De nemen maatregelen Is hier iets voor I) hij! EERSTE BLAD Fa. A. J. v. d. VEN Vrijdag 5 'April 1940 e X ,,'T YINKJE" i Tel. No. 69300 (3 lijnen). 93ste Jaargang. No. 22444 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Naar de speciale, diploniatiek redac teur van de „Daily,, Mail" verklaart, stellen Fransche en Britsche deskundi gen op het oogenblik een plan op, dat beoogt tusscben Engeland en Frank- rijk een permanent, bondgenootschap,, te scheppen,' •welker macht Zoo groot zou zijn dat het-.'iederen eventueelen aanvaller zou afschrikken. Te Londen en te Parijs hebben ministerï- eele commissies het plan tot in alle-bizon- 'derhedem grondig bestudeerd. Haar bedoe ling zou zijn, de nauwst mogelijke samen werking tusscben de geallieerden, welke zou neerkomen op samenstelling dér beide landen in een enkele militaire en economische mogendheid, niet alleen tij dens den oorlog, doch ook daarna. Dit plan wordt in sommige gezaghebbende kringen zdo geestdriftig ontvangen, dat er zelfs sprake is van het instellen van een Franscli-'Britsch parlement voor het bespre, ken van belangrijke vraagstukken, waarbijl de beide landen betrokken zijn. Uit dit denk beeld van een samensmelting zou tenslotte een soort federaal stelsel kunnen ontstaan, waarbij zich andere landen, die prijs stel len op orde en vrede in de internationale betrekkingen, zouden kunnen aansluiten. De Britsche handel met de neutralen Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Britsche" régeering bet wënsebeïijk geacht, dat een speciale "handelsmaat- schappij wordt opgericht voor de ont wikkeling van den handel met zekere neutrale landen. Het besluit tot oprichting van een spe ciale maatschappij voor den handel met zekere neutralen is gisteren ook door den minister van financien, Simon, medege deeld in een schriftelijk antwoord op een vraag uit het Lagerhuis. In dit antwoord' zegt Simon: „Deze maat schappij, zal zich in de eerste plaats bezig houden met den handel met Bulgarije,, Griekenland, Hongarije, Roemenië, Turkije en Zuid-Sla vie. Bij geschikte gelegenheden kan zij echter ook elders optreden". De maatschappij zal „English Commer cial Corporation Ltd." heetón, haar kapi taal wordt door de schatkist geleverd. Zij zal optreden als onafhankelijk handelsor gaan en met dte regeeriaig overleg plegen over de groote lijnen barer politiële Het is niet de bedoeling, dat de maatschappij do bestaande handelskanalen vervangt: zij moet daarvan, aldus Simon, juist een zoo groot mogelijk gebruik maken. Volgens den parlementairen redacteur van Reuter moet d'e maatschappij als een permanent lichaam beschouwd! worden Men hoopt, dat zij een algemeene uitbrei ding van het handelsverkeer met die Bal- kanlanden zal kannen bewerken. Zij zal de handelsondernemingen waar schijnlijk kunnen bijstaan door fimancieelea steun en door het verstrekken van inlich tingen. De maatschappij is in de eerste plaats een financieele instelling, doch zal ook de vrijheid hebben zaken te doen. Men acht het waarschijnlijk, dat zij ook eenige overeenkomsten voor handel met gesloten beurzen zal sluiten. Men gelooft, dat het de eerste maat is, dat het kapitaal van een handelmaatschap pij geheel door de Britsche regeering ver strekt wordt. Italië en de verscherping van de blokkade De diplomatieke redacteur van Ste- fam merkt ten aanzien van de ver scherping van de blokkade tegen Duitschland opi, dat de economische blokkade blijkbaar door de geallieer den niet als ©én beslissend element voor de overwinning wordt beschouwd, want anders zouden zij geen systeem hebben toegepast, dat ernstige compli caties mee moet brengén. De geallieerden rekenden niet alleen op de blokkade ter zee, doch' ook op hulp van Rusland bij de omsingeling van Duitsch land. Nu deze hulp is uitgebleven, is He blokkade onvoldoende, want Duitschland kan zicfli vrij van voorraden voorzien in Rusland. Ook moet men in Engeland de illussïe opgeven,' verdeeldheid te kunnen brengen inde openbare meaning in, Duitschland. tEen "invloedrijk Britsclï tijdschrift hóeft moéterf toegeven,dat de geest, van tegen stand 'en hét prestige'van het 'nationaal- socialisme in Duitschland' groóter zijn dan ooit