RUIGJE DE GROTE ONTDEKKINGSREIZIGER SVEN HEDIN Om zelf te maken - Een inktpot met berging voor penhouders, potloden enz - v" - door Wil Bokhorst. Kleine Sonja, die in de eerste klas van de grote school zat, was geweldig trots, dat zij r.u elke morgen zelf melk kon halen, iets dat moeder tot nu toe altijd gedaan had. Sonja was nu altijd munmero één, die het huis uitging. De vorige nacht had het geregend, van daar dat de straten 's morgens nog vol plas sen stonden Voorzichtig hep Sonja door de tuin, om haar jurk niet vuil te maken. Vlug deed ze het 1 open en wilde naar de overkan* melkwinkel was „Och", zei Süiijd oor het hekje, in elkaar gedoken, zat een jong hondje, dat het meisje met treurige ogen aankeek Son ja zag dat het vel van 't beestje kletsnat was en het dier trilde van de kou. O, en zijn rechter voorpootje bloedde Sonja had een medelijdend hart en hield veel van dieren. Ze hield het tuinhek wijd open en lokte de hond: „Kom hondje, kom!" En jawel, het jonge beest hinkte op drie poten achter haar het huis binnen. „Moeder, moeder! er zat een hondje voor de deur, hij is nat en heeft 't koud en zijn ene poot bloedt! Zeker, in de regen ge beurd. Hij mag toch hier blij van hè, en U verbindt zijn poot toch en geeft hem wat te eten?!" riep Sonja in één adem door. Moeder keek naar het jonge hondje, dat sidderend in de deuropening stond. „Het anne beest is zeker verdwaald. Hij weet niet meer waar hij naar toe moet. We zul len hem houden en verplegen, tot de eige naar verschijnt. Vader zal direct een adver tentie in de krant moeten zetten" zei moe der. Daarop legde moeder een oud stuk deken voor de kachel en het hondje ging er da delijk op liggen. Zijn kopje hing nog treu rig naar beneden, toen Sonja naar school ging. Sonja was er die dag nie t bij, hoewel ze anders graag naar school ging en goed op lette. Ze dacnt steeds maar aan het hondje, of het zich al een beetje beter voelde en of het al zou kunnen lopen met zijn zieke poot. ,\Y- 'a "Ht. Wat was Sonja blij toen ze het hondje nog thuis vond. Het beest kwam haar zelfs uit de keuken tegemoet gehuppeld en dacht er niet aan, op het dekentje te gaan liggen. Hij draaide aldoor maar om Sonja heen en kwispelde vrolijk als het meisje hem aaide. „O moeder, hij weet precies dat ik hem hier gebracht heb!" riep Sonja verheugd uit. Er le volgende uren werden het meis je en S' hond dikke vrienden. Het kostte moed indaag moeite om Sonja er toe te brenjsn haar huiswerk te maken. Sonja was een beetje bang. Ieder ogenblik zouden ze hc: hondje kunnen halen. O, wat haar betreft, zou er nooit iemand komen, ze hield nu al veel van het beest. Op de advertentie kwam werkelijk nie mand. Een van de buren meende een zwer ver met zo'n soort hond gezien te hebben. „Moeder,.vader, we houden hem toch als niemand hem komt halen? Ik wil 't zo graag", bedelde Sonja. Wat konden vader en moeder anders doen dan de wens van hun dochtertje ver vullen? Ze vonden het hondje zelf heel leuk. Zo bleef de hond, die na een week weer helemaal beter was, in huis en Sonja was heel trots op „haar" hond. „Nu moet hij een naam hebben, we kun nen toch.met altijd „hondje" roepen" vond Sonja. „Nu laten we hem „Ruigje" noemen", zei moeder, „naar zijn ruige vel. Dat vond Sonja een uitstekend idee. Ze bond Ruigje een rode strik om zijn hals en vond hem nu nog mooier dan eerst. Sonja en Ruigje weraen onafscheidelijke vrienden. Je zag die twee voortaan altijd samen. Meestal waren ze in de tuin aan het stoeien. Maar