STADSNIEUWS De „Polyantha" in de lente De Ambachtsschool Sirene-geloei VRIJZ.-GQDSDiENSTiGE PREDIKING Matthaus Passion Wat er in het Volkspark op het oogenbiik gereed is WHton-Fijenoord luchtbescherming Commissaris van politie Suiker Afscheid dr. A. D. J. Makkink Dr. H. Faber, Het abattoir Voorliw BEHANG WERK Stoffeerden], Bsddeomakerü, Cotnpl. Woninginrichting Tentoonstelling voor D© benoeming. Kaar wij vernemen, hebben ongeveer 50 personen gesolliciteerd naar de func tie van commissaris van politie te Schiedam. Het meerendeel der sollicitaties kwam reeds in Januari j.l. in; tot half Februari bleef het nog nadruppelen! De burgemeester, mr, dr. F. L. J. v. Haaren, heeft verscheidene „centra van sollicitanten" bezocht, zooais Arn hem en Nijmegen, om kennis met de gegadigden te maken en hen, ia hun - gewone omgeving waar te nemen. Daarna is het inlichtingen-apparaat in werkmg gesteld. Dezer dagen is de burgemeester met zijn onderzoek gereed gekomen en gis teren. heeft deze als hoofd der po- Me zijn advies naar Den Haag op gezonden. Vermoedelijk zullen nu ook nog justi- tioneele ambtenaren inlichtingen inwin nen en eerst dan kan een benoe ming bij Kon besluit tegemoet wor den gezien. Een belangrijke minis (erïeele beslissing. Naar we vernemen is bij het bestuur van de „Vereeniging de Ambachts school" een schrijven ingekomen, waarbij lo. de minister van onderwijs goedkeurt, dat plannen voor den bouw van een nieuw© school worden ont worpen door het architectenbureau Lookhorst en Overeijnder en 2o. dat het schoolbestuur den minister voor stellen ra! dioen betreffende het tijde lijk onderbrengen van de school. Deze beslissing is belangrijker dan zij op het eerste gezicht lijkt, want daarmee heeft de minister in principe zich accoord verklaard met den bouw van een nieuwe school en is de eerste belangrijke schrede gezet op den weg, die tot dat doel zal leiden. Als de minister de gevraagde plannen zal hebben goedgekeurd, moet een bestek worden opgemaakt, dat de goedkeuring van den. minister behoeft; vervolgens geeft de minister toestemming over te gaan tot aan besteding en tenslotte moet deze ook nog zijn Hal geven aan het verleenen van de opdracht aan een der inschrijvers. Er moet des nog een vrij lange weg worden afge legd, maar dat men den juisten weg thans is opgegaan, stemt tot voldoening. De tijdelijke huisvesting, lntusschen is uitgezien naar de moge lijkheden om het onderwijs doorgang ie doen vinden tijdens den bouw van een nieuwe school. Gedeeltelijk is men reeds geslaagd. Het staat n.1. reeds zoo goed als vast, da! alle teekenlokalen in den linkervleugel van het voormalig St. Ja cobs Gasthuis aan de Hoogstraat zul len worden ondergebracht. Bovendien komen op den zonder, on der de kap de timmerwerkplaats en de meubelmakerij zonder machines de schilderswerkplaats heeft men zich gedacht in de hoven-voorzaal; de directiekamer en het vertrek van den concierge en van de administratie in de kleinere vertrekken op den bega- nen grond. De werkplaatsen voor smeden, bankwer kers, eleclriciens en instrumentmakers wor den ondergebracht in leegstaande brande rijen. Over het horen, van deze gebouwen zijn reeds voorloopige onderhandelingen ge voerd. Het lager onderwijs zal worden gegeven in leegstaande lokalen van de scholen aan Lange Kieuwstraat en Prins Mauritsstraat. Op bon 15. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 22 Maart a.s. tot en met Donderdag 11 April a.s. zal de met „vijftien" ge nummerde bon der rrjksdis tributic-kaart recht geven op het koopen van een kilogram suiker. In verband met technische werk zaamheden. De telefoondienst is begonnen met het plaatsen van toestellen op ite sireneposten, die een bediening van uit den central-en commandopost mogelijk moeten maken. Alen is begonnen met de sirene op het Rubensplein, die vermoedelijk in den loop van den laten namiddag zou worden in geschakeld. Ais dit gebeurd is, moet even proetondervindelijk worden vastgesteld, of het apparaat goed' functioneert. De sirene zal dus even moeten loeien. Telkens als in den loop der volgende dagen één van de 12 sirenes gereed' is, zal men gedurende eenige seconden geloei hooren! De oorzaak is, zooals uit boven staande blijkt, niet verontrustend! De receptie. Vele ouders van leerlingen hebben gis termiddag tusschen half 4 en 5 unr van de gelegenheid gebruik gemaakt om in het gymnasium afscheid te nemen van den. rector en mevr .Makkinkv. d'. Plas, in verband met hun vertrek naar Hilversum. Ook notaris J. F. W. Meijer en een depu tatie uit het bestuur van liet Nat. Jongeren Verbond, onder leiding van mr. J. K. L. Dom! kwamen afscheid' nemen van dr. Makidnk, die lid was van den ouderen- raad van het N.J.V. Bij het afscheid' van de leeraren op Maan dagavond is aan den rector een boekwerk aangeboden. Kerk Ned. Proc. Bond Wei tv est 92 VRIJDAG 22 MAART (Goeden Vrijdag) 7.30 uur n.m. en ZONDAG 24 Maart (le Paaschdag) half elf v.m., Herv. Pred. te Schiedam Met den boinv begonuen. Het besluit m September j.l. om in ver band met den oorlogstoestand de plannon voor den bouw van een abattoir niet op to geven, is achteraf bezien zeer good' ge weest, want anders zou vermoedelijk van den bouw de eerste jaren niets meer ge komen zijn. Zoo we gisteren reeds meidden, is de Hollandsche Beton Mij. reeds begonnen met het maken van de fundeering. In nauw overleg met de Commissie van Advies is besloten tot een semi openbare inschrijving voor het maken der fundatie een aan tal ondernemingen werd uitge'noodigd prijs op te geven en het resultaat is geweest dat aan de Holl. Beton Mij. de opdracht is verleend.' Ook zija reeds de meest noodzakelijk© machines en materialen gekocht, wat gevvenscht was in verband met het oploopen der prijzen. De machines en materialen zullen bin nenkort zelfs reeds geleverd worden en in verband daarmee wordt een loods gebouwd op het terrein in Bab- berspolder -om deze op te slaan. Alen vond het gewenscht zoo mogelijk de absolute beschikking over het gekochte te verkrijgen! Alen meent daarmee gehandeld' te heb ben in den geest van den raadi Bovendien kan worden meegedeeld, dat de prijsstijging, die men begin September voorzag, in de praetijk nogal is meege vallen. De aanbesteding van den bovenbouw zal nog wel een klein half jaar op zich laten wachten; het geheel hoopt men ge reed te hebben over ongeveer 2 jaar. Afet eenige verrassing is geconstateerd, dat het aantal slachtingen in den Keurimgs- kring Schiedam in 1939 niet onaanzienlijk is toegenomen. De stijging heeft zich ook in de eerste maanden van 1940 voortge zet Een aanwijsbare oorzaak voor die toename van het aantal slachtingen kan nen ook de deskundigen niet vinden. In tusschen zullen èn de meegevallen in- stallatiekosten èn de stijging van het aan tal slachtingen er toe meewerken om straks keur-, slacht- en weegloonen te druk- Apscj bij ;Héme: fetisjen' uit- éeh.. wijnglas) 'Heerlijk Èj' den 'wannen maaltijd! j'i ken! In verband met het begin van den abat toir-bouw is het misschien aardig te oitee- ren wat we in de notulen van den gemeen teraad vonden: „De heer L o p p u y t vraagt naar aan leiding van d e^besprekingen, die meer malen in en buiten den raad hebben plaats gehad omtrent de mogelijkheid vsm het oprichten van een abattoir hier ter stede of eS.n desbetreffend plan bij B. en W. reeds is overwegen". Die vraag werd' gestoldin de raads vergadering van31 October 1899! Die burgemeester, de