DUITSCHE DOORBRAAK Lijn Oslo. Dronthëim in Duitsche handen m EERSTE BLAD Britsche scheepvaart om de Kaap Woensdag 1Mei 194Ö V.d. AREND Tel. No. 69300 (3 lijnen). 93ste; Jaargang. 22466 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Dombaas in Duitsche handen Gistermiddag, aldus luidt een. berüM van de Duitsche weermacht, hebbel de Duits die troepen, welke dan terug- trekkenden vijalndl krachtig aahterv<%- flen, in bet Gudbraimdsdal het belang rijke knooppunt van spoor- m straat wegen Dombaas, bezet. Bij het oprukken langs de zijlijn Drout- heimiDombaas werd' Opdal ingeno men, zoodat thans ook d!e spoorlijn OsloDronthëim in Duitsche handen is". „Geallieerde worsteling" De militaire correspondent van Reuter schrijft Een entiek stadium is bereikt in de geallieerde worsteling in Noorwegen, wan neer blijkt, dat de Duitsche bewering over inneming van Dombaas en het Zweedsche bericht, dat Stoeren is gevallen, waar zijn. Dit zou beteebenen, dat de Duit schers de eenige twee spoorlijnen, die uit Oslo naar het Noorden loopen, in handen hebben, en' dat zij de verbinding --.-tot stand hebben, gebracht »mef, .bun troe pen m Dronthëim, dat de geallieerden wil- uen isoleeren en innemen. Wat zelfs nog belangrijker is, bet zou beteekenen, dat het Westelijk deel van Noorwegen, waar oe geallieerden aan land zijn gegaan, ge ïsoleerd is door de Duitsche knies, die van bet Noorden naar het Zuiden, van Oslo naar Dronthëim loopen, dat zrj bedreigd worden door een oprukken in Noordelijke richting langs de Westkust uit Bergen. Britsch communiqué In een communiqué van het Britsche ministerie van oorlog wordt medegedeeld: 1. In het gebied van Dombaas hebben de Engelschen, strijdend met ontembaren moed, eiken verderen vijandelijken druk weerstaan. 2. 'Ten Noorden van Steinkjer hebben, de Britsche troepen opnieuw hun superiori teit bij het patrouillewerk bewezen en den vijand zware verliezen toegebracht. 3. Langs de kust van Noorwegen zijn nieuwe landingen volbracht. Duitsche opmarsch tot staan gebracht? In een mededeel ing van de B.C.C. wordt gezegd', dlat volgens de laatste van het Noorsche front ontvangen berichten bij d'en iopmarsch der Duitsche troepen tin. het Gubrandsdial en het Oesterdal in de rich ting van Dronthëim in de laatste 48 uur geen vorderingen zijn gemaakt. Er hebben zich gevechten voorgedaan in het Gubrandsdial ten Zuid-Westen van den spoorweg naar Dombaas. Het vliegveld van Hartviek vernield. In een uit Stockholm ontvangen Havas bericht woidt gezegd, dat in den afge loopen nacht het vliegveld van Hartviek is vernield. Elf groote Duitsche bommen werpers werden vernietigd. liet fort Hegra heeft thans verbinding met öe geallieerde troepen. De ravitaillee ring van het fort geschiedt op normale wijze De snelheid van de Duitsche opmarsch Havas geeft de volgende beschouwing: In den loop der laatste drie dagen is de toestand in midden Noorwegen mét de gr ic Mo snelheid tot ontwikkeling gekomen. Terwijl in het begin van de vorige week de Duitsche transporten practisch opgehou den hadden het Skagerrak otver te steken, tengevolge van de door de Britsche vlooit gelegde mijnenvelden, kregen de Duitsche troepen slechts druppelsgewijze versterkin gen door de lucht. En zelfs deze wijze van vervoer werd aanzienlijk belemmerd door de omwoeling van bet terrein, zoowel het terrein van vertrek, zooals b.v. Aalborg op Jutland, als liet terrein van aankomst in Oslo, Sta- vanger en Dlrontheim, tengevolge vau de Engelsehe bombardementen. De Duitsche troepen in het gebied van Oslo hadden veel te doen in de zóne, die zij bezet hadden onmiddellijk na de eerste versche pte genen zij werden in de streek ten Noor den van de hoofdstad, tusschen Bamar en Elverum,' tegengehouden door Noorsche de tachementen, die versterktwaren" door eenige Britsche detachementen, wélke in derhaast van het meest nabije ontscheptegs- piint, Amdalsnes, aan het uiteinde van de Romsdalfjard, naar het Zuiden waren ge stuurd. Snelle toevoer van Duitsche versterkingen. In