Qiit/U&utie maggi LEVENSMIDDELEN Gemengd Nieuws Kegelen R.K.B. $ie, ik $ie Laatste Nieuws Filmgiinsters Bears ran AmsjenJam van e SUIKER Op bon 15 is tot 11 April 1 E.G. suiker verkrijgbaar. ERWTEN EN BOONEN Op bon 14 is tot 11 April 1/4 K.G. bruine, witte, ol andere gekleurde boonen, tuinboonen, capucijners of grauwe erwten verkrijgbaar. BINNENLAND Visscfiers weigeren uit te varen Schaken Het tournooi te Boedapest Sport Voetbal Kick Smit De „Saba" in moeilijkheden! INGEZONDEN Armenzorg Handel en Bedrijf nee, Uk %le nieU,!" Verwachting Nachtvorstverwachting L. BOON, Huysmansstr 78, Tel 69719 BUITEN LA N D De terugroeping van Soeritz Fransche, torpedojager vergaan? De oorlog ter zee Burgerlijke Stand «7, 7,o 7, 7,s 7,o "7g 97, H.M. de Koningin naar Rotterdam. H.M de Koningin zal morgenmiddag de aldaar genomen maatregelen op het ge bied der luchtbescherming bezichtigen en daaraan verbinden een. bezoek aan de tentoonstelling RotterdamBatavia. Prins Berniiard. Z.K.H. Prins Bernhard heeft hedenmid dag te 's-Gravenbage een hearing bij gewoond van de commissie uit den eeomo- mlsehen raad1, waaraan het uitbrengen van een advies over het prijsvraagstuk is op gedragen. Voorts heeft Z.K.H. Prins Bernhard' namens H.M. de Koningin, vergezeld door zijn waamemenden adjudant-kolonel H. J. Pbaff, een bezoek gebracht aan enkele mili- tairo inrichtingen. Ka de ramp van de „Pro tin us". Het feit, dat nog steeds nadere bizonder- heden ontbreken omtrent de ramp van de „protinus" heeft niet alleen onder de fa milieleden der twaalf opvarenden onge rustheid verwekt. Ook de opvarenden van de in de Vis- schershaven te IJmuiden liggende treiters zijn weinig gerust en deze ongerustheid kwam vandaag tot uiting in de weigering naar zee te gaan. Hierdoor konden tien trei ters, die vandaag moesten varen, niet ver trekken, zoodat er een ernstige stagnatie in het visschersbedrijf dreigt te onts'aan. De moeilijkheden in het Rotter- datnsche bakkersbedrijf. De rijksbemiddelaar prof. mr. Josephus Jitta zal Vrijdagmiddag in het stadhuis te Rotterdam opnieuw een bespreking hebben met de organisatïebestuien in het bakkers bedrijf aldaar, in \erband met nog steeds bestaande moeilijkheden in dal belnjf. Dividend N.V. Nederlandsche Ka- belfshriek te Delft. Aan de in Mei te houden algemeene ver gadering van aandeelhouders van de N.V. Nederlandsche Kahelfabriek te Delft, zal avorden voorgesteld, het dividend over 1939 te bepalen op 25 pCt. (als vorig jaar). Het kapitaal der vennootschap is ver hoogd tot zeven millioen. Enwe wint zijn derde partij. De resultaten van de partijen, gespeeld in de derde remde van het internationaal tournooi te Boedapest luiden: Dr. EuweBarcza 10. BallaSzabo afgebroken. Prof. VidmarRethy afgebroken. Dr. Euwe leidt na drie ronden met drie punten. Dit K.N.V.B.-verband getreden. Vandaag heeft de bekende international en Haarlem-speler Kick Smit definitief het besluit genomen zich uit het K.N.V.B.