HEVIGE STRIJD IN NOORWEGEN Geallieerde (roepen vechten tegen Duilschers bij Drontheim Vliegvelden uit de lucht bestookt EERSTE BLAD Maandag, 22 April, 1940 93ste Jaargang. No. 22458 Te). No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De strijd bij Drontheim Reuters bizondtere correspondent ia Midl- Iden-Noorwegen meldt: Tusschen Namsoö, een der purnten. waar de Britsehe troepen zooals gemeld geland! zijn en het 40 kilo meter Oostwaarts gelegen Grong, is Vrij dag gestreden. De gezamenlijke Britsehe en Noor sell e troepen maakten bevredigen de vorderingen in dit betgterrein. Ook wordt meldmg gemaakt van gevechten in districten bij Drontheim. Havas meldde gisteren: Er schijnt bij Namsos strijd te zijn ge leverd tusschen de geallieerden en de Duit- schers Deze laatsten hebben eenige tree- pen per parachute neergelaten. Het feit, dat die Duitschers Grong op 40 K.M. teil Oosten van Namsos niet heb ben kunnen bezetten, wordt gezien ais eeto. Bewys voor do onmogelijkheid, waarin de Duitschers 'zich Bevinden om £röepëiïTa!ngs de spoorlijn te vervoeren' uit Heil naai Grcng Zij moeten er zich tevreden mee stellen met veel moeite parachutisten neer te laten. Fort Hegrc houdt stand. Sa enska Dagbladet meldt, dat de Noren nog steeds het fort Hegre op 40 K.M. ten Oosten van Drontheim bezet hon den. Het blad! voegt hieraan toe, dat de Duitschers een d'eputatie met een. wapens lilstandsvlag naar Hegre heb ben gezonden om te onderhandelen, doch dat hun aanbod werd geweigerd. De batterijen van het fort hebben het vliegveld van Vaernes vernield!. De Duitschers Nebben twee malen het fort aangevallen, zij werden echter afge- geslagen. Het garnizoen van. het fort be staat uit slechts 100 man. In het begin van den oorlog bevondl zich op het fort slechts een enkele bewaker, een gepen- sionneerd onderofficier. Reuter meldde vanochtend: Volgens een onbevestigd telegram uit Storlien aan de Zwoedsch-Noorsche .grens, aan het blad „Dagens Nyhe- ter", wordt te Vaerdalsrora, ten Noor den van Drontheim, tusschen Britsehe en Dnitsche troepen gevochten. De ge- - vechten namen gisterochtend vroeg een aanvang en over en weer werd hevig gevuurd. Omtrent den afloop zijn geen bizonderhedën bekend, doch men ge looft, dat Vaerdalrora, een belangrijk knooopunt van wegen, in brand staat. Volgens de Zweedsche oorresponden ten zijn de berichten over gevechten, die zich zouden hebben, afgespeeld tusschen Grond en Namsos, onjuist. Deze correspondenten melden voorts, dat het stadje Namsos, waar Britsehe en Fran«che troepen aan land zijn gezet, door Duiische bommenwerpers in de asch is gelegd. Do spoorweg tus schen Namsos en Grong is voortdurend met hommen bestookt, doch weinig be schadigd. De strijd in Zuid-Noorwegen Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat Duitsche troepen gisteren in Noorwe gen bij een snellen opmarseh uit het Zui den Lillehamer hebben bereikt. Hebben de Britsehe troepen Hamar heroverd? Reuter meldt uit Stockholm, d!at volgens aldaar ontvangen niet bevestigde berich ten, de Britsehe troepen Hamar, d!at op ongeveer 110 K.M. ten Noorden van Oslo is gelegen, zouden hebben heroverd1. -• Deze berichten'"wcrdeir met voorbehoud! aangenomen Zij" zijn binnengekomen na de in het gisterochtend vroeg uitgegeven Noorsche communiqué gedane mededeeling, dat Britsehe eenheden in het Oostelijk deel van Noorwegen opereeren. Volgens een Havas-bericht uit Stockholm, zouden Hamar en ook Elvcrum door de