den loop van het week-end bleek de toestand zeer gewijzigd, door een plotse linge toestroommg van Duitsche verster kingen, die in de havens aan de Zuidkust en met name in Oslo, zonder slag- of stoot al het moderne hef materiaal vonden, dat noodig is om terstond het zware ma teriaal, tanks, geschut en zelfs vliegtuigen, aan land te brengen. De geallieerde troe pen daarentegen, die ontscheept werden in tweederangs havens, beschikten slechts over houten kaden, zonder voldoende hef- materiaal. Moeilijk terrein. Zij konden slechts zoo snel mogelijk Op- rukken met lichte eenheden over moeilijk terrein. Dtaaxbi) Lwéni, dat de" dooFite dé kust streek eerder begint dan verder in liet land, zoodat de toestand der wegen voor de geallieerden ook moeilijker was Tevens hadden de wegen veel te lijden gehad van luchtbombardementen. Onder die omstan digheden konden geallieerde lichte voor hoede-eenbeden er slechts tezamen met de Noors-die soldaten aan denken, zooveel mo gelijk de z.g. verplichte passages over ri vieren, bergpassen e.d. te verdedigen tegen de herliaalde aanvallen der Duitsche, ge pantserde colonnes, die oprukten in de richting van Dlombaas, Storen en Dront hëim. Wanneer een van deze grendels ge sloopt werd, viel den Duitschers een lang stuk dal in handen. Zoo zijn ze sprongsgewijs op gerukt van Hamar naar Lillehammer, van Lillehammer naar Kvam, van Kvam naar Otta en van Otta naar Brennhau, op 20 k.m. ten Zuiden van Dombaas, waar vol gens bet Britsche communiqué van gister avond de Engelschen een nieuwe stelling hebben ingericht, bi het Oesterdal was de Duitsche opmarsch nog sneller tot Röros. Vandaar trokken de Duitschers, die tegen gehouden werden, doordat een groote brug was opgeblazen, over bergwegen in de richting van Hjerldnn en Dlombaas. Deze resultaten konden slechts worden verkre gen door een massaal gebruik der lucht macht, waarbij profijt kon warden getrok ken uil den geografiscben toestand, waar door de geallieerden geen terreinen vonden voor het inrichten van vliegvelden. Finsche ambulance naar Noorwegen. Naar Noorwegen is thans een Finsche ambulance onderweg, welke ondier leiding staat van prof. Brofeldt en waarvan 4 doctoren, 15 verpleegsters en 2 chauffeurs deel uitmaken. Noorsche gevangenen te Narvik vrijgelaten? De Duitsche bevelhebber te Narvik heeft, volgens een Havas-bericht uit Stockholm, een aantal Noren, die krijgsgevangen wa ren gemaakt bij de bezetting der stad op 9 April, de vrijheid li erge venMen gelooft, dat de Duitschers daartoe gedwongen zijn aoor een volkomen gebrek aan levensmid delen. Een eerste contingent van 134 Noor sche soldaten is in Zweden aangekomen, waar het is geïnterneerd. Vlootontmoetingen in het Skagerrak Havas meldt uit Stockholm: Belangrijke vlootontmoetingen zouden zich in dein loop dier Laatste dogen hebben voorgedaan in bet Skagerrak, zoo wordlt uit Gothenburg gemeld Dit zou bet be wijs geven, dat die geallieerde vlootstrijd- krachlen [nauwlettend' d'eze wateren be waken ein tusschein beide komen om het vervoer van Duitsche troepen naai' Oslo te verhinderen. Laatstelijk heeft een groep inwoners van. een Zweedsch! plaatsje waar genomen, dat een ooinvooi van twaalf schepen uiteengedreven werd Het Duitsche^ legerbericht Het opperbevel der Duifephe weermacht maakt bekend: In Noorwegen gaat de Ddlf&eh© opmarsch verder. Bjij Dronthëim weid gisteren nog gevochten. Gebleken is dat Noorsche troe pen ten Noordwesten. >aC'ehammer in grooter getale de wapens hebben neergelegd dan gisteren werd belieft de rest van-de tweede Not - ie divisie, welke met 200 officieren emSrÖO man van ver schillende regimenten, zoöhfe-le leertig Brit ten, werd" gevangen genomen. Ann buit zijn binnengedacht zei en ka nonnen, 125 machinegeweren en 250 bruik bare auto's. v- ;.j\ i ln "het gebergte bij: Lonten tussciien Ea- gemes ea de Sognefjord (hebben. zich nog 1200 man overgegeven. - Het Lucbtwapen heeft' met succes Brit sche zeestrijdkrachten 'voor.' Namsos aange vallen. Een voor de luchtafweer ingerich te kruiser werd door tweej rechtstreoksche treffers van middengroofcj kaliber tot zin ken gebracht. Een zware kruiser doornecht- streeksche treffers van bet zelfde kaliber op bet achterschip zwaar beschadigd. Voorts zijn na treffers gezonken een tor pedojager en vijf Britsche transportschepen Vijf andere schepen hebben zware of zeer zware beschadigingen opgeloöpen. BSj een Britschon luchtaanval op Stavan ger werden acht vijandelijke vliegtuigen door jagers en luchtdoelgeschut, bij een aanval op het vliegveld Fornebo bij Oslo in den nacht op 30 April, een Britsch vlieg tuig door luchtdoelartillerie. omlaag gescho ten. -1 Bij een nieuwen aanval .Ier Britten op dit vliegveld, in den nacht:op 1 Mei, werd geringe materieele schade,,' aangericht. Aan liet Westelijk front .een bisoudere gebeurtenissen Een Fransch vliegtuig van het type Potez werd in een luchtgevecht omlaag ge schoten. Britsche kruiser tot zinken gebracht Bij aanvallen van. Duitsche groepen ge- vechlsvliegers op Britsche zeestrijdkrach ten in het gebied1 voor Narnsos werd vol gens eeln D.N.B.-bericht een Britsche krui ser door twee rechtsixeekscbe treffers tot zinken gebracht. Een andere kruiser is door een rechtstreekschen treffer van midi- öengroot kaliber op liet achterschip zwaar beschadigd!. Over tot zinken brenging, resp. zware beschadiging van Britsche transportschepen wordt melding gemaakt in het bericht van het opperbevel van de weermacht. Bij een Britsdien luchtaanval op Sta- vanger zijn acht vijandelijke vliegtuigen om laag geschoten. Twee Britsche duikbooten vermist Volgens een. officieele Britsche mede- deeling zijn twee Britsche duikbooten, de „Tarpon" en de „Steriet", ver over tijd1. Men neemt aan, dat zij verloren zijn ge gaan. De Britsche treilers „Bradman" en „Cape Siretoka" hebben schade geleden door een bom. Zij zijn later gezonken. In geen van beide gevallen wordt melding gemaakt van verlies aan mensohenlevens. De „Tarpon" en „Steriet" kadd'en een bemanning van respectievelijk 53 en 40 man. De „Tarpoln" mat 1090 ton en was een zusterschip vain de „Triton", „Trident" ea „Truaint". De „Steriet" was een schip van 670 ton vain d'e „Shark" klasse. Engeland begon dén oorlog met 57 on derzeeërs, waarvan thans 7 zijn verloren gegaan. Eeh is tengevolge van een onge luk vergaan. De Britsche scheepvaart om de Kaap In verband met de houding van Italië. In gezaghebbende Britsche leringen verneemt Reuter, 'dat de uitspraken van Italianen, die verantwoordelijke po sities bekleeden, en de houding der iitaliaansche p|ers kortelings van zoo- danigen aard zijn geweest, dat hét noo dig is geworden voor de Engelsehe re- geering om zekere voorzorgsmaatrege len te nemen betreffende de Britsche scheepvaart, dj,© normaliter door de Middellandsdhe Zee zou "varen. Zij is echter niet voornemens deze voor zorgsmaatregelen langer dan noodig te Men voortduren en hoopt, dat de om standigheden hi staat zullen stellen ze in de naaste toekomst op te beffen. Bericht. BINNENLAND Er zijn nog geen bizonderheden hekend over de voorzorgsmaatregelen. Reuter er- neemt eoliter, dat zij om. betrekking heb ben op het in zekere malie vei leggen van de Britsche scheepvaartroute langs Kaapstad in plaats van door het Suezkanaol Van het Westfront Hel Fransche legerbericht van gister avond luidt: „De gebruikelijke activiteit van verken- ningspatrouilles, onze patrouilles maakten eenige gevangen. Twee plaatselijke aan vallen van vijandelijke detachementen wer den afgeslagen". Hedenochtend werd' gemeld: Bedrijvigheid! van patrouilles in het ge bied van d'e Nied'. Eenige actie van de ar tillerie in het gebied1 van d!e Blies Gis teren, bij het vallen van den avond' was er een kort treffen tusschen verkennings- elementen en een vijandelijke afdeeling in "het gebied van d'e Vogezen. Duitsch vliegtuig in Engeland verongelukt Gisteren is aan de Britsche Oostkust een Duitsch vliegtuig neergestort. Het officieelé communiqué meldt daar omtrent de volgende bizonderheden: Gisteravond laat zijn vijandelijke vlieg tuigen op verscheidene punten de Oost kust genaderd, luchtdoelgeschut kwam in actie en in een kuststad in Essex is een vijandelijk vliegtuig neergestort en in brand geraakt In de .buurt staande huizen werden beschadigd en eenige bewoners gewond. Veertig gewonden Ongeveer veertig personen hebben won den opgeloopen en zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Een geheele rij huizen werd beschadigd. 