heer H. J. V-ersteegh zeide, dal bij in de volgende raadsvergade ring zou antwoorden! Ruim 40 jaar later komen de plannen, waarover men in <|e 19e eeuw reeds sprak, tot uitvoeringl Uitgevoerd door gemengd koor Polyhymnia, Wie over de Alatthaus Passion spreekt, denkt in de eerste plaats aan het majestu euze werk van J. S. Bach. Maar er zijn meer componisten geïnspireerd tot een schepping door het verhaal van den lijden den Christus, zooals dat in Alattlieus be schreven is. Een van hen is Heinrich Schütz,' die pre cies 100 jaar eerder dan J. S. Bach ge boren werd. Schutz leefde van 15851672 en J. S. Bach van 1G851750. Schütz was kapelmeester te Dresden en heeft als componist grooten invloed gehad op de ontwikkeling van het oratorium. De mysterie-speleu van de middeleeuwen wa ren door invoeging van grof-komisch© scö. ne's, die de lachlust moesten -opwekken, verworden tot weinig stichtelijk© kijk- en zangspelen en daarop volgde de reactie in den vorm van het devote, geestelijke lied, dat oorspronkelijk m de bidzaal (oratorium) werd gezongen. Heinrich Schutz heeft verscheiden© gods dienstig dramatische werken geschreven, o.a. de vier „Passiones" (Mattheus, Alarkus, Lukas cn Johannes) het Auferstehungs-ora. torium en „Die Sïeben Worte". Behalve kerk-compositïe's schreef hij ook de eerste Duitsche opera (Daphne), ge ïnspireerd op Italiaausch voorbeeld. Schütz was dus een veelzijdig musicus, maar men moet hem plaatsen in den tijd, waarin Mj leefde Het oratorium vond later zijn vervolmaking bij Handel en Bach. De Alatthaus Passion, zooals de gemengde zang vereeniging „Polyhymnia" die gisteren onder do bekwame leiding van Paul v. d Putten heeft uitgevoerd, beeft nog iets van het primitieve, dat ech- i op Asch- Woensdag zijn. bizondere bekoring had De sprankelende en juichende aria's uit Handel's en Bach's oratorium, ontbreken nog geheel; aan den Evangelist (tenor is vooral in het tweede doel een zee: belangrijke rol toebedeeld, maar alles wordt in recitatieform voorgedragen en dreigt als er geen devote stemming brj de toe hoorders aanwezig is eentonig te worden. Enkele prachtig© koren, vier melodie men ook in Bach's Alatthaus Passion aan treft, brengen bij de aandachtig luisterenden en dat waren er gisteravond in de zaal van den R.K. Volksbond minder dan men had mogen verwachten eenige verade- een VAKKUNDIG ADRES. Rv.me keuze uit de nieuwste staalcollcctle W. S. DE GOOYER, BURG. KNAPPERTLAAN 2 TELEFOON 68677 routine, die rust geeft, waarover de be roeps-solisten beschikken. Dat Van der Berk een zware taak had met zoo zeer muziek-teetmisch ais wél' „moreel", om zich volledig te blijven geven in de lange reeks recitatieven hebben we reeds opgemerkt. Job. Lammen zong weer uitstekend. Na de pauze behoefde hij maar tweemaal en kele woorden te zingen.. „Du sagest es" en „Eli, Eli, Eii lama sabachtani". De vijzie, waarop dit laatste kruiswoord werd' vooï- gedragmï, was het hoogtepunt van de uit voering! Het koor, dat niet groot is naar schatting stonden gisteren 50 leden pp het tooneel, maar er waren, ook bier zie ken absent heeft uitstek-eind gezongen. Polyhymnia beschikt over zeer geroutineer de krachten, wat ook wel bleek uit de so listische medewerking van vier leden uit het koor. Bovendien zagen we o.,k ween wat jongeren in de gelederen. Mevr. N. BerckFeltzer verzorgde accu raat de piano-begeleiding; de beer W. A. Houtman had achter het orgel plaats ge nomen. De samenwerking tusschen begelei ders, dirigent, solisten cn koor het mets te wenschen over. De burgemeester eu mevr. A. J. A. van! HaarenRaymakers hebben het grootste deel der uitvoering bijgewoond'. mrag. Schütz beeft een zeer eenvoudige be geleiding geschreven bij zijn Alatthaus