NËDERLANDSEH EliFTAL WEER IN VORM Kranige 4=2 overwinning de Belgen EEN GOEDE REVANCHE NA ANTWERPEN Het Prinselijk Paar was aanwezig Op Mwlte TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCKE COURANT in Zuid-Limburg gedaald De meest productieve ploeg zegevierde. Sterke maar toch ook zwakke punten in het Neder landsch elftal. De Beigen teleurgesteld Nederlandsch elftal ongewijzigd naar Luxemburg BINNENtJVND Dultsche bommenwerper r Het, Nedeiiandseh elftal, dat h den wedstrijd tegen België, in het sUdicrt te Amsterdam met een 4—2 overwinning revanche nam voor Aft onlangs te Antwerpen geleden nederlaag. Ln tegenwoordigheid van. H. K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard alsmede van don Belgischen gezant, Leon C. Nemry, en de ministers van Kleffens, Dijkhoom, van den Tempel en Weiter, heeft het Nederlandsch elf tal gistermiddag in het Olympisch Sta dion een welverdiende overwinning be haald op de Belgen. Met 42 bleven onze laiulgcuooten in de meerderheid, nadat de. rust met 3—0 was ingegaan. Na de debacle in Antwerpen ongeveer -een maand gel-eden, toen de on- .zen met 71 verloren en de daarop vol gende smadelijke nederlaag in het Feujen- óordstadion tegen -Luxemburg; stemt de overwinning, welke gistermiddag is behaald tot groote_ blijdschap. Temeer, omdat zij bevochten "werd na"zwaren strijd 'ten aam schouwe van 42.009 belangstellenden, waar uit moge blijken, dat bet grooto iegioeai van Nedcrlandsclie voetballiefhebbers zijn ver trouwen in de capaciteiten van het nalio- nale elftal nog niet verloren had. Precies half drie komen de Belgen door oen eerehaag van Blauw Wit-adspiranten op het veld-. Zij worden begroet.met een hartelijk applaus. Na de Brabamjonne verschijnen onze landgenooten, die met het Wilhelmus wor den begroet. Als altijd' een even prettig als treffend oogenblik. De toss is in het voordeel der Belgen. Hun aanvoerder, Paverick, besluit om- voor de rust tegen d'e zon in te spelen. Onder leiding van dép. Italiaanschen scheidsrechter Barlassina stellen d'e elftal len zich ais volgt op: N ed erl and!: Van Male. (Feijenoord) Wilders, Van dier Heijden. (Blauw Wit) (Feijenoord) Paauwe, De Vries,. De Vroet. (Feijenoord) (V.S.V.) (Feijenoord) Van Spaandonck, Lenstra, (■-... (Neptunus) (Heerenveen) Van den Engel, Vente, De Harder. (D.H.C.) (Feijenoord) (V.U.O.) Bolgi'ët Eeckeman, Van Craen, Van d. Wouwer. (O.S. Brugge) (Liersche) (Beerschot) Nelis, Voorhoof, (Berchem Sport) (Liersche) Henry, Henriet, Van de Kerkliove. (Daring) (S.O. Charleroi) (White Star) Van Calenberg, Paverick. (Anderlecht) (Antwerp F.C.) 'De Raedt. (La Ganloise) Vier minuten over half drie trapt Vento af. Beide voorhoeden gaan voorloopig sleclits op verkenning uit. De eerste se rieuze aanval wordt op het Belgische doel ondernomen. Onze' Jandgenoolen behouden" den'eer-' sten tijd het initiatief. Onze voorhoede, waarin Van Spaandonck als zwerver fun geert, is zeer agressief en meermalen komt het Belgische doel in gevaar. Van den aanvang af, spelen onze la'nd- genoolon een systeem, waarbij de midden- linie zich voornamelijk op de verdediging concentreert en waarbij dus de voorhoede DER MAANDAG 22 April 1940. No. 22458. vrijwel geheel op haai zelve ie aange wezen. Het resultaat is: verrassend en over rompelend aanvalsspel, waarop de Belgen moeilijk vat kunnen krijgen, vooral onze rechtervleugel Van den Engel—Van Spaan donck is zeer gevaarlijk. .Aan den