-ver band terug te trekken. Hij gaat spelen voor de vereeniging H.B.C. te Haarlem, een vereeniging, welke in r.k. verband uitkomt. Tezijnertijd zal Kick Smit waar schijnlijk als trainer van deze dub en en kele andere vereenigingen optreden. Van dit besluit heeft Smit vandaag aan het bestuur van den K.N.V.B. bericht ge zonden. In een brief bedankt Smit, die niet minder dan 27 maai voor het Ned'er- landscli elftal is uitgekomen, alle officials met wie li in den loop der jaren op vriendschappelijke wijze heeft samenge werkt. In het bizonder gaat zijn dank uit naar de leden van de keuze- en de tech nische commissie, alsmede "aan Bob Glen- tlenning, den trainer van het Nederlandsch elftal. Dit besluit houdt natuurlijk ook in, dat hij Zondag a.s. te Rotterdam niet meer in het Nederlandsch elftal tegen Luxemburg zal meespelen. Rondgang. Ijs ontmoeting in „Musis Sacrum" gaf gisteravond het volgende resultaat: Baan 1 Baan 2 Totaal Alle Neune I 205 224 429 Alle Neune II 171 149 320 Alle Neune III 131 176 307 A. 0. I 187 209 3% A. D. 0. II 135 154 289 The Far West I 180 178 353 D. O. K. I 168 165 033 D. 0. K. II 158 176 334 D. 0. K. III 163 145 308 V. V. V. I 182 163 345 V. V. V. II 200 204 404 V. V. V. Ill 128 142 270 Tous les Neuf I 187 213 400 Tous les Neuf II 179 ISO 359 Ruim een week over tijd. Naar wij vernemen, bestaat er in scheepvaarit.nngen ongerustheid over het Nederlandsche motorkustvaartuig „Saba", dat ruim een week geleden hier te iande verwacht werd. Sinds het vertrek uit een buitenlandsche ha ven heeft men niets meer van het schip vernomen. De bemanning bestaat uit zeven koppen. Kapitein is de heer Acda. Dit is hetzelfde schip, dat op 3 Maart jl. aan de Oostkust van Engeland door een vliegtuig beschoten werd, waarbij het vrij emstize schade opliep. De „Saba", welke 397 brutoton meet en in 19?9 is gebouwd, behoort toe aan den heer J. Roorda, te Voorburg. Aanvaring tusschen Italiaansch en Deer.sell schip. Twee groote schepen, het 5114 ton me tende Ita'«iaansche s.s. „Italo Balbo" en een Deensch vaartuig, welks naam niet bekend wordt gemaakt, zijn vanmorgen vroeg bui ten de Zuidoostkust van Engeland met el kander in aanvaring gekomen. De „Italo Balbo" werd zwaar beschadigd en vroeg om assistentie. Om 4 uur kwam een red dingboot vim de kust nabij het schip. De stuurman van de reddingboot hoeft gemeld, dat de „Italo Balbo" zware srhado beko men heeft aan stuurboordzijde, aan voor en achterschip. De groote mast is gebroken en de antenne onklaar geworden. Een geluk kige omstandigheid is, dat naai' het schijnt, alle schade hoven de waterlijn, is ontstaan. Geen der opvarenden, dertig man, is ge wond. De genoemde stuurman geloofde, dat het Deensche vaartuig niet veel schade heeft opgeloopen. Stadgenooten. Nu het voorjqar en de schoonmaak aan komen, verzoekt onze vereeniging weer in aanmerking te mogen komen voor kleo ding, dekking en schoeisel, die u kunt missen. Gedurende dezen hitler harden winter, hebben wij vete gezinnen met iets warms kunnen helpen, maar nu zijn we dan ook geheel uitgeput. Alles, indien nog goed bruikbaar, is wel kom. Gaarne laten wij het bij u afhalen, als u ons even waarschuwt. Teiepihoon 68256, bureau Korte Haven 8, Schiedam. Vereeniging voor Armenzorg en tegen Bedelarij. WOENSDAG, 27 Maart. Offic-ieete noteering van de Commiscie uit de Kamer van Koophandel. Zonder fust en zonder belasting. Moutwijn 118.per H.L ad 45 pCt. Zonder fust en zonder belasting. Niet officieel. Spoeling f 1.50. Binnenlglandsclie sp-iritus 129.k 100. Buitenlandsche spiritus f21.tot f23. Houg water. 