sr v* Gemengd Nieuws alleenwonende vrouw Laatste Nieuws Beurs van Amsterdam BINNENLAND Bewegingsvrijheid voor militairen Verwachting Stoomschip „Bernisse" verloren De opvarenden gered Auto jakkerde langs stilstaande tram Laffe overval op Kind valt uit het raam Sport BINNENLAND De Sch. 15 gezonken de bemanning in veiligheid BUITENLAND De Britsche troepen in Noorwegen Het Duitsche legerbericht Handbal Burgerlijke Stand Handel en Bedrijf Rotterdamsche veemarkt 7» i7oys27. inv4- ayt «Vs werd en onder leiding slond van den heer A. Valk. De muziek werd verzorgd door The famorus Hakkert band'. Tooneelavond N.V, De Ned. Vereeniging tot bestrijding van alcoholgebruik gaf Zaterdagavond een too- neelavond in het Volksgebouw. De beer A. B ark k e r, de voorzitter, be treurde de Slechte opkomst. De achteruit gang van het ledental verontrustte hem niet, daar d'e linancieele omstandigheden meestal de oorzaak van uittreding is en niet het ontrouw worden aan het prin cipe van de vereeniging. De heer J. J. We pster sprak een propagandawoord!, waarin hij wees op het vermeerderde alcoholgebruik. Een encjuete onder 1200 schoolkinderen, in Rotterdam en Schiedam leerde, dat 500 kinderen wel eens sterken drank geproefd hadden. Aan onderwijs wordt flOQ miüioen be steed; aan werkloozenzorg een even groot bedrag; aan sterken dïank wordt nog steeds f200 millioen uitgegeven. Het alcoholmisbruik is niet verminderd, maar loopt niet zoo in het oog door betere verkeersmogelijkheden. De muziekgroep van de A.J.O. speelde eenige lichte kamermuziek. Ka de pauze voerde de Arbeiderstoo- neelvereen. „Kunst na Arbeid", 'n Reuzen Idee, van Willy Gorsari, op. Dansavond Maison Westhnis. Een clubje H.B.S.-ers, die dit seizoen in Maison Westhuis hun danslessen ge noten hebben, kwam Zaterdagavond voor de laatste keer bijeen en vierde daar een intiem feesfje. Met foxtrott, Engelsche walsen, tango en spelletjes ging de tijd' spoedig voorbij Buurtvereeniging „De Goede Harmonie*'. De buurtvcivenigrng uit de Gorzen „De Goede Harmonie" vierde Zaterdag in Een dracht feest; 's middags voor de kinderen en 's avonds voor die ouderen. Op den kindlermiddag werden eenigo hu moristische films vertoond, terwijl een 13-jarige jongen A. Baron eenige liedjes zong. Ongeveer 150 kinderen werden ge- traeleerd. De ouderen werden 's avonds verwel komd door den voorzitter van de feest commissie, den heer H. J. A. K ore man Het duo Jan Brouwer en Wia llörup brachten een gevarieerd programma, afge wisseld door de Scbilperoord band. De 15-jarige W. Verheij bespeelde voor velen een volkomen nieuw instrument, de viool- harp. The Melo-dy Stars zongen een paar aar dige liedjes. De stemming werd tot zoo'n -hoogte gebracht, dat de 140 feestvierenden nauwelijks hun ongeduld konden bedwin gen toen de voorzitter d'e heer J. v. d'. II u 1, een propagandaspcech uitsprak, waar in hij aandrong op een beter vergadering- bezoek en eenige plannen voor zomer- rcisjes ontvouwde. Ongeveer twaalf uur werden de Lafelljes en stoelen aan den kant gezet en konden de danslustigen zich vermeien op hel rhythme, dat d'oor den Scbilperoord band aangegeven werd. The dansant. Musis Sacrum was gistermiddag van 3—6 uur bevolkt met bevoorrechte jongelui; jon gelui, die mogen en kunnen studeeren. Onder hen bevond zich- een énkele, die reeds afgestudeerd was en ook een en kele, die, ofschoon niet afgestudeerd, toch niet meer studeerde, maar in hoofdzlak waren het gymnasiasten, door den S.G.B. bijeen gebracht, die