1 Volgens een ooggetuige heeft de bommen werper zes of zeven huizen geraakt en Letat'-liij daarna-vlam gevat. Ailb rijf .in zittenden van het vliegtuig zijn om het leven gekomen. Men meent, dat er onder het puin nog mensclien bedolven kunnen zijn. Pas bij het aanbreken vau den dag zal de gebeele omvang van hel ongeluk te overzien zijn. liet vliegtuig verscbeeu boven de stad kort nadat op eemgea afstand luchtdoelge schut was gehoord. Het cirkelde meer dan een hal fuur boven de slad naar liet schijnt om een terrein te zoeken voor een landing. Het is binnen 200 M. van zee verongelukt. Er was een ontploffing De brandende ben zinetanks en het gevaar voor ontploffende kogels heeft het onmogelijk gemaakt in de eerste minuten na het ongeluk het vliegtuig te naderen. Men vreest, dat er eenige don- den zijn. Naar men vreest zijn hij liet ongeluk met den Duitschen bommenwerper boven de woonwijk van een stad in Essex vele per sonen om het leven gekomen. Den ge heelen naöht hebben reddingploegen met groote inspanning gewerkt om slachtoffers te kunnen bevrijden uit het puin. De man nen werkten bij bet licht van fakkels. Een rij huizen werd verwoest, terwijl twee straten ernstige schade opliepen. Een groot blok nieuwe flatwoningen, welke alle bewoond waren, is zwaar beschadigd. Vijl dooden cn 90 gewonden. Hedenochtend! werd' gemeld, dat bij den val van het vijandelijke vliegtuig te Clac- ton on Sea vijf personen zijn gedood en negentig gewond, van wie 49 in een zieken huis moesten worden opgenomen. Het is mogelijk, dat er nog meer lijken ond'er liet puin liggen Van de vijf tot nu toe ge borgen lijken, zijn vier Duitschers. In het geheel zijn ongeveer 50 liuizeu bescha digd. Finland Moeilijkheden te Helsinki als gevolg van terugkeer der bevolking. De plotselinge terugkeer der burgerbevol king te Helsinki beeft deze slad' op het punt der levensmiddelenvoorziening in zulk een moeilijke situatie gehiacht, dat het noodig is geworden, een decreet te publiceeren, waarbij alle geevacueerden, die een schadeloosstelling ontvangen, ver boden wordt, zonder spedale vergunning in do stad terug te keeren, op straffe ver lies van het redht op de schadeloosstelling. Frankrijk "Wederom een communistische organisatie ontdekt. De Parijsche politie is op het spoor ge komen van een communistisch propaganda- centrum, dat twintig arrondissementen d'er hoofdstad! van strooibiljetten voorzag. De leider en vijf helpers zijn gearresteerd en bovendien is eein groote hoeveelheid mate riaal in beslag genomen. Schip voor Rusland Technische proeftocht van het m.s. „Viacheslav Molotov". Hot lurbu electrisclie motorschip „Via cheslav Molotov", dat voor Sovjet-Russi sche rekening is gebouwd bij de Neder- landsclie Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam, beeft gisteren op het Noordzee- fcanaal zijn technische proeftocht gehou den. Deze tocht verliep zeer tot tevreden- beid van de afnemmgscommissie. Na af loop werden dan ook aan boord de ovear- nemmgsformaiiteiten vervuld en heden ochtend is de Sovjet-Russische vlag gehe- schen ten teeken, dat de „Molotov" is toegevoegd aan de Russische vloot Handelsbetrekkingen met Sov jet Rusland. In Nederland zijn thans voor de Sovjet Unie gebouwd drie houtscliepen, twee pas-- sagiersschepen, 4 dertien baggermolens, voorts sleept)ooten. en kranen. Het centraal bureau voor den handel met Sovjet-Rusland, onder leiding van den heer W. H. Rethmeier, heeft ©en belang rijken rol in deze Nederlandsch-Russisch© transacties gespeeld. In 1933 werd dit bu reau ingericht, met