EERSTE TREFFEN IN NOORWEGEN weer Britsche troepen aan land gebracht Slag bij Drontheim verwacht EERSTE BLAD Dil hk Haal it 3 Mei. Is hier iets voor U bij? Fa. A. J. v. d. VEN w i Vrijdag 19 April 1940 ,,'T VINKJE" 938te Jaargang. Tel No. 69300 (S lijnen). BUREAU LANGE HAVEN l«1 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Naar „Dagens Nyheter" meldt, wordt in berichten uit het gebied van Troad- heim melding gemaakt van het eerste treffen tusschen de Britsche en Du;+- sche troepen in Noorwegen. Eet treffen vond plaats nabij Nam- sos en üe Duitschers werden terugge slagen. De Duitsche strijdmacht be stond uit een detachement? dat per vliegtuig van het nabij Trondhjem gelegen vliegveld van Vaernaes was aangevoerd. Vliegveld tan Vaernaes ge bombardeerd. Volgens door de Zvveedsctie pers ont vangen berichten hebben Britsche vlieg tuigen het vliegveld van Vaernaes gebom bardeerd, het punt, vanuaar de Duitschers per vliegtuig troepen naar Namsos had den gezonden. Troepenlandingen bij Drontheim Reuter meldt uit Stockholm: Volgens éën uit midden-Zweden ont vangen persbericht sehijnt het zeker, dat Britsche troepen geland zijn te Nanwos, op ongeveer SO mijl ten Noor den van Drontheim. Hegra nog door de Noren bezet. Een honderdtal Noren, voor het mee- rendeel vrijwilligers, zouden het fort He gra, in de buurt van Drontheim, nog steeds ia bezit hebben, ondanxs het vuur der Duitsche artillerie en de hevige bombar dementen. Daar de verdedigers volkomen geïsoleerd zijn, is hun toestand zeer ernstig. Botsing bij Drontheim verwacht De Duitsche troepen te Drontheim tref fen koortsachtige voorbereidingen in ver band met een verwachten aanval dioor Britsche en Noorsche strijdkrachten. In de Noorsche grensplaats Nordli is gisteren telefonisch bericht ontvangen, dat, naar men gelooft, Britsche afdeel Lagen te Nam sos, 130 kilometers ten Noorden van Drontlieim; geland zijn. Men zegt, dat te Syeinkjer, 30 kilometer ten Zuiden van. Namsos, Noorsche troepen zijn samengetrokken. Beide plaateen zijn door een onlangs aangelegdien spoorweg verhonden. Volgens berichten uit Midden- Zweden zou een geallieerd offensief binnen enkele uren Venvacht kunnen worden. Men verklaart, dat de mobilisatie der Noren in dit gebied! thans voltooid' is. Duitsche versterkingen worden in groote transportvliegtuigen in allerijl uit Zuid- Noorwegen gezonden. Gemeld1 wordt, dat alle bruggen bij Drontheim ondermijnd! zijn. Men heeft gezien, dat een groot Duitsdi vrachtschip in de binnenhavens tanks, zwaar geschut en luchtdoelgeschut ont scheept heeft. Volgens de laatste te Stock holm ontvangen berichten hebben de Duit schers liet exercitieterrein ea het vliegveld te Stjordal, d'ertig kilometer ten Oosten van Droialheimi aan de spoorlijn naar Zwe den, bezet. De berichten, diat zij de Zwced- sche giens bereikt zouden hebben, soliij- nen voorbarig te zijn. Duitsche patrouilles zjjn waarschijnlijk doorgedrongen tot Le- vanger, 55 kilometer ten Noorden van Drontheim aan den spoorweg tiaar Steinkjer en Namsos. Reuier meldt van ergens in Noorwegen; De Noorsche regeering heeft een be richt ontvangen van den Noorschen be velhebber in Noord Trondelag, uaarin hij verklaail, dat de Noorsche strijdkrachten ter zoe en in de lucht met de geallieerde strijdkrachten in verbinding zijn getreden. 