prettig hebben gedanst op de muziek van de Bobton Flippers, een uitstekende band van 12 man, welke onder leiding staat van K. de Haas. Het prrjsdansen bracht verscheidene pa ren op dm dansvloer, die moesten laten zien, hoe zij een rumba, Engelsche wals, foxtrott en Tango uitvoerden; de heer Am. Zoetmulder Jr. met zijn partnerin werd als prijs een taart toegewezen. Bestuursleden van zustervereenigingen vormden de jury. Aan het slot heeft de voorzitter van den S.G.B., de heer Jan Spijker, met één zinnetje allen dank gebracht voor hun medewerking om het the dansant prettig te doen verloopen. SCHIEDAM. AGES D*A. Passage Theater, 8.15 uur. 1. De blauwe diamant. 2. De regen kwam. Dins dag en Woensdag 2 uur volledig program. Monopole Theater, 8.15 uur. 1. De ciladel. 2. Men is maar eenmaal jong Iedere dag (behalve Vrijdag) vol ledig program. 22 April. Vereenigïngslokaal, 8 uur. Clir. Hist. Kiesvereen. P. W. J, Steinz: Volk en Volksdeel. Rotterdam. 22April. Groote Sehouuwburg, 8.15 uur. Peter Kreuder. 22 April. Tivoli-Schouwburg, 8.15 uur. De Operette-zangers. De dochter van den tamboer-majoor. Bioscopen. Capitol. 2.15 u. 8.15 u. Een meisje uit één stuk; Gevaarlijke goluigen. City. 215 u. 7 u. 9.30 u. Een meisje uit één stuk; Gevaarlijke getuigen. Grand 2 u. 7 u. 9.15 u. Het privé leven van Elizabeth en Essex. Lumière. 2.15 u. matinée; 7 u. 9.15 u. Ergens in Nederland. Olvmpia. 7 n. 9.15 u. De Saint in Lon don; 0e strijders van het Westen. Prinses. 2.15 u, 8.15 n. Vijf kwamen terug; Kom je ook achter de tralies. Scala. 2 u. 7 u. 9.30 "u. Alleen engelen hebben vleugels. Aanwezigheid op alle appèls vercisehL Naar gemeld wordt is thans de z.g.n. bewegingsvrijheid van de militairen hersteld, met dien verstande inlus- schen, dat voorshands aanwezigheid op alle appèls vereischt zal blijVen. Rij weermaehtsonderdeelen, waar o.m, in verband met het gebied waar ze gelegen zijn en de speciale taak die ze te vervullen hebben, tusschen bet late middag-appèl en het avond-appèl neg een of meer appels worden ge houden, zal de bewegingsvrijheid, welke thans is toegestaan, dus van l>e- perkteren aard zijn dan elders. Im mers in de zooeven bedoelde gevallen zal het zich buiten bet kantonnement begeven niet of ten hoogste op zeer gcringen afstand kunnen plaats vinden. Het Prinselijk Paar ter kerke. H. K. H. Prinses Juliana en Z«. IC. H. Prins Beruliaxd hebben gisterochtend de godsdienstoefening bijgewoond in de Wil lemskerk te 's-Gravenhage, onder hel ge hoor van prof. dr. H. Th. Ohbink, hofpre diker van H. BI. de Koningin. Prins Bernlia.nl bij de padvinders. Prins Bemhard heeft Zaterdag den maal tijd en de avondvergadering bijgewoond van de commissariseen-bijeenkomst van „De Nederlandsche Padvinders", welke Zaterdag en {Zondag j.I. op het kasteel Oud- Wassenaar is gehouden. Gift van de staatsmijnen voer Finland. De FinschNederlandsche vereeniging voor den wederopbouw van Finland' van' directie en werklieden der staatsmijnen in Limburg een bedrag van f19.3000. Bij de particuliere mijnen is nog een soortgelijke actie gaande. Medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Droog en voor den tijd! van het jaar warm weer. Helder tot lialfbewolkt, langs de Waddeneilanden en in Noord-Holland tijdelijk mistig of betrokken. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Naar wij vernemen is thans bij de rcedern P. A. van Es en Co. te Rot terdam bericht ontvangen, dat het Ne derlandsche stoomschip „Bernis:e" ver loren is. Hot schip, dat met een lading py riet op weg was naar Nederland en dat vermist werd, is aan de Noorsche kust gezonken. Bizonderheden omtrent Je omstandigheden, waaronder het schip is vergaan, zijn nog niet bekend. - De achttien opvaren ten van het schip zijn gered, en zijn thans op weg van Zweden naar Nedeiland. De „Bernisse" is een stoomschip van bruto 951 en netto 478 ton. Het werd in 1915 gebouwd. Noodlottige aanrijding onder Ottcrsum. Zaterdagavond omstieeks half acht is nabij het gehucht Milsbeek onder de ge meente Ottersum, een zeer ernstig onge luk gebeurd. Do dertigjarige G. Nov uit Milsbeek, stapte bier met zijn veiioofde uit een stilslaanden tramtrein van den Maasbuurt- spoorweg NijmegenVenlo. Uit de richting Nijmegen naderde met groote snelheid een personenauto, bestuurd door Sch. uit Venlo. Ondanks het feit, dat de tram passagiers uitliet weshalve de bestuurder dé plicht had te stoppen reed deze met groote vaart door, met het noodlottig gevolg, dat de heer Noy door den wagen werd gegre- len en een eind werd meegesleurd'. De lesiuurder verloor de macht over het stuur en reen tegen een boom. Toen men den heer Noy had bevrijd; nleek zijn toestand hopeloos. Hij werd zwaar verminkt naar een ziekenhuis te Nij megen overgebracht. De auto werd door 9e botsing groo- tend^cls vernield. Slachtoffer overleden. De 30-jarige heer G. Noy uit Milsbeek, die Zaterdagavond bij het uitstappen uit den tramtrein aldaar door een personen auto werd gegrepen en in zeer zorgwek- kend-.n toestand naar Nijmegen werd ver voerd, is in den loop van gisteravond over'eden. Ongeluk met doodelijken al'loojp- Aan de Oosünarsumschestraat in Almelo is vanochtend een ongeluk gebeurd, waar- fan de negentien-jarige C. Walda bet slacht offer is geworden. Twee vrachtwagens, een geladen met melkbussen ,dc andere met een aantal koeien, kwamen met elkaar op den hoek van de straat in botsing. Een der wagens schoot daarbij het trot toir op, waardoor W. gegrepen en tegen een huis gedrukt werd, waarbij de doocl vrijwel onmiddellijk intrad. Onbedachtzaam den neg overgestoken. Zaterdagavond om zeven uur slak in de korr van het dorp Lexmond het vierjarig zoontje van den arbeider J. van don Heu vel onbedachtzaam den weg over, op het oogenbhk, dat een vrachtauto naderde. De chauffeur trachtte nog een aanrijding te voorkomen en wierp het stuur om, met het gevolg, dat hij tegen een boom reed. Niettemin werd do jongen gegrepen en overreden. Het ventje "was op slag dood. Het stoffelijk overschot van den klein© is naar de ouderlijke woning overgebracht. Den chauffeur treft geen schuld. In haar slaapkamer overval len. Na een worsteling vlucht te de indringer. Naar eerst thans bekend wordt heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een in breker een laffen overval gepleegd op een ofliciersvrouw, die in de Schimmeipennmck laan in het tuindorp bij Utrecht, dat tot de gemeente Maartensdijk behoort, alken woont met haar tweejarig zoontje. In den prillen ochtend, omstreeks" vijf uur, werd de vrouw, wier echtgenoot is gedetacheerd in Gorinchem, in half versuf ten staat wakker, zij merhto, dat een vreemd individu .haar slaapvertrek was binnenge drongen. Vermoedelijk had de kerel haar in haar slaap een klap op het hoofd ge geven, waardoor zij in versuiten toestand geraakte. Ten zij zich hersteld had, bleek de onverlaat haar reeds een doek in den mond te hebben gewrongen en de dekens en het kussen op het hoofd te hebben gestapeld. De vrouw trachtte op te slaan, doch