ENGELAND EN DE NEUTRALEN Economische oorlog wordt met volle kracht voortgezet EERSTE BLAD Woensdag 3. April 1940 938te Jaargang. No. 22442 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTEt HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). BUITENLAND De bekynglrfjike rexlé vm Chamberlain, giMereoi la het Lagerhuis uitgespirtoben «aa toocr een groot déal needs ia ons blad van gisteren npgenoman, bevatte om na dere, hoewel niet veel nieuws bevattende juSteénzettimgi van bet Britsche standpunt ten aanzien van dé' kwestie -der" blokkade 2ri verband met den handel de» neutralen. Diit gedteelte van de rede laten wij hier rteemaals volgent Wanneer wij, aldtujs de premier, den - oorlog tot een eindfe willen brengen met aoo min mogelijk vernieling en ontwrichting van onze gemeenschappe lijke, geestelijke en materieel© bescha- tv3ng, dan moeten wij Buitsehland ai- snijden van de materialen, die het meest essentieel zijn voor dié voortzet ting van zijn agressieve politiek. Die geallieerden zijn derhalve vast besloten den economischen oorlog voort te zet ten tot het uiterste van hun vermogen. Iedere hulp, die de neutralen Dmilsch- land zonden kunnen geven, zon, wanneer slj ver genoeg werdi doorgevoerd, hen tenslotte verantwoordelijk kunnen stellen Voor het afzichtelijke lot, dia,t den vori ge® slaohtoiffers van dte Duitsche politiek fen deel is gevallen, "Sprekende over den Britechen handel "ïaofdie neutrale naburen ^van- Dfcütsehland jfeïdle Chamberlain, dat zij moesten inzien,- &t Engeland er niet in kan toestemmen Voor hen die producten beschikbaar te Stelten uit bronnen in hleit Bjritsoh© rijk, .tenzij de neutralen in ruil de waarborg geven, diat zjj hun toekomstigien handel ïnet Diuitschland zullen beperken. Die geallieerden zijn vastbesloten van het wapen der macht ter ztee inten- sierver gebruik te marken." Britsche oorlogschepen hebben reeds zekere practische stappen ge daan am tusschenbeide te komen in den mbelemmerden doorvaart van Dmtsche vrachtschepen uit Scandiria- viê. Deze operaties worden uitgevoerd, dicht bij de Dtuitsche vlootbases, het geen wederom aantoont hoe hol het Buiitsche gepoch is, dlat de controle over de Noordzee in Dimfscho han- dlen is overgegaan. Chamberlain zeide aan het slot van zijn redes De aandacht der geallieerden is ook ge trokken op de mogelijkheid, dat Duitsch- land wellicht wegen gevonden, heeft om .zijn voorraden te vergroolen uit neutrale bronnen langs wegen, die alleen over land gaan en tot dusverre nauwelijks gebruikt (werden. Wij hebben, aldus dé premier, den toestand nauwlettend overzien en zijn voor nemens maatregelen te nemen. In dit ver band herinner ik er aan, dat Engelsche beliepen kort geleden in de wateren van het Verre Oosten Sovjet Russische sche pen hebben aangehouden, die er van ver dacht werden contrabande te vervoeren, bestemd om via Wladiwostok naar Duitsch- land vervoerd te worden. Welke de toekomstige houding van En geland zal1 zijn, is ook uit deze rede met af te leiden, hetgeen overigens niet de bedoeling kan zijn van Chamberlain. Engeland is in oorlog en zal zijn oog merken mot bloot leggen. Of het dus voor ae neutralen en liun handel er slechter of oeler op zal worden, moet worden af gewacht. •i WtI Chamberlain ten aanzien van den Britschen handel positieve dingen ge- zegd. Do neutralen kunnen voortaan alleen r jChe pioducten krijgen, indien zij hun handel met Dmtschland beperken. Het is Jogisch, dat de Duitsclie pers hiertegen- pver stelt, dat