de bedoeling den han del tusschen Nederland, Nederlandsch-Iudiè en Sovjet-Rusland te stimuleeren. Bij ver schillende besprekingen werd een basis voor den wedmijdschen handel gelegd en het resultaat is een groote ontwikkeling van onzen handel met Rusland. In 1933 kocht Nederland in Rusland voor f36 000.000.tegen een verkoopto- taal van f 5.000.000.Volgens de laatste Sovjet-statistieken koelit Rusland in 1938 voor ongeveer f30.000.000terwijl ons land voor f35.000.000leverde. Onder de in Sovjet-Rusland invoeren de landen namen wij een derde plaats in en onder de landen, maar welke Rusland .jiUvor-ri, een, vijfde .plaats. Uiteraard beeft de oorlogstoestand ook aan dezen handel geen goed gedaan. Men blij'ft echter dili gent. Hiervan moge getuige het bezoek, dat een missie van ingenieurs onder lei ding van den volkscommissaris voor den scheepsbouw, Tewosjan, dezer dagen op verzoek van Nederlandsehe zijde aan ons land bracht. Gemengd Nieuws Het weer in April Veel neerslag. 1 Gemiddeld over de 5 hoofdstations was in April de ochtendtemperatuur Vb graad' graad boven normaal, in d'e 3 dekaden respectievelijk normaal, 1 graad beneden en 2!/j graad boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 13d'en en den 24en respectievelijk 3Vb graad! beneden en 6 graden boven normaal. De gemiddelde dagelijksche maximumtemperatuur was Vb graad en het gemiddelde minimum 1 graadi boven normaal. Het aantal dagen met een minimumtemperatuur beneden het vries punt bedroeg te De Bilt 2, tegen 4 normaal. Er was te De Bilt 1 dag een maximum boven 25 graden, hetgeen ongeveer eenmaal in de 10 jaar in April voorkomt. De neerslag was over bet gebeele land! boven normaal. De afwijkingen liepen in de verschillende provincies uiteen tusschen 10 en 50 procent boven normaal. Te De Bilt zijn 147 uren zonneschijn waargenomen tegen 152 uren normaal. Grieksch stoomschip ia nood. Het hoofdkwartier van de kustwacht deelt mede, dal de kotter Sebargo as sistentie verleent aan het Grieksche ss. Thalia, dat in moeilijkheden verkeert op 350 mijl buiten kaap Virginia in'een kracli- tigen storm. Groote Bulgaarsckc textiel fabriek verbrand. Een der oudste Bulgaarsche textielfabrie ken te Karlkowo is door brand vernield. De schade wordt geraamd op vijftig millioen leva's. (100 leva f 2 35). Driehonderd ar beidersgezinnen worden door den brand getroffen. I Tornado's en hagel in de Yer- ecnigdc Staten. Uit New Orleans (Louisiana) wordt ge meld: Tornado's, gepaard gaande met hagel, hebben in de staten in het zuiden en mid den zeer belangrijke schade aangericht. 's Werelds grootste zeilschip lijdt schip breuk. Het grootste zeilschip ter wereld, een Estlandsch vaartuig, beeft voor de haven van Kopenhagen schipbreuk geleden. Deze courant rerechgnt dsgëlqka, metnït- iondenng tsïi Zon- «n Feestdagen. FPrjja per fansrtasl f 2.—;'franco por 'post f 8.50. Prfja per weefe 18 ets. -Afzon derlijke nnmmore 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties vóór het eerstvolgend ntun- mer moeten vóór elf nor aan bet Eurean bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaste van advertentiên wordt met gewaarborgd. Prijs der Advertertuón. van 15jregela ft 55; iedere regel meer J 0.30, In het Zaterdagnummer l5 regels f 1.80, iedere regel meer f 0^5 Reclames f0.75 per regel. IncaseokostenScts.; 'noslkwltahties-lö ets. Tarieven van advertentlëa bij abonnement zy n aan het Bureau verkrijgbaar, - «D&geUjks worden legen-vooruitbetaling Kleino AdvertenÜën opgenomen 1 0.50 t/m. l5 woor- ^den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mita vóór Dinsdagavond 6 uur aan bat Bureau bezorgd, 's Zaterdags* Kleine Advertentiën 11.00, Indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. - ft t jW Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN OPTICIEN dus HOOGSTRAAT 91 Ü#1- Brillen voor Ziekenfondsleden (MIDZA-BONNEN) Donderdagavond verschijnt de „Schiedam- sche Courant" wegens den Hemelvaartsdag NIET.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1