anderen kant is het eveneens de rechterwing van de Belgische" voorhoede, die het gevaarlijkste opereert Ook deze combinatie vlot uitstekend. De Vroet en Van der Heijden slaan zich echter goed' door d'e moeilijkheden heen. Het Belgisch aanvalsspel wordt te kort gehouden, in tegenstelling met dat van onze landgenoo- ten. Nederland neemt de leiding. Hel bewijs, wordt geleverd in de elfde minuut, wanneer onze voorhoede snel en overrompelend is'-doorgebrojcen en De Har-1 dér dén-bal keurig ypóri het Belgische doel .plaatst. Op het. moment, dat hij wil "in schieten, komt Wonte.;met 'twéé Belgische verdedigers in botsing.-Het (rib-valt, de bal komt bij den naar binnengeloopen Van den Engel, die als-debutant, in het natio nale teanYliet gi-pote'voorrecht geniet Ne derland de' leiding fey 'geven'. Met alleen dén- Belgischen doelman'de;Raedt .vóór zich,; kost het - liem ;-geenmoeifc - den, bal in liet Belgische doel .'te deponeeren, 10. Aangemoedigd dpor dit succes, blijven de Oranjehemden hét meest in liet offensief. Van den Engel ontsnapt voortdurend aain dé waakzaamheid van den Belgischen -links half, waardoor hij herhaaldelijk goede voor zetten kan goven. j Dé Harder scoort. Zoo ook in de veertiende minuut, wanneer hij met den bal naar de hoek vlag is gesneld en zich. daar met moeite van een toegeloopen Belg Weet vrij te maken. Zijn voorzet, met den linkervoet voor het Belgische doel geplaatst een keurig staaltje voetbal wordt goed door De Harder opgevangen, die niét "aarzelt en onhoudbaar inschiet. (20). De Belgen antwoorden met een serie aanvallen, die niet veel gevaar opleveren. Het spel wordt voortdurend té kort gehou den. Het-is te peuterig.;' x Onze middenlinie hoeft bij de yenlediging een. zeer vverkzaam aandeeUv Be robuste gestalte van den niéüwèïi spil De Vries is overal waar gevaar dreigt en ook Paai:-, en' De Vroet weren zich dapper. Zij lalen den Belgen in de nabijheid van het Nederlandsche doel geen oogenblik vrij" spel. Na het tweede Nederlandsche doelpunt goltt het spel op en neer, zonder cellier hoogtepunten te bereiken. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bomhard hebben gisteren den voetbalwedstrijd NederlandBolgiï in hel Amstcrdamschc stadion bijgewoond Het Prinselijk Paar op de. tribune. Ge heel links de minister van buitenland- schc zaken, mr. E. N.~ van Kleffens; geheel rcehts staatsraad rar. J. B. Kan. Weer een doelpunt van Be Harder. Zoo gaat een kwartier voorbij. Dan ech ter hebben de duizenden op,-.de tribunes voor de derde maal reden-tot juichen. Weer is het een goede voorzet van- Vain den Engel, waardoor de bal voor den. Biel gis cben dóelmond komt. Van - Spaamlönclc, ,'lio ..is' toegeloopen, mist, maartDe Harder doet bet beter. Via den paal verdwijnt de-bal voor de derde maal in het Belgische doel. (30). Er zijn dan 29 minuten gespeeld. Onze landgenooten blijven ..sterker. De eene ver rassende aanval volgt, op den', anderen en van menig sparenend moment voor het Belgische doel valt te genieten. Het slot van de eerste helft speelt zich echter af in de nabijheid van het Neder landsche doel, waar kort voor de pauze door fouten van Van Male gevaarlijke si tuaties ontstaan. Bij een dezer Belgische aanvallen heeft onze verdediging waarlijk niet over geluk te klagen. Uit een voorzet van den Bel gischen rechtsbuiten, komt de bal hoog voor het Nederlandsche doel. Van Male, die is uitgeloopen, vangt den bal niet goed. Hij laat