27 Maart 6,11 uur, 18.33 uur. 2S Maart 7.01 uur, 19 25 uur. 7.— en Maan. Zcnsopg. 27 Maart 5.48 uondg 18 25 u. Zonsopg. 28 Maart 5.44 1'.., ondg. 18.28 u. 23 Maart V.M. 30 Maart L.K. Geen wonder, want het gordijntje zit voor uw auto-achterruit! Maar als de politie ziet, dat u niets ziet, dan zult u nog eens wat anders rien Slechts ter voorkoming van verblinding mag dat gordijntje dicht! Daarna moet het uitzicht weer onbelemmerd zijn (tenzij u een buitenspiegel aan uw wagen hebt). Medegedeeld door let K.N.M.I. in Dc Bilt. Verwachting geldig van hedenavond' tot morgenavond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk iets kouder, hier eu daar met hchte nachtvorst op voor den wind beschutte plaatsen, overdag zelfde tempe ratuur, wisselende bewolking, plaatselijk enkele buitjes, krachtige tot matige Noord- Westelijke wind'. Mededeeling van het K.N.M.l De algemeene drukverdeeling is thans gunstig voor het optreden van plaatse lijke lichte en later wellicht matige nacht vorst in d komende nachten, vooral op voor den wind beschutte plaatsen. Brandstoffenhandel, Goederenvervoer EEN OUD VERTROUWD ADRES Luister naar dc komst van de lente' 27 Maart. De raad die ik u geef is niet zoo héél gemakkelijk op te volgen, maar wanneer u er een begin mee hebt gemaakt, dan lukt de rest vanzelf. Het is een heel eenvoudige raad, een raad1, die op uw meest primitieve geluk is gericht. Deze: let eens een dag of drie alléén op de komende lente eu niet op de men- schen en wat die allemaal doen. Wanneer de redactie het mij toestaat dit te zeggenlaat de krant eens drie dagen in de bus zitten. Laat de heele bus onge opend geen kranten, geen -brieven, niets. Verbeeldt u vooral niet dat dat onmoge lijk is. Zonder dat u de krant leest gaat de wereld toch verder; waaneer u drie dagou verdwaald was, of om een of an dere reden ergens in Je binnenlanden uerd opgehouden, of wanneer u verliefd, of lichamelijk ziek was dan zoudt u die brieven óók een paar dagen ongelezen laten en dan veiauderde er geen snars op aarde. liet eeuige genot waarvan u uzelf in die drie dagen beroofd' is. het ontvangen van rekeningen, aanmaningen en een ansicht- aart van de Jansens, die u vertellen, dat Den Haag zoo mooi is, het aanhooren van propaganda-redevoeringen, het bericht dat de Finnen nog met in Moskou, de Duït- schers niet in Londen en de Fransclien niet in Parijs zijn en dat de heeren R. Aapjes en B. Bibber respectievelijk ge slaagd zijn voor candidaat waterbouwkun dig accountant en aangename en nuttige hand- en tand werken. Me dunkt dat u met dat te vernemen gerust een halve week kunt wachten. Stuur vervolgens uw gade met de kin deren drie dagen naar derzelver mama in Amsterdam, sla voor drie dagen harde eieren, beschuit, boter, melk en kaas La en wijdt u aan het komende voorjaar. Bekijk die tak van die struik in uw tuin waar de knoppen al aan gaan zwellen, snuif de lucht van de vochtige, veelbelovende aar de op, sla