Ruigje werd ook een echte bescher mer! Niemand mocht aan het meisje ko men. Pas als Sonja riep: „Ruigje, zoet zijn!" hield hij op met grommen en moch ten ze Sonja een hand geven en met haar spreken. Heus, Sonja's ouders hadden er geen spijt van dat ze de hond gehouden hadden. Een keer had Ruigje zelfs het leven' van hun dochtertje gered. Dat was in het voorjaar, toen Sonja met haar pop aan de beek speel de. Natuu.Hjk ontbrak Ruigje ook niet. Plotseling kwam'Sonja te dicht bij het wa ter, gleed uit en viel in 't water. Ruigje bedacht zich niet lang, maar sprong zijn meesteres achterna, hapte in een stuk van haar rok en zwom zo met z'n voor hem zware last naar de kant. Intus sen hadden een paar mensen het ongeluk al gezien en hielpen Ruigje en zijn last aan de kant. Het beest sprong blaffend om het drijfnatte kind heen. Sonja stond op en zo nat als ze was, druk te ze de hond tegen zich aan en gaf hem allerlei lief naampjes. Toen liep ze hard naar huis, Ruigje blaffend voorop. En de beloning die Ruigje kreeg was wel zo, dat zijn hondenmaag een heerlijke dag had! Con zat nu in de vierde klas. Moest dus al huiswerk maken. Bovendien vond moe der het nu hoog tijd dat hij zijn eigen cor respondentie afwerkte. Vroeger deed zij dat nog wel eens, of Con schreef een paar regeltjes in haar brieven. Maar als hij nu brieven en kaarten kreeg, b.v. op zyn ver jaardag, moest hij ze helemaal zelf beant woorden. Zodoende had Con de wens te kennen gegeven dat hij een. eigen bureau vrilde hebben. Maar daar was vader met over te spreken. „Daar komt niets van in", zei hij. „Én Leendert en Jan en Karei heb ben er ook al een", zei Con op klagende toon, „Trouwens, ik zou veel beter werken, als ik een eigen schrijfbureau had. „Toch krijg je er geeni', zei vader beslist. „Maar ik heb" er mets op tegen dat je een eigen tafel krijgt en die voor jezelf inricht". Con was niet erg enthousiast, maar hij ging het toch eens proberen. In de kelder stond een tafel die over was. Net een goede maat, niet te groot en met te klein. Hij kon juist voor Con's raam staan. Al te mooi zag de Tafel er niet meer uit, maar Con was han dig. Hij kocht groen vilt, bracht dat naar moeder en vroeg of zij dat voor hem wilde knippen. Want je weet, wat naaien betreft, staan de vrouwen en meisjes boven aan. Moeder knipte het stuk vilt zo, dat het de hek tafel op een smal randje na bedekte. Con plakte het stuk erop en kijk, de tafel v/as niet meer te herkennen. Hij had 'zelfs een beetje het aanzien van een bureau ge kregen. Toen zette Con netjes zijn boeken erop, een presse-papier, die hij eens van zijn oom gekregen had en een lijst met een foto van zijn klas erin. Con glunderde. Hij kreeg er plezier in. Hij zou niet eens meer een echt schrijfbureau willen hebben. Maar er ontbrak iets aan. En wel het belangrijkste: een inktpot. Zo'n gewone fles vond hij met leuk. Ook daar wist Con, na enig naden ken, raad op. Hij ging er zelf een maken. Hij zaagde twee plankjes, van ongeveer 1 cm. dikte in de vorm zoals op fig. 2b te zien is. De doorsnede was 20 cm. Toen zaagde hij een van die ronde plankjes in stukken, zoals te zien is op fig. 2a. Deze losse stukken plakte hij op het eerste plank je. Op fig. 2c kun je zien, hoe de verde ling van de holte voor het inktpotje en de riggels voor de penhouders, werd. Con was vrij gauw klaar. Het viel hem niet moeilijk. Een glazen inktpotje had hij nog. Toen al les klaar was, schuurde hij het hout mooi glad en beitste het. Hij/dacht er nog even