TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT BINNENLAND Gebrek aan onderwijzers Do bouw van den Maastunnel Christelijk Historische Unie Kunst en Wetenschap De magnetische storm KORTE PREDIKATIE GemeragsS flieoaws Felle brand te Kerkdriel De straat is gevaarlijk De ondergang van de J?Protinus" Rechtszaken IJseimecr De evacuatie var. Hangö. Op zwaar beiaden vrachtauto's wordt het huisraad van de bewoners, die na den strijd in Finland de stad moeten „Gewichtige redenen" aanwezig? Het (s.-d.) Tweede Kamerlid. Tlnjssen lieeft aan den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen de volgende vra gen gestdor jn verscheidene genie-enten, waaronder Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhagë, de gemeentebestu ren in vele gevallen geen tijdelijke leer krachten kunnen aanstellen bij gebrek aan gegadigden? 2. Is het waar, dat dientengevolge in veie scholen twee klassen moesten wor den toevertrouwd aan één leerkracht, en zelfs in vele andere gevallen klassen naar huis moesten worden gezonden? 3. Indien bovenstaande vragen bevesti gend moeten worden beantwoord; acht de minister dan thans aanwezig de „gewich tige redenen", bedoeld in art. 56, zesde lid der L.O.-wet 1920? 4. fs de minister bereid voor den duur der mobilisatie aan de g e meen te besturen c!e dispensatie te verleenen, bedoeld in bovengenoemd zesde lid' van art. 56/ voor zoover betreft de tijdelijke aanstelling van gehuwde onderwijzeressenV, Weer normale bedrijvigheid en voortgangvan het werk. Sedert dc eerste dagen van Maart kan weer van een normale bedrijvigheid ivorden. gesproken bij den Maastuimelbouw te Rot terdam. Intusschen is er al weer heel- wat werkverricht. In de eerste plaats .zijnër, wat betreft het riviergedeelte, twee be langrijke feiten te vermelden en.wel,dat door het plaatsen van de drie stalen instijg- schachten op het. eerste tumielstuk en de doorboring van het dek daarvan de toegang tot dit: stuk mogelijk is géwordén. BSij infor matie bleek, dat het geheele bouwsel vol komen droog was gebleven, ofschoon het gedurende vele maanden onder water heeft gelegen. Het tweede belangrijke punt is het zin ken van het tweede tunndstuk in het ver lengde van het eerste stuk. Dit geschiedde op 14 en 15 Maart. Op den rechteroever kon weer worden voortgegaan met het be straten en aanleggen van tramsporen voor liet verkeersplein bij den Westzeedijlk. Het verkeer over de nieuwebrug in het noorden van het circulatieplein Icon worden verlegd, waardoor de vroegere wes telijke zeedijk buiten liet verkeer komt te liggen en deze, kan worden afgegraven ten einde plaats te bieden voor den bouw van het tweede deel van liet verkeersplein, lil den Jandlunnel is nu; niet -veel nieuws meer te zien. De tegelwanden zijn gereed en men isbegonnen me! het aanbrengen van bestratingen, besta'4ij.dejuit geelkleurige klinkerbiokken, 'op den betonnen vloer worden gelegd. De bouw van het hoogste gedeelte van liet ventilatiegebouw is gevorderd en, thans is men doende met liet maken ,van .de koe- pelvormige houten kap boven de; ruimte voor den toevoer van versche lucht, terwijl eveneens gewerkt wordt aan de voltooiing van den Iioogen schoorsteen", waardoor de afgewerkle. lucht zal worden afgeblazen. Op den linkeroever is nu ook den bouw van den gesloten tunnel voortgezet en rechts van de rollrappenscliacht is thans het laat ste gedeelte voltooid, n.l. het dak. In de Waalhaven zijn thans de laatste drie tunnelstukken Ier Jiand genomen en daar wordt, zooals wij dat reeds tweemaal eerder hebben gezien, met kracht gewerkt aan de voltooiing dezer stukken om. hen tijdig tot zinken gereed le kunnen hebben. Algcmecnc vergadering. Gisteravond is ie Amsterdam do algo- meene vergadering