het practisch onmogelijk is Europa at te snijden van een land, öat zulk een belangrijke industrieele positie inneemt als Duitsclïland. Een objectief commentaar gaf de „Po- polo di Roma" in de volgende bewoor dingen i Engeland geeft er, alles wel beschouwd, de voorkeur -aan voorloopig tegen Duitsch aard alleen een economische oorlog to Voeren, waarbij het poogt DuilschlancT on der druk en door handelsovereenkomsten van de neutrale Janden, te isoleerem en op deze wijze, mede door de verwerving van grondstoffen op de Europeesche mark ten, voor Engeland het leeuwendeel te reserveeren. Duitsche luchtaanval op Scapa Flow Officieel wordt van Britsche zijde mede gedeeld; Duitsche vliegtuigen hebben, gisteren bij het vallen, van den avond' een aanval ge daan óp Scapa Flow. Zij werdén verdre ven door het vuur' der schepen en batte rijen. Er -werdé® bommen uitgeworpen, waarvan een op den oever is neergekomen. Geen enkel schip werd1 getroffen of be schadigd1.. Men gelooft, dat een der Duitsche vlieg tuigen is omlaag geschoten. Het D.N.B. seinde gisteravond: Duitsche Heinkel-vliegtuige® hebben we derom een bezoek gebracht aan de Brit sche vlootbasis Scapa Flow. De eerste Duitsche vliegtuigen bevinden zich op het oogenblik reeds weer boven de Duitsche bocht. Volgens tot nu toe ont vangen dkaadlooze mededeelingen zijn ver scheidene Britsche oorlogsbodems met bommen van groot kaliber aangevallen. Eenigo schepen hebben voltreffers gekre gen, andere oorlogsbodems werdfen door bommen, welke in de onmiddellijke nabij heid1 ontploften zwaar beschadigd!. Een schip maakte slagzij, van een ander stegen dikke rookwolken omhoog en was" een vuurgloed te zien. Omtrent den .aanval van de Duitsohe .vliegtuigen op Scapa Flow meldt* Reuter nader, dat het luchtalarm drie kwartier duurde. Een krachtig vuur van de Iueht- doelartillerie werd gehoord, gevolgd dooir het geluid' van ontploffende bommen. Vervolgens stegen Britsche gevechtsvlieg tuigen c-p ein blijkbaar trokken de aanval lers zich hierop iiaastig terug. Naar het geluid van de motoren te oordeelen, moe ten een groot aantal toestellen in d'e lucht zijn geweest. Een ooggetuige heeft een vliegtuig van den. vijand in zee zien storten, een andier heeft vijf of zes bommen in zee zien vallen. Twee burgers gewond. Volgens een Reuter-bericht van heden ochtend, zijn twee burgers door granaat splinters gewond, Menschen op den wal hebben verklaard, dat zij minstens vier vliegtuigar hebben gezien, die eenvoudig hun bommen uitwier pen en daarna zoo snel mogelijk wegvlogen. Geallieerde propaganda voor de neutralen. Officiee. wordt medegedeeld, dat de Britsche minister van inlichtingen Keith en zijn Fransche collega Frossard, in een gis teren gehouden bijeenkomst besloten heb ben tot practische maatregelen van samen werking lusschen hun beider departemen ten op ieder gebied, in het bizonder wat betreft de propaganda der geallieerden in de neutrale landen. Tevens is besloten, dat de ministers op gezette tijden, beurtelings te Parijs en te Londen, bijeen zullen komen. Britsche convooien aangevallen. Het Britsche ministerie van marine deelt mede, dat, vijandelijke vli-e ,cuigen gister middag Britsche convooien op de Noord zee hebben, aangevallen, doch door kanon vuur verdreven zijn. De vliegtuigen Meten tenminste tien bommen vallen, doch die troffen geen doel. De convooien zetten de reis voort Luchtgevecht boven de Noordzee. Drie Britsche machines, die patrouil leerden boven de Noordzee, hebben giste ren