aan om drie kogeltjes onder het geheel te plakken, by wijze van voetjes. Maar och, dat was niet nodig vond hij. Even later prijkte de inktpot in al zijn glorie op het „schrijfbureau". Con moest die dag heel wat pluimpjes in ontvangst nemen. VOORJAARSBODEN. DE MOUNT EVEREST EN DE CHJMBORASSO. Als de hoogste berg ter wereld geldt ge woonlijk de Mount Everest in het, Hima- layagebergte. Dat is ook zo, als je de hoog te, zoals gewoonlijk vanaf de zeespiegel meet. Maar de aarde is een naar de polen afgeplatte bol. In de buurt van de pool is dus de afstand van de zeespiegel tot aan het middelpunt der aarde, kleiner dan aan de equator. Als we nu de hoogte van de bergen van af het middelpunt der aarde zouden meten, dan zou de CWmborasso in de equator, de hoogste berg zijn. De top van deze berg reikt namelijk 4000 meter hoger boven het middelpunt der aarde, dan de Mount Eve rest Sven Hedin. Ieder kind kent de naam van Sven Hedin. Als ze niet een van zijn boeken gelezen hebben, hebben ze toch wel eens over hem horen vertellen. Sven Hedin is een Zweed. Hy bezocht het gymnasium. Toen hy 10 jaar was, begon hij al de verschillende ster ren astronomisch op te tekenen. Astronomie wH zeggen: sterrenkunde. Als jongen droomde hij al over het ontdekken van de Noordpool. Toen hy afgestudeerd was, kon hy een betrekking Inrijgen als onderwijzer te Bakoe, aan de K" spische zee. Dat was een eindje uit de richting, hy wilde immers naar de Noordpool! Maar dat nam niet weg, dat de Kaspische zee een eind weg was, en het zou een lange reis zijn, waar hy" veel te zien zou krijgen. Zo besloot hy de betrekking aan te nemen. Van zijn eerst- verdiende geld maakte Sven Hedin een tocht door Pemë. Dat was in het jaar 1886. Hij zag daar zoveel moois en interessants, dat hy - dat land niet meer vergeten kon. Na "deze avontuurlijke reis kon hij 't in zyn geboqrtestad Stockholm niet meer uit houden. Gelukkig werd hij in 1880 uitgeko zen om als tolk met een Zweeds gezant schap mee naar Perzië te gaan. Toen hij daar zijn werk voor het gezant schap gedaan had, trok hij op zyn 'jentje verder het land in. Van de Zweedse rege ring had hij geld gekregen. In 1891 keerde hij van deze reis terug. In 1893 ging hij weer naar Azië. Voor de eerste keer trok hij over het „dak van de wereld", het pla teau, vanwaar het Himalayagebergte uit gaat. t Al dezer'reizen, waren met ongevaarlijk. Sven Hedin, heeft dat ook in zyn verschil lende .reisbeschrijvingen gezegd. Vooral heeft hijjvaak gebrek aan water gehad. Maar <Sven Hedin was in hart en nieren een ontdekkingsreiziger, hij was voor geen kleintje vervaard en niets was hem te veel. Hy was tevreden als hij iets kon doen voor de wetenschap. In zymdooek „Van Pool tot Pool", be schrijft hy een reis om de wereld. Op deze tocht heeft hij niet minder dan 70 000 kilo meter afgelegd. Hij bezocht Duitsland, Oostenrijk, Turkije, Perzië, Indië, Oost- Turkestan, China, Japan, Australië en de Soendaeilanden. Een vantde meest interessante reizen die hy gemaakt,heeft, was zyn tocht door de Gobi-woestijn, In zijn boek spreekt hij van „De" raadselen van de Gobiwoestyn". Op deze -tocht werd Sven Hedm vergezeld van nog twee sZweden, i r r &TC r) Het-avontuur op het „wande- ~6j lende >meer." 'Een'ftieer dat wandelt? Het is het Lap- Nor meer, het meer waarin de geweldige rivier de ^arirn van Midden-Azië uitmondt, en dat omgeven is door de grootste woes tijnen. Het is ongeveer 600 jaar geleden dat Europa door"tcedoen van Marco Polo voor het eerst 'van dit meer hoorde. Dit meer verplaarite "zich van tijd tot tijd. Niet zo maar ïneén,^, natuurlijk, maar in de loop der eeuwen. S.ven Hedm heeft vanaf zyn jeugd dit raadsel al op willen lossen. En op zijn oudq dag is het hem gelukt, Hy heeft op zijn laatste tochten heel wat be leefd. Hy verfeit daarover het volgende: 1 16 Mei* konden we eindelijk, toen we uit onze tent kropen, een interessant en eigen aardig landschap zien. In het Westen lag het Noordelijk deel van het beroemde meer, als een bëai^Er vlogen krijsend een paar meeuwen 'over onzé tent; ze waren boos én verschrikt' oyêr de komst van mensen. Er v/as in de "ayitfek geen' plantengroei te be kennen". Alles 'was kaal en doods. We had den het plan* om. met onze kano's het meer op te gaan.' Onze mensen dachten dat we bij rustig.weer 50 kilometer per dag zou den kunnen roeienl Als we maar niet, door een storm" warden" overvallen! Dan waren we verloreiiii- - Ik wilde 'te/weten komen, of de vorm van het meer in drie jaar veranderd was. 's Middags ging de wind liggen en gin gen we met onze kano's op weg. Er heerste een sprookjesachtige stemming over -het meer. De oppervlakte van het meer was zo glad als een spiegel. Er zwommen een paar eenden en we hoorden een paar meeuwen en andere zeevogels krijsen. Hoe verder we naar het Zuiden kwamen, hoe ondieper het meer werd. Op het laatste gingen een paar van mijn mannen te voet door het meer en trokken de kano's achter zich aan. We za gen ook heel vreemde vissen. Die sliepen rechtop in. de zon, Eén was wel een' meter lang. Na enige tijd veranderden we onze koers en voeren nu in' Noordelijke richting. Het meer werd weer* dieper, zodat "de lo pers weer in hun kano's konden stappen. Bij een eilandje aangekomen, stopten we, trokken de kano's aan land en maakten het ong gemakkelijk voor de nacht. Eerst leg den we planken op de grond, daaroverheen zeildoek" en dekens. Een vis, die we gevan gen hadden, werd gebakken en een van ons,zette koffie. De volgende dag gingen we weer op stap. d.w.z. met de kano's 't meer op. Lang zamerhand! werd het weer heel ondiep. Op verschillende plaatsen onderzochten we het slib van de bodem, 's Avonds konden we genieten van een prachtige zonsondergang. De dag daarop voeren we nog rond op het meer. Nadat we ons ervan overtuigd had- den," dat er niets bijzonders meer te bele ven was, gingen we naar het Noorden te- rag. Mijn droom, het bevaren van het „wan delende Meer", was in vervulling gegaan. In Tibet Sven Hedin heeft op zijn tochten ver schillende keren geprobeerd om Lhasa, de heilige stad van Tibet, waar geen vreem deling mag komen, te bereiken. Maar hy werd steeds weer tegengehouden door ge wapende troepen, die hem beleefd aan zyn verstand brachten, dat de Dailai-Lama, de heerser van het land geen vreemdelingen wenste te zien. Eén keer zei zo'n hoofdman zelfs tegen hem: „Als U nog een stap ver der doet, gaat Uw hoofd ei af!" Tóen Sven Hedm later toch naar het Zuiden trok, werd hij verschillende keren door soldaten te- gehgehouden. Het land wilde geen vreem delingen zien. Sven Hedin heeft ook eens een tocht naar Turkestan ondernomen in opdracht van de Chinese regering. Hy werd toen vergezeld door twee leden van zyn staf, een Chinese sterrenkundige, vier Chinese bedienden en twee Mongoolse gid sen. Ze hadden een personenauto en drie vrachtaufto's by zich en later gebruikten ze ook kamelen. Sven Hedin en zyn mannen zijn ook eens een keer gevangen genomen door Chinese soldaten in Korea. Dat