het leder vallen, juist voor de voeten'van den Belgischen linksbinnen Nelis, die keihard...... tegen den paal schiet waarna de hal wordt weggewerkt en het gevaar "is geweken. Dat was pech voor de Belgen. Een minuut later is het rusten. Dc tweede helft. De Belgen beginnen de tweede helft Ireter dan de eerste. Zij bouwen direct een serie aanvallen op, waardoor onze voorhoede voorloopig op non-actief wordt gesteld en onze mkldenlinie en verdediging daaren legen bergen werk geeft. De aanvallen van onze landgenooten zijn veel minder talrijk dan in de eerste helft. Door Juin snel en "overrompelend karak ter, waartoe vooral Vente en Van den Engel een belangrijk deel bijdragen, zijn zij echter veel gevaarlijker dan die der Belgen. ln een jubelstemming over de behaalde 4—2 overwinning op de Belgeu, namen de Nederlandsche spelers hun trainer Bob Glendenning op de schouders. De traditie der laatste jaren,, na melijk dat België in Nederland het maai- met tót een overwinning kan brengen, is op dezen zomerschen April- Zondag voortgezet: de laatste maal, dat de Roode Duivels in ons land zegevierden, was in 1933, daarna bleef de oranjeploeg in de meerderheid. Het was op 7 Mei 1933, dat de Bel gen. met een 21 overwinning behaald m het stadion te Amsterdam, huiswaarts keerden. Het volgend jaar was de revan che van het Nederlandsch elftal we' zeer duidelijk. Het einde kwam met de cjjfexs 98 ten gunste van de Nederlanders en in de volgende jaren bereikte ons elftal deze resultaten: 1935 42, 1936 8—0, 1937 1—0, 1938 7—2, 1939 3—2 en 1940 4'2. Het is ongetwijfeld een indrukwek kend staatje, waarbij wij alleen de-uitsla gen der officieele landehwedstrijden geme moreerd hebben. De 52 zege van De cember vorig jaar, in den jubileum wed strijd te Rotterdam behaald, staat hier niet bij. Uit alles blijkt, dat het voor dc Belgen wel uiterst moeilijk is om een overwin ning in ons land te behalen. Maar nu was do kans toch groot. Was er niet de debacle van Antwerpen en de schrijnende neder laag van het Nederlandsch élftal tegen Luxemburg te Rotterdam? Onze Zuider buren waren zelf toch oök optimistisch gestemd omtrent het resultaat, maar zoo als reefis vaak in internationaal voetbal is geschied, kwam ook nu de overwinning terecht bij het land, dat van tevoren als verliezende partij was gedoodverfd. Wan neer wij he. factoren, welke aan de zege van het .oranje-elftalten grondslag log gen; nagaan, dan cónstatéeren wij .Ja do- .eerste plaats, dat ,ljet 'moreel van. hét;Ne- deriandsoh élftal op. een veel bo.oger plan stond dan "iri 'Antwerpen en Rotterdam liet geval was. De wil om te winnen w«« er. De spelers wierpen Mek' van d'eh be- giivnen vol energie ln dén strijd', er-was de wil om te toonen, d!at de gevreesde Belgische ploeg niet onoverwinnelijk was. Aan deze ontmoeting was eer te behalen, het prestige dat een flinken knauw liad' gekregen, moest worden hersteld'.s Mocht men in dit opzicht dus reeds van een belangrijken vooruitgang spreken, het Ne- deilandscli elftal is er voor een groot deel in geslaagd .de grove fouten, die er in tactisch en technisch opzicht in de laat ste wedstrijden te moteeren vielen, te ver- beleren. Zoo is men er in geslaagd dé gaten, welke ér in de - verdediging waren, aan te vullen, er stond ditmaal tenminste weer een spil ia het veld', die niet zoo gemakkelijk te passeeren was, het dékken van de Belgische voorlioedéspelers was beter verzorgd en ook in