twee Duitsche bommeniweipers ont moet. Op zeven meter boven liet water oppervlak opende de eerste machine uit acht mitrailleurs het vuur op een Hein- kei, die met een salvo antwoordde en vervolgens geheel met vuren ophield. De Duitsche toestellen venrijderden zich over zee, doch de Engelsche machines hadden nog gelegenheid verscheidene doeltreffen de salvo's te lossen. Een piloot is in het been gewond. Kruisers slaags? D© bemanning van een Noorscli schip', dat gisteren te Bei-gen is aangekomen, h'eeft verklaard) op de Noordzee een gevecht, tussclien twee kruisers tie hebben gezien. Er werden 10 "tot 10 schoten gewisseld. Het Naorsohe schip voer echter op grooten afstand, zoodat de mannen het verloop van het gevecht niet konden volgen. Tegenspraak betreffende Duitsche onderzeeboot. Het D.N.B. meldt: Volgens een Reuterbericht gelooft de be manning vain het Britsche tankschip El Ciervo in de nabijheidvan Trinidad een Duitsche duikboot tot zinken, gebracht te hebben na 16 salvL Va® Duitschezijde wordt opgemerkt, dat zich in die buurt geen enkele Duitsche duikbóot heeft op gehouden. Als het" tankschip een duikboot heeft beschoten, is het geete Duitsche duik boot geweest. Nieuw Duitach. „Messerschiaitt- vliegtnig. - Het nieuwe .Messerschcmittjgèvechtsvlieg- tuig, waaraanin" de Duiisehe pers veel aandacht wordt hesteed, heeft den typenaam „Jaguar" gekregen. Het twee- motorigo toestel is reed's, met succes door prof. Messerschmitt boven, de' Noord tee in dienst gesteld. Het is voorzien van ver scheidene lichte en zware machinegeweren, heeft een bemanning varu vier koppen en is bestemd voor de-actie^ op grooten af stand. Russische oorlogsschepen in het Verre Oosten'patrouille? Twee Sovjet. Russische.oorlogsschepen zouden zijn waargenomen op-de route, die gewoonlijk gevolgd wordt .jdoor vracht schepen, die zich naar Wladiwostok he geven" zoo meldt bet Japahsche blad Hotsji. j Het blad brengt dit bericht jn ver band met de verklaring van den comman dant der Sovjet Russischè vloot,", die op 29 Februari aankondigde, dat dé Sovjet Unie zich mei geweld zóu verzetten tegen pogingen tot uitbreiding van de blokkade tot Wladiwostok. Van liet Westfrdnt - Het Fransdie legerbaricht van gister avond luidt: N „Ten Westen van de Vogezen vrij veel vuldige artilleriesalvi. Onze jachtvliegtui gen zijn vele malen met de Duitsche lucht macht slaags geraakt. Bij deze gevechten zijn twee twee-motorige toestellen van den vijand zeker -neergeschoten. waarvan één op ons gebied' en eeu derdejwaamchijn- Irjk. Een onzer-jagers is niet teruggekeerd". Over vannacht was er niefe" te--melden. ©jSrBtfcKrdd» %ntscW t - vliegers. Een communique van het hoofdkwartier der Britsche luchtstrrfdkrachten in Frank rijk vermeldt, dat drie Britsche gevechts vliegtuigen een formatie van negen Messer- schmidt 110-vliegtuigen aan het Westelijk front bij Mitz hebben aangevallen en ver spreid. Alle Britsche vliegtuigen zijn 'be houden teruggekeerd. Vo'gens een speciaien correspondent van Reuter bij de Britsche luchtmacht in Frank rijk is er alle reden te gelooven, dat, be doelde dne Britsche Hurricane gevechts vliegtuigen ieder een Duitsch vliegtuig heb ben omlaag geschoten. Een der Duitsche toestellen is in een bosch neergekomen. Uit dit toestel sloegen vlammen. Een twee de Bntsch vliegtuig heeft zijn tegenstan der getroffen. De bestuurder heeft rook uit de motoren zien komen, toen het met kogels doorboord omlaag ging. Het derde toestel had na een lievig gevecht een tegenstander verjaagd, doch moest toen opnieuw den strijd aanbinden tegen een ander Duitsch toestel. De munitie was toen vrijwel uitgeput. Hij zag kans weg te komen en zijn toe stel onbeschadigd op de basis terug te brengen. Amerikaanse!» vrijwilligers in Frankrijk. Vaad'aag zijn in Frankrijk de eerste vrij willigers aangekomen van d'e American Field' Service. Deze eerste groep bestaat uit 17 gestu deerde jongelui, die de kosten van over tocht en uitrusting zelf betaald' hebben. Thans twaalf Duitsche deser teurs in Luxemburg geïnterneerd Het dlagblad Luxembourg schrijft, dat een Duitsdie deserteur de grens is over gekomen, nadlat hij zwemmende de Moezel was overgestoken. Hij heeft zich ondier bescherming der gendarmerie gesteld. Het zou een Oostenrijksche student in de ge neeskunde zijn. hi het geheel zijn thans twaalf Dtuitsche deserteurs in Luxemburg geïnterneerd'. Het leger van generaal Weygand In een interview met een vertegenwoor diger van de „Journal de Genève" heeft generaal Weygand, ïn antwoord op de vraag: „Wat is het doel van het Ooste lijk leger?", geantwoord} „We moeten op iedere mogelijkheid voorbereid zijn. In de afgeloopen maanden hebben de Duitschers en Russen een politiek van agressie ge voerd, wellce ons noopt de grootste voor zorgen te nemen. Omdat wij de Duitsche tactiek kennen, zijn vrij hier." Op de vraag, of de troepen niet te ver van een mogelijk oorlogsterrein zijn, zeide generaal Weygand„We beschikken over, -vliegtuigen en idle mogelijke trans portmiddelen. Wanneer Het noodig zal zijn, zullen we spoedig daar zijht waar we noch dig zijn. £als Efanschen eerbiedigen wij de reohten1 van' andere staten, daarom blij ven we Her „op ons eigen gebied. .Wij vatten onze buren niet aan, zooals de Duïïschers en rooden doen/l De Vereenigde Staten en Sovjet Rusland Het „morecle embargo" nog steeds van kracht. Reuter meldt uit Washington: Men gelooft, dat de., Russische ambas sadeur, Oemansky, gisteravond in een on derhoud van een uur met minister Huil heeft getracht Hulls besluit tot handhaving van het „moreele embargo" op den uit voer van vhegtuigmateriaal naar Rusland aan het wankelen te brengen. Oemansky had1 Huil om een onderhoud' verzocht. Dat het embargo besproken was, is niet be vestigd, doch in een wat later gehouden persconferentie verklaarde de minister, dat het embargo nog van kracht was tegen elk land', dat zich d'e sanctie daarvan op den hals haalde. Op de vraag, of de vrede tusschen Rusland en Finland ook een ein de aan het embargo tegen de Sovjet-Unie bad' gemaakt, antwoordde hij, dat over au onderwerp niets nieuws viel te zeggen. Een ambtenaar legde dat antwoord! uit als een aanwijzing, dat het embargo nog van kracht is. Engeland Ontploffing in Sehotsche munitiefabriek. Officieel wordt medegedeeld, dat zich gisteravond' in een Schotsche munitiefa briek een ontploffing heeft voorgedaan, waarbij drie menschen om het leven ge komen en vier gewond zijn. Er wordt een gerechtelijk onderzoek in gesteld en er zijn onverwijld maatregelen genomen voor een spoedige hervatting van het bedrijf. Nader wordt vernomen, dat bij de ont ploffing vijf mannen gewond zijn. Zij zijn in een ziekenhuis opgenomen. Na de explosie brak brand uit, zoodat van steden in de buurt snelle hulp gevraagd! werd. Ruiten van winkels en huizen in de omgeving werden vernield'. De toe gangen tot de fabriek werden ondier mili taire bewaking gesteld1. Het geluid' van de ontploffing werd' tot op een afstand van 10 mijl gehoord en