Pas sion, waarbij het orgel de hoofdrol' en de piano een instrument dat in het begin der 17e eeuw nog in zijn ontwik kelingsstadium was een bescheiden rol vervult. i Als solisten traden gisteravond op de heeren G. v. d. Berk, tenor, St Öedenrode, en Joh. Lammen, bas-bariton, uit Amster dam, terwijl een 4 tal' leden van het kooi eveneens solistische medewerking verleen de. Bén van hen, de heer G. J. A. de Bruijn (bas-bariton), moest zelfs vrij veel zingen. Een duet samen met Lamiüiem (D© getuigen), slaagde bizonder. Ook in de soli was onze stadgenoot goed, al heeft bij nog niet in volmaakte uitspraak en de In het voormalig St. Jacobs Gasthuis zul len waarschijnlijk door de gemeente eenige verauaermgen worden aangebracht: muur tjes weegebroken en toiletten worden ge maakt. Lcerli.ngen van de ambachtsschool zullen een electristhe verlichting aanbren gen. Algemeen© vergadering van aandeelhouders. Ondeir leiding van den voorzitter van den raad van commissarissen, mr. Jac. Dutilh, is heden in het hoofdkantoor van do Werf Wil ton-Fijen oord, de vergadering van aandeelhouders gehouden van de drie vennootschappen: AHf. voor Scheeps- en Werktuigbouw Frjenoord, Wilton's Afaehine-, fabriek en Scheepswerf ea Dok- en Werf- maatsebappij Witton-Fjjenoord. De voorstellen van commissarissen en di rectie, werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Over 1939 wordt op aandeden Mij. voor Scheeps- en Werktuigbouw Pijen- oord uitgekeerd een dividend van 4 pCt; ©p'de gewone aandeelea van de Dok- en Werfmaatsehappij Wilton-Pijenoord wordt uitgekeerd 10 pCt. en op de preferente 5 pCt- en voorts is f 100.000 bestemd voor aflossing van amortisatie-biljetten. Deze laatste vennootschap heeft alle aan deden van Wilton's Afachinefabriek en Scheepswerf in handen. De heer J. Rypperda Wierdsma werd als commissaris herkozen Over het ruïg-bemeste bollenveld wiekt een vlucht duiven; een holte wind schudt de kale, dunne takken der boomen m een warreling dooreen; wit houten wanden rijzen op tusschen bet lage bout, een waterige zon kgt schuin over een pnl-groen grasveld en een krakerig nieuw pad schuift zich tusscheu bruin-bonkig omgespitte vak ken. „Polyantha" in de lente, in afwachting van den opbouw, m afwachting van de bloeiende bloemen weelde, die straks daar fijnzinnig geordend zal zijn tusschen het teere groen van het jonge, pas uitgebotte gebladerte. De „Polyantha" is reeds een eind op streek. Tusschen de gazons van het eerste hoofdterrein bij den ingang, ligt de bedding van de beek reeds vol water, hoewel' bet nog met stroomt. Het is .een zeer eigen aardig beekje, want het Is gemaakt van asfaMpapier, keurig met fijn grint bestrooit, zoodat het „net echt" lijkt Het publiek zal daar echter mets van bemerken, want allerlei planten zullen de boorden bedek ken en ais er straks het heldere water langs kabbelt, zal het stroompje er uil zien als een vroolijk sprengetje op de Veluwe. Het eerste hoofdterrein. Vandaag is men begonnen met den bouw van het bruggetje, dat bij de rotspartij naai een romantisch laantje voert, dat in den zomer vol frissche bloemenkleuren zal zijn. Enkele paden op dit hoofdterrein zijn reeds gereed gemaakt volgens het systeem, waar van wrj indertijd uitvoerig de bïzonderhe- den vermeld hebben. De persleiding van de fontein in den vijver is gereed, aangesloten op den motor, welke ook bet water van de fontein in het Julianapark opstuwt Aan de Zuidzijde van dit terrein wordt de grond thans in gereedheid gebracht voor de serie model tuinen, dén kindertuin en den puzzletuin. Van het gebouwtje, waarin de populair- wetenschappelijke afdedfing en de West- land keuken gehuisvest zullen worden, staan de muren overeind en zija de dakspan