Duitsche troepen zijn verlaten. Hevige ontploffing aan de Zuid- Westkust van Noorwegen. Volgens een uit Gothenburg ontvangen bericht werd Zaterdag aan de [Zuid-West kust van Zweden een hevige ontploffing gehoord. Later werden vlammen en rook boven zee gezien. Voor de ontploffing werd! gehoord', wai- ren ongeveer twintig schepen, waaronder oorlogsschepen, naar men gelooft Duitsche, waargenomen, die zich in Zuidelijke rich ting begaven. Na de ontploffing hebben zij zich verspreid1. Schaarsehie te Oslo. Uit Oslo wordt vernomen, volgens een Iiavas-bericht uit Stockholm, dat de schaarschte in de Noorsdie hoofdstad zich meer en meer doet gevoelen. Het Duitsche opperbevel heeft de bevolking uitgenoo- digd, mede te helpen aan het herstel der bruggen in. de omgeving der stad1, teneinde het aanvoeren van levensmiddelen te ver gemakkelijken. Narvik nog in Duitsche handen Het D.N.B. méldt: Met bizonder lage eigen verliezen is het den berg-elitetroepen, die in het gebied! van Narvik in den strijd! zijn geworpen, gelukt. 8000 geweren en 315 machinege weren met munitie buit te makqn. Narvik zelf bevindt zich nog steeds krachtig in ^Duitsche handen, terwijl vijandelijke zee- strijdkrachten Zaterdag zinlooze verwoestin- "gen der stad door een systeemlooze be schieting hebben aangericht. Het transport van het geallieerde expeditieleger De militaire correspondent van Reuter schrijft: Bizonderbeden over de beweging van Britsch-Pransohe strijdkrachten naar Noor wegen zijn thans te Landen onthuld. Het was mogelijk zich eenig beeld te vormen van de geweldige taak, welke hiermede is ondernomen. Het aantal geallieerde troe pen en hun juiste posities, waarin zij zich bevinden voor groote operaties moe ten nog geheim worden gehouden, doch ge zegd kan worden, dat zij zonder eenig verlies Scandinavië hebben bereikt. Dag na dag hebben transportschepen duizendeindeii manschappen, zwaar geschut, tanks en ver dere uitrusting over een zeeweg van 650 lc.ro. overgebracht naar de havens van Noord-Noorwegen. Die schepen en duik boot en der Britsehe marine en vliegtuigen der luchtstrijdkrachten hebben de transpjor- ten beschermd. Die troepen en hun uit rusting werden ontscheept onder dekking van geschut. Ex Is goede reden te gelqoven, dat de Britsch-Fransehe strijdkrachten In Noorwegen bestaan uit troepen en gemei- chaniseerde strijdkrachten, speciaal ge schikt voor de oorlogvoering in dit moei lijke soort land. i i Begin volgende maand zal liet gaan dooien. Britsehe kruiser vergaan Het Duitsche Nieuwsbureau meldts Bij den afweer van Britsehe landingspo gingen hebben de Duitsche gevechtsvhegers m de Romstalfjora (2200 kilometer ten Zuidwesten van Drontheim), nieuwe groote successen behaald. Als eerste gedeeltelijke resultaat werd zooven bekend, dat Zater dagmiddag een vijandelijke kruiser door een hom van het zwaarste kalibei getrof fen wora en terstond gezonken is." Een slag in het Skagerak? Uit Gothenburg wordt vernomen, dat ver moedelijk. een zeeslag is gevoerd in het Skagerak ot het Kattegat. Zaterdagavond tusschen tien en elf uur werd uit zee een hevig kanonvuur gehoord. Zaterdag- ochteno fieeft men zeven schepen, vermoe delijk N'óorsche walvischvaarders, gezien, die een weg veegden door de Britsehe mijnenvelden. Boven de .vaartuigen vlogen vliegtuigen. Nadat zij' hun taak hadden verricht, zag men een copvooi van twee torpedojagers met een groot en talrijke klei nere koopvaardijschepen- tót het Zuiden in de richting van Noorwegen stoomen. Eugelschevilnelitaimval op Deensch vliegveld. .Britsehe vliegtuigen.