'Het bericht, dat door het Noorsche Tele- graafagentsehap is uitgegeven, verklaart, dat dc troepen in NoordTrondelag en Noord Noorwegen over het algemeen in staat zijn stand le houden. De toesland verbetert geleidelijk. Hel hoofdkwartier van het Noorsche leger maakt-melding van de aankomst der eerste verbindings-offi- cicren 111 hot hoofdkwartier. Het Noorsche front in het Zuidoosten schijnt volgens de laatst ontvangen be richten te loopea van het Zuidelijk deel van het Mjoesa-meer, 55 k.m. ten Noorden van Oslo, naar het Zuidelijk deel van de Rand- fjord, op 50 k.m ten N.W. van Oslo, dan buigt het scherp naar het Zuidelijk deel van het Sperillenmeer op ongeveer 65 k,m. ten N.W. van Oslo. De Britsche admiraliteit deelt mede; Gedurende de laatste dagen zijn zeer ge slaagde operaties ten uitvoer gelegd door de vliegtuigen van de vloot. Dinsdag zijn ter hoogte van Bergen vijandelijke schepen aangevallen: een transportechip werd tot zinken gebracht. Bovendien werd een duik boot, die aan de oppervlakte lag, aange vallen waarbij een treffer werd geplaatst. Woensdag hebben onze vliegtuigen herhaal delijk den strijd aangebonden met vijan delijke vliegtuigen, die onze schepen, wel ke van het bombardement van liet vliegveld van Stavanger terugkeerden, trachten aain te vallen. Een Heinkeltoestel en esiv Dornicr- vliegboot werden neergeschoten, terwijl twee Heinkels en een .Domiervliegbootwer- den beschadigd. AI onze vliegtuigen keerden behouden terug. Eerder wordt -bekend ge maald, dat de kruiser, waarvan gisteren werd medegedeeld, dat hij na en bom bardement van een vliegveld bij een lucht- ■aanval beschadigd was, thans rijn basis be reikt heeft. Reuter verklaart, dat Dinsdag tijdens den aanval der Britsche luchtstrijdkrachten op Drontheim zeven Duitsche vliegtuigen wer den vernietigd en dat gisteren bij den luchtaanval op Stjoerdal en Varnes vijf Duit sehe vliegtuigen zijn vernietigd. Gemeld wordt, dat in liet Noorden een afdeeling Britsche troepen Zuidelijk op Nar vik aantrekt, dat nog steeds gedeeltelijk in Duitsche handen schijnt te zijn. Een waarnemer, die zich bij het Noorsche detachement bevond, dat over de Zweed- sche grens is getrokken heeft vandaag ver klaard, dat belangrijke groepen Britsche en Canadeesche skiers in een fjord ten Noor den van Narvik aan land zijn gekomen. Vandaar hebben zij goede verbindingen in Zuidelijke richting. De Britten hadden vol gens dezen zegsman ook artillerie. De Duitschers Hadden geen geschut toen zij Narvik bezetten. In de buurt van Narvik zouden zich ongeveer achthonderd man Duitsche troepen bevinden en laings den spoorweg van Narvik minder dan 2000 man. De operaties staan uit Duitsche zijde onder de persoonlijke leiding van generaal Von Falkhorst. De Duitsche troepen zijn in hoofdzaak bewapend met licht veld geschut, mortieren en alftomatische wape nen. Fossum biedt nog steeds tegenstand aan de Duitschers. De Noorsche troepen bij Drontheim De commandant van de zesde divisie van het Noorsche leger, welke in Noord-Tron delag (de provincie, waarvan Drontheim de hoofdstad is) opereert, heeft niedege deeld, dal de Noorsche troepen lum po sitie kunnen houden en er zelfs in zijn geslaagd deze te verbeteren. De Noorsche regeering bevestigt, dat de verbinding tusschen de Britsche en Noor sche troepen lot stand is gebracht. Men weet met, waar de regeermg zetelt en omtrent de verblijfplaats van den koning wordt hei stilzwijgend bewaard.. Voorts wordt vernomen, dal' de Duit schers doorgaan met rond Trondheim uileist kiaclilige verdedigingsmaatregelen te nemen, want de Duitschers beginnen ernstige moeilijkheden te ondervinden bij het veïvoer van troepen per vliegtuig, daar de smeltende sneeuw het landen zeer be moeilijkt. Volgens „Socialdemokralen" dwingen de Duitschers de Noorsche burgerbevolking van 16 tot 50 jaar tót het verrichten van werkzaamheden bij den aanleg van ver dedigingswerken. De burgers wijken ech ter liever naai Zweden uit dan het Noor sche vaderland tegen te werken. De Brilsehc aanvallen op Stavanger. De Britsche luchtmacht heeft thans ne gen luchtaanvallen nitgevoerd op het vlieg veld van Stavanger sedert 9 April j,l. Bovendien is het vliegveld 80 minuten lang het doelwit geweest van een gisteren door oorlogsschep^, er op gericht bom bardement. Duitsche troepen bij de Zweed se he grens. De bizondere correspondent van Reuter le Storiien aan do Noersch-Zweedsche grens bericht, dati^fien Duitsche afdeeling ter sterkte van ongeveer 200 man, de voor hoede van de troepen, welke oprukken langs den spoorweg >an Drontheim naar de grens, op Vijf kilometer van het Zweed- sche grensplaatsje zijn aangekomen. Noor sche ski-patroiuiUés schjjnen in de omge ving te zijn, doch, tot nu toe hebben zij de Duitschers nog? niet aangevallen. Duitsche1 vliegtuigen boven de Shetla*d-eilanden. Gistermiddag zjja -drie Duitsche vlieg tuigen de Shetland-eilanden genaderd. Een der toestellen vloog ©ver een deel van de eilanden, doch verdween zonder bommen te hebben gewoapen, toen de Britsche jachtvliegtuigen opstegen. Het luchtalarm duurde 22 min ten. "Britseh schip getorpedeerd. Het Britsche schip „Swainby", meten de 4235 ton, is Woensdagavond voor de Noordkust van Schotland getorpedeerd. De uit 38 personen bestaande bemanning is vandaag in de eigen reddingbooten in ©en haven van Noord Schotland aangekomen. Oslo herkrijgt normaal aanzien. Een berichntgev-ervan het blad Stock- liolms Tidningen. schrijft, dat in Oslo het normale leven geleidelijk lierrat wordt Zoo goed als alle scholen hebben het onderwijs hervat. Bioscopen, schouwburgen, e.d. zijn heropend. De -situatie ia de Nliddellandsclie zee Gayda, schrijft^jrih^et laatste- van zijn Teeks 'artikelen over het Middelt andscbe zee-vraagstuk in hot blad' Giomale d'Ifalia van gisteren, dat de- Ttaliaansche Middel landsche zee-politiek talet een politiek is van overheerselnng, doch van samenwer king met alle mogendheden en in de eer ste plaats van de Middellandsche zee-na ties. Gayda vervolgt; De geschiedenis bewijst, dat perioden van vrede en goede ver standhouding tusschen de Middellandsche zee-naties zijn samengevallen met de pe riodes, dat Italië vrede had en de kracht had1 het evenwicht in deze zee te waar borgen. Zijn expansie in de Middelland sche zee werd en wordt ingegeven voor de noodzaak van vrijheid en levensruimte. Zijn noodzaak voor en. recht op vrijheid in de Middellandsche zee zijn de zelfde als die van andere Middellandsche zee- naties. Het stelsel voor de Middellandsche zee, dat Italië op het oog heeft, is ge baseerd op een evenwicht van rechten en nationale kracht en op een internationale garantie van vrijheid van beweging en uit vaart. Dit stelsel brengt ook een samenwer king mede tusschen Italië en dien Islam in overeenstemming met de tra- ditioneele en tegenwoordige politiek van Italië in de Middellandsche zee en de Rood'e zee. De MiddellandsobeiZeepolitiek van Ita lië te niet alleen gebaseerd' op zijn kracht, doch op zijn eerbiediging van de rechten van anderen en op een constructieve samenwerking. Engeland en Nederlandsch Indië In het Lagerhuis was den minister-pre sident de vraag gestald, of hij het Huis de verzekering wilde geven, dat de Brit sche regeernig niet voornemens was de handhaving van den vrede in do wateren van