STADSNIEUWS Nederiandsche Spoorwegen Mandoline vereen. O.N.I. Ouderavond sdiooi H Jeugdig biljartwonder De onbewaakte overweg LICHTSEIN ONBEWAAKTEN OVERWEG 2 o k m 2io m Prijsopdrijving Sirenegeloei Luchtbescherming BINNENLAND Rechtszaken De Haagsche spionnagezaak Kerk en School Chr. Nat. Zendingsfeest Ouder Kethel. Naar we vernemen zal de installatie voor automatische lichtseinen op den onleu aakten overweg onder Kethel, in de spoorlijn SchiedamHoek van Holland, op Maandag 29 April te 12 uur m dienst worden gesteld. ORANJE vastucht VOORZICHTIG, SEIN DEFECT. ROOD FLIKKERLICHT STOP! TREIN NADERT! ROOD FLIKKERLICHT i VEILIG Zoo men weet was deze inrichting reeds lang gereed reeds van Juli van het vorig jaar maar moesten eerst nog en kele wijzigingen worden aangebracht, om dat dit de eerste overweg is in een lijn met electrische tractie, waarop een flikker licht installatie in werking wordt ges eld. De installatie te Steenwijk, waaraan die onder Ketbel gelijk is, werkt reeds een paar jaar op een baanvak met sfoomlraetie. Het is te honen, dat nu aan de serie ongelukken op tien on bewaak ten overweg een einde komt. 3>e bewaking werd in 1924 opgeheven en sedertdien hebben daar 10 personen het leven gelaten! ln hoogste instantie slissinjr. een be- De Hooge Raad heeft het cassatieberoep verworpen, dat de procureur-generaal bij het Haagsche gerechtshof had ingesteld tegen een arrest avn dat Hof van 20 Decem ber j.L, waarbij, in hooger beroep met ver nietiging van een in deze zaak door den politierechter te Rotterdam gewezen von nis, de Iederhandeiaar J. C. 31. alhier was ontslagen van rechtsvervolging in een kwestie ever prijsopdrijving. Hiermee is dus uitgemaakt, dat de leder handelaar M. zich aan geen strafbare han deling schuldig heeft gemaakt, toen hij in September den prijs van het leer ver hoogde. i I De proef naar vsen.sch geslaagd. I.r waren hedenmorgen heel wat geluids trillingen in de aether, vooral in de Gor zen! Tegen half 12 üep bij de RotterJamsche Droogdok .Maatschappij het motoriankscbip „Papendrecht" te water onder oorverdoo- vemi sirenegeloei van sleepbooton. Tegelijkertijd luidde de klok van de R.K. Lerk aan de Lekstraat in verband niet bisschoppelijk bezoek. En daarbij voegde zich liet geluid, dat de 12 lueJithesihermings-sirenes, in de stad opgesteld, produceerden. Omstieeks 20 minuten over 11 begon nen de luLhtbeschermings-sirenes hun jank- toon te laten hoorc-n, dat ia tijd van oor- j zal beteekeuen luchtgevaar. Na eenigen tijd ging het geloei over in een langgerekte kon, wat eventueel de bui gerij zal melden, dat het luchtgevaar gevveken is. Over de geheele stad heeft men het sirenegeloei kunnen hooren, tenminste op straat, in de woningen en op de scholen. In verscheidene werkplaatsen merkte men echter niets van de proef, die de Lucht- beacheimingsdienst nam, tengevolge van het lawaai, dat daar heersehte. Voor die bedrijven zvi'Ien dus extra maatregelen ge nomen moeten worden om het personeel te waarschuwen. De luchtbeschermingssirenes hebben alle aan do verwachtingen voldaan. Eén was er zelf zoo enthousiast de sirene op den vóormaligen molen van den heer Treurniet aan de X oord vest dat zij niet meer tot bedaren was te brengen: zij loeide zelfs door, toen /ij moest zwijgen. De kleine technische storing was echter spoedig ver holpen. Hedenmiddag heeft het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst een tocht langs de sirenes en posten gemaakt. THEE