- 'hebben Zaterdag avond- met succes het vliëgveld te Aal borg iu Noord-Denemaxken, aangevallen, dat ge diend heeft als Duitsche1 bases voor de operaties tegen Noorwegen, Do vliegtuigen vielen afzonderlijk a->u en het eerste toestel* vond -liet. vliegveld in volle verlichting. De bezetting van het vliegveld had geen tijd de luchtdoelar tillerie in werking te-stelten, een zoeklicht werd spoedig buiten gevecht gesteld. Een groot Duüsch transportvliegjuig, dat met zijn boordlichten brandend kwam aan gevlogen, werd aangevallen en zocht dek king m de bewolking. Het aanvallende Britsehe vliegtuig wierp, "vervolgens een aantal bommen, waardoor 'de voornaamste hangar werd beschadigd. De volgende vliegtuigen werden d'oor de luchtdoelartil lerie hevig beschoten. Opnieuw Britsehe vliegtuigen boven Aalborg," Officieel wordt medegedeeld, dat Brit sehe bommenwerpers gisteravond opnieuw met succes een aanval hebben ondernomen op de vliegtuigbasis atborg, in het Noor den van Denemarken. Er werd uitgebreide schade aangericht. Een der, Britsehe vlieg tuigen wordt vermist." - "->■ Britsc&a^.-&&iteanval!an op Kristiajcsaml eii~'Stavanger. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat krachtige afdeehngen der Royal Air Force Zaterdagavond Duitsche vhegtuïg- ba°es hebben aangevallen te Kristiansamd en Stavanger en daarbij vliegtuigen en gebouwen hebben beschadigd Te Kristiansand werd waargenomen, dat een aantal vijandelijke vliegtuigen uiteen gejaagd werd op het vliegveld en met bommen werd aangevallen. Te Stavanger weiden bommen neergeworpen, waarvan een aantal, gelijk werd waargenomen, de startbanen trof. Het ontploffen van een anderen bom werd gevolgd door een ex plosie op het vliegveld. Ook werden bom men geworpen op de nabij liggende haven voor watervliegtuigen. Deze aanvallen wer den lutgevoerd door een groot aantal vliegtuigen, die, volgens het Engelsclie be richt, allee veilig naar him bases terug keerden. Stavanger opnieuw gebombardeerd. Het Britsehe ministerie van luchtvaart deelt mede, dat Britsehe vliegtuigen gis teravond opnieuw het vliegveld van Sta vanger gebombardeerd en met mitrailleurs beschoten hebben. Ondanks het hevige afweervuur werden treffers van brandbom men en licht ontplofbare bommen waarge nomen. Het staat vast, dat een aantal vijande lijke vliegtuigen is vernield. Alle vliegtui gen zijn behouden teruggekeerd. Britsdie duikboot veilig terug. De Brilsche onderzeeer „Traant", die den «Duitschen kruiser Karlsruhe heeft ge torpedeerd, is thans, naar vanavond hier vernomen werd, veilig op zijn basis terug gekeerd. De „Traant" is tweemaal door een groot mijnenveld in het Skagerak ge varen, en is, na den aanval opt de Karls ruhe, talrijke malen door torpedojagers met dieptebommen bestookt. Reuter meldt nader: Twee Britsehe onderzeeeïs, de -„.Truant" en de „Triton" zijn thans na hun operaties in het Skagerrak en het Kattegat op hun basis teruggekeerd. Naai' thans vernomen Van het Westfront Het Fransche avondlegerbcricht van Za< terdag luidt- In den loop van den nacht werden ver scheiden -overvallen afgeslagen. Iu het een trum van het front, dal zich uitstrekt tusschen Moezel en Rijn heelt de Fransche en de Duitsche artillerie in den loop van den dag \eelvuldiger geschoten dan de vorige dagen Fransche en Duitsche vliegers hebben tal van keeren slag geleverd. Bij de gevechten