de kleine grasjes van uw perkje gade, beluister bet tjilpen van de vogeis en bedenk dan dat dit altijd zoo en zoo schóón, vriendelijk en vredig zal blijven ondanks alle opgewonden druktemakers, alle rekeningzenders en alle examens. Wij zijn tegenwoordig zoozeer omringd, volgestopt en ingebakerd in technische en andere wijsheden, dat wij de grootste wijs heid al lang en schromelijk hebben ver gelen: dat er niets nieuws ond.er de zon is, dat de aarde toch beweegt, dat alle mc-nschemi erk ijdelheid der ijdelheden is en dat alles betrekkelijk is. Dat de knop pen blijven zwellen ondanks alle gezwol len taal, dat de aarde blijft geuren on danks dc geuren van bloed, benzine en springstoffen en dat de vogels blijven tjil pen ondanks het lokkend fluiten van alle sterfelijke vogelaars. Blijf drie dagen in uw tuintje zitten en naar de lente kijken. Ga niet naar kan toor toen u blindedarm-ontsteking had bent u twaalf dagen niet naar -kantoor gegaan en de aarde is om haar as blijven draaien. Open uw brievenbus niet toen u van den zomer uit de stad' waart hebt u die brievenbus óók nier geopend en de zon is toch iederen morgen opgegaan. Eet harde eieren en kaas en Iaat ze rekeningen schrijven en propaganda maken. Luister naar de komst van de lente, snuif de geuren van den nieuwen bloei op. Wees drie dagen wijs; wees drie dagen u zelf. Dat is niet overdreven veel op een heel mensclienleven... Geen verscherping van de ver houding Frankrijk-Rusland? Moskou, 27 Maart (D.N.B.). In diploma tieke kringen alhier is men van meening, dat de terugroeping van den Sovjet Russi- schen ambassadeur in Parijs, Soeritz, niet tot een verdere spanning der diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en Frank rijk behoeft te leiden. Aioskou zou met de terugroeping van Soeritz reeds rekening gehouden hebben, omdat Frankrijk reeds sinds maanden in de Sovjet-Unie slechts vertegenwoordigd is door oen zaakgelastig de, en de ambassadeur Naggiar sinds gerui- men tijd met verlof is. De Engelsch-Russische „be trekkingen. Londen, 27 Maart (Reuter). Vandaag is aan een Engelsehen woordvoerder de vraag gesteld of de terugroeping van den Sovjet- Russiuscheu ambassadeur'in Parijs op «eni gerlei wijze van invloed is geweest op de Engelsch-Russische betrekkingen. De woord voerder antwoordde, dat er geen wijziging is gekomen in de Britsch-Russische betrek kingen. Het incident met Soeritz scheen zuiver een zaak te zijn tusschen de Fran- sche en de Sovjet-Russische regeering en Soeritz zelf. Hierbij is do Briische regeering op geenerlei wijze betrokken. Reuter verneemt nog, dat het telegram, dat aanleiding heeft gegeven tot dit inci dent, klaarblijkelijk geen onder de privi leges van bet diplomatieke verkeer vallend telegram was, maar door den ambassadeur werd verzonden namens de Sovjet-kolonie in Parijs. Het was een open telegram in dc Fransche taal, zoodat het onderworpen was aan de normale Fransche censuur. Duilseher naar Luxemburg gedeserteerd. Luxemburg, 27 Maart. (Belga). Tegen middernacht bemerkte de Luxemburgsche douane tc Wasserbillig op da grensbrug over de Saüer achter een beton versperring een schaduw. Het bleek een 