t i' Het Belgische front aan de Dyle doorbroken. Verordeningen en bepalingen in het bezette gebied. n vw**- - <- Zaterdag ft Meï 1940 Duitsche troepen trekken Brussel binnen De resultaten van het Westelijk Offensief De Duitsche oorlogsvoering I P Tel. No. 69300 (3 lijnen). 93ste Jaargang. PRIJS 5 CENT "li No. 22477 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. Het foantbericht van liet D.N.B. vermeldt ota. het volgende: De Dyle-stelling, waar Belgen, Britten en Franschen zich voor tegenstand hadden, ingericht, is ten Zuiden van Wavre doorbroken; hier mede is de laatste weerstandslini© van de Belgische hoofdstad ingedrukt. Sneller dan. de tegenstanders dachten, heeft de Duit- sehe weermacht ook in dit verdedigings stelsel een bres geslagen. Zoo werd de laatste dagen de eene stelling na de an dere opgerold. Vergeleken met deze gebeurtenis, tre den de gevechtshandelingen, die tot zuivering van de Nederland sche eilan den diehen, en goede vorderingen ma ken, op den achtergrond. Opzien!» rond zijn evenwel de successen der Dnhtsche troepen ten Zuiden van Maai- "beuge tol Carigaan, ten Zuidoosten van Montmedy, over een front van 100 k.m. breedte, doorbroken. Hiermede is de verdedivingsj gordel uit sta.».! en beton, waarin Frankrijk zijn Oostelijke grens beeft gelegd, tot springen gebracht. In totaal werden in dit deed van het front 12.000 gevangenen gemaakt, waar onder twee generaals. Reeds begint te blij ken, dat de tegenstanders verkeerd zijn in gelicht over de verdeeling van de Duit- sehe strijdkrachten. De*" zware slagen, die de Fransdie legers over het geheel© Maas- front van de Duitsekers hebben moeten in ceasseeren, beginnen >.reeds uit te werken.- De Fdhrer heeft aan het Duitsche lucht- wapen bevolen, alleen militaire objecten aan te vallen. Het heeft zich aan dit be vel gehouden. Wanneer desondanks in de gebieden waar zich gevechtshande lingen afspelen, ook burgers het slachtof fer van bomaanvallen worden, dan komt dat, doordat omnoodig vluchtenden vrouwen en kinderen zich aansluiten bij militaire marsch-ooJomnes. De ervaringen in Noor wegen, Nederland en België hebben ge toond, dat de bevolking er goed aan doet, in haar woningen te blijven en zich niet te laten aansteken door de algemeene vJvicht-psychose. Het opperbevel van de Duitsche "Weermacht maakte gisteren bekend: „Na de ineenstorting van de Zuidelijk van Leuven gelegen Britseh-Franscke stelling, zijn de Duitsche troepen heden tegen den avond in Brussel binnengetrokken. Duitsekers nemen Mechelen. Duitsche troepen zijn na zware gevech ten door de Bjle-stellimg ten Noorden van Leuven gebroken en hebben Mechelen in genomen. Leuven gevallen. Na een aanval op groeten schaal is die stad Leuven gevallen. Ia een overzicht van den toestand aan het Westelijk front,, schrijft het D.N.B. dat de resultaten van het Duitsche offen sief sedert 10 Mei, dus sinds een week, als volgt kunnen worden samengevat: 1. Luxemburg werd in een enkelen dag door de Duitsche weermacht gepasseerd en bezet. 2. Nederland kon ondanks hardnekkig verzet in vijf dagen Lot de capitulatie ge dwongen worden. - In Belgie werden in de eerste 7 da gen de sterkste Belgische grensversterJrin- gen en vervolgens de doorbraak door het Belgisch-Fransche hoofdfront aan de Dyle- linie geforceerd. 4. In Frankrijk werd aan het einde van de- vorige week de verlenging van de Ma- ginot-linie aan de versterkte "Maas op een zeer breed front doorbroken. De terug trekkende vijand wordt aldaar door onze troepen achtervolg!. 