werden een vijandelijk jachtvliegtuig en een verkenningsvliegtuig boven Fransch gebied omlaag geschoten. Andere toestellen werden door de Britsehe luchtmacht omlaaggesclioten Een onzer ja gers was genoodzaakt binnen onze linies te dalen. t De luchtgevechten aan het Westelijk front. In een communique van het hoofdkw ar tier der Britsehe luchtmacht in Frankrijk wordt gezegd: Zaterdagmorgen hebben gevechtsvliegtui gen van de Royal Air Force verscheidene gevechten aan het Westelijke front geleverd. Een'van onze toestellen schoot een Hein- kei 111 neer,- welke op Fransch gebied bij Chamay terecht kwam. De bemanning werd gevangen genomen. Een van onze verkenningsvliegtuigen viel een ander Hein- kei toestel 111 aan, dat geëscorteerd werd door drie vijandelijke gevechtsmachines. De Heinkel en een Messerschmidt 109 werden neergeschoten.Later viel een van onze andere verkenningsvliegtuigen een formatie aan van negen vijandelijke gevechtstoestel len. Hierbij werd een Messerschmidt 109 achter de Fransche linies neergehaald en werd een andere, naar men gelooft, ver nield. Een van onze toestellen werd door het optreden van den vijand gedwongen te ^falen. De bestuurder ontkwam ongedeerd. Al onze overige toestellen keerden veilig terug. De Duitsche lezing over de luchtgevechten. wordt heeft de „Traant" alvorens den Duit schen kruiser „Karlsruhe" te torpiedeeren, zich een weg gezocht door een groot mij nenveld. Na het torpedeeren van den krui ser bleef de onderzeeer op den bodem van het Skagerrak liggen* terwijl met diepj- teb ommen naar hem werd geworpen. De „Triton" heeft vier Duitsche tran- spjortschepen getorpedeerd. Britsehe treilcr tot zinken gebracht. Le Britsehe ministerie van marine en oorlog hebben een communiqué gepubli ceerd, waarin wordt gezegd', dat Zaterdag de luchtmacht van den vijand zeer actief is geweest boven Namsos. Talrijke bom men werden omlaag geworpen -en aian de stad werd zeer veel schade aangebracht. Het eenige verlies, dat de Engelsehen heb ben geleden h 'dat een Britsehe treiter tot zinken is gebraoht. De geallieerde troe pen hebben geen verliezen aan menschen- levens* geleden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In liet Duitscli-Fransche grensgebied zijn Zaterdag groote luchtgevechten ontstaan. Vier vijandelijke vliegtuigen, weiden-deels boven eigen deels boven vijandelijk gebied door jagers en luchtdoelgeschut neerge haald. Van de eigen toestellen ging bij deze gevechten ecu jager verloren Gisteren weinig nieuws. Het Fransche Zondagochtendbericht had niets te melden" en gedurende den dag was er bedrijvigheid der artillerie in de streek van de Blies. Blijkens een communiqué van de Brit sehe luchtmacht heeft gisterochtend een patrouille van acht Britsehe jachtvliegtuigen een vijandelijke formatie van twaalf Mes serschmidt 109 ontmoet in de omgeving van Saarlautern. De Britsehe vliegtuigen vielen den vij and aan en twee vijandelijke vliegtuigen zijn omlaag geschoten en men heeft ze op Duitsch gebied neer zien storten. Een der de Messerschmidt werd gedwongen te da len, blijkbaar had de piloot de macht over het stuur verloren.' In den middag is een andere patrouille slaags geraakt met een sterke vijandelijke formatie, een Messerschmidt 110 en een Messerschmidt 109 zijn omlaag geschoten, beide kwamen op Fransch gebied neer. Een Britsch piloot, die licht werd ge wond, is er in geslaagd zijn toestel veilig aan den grond te zetten. De overige Brit sehe toestellen