begonnen der Cltristelijk Historische Unie, onder voorzitterschap van liet lid'der Tweede Kamer, den heer H. W. Tilanus; de vergadering is vandaag voortgezet. Deze eerste zitting was geheel gewijd aan dc behandeling van het ontwerp-sociaal program, waarop door de verschillende af- deelingen meer dan 70 amendementen wa ren ingediend. Hét ontwerpi-program werd ingeleid door mr. dr. J. van Bruggen. Na de inleiding van het ontwerp program ma, ging de Vergadering 'over tob de'behan deling der amendementen, die in liet alge meen geen betrekking - hadden op. de prin- cipieele richtlijnen^ doch voornamelijk wij zigingen van rëdactioneelen aard of man- der r belangrijikie -details - lietroffen. Enkele dezer amendementen werdendoor het hoofdbestuur overgenomen, de meeste over-' eenkomstig het prae-advies van het hoofd, béstuur teruggenomen. Do behandeling is in de vergadering van hedenochtend voort gezet. V; Hrie\ en aan liet ministerie van defensie. ■Het (chr. dém.) Tweede'Kamerlid' Posthu- ma heeft aan den minister van' defensie de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat vele, brieven inzake vcrlot, kostwinnersvergoeding en dergelijke aan liet ministerie van defensie gericht, niet worden beantwoord? 2. Ais clit waar is, is dit dan overeen komstig de bedoeling van den minister? 3. Indien dit niet het. geval is, is de minister cian bereid maatregelen te nemen d.-if p.«nnrr volledige beantwoording van a. de ingekömön brieven geschiedt? Onder toezicht van Rijksmonu mentenzorg worden herstellings werkzaamheden uitgevoerd aan de Gedenknaald tegenover Paleis Soestdiik Onderzoekingen naar de - oorzaken. - - Zooals wij reeds meldden, - hébben mag netische stormen, d'ie hun oorzaak vonden in: zonnevlekken, ernstige storingen ver: wekt in de draacUóoze en kabelverbiiidingen gedurende de laatste-paar dagen. Uit de berichten" blijkt,! dat de Vereenigde Staten ernstig onder de gevolgen te lijden heb ben gehad'. Zoowel de draadlooze als de kabelverbindingen inaar Europa en Zuid- Amerika functionneerden Zondag vijf uur lang niet. Ook de lange aistandsverbindui- gen van telefoon en verre-scbrijver in het binnenland tusschen de spoorwegstations en luchthavens waren gedesorganiseerd. Ook de Engëlsche overzeesche verbindin gen, draadloo-ze zoowel als kabelverbin- dingën hadden onder storingen te lijden, o.m. dé draadlpozé diénst van Reuter naar verschillende centra. De Engelsche astronoom Spencer Joncs verklaarde, dat de instrumenten in liet koninklijk observatorium Zaterdagavond „plotseling een klap gaven" welke den m'agnetischen wervelstorm aankondigde. Jones voegde hieraan toe: „Er kan niet. ge zegd worden, dat een enkele oorzaak ver antwoordelijk is, ofschoon de zonnevlekken gewoonlijk een der symptomen vo-rrnen, die, gepaard gaan met magnetische.-stoi- ihéiiV. '~"'J Men gelooft, dat de" érnsligste periode der storingen thans-' voorbij is. Dc Anin- rikaausche astronoom William Barton zegi: in een theorie over de zonnevlekken, dat de magnetische stormen .hun oorsprong vinden in een tórnado-achtige storing op de zon. Gezien door den telescoop hebben zij het uiterlijk van groote plekken. Zondag konden zeven van die plekken op de oppervlakte van de zon worden waargenomen. Een begeleidend verschijnsel van den storm was hel optreden van het Noordex licht en de aurora-australis op het Zuide lijk halfrond. De correspondent van Reutei in Johannesburg meldde gisteren, dat de aurora Noordelijk lot in 'den Oranje Vrij staat Zondag te zien was, hetgeen volgens den Zuid-Afrikaa.nschen astronoom di Wood een uiterst zeldzaam feit is. Noorderlicht ook In Herlijn gezien. Op Paasch-Zondag, des avonds, - heeft men ook in Berlijn het Noorderlicht kun nen