5. Het groote gebruik van onze lucht macht heeft sterke onderdeden van het vijandelijke luchtwapen, in totaal ruim 1500 vliegtuigen, vernield en de bodemorganisa tie van den vijand beschadigd. De Duit sche superioriteit in de lucht blijkt verder uit de vernieling van vijandelijke wegen en spoorlijnen, uit het opblazen vanmarsck- colonnes, troepenconcrnUalies en troepen transporten van den vijand. 6. De oorlog werd gebracht tot vlak voor de deur van Engeland. De vijandelijke zee- strijdkraehlen, vooral de Engelsche, liepen daarbij de zwaarste slagen op. Hieruit blijkt den ernst van den toestand voor de geallieerden. Nederland heeft dm strijd gestaakt. België heeft geen belang meer bij de rol van voorpost voor Enge land. België kan nog slechts wenscken, dat Brussel en het achterland voor ver woesting bespaard blijven. Ook voor Frank rijk is de kwestie der bescherming van Parijs en van- het Fraiosche land dringen der geworden dan een strijd om de Belgi sche kust. 'Alleen Engeland heeft de kust aan 't ka naal dringend noodig en zal vermoedelijk 't uiterste doen om zijn bondgenooten té hou den op dit slagveld voor zijn eigen be scherming. België zal binnenkort het lot deelen van Polen, Noorwegen en Neder land. Het volgende slachtoffer van Enge land zal Frankrijk zijn. Successen van de luchtmacht Hetopperbevel van het Duitsphe leger deelt méde De Duitsche luchtmacht heeft reeds in de ochtenduren van 17 Mei een reeks opmerkelijke successen behaald. Aan het Belgisch front heeft een esca drille van zes Messerschmidt jacht vliegtuigen dertien Britsche gevechts vliegtuigen van het type-Blenheim om laag geschoten, zonder zelf verliezen te lijden. In de haven van Duinkerken werd een torpedojager door twee voltreffers van zwaar kaliber in enkele minuten tot zinken gebracht. Bovendien werden een -'kruiser en 'eeri koopvaardijschip voor Duinkerken door bommen zwaar beschadigd. Duitsche pers over den slag in België en Frankrijk. Met vette letters brengen de Duitsche bladen het legerbericht van het Duitsche opperbevel van heden, over den veldslag in België en Frankrijk, waarmede de sluier wordt gelicht van de ge weldige gebeurtenis tusschen Antwerpen en Sedan, en waaruit reeds valt op te maken, in welken geest hier de beslissing tusschen de strijdende partijen valt. In het bijzonder wordt gewezen op het belang der mededeeling van heden, dat de Maginot-linie over een breedte van ioo kilome ter doorbroken is. Ten aanzien van deze successen herinneren de bladen er nogmaals aan, dat deze oorlog niet door Duitschland is uitgelokt, doch door zijn tegenstanders. Engeland, zoo schrijft de Berliner Lokalanzeiger, heeft dezen oorlog uitgelokt. Toen de Fuehrer na den veldtocht in Polen zeide, dat Engeland nu zijn oorlog zou hebben, welken het wilde, heeft men daarbuiten gelachen en aan Duitschland een spoedige ineenstorting voorspeld. Nu is de oorlog er. Hij zal de vijanden met alle kracht treffen en in de eerste week van den totalen oorlog komt dit reeds tot uiting. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat de gevechten op de ZeeUwscbe eilanden spoedig zullen zijn afgeloopen, het blad vermoedt, dat de militaire inzichten van Engeland eenerzijds en Belgie en Frankrijk anderzijds thans uit- eenloopen, daar Engeland andere strategische doeleinden najaagt dan Belgie en Frankrijk. Den Fransehen ligt de bescherming van hun hoofdstad uiteraard nauwer aan het hart dan de verdediging van kusten in het belang van Engeland. De Berliner Boersenzeitung ziet in den doorbraak van de Dyle stelling een nieuw ge> weldig bewijs voor den onweerstaanbare stoot kracht van den Duitschen aanval, wat zich echter verder zuidwaarts afspeelt, aldus het blad, is werkelijk adembenemend. De doorbraak van de Maginot-linie op het machtige front tusschen Maubeuge en Sedan is een gebeur tenis van de grootste strategische beteekenis. Engeland en Frankrijk sidderen oudei de machtige Duitsche schokken. Te land, in de lucht en op zee, vormt het geheele enorme slagveld het beslissende schouwspel van den geweldigsten strijd in de wereldgeschiedenis. Hamburger Fremdenblatt schrijft, dat na het verlies van essentieels posities in Belgie en Nederland, het entieke tijdstip xn de politiek- militaire oorlogsvoering der westelijke mogend heden gekomen is. België en Frankrijk moeten zich thans vertrouwd maken met de verschrik kelijke waarheid, dat hun lijden en offers, ja de geheele onzekerheid over hun verdere toe- kamst slechts het uitvloeisel is van hun al te snolia bereidwilligheid waarmede zij zich ter beschikking gesteld hebben van de niet te remmen eerzucht eener eilandenmogendheid buiten Europa. Bewondering in dtollaliaansehe pers. Het geweldige succes van de Duitsche weer macht in den groeten slag aan het westelijk front heeft in Italië den grootsten indruk ge maakt. Men schrijft de „reusachtige zege" vol bewondering toe aan de weloverwogen strate gische leiding en aan superioriteit der Duitsche weermacht wat betreft moderne gevechtsmid delen en de samenwerking der lucht- en land strijdkrachten. Naarde meening der Italiaansche rbladen zal dit snelle groote succes van den grootsten invloed zijn op het verdere verloop der krijgsvernchtingen alsook op de stemming der Fransche en Engelsche bevolking. De Belgische regeering naar Oostende De Belgische regêcring is gisteren van Brussel naar Oostende vertrokken. De Belgische regeering heeft, naar ver luidt, Brussel1 verlatenlin overleg met do legerleiding., De ministers en verscheidene hooge ambtenaren bebtén zich in de om geving gevestigd, evenals eenige buiten- landsche diplomaten. L, Churchill te Darijs. De Britsche minister-pres id en t, Winston Churchill, is Donderdag1 té Parijs aange komen. Hij heeft onmiddellijk na zijn aan komst een onderhoud gehad met Reynaud, Daladier en generaal yGamelin. Engdsche kroonraad bijeen. In het Buckinghampiïfeis is gisteravond een kroonraad gehoudei, waarbij Chamber lain, Alüee, lord Lucairi en Hudson tegen woordig waren. De ernst van ^n toestand In. ecu gisteravond te-Londen uitgegeven officieuze verklaring wordt gezegd, dat men in verantwoordelijke- Löndensche kringen, niet tracht voor de openbare meening den ontzaglijken ernst van5 tien toestand te ver heimelijken. - J i Reizigers, die uit-Paf ijs te Genève zijn aangekomen, vertellen,"'dat de militaite ont wikkeling ernstige ongerustheid heeft ge wekt bij de bevolking. Brééd© kringen schij nen met-een plotselinge®," algeheel© evacu atie van Parijs rekening te houden en treffen reeds voorbereidingen door het koo- pen van koffers. Do kqfferzaken zijn uitver kocht. De nervositeit wordt nog versterkt door de geruchten, volgens welke de Fran- sche regeering het voornemen zou hebben uit Parijs te vertrekken, wanneer de Duit sekers nog verder Nooril-Frankrijk zouden binnendringen. I „Zware tijden wachten Engeland" Het Engelsche publiek; is opnieuw aan gemaand,, op zware tijