CHURCHILL NOGMAALS OVER DE NEUTRALEN „Orthodoxe neutraliteit komt agressors ten goede" EERSTE BLAD STADSNIEUWS Maandag 1 April 1940 93ste Jaargang. No. 22440 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KOftTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Activiteit aan het Westelijk front Karelisch-Finsche republiek gevormd Niéuwe Chineesche (regeering' te Nanking België Frankrijk Spanje Portugal Engeland Noorwegen Sovjet Rusland Vereenigde Staten De opvouwbare fiets Deze courant verschijn; dagelijks, met uit zondering van Zon- eo Feestdagen. Trijs per kwartaal f 2.—; franco per po9t f 2.50. Trijs per week: 15 ets; Afzon derlijke nummers 4 ets. Abounemenlen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor liet eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur' aan liet Bnreau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór ft uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prfjs der Advertentiën: van 15 regels 11 53; tedere rogel meer 10.30; in het Zaterdajrnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f (X35 Reclames f0.75 per regel. Incassokosten?»cis.; pos {.kwitanties 15 ets. Tarieven van advertentiën bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen I Ü.5U t/m. 15 woor- - den; f 0.75 t/m. 25 woorden Kik woord meer 5- cent tot een maximum van 30 woorden. '6 Woensdags: Kleine Advertentiëutot 25 woor den i'0.25, mits vóór Dinsdagavond Guur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën f 1.uü, indien niet .vóór Vrijdagavond G uur bezorgd. Jn een radioredevoering heeft Churchill Zaterdag gezegd, dat het Britsche rijk en de Ftansche republiek thans in een onver breekbare eenheid zijn verbonden, zoo dat hun hoog doel kan worden verwezenlijkt en een geweldige vooruitgang bereikt in bijna iedere richting. Tot nu toe is de tijd aan onze zijde geweest, doch de tijd is een veranderlijke bondgenoot. Het komt mij voor, dat een verscher ping van den strijd verwacht moet wer-- den. Wij zijn zeer zeker geenszins ge neigd daarvoor terug te deinzen. Wij verkleinen onze taak niet. Wij weten, dat van de Britsche cm Fransche naties groote inspanningen zullen worden ge- eischt. Onze bronnen zijn, wanneer zij eenmaal ten volle tot ontwikkeling zijn gebracht, zeer veel ruimer dan die van den vijand. De Franschen en Britten zijn tezamen 110 miilioen personen, tégenover i70 'miilioen Duitschers, want óp de 16 miilioen, die door bruut; geweld1 worden onderdrukt, is niet te rekenen. V aak'wordt m ij - géVïil^d-'Óif^Ëte ?pOf Jog lang of kort zal d'urem 'Het 'zóu een zeer korte oorlog kunnen zijn misschien zou er geen oorlog zijn ge weest indien alle neutrale staten, die onze overtuigingen ten aanzien van fundamenleele zaken deelen en open lijk en in het geheim met ons sympa- thiseeren met ons tezamen zouden, hebben gestaan. Wij hebben daarniet op gerekend en zijn daarom niet onthutst. Wij. vertrouwen op God. Het feit evénwel, d'at vele kleine staten van Europa geterroriseerd worden door nalionaal-soeialistisch geweld en bru taliteit cn Duitschland' materiaal moeten leveren voor d'en modernen oorlog, zou de geheele wereld kunnen veroordeelen tot een langdurige beproeving met ernstige gevolgen in vele land'en. Daarom kan ik niet verzekeren d'at de oorlog kort zal zijn en nog mind'er, dat hij gemakkelijk zal- zijn. Ten aanzien van de buren van Duitsch land1, zeide Churchill, dat hun gevaren en hun standpunt worden begrepen, doch dat het niet juist zou zijn of in het algemeen