de indringer duwde haar in bed terug, waarbij hij zou hebben geroepen: „Je geld, waar is je geld". Vermoedelijk omdat, de vrouw zich hevig verweerde heeft de* man even snel als hij was gekomen, de beetieu genome na haar nog te hebben gewaarschuwd niet ter stond alarm te maken. Zoodra de vrouw zich veilig waande, schoot zij snel een' mantel aan en begat zij zich naar de ia, de nabijheid gelegen woning van den veldwachter, waarin tevens de hulpsecretarie van de gemeente Maar tensdijk is gevestigd. Hier bevond zich de wacht van de vrijwillige luchtbescher mingsdienst, welke de ontdane vrouw kal meerde en terstond de politie waarschuw de. Deze stelde onder leiding van den bur gemeester een diepgaand onderzoek naar liet gebeurde in. Bij nadere informatie bleek ons, dat de politie nogal gereserveerd staat tege lover het geval. Vast is komen te staan, dat iemand getracht heelt het keukenraam le forceeren, hetgeen blijkbaar niet is gelukt. Alleen de stopverf was voor een groot ge deelte verwijderd. Aangenomen wordt, dat de inbreker zich aan d<j achterzijde van het perceel op het balcon keelt begeven en de op een kier staande openslaande deuren van de slaapkamer, waar de vrouw sliep, heeft geopend. De vrouw schijnt den man zelf niet ge zien te hebben. Tijdens de worsteling waar bij zij gedeeltelijk ónder de dekens lag, heeft zij slechts een arm gezien ei een mannenstem gehoord. Komt' goed terecht. Opgevan gen door leegschoten baren. Een geval, dat zich ernstig liet aanzien, doch wonderlijk goed is afgeloopen, heeft zich Zaterdagavond afgespeeld in de Hout manstraat te Amsterdam. Een zes-jarig meisje, dat alleen thuis was, wist het raam "te bereiken en spelei- denvijze ojp. de vensterbank te klauteren. In deze uiterst gevaarlijke positie werd het land weldra door buren en voorbij gangers opgemerkt, die, wel inziende, dat deze klauterpartrj voor de kleine noodlot tige gevolgen kon hebben, zich onder het venster opstelden om het meisje zoo noodig op te vangen. Hoe goed dit gezien was, bleek weldra, toen het kind het evenwicht verloor en van de vensterbank omlaag stortte. In uitgespreidde jassen werd het meisje goed opgevangen. Hét bleek slechts een schaafwond aan het hoofdje te hebben. Voor alle zekerheid werd het niettemin naar het Binnengasthuis vervoerd, vanwaar het evenwel nog denzelfden avond weer lmiswaarts kon gebracht worden. De kleine had geen nadeelige gevolgen van het ang stige avontuur ondervonden, maar een waar schuwing om grootere voorzorg te betrach ten. ten aanzien van alleen thuis zijnde kleine kinderen lijkt hier wel op haar plaats Spelend meisje te water geraakt en verdronken. Personeel van een der Rotterdamscli© politiebooten heeft vanochtend in de Rijn. haven het lijkje gedregd van het zeven jarig meisje P. J. de Bruin uit de Rose- sfraat, dat gisteren hij het spelen te water geraakt en verdronken is. In verboden gebied gezonken. 's Gravenhage, 22 Apnl. Bij het depar tement van builenlandsche zaken is van den consul te Emden bericht binnen ge komen, dal de vermiste Sch. 15, de „Bep", in het Duitsche verboden gebied gezon ken is. Do bemanning is gered en zal "te Wesermün.'e worden gehoord. Maatregelen tot vrijlating rijn tot dusverre niet ge troffen. Beslissende slag bij DrontheimV Londen, 22 April. (Reuter). Men gelooft, dat de Britsche troepen in Noorwegen on der bevel staan van generaal Carton de Wiart, Deze heeft in den wereldoorlog hot Victoria-kruis verworven. De algemeene indruk is, dat de be slissende slag in het gebied van Dront- lieim zal worden geleverd rond Steink- jaer, wellicht te Stiklestad, ten Zuiden van Steinkjaer, waar de Noren troepen concentreeren. Het eerste contingent Britsche, troepen, bestemd voor de operaties in Oost-Noor.