de-ruiten in de stad', welke twee kilometer van de fabriek ligt, rinkelden. De ontploffing geschiedde juist toen die nachtploeg naar het werk kwam. De aarde schokte onder de voeten „van d'e werklui en groote stukken metaal vlogen d'e" lucht in. Het schijnt, dat het hoofdgebouw weinig schade heeft ppgeloopen. Finland Gedeeltelijke demobilisatie. De Finsche militaire autoriteiten hebben medegedeeld, dat een begin zal worden gemaakt met de demobilisatie van vier lichtingen, die gedurende den oorlog dienst hebber, gedaan. Paasikivi en Voionmaa nog tc Moskou. De beide Finsche onderhandelaars, Paa- sikïvi en Voionmaa bevinden zich nog steeds te Moskou en in Finsche kringen maakt men hieruit op., dat de onderhande lingen niet zoo vlot verioopea als men ver wachtte. Te Helsinki worden geen nadere inlichtingen verstrekt omtrent de punten, welke vertraging zouden veroorzaken en men bepaalt zich ertoe te ontkennen, dat de Russen nieuwe eisehem zouden hebben gesteld, zooals in het buitenland verluidde. In welingelichte kringen wordt vernomen, dat sommige economische vraagstukken niet gemakkelijk kunnen worden opgelost, doch een bevestiging is h.ervan niet te ver krijgen. Vereenigde Staten Lewis dreigt met een derde partij. John L. Lewis, die leider van d'e GI.O., Amerikaansche vakverbond' heeft gistem gedreigd bij de komende presidentsverkie zingen acte te gaan voeren voo-r een derde partij indien de democraten, geen candidaat voor' het presidentschap stellen en gean program opstellen, welke voldoen aain de arbeiders en aan het gewone volk. Hij zeide, dat zijn bedreiging gericht was tot.de twee partgen, maar dat hij van dé republikeinen toch niet veel verwachtte. Boosevélts kansen. De candidaten, die toegezegd hebben, Roosevelt te zullen herkiezen, hebben bij de democratische voor verkiezingen voor het presidentschap in Wisconsin de meerder heid behaald. Men beschouwt dit als de eerste werkelijke proef of het land een derde ambtsperiode voor den president wenseht. De laatste cijfers geven voor Roo sevelt 89 236 en voor vice-president Gar ner 25.719 stemmen. Postrekening No. 5311. BINNENLAND Ernstig Nederlandse!) vertoog te Berlijn Met betrekking tot de vliegtuig- aanvallen op Nederlandse!» i isch- treilers. De regeeringsperschenst meldt: Met betrekking tot de vliegtuïgaanval- len op Nederlamdsche vischtreilers, n.l. de Protinus, de Vikmgbank IJ. 183 en de I. S. Groen IJ. 130, heeft Haren Majesteit's gezant te Brhjn opdracht gekregen eein ernstig vertoog tot d'e Duitsche regeering te richten, waarin tegen deze beschietingen met den meesten nadruk opgekomen wordt, met name tegen de volstrekt ontoelaatbare gewelddaad jegens de Protinus. Het of- ficieele onderzoek naar den bij dag licht in volle zee geschieden aanval op dit schip heeft toch bevestigd', dat terwijl de treiler van talrijke duide lijke Nederlandsche -naiional i te! ts keu- merken was voorzien, onder meer ook aan de bovenzijde met de kleuren va® dé Nederlandische vlag was beschil derd,' een Duitsch vliegtuig het heeft gebombardeerd en beschoten, als ge volg waarvan de kapitein en een schepeling aanstonds zijn gedood', het vaartuig tot zinken is gebracht en van dé in "de sloep redding zoekende op varenden twee door uitputting zijn ge storven. De Nederlandsche regeering verzoekt maatregelen tegen dé schuldigen en be houdt zich een eisch tot schadever goeding voor. Manoeuvres van de Amerikaansche marine. De manoeuvres, voor 1940 van dé ma rine dér Ver. Staten zijn te middternacht begonnen. Ongeveer 130 oorlogsbodems zullen zeven weken oefenen. Twee vloten, van de basis in Galifornië en vain die in Hawaii, zullen elkander dé volgende week ergens in den Stillen Oceaan ontmoeten. 