0.30; in bet Za ter dagnummer 1—5 regels f180, iedere regel meer 0.35. Reclames f 0.75 per regel. Incassokosten5 ets.; §ostkwitanties!5 ets. Tarieven van advertentiën ij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen A f 0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m* 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot Zwoor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. '0 Zaterdags: Kleine Advertentiën f 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1