keerden veilig naar hnn basis terug. Het Dnitsche legerliericht meldde over de operaties van gisteren: In het Westen worden ten Zuidwesten van Saarlautern en ten Zuidwesten van Bergzabem vijandelijke verkenningsacties zonder eigen verliezen en met verliezen voor den vijand afgeslagen. In het Duitsch Fransche grensgebied kwam het in den loop van 20 April tot verscheidene luchtgevechten. Een eigen vliegtuig stortte tijdens een luchtgevecht neer. Vijf vijandelijke toestellen van ver schillend type werden boren eigen en vij andelijk gebied door Duitsche jachttoestel- len en afweergeschut neergehaald. De Britsehe verkenningsvluchten hoven Duitschland. In officieele Britsehe kringen wordt ver nomen, dat Britsehe vliegtuigen sedert het begin van den oorlog 800 000 mijl boven Duitschland hebben gevlogen. De Britsehe verliezen zijn klein geweest en de waar de van het verrichte werk weegt hier maat het oordeel van deskundigen wel tegen op. Duitsch schip i«t zinken ge bracht-. Het Duitsche koopvaardijschip „Juigen Fntzen", metende 4465 ton, is volgens Réuter, nabij Landsort, ten Zuiden van Stockholm, gezonken. De uit ongeveer 30 personen bestaande bemanning is gered. Hel schip was met een lading steenkool op weg van Stettin naar Stockholm. Twee Britsehe stoomschepen gezonken. Twee Britsehe stoomschepen, de „Mer sey" en de „Hawnby", zijn naar gemeld wordt, Zaterdag aan de Zuidoostkust van Engeland ge/onken. Het vrachtschip „Ilawnby" (540-1 ton) is na een ontploffing gezonken. De 39 op varenden werden opgepikt door een Pinas. Zeven man van de „Mersev" (1037 ton) zijn naar een ziekenhuis overgebracht, waar een hunner later i s overleden. Een ooggetuige heeft verklaard, dat zich! een geweldige ontploffing had voorgedaan en dat de „Mersey" was verdwenen, toen een groote waterzuil door de lucht schoot. Volvens een latere mededeeling zijn ne gen man van de „Mersey" aan land geko men Twee zijn sindsdien overleden. Elf opvarenden, waaronder de kapitein, worden vermist. Het Middellandsche zee-vraagstuk „Giomale d'Italia" wijdt een nieuw ar tikel aan het Middellandsche zee-vraagstuk en doet uitkomen, dat geen enkele natie zich in deze zee op zooveel vitale be langen kan beroepen als Italië. Italië is de grootste Middellandsche zee-natie en heeft indeze zee het centrum van zijn nahona'e leven. Het grootste dee! van zijn verkeer speelt zich af op de Middellaud- s.che zee. Bovendien is Libye een Italiaan- sche provincie geworden. 1 Tenslotte is de Middellandsche zee voor Italië de eenige verbindingsweg met zijn overzeesch rijk. Maar in cte Middellandsche zee heerscht een militair-politiek stelsel, dat Engeland en Frankrijk de hegemonie verzekert. Pit Fransch-Britsche stelsel is een duurzame rechtsschending, het stelt het Middellandsche zee-vraagstk als een probleem van zijn teven, zijn veilig heid en zijn vrijheid. Italië heett het recht aanspraak te maken op een nieuw stelsel van waarborg voor de binnenkomst en het verlaten van de Middellandsche zee en het daar lig gende gebied Dit recht van Italië vormt een onderdeel van zijn elemen tsure- eischen voor het nieuwe Europa. Hel blad geeft te hennen, dat overigens het stelsel der Fransch-Britsche militair- marilieroe overheersehmg van de Middel landsche zee een groot deel van zijn waar de heeft ingeboet, met name wegens de enoimc mogelijkheden, welke zrjr! voorbe houden aan de imposante duikboot- en luchtvloten van Italië m een eventueel conflict. Daarom