d'e voorhoede zagen wij verscheidene keeren flitsen van subliem spel, welke deden denken'aan den grooten tijd van Bakhnijs en Smit. Men versla ons goed; wij schrijven opzettelijk „voor een belangrijk deel" zijn spelers en dé verantwoordelijke leiders ér in geslaagd de grove fouten te verbeteren. Maar er zat nu .tenminste systeem in het spel, systeem ln dé ploeg. De voorhoede was mans genoeg om zelf voor de doelpunten te zorgen. Vente speelde aanvankelijk in sterk vooruitgeschoven positie en de bin- nenspelers opereerden daarachter. Aan de buitenspelers was het consigne gegeven: weest er bij, als de bal op den anderen vleugel is, zorgt voor het doel te zajn, want juist de vleugelspelers krijgen de meesto schietkansen. Dc buitenspelers waren pro- önctlef. 3?oo fe het inderdaad' met de eerste 'drie doelpunten gegaan. Zoowel Vain. dén Engel dia een zeer bekoorlijk Id-ebuut maakte, 'als Dé Harder werdén déoir Vente, die heel wat beter hot spel verdeplde'dan, Vroomen; aan het werk gezet. Alles was gebaseerd' op snelheid en doortastendheid en daar door werd' de Belgische verdediging uit elkaar getrokken met het gevolg: drie doelpunten en alle drie van den voet der buitenspelers. Deze factoren, het versterken van de verdediging, mede door het goed dekken en sterk defensief spel der middenllnie en het flitsende aanvalsspel onzer voor hoede vormden den basis der overwinning. Men mag wel oonstateeren, dat wij wat de internationale representatie betreft, over het dieptepunt heen zijn. Doch laat men de oogen niet sluiten voor de vele tekort komingen, die er ook in 'dit elftal nog waren. Het spel van doelverdediger Van Male was zeer zwak, het wegtrappen van Wilders, vooral in de eerste helft, matig, de samenwerking tusschen Van dér Heij den en De Vroet liet nogal wat te wen- schen over, en wil men ten slotte ont kennen, dat er een kwartier na d'e rust een ongelooflijke verslapping zich in het Oranje-elftal voordeed; waarvan een betere ploeg ongetwijfeld' meer geprofiteerd had dan dé twee tegenpunten, waartoe de Bel geu thans kwamen. Het Belgische elftal is over het alge meen meer in den aanval geweest, het geen overigens geen verwondering l>ehoef- de to wekken, omdat de Nederlandsch© middeidinie het nu eenmaal meer zocht in defensieve kracht. Over het algemeen is de Oranjeploeg minder in den aanval geweest, maar het spreekt voor zich zelf, indien men constateert, dat het aantal kan sen van Nederland' heel wat grooter was dan die onzer tegenstanders. De groote productiviteit, door de Belgische voorhoede' te Antwerpen getoond, was uitsluitend mo gelijk door het zwakke spel onzer verde diging. Nu dit onderdeel heter verzorgd was, bleef er van de productiviteit van Voorhoof c.s. niet veel Mr. O. Vanlicsbeeck onder scheiden. Het heeft If. M. de Koningin behaagd den president van den Koninklijken Belgi sche t Voetbal Rond, mr. 0. Vankesbeeck, te benoemen tot officer in de Orde van Oranje Nassau. Het was de minister van biutenlandsclio zaken, mr. E'. N. van Kleffens, die den voorzitter van den Belgischen Voetbal bond, voordat de wedstrijd aanving,de versierselen dezer onderscheiding overhan digde. Vente brengt den stand op 40. In de elfde minuut na de hervatting is- De Harder met den bal naar binnen ge- loopen. Vlak voor het Belgische doel raakt hij in een duel-met een tegenstander, als gevolg waarvan den hal bij Vente "terecht-'' komt, die onberispelijk inschiet. (4—0). Evenals