DOET JE GOED! Maximum snelheid der electrische en Diesel-electrisehe treinen. Door verschillende publicaties is de sug gestie gewekt, alsof de Nederiandsche Spoorwegen in vierhand met de militaire maatregelen gedwongen zouden zijn met ingang van de nieuwe zomerdienstregeiing de maximum-snelheid van de electrische en Diesel-eleetrische treinen terug te bren gen tot die van de stoomtreinen. Naar wij ten aanzien van deze kwestie thans vernemen, zal dit geenszins het ge- ■".il zijn. De electrische en Diesel-electri- sche tremen, dus ook de nieuwe vijf- wagenstellen, welke naar het Noorden van het land rijden, zullen met de maximum snelheid blijven rijden van 120 K.M. per uur, dus uitgaande boven die van de stoomtreinen. Wel heeft men zich gedwongen gezien op verschillende trajecten dusdanige maat regelen te treffen, dat de totale rijtijd inet enkele minuten zal worden verlengd. Het traject Amsterdam's-Hertogenbosch en Den HaagArnhem, zal dan een tongeren rijtijd vergen, daar op verschillende punten de trein, zooals o.a. bij het passeeren van de rivieren, ver beneden de in normalen tijd gebruikelijke snelheid zal moeten rijden. Hierdoor is het noódïg om vertraging te voorkomen en daar xle trajecten in het algemeen te klein zijn om de opgeloopen achterstand gemakkelijk in te halen, de totale rijtijd tusschen de beide eindstations met enkele minuten te vermeerderen. Deze tijdsvermeerdering komt overeen met een tijd, noodig om de punten waarop met sterk verminderde rijsnelheid moet wor den gereden. Eea zilveren jubileum. De mandolinevereemging O.N.I. viert de zer dagen haar 23-jarig bestaan. Voor een vereeniging is dit een eerbied- waardigen oudëklom. Gisteravond is m Mu si» Sacrum een herdenkingsconcert gehou den. Onder de aanwezigen bevond zich ook de burgemeester mr. dr. F. L. J. van Ilaaren. X'a een pittige jubïSeummarsch opende dc componist hiervan, de heer J. G. Hak te rt als voorzitter den avond en heette den burgemeester en mevr. A. J. A. van HaarenHaymakers hartelijk welkom. In de algeloopen 23 jaren heeft de vereeniging veel lief en leed doorgemaakt. Gelukkiger wijze is het „lief" ver in de meerder heid geweest. De goede samenwerking tus schen leden en bestuur liet nooit te wea- schen over. In de laatste 15 jaar zijn er dan ook geen geschillen voorgekomen. Reeds 20 jaren verleent O. N. I. haar medewerking hij feesten van het Koninklijk Huis en bezorgt zij ouden van dagen, ge- noegelijke uren. Spr. betreurde- het, dat enkele leden dooi ziekte en mobilisatie niet aanwez'g kon den zgn. De vereeniging kan op verscheidene con courssuccessen bogen, dank zij de energieke leiding van den heer B. Hakkert, directeur van het gezelschap, in dit geval spr.'s vader. 0. N. I. heeft altijd nauw samengewerkt met Sursum Corda, die op dit concert door den heer en mevr. R. Th. A. v. d. Voort vertegenwoordigd was. Ook afgevaardigden van het mandoline- gezelschap O. D. A., onder-af deeling van D. 0. K. waren aanwezig. Tot slot wendde spr. zich tot de feest commissie en bracht dank voor baar arbeid. Gelnkwensehcn. De burgemeester mr. d r. F. L. J. van Haaren betreurde bet, niet in de gele genheid te zijn het geheele programma bij te wonen. Spr. achtte e-en woord van gelukwensch hier op zijn plaats, daar 0. N. L op een goeden grondslag berust, dank zij de goede samenwerking en de prettige sfeer tus schen de leden. Spr. verheugde zich des te meer in dit jubileum, omdat 0. N. 1. altijd