aanschouwen. Het Noordelijk deel van den hemel vertoonde tot boven het zenith een violette, diffuse kleur, waardoorheen van tijd' tot tijd scherp afgeteekende stra len scholen. In verhand daarmede waren tegen 17 uur 10 bijna alle radioverbindin gen op de korte golf gestoord. Tegen 19 (uur 30 was het verschijnsel ten einde. De stc-ringen in de draadlooze ontvangst hiel den veel langer aan, zooals bij soortgelijke verschijnselen reeds vaker waargenomen is. Nog op Paaseh-Maand'ag was de ont vangst op de korte golf buitengewoon slecht. Twee artsen. Er komt dezer dagen een beroemd Duitsch medicus in ons land en ver klaart desgevraagd aan een courant, dat' wij weder een leidende idee moeten heb ben. Welke idee? „Och, de een neemt liet God,' de ander Neodlot, de derde weer anders, in alle geval moet het zijn 't op geven van de-zelfzucht, van de winzucht". Dat klinkt prettig ruim. Aldus ben je ver lost van alle dogmatiek en je kweekt goed willende menschen. Toch is dit zeer verdrietig. Een derge lijke uitspraak-is een symptoom van de denkmoeheid onzer eeuw, Als wij ons al overgeven, interesseert hét ons dan niet meer aan wien of wat hoogers wij ons overgeven? Is dan alleen de houding dei- overgaven van gewicht, om het even of deze geldt God, Noodlot, of ,;iets anders", of b.v. de idee Baviaan? Aldus worden de laatste vragen mét moderne flinkheid resoluut weggeschoven. Want welke is de zin van ons bestaan, met of zonder over gave aan een hoogèren Baviaan Ik wil weten aan wat of aan wién ik mij overgeef en waartoe. Anders speel ik mijzelf liever dood met vliegtuigjes. Wie zal ons, in plaats van eigen ideeën, zin en heil doen zien 'IVeeduizend jaar geleden schreef een medicus een beek, dal hij Evangelie aan gaande Jezus Christusnoemde, nadat hij alles nauwkeurig had onderzocht. Het wordt beden nog gelezen. - De schrijver beweert, dat wij hier. vinden kunnen, dat het niet onze idee is, maar." Cl ml de Vader die te loven is in eeuwigliekh; Amen. Er. staat een Ménsch op aarde en zégt: Zie naar Mij en gij ziet God Maar..die.Mensch is gestor ven en waarom» zou liet waar zijn?. Neen, zegt dokter Lucas. -Hij is opgestaan. Mijn laatste natuurwet is doorbroken, dien ééneu keer, orndat die Eene ook maar heeft kun nen zeggen: Wie Mg. gezien hoeft, heeft den Vader gezien. Zoo sterkt de opstanding vari Jezus Christus een arts, die reeds overtuigd was, in het geloof, ilal itij over winnaar is en dus God -een Vader, dien kleine menschen mogen liefhebben. F. Ook in Egypte. Ook in Egypte is op 24 Maart d;e mag netische storm waargenomen. In het obser vatorium van Heioen sloeg de magnetische naald' 36 minuten uit. Albert van Dalsuiu verlaat bet Nedcrlandsch tooneel. Naar wwij vernemen zal de heer Al- bert van Dialsum „Het Ned'erlandscli too neel" verlaten. De heer van DaJsum heeft een brief wisseling gehad met den heer Cor van der Lngt Melsert, directeur van „Het Neder- IandSoh tooneel", naar aanleiding van het feit, dat de wijze, waarop de artistieke leiding fnncüonneerde na,a,r zijn meening verre van bevredigend was. 'In verband hiermede heeft hij pier 1 Maart ƒ.1. als leider zijn ontslag aange- Het conflict heeft geleid tot een alge- lieele verbreking der samenwerking, ook als seur-acteur, zoodat de heer van Dalsnm het volgende seizoen geen deel meer van „Het NecTerlandsch Tooneel'* zal uilmaken. Drie boerderijen in dc ascli gelegd. Gisteravond heeft te. Kerkdriel een felle brand gewoed, welke drie boer derijen, gelegen aan dc Wersteeg, ge heel in de ascli heeft gelegd. Hel vuur ontstond omstreeks negen uur door nog onbekende oorzaak in de hooi schuur, behoorende bij., de boerderij van den landbouwer E. Hooymahs. Dc vlam mén vonden gretig voedsel in den