belang, dat hun zwakheid de kracht der agressors zou voeden en den beker van den menschelijkeo vijand tot overloopens toe zou vullen. Er zou geen recht kunnen zijn, aldus Churchill, indien in leven en dood de agressor ieder gevoel van memsche- lijkheid' zou vertrappen en degenen, die hem weerstaan verschriktzouden blijven in de flarden 'van geschonden wettige over eenkomsten. - Vervolgens sprak de minister over de verschrikkingen van den oorlog ter zee, Waarbij hij opnieuw zeide, dat in d'e Brit- sche en Fransche convooien veiligheid' te vinden, is. Slechts een op.de 800 neutrale schepen, die ouze bescherming hebben ge zocht, is tot zinken gebracht. Bijna 200 neutrale schepen zijn vernietigd en bijna 1000 neutrale zeelieden vermoord bij de poging van Hitier al degenen, die handel op d'e Britsche eilanden willen drijven, te terroriseereïi. In de laatste veertien dagen zrjn 14 neutrale "schepen tot zinken ge bracht cn slechts één Britsch. schip. Ten- slotje zijn wjj zijn vijanden. Een dergelijke' vornv van oorlogvoering is niet toegepast' sind's de onderdrukking der zeerooverij en liet is een monsterach tige macht, die de neutralen, welke het méést hebben geledén en nog lijden, moe ten voedten niet middelen voor een toe komstige agressie. Dit is een macht, waar voor zij moeten huigen en tot welker over winning zij gedwongen zijn bij te dragen, hoewel zij Welen, d'at de overwinning van die macht hun eigen slavernij zou beleê- kenen. Nog gisteren hebben ïN'edcrlandsche .vliegers, ter wijl or varenden van eeu Eugelsche duikboot acht uitgeputte Ne derlanders, die, na zes dagen in een open boot te hebben rondgezwalkt op brancard's aan land droegen, in naam van een strikte en onpartijdige ortho doxie een Engelsch vliegtuig, dat ver dwaald -was, neergeschoten. Ik maak den Nederlanders, onzen dapperen bondgenoot en uit vroeger dagen, geen verwijt: Mijn sympathie gaat uit naar hen in hun gevaren en hun benard heid, terwijl zij met den tijger in één kooi wonen. Doch wanneer men ons vraagt de inter pretatie der neutraliteit, die alle voor deden aan den aanvaller toekent en alle nadoelen te aanvaarden op reke ning van de verdedigers der vrijheid schrijft, dan herinner ik aan de woor den van Lord Balfour; „Dit is een -merkwaardig slecht opgezette wereld, maar niet zoo heel erg .slecht opge zet". Doch al deze wandaden op zee ver- ^leÓTceit'^óór'^dé^ laaghartige' "liehauileliag van hulpelooze Tsjechen en Oostenrijkers en zinken in het niet hij den weerloozen doodstrijd van Polen. Mm het lot van Polen voor oogen vra gen ged'achtenlooze mensclien niettemin soms: „Waar vechten Engeland en Frank rijk voor?" ik antwoord daarop; „Als wij den strijd zouden staken, zoudt gij weldra antwoord op uw vraag krijgen". Wij zul len dezen oorlog voortzetten, waartoe hij ons ook mag leiden, doch wij wenschen het terrein van het conflict niet uit te breiden. Bij het uitbreken van den ooriog wisten wij niet, of Italië niet onze vijand zou zijn. Aan het Westelijk front is alles rustig en' ter zee ot in de lucht is niets ge beurd, doch meer dan een miilioen Duit- sche soldaten, met inbegrip van vrijwel .al hun actieve en gepantserde .divisie-s, staan gereed', om langs de grenzen van Luxemburg, België en Nederland binnen enkele uren na het bevel, hun slag te slaan. Elk oogenblik kunnen deze neutrale lan den geplaatst worden tegenover een la wine van staal en vuur. De beslissing ligt in de handen van een enkelen man. Tusschen de Saar en de Vogezen heeft weer groote bedrijvigheid - gelieerscht. Gis terochtend in de vroegte hebben de Duit- sobers een aanval ondernomen op een Fransche post in de buurt van Nied. De Duitschers werdén evenwel teruggedreven met verlies aan manschappen. Voorts heb ben de Duitschers- ha voorbereiding door de artiiierie twee vlak bij elkaar gelegen Fransche buitenposten aangevallen. Beide aanvallen werden afgeslagen en dé Duit schers leden verliezen. Wegens 't slechte weer was er weinig bedrijvigheid in dé lucht. Bevestigd wordt, dat Duitsche vliegtuigen Vrijdag j.l. op de Noordzee een Fransch oorlogsschip hebben aangevallen. Bij de verschijning van een Fransche kustpatrouil- le, zoo verklaart men hier, trokken dé Duitsche machines echter af. De legerberichten' maken melding van verhoogde activiteit van de arlilleirie en enkele plaatselijke botsingen van vèrken- ningspatrauilles. •Het Duitsche legerbericlit deelt medé, dat krijgsgevangenen gemaakt zijn. Luehlgcvcchlcu. Het D.N.B-. meldt: Opi 31 Maart zijn hoven liet Westelijk front een. aantal luchtgevechten gevoerd. Duitsche jachtvliegtuigen die de grens be waken, zijn op verscheidene plaatsen slaags geraakt met de modernste Fransche viieg- vliegtuigen. In totaal hebben 25 Messcr- schmidt-toestellen tegen 36 Marane. vlieg-, tuigen gestreden. Zeven Fransche vliegtui gen werden omlaag geschoten, zonder dat een Duitsch vliegtuig verloren ging. Dc ecrslc Tsjechen naar Frankrijk. Binnenkort zullen 'de eerste, in Engeland gerecrufeerdo Tsjechische vrijwilligers naar Frankrijk vertrekken. Bij het uitbreken van den oorlog hebben zij zich gemeld voor mifi'a dienst. Duitsche vliegtuigen bij de Shctlandcilandcn. Britsche gevechtsvliegtuigen -hebben gis teren een Duitsch vliegtuig wérdreven, dat de Shcllandeilanden naderde; Er werden geen bommen uitgeworpen.' Eén ander vlieg tuig, waarvan men gelooft, dit het Duitsch was, is boven de Orkadeii gezien. Hel werd' door luchtafweergeschut verdreven. Ontmoeting, tusschen Briiscb en Duitsch vliegtuig. Ecu Britsch gevechtsvliegtuig, dat gis termiddag ten Oosten vahnde kust van Suffolk op patrouille was, heeft een ont moeting gehad met een Duitsche machine, welke 30t- meter beneden/het Britsche toestel vloog. De Engelschrtmn achtervolg de den Duitscher en schéén de machine te treffen, want het Duitsche toestel vloog 'laag hoven het zee-oppervlkjc in Oostelijke richting weg, in kennelijk onklaar geraakte positie'. '-' V&; lievig geschutvuur op zee. Zaterdagmiddag werd mt verscheidene plaatsen van Noord1 Sleesjvijk van oen heviq kanonvuur melding gemaakt, komen de uit de richting Helgoland:/ De opperste Sovjet heeft eenstemmig het voorstel van Sjdanof oiu als twaalfde republiek van de Unie der Sovjet-republie ken, d'e Karelisch-Finsche republiek te stichten. Deze omvat de öUde autonome republiek Karelië en de bij liet Finsch- Russische verdrag verkregen, gebieden, be halve een strook, welke aan Leningrad grenst. ,;;.i De grondwet zal worden, gewijzigd ten einde de Karelisch-Finscherepubliek in de federatie op te nemen.;: Te Nanking is Zaterdag de. nieuwe regee ring Wang Tsjing 'V/ei -gé^aHéei-cL Wang Tsjing Wei is beëedigd in zijn dr.e functies, namelijk die van waarnemend pre sident, van minister-president en van mi nister van marine. Wang Tsjing Wei zeide o.a.: Vandaag is dc nationale regeering naar Nanking te ruggekeerd om in de plaats te komen van het bewind van Tsjang Ivai Sjek te Sjoen- king. Amerika erkent sleelits de re geering te Tsjoenking. Cordell Huil heeft