bereid is afleiding te verschaffen aan hen, die anders van goede muziek verstoken blijven. Waar muziek in moeilijke oogenblikken van het leven een troost is, hoopte de burgemeester dat de vereeniging op den zeilden voet zal doorgaan en dat er na* het vijfde lustrum nog vele lustra mogen volgen. Hierna.betraden de heer K. Th. A. v, d. Voort echtgenoot©, binnenregentei van hel. tehuis voor halfweezen, namens Sur sum Corda, dat eveneens onder leiding van den heer B. Hakkert staat, het podium. Sursum Corda heeft haar grijzen 'dirigent leeren waardeeren. Als blijk van genegen heid bood spr. een. prijzenkastje aan, waar in 0. X". f. haar vele prijzen, zal kunnen bewaren. Spr.'s echtgenoot© overhand'gde een bloemstuk. Voorts sprak de heer K. Liebeefo namens de Oranjevereeniging zijn geluk- wenschen uit en hoopte dat de Oranjever eeniging ook in de toekomst niet-te ver geefs een beroep op 0. N. I. zal doen. Zijn echigenoote bood eveneens een bloem stuk aan. De oud-leden, de heer T h. II. v. Heul en mevr. Plooi brachten eveneens eau bloemenhulde. Ook waren er nog bloemen bezorgd van een oud-lid en van de directrice en per soneel van het Hervormde Rusthuis. Mej. J. Liebeek zei liet namens 0. D. A. als zoovele voorgangers met bloemen. De hoer J. G. Hakkert bewees zijn dankbaarheid voor het \ele werk, dooi de secretaresse, mej. Annie van Dijk, ver richt, door haar bloemen aan te bieden. Mej. r d. Sloot, de penningmeesterosse, was door ziekte verhinderd, zoodat zij haar bloemen thuis gestuurd kreeg. De voorzitter van de feestcommissie, de heer G. J v. Luttorveid, heeft den dirigent gehuldigd voor zijn toewijding en leiding. lopr betrok ook mevr. Hakkert \oor haar gastvrijheid, bij de repetities in zijn hulde. Den heer Hakkert werd een foto van zijn huis en muziekwinkel overhandigd. Den heer J. G Hakkert ontving een boek over kerkorgelmuziek ten geschenke. De secre taiessc, mej. Van Dijk, werd ook door de feestcommissie van bloemen voorzien. Het concert. Hierna kon het concert een aanvang nemen. O.N.I. beet de spits af met de vlot gespeelde concerlwals „Lotusbloemen" van Ohlsen. Aan Het programma werkte mede de lyrische tenor Martin van Oeelsbergen, die succes oogstte met „Leise fielten meine Lieder", „Frühlingsglauben", beiden van Schubert en „Panis Angelicas", van Cesar Franck. Vooral het laat=te werd met gevoel voor gedragen Zoo nu en' dan heeft de lieer Van Oeelsbergen de neiging zijn vibrato te overdrijven. Na de pauze bracht hij een aria uit de opera „Martha", „Liebes- t-ranm", van Donizetti, en „Hol'a-ids vlag" ten gehoore. Een verrassend onderdeel van het pro grainma was wel het bazuinkwartel, be staande uit de heeren W. v. Riet, Th, Dinkelaar, H. Rijnlalder en J. Klein. De „Weihe des Gesanges" uit de „Zauber- flöte", van Mozart* had een mooie so norc klank. Vol en plechtig klonk „die Ehre Gottes", van L. van Beethoven, waar- hij de heer J. G. Hakkert verdienstelijk aan het harmonium begeleidde. Dit ensem ble is waard meer van zich te laten hooren, daar ha/uinkwartettcn zeer scliaarsch zijn. O.N 1. hc-loot haar oplreden met „Müri cher Kind!' van Kom/ak en „Excelsior marsrh", van Joh. B. Kok. Het mandolineduet speelde o a een pot pourri ml de opera "Martha, waarvan de klanken een brommende resonans op de stembanden in de zralVeroorzaak'e. Van dee gemeentesecretaris, mr. X". J. Post, wa» een "ph rijven binnen gekomen, waarin hi; het betreurde niet aanwezig te kunnen zijn Ds. J