20-jarige Duit* sche soldaat te zijn, die zijn bajonet over gaf en zich onder bescherming van do Luxemburgers stelde. De man is geïnter neerd. Spionnagezaak in Belgie ontdekt. Brussel 27 Maart. (Belga). Tegen een vijftal personen is een vervolging ingesteld wegens het verstrekken van inlichtingen! over de landsverdediging aan het buiten land'. Deze inlichtingen werden verstrekt door een der verdachten, een Belg, die op het oogenblïk soldaat is. Voor de door zending zorgde 'zijn vrouw en een Luxem burgse!) echtpaar. Britsch tankschip gezonken. Landen, 27 Maart. (Reuter). In oen Schotsche haven zijn gisteravond zestien opvarenden aan land gebracht van hot Britsche tankschip Daghestan (5.742 ton), dar op de Noordzee is gezonken. De kapi tein en drie leden der bemanning zijn hierbi' verdronken. Na een ontploffing. 'Hanger, 27 Maart. (Sterani). Vandaag is vernomen, dat zich Zaterdag j.l. een cru- stice ramp Leeft voorgedaan in dc haven van Cassablanca aan boord van een Fran- schen torpedobootjager, de „Railleuse". Toen deze bodem ging uitvaren, ontstond een geweldig© ontploffing, tengevo'ge waar van hel schip onmiddellijk zonk. Een hon derdtal opvarenden werd gedood of ge wond. Noorsche persstemmen. OsJo, 27 Maart (iVoorsch Tot. Ag.). In commentaren op hoofdartikelen in dc L011- densrhe Maden sehrijft de Noorsche peis, dat zij zich zeker bewust is van hot ver schil msschen een oorlogvoering ter zee, die het verlies met zich mede brengt van een groot aan'al schepen en honderden levens van Noorsche zeelieden. lift conservatieve orgaan „Morgcnb'adet" schrijft: Engeland kan echter niet onbe kend zijn met het feit, dat Noorwegen zeer krachtig geprotesteerd heeft in Ber lijn en ooi: de üuitsche regecring gevraagd beeft mot Noorwcaen onderhandelingen te openen met het doei te komen tot een accoord. dat den vreedzamen handel van onze schepen zou waarborgen. De/e fei ten geven Britschen oorlogsschepen niet het recht grove schendingen te plegen van de Noorsche territoriale wateren m een poging op de Duitsche scheepvaart langs de Noorsche kust te stoppen. Hoe zou de Britsche openbare meening reageeren, wanneer bu't'n andsche oorlogsschepen be gonnen Imiteniandsche koopvaardijschepen te hinderen in Britsche wateren? „Morgénhladet" weerlegt ook de bewe ringen van zekere Engelschc nieuwsbladen, dat de neutrale landen buitengewoon groote hoeveelheden producten zooaTs katoen heb ben ingevoerd, om ze te herexporteeren naar Duitsthiand. De Engelschen belmoren te weten, dal deze invoer veroorzaakt wordt door het feit, dat de neutralen getracht hebben zee groot mogelijke voorraden op te koopen voor de oorlogsomstandigheden en die prijs een verderen invoer zouden verhinderen. 8CH1BDAM Geboren: 23 Maart. Manja, dochter van II. Kok en W. Kramer Freher, Zwartewaa'scho straat 59. -Francisous Cornc'is, zoen vaa J. P, Brouwer en T. Hordijk, Dr. Nolel- straat 1. Alaiinus, zoon van A. Schelt en M. B. Verheugen, Manastn.al 83. Elizabeth, dochter van D. J. de Bruin en S. Voorbach, Boerhavelaan 1. He en a- Adnana Johanna, dochter van A. Poppe en L. M. den Brinker, Burgemeester Knap pert! aan 255. 