Russiséhej. ambassadeur^ v&n post ontheven SPANNING tÜSSGHEN PARIJS EN EERSTE BLAD Schoonmaak Woensdag V. d. AREND KORTE HAVEN). TEL Reynaud spreekt tot liet Fransche volk Molotof morgen te Berlijn? Onderhoud tusschen Stalin en Hitier? Het bezoek van Teleki aan Rome Britsche torpedojagers in Noorsche wateren De ,.Ark Royal" thuis Van het Westtront België Finland Vereenigde Staten Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN OPTICIEN (MIDZA-BONNEN) Turkije China Rechtszaken Engeland Zuid-Amerlka Vijf jaar wegens spionnage Tel. No. 69300 (3 lijnen). 92s,e Jaargang. No. 22436 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Het Engelse he - vKeg-J fuigmoetlerscliij» „Aek Royal'', waaróver! véle tegónstriidi^;. berièfi-i ten.de ronde «kim; is in 'een"Brits«hé hóvraó. aangekomen, om een" grondigen schoonmaak te óndergaan. ''L;ré'k Tass meldt uit Moskou:. .Op 19 Maart ,j.i. beeft de Franscfe zaak gelastigde fe Moskou, Pay art, don volks commissaris voor buitenlandsohë zaken, Mo- iotóf, medegedeeld, dat de Franscbe regee ring een telegram, dat door den ambassa deur van de S.oyjet-Unie te Parijs, Soerits, is onderteek/end ©p aangeboden ter over zending naar Stalin te Moskou ter gelegen heid van.het sluiten van den vrede tusschen 'de Sovjet-Unie en Finland, beschouwt als een zich mengen in bet binnenlandsche politieke leven van Frankrijk door den am bassadeur. Overeenkomstig de verklaring van Soerits acht de Fransche regeering zekere uitdrukkingen in het telegram, n.l.: „Dank zij de wijsheid van.de Sovjet-regee ring en ons dappere roode leger, hebben de plannen Van de Britsch-Franscho oor. logshitsers, die gepoogd bobben den oor- lo'gsfaklcel in Noordoost Europa te ontste ken, schipbreuk geleden". De woorden „plannen van de Britsch-Fransche oorlogs hitsers" zijn in de bijgevoegde copie van het telegram onderstreept. Ook de zinsnede: „De Sovjet-Unie blijft een onwrikbaar bol werk waartegen de duistere plannen van de vijanden van bet socialisme en van het werkende vólk ook'in de toekomst te pleF" ter zullen slaan". Hier zijn de woorden „duistere plannen vari de vijanden van bet socialisme" onder streept. De Fransche regcering verklaart, dat door dit telegram, dat door den censor is tegengehouden, Soerits niet langer zal worden beschouwd als „persona grata" door de Fransche regeering. De Fransche regeering geelt het ver langen te kennen, dat Soerits door de regcering van de Sovjet-Unie terugge roepen zal worden. In verband hiermede heeft de assistent volkscommissaris voor bnitenlandsche za ken op 26 Maart Payart het volgende ant woord van de Sovjet-Unie overhandigd: „Ten eerste: de regeering van de Sovjet- Unie acht geen redelijke gronden aanwe zig voor de Fransche regeering om den Sipvjet-Russisclien ambassadeur Soerits niet langer als „persona grata" te beschouwen, wegens het telegram, dat door Soerits is onderteekend en aangeboden voor doorzen ding naar Moskou, in welk telegram zelfs geen melding is gemaakt van de Fransche regeering. Ten tweede: aangezien evenwel de Fran sche regeering formeel de kwestie sielt ten aanzien van Soertis, deelt de regeering van de Sovjet-Unie mede, dat Soerits is •ntlieven van zijn plichten als ambassa deur van de Sovjet-Unie in Frankrijk". Reynaud, dc Fransche minister-president en minister van bnitenlandsche zaken, heeft gisteravond voor de radio een toe- spraak gehouden. Reynaud zeide, dat hij thans zijn regeering aan het land' wenschte voor te stellen. Bij de samenstelling heeft hij slechts gedacht "ban een zoo krachtig mogelijke regeering.. Uil de regeering is een kernkabinet van negen leden gevormd, voldoende voor be raadslagingen en niet te veel om te kun nen handelen. Wij hebben het noodige instrument geschapen en gaan ons er- thans van bedienen. De plicht der regeering is duidelijk: oor log voeren, hem voeren op: elk gebiedt Dc oorlog zal hard zijn. Wij zullen liard moeien strijden, hard moeien werken en ons veel moeten ontzeggen. De gezamen lijke hulpbronnen der heide grootste we reldrijken zullen de overwinning waarbor gen, mits zij deze volkomen willen en weten, in te zotten. Zelfs nog boven een militaire overwinning zullen onze diplo matieke successen vooral afhangen van onze kracht, van het aantal onzer strijd wagens, onzer "kanonnen, onzer vliegtuigen. En dat aantal hangt weer af van onze moreele vastberadenheid, onze bereidheid ons opofferingen te getroosten, van den wil der Franschen, die achter het front staan als dergenen, die aan liet front staan. Die toekomst hangt dus vau-ons af. Ons welzijn Itgt. in onze.^handen. Wij gaan' welzijn ligt In orizó' handen.Wij gaan de bepr^ving'fce^nïêet met hét hooftl om hoog, èi ét bereid haar te eindergaan, doch haar- baas te worden, niet den geest van krijgers, met dten geest van overwinnaars. Havas meldt uit Kopenhagen: De doorgaans goed ingelichte correspon dent van National Tidende meldt, dat Mo lotof thans morgen te Berlijn wordt ver wacht. Hoofdzakelijk zou over den toestand op den Balkan worden gesproken. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Kopenhagen verneemt, dat de Duitsche minister van buitcnlandsche za ken zou pogen een onderhoud tusschen Hitler en Stalin tot stand te brengen aan de Poolsche grens. De correspondent voegt hieraan toe, dat Stalin wel bereid zou zijn Hitler in •Mnskfln...tfe ontvangen, doch daj_h.ij. niet in slaat was hem halverwege tegemoet te reizen. De correspondent van het'Engcl- sche blad acht het niet waarschijnlijk, dat Hitler erin toe zou stemmen naar Moskou te gaan. De llongaarsche premier, graaf Teleki, heeft de Tribuna een kort interview toe gestaan, waarin hij o.m. zeide, dat allen, die sensationeele resultaten van zijn be sprekingen te Rome verwachten, dwalen. Dat is een vergeetsche, naieve of tenden tieuze verwachting. Er valt veel te loe ren m Rome, waar men in intiem en snel' contact is met de groole gebeurtenis sen, die zich atspelen of die in Europa tot rijpheid komen. Hij, Teleki, zelf lean ook eenige directe waarnemingen bijdra gen. Dat doel men onder vrienden, zoo besloot Teleki, vooral wanneer gevaren wordt in nogal' bewogen wateren. Teleki heeft gisteravond een langdurig onderhoua gehad met Mussolini in het Palazzo Venezia. Morgen zal Teleki een bezoek aan den paus brengen. De Fransche ambassadeur Francois Pon- eet, die, naar gemeld, naar Parijs zou gaan, bevindt zich nog te Rome. Het Noorsche ministerie van marine, verstrekt nadere biz,onderbeden over de bewegingen van Britsche torpedojagers in de Noorsche territoriale wateren. Op 21 Maart verscheen een- Britsche jager ter hoogte van Huetadvika, tusschen Kristï- ansuncl en Malde, ia de territoriale wate ren. Hij volgde een Dmitschm kaapvaar der, die in Noordelijke richting voer, en maakte verscheidene cirkels om het schip.. Wat later kwam dezelfde jager in con tact met een Duitschen treiter. Later op dien ochtend trachtte de jager den naam van een Diuilschen koopvaarder, die door c-c-n Noorsche torpedoboot begeleid werd, te weten te komen. Doch hij verliet de Noo-rsch*. wateren na sommeering door de Noo-rsche torpedo-boot. Op 2? Maart opereerden acht of negen Britsche jagers voor de kust tusschen Lin desnes en Jaeren: twee daarvan werden waargenomen door een Duilsch Vracht schip', dat de Rossfjord tusschen Lindes nes en Farsimd binnenvoer. Twee jagers achtervolgden den Dlnitsclier tot een zee mijl van den ingang der fjord, waarna zij terugkeerden naar volle zee. Van de kust van Jaeren werden acht of negen jagers waargenomen, een dezer ja gets loste een waarschuwingsschot, dat pp het land te recht kwam. De jager -oer om het Duit sche scliip heen en verdween daarna. Deze episode had tien minuten geduurd. D!o Noorsche torpetiobooten en vliegtuigen, welke gewaarschuwd werden, kwamen niet op tijd aan. De ondergang, der Deensche schepen. Vijf opvarenden van- het Deensche s.s. Britta, dat gisteren, op den Atlantischen Oceaan Lot zinken gebracht is, zijn aan land gebracht. De dertien andere leden der oemamring zijn verdronken. In een haven aan de Schotsché - Oostkust zijn 20 mannen van het Deensche s.s. „Algier" aangekomen. Van dit schip zijn vijf op varenden om het leven gekomen. Bij het tot zinken brengen van het Deen sche schip „Minsk" zijn tenslotte 13 men- schen omgekomen en 9 gered'. Dé geredden van deze booten hebben verteld, dat zij twee ontploffingen heb ben waargenomen bij dén ondergang van hun schepen, zood-at de- vraag rijst, of hier wellicht gebruik is gemaakt van een nieurw z.g: geheim'-wapen!' Een ge dempte ontploffing werd door een luidere explosie gevolgd'. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht, en blank door Puro). Het Britsche vliegtuig-moederschip „Ark Royal" is na een kruistocht van vijf maan den in een thuishaven teruggekeerd-, Ge durende zijn reis heeft het schip met zijn vliegtuigen een oppervlakte van vijf mil- lioen vierkante mijl verkend en heeft een aanzienlijke rol gespeeld in het aanhou den van drie grooto Duitsche koopvaar ders n.l. de „Ulileniels", „Watussi" en „Adolf Woermarm". De vliegtuigen hebben verscheidene duik- 'booten aangevallen. Een vijandelijke duikboot heeft twee torpedo's afgeschoten op het schip, doch het niet geraakt. De duikboot is daarna door de begeleidende torpedo jagers tot zinken gebracht en een aantal opvarenden van de duikboot werd' gered. Een andere keer heeft een vijandelijk vliegtuig een bom van 1000 kilo ge worpen, d'och deze kwam op ongeveer 15 voet van den boeg in zee terecht, waardoor het vliegkampschip slechts licht werd' beschadigd. Het schip is thans teruggekeerd' om zijn voorraden aan te vullen en de beman ning en vliegers een welverdiende vacantia te geven. I-Iet Fransche legerbericht van gister avond vermeldt: „Plaatselijke activiteit van onze ver kenners". Het legerbericht van hedenochtend luidt: „Niets 1o melden". Britsche expeditiecorps lost Fransche troepen af. Reuter meldt van „ergens in Frankrijk" Het Britsche expeditiecorps heeft .weder- ,om. een sector van het geallieerde front in Frankrijk bezet en do zich tot nu toe aldaar bevindende Fransche troepen afge lost. Fraiiscli-Brifsche raad voor dc koopvaardij. Folgens berichten in de „Daily Ilerald" en 'de „News Chronicle"- hebben de Fran sche en de Britsche regeering besloten een intergealiieerden raad voor de koopvaardij te vormen ,die tot taak zal hebben, het grootst mogelijke rendement te verzeke ren van alfe koopvaardijschepen, welke ter beschikking van de geallieerden staan. Anti-Fraosclie pamfletten gevonden. In de omgeving van Bergen, in Hene gouwen, zijn talrijke anti-Fransche pamflet ten gevonden, welke in den nacht door vliegtuigen omlaag waren geworpen. De verwachte reorganisatie der Finsche rcgecring. De Finsche regeering zal waarschijnlijk vandaag, wanneer het parlement bijeen komt, aftreden. Verklaard wordt, dat de leiders der verscheidene partijen het eens geworden zijn over dc samenstelling eener nieuwe, regeering, die wellicht vandaag nog zal worden bekend gemaakt. De Fiiisehe gedelegeerden zijn nog steeds te Moskou en de onderhandelingen zijn gedurende dc Paaschdagen voortgezet. Het schijnh-rlaL.de Russen een haudelsovercen-. komst trachten te verkrijgen, op grond waarvan Finland induslrieele producten zal leveren. Manncrhcim schouwt dc Zwcedschc vrijwillligers. Uit Finland wordt gemeld, dat maar schalk Mannerheim liet Zweedsdie vrijwil ligerscorps, dat binnenkort uit Finland zal vertrekken, heeft geschouwd. Mannerheim dankte de vrijwilligers voor hun bereidwil- lighe'd. De 'gevoelens van dankbaarheid en eerbied zullen in Finland steeds blij ven beslaan. Dr gcallliecrdc aanknopen. Sir Louis Beate, een lid der Engelsch- Fransclie inkoopcommissie, heeft verklaard, dat de geallieerden reeds bestellingen had den geplaatst ter waarde van meer dan G00 miMioen dollars. Nieuw Carlis Wright-toestel. Gisteren heeft liet grootste tweemotorige verkeersvliegtuig van Curtis Wright zijn eerste proefvlucht gemaakt. De prijs vail dit toestel bedraagt 900.000 dollar. Het is een toeste, van 19 ton, met twee mo toren van 1700 p.k., dat 36 passagiers kan vervoeren. Het toestel' steeg in elf seconden, na 200 meter over het veld te hebben ge reden. Ontploffing aan boord van torpedojager. In de kruitkamer van den Amerikaan- schen torpedojager King, liggende in de haven van Rhode -Island, is een znurstof- cylinder uit elkaar gesprongen, als gevolg waarvan zes nian gewfmd werden; een hier van ernstig. De marine-autoriteiten weigeren zich over de oorzaak en den omvang van de schade uit te laten, zoolang het onderzoek niet is geëindigd. Fascistische en communistische propaganda. De commissie-Diës heeft gisteren beslo ten een onderzoek te openen naar be weerde, fascistische en communistische pro paganda in de schoolboeken. Een speciale controleur zal daartoe worden aangesteld. dus HOOGSTRAAT 91 Brillen voor Ziekenfondsleden Inkomstenbelasting met de helft verzwaard. Aan de Turksche nationale vergadering is een wetsontwerp ter goedkeuring voor gelegd' op grond waarvan o.m. bankiers 50! pCt. meer inkomstenbelasting moeten be talen. 1 Ook loontrekkendcn zullen meer belas ting, moeten betalen, doch voor hen zal dfe* Belasting niet ié zee sterke mate wor den verhoogd-. Wegens den internationalen: toestand en de eischen d'er nationale ver dediging zullen do belastingbetalers nog ongeveer 5G millioen gulden moeten op brengen ter verzekering van een evenwicht der begrooling op een bedrag van onge veer 378 millioen gulden. Zonder d'eze ver- booging zou de begrooling voor het eerst sinds 14 jaar een tekort aanwijzen. Dc nieuwe wet zou ook voorzien in de verhooging van andere belastingèn. j Woejuean door de Chiiicczcn heroverd? Officiee. wordt te Tsjoenking medege deeld, ual de Chineesche troepen na he vige straatgevechten de stad, Woejocan, ten Noorden van de Gele rivier, die in begin Februari verloren ging, heroverd hebben. Engelschc lcening aan Spanje. De tekst van een Spaansch-Brilsclie iee- ninasovereenkomst is in den vorm van een witboek gepubliceerd. Engeland stemt er in toe, de Spaansche regcering een bedrag van ten hoogste twee millioen pond ster ling te leen en legen een rcnle van 4 i/e procent, en terug te betalen in twintig halfjaarlijksche termijnen Militaire beweging in Bolivia. Een groep jonge officieren heeft te La Paz een opstandige beweging ontketend, doch de regeering is den toestand mees ter. De bevolking beeft voor het regeerings- palcis een betooging van trouw aan presi dent Quintanilla georganiseerd. Vonnis van dc Amstcrdamsclie rechtbank. De Amsterdamsciie rechtbank veroor deelde vandaag den Amsterdainscben koopman C. V., die aan een Duilsch en inlichtingen heeft verstrekt over onze landsverdediging, wegens spionnage tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van justitie, mr. A'. S. de Muinck Keizer, had vijf jaar gevangenis straf gereijuireerd. De man bevindt zich sedert half Januarï in hechtenis. Hem was.ten laste gelegd, dat hij, Nederlander zijnde, opzettelijk op 10 Januari te Duisburg aau een ten be hoeve van het Duitsche rijk handelend! persoon, inlichtingen heeft verstrekt, om trent feilen, waarvan hij wist, dat de ge- heiinhouding door het belang van den slaat geboden werd-, n.l. omtrent militaire verdedigingswerken langs Rijn, Waal en IJssel en de militaire bezettingen in ver schillende plaalscn langs die rivieren. Verd. was in gezelschap van een binnen huisarchitect naar Duisburg gegaan. In de stationswachtkamer had' verd. alleen langen tijd' niet een Duitscher gesproken. Bij het gesprek had hij kaarten geloond- en de Dnitsclier had aanteekeningen gemaakt. Op, de terugreis werd het tweetal te Zevenaar. gearresteerd. Dc architect gaf dc noodige inlichtingen, zootlal tegen den koopman een vervolging wegens spionnage kon wor den ingesteld. De verd. ontkende. Hij had verklaar de hij slechts over natuurschoon ge sproken met den Duitscher. Deze courant rorachflnt dagelijks, mot uit- iOGcloring van Zon- en Feestdagen. - Prijs per kwartaal f 2.franco per post t 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon- èerlüke nummers -4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het oerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 'a Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der Advertentiën: van 15 regels M 55; Iedere regel meer f0.30; in bet Zaterdagnummer 15 regels f 180, iedere regel meer 10.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokoslenö ets.; pos tkivi tan ties 15 ets. Tarieven van advertentiën bij abonnement rijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden legen vooruitbetaling Kleino Advertentiön opgenomen t 0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 Vul 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1