- wegen, had, naar verluidt, een sterkte van 750 man, die te Lillehammar aankwa men, spoedig door anderen gevolgd. Voort durend worden nieuwe Britsche troepen aangevoerd, doch de totale sterkte is met bekend. Omtrent de vernietiging van een Duitsch detachement valschermspringers, dal te Dombaas is geland, met de bedoeling tien spoorwegkruispunt op te blazen, meldt de correspondent van Stockholms Tidningen, dat het detachement 200 man sterk was. Zij waren merkwaardig goed uitgerust en hadden allen automatische wapens. Boven dien hadden zij opvouwbare rijwielen en draadlooze zend- en ontvangtoestellen bij zich. Mededeelingen over den strijd in Noorwegen. Berlijn, 22 April .(D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt o.a. bekend: De in de zóne van Drontheim operee- rende Duitsche afdeelingen bereikten ter voortzetting van de operaties belangrijke punten. Nergens ontstonden hierbij eenige gevechten van beteekenis. In de zóne van Bergen werd de door Duitsche troepen ver kregen huil vermeerderd' met een aantal stuks modern geschut en groote hoeveel heden oorlogsmateriaal. De verbinding te land tusschen de door Duitsche troepen bezette zónes van Oslo via Krisliansand tot Stavanger is tot stand gekomen. De in de zóne van Oslo in Noordelijke en Noord-Westelijke richting optrekkende Duit sche (roepen zijn met Noorsdie afdedingen slaags geraakt. Hierbij namen cmze troe pen Gjoevik en Lillehammer alsmede Lundehaedge. De vijand leed sterke ver liezen Sterke afdeelingen ge rechts vliegers bestrijden met succes Britsche landings pogingen hrj Namsos en An dalsnes en ver nielden de met vijandelijke troepen bezette plaatsen en de spoorlijnen. Een Britsche torpedojager werd! getroffen, twee vijande lijke koopvaardijschepen werden tot zinken gebracht. Ondanks het slechte weer hiel pen Duitsche gevechtsvliegtuigen mede, om den vijandelijken tegenstand' ten Noorden van Hamar ie breken en vernielden achtesr- waarlsche spoorverbindingen van den tegenstander. Luchtgevecht boven Belgisch gebied. Brussel, 2*2 April. (Bclga). Officieel wordt medegedeeld, dat vanochtend een Duitsch vlieetuig en drie Fransche vliegtuigen, wel ke het achtervolgden, tot boven "Belgisch grondgebied zijn doorgedrongen en nabij Neufchateau een gevecht hebben geleverd. Het Duitsche toestel stortte neer en een der inzittenden werd gedood, terwijl twee gewond werden. De machine is volkomen vernield. De regoering zal de noodige pro teststappen ondernemen. Jahn—D.W.S. 5—5. De heden gespeelde handbalweJslrijd JahnDAV.S. eindigde in een 55 gelijk spel, nadat D.W.S. met de rust een 2—i voorsprong had verkregen. Bij liet begin blijkt reeds dat beide ploe gen volkomen tegen elkaar opwegen en beide doelen verkeeren om de beurt in gevaar. D.W.S. neemt bij een snellen aan val over de rechtervleugel de leiding, het geen na ca. 10 minuten spelen door Jahn wordt beantwoord met een tegenpunt. Di rect hierna weten de aanvallers van D.W.S. na keurig samenspel den stand op 2L te brengen, waarna tot aan de rust niet meer wordt gedoelpunt. Na de rust neemt D.W.S. direct het spel in handen en' spoedig moet de doelman van Jahn de bal uit het net visschon, door een hard' schot van Tiiman Als hij een tegenaanval van Jahn de D W.S. ach terhoede niet tijdig ingrijpt, weet Jahn den achterstand te verkleinen. 