zijn angstige da gen voor hen geweest. Zy -zyn verschillen de malen ternauwernood aan de dood ont snapt. Tenslotte zijn ze door een Russisch generaal gered. Een andere keer werd het kamp door ro vers overvallen. Ze gingen er vandoor met geld, wapens en instrumenten. Sven Hedin is onlangs 75 jaar geworden. Hij richtte zyn leven naar de leuze: „Hy, die volhoudt, kan alles bereiken." Hy spreekt acht talen. In de zaal van het paleis in Brits-Indië voelt hy zich evengoed Sven Hedin schrift was ook nog leesbaar. Volgens een bekenden professor dateren die geschriften van 100 jaar vóór Christus. Ze zijn niet ver rot, omdat zei in droog,.zand hebben gele gen, en droog zand is.een van de beste be schermingsmiddelen tegen verrotting. Er wordt in verteld over oorlogen met de Hun nen. - Sven Hedin heeft een paar heilige ste den, waar geen Europeaan mag binnentre den, gezien. Hij had zich verkleed als Oos ters pelgrim. Als schaapherder heeft hij honderden mijlen afgelegd in Tibet, waar nooit een blanke wordt toegelaten. In Lo- sar heeft hij de viering van het Nieuwjaar meegemaakt en tegelijkertijd een uitvoe ring bijgewoond van de bekende duivel- dansen van den Groot-Lama. Jullie weet toch wat een lama is, hé? Het is een Boed- i De rovers bij Tao-Tao-Shoei, Zij houden de auto van de expeditie aan. Maar tenslotte laten ze zich fotograferen en wijzen zelfs de weg zonder iets geroofd te hebben. thuis, als in de tent van een pelgrim in Tibet. In Stockholm heeft hij een huis. Hij heeft de inrichting bijna helemaal zelf ge maakt, o.a. heeft hij de schetsen voor het behang ontworpen. De muren van de hall zijn versierd met een fries, die het leger van een kameelkaravaan laat zien. Aan het hoofd van die karavaan, gaat een man, die de kop van Sven Hedm heeft. De koe pel van de hall heeft een geschilderde ster- renhemeL Verder kun je daar kaartschil- derijen van Europa, Azië en een deel van Afrika zien. De plaatsen waar Sven Hedin geweest is, zijn aangegeven. In de hall is ook nog een grote model van een Chinese tempel, die hij in Azië cadeau gekregen heeft. ha China heeft hij een aantal manuscrip ten gevonden, die op houten stokken ge schreven waren. Waarschijnlijk zijn het mi litaire rapporten. Zo'n boek bestaat uit 78 houten bladen die door een touw verbon den zijn. De knopen van het touw moeten er ongeveer 2000 jaar geleden ingelegd zijn. Ze konden nog worden losgemaakt. Het distische priester in Tibet. Ook heeft hy de slapende Chinese stad Loe-Lan, dicht bij de woestyn van GobL bezocht. Daar vond hy een stuk papier dat 1700 jaar oud was, het oudst stuk beschre ven papier dat er in de wereld bestaat. De Grote Karavaan, die in 1927'28 on der leiding van Sven Hedin, dwars door Azië trok, bestond uit niet minder dan 3öu kamelen, die het hebben en'fhotxèn eh de wetenschappelijke uitrusting van een groot gezelschap geleerden droegen. Eu-was een fotograaf bij met filmtoestellen. En deze filmman heeft heel wat indrukwekkende momenten vastgelegd. Er is dan ook een film gemaakt, die de „grote Karavaan heet. Op die film kryg' je een goed denkbeeld van het leven van de karavaan, het kame- lenoproer, de zandstormen, die de karavaan bijna vernietigden, het leven van de een zame Nomaden enzovoort. - Ja,* Sven. Hedin is, éèn groot man. denk nog maar veel aan zyn. woorden:,,,! die volhoud tvkan .alles bereiken. De jager Asean Bai met een goudfazant. Assan Bal was een trouwe gids de expeditie.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 8