VV. Tonsbeek heeft namens Wijk 2 en de K.CG.O.V. den heer B. Hakkert in zijn woning zijn geiukwensthen aange boden. Aan het einde vaip dezen geslaagden concerla-. or.d bedankte de heer V. d Voort O.N.I. voor het gebodene. Na afloop hielden zich de leden nog eenigen tijd rustig in de foyer op en praat- Kleine artisten verzorgen het programma. Een oudercommissie neemt bij liet on derwijs een bizondere plaatsin, daar zij een verbinding is tusschen de school en het gezin. In de gisteren in „Eendracht" gehouden ouderavond van school TI, liet het hoofd van deze school, de lieer A. Baan, dit in zijn openingswoord duidelijk uitkomen. In het bizoader heette spr. de autoriteiten welkom, vooraf den schoolop ziener in de inspectie Rotterdam, den heer J. P. Kruize, die voor het eerst dezen ouderavond bezocht. De andere autoritei ten wilde de heer Baan niet bij name noe men, daar die op een origineel© manier zouden worden gereleveerd en wel door twee leerlingen zelf. Dit bleek later het geval te zijn bij Tho- masvaer en Pietemei, waarbij in hun dia loog, de wethouder van onderwijs, de heer J. Dinkelaar en de gemeentelijke inspec- teui van onderwijs, dr. J. W. Smit over de tong gingen, al werden er niets dan vriendelijke dingen over hen gezegd, die hen lol ware kindervrienden stempelden. Aan het op school zingen besteedt de heer A. Baan veel aandacht, wat wel aan het gebodene op den ouderavond te nier ken was. De eenvoudige en toch aardige iiedies kwarnen door de leiding, die de heer Baan aan de jeugdige kinderstemmen geeft, volledig tot hun recht. Het dirigeer stokje hield als een magneet de oogen van het koortje vast. Het waren veelal schoolliedjes, die de ouders bekend in de noren geklonken zullen hebben. Het is niet deen) ijk ze alle op te sommen, doch wij willen een uitzondering maken voor de „Lentetijd", van Frans Abt, welk lied zeer zuiver gezongen werd. Op het programma kwamen ook „Schiedam's stedelied" en „Polyanthaliedje", voor, heide composi ties van den hoer Baan. Bijl „Klein V-oge- lijn'" werd de medewerking van de ouders ingeroepen. „Jong moedertje" werd zelfs begeleid door een klein orkestje van mond- I harmonica's en mandoline, terwijl mej. Let jBaan voor de pianobegeleiding zorgde.- De heer Baan acht het zingen op de school zeer belangrijk. Bezield zingen voert menschel: naar oogenblikken van hooge schoonheid, terwijl het zingen in een zang koor een overdreven gevoel van eigen waarde corrigeert. Een drietal jeugdige declamatoren tia den voor het voetlicht, zonder een zweem van verlegenheid. Een klein tooneelstukje „De Paaschirip" eiooizaaJvle zoowel bij de toeschouwers als bij de spelers veel vroolijkheid. De don van den avond was het 'zang- spelletje „Jan Lustig", waarin verteld wordt van een vroolijk en zanglustig schoenlap pertje, dat zelfs voor f50.zijn mond met kon houden. Een menuet, dat in dit spel verwerkt was, werd ingestudeerd door den heer G. J. W. Brand en kreeg zelfs een open doekje. Ook werd nog opgevoerd een symbolisch spel „Mooi Nederland", waarbij het weide land voorgesteld werd door het madelief je, bet akkerland door de korenbloem en de heide door Erica, Aan het slot van den avond sprak de heer M. Germeraad, een dankwoord tot den heer Baan. Om zoo'n avond te or- ganiseeren is veel toewijding van het on Oerwijzend personeel noodig, welke eigen- Sf hap men ook bij het openbare onderwijs aantreft. Er ging oen hocratje op, toen bekend werd dat de wethouder van onderwijs alle leerlingen toestond vanochtend een uurtje later op school te komen. 27 17 De posten van den Luchtbescher mingsdienst gedeeltelijk beztt. De omstandigheden moeten ons niet ver rassen. De ervaring van den laatsten tijd heelt wel geleerd, dat de situatie zich blik semsnel kan wijzigen.. Om op alles voorbereid (e zijn, ook wat de bescherming van de burgerij betreft tegen mogelijke aanvallen uit' de lucht, zijn de posten van do luchtbeschermings dienst gedeeltelijk in werking gesteld, o.a. ook de commandopost aan de Juliana van Stolbergstraat. Die posten zijn dag en nacht bezet, zocdaf daarvoor eenig personeel Le schikbaar moet zijn. Vooral 's nachts, als er niets te doen is, duren de uren lang. Daarom stelt het hoofd van den Luchtbe schermingsdienst, de heer N. W. van, Gel der ,het op hoogen prijs, dat door de bur gerij aim het personeel, dat de posten bezet, versnaperingen zijn aangeboden. Hei is niet altijd mogelijk gebleken over voldoende vrijwillige krachten te beschikken en daarom zijn namens den burgemeester een aantal z.g. intellectueele werkloozen gereijuireerd om dienst te doen. Wie zich aan een dergelijken oproep onttrekt, maakt zich schuldig aan een misdrijf en kan als zoodanfg vervolgd worden. Tot nu toe is nog tegen geen der opge- roepenen proces-verbaal opgemaakt behoe ven te worden. Schoorsteenbrand. De brandweer heeft gisteren met behulp van een ramooneur een schoorsteenbrand in een pand aan het Edisonplein gebluscht. SCHIEDAM. AGENDA. Monopole Theater, 8.15 uur. 1. Oe trots der marine. 2. Tarzan de ontem bare. lederen dag (behalve Vrij dag) 2 uur volledig program. 17 April. Passage Theater, 8.15 uur. Lief dadigheidsvoorstelling Utile Dulci: Loods aan boord. 17 April Musis Sacrum, 8 uur. Ui tv. Meisjes-ensemble o.I.v. Ko de Keyzer. 17 April. Vereenigingslokaal, 8 uur. Uitv. Mondharm. vereen. „Bravo". 18 en 19 April. Gebouw Eendracht, 8 uur. Feestavond Vereen, van leerlingen der Ambachtsschool. 18, 19 en 20 April. Troephuis Nieuw: straat 12. Bazar Schied'. Water- scouts. 18 April. Passage Theater, 8 uur. Uitvoe ring Tamboers- en Pijperscorps „Harmonie" 11-jarig beslaan. 18 Apilï. Vereenigingslokaal, 8 uur. Kunst avond Kiveva. 18 April. Musis Sacrum, 8 uur. Schied'. Burgerwacht. Vergadering. 19 April. Doele, 8 uur. Jaarvergadering Schied'. Vereen, tot bescherming van Zuigelingen. 19 April. Musis Sacrum, 8 uur.'Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Sluitingsavond van het seizoen. 19 April. Consistorie Luthersche kerk, 8 uur. Ned, Luth. Bond voor Clir. soc. actie „Maarten Luther". Cau serie W. A. J. Dalmayer: Werk loosheid en dictatuur, 20 April. R.K. Volksbond1, 8 uur. Viering 15-jarig bestaan. Harmonie Wil tonFijenoord'. 20 April, Musis Sacrum, 8 uur. Mondfa.- ea Tooneelvereen, Sympihonia» 20 April. Gebouw Eendracht, 8 uur. Feest avond Burnt vereen. Goede Ver wachting ('s middags feest voor de kinderen). 24 April. Passage Theater, 8 uur. Uitvoe ring Schied. Jeugdkoor „Kinder klank". 21 Apin. Musis Sacrum, S uur. Feest avond 25-jarig beslaan O.N.L 25 April Passage Theater, 8 uur. Concert en filmavond herdenking 40-jarig bestaan O.R.K. 2G April. Gebouw Clir. Soc. Belangen, "8 uur. Patrimonium. Nolaris A. Hoek: Arbeidsrecht. Apr>l. Musis Sacrum, S uur. Feest avond W.A.H.S.V. Rotterdam. April. Tivoli Schouwburg, 8.15 Uur. De operette-zangers. De dochter van den iamboer-majoor. 17 April. Gioote Schouwburg, 8 uur. NcdL Opera. Ensemble Lohengrin. Bioscopen Capitol. 2.15 u. 8.15 u. Tropen 'acht in Saiaon; Meisjes met idee en. City. 2.1.1 u. 7 u. 9.30 u. Tropennacht in Saigon Corso. Van 11 u. af doorl. Juarez. Grand. 2 u 7 u. 9.15 u. HoLlywood- cavaleade. Lumière 215 u matinée; 7 u. 9.15 u. Ergens in Nederland. Oiympia. 7 u. 9.15 u. Vreemdelingen-Ie- gioen; Onverwacht vader. Prinses 2.15. u 8.15 u. Wie is de vader; Een spannen le avond. Scala. 2 u. 7 u. 9.30 u. Mr. Moto; De dne musketiers. Studio. 2.15 u, 7 u. 9.15 u. De terug keer van Dr. X. Mijnenopvischtiienst op Texel. Op Texel is de eersle Nederiandsche mijnenopvischdienst opgericht Reeds lang bestonden hiertoe plannen. De gemeente Texel en twee polders zul- len het bedrijf financieren, terwijl het rijk de levensverzekering betaalt. Bij het opvisschen van mijnen maakt men van twee motorvleten gebruik, wi *ir tusschen een groot vangnet wordt gesptu.- nen. Het demonteeren van de mijnen v. alt overgelaten aan de marine. De V.VV. juicht deze tot standko.-.ung toe, want nu vermindert het gevaar, dat de mijnen onheil zullen stichlen. Onmid dellijk na ontdekking van de mijnen trekt men er met het vangnet op uit. Ir. Storm veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De Rotterdamsche rechtbank heeft van daag den 50-jarigen ir. F. W. J. II. Sturm, Duitscher van afkomst, die een belang rijken rol heelt gespeeld in de Haagsche spionnagezaak veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf. De rechtbank nam als bewezen aan het geven van modedeelingen omtrent troepen verplaatsingen en dat dit geschiedde in een week van groote spanning (n.l. vain 5 tot 11 December) en het lotografeeren. van scheepslijsfem)' hoewel dit niet vol tooid kon worden, aangezien verd. voor dien gearresteerd! werd'. Hem was ten laste gelegd overtreding van de artikelen 46 en 98 van het Wetboek van Strafrecht: Poging tot opzettelijk open baar maken aan een builenlandsche mo gendheid en het mededeelen of in handen spelen van berichten of inlichtingen om trent zaken waarvan geheimhouding in het belang van den staat wordt geboden. De officier van justitie had' een gevange nisstraf voor den tijd van acht jaren ge- eischt, Zijn vader veroordeeld wegens overtreding Arbeidswet. Vandaag heeft de kantonrechter le Haar lem schriftelijk vonnis gewezen in oéa zaak tegen den vader van het veertien jarige biljartwonder Keesje de Ruyter. die ten laste was gelegd, dat hrj een demon stralie van zijn zoontje in een café ie - Aalsmeer had toegelaten, en aldus in de hand had gewerkt, dat dc jongen arbeid verrichtte, zonder daartoe den bij de wet vereischtcn leeftijd le hebben bereikt. De caféhouder was door den kanton, rechter reeds eerder veroordeeldlol oen.' boete van f15. De vader werd vandaag door den kantonrechter veroordeeld tot vijf en twin'ig gulden boete, subs, tien dagêu hechtenis. De ambtenaar van hef 0. M. had eea boete van t'100 subs, vijftig dagen liech- teuisstrat geciseht. Wordt dit jaar niet gehouden. Het moderamen van het bestuur van het Chr. Nat. Zendingsfeest heeft, gezien dto bizondere lijdsoinstandigheden besloten hot groote zendingsfeest dit jaar niet te hou den, o.a. om deze reden, dat een in deti voorgenomen tijd van het feest optredlesid oorlogsgevaar en daarmee gepaard1 gaande beperking van den treinenloop de geboete voorbereiding van het feest en de daar aan besteede uitgaven nutteloos zou mar ken.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2