verklaard, dat het van zelf sprak, dat de Vereen igde Stalen de nationale Chineesche regeering te Tsjoeng- king zouden blijven erkennen en niet de onder Japanseha controle staande regeering te Nanking. Hij voegde hieraan toe, dat de instelling van het regime le Nanking lijkt op een ver dere tenuitvoerlegging van het programma, volgens hetwelk een land door geweld zijn wil aan een buurstaat wil opleggen en een groot gebied van de normale betrekkingen met de rest der wereld wil afsluiten. Avontuur van Belgischen treiler. Te Oostende wordt bij geruchte verno men, dal een Belgische treiler, die vischte op fle Noordzee, met mitrailleurs is bescho ten door een vliegtuig. Twee torpedoboot- ja«érs openden het vuur op het toestel, waardoor het gedwongen was te vertrek ken. Francois Poncct naar Parijs. Francois Poncet, de ambassadeur van Frankrijk in Rome, is. naar. Parijs vertrok ken, teneinde persoonlijk in contact te trc- cién mei dc nieuwe Fransche regeering. Wcygaiul in Parijs. De Fransche minister van defensie, Da- ladicr, heeft Zaterdag een onderhoud gehad met generaal Woygand', den opperbevelheb ber d'er Fransche troepen in het Nabije Ooslen. - Overwinningsfeest. In geheel Spanje wordt do eerste ver jaardag van Franco's overwinning gevierd. Valencia, Barcelona, Madrid en de groote steden in dc provincie zijn met een zee van vlaggen getooid'. AVai gebeurt er in Macao? 1 lavas meldt uit Macao: Be Piórtngeesclie "autoriteiten spreken het Reuter-bëricht legen, dat Japan van Por tugal zou hebben verlangd', dat to Macao het Japan'sche militaire geld circuleert en dat de' Japanners het recht krijgen huis-' zesting te verrichten in Chineesche scliolen ter bestrijding van anti-Japansche propa ganda Minister Gilmour overleden. Sir John Gilmour, de minister voor de scheepvaart, is Zaterdag te Londen plot- selmc overleden. Het Ecgclsche parlement morgen bijeen. Morgen komen de beide huizen van bet parlement na het Paaschreces weer bijeen. Verwacht wordt, dat Chamberlain dan een verklaring zal afleggen over de recente ver gadering van den oppersten oorlogsraad, tenviil hem tevens de vraag gesteld zal worden, of hij beschikt over inlichtingen ever de recente besprekingen tusschen Hit- Ier en Mussolini. Men denkt, dat Halifax een gelijke verklaring in het lioogei'huis zal afleggen. Natiucaal-socialisten gearresteerd. Tijdens een vergadering van nalionaal- socialisten te Aarlius werden ongeveer hon derd deelnemers door de politie gearres teerd, omdat zij in uniform waren gekleed, hetgeen verboden is. Later werden zij weei vrijgelaten, met de verplichting een jas aan te trekken, zoodat de uniform niet te zier was. De begrooting. De begroeting van de Sovjet-Unie raamt de inkomsten voor het komende belasting jaar op 182.200 miilioen roebel en de uitgaven op 179.700 miilioen roebel, waar van 57 milliard' bestemd is voor de lands verdediging. Diiitstbc propaganda. De Anierikaansche autoriteiten bereiden een gedetailleerd rapport voor over de Duitsche propaganda jegens dc Vereenig- de .Slaton aldus meldt de -Washinglousclio' correspondent van de New Vork Times? Dit feit wordi door gezaghebbende kringen in liet licht gesteld als antwoord op het Duitsdie witboek over do verantwoordelijk heden van de Vercenigdc Staten in den oorlog in Europa. Dit rapport zal ontle dingen bevallen van documenten, publica ties cn geïnspireerde artikelen, benevens van radiolezingen, die ten doei hebben in vloed uit te oefenen op de .Amerikaansdie moening, or daar