Gezanten op den weg terug Het beslissende doelpunt wilde niet komen TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Het luehtgevecl É^PiPiPPi De uit Denemarken nam- zjjn land terugkeerende Britsclic gezant, Howard Smith, wniffc fijf het vertrek nit Den Haag, "waat hij een kort oponthoud had, den Engelsehen gezant in Nederland, sir Neville Bland en diéns gezin, vaarwel. Leden der Fransche en Britsche legaties te Kópenhagen reisden door ons land (Van onzen specialen verslaggever). Oldcnzaal, de stad van de beroemde St. Pleclielinuskerk, is in den nacht van Zaterdag op Zondag getuige geweest van een gebeurtenis, die zich in enkele maanden tijd, ook elders in den lande' reeds eenige malen heeft herhaald. Een gebeurtenis, die diepen indruk maakt op hen, die haar van nabij kunnen beleven en die zich aan de. hand! van wat hun is- medegedeeld zich cén voorstelling kunnen maken, van wat zich ver leden week in de Noorsche linden heeft, afgespeeld. liet.handje vol journalisten,' dat zich in den üiaclit van Zaterdag op.. Zon dag op het Oldenzaalsche station bevond, teneinde van eenigé leden der Fransche en Engelsche legaties die, op weg van Denemarken naar 'hunne landëji Nederland passeerden, een' en ander te vernemen van dfe /dramatische feiten.*, die zich verleden wéék in Denemarken en Noor- wegén voltrokken',1 kon uit de jyoórden, die zij met eenige legatie-ledón vair heider nationaliteit mochten' wisselen, zich een .lévendig beeld! vormen, van dé geschiedenis, die Duitschland in Scandinavië heeft ge- maakt en nog maakt, wélke geschiedenis zi,ch niet beschrijven laat. Bijna onmogelijk contact met de reizigers 'ie krijgen. Hoéwei den" journalisten op last van'die Nederlandsche:.regeëririg>het verblijf op) het station i'.déor, .«ten- Oldénzaalschen burge meester werd. .ontzegd^ bestond later in don nacht toch li'og gelegenheid] slechts enkele ©ogenblikken mét éënigé leden" van liet gezelschap te spréken. Even over halféén reed de trein 'het station Oldenzaal binnen.' Zaterd'agpiorgen omstreeks liaifnégen was déze;spéciale trein uit Dêneihafkai''vertrbkkèh mét 90 Èógeh sclie, GO Fransche en '20' Poolsche reizi gers. Met dé veerboot werd! de'Meckélen- burger Boclit overgestoken, terwijl de trein van Warneinünde via Flensburg af zijn reis naar Oldenzaal vervólgde. Op het station Op bet station Oldenzaal waren door de marecliaussée omvangrijke maatregelen ge troffen. Een ieder, die niet voor ambts bezigheden op het station iiiócst zijn, werd daarvan verwijderd, terwijl alle toegangen tot bel station werden gesloten en door manschappen van de marecliaussée wer den bewaakt. De journalisten en eenige nieuwsgierigen veroverden zich een plaats je yoor een hek, waardoor men althans eenig uitzicht had op dë perrons, doch toen een der persinensclien toch contact kreeg niet een reizigster van Fransche na tionaliteit het tot stand brengen, .van- ee.nig contact was uitdrukkelijk..verboden werd ook het gedeelte van .hét ;liék. ont ruimd. De speciale treilt - bestond uit een aan tal Dèensche eerste klasrrjluigen en bagage wagens, alsmede enkele Milropa-slaaprijlui- gen. In liet eerste uur de trein had een oponthoud van bijna vier uur ver lieten slechts weinig reizigers de wagens. Velen van hen sliepen reeds; ook de ge zanten van Engeland', Frankrijk én Polen in Kopenhagen, die zich eveneens met hun ne familieleden in den trein bevonden. Langzamerhand kwam er eenige bewe ging in de rijtuigen. Een klein aantal rei zigers begaf zich slechts naar de "wacht kamer, waar zij namens het ministerie van buitenlandsche zaken werdlen begroet door mr. W. J. Gf. baron Gevers, gezant- schaps-secretaris, kapitein L. J. A. Séhoo- nenberg, namens het algemeen hoofdkwar tier, de heer H. P; J. Bloemer, burgemees ter. van Oldenzaal en mr. Dikkers, Britsch vice-consul te Hengelo. De echtgenoot© van. mr. Dikkers bood den echtgenooten van de Engelsche etn Fransche gezanten bloemen aan. Andere reizigers -liepen gedurende korten tijd' het perron op en neer. Eenigen van hen droegen slechts een jas over hun nachtgewaad1. Angstige uren. Zooals reeds gezegd maakten de uitge breide maatregelen het voor den journa listen bijna onmogelijk eenig contact te verkrijgen met de reizigers; 't Toch hebben wij van een der leden van het.- gezelschap een kort relaas gekregen over liet gebeur de. te Kopenhagen in den vroegen morgen van Dinsdag 9 April. Om 5 uur, zoo vertelde onze Engelsche Zegsman,; - verschepen Düitscho. vliegtuigen 'boven'de stad "en eenige uren 'later 'drongen Diiitschë'soldaten-met het pistool in de hand, de legatiegebouwen binnen. Zij .wis fën door te dringen naar het bureau van dén gezant en met hém werden we op open wagens naar de Citadel overgebracht. De 'gezanten 'wérden ,na. enkele uien weer vrijgelaten, doch wij werden ge vangen- gehouden 'totdat we met dezen - trein uit Kopenhagen kondén'vertrek ken.' Op onze vraag wat er met de fa milieleden ging gebeuren gaven de Duitschesoldaten ten antwoord, dat het eenvoudigste was, deze men'sclión tegen den muur te zetten...... Dit is gelukkig, niet gebeurd, alle leden van de legatie en hun familieléden zijn behouden in Nederland aangekomen. do Nederlandscne Oostgrens. Het bij Bahbceieht neergestorte Engclsehe vliegtuig. Franschen wérden beter be- handcld. Onze zegsman vertelde vérder nog, dat het -hem zeer was opgevallen, dat de Franschen o'ver het algemeen met meer voorkomendheid door de Duitschers werden behandeld dan de Engelscïien. Een lid van de Fransche legatie ge vraagd1 naar de stemming ie thans in Denemarken liéefscht;,, zeitlé' ons, dat men h.ct eerst niét érnstig 'nain irièt de „bescherming", doch zooals onze zegs man zeide: „Jet/. kommt.der Kalz.en- jammer". Intusschen hadden nog meer reizigers do wagens verlateneenige van hen ver zonden telegrammen of voerden telefoon gesprekken. llel bleef ecliler z.eer rustig tot bet oogenblik waarop de trein !e 3 uur 50 naar Den Haag vertrok. Mermen D.V.S.—Sparta 7-1 Een gslijkopgaande strijd, verliep zontfer doelpunten De tweede helft Een proclamatie in.de Deenschc taal met het vermaan, dc orde en rust te bewaren, wordt aangebracht na de. bezetting .van- Denemarken..door-dc Dnitsehcrs. Het bezoek van Sparla aan Hcrmes-D.V.S. zal den penningmeester van laalslgenoemde club wel doen glunderen en de versteviging van de kas zat" hem weer met zijn lot, dat sinds de instelling van de noodcom- petitie heusch niet benijdenswaardig is, verzoenen.' 44 Er waren op de tribunes zooals altijd twee categorieën menschen, die zich door hun - niet gefluisterde meeningen, als voor- of tegenstander van dc gastheeren afteekenden. Het wonderlijkste is wél, dat ieder zijn eigen club sof vindt. Zij jui chen hemelhoog, als him favorieten mid denvoor een doorbraak ondernemen en verguizen hem, als hij vlak voor het doel' over de doellat heenschiet. Er is natuurlijk ook wel een kleurloozè massa, objectie- velingen, waartoe ook de pers moet be- hoorèn. Deze stemming, dit intens medeleven met' de capriolen vaii den' bal en het zich verliezen in een geestdrift, waarvan de uitingen in .net dagelijksche leven aan ge brek aan, zelfbeheersching geweten zou worden, zijn. de'-waardemeters voor de spel- kwaliteiten: van beide elftallen. .Deze waardemeters bleken 'gisteren on feilbaar te werken. Het is eenspannende wedstrijd geworden, waarin de beide elf tallen elkaar niet veel toegaven. Het eigen aardige is, dat beide voorhoedes uitzon- d.erlijke capaciteiten vertoonden in het op brengen van' den bal, waarna .vaak een doelpunt had moeten volgen. Het lucht ruim scheen echter een groote aantrek kingskracht op bal en spelers te hebben. Herhaaldelijk werd „ins Graue henein" ge trapt er hing een wolkendek over het veld ver over de hoofden van de toeschouwers op de staantribune. Dat Sparta het winnende doelpunt niet kon bemachtigen, was vooral te danken aan het doortastend optreden van den Hermes-keeper Verstrnaten. Ballen hoog in het doel warén een gemakkelijke prooi vopr hem. Zijn confrater aan den ande ren kant bleek ook aan de eischeii, die aan een doelman, gesteld worden, te vol doen. Het zwakste gedeelte van de blauw-wit- ten was wel de achterhoede. Ten Have in' die middenlime schoot te kort in zijn taak de achter- met de voorhoede te ver binden. Daar de ihterriatipn&le toestanden van dien aard' zijn, dat er geen militaire verloven of onbeperkte bewegingsvrijheid toegestaan kunnen wórden, vertoonde Spar: -ta drie invallers, Hermës-D.V.3. daarentegen vijf, Heijsler,. eért invaller, die linksbinnen in de Hermes gelederen speelde, was.zekér niet de slechtste vair de voorhoede., "Ook de combinatie; Stolk—Janse voldeed'wél'. hl de eerste lielft speelde - de..tbuischib, een. tempo lager dam Sparta. Déze club liad toen de gelegenheid' het winnende doelpunt te maken. Bij gebrek aan schutters bleef dit uit. Na de rust herstelde Uermes zjch; zij hadden nu het voordeel van den vrij ster ken wind. De aanvallen van Sparta waren veelvul- digcr, maar niet zoo gevaarlijk als de uit vallen van haar tegenstandster. De wedstrijd. De opstellingen van de elf lallen waren: Hermes-D.V.S. Vers I. raaien v. d'. Water Tettelaar Te IJave v. d'. Tuyn v. Buitenen Jansen Stolk Koegenboeg Heyster Borrani Blatter Drok v. d. Kloet Setoii Web Wuyls Landeghem Meyer Van Eek Wilson Pil Sparta. Reeds eenige minuten na den aanvang kruipt Sparta door het oog van de' naald, als Koegenboeg en Heyster ©enige scho ten op. het doel lossen. Dit overwicht is van korten d'uur «n dan gaat het spel meer gelijk op. Uit een scherpe voorzet van Borrani maakt Koegenboeg het eerste doelpunt van den wedstrijd, waarop Sparla fel reageert en langzamerhand' Hermes-D.V.S. in een hoekje drukt. De Spartaansclie backs staan ver naar voren en stuwen dé voor hóede op. Drok lost harde schoten, die door Verstraaten goed en veilig weggewerkt worden. Hel tempo verslapt. 'Borrani ver leent nog al ééns zijn goocheltoeren en zijn bekende galérijspel, wat. wél aardig is om te zien, maar niet de. méthode is, om op Sparla tóe te passen. De'rechtshalf van de roodwit gestreep- ten, Mover,' is bizonder actief en efficiënt in het wegwerken. Na een paar gemiste kansenmaakt So lon den verdienden gelijkmaker.' Na do rust trekt Heïmes-D.V.S. goed van leer. Vele opgelegde' kansen worden nu gemist. Het tempo is weer sneller. Er wordt gevoejiten om het winnende punt, dat maar niet komen wil. Voorzetten worden gemist, op een af stand van vijf meter wordt over liet doel geschoten, liet is alsof een duistere macht 'dë doelpunten verhindert. Tot het eindë too blijft het spel' span nend. Een groot.' offensief van' Sparta wordt door Tettelaar in benarde positie ■gekeerd. Daarna; doen "er zich geen gevaarlijke;.' momenten j meer,, voor, zoodat de''punten'; broederlijk verdeeld worden. MAANDAG 15 April 1940. No. 22452. De veranderingen in de rangslijst De eerste klussers. De kop van afdeeting Ila heeft niet veel veranderingen ondergaan. Zoowel Feijen- oord als Sparla hebben gelijk gespeeld1, resp. tegen Hermes-DVS en RFC. De uit slagen in beide wedstrijden waren 11'. Ook DFC moest zich met een 11 uitslag legen DHC tevreden stellen. VUC is door een 3—0 overwinning op GW op de plaats van Hermes-DVS geko men, welke laatste club nu op. de vijfde plaats staat. Dc wedstrijd! Xerxes—HBS werd uitgesteld'. 34450 2 De stand luidt:' v V De tweede klassers. Ook de. - kop van de afd." lib blééf on- veranderd'-ÜVS'en SVV-nemen onbedreigd' de twee eerste plaatsen in. Het is wel eert magere overwinning geweest, die 'ÜVS' óp IIVV behaalde. SVV had aan VIOS geeit gemakkelijken tegenstander. De cijfers 6—9 doen wel merkwaardig aan. Hollandiaari won op Overtuigende wijze van Marlinit met 30. VDL is door een ?- 1 nederlaag aan de onderste plaats geringeld. Ook BEO gaat hét niet voor den wind. Met een 6—2 nederlaag van BM-T moest zij naar Delft tériigkceréh. De stann is- - 'doelp. u.v.s. ■4' io '1/ DER ''-Cv:; d'oelp. gesp. gew. gel. verl. p. v.—t. Feijenoord 14 8 5 1 21 35—14 Sparla 14 7 5 2 19 47—27 HBS 13 6 3 '4 15 32—33 VUC 13 6 3 4 15 26-30 Hermes-DVS 13 5 .4 4 14 36-26 DHC 14 5 5 4 15 35—33 DFC 13 5 3 5 13 23-21 RF'O 13 4 3 6 11 21—24 Xerxes 14 3 5 6 11 29—43 CVV 15 2 13 2 14—5o: De stand is: doelp. gesp. gew. gel. verl. p. v.t. Blauw Wit 14 12 2 24 39—20! ADO 14 9 2 3 20 44—23 DWS 14 9 2 3 20 39—25 VSV 15 7 3 5 17 '45—27: 't Gooi 15 C 4 5 16 34—37. Stormvogels 16 .5 4 •7 14 24—29 Ajax 14c, 5- 2 7 12 274-34 Haarlem 14 4 1 9 9 DOS 14 1 4 6 32 ^8 KFC 14 2 2 10. 6 22—48' gesp. gew. gel. verl. pnt. v.—t. 12 •10 2 22 35413 S.V.V. 12 '9 1 r 2 19 42—16 Quick 1'2 6 4 .2 .16 33—20 Marlinit 12 4 - -"4 12 29—29 B.M.T. .14 6 2 6 14 3S-41 Holiatuliaan 14 5 2 7 .12 39—41. H.V.V. i4 5 1 8 11 19—28 Vios 13 4. -' 2 7' 37—49 B.E.C. 13 2 4' 7 8- 24—44 V.D.L. 14 2 2 10 6 32—47.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5