zouden Engeland en Frank rijk bun rijksbelangen in de Middellandsche zee heter kunnen behartigen door een stel sel van vrijheid voor iedereen en eer lijke samenwerking, welke niet alleen den vrede en de beschaving-in deze zee zou verzekeren, doch ook in Europa. Oe strijd in China Cbineesclie overwinning in Kiangsï. Gisteren werd te Tsjoengking beweerd!, dat de Cbineesclie troepen de Japannee- zon op alle fronten terugslaan. -In de laatste door d!en woordvoerder der Ghi- neesche militairen uitgegeven verklaring wordt beweerd, dat de voorhoede der Ghi- neesche strijdkrachten reeds in dte Weste lijke voorsteden van Natsjamg, de hoofd- slad van Kiangsi, zijn binnengedrongen, na een gevecht, dat dien geheelen nacht heeft geduurd'. Zij achtervolgen thans de in de voorsteden terugtrekkende Japan- neezen. Intusschen trekken, naar gemeld! wordt, de Chineesche troepen in dte provincie Hoepei uit Noord-Oostelijke en Westelijke richting op Hamkau aan. Finland Na den FïnschRussischcn oorlog. De geevacueerde Kareliers, die hun be zittingen hebben moeten afstaan, zullen van de zijd'e der regeeriag schadevergoe ding ontvangen in den vorm van schatkist- bons. In de haven van Hangoe, die de .Finnen voor 30 jaar verpacht hebben, zijn thans de eerste eenheden van de Sovjet-vloot aangekomen. Voorts wordt vernomen, dat 671 Finsdie krijgsgevangenen zijn vrijgelaten, terwijl de Finnen 2965 krijgsgevangenen hebber vrij gelaten. Vereenigde Staten Rechtsireekselie betrekkingen met IJsland. Het Amerikaansche departement van buï- tenlandsche zaken deelt de benoeming mede van een Amerikaanschen consulairen ver tegenwoordiger op IJsland, die zal zetelen (e Reykjavik. Vóór den Duitschen inval in Denemarken bestonden er geen reckt- streekscbe betrekkingen tusschen de Ver- eenigde Staten en IJsland. Kapitaalvlneht nit Europa. Het AmerScaansche departement van han del en de Fedteral Reserve Board hebben medegedeeld,«dat Europeesche burgers voor meer dan een milliard dollar onder de namen van andere personen in de Ver eenigde Staten, hebben ondergebracht uit vrees, dat invallers in hnn eigen land hun kapitaal in beslag zullen nemen. Het is moeilijk de nationaliteit van de eigenlijke bezitters na te speuren, doch men is van meening, dat een groot deelJ afkomstig is uit* Duitschland en dte -aan dit land grenzende landen. Deie courant ïersehijnt dagelijks, met uit- «mderine van Zon- en Feestdagen. - Fras per kwartaal f 2.—; franco per poat •f j go. Pnjs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adrertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf. uur aan het Bureau bezorgd si|u, 's Zaterdags vóór O aur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. Prijs der Advertentiën. van 15 regels 109; leder© regel meer f 0.30, in het Zaterdngn timmer 1—5 regels fl.80, iedere regel meer f0.35 Reclames f0 75 per regel, Incassokosten5 ets postkwltanties 15 cta. larieven van advertentiën bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen f0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m 25 wooiden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'b Woensdagss Kleine Advertentiën tot 25 woor den f (X25, nuts vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd 's Zaterdags* Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. eJS*MAMs3s 0 fi/ö/Yiör Stokmna^ 40 km STEINKJE» ■Agdêntt Stjórdtl DHEIM Httnm* Byntft Mëlhus (4028)

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1