Nedeilandsch-Indië, in geval Neder land zelf oorlogsteoneeï zou worden, al leen aan .Tapan over te laten. In een schriftelijk antwoord zegt de on derstaatssecretaris van hnitenlandsche za ken, Butler, dat „de Japansche regeering, voor zoover Halifax bekend is, niet de aanspraak heeft gemaakt alleen verantwoor delijk te zijn voor de handhaving van den vrede in de wateren van Ncderlandscli- Tndië. In een verklaring aan de bladen heeft de Japansche minister van buitenlanclsclie zaken' gezegd, dat de Japansche regeermg slechts diep bezorgd kan zijn over eenige ontwikkeling als gevolg van de verscher ping van den oorlog in Europa, welke van invloed zon kunnen zijn op den sfatus quo in Nederlandscli-Indië. Ik behoef nauwelijks te zeggen, dat de Britsche legeering ten deze dezelfdeop vattingen lieefl." Burgerlijke ongehoorzaamheid in Britsch-indië Reuter meldt uit Wardha: De werkcommissie van het Biilsch- Indische congres heeft ©en resolutie aangenomen, waarin de congres-com missies in het geheele land worden op geroepen de afkondiging van de bur gerlijke ongehoorzaamheid voor te be reiden. De resolutie is goedgekeurd na beraadslagingen van stier dagen, waar aan door Gandhi werd deelgenomen. De strijd in China Japanneezen melden successen. De nieuwe Japansche krijgsverrichtingen in het Zuiden van d© provincie Sjaosi heb ben, volgens Domei, geleid tot de bezetting van Pingloe en andere belangrijke punten aan. de Gele Rivier, waarbij den Cliinee/en een vernietigenden slag is toegebracht. De Chineesclie troepen zouden 4500 dooien hebben achtergelaten. De Japanneezen maakten vete wapens en munitie buit. Duitschland "Vier Polen ter dood veroor deeld. De bizondere rechtbank te Posen heeft vier Polen ter dood veroordeeld, wegens os'ertredmg van de verordening op de be scherming van de metaal-inzameling. De mannen waren werkzaam in een sorteer- afdeelmg. Sehuschnigg te München. De Fransclie radio heeft gisteravond medegedeeld, dat Walter Schuschnigg, een neef van den vroegeren bondskanselier van 1 Oostenrijk, te Parijs is aangekomen. Hg beeft medegedeeld, dat de gewezen bonds- kanselier titans te Mnncben in de gevan- j -öenis is opgesloten en dat zijn vrouw zich eveneens te München bevindt. Zwitserland Zwitserland in geval van oorlog. Pilet-Golaz, de president der Zwitsersehe federatie, en generaal Guisan, de opjerbe- velliebber van liet leger, verklaren in een decreet, dal d© maatregelen in gevate van een inval bij verrassing behandelt: Wij zullen overal energiek aanvallen. Alle sol daten die niet verlof zijn, zullen onmiddel lijk worden teruggeroepen. Alle militaire voertuigen en trekpaarden zullen onver wijld gemobiliseerd worden. Het decree! bevat ook maatregelen tegen parachutisten, saboteurs en propagandisten, die den vij and dienen. Men verklaart, dat het uitvaardigen van dil decreet niet op een slechter worden van den toestand Wijst. Men is van mee ning, dat de situatie iet of wat gunstiger is geworden. Roemenië De „IJzeren Garde". De koning heeft een aantal leiders van de voormalige „IJzeren Garde" in audiën tie ontvangen. De minister van binnen- landsche zaken heeft medegedeeld, dat gis- teien de laatste aanhangers van de „IJze ren Garde" uit de concentratiekampen zijn ontstegen en dat verscheidene van deze kampen zijn opgeheven. Vereenigde Staten Nationaal socialistische en commu nistische agenten. Martin Dies, de voorzitter der Congres commissie van onderzoek naar niet Ameri- kaansche activiteit, verklaart, dat nationaal socialistische en communistische