ten reeds aangebracht Langs een van de paden ligt voorts de eerste inzendifigl Het is de eenige, welke de „Polyantha" thans bezit een collectie papavers van de firma Den Ouden in Boskoop. Het geheele terrein is overi gens tot op slechts één enkei vak ge heel besproken. De hal. Veertien dagen geleden waren wij tegen woordig bij bet opzetten van het eerste spant van de groote tentoonstellingshal. Thans staan er reeds de muren en ook de uitbouwen naast en achter bet gebouw, alsmede de ingang zijn reeds opgetrok ken. Hier is werkelijk in recordtijd ge werkt. Het personeel der firma J. Schotel1, welke hier goed werk verricht, beeft niet stilgezeten en het gebouw is dan ook in den waren zin. „uit den grond gere zen". Naar men weet, zal bet niet wor den voorzien van een dak. De firma 13" ng- ham overtrekt de ruimte met waceniicht katoen, waarmede thans een proef wordt genomen zij het dan zeer in het klein in eea ruimte naast de dïrectiekeet. Deze uitzonderlijke soort dakbedekking heeft zich tijdens de hevige regens van de afgeloopen dagen prachtig gehouden, zoo dat naar alle waarschijnlijkheid' de hal wel goed „gedekt" zal zijn. Tusschen de muren heeft nïen het be- bestaande gewas laten staan, enkele klei nere hoornen en struiken. 'De periodieke tentoonstellingen In de hal worden tien periodieke ten toonstellingen gehouden. Welke de volg orde zal zijn staat thans nog niet vast, doch wel is reeds bepaald', dat de Bo&- koopsche kweekers met hun schoonste pro ducten het eerst de hal zullen vullen. Het Westland' komt er in Alei met zijn groente en verschijnt in September weer met fruit. - Waarschijnlijk zal Aalsmeer met zijn we- reldhefaamde snijbloemen exposeere». De dahlia's zullen er in den nazomer tegelijkertijd' verschijnen met de Alignons op het tweede hoofdterrein. Tijdens enkele speciaal daarvoor ge schikte tentoonstellingen zal geëxposeerd worden met Moemsierkunst. De binderij zal voorts samengevoegd worden met kas planten. Verder zullen verschijnen naast de uit gezochte staaltjes van aquariamfcunst. Het plan is namelijk om tijdens de „Polyantha" een nationale aquarium-tentoonstelling te organiseeren. Met de rozen is het moeilijk een. be paald tijdstip te bepalen, omdat in ver band' met de late vorstperiode de bloeitijd nog nlf-t vaststaat Ook de pioenen krijgen een beurt, betzij alleen, hetzij in combinatie met de rozen. Tenslotte is een. tentoonstelling gewijd' aan de gedekte tafel, waarbij Westiandsche anjers voor tafelversiering zullen dienen. Het tweed© hoofdterrein. In het Oostelijk deel van. de „Polyan tha" ligt voorts het tweede hoofdterrein, waar thans,de tulpen hun eerste groen© punten boven de donkere aarde uitsteken. Sommige soorten zijn reeds enkele centi meters gegroeid sinds ons vorig bezoek en het ziet er naai uit, dat, als over een maand de tentoonstelling wordt ge opend, de tulpen hun kleurige kelken heb ben. geopend, mits bet weer medewerkt. Maar dat is een factor, waaraan het Po- lyantha-comité jammer genoegweinig of niets kan veranderen. Het weer heeft den laatsten tijd wel meegewerkt, behalve dam de regen, die in te grooten overvloed is omlaag gekomen. Daartegen zijn evenwél' maatregelen genomen Regen-greppels. Op verscheidene plaatsen van het ter rein troffen wij1 greppels aan, welke hel der stroomend water bevatten en dié" dit water van de terreinen afvoerden naar plaatsen in het hout, waar het geen kwaad meer kan aanrichten. Dit irrigatie-systeem onttrekt nu het overtollige water aan de terreinen, waar de inzendingen komen, zoo dat, deze in goede aarde zullen komen. Zoo is de „Polyantha" in deze zonrijke lentedagen een teer-Heurig beeld van ver wachting; eem symbool van de natuur zelve, waarvan zij dit