'De operaties zullen in drie groote fasen worden ten uitvoer ge legd'. Minister van marine, Edison, zal dé ma- noeurires bijwonen.s i Frankrijk Hore Bclisha in Frankrijk. ITio»e Belisha, de ""vroegere Britsche mi nister van ooriog, d'ie de' vergadering van de Fransche Kamer heeft bijgewoond, heeft zich na afloop naar de werkkamer van den president van de kamer begeven, waar hij een onderhoud heeft gfeliad met Edu- ard' Herriot. Hongarije Duitsche minister te Boedapest. De Duitsche minister van voedselvoor ziening en landbouw, Darre, is te Boeda pest aangekomen. Hij werd' verwelkomd door den Hongaarschen minister van land bouw, Michale léleki, den Buitschen ge zant en andere autoriteiten. Sovjet Rusland Arrestaties in Polen? Het Ilabaansclie blad „Corriera della Sera" maakt melding van tal van arresta ties, welke den laatsten tijd zijn verricht in door de Sovjets bezette gebieden. De activiteit der Gepeoe heeft zich ïn het bizonder gericht tegen de vertegen woordigers der intellectueel© groepen in deze streken. De arrestaties beoogen, aldus het Ita- liaansche blad, Poolsche en Oekrainscihe schrijvers en kunstenaars, die voor het" meerendeel zouden zijn doodgeschoten. Het biad voegt hieraan toe, dat do nieuwe Russische grenzen scherp worden bewaakt en dat de soldaten het vuur openen op ïèdereen, die probeert de grens te naderen. Overigens is het aantal po gingen uit te wijken, aanzienlijk vermin derd. De begroeting voor 1940. In de gisteren gehouden vergadering van de Sovjets der Unie werd de begrooting voor 1940 behandeld Alle .afgevaardigden, die het woord hebben gevoerd, keurden een stemmig de ontwerp begrooting goed, in het bizonder de voteering van 57 milliard roe bel voor de landsverdediging. Voor den eultureelen opbouw zal een be drag van 42 milliard 900.000 roebel worden beschikbaar gesteld. Er werd medegedeeld dat ïn de Sovjet-Unie in 1939 meer dan 30.000 bioscooptheaters en 831 theaters in bedrijf zijn geweest. De:< courant verschijnt degelpe," met nit- «nadering ran Zon- an Feestdagen. Iras per kwartaal f St-; franco per post I 2 50. I'njs per week: 15 ots. - Afeon- derinbe nummers 4 ets. - Abonnementen worden dsgelijku aangenomen. Advertentien voor hot eerstTolgend num mer moeten vóór elf uur aan liet Bu»M bezoigd rijn, 'e Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaat» ran adrertentien •wordt niet gewaarborgd. Prijs der Advertentfën: van 15 regels ft 63; iedere regel meer f0-30, in het 2&terdagnummer 15 regels f 180, iedere regel meer f 0 35 Reclames 10.75 per regel IncassokostenS ets.; postkwitanties 15 ets. Taneven van advertentien by abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleino Advertentiën opgenomen 10J50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0 25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd 's Zaterdags' Kleine Advertentiën M.00, indien niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. Reizen door de stratosfeer. - De nieuwe Amenkaansohe -Strato-.Cbpper die te Cattle id den staat Washington is gebouwd, wordt bestemd voor lange trajecten k de hoogere luchtlagen. Dit Boeing-vliegtuig heeft een vleugelwijdte van meer dan 35 meter en kan 33 passagiers herbergen met een bemanning van zes

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1