voor de rust* volgt er ook nu een periode, waarin het spel op en wéér golft "zonder momenten) die het vermelden waard- zijn. In de zestiende minuut scoren, de Belgen een buitenspeldoelpunt, dat te recht: wordt geannuleerd. Belgen verkleinen den achter stand. i Ruim 10 'minuten later doen oinze Zui derburen bot beter. De Belgische rechts buiten, een kwiek spelertje, ziet dan-een van zijn vele goede voorzetten eindelijk met succes bekroond. De ba! komt terecht bij Van Craen, die een gat in dé Ne derlandsche verdediging ziende hard inschiet, onhoudbaar voor Van Male. (4—1), De Belgen, moreel gesteund door dit succes, blijven aanvallen. Van Male maakt- fout na fout. Telkens laat bij dén bal val len. Even zooveel malen beleven de dui zenden toeschouwers angstige momenten. Met de productiviteit van onze voor hoede is het intusschen afgeloopen. Het mooiste doelpunt van den wedstrijd. lien minuten voor het einde moet hef spel eenige oogenblikken worden onder broken. Bij een aanval op het Nederland sche doel is Van Male aan eenknie ge raakt. De Rotterdammer besluit echter dook, te spelen. Nauwelijks is liet spel hervat of Voorhoof brengt den stand met een! prachtig ver en .hoog. schot op, 4—2,,het mooiste doelpunt van den wedstrijd. Van Male kan het toch niét volhouden!. Hij staat zijn plaats af aan Wille van E.D.O. dié de nog resteerende acht minuten het Nederlandsche doel zal verdedigen.' De Belgen zetten alles op alles. Hun. voorhoede en middenlinie opereeren voort durend hij liet Nederlandsche doel, doch! verder dan eenige corners, brengen zij liet niet. Vente krijgt nog een prachtige kans; wanneer hij alleen is doorgebroken col slechts den Belgischen doelman nog voor zich heeft. Het schot gaat evenwel naast. Wanneer het eindsignaal klinkt, heeft Nederland' met 42 gewonnen. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van de keuzecommissie vanl den K.N.V.B. om het Nederlandsclf elftal, dat op zoo succesvolle wijze met 4—2 van België won, in de zelfde samenstelling tegen Luxemburg, welke wedslrijd op Zondag 12 Mei te Luxem-'- burg gespeeld wordt, te laten spelen. Een voorbehoud moet worden gemaakt ten aanzien van doelverdediger van Male, die gisteren een spierverrekking in de knie holte opliep en wiens lichamelijke conditie nader onder het oog zal worden gezien. Ook de reserves, die voor den wedstrijd tegen België waren aangewezen, zullen d« reis naa Luxemburg maken. Een der inzittenden overleden, Dc regeeringspersdienst meldt: Zaterdag is een Duitsclie bommenwerper in Zuid-Limburg over onze grens geko men. Het vliegtuig is door een batterij van den grond af beschoten.- Dit vliegtuig heeft bij Vliek aan don straatweg van' Sittard naar Maastricht een noodlanding moeten maken. In onderzoek is nog de vraag, of lief tuig getroffen Werd door de Nederlandscho afweerbatterij, of dat liet reeds beschadigd was in een luchtgevecht buiten de Neder landsche grenzen'gevoerd. Van de vijf inzittenden is er één gewond. De regeeringspersdienst meldt: - Ln aansluiting op het bovenstaand werd in aansluiting nog' medegedeeld,dat ;is komen vast te staan,- dat liet 'vliegtuig tot een noodlanding gedwongen was tengevolge van de beschieting door - eeri Belgische vliegtuigpatrouille... /-i' Ook kan worden medegedeeld, dat de gewonde inmiddels is overleden. De overige vierinzittenden zullen wor- den geïnterneerd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5