en dat derhalve alleen door een mili taire" zege Duitschland zou kunnen worden overwonnen. Deze overwinning schijnt niet gemakkelijk te verwezenlijken. De bekende militaire criticus, Captain Liddel Hart is daarom van meeuing, dat de eenige oplossing voor de geallieerden zou zijn over den vrede te onderhandelen. De Britsch-Franschc economi sche samenwerking. Het Brilsche ministerie van handel heeft medegedeeld, dat 1 'April een nieuwe, meer uitgebreide algemeene toestemming voor den invoer van bepaalde goederen uit Frankrijk en zijn koloniën is verleend. Een gelijke machtiging is verleend voor den invoer uit Engeland in Frankrijk en de Fransche koloniën. Veroer is een overeenstemming tot stand gekomen tusschen de regeeringen van Frankrijk en Engeland "over den verkoop van cacao uit West Afrika. Op buiten- landsche markten wordt een gemeenschap pelijke vérkooppolitiek toegepast. Men acht dit een resultaat van de besprekingen tus schen den Britsehen van koloniën, Mal colm Mac Donald en zijn Fiaoschen col lega Mandel. a, "Fransche minister .voor de.blak kade tc Londen. De Fransche minister voor do blok kade, Monnet, is vandaag te Londen aan gekomen voor het voeren van besprekin gen mc-t den Brïtschen minister voor de economische oorlogvoering, Cross. Volgende week geheime ver gadering van het Britsche Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft Chamberlain mede gedeeld, dat de volgende week Donder dag een geheime vergadering van het Lagerhuis zal worden gehouden, ter be spreking van de economische oorlogvoe ring. Teieki's reis naar Rome Minister-president graaf Teleki heeft in de Hongaarsche Kamercommissie voor bui- tenlandsche zaken verslag uitgebracht van den algemeenen internationalen toestand en van de indrukken, welke hij bij zijn reis naar Rome heeft opgedaan. Hij deed uitkomen, dat dé besprekingen, welke hij te Rome heeft gehad, als eem'g doel had den inliclmtingen in te winnen. Hij herinnerde er aan, dat de diploma tieke kringen een bizonder oprechte harte lijkheid bij deze besprekingen hebben ge constateerd. Dit is ook het geval met de betrekkingen tusschen Hongarije en Italië, De vriendschappelijke gedachtewisselingen waren des te nuttiger, daar zij hem de gele genheid hebben gegeven te constateeren dat de opvatting der Hongaarsche regeering ten aanzien van de wereldgebeurtenissen juist is en overeenkomt met die der Italiaan sohe leiders. Ten aanzien van het doel en de hesluiten bestaat de meest volledige overeenstemming tusschen de beide landen. Voor bet overige is het overbodig daarop in het bizonder te wijzen, gezien de be trekkingen van hartelijke vriendschap', wel ke de bedde landen vereenïgt. De politiek van Hongarije blijft ongewijzigd. Van het Westfront Het Fransche legerbericEt van gister avond luidt: In het gebied ten Oosten van de Moezel plaatselijke bedrijvigheid van infanterie en artillerie. Eenige activiteit aan den Rijn. Hedenochtend was er niets te melden. Het opperbevel der Duitsch'e weermacht deelt mede. In het Westen heeft een patrouille de be zetting van een Vijandelijk steunpunt fni het grensgebied ten Zuidwesten vatt Saar- lautem verjaagd. De vijandelijke verliezen bedroegen ongeveer 15 dooden. Overigens geen bizondere gebeurtenissen. Het dagboek van een opva- rende van de „Graf Spee". Lord otrabolgi publiceert in „De slag opj de La Plata rivier" het journaal Van ©en lid der bemanning var. de „Graf Spee", dat hi] uit Argentinië, waar de bemanning ge- interneert! is, heeft ontvangen. In dit document, dat alle kenmerken van echtheid vertoont, wordt onthuld, dal het vestzakslagscliip 10 dagen voor den Duit- schen aanval" op Polen uit Willielmshaven is vertrokken. Reeds "den tweeden dag ver klaarde de gezagvoerder tegenover de Ij© manning, dat, zijn opdracht was,- in den oorlog, die zou uitbreken, jacht te maken op koopvaardijschepen op den Atlanlischen Oceaan. t - Déze mcJcdeeling, beschouwd in het licht der voorbereidingen, welke de Duit- sche autoriteiten hebben getroffen voor de ravitaillcering van de „Graf Spee", is, zoo verklaart lord Strabolgi, een bewijs 1e moer van den opzet van Duitschland, een oor log te ontketenen. f Frankrijk -! Radicaal-socialistische fractie vraagt kamerdebat. De" radicaal-socialistische fractie heeft met 21 tegen 16 stëmm,eïi, bij talrijke ont houdingen, beslotenhet* fractiebestuur naar Reynaud te zenden om hem op vriend schappelijke wijze kenbaar te maken, dat cte fractie een debat over de algemeene règëeringspolifiek in de Kamer wenscht. Dit 'debat zou ma'de gehcmebijecnkornst van den Senaat moeten'worden gehouden, waarschijnlijk Donderdag 'of Vrijdag a.s. Na het onderhoud1 verklaarden de ge delegeerden, diat de minister-president in stemde met het houden van eea uitgebreid! debat over de algemeene politiek, na de besloten Senaatsbijeenkomst op Dinsdag a.s. en vóór het uiteengaan van het par lement, ËHgeSand Een vraag In het Lagerhuis over een Ncdesdandseh -schip. Schout bij nacht Suealer, consenatiet af- gevaatdigete, zat den minister-president op 10 April in het Lagerhuis vragen, of het hem bekend is, dat «en Nederlandsche kolenboot te Velzen a® het Noordzee kanaal onder militaire 'bewaking is ge- H, M. de Koningin inspecteerde gisteren te Haarlem een onderdeel van het Neder landsche veldleger, welke plechtigheid op het H. F. G.-tcrrein aan de Spanjaards laan plaats had. Luxemburg Fransche officieren ontsnapt. Twee Fransche officieren, die Dinsdag gewond waren geraakt bij de noodlanding van hun vliegtuig te Niedërfeulen, zijn gisteren uit het ziekenhuis te Ettelbruck, plaatst, nadat men had ontdekt, dat het waar Z1j jer verpleging waren opgenomen, schip eleclromagnelische mijnen aan boord had, met het doel, deze in de vaargeul van een Ehgelsche haven te leggen, en of op een volledig onderzoek zal wor den aangedrongen. (Blijkbaar heeft schepj-bij-nacht Sueater het oog op bet gevat*vair- do „Vrede" te IJmuidcn, welk schip na' onderzoek door de marine-autoriteiten is vrijgelaten, aange zien geen grond voor langere aanhouding aanwezig nas.) Gift van den ex-keizer van Abessinië. Ex-keizer Uaile Selassie van Abessinic heeft twee massief zilveren scha'en, ïnge- China China kan 12 millioen man in liet veld brengen. In gezaghebbende Gliineesebe- - kringen werd' gisteren verklaard1, dat Gkina voor een gioot tegen offensief twaalf millioen man in het veld kan brengen, „wanneer liet geschikte oogenblik is gekomen". Bij de vier millioen, die, aldus zegt men, reeds onder de wapenen zijn, zullen, naar BINNENLAND legd met Abessimscke en Brilsche gouden vertva.cli 1 jng, over een jaar acht millioen en zilveren munten, aangeboden voor een manschappen komen, die thans geoefend verkoop ten bate van het Roode Eiuis,worden, Japan heeft naar schatting thans georganiseerd door den lord-mayor van ,40 divisies, ongeveer eon millioen man, Londen. Ex-keizerm Menen schonk oen gou- in China, den filigTsm liandlasch, vervaardigd door de smeden van het keizerlijk paleis te Addis Abeba. Zweef en Diiitschc propaganda. De Deutsche propagandadienslen liebbei te Stockholm een vervalsehte edïfie van het Engelsche blad „Evening Standard' uitgegeven, clats vol stond mol lasterlijke artikelen over Engeland. Vereenigde Staten „De Vereenigde Staten glijden af naar den oorlog", De democratische senator Holt uit Vest- Virginia heeft in den senaat verklaard.: „de Vereenigde Staten glijden en stap pen in den oorlog. Ik zeg het mot tegenzin, doch ik meen het eerlijk". Holt maakte deze opmerking, toen mis noegen geuit werd' over de propaganda, nadat de Atfcarney-Geneiral van Ontario, Gordon Conant, gisteren In een rede ver klaard had, dat de voornaamste taak van Canada was, „ieder offer te brengen be halve zichzelf beknotten in zijn rechten als souvereine igiaat, om de Vereenigde Staten aan d!e kant der geallieerden in den oorlog te betrekken." Lading Finsche houtpulp na vijf maanden aangekomen. Hel Finsche vrachtschip „Asta" is met een lading houtpulp, na een avontuurlijke reis, welke vijf maanden geleden te Wi- borg is begonnen, te New-York aangeko men. Volgens de agenten van de maatschap pij had' een Duitseh oorlogsschip de „Asta" opgebracht naar Stettin, waar het schip •2i/2 maand is gebleven. De Duitschers had den toen vastgesteld, dat de „Asta" geen contrabande vervoerde. Kort daarna ge raakte het Finsdie schip in een. storm, waarbij' de