jaax het troetelkindje-hoopt te worden. Geopc-nd do-or den lieer G. W. van Bergen Walraven Jr. In vak D.. van de luchtbescherming is behoefte gevoeld' de resultaten van ouver- fiauwden ijver aan de buitenwereld! te toonen. Te dien eïude is het gymnastiek lokaal aan de Lekstraat herschapen in een. tentoonstelling. Gisteravond is de openingsi- piechtigheid' verricht door dén heer G. Wj. van Bergen Walraven Jr., die ingeleid werd door den heer F. Slieker. Laatstge noemde heette-in zijn hoedanigheid' van vakhoofd 'van vak D alle aanwezige auto riteiten hartelijk welkom ea zegde dank voor de van alle zijden, ondervonden mede werking. Hierna nam de heer" Fan Bergen Walraven Jr. als voorzitter van de al- deeling van de Ned'. Vereen voor Lucht bescherming het woord'. Spr. waardeerde het ten zeerste, dat de burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haaren ondanks zijn druk ke bezigheden, bereid is gevonden de ope ning van deze tentoonstelling bij te wonen. Zijn waardeering strekte zich ook uit tot den heer Slieker, den leider van vak D en zijn medewerkers, die alten eea groot aandeel aan de totstandkoming van deze tentoonstelling hebben gehad. Eenige jaren geleden was de belangstel ling voor luchtbescherming niet bijster groot. Door de drang der tijden is dit an ders geworden. Luchtbescherming is nu een primaire behoefte voor de gemeenschap. Deze zelfbescherming wat luchtbescher ming toch eigenlijk is vergt vele offers, zoowel geldelijke als andere. Spr, wees verdter op de propagandistische strekking van de expositie. Bovendien heeft men geineend, teneinde de tentoonstelling aantrekkelijker te maken, eenige attracties hieraan te moeten verbinden. Na den wensok te hebben uitgesproken; dat succes het deel van d'e organisatoren moge zijn, verklaard© spr. de tentoonstel ling voor geopend. Onder de aanwezige autoriteiten merkten, wij nog op: mr. N. J. Post, gemeente secre taris; de waarnemend commissaris van po litie de heer J. B. Blomsma,; de* gemeente lijke inspecteur van het onderwijs dr. W. J. 'Smit; de directeur van de Technische Bedrijven, de heer J. Doets; den leider van den luchtbeschermingsdienst, den heer N. W. van Gelder, ©n voorts enkele vakhoof- den en andere functionarissen bij de lucht bescherming. De rondgang. Alvorens de expositieruimte te betredein, werd' het lint, dat de genoodigden van. die tentoonstelling scheidde d'oo-r den heer Van Bergen Walraven Jr. doorgeknipt waarna het Wilhelmus gezongen werd'. Vervolgens werd een begin gemaakt met een rondgang langs de uitgestalde instrumenten, die voor een goedé luchtbescherming onmisbaar zijn. Op de binnenplaats staan zes blokhrand'- weerwagens opgesteld, die alten het eigen dom van vak D zijn. Zij toonen gelijkenis met broodwagens en zijn rood' gelakt lui het gymnastieklokaal wordt de inhoud! van zoo'n wagen getoond'. Links van-den in gang staat een motorspoit, die bij vak D in gebruik- is. Andere gedeelten van do zaal toonen een uitgebreide collectie slangen, straal- Rede burgemeester. Aan het eind van den rondgang heeft de burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haa ren nog een rede gehouden. Spr. stelde het op prijs, dat ook het gemeentebestuur was uitgenoodigd bij de opening tegenwoor dig te zijn. Voor de vakteiding ea ook voor spr. is het een groote voldoening, dat thans speciaal de Gorzen-bewoners kunnen zien, hoe de offers, op den feestavond in de zaal van den R.K. Volksbond gebracht, besteed zijn. Voor die gelden is materiaal gekocht en op deze wijze wordt tie tijd en die moeite, die het vakhoofd en zijn medewerkers zich getroostten, beloond. Het .spreekwoord zegt: Hij die zaait, zal

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2