agenten, met het doel te saboteeren ei te spion- neeren, zijn binnengedrongen in. Amerikaa'n- sche sleutolindustrieen, welke van vitaal belang zijn voor de Vereenigde Staten m geval van oorlog en ook voor de geallieer den indien groote verschepingen voor hen worden gereed gemaakt. Fa. RiJNBENDE en VAN HOEK Loopers, tapijten, gordijnen, vakkundig stoffeerwerk Inrichting voor Physische Therapie JOH. DE VRIES „MUSIS SACRUM" HOOGSTRAAT 51 - TEL. 68546 Slijterij en Wijnhandel Singel (03 - Telefoon 67641 Mariastraat 54 - Beyerlandschestraat I Hij voegde hieraan, toe, dat de commissie den. toestand onder 00gen zag. Ik ga be wijzen, dat wij in de Vereenigde Staten, een toestand hebben met het Trojaansche paard, welke erger is dan in Noorwegen. Slagschepen van 50.000 ton. De Amerikaansche senaat heeft een wets ontwerp aangenomen, waarbij ,964 miilioen! dollars worden gevoteerd voor de Ameri kaansche marine voor het op. 1 Juli as. beginnende financieel© jaar. Met enkele k'cine amendementen is het ontwerp naar het Huis van Afgevaardigden teruggezon den Het wetsontwerp stelt o.m. de middelen ter beschikking voor de op stapel zetting van twee slagschepen van 50.000 ton. Acht slagschepen staan reeds op stapel. De leider der vloot-operaties, admiraal Stark, heeft in de senaatscommissie voor marine-aangelegenheden verklaard, dat Amerika overweegt „super-dreadnouglits" van 50.000 of 52.000 ton op stapel te zetten, als antwoord op den door Japan besloten bouw van acht bodems van 43.000 ton, waarover berichten zijn ont vangen. Te Arnhem Is gisteren het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de drie En- gclsche vliegers, die Zondag tijdens het lnehtgeveelit nahij Babberieh om het leven kwamen. Dc stoet op neg naar de algemceue begraafplaats Moseowa. li C 1 iif lil i li' 1 mmr f Der» courant verschijnt dagelijks, metnlt- «mdermg van Zon- en Feestdagen. Pit» per kwartaal f 8.—; franco, per post f 8.50. f rgs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen -worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nur aan Eet Bureau bezorgd zgn, 's Zaterdags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Mn 99ARft Prfja tier Advertentien: ran 15 regels fiXfc li"» iedere regel meer f0.30, in bet Zaterdngnummer wmmmmmmmmtmmm—m* 1—5 regels f 1.80, iedere regel meer f0.35 Reclames f 0.75 i j verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen f0.50 t/m 15 woor den, f 0.75 tjm. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden» s Woensdags: Kleine Advertentiën tot25 woor den f025, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. V HOOGSTRAAT 32 - Anno 1889 - TEL. 680II Wij hebben er belang bij te zorgen, dat U tevreden bent Dat zegt alles! LOUISE DE COLIGNYSTR. 32 - TEL. 67910 Heilgymnastiek, Massage, Heete Lucht-Baden, Ademhaiings-Gym- nastiek, Speciale Voetbehande ling, Vervormbare Steunzolen. Behandeling uitsluitend op medisch advies GedJpi lid van het Nederl Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage. LANGE HAVEN 115 - TEL. 68145 Speciual adres voor bruiloften en partijen. Desgewenscht buffet onder eigen beheer. Modern ingericht. Soiied en vertrouwd adres. Aanbevelend; L. P. LAMEER, Azn. SUPRA JENEVER2.90 p. Liter BRANDEWIJN3.— CITROEN JENEVER 2.90 5. COGNAC 3.10 s ADVOCAAT...vanaf 1.15 „Flesch BORDEAUX„.„..vanaf 0.90,, RIJN- en MOEZELWIjN vanaf 1,25 VERMOUTHvanaf 1.— Lft.fl. OUDE JENEVER .„„„vanaf 2.95 „Ut.kr. Tel. 67885 M at A f n ii 1 y l 'ft r-1 te Vte

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1