brug werd vernield. De „Asta" heeft toen twee keeren moe ten rep a re eren aleer het dé Noordelijke vaarroute van dón Atlantisch en Oceaan in 27 dagen kon afleggen. Ruim 700 millioen dollar voor het legen. Het 'Alnerikaansche huis van afgevaar digden heeft .784999.094 dollar ter be schikking van da regeering gesteld voor uitgaven voor het leger. Het voorstel is thans doorgezonden naar dén Senaat. Het bedrag is ruim 68 millioen minder, dan Roosevelt had gevraagd. Sïcepboot met baggermachine vergaan Veertien opvarenden gered Volgens uit Stockholm ontvangen bericht heeft de Duitsche veerboot „Pmissen" gisteravond de bemanning, bestaande uit elf loden, gered van een Nederlandsche sleepboot en drie opva renden an een Nederlandsche bagger- machine, weke op weg waren van IJmuiden naar Malrnoe. De Neuer'andsche schepen gaven noodseinen. Zij waren -uit de route ge raakt en tengevolge van de ijsom- digheden in een Duitseh mijnenveld te recht gekomen. Wij vernemen, dat het hier baggerma terieel betreft van de N.V. Adr. Volker's Mij. tot het uitvoeren van openbare wer ken te Sliedrecht. Ongeveer veertien dagen geleden is do sleepboot „Hoek van Holland" van deze maatschappij met dne op eigen kracht va rende baggermachines, de „Noordzee", de „Adam" en de „Maasmond", van IJmui den naar Malmoe vertrokken. In verhand met de weersomstandigheden lagen de sche pen tot eergisteren in Sassintz. Vandaar zijn zij eergisteren vertrokken. De directie van de maatschappij heelt nog geen enkel bericht ontvangen, zoodat men niet weet, of twee der schepen verloren zijn gegaan of dat zij nog geborgen konden worden. Ook omtrent de andere schepen heeft men nog niets vernomen. HOOGSTRAAT 51 - TZL 68546 Slijterij en Wijnhandel Singel 103 - Telefoon 67641 Mariastraat 54 - Beyerlandschestraat I STADSNIEUWS „M U S I S LANGE HAVEN SACRUM" 1(5 - TEL. 68145 gpeci aal ad ras voor bruiloften en partijen, Desgewenscht buffet onder algen beheer. Modern ingericht. Soiled en vertrouwd adres. Dr. Ph. C. Visser Gezant te Kopenhagen. De Neaerlandsche gezant te Anka ra, dr. Ph. C. Visser, gaat binnenkort als gezant naar Kopenhagen, waar hij als zondanig II. W. G Ridder Ruys- sen van Kattendijke zal opvolgen, die op zijn beurt dr. J. B. Ilubrecht in Rome opvolgt. De hoer Visser is S Mei 1882 te Schie dam geboren als zoon van majoor Gerrit Visser. Na voor den handel te zijn op geleid, gmg hij in 1919 als gezantscliaps- atlachó naar Stockholm In 1931 werd hij benoemd tot consul-generaaJ te Calcutta en in 193b tot gezant te Ankara. Groofen naam maakte de heer Visser als ontdekkingsreiziger. Viermaal leidde hij een expeditie naar het Karakoram-gebied, steeds vergezeld van mevrouw Visser, die verleden jaar is overleden. Verscheidene beschouwingen over zijn reizen verschenen van dr. Vissers hand. In ons land en .ook in het buitenland heeft hij herhaal delijk lezingen over zijn expéSifies gehou den. 'ft 1 Dr. Ph. O. Visser, die gezant te Kopenhagen wordt. Deze courant verschgnt dagelyks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor bet eerstvolgend num mer moeten vóór elf nnr aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. Pnja der Advertentien vun 11?»; Iedere regel meer f 0.30, In het Zatu dagnummer 15 regels f i.80, iedere regel meer f035 Reclames T0.T5 per regel. Incassokostenö ets lostkwitanties 15 ets. laneven \ao ftdiertentivn. iy abonnement zijo aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klems Ad verten tién opgenomen it 0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer cent tot een maximum Yün 30 woorden. *s Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woor den f 0.25, nuts vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags. Kleine Adverteutiën 11.00, indien niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. DE V t "hnrl mot Vmf rirml AA7A in /ta vnnrcwviiï l SUPRA JENEVER2.90 p. Liter BRANDEWIJN3.— CITROEN JENEVER 2.90 COGNAC 3.10 ADVOCAATvanal 415 „Fleseh BORDEAUXvanal 0.90 n RIJN- en MOEZELWIJN vanaf 1-25 VERMOUTHvanaf 1— Ut.fl. OUDE JENEVERvanal 2.9S „Ut.kr. Tel. 67885 Aanbevelend: In P, LANEER, Azn. a - f s

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1