groolen voorraad hooi en sloegen weldra op het overige deel van de boerderij over. Korl daarop deelde- het vuur zicli mede aan de belendende boerderij van den landbouwer J.v Visschcrs en de daaraan grenzende boe renhoeve van II. Vissers. De drie boerenbehuizingen brandden als fakkels. De plaatselijke brandweer, die te hulp geroepen was, stond dan ook .voor een uiterst zware taak. Zij kon niet ver hinderen, dat de drie boerderijen volkomen door het vuur werden vernield. sla* Meisje met autoped op gedood. Tegen het middaguur is gisteren te Eind hoven een ernstig ongeluk gebeurd, dat het zevenjarige dochtertje van de familie Hopmans hot leven heeft gekost. Het meisje was niet. cenige andere kin deren aan het spelen met een autoped. Plotseling reed zij het trottoir af. De be stuurder van een reinigingsauto, welke juist passeerde, kon een aanrijding niet voor komen Het kindje was op slag dood. Vier vermisten. Nader vernemen wij, dat zich aan boord van den treiler „Protinus" twaalf perso nen bevinden: Er worden dus vier opva renden vermist. Woestijnzandregen in Florence. In Florence is het zeldzame natuurver schijnsel waargenomen van een zandregen van roodachtige kleur, .welke de bladeren der hoornende straten en de vensterruiten met een dunnen laag bedekte. Dit is lijn Woestijnzand, dat door stormen in de hoogc luchtlagen van grooten afstand is opgejaagd. Ook in Sïena is de zandregen waar genomen. Het s.s. .Friesland", dat in Januari op het IJselmeer tijdens een poging om zich een weg door het ijs te banen, zonk, is gelicht en naar Amsterdam gesleept. Het gehavende vaartuig na aankomst in de hoofdstad huisraad van de bewoners, die na den strijd in Finland de verlaten, weggebracht moeten In tegenwoordigheid van den minister in binnenlandseltcD zaken, Z. Exc. II. van Boeyen, is gisteren te Amersfoort liet nieuwe paviljoen der stichting „Zon en Schild" voor zennw- en geesteszieken offi cieel in gebruik gesteld. De minister (rechts) in gesprek met dr. J. W. de Bruyii, geneesheer-directeur der inrichting. De 91-jarige oud-zouaaf de Boer was de oudste aanwezige oud-leerling bij de viering van het eeuwfeeft van het instituut St. Louis te Oudenbosch Boschbraml in de Vereenigde Staten. Een geweldige boschbraud is, te Hutchin son "(Kansas), uitgebroken, welke tien lallen boerenhuizen bedreigt. Tegen middernacht was liet vuur over een oppervlakte van honderden acres ver spreid. De bevolking bestrijdt liet vuur met alle .mogelijke middelen. DER WOENSDAG 27 Maart 1940, no. 22436. Ongeluk in de Alpen. In de bergen van Freiburg zijn vier toeristen uit het kanton Freiburg bij liet afdalen van de Dent de Lys .neergestort. Drie hunner kwamen om liet leven, n.1. een zestig-jarige geestelijke, een veertien jarige knaap en een achttien-jarig meisje. Onder instortende zoldering bedolven. Negen personen, allen Indianen en ne gers, die een schuilplaats gezocht, liaddeiï tegen een zware regenbui in den kelder van een fruitpakhuis te Santa Rosa (Cali fornia hebben den dood gevonden, toen 'de zoldering onder liet gewicht van 350 ton puin instortte. Onvoorzichtige soldaat. De Bossche krijgsraad heeft dc gewoon dienstplichtig soldaat L. wegens het ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld Lot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld'. Ilij was ten huize van de familie U. waar de vrouw en (wee kinderen aanwe zig waren. Bij liet spelen met een revol ver ging dit wapen plotseling af, waar door de vrouw in haar horst werd! getrof-' fen. Gelukkig was het schot niet doode- lijlc. In hoogcr beroep heeft het hoog mili tair gerechtshof de opgelegde straf ver laagd tot één maand gevangenisstraf.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5