3—2. Vrij spoedig zet Jahn een achterstand' van 3—2 om in een voorsprong van 4—3. In de 10 minuten die nog te spelen zijn wordt de stand fot 55 opgevoerd. JCHIEDAM. G e boren: 19 April. Maria Catharina, dochter van W. A. v. d. Steen en M. C. Verheijde. Copemicusstraat 12. 20 April, launy Petronella, dochter van N. Loiiis en G. H. v. d. Herwe, Nic. Beets straat 20. Gerardns Johannes, zoon van W. J. Houtbraken en H. A. M. van Luijk, Frans Halsplein 5. Nora, doch« ter van D C. Mens en E. Woudstra, Bosboomlaan 20. ROTTERDAM, 2*2 ApriL Aanvoer totaal r993 stuks. Vette runderen S64, vette kal veren 151, nuchtere kalveren 49, schapen en lammeren 199, varkens 131, 1 bok. Prijzen per IC.G. Vette koeien le Inval. 76—88, 2e kwal. 62—74, 3e kwal. 48—58; vette ossen 7686, 6274, 5060; vette kalveren 125135, 100115, 85£5; var kens (levend' gewicht) 62, 61, 59; schapen. 62, 55, 40; lammeren 65, 58, 50. Prijzen per stuk. Schapen le kwal. 39, 2e kwal. 29, 3e kwal. 20; lammeren 29, 20, 14. Verkeersongeluk mot doodelijken afloop. Zaterdagavond laat is te 's-Hertogen- bosch de 47-jarige De Wit uit Helmond door een personenauto aangereden, toen hij uit een autobus stapte. De man werd ernstig gewond' naar liet grootziekengast- ibuis in Den Bosch vervoerd, waar hij vanochtend is overleden. Hoog water. 22 April 3.45 uur, 16.uur. 23 April 4 25 uur, 1642 uur. i ml in. ii "111 ■gBge=S5SgBia=S=S KOERSEN OP 22 APRIL 1940 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank;. 1ND. ONDERN. (Binnenland. A.K.U89 Van Berkel1272 Gert. Calvé545/e Nederl. Ford313 Ned. Gist Spiritus 812 Ned. Kabelfabriek 897 Philips GI.G.B. 1127, Unilever80'/s HEDEN 89 Vs40*/. 1371 55'/, 820 895 114 827,- 7, 7a Man te water geraakt «ai verdronken. In den afgeloopea nacht is de 29-jarige ongehuwde kruidenier K. T., wonende te Groningen, dool tot nu toe onbekende oor zaak in het Starkenborchkanaol geraakt ea verdronken. Het lijk is vanmorgen opge haald. Ontploffing in een Londensche munitiefabriek. Zaterdagochtend heelt zich in een mu- nitieiabriek in het Noorden van Londen een ontploffing voorgedaan. Vijf man wer den gedood en tevens werd een aantal ernstig gewond. Verdere bizonderheden ont breken nog. Er is een commissie van onderzoek in gesteld, terwijl maatregelen zrjn genomen teneinde de pjroductie spoedig te kunnen hervatten. (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic Steel U.S. Steel Corp. ELECTR. OND. Aniem Ned. Ind. Gas Mij. (Buitenland). Cities Service MIJNEN. Algem. Exploratie. Redjang Lebong Singkep Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Olie (Buitenland). Cont. Oil Mid. Cont. Petr. Phillips Petr Shell, Union Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deli Mij Deli Batavia Senembah SCHEEPVAART. H.A.L. Rott. Lioyd 227, 577, 397, 27 167» 45 205 227a- 7» 59 60 397» 277a- V, 1678- 467»- '2 207 208 3"/» S'A 507, 1147* 507a 527, 114 2047, 2087a- H7a 16w/is 117» 287» 97» 87„ 28"/» 107a 97»- 7» 1707* 1337a 138 86 843 87 348 51 174 1237a 180 1797a82 126 8 1287a— 80 85 1027, 111 89 1027, SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Railr. Southern Pac -Southern Railwav Cv 87b 127» 9 1D7» Su/u fU- i07u 12 Wisselkoersen. Amsterdam, '22 April. Londen 6.66, Berlijn 75.60, Parijs 3.771/1, Brussel 31.60, Bern 42.2472» Stockholm 44.75, New-York 1.88 7/16, Praag 5.pro. longatie 33/4 oCt.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3