24 Maart Adrianus Gerard us, zoon van A. J. Bockkom en A P. Boekte, Dr. Nokst- stiaat 1. Pieter, zoon van B. C. Boo- mert en J. M Veer, Boerhavelaan 1. - Anna Digua Huberdina, dochter vai J. 4', A. Koevermans en 11. J. M Link el-, B>pt- straat 15. 25 Maart. Jacqueline Sophia, dochter van S. J. van Ameijde en C. A. Hmgens, Boerhavelaan 1. 26 Maart Geraxda Franeina, dochter vaa W. Hoogland en H. Daarnen, Dr. hotel- straat 1. Sophia Arnolda, doclilei van P. Oostveen en J. Pelkman, Mariaslrait 98. Overleden: 23 Maart. W. Bonouvrié, 65 jaat, Nas- saulaan 75; A. M. v. dl Linden, 6 nnd Parallelweg 206; H, Smits, 2 jaar, Nus- satilaan 75. 24 Maart. K. Mes, 42 jaar, Nassaula iri 75. 25 Maart. C. van der Plas, wed. v. Jl. Manneken, 74 jaar, Charlotte de Bourbon- s traaf 9. KOERSEN OP 27 MAART 1940 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank}. !ND. ONDERN. Noorseh schip gezonken. Londen, 27 Maart. (Reuter), Volgens hier ontvangen berichten is het Noorsche s s. „Cometa" (3.794 ton) op de Noordzee gezonken. Alle opvarenden zijn door een ander schip aan bo<nrd genomen en worden in een Schotsche haven verwacht. Nadere bizomlerheden omtrent de oorzaak van de ramp zijn nog niet bekend'. Plannen voor een kanaal dwars door Cosla Rïca. New York, 27 Maart. (Havas). Naar aanleiding van het bezoek van president Calderon van Costa Rica Oppert de New York Times het denkbeeld, dat de door hem gevoerde besprekingen betrekking ge had zouden kunnen hebben op de mogelijk deelneming van Costa Rica aan den ont worpen aanleg van een nieuw kanaal van den Atlantiscben naar den Grootien Oceaan. Voor dit kanaal zou men de San Juan- rivier, die Nicaragua van Cosla Rica scheidt en dié gedeeltelijk dwars door Costa Rica loopt, willen uitbaggeren. Nieow Finsch kabinet gevormd. Helsinki, 27 Maart. (Reuter). Vandaag is een nieuw Finsch kabinet gevormd. Ryti blijft minister-president. (Binnenland. V.K. IIEDLN A.K.U. 3 7% 88%— 9 19/8 19 56 Nederl. Ford 317 319 Nee Gist Spiritus 3197, 321 Ned. Kabelfabriek Philips GI. G. B. 1167, 118 917, 91®/,— 27, (Buitenland). 21 Anaconda 21*/,- 2 Bethlehem Steel 6*7. 557,— General Motors 397„ 897, Kennecotl Copper 267. 267,— Republic Stee! 1574 157,6- U.S. Steel Corp. 407,6 4178- ELEGTR. OND. Atoom 2147, 217 Ned. Ind. Gas Mij. 207a/4 211 (Buitenland). 36/e 3"/, MIJNEN. Aigcm. Exploratie. 59 58 Redjang Lebong Singkep Tm Mij. 124 125 PETROLEUM. Kon. Olie 2277, 2257,— 17, (Buitenland). Cont. OU 167,6 L67. Mid. Cont. Petr. 9*7,0 917m 287,. 287, 9 97,0— Tidewater Ass. Oil 87,o 87s- 7,6 RUBBER. Amsterdam Rubber 1837, 161%— Deli Batavia Rubber 148 148 SUIKER. 93 Vorstenlanden 937, Handelsver. A'dam 387 SSiVs— 47, TABAK. 177»/, 17G7, 182»/, 1217, 138 1377," SCHEEPVAART. 90% 91 97 93 Ned. Scheepv. Unie 111 111%— 27 SPOORWEGEN. 47a 47, Canadian Pacific Illinois Central 8% 8*/, N.-York Centr. Railr Southern Pac. 9"/ie Southern Railway Cv 117, .1% "Wisselkoersen. Amsterdam, 27 Maart. Londen 6.Tl1/,, Berlijn 75 GC, Parijs 3.81%, Brussel 32.14, Bern 42.21, Kopen hagen 36.40, Stockholm 44.90, Os'o 42.82%l New-York 1.883/g, Milaan 5.40. prolon gatie 2t/2 pCt.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3