verdeeldheid in le zaaien. Men laat zelfs doorschemeren, „dal een publicatie van dit rapport mogelijk is. Hef Aincrikaauscbc publiek en <lo oorlog. Volgens het instituut van dr. GaJIup lot peiling van de openbare meening, wil 84 pet. der Amerikanen een overwinning der geallieerden. Eén pet. wenschl een Duit sche zege en 15 pet. hééft geen mceniug. Manoeuvres der Araerilcaanscbe vloot. Vandaag en morgen vertrekken van San. Pedro, San Diego en Hawaii 130 Ameri- kaansche oorlogsschepen ,die zullen deelne men aan belangrijke manoeuvres, welke tot 15 Mei duren. Bij deze manoeuvres komen 43.000 offi cieren en manschappen van 500 vliegtui gen, 11 slagschepen, 12 zware kruisers, 3 vliegtuigschepen en 65 duikboolcn in actie. Ecu uitvinding van den lieer J. J. Peereboom. Het is reeds 24 jaar geleien, dat onze stadgenoot, de heer J. J. Poereboom, be gon met liet- zoeken naar décoplossing van het vraagstuk; De opvouwbare fiets. .Dat vraagstuk is., vrfy be J an g rij lc^ De fiets neemtbetrekkelijk veel ruimte in/ vóóraf in eeii trapportaal van een bovenhuis en ook bij liet vervoer. Van militaire zijde heeft men ook steeds belangstelling gc toond voor de kwestie van de opvouwbare fiets. De heer Peereboom meende 24 jaar ge leden reeds de moeilijkheden te hebben overwonnen en vroeg en-verkreeg in der landen patent op zijn uitvinding. Maar de practijk wilde er niet aan. Onze stadgenoot bleef echter zoeken en nu meent hij de oplossing te hebben gevonden. De opvouwbare fiets volgens de ver beterde constructie, is ons geloond. In een handomdraai kan het stuur met behulp van een vleugelmoer, een halven slag- worden omgedraaid; twee schroeven, in het midden van de horizontale en van de schuine buis van het frame houden een huls op zijn plaats. Verwijdert men die, dan kan men het frame dubbel slaan, om dat in beide buizen een scharnier zit. De fiets wordt op deze wijze precies tot dé helft van haar lengte teruggebracht en is hierdoor b.v. makkelijk do trap op te dragen. De fiets met scharnieren is flink stevig. Men heeft zelfs met drie man op het rij- Onze stadgenoot de heer J. J. Pccre- boom met zijn verbeterde opvouwbare fiets. wiel gezeten en ondanks deze overbelas ting hield zij het uit. Naar de heer Peereboom ons verzekerde^ zullen dé meerdere kosten hij het aan schaffen van een opvouwbare fiets zeken beneden de f10 blijven. Vooral het vinden van de juiste schar- nierbeweging van de schuine buis van het frame heeft den uitvinder veel hoofd brekens gekost. I Ook op deze verbeterde uitgave van dé opvouwbare fiets is patent aangevraagd. vyi -v x '•-■F, .x-V-y, Zó in de mooie 'rechtzaal van het kanton Zaterdag in een buitengewone zitting mr. fier in verhand met liet bereiken van den Achter de tafel v.l.n.r. mr. J. G. tonrcchlcr-plaatsvervangers; mr. R. 11. H. mr. P. B. Cos, kantonrechter; staande Kavelaars j mr. dr.- ir. M. M. van Praag gers. Staande voor liet raam deurwaarder 'Van .achteren ziet men v.l.n.r. le rij: dr. E. L. J. van Haaren; 2e rij mr. G. P. van Bochove; 3e rijdo notarissen P. gerechtsgebouw aan de Lange Haven nam M. J. C. M. Kavelaars afscheid als grif-" pensioengerechtigden leeftijd. Wiltkampf en mr. .\J. M. van Vel zen, kan-' F. H. M. Grasso, ambtenaar van' het 0; M.; de scheidende griffier mr.' M.' L C. M. en D. Bakker, kantonrechtcr-plaatsveryaa- Jac de Groot." mr. N. J. Post en de burgemeester, mr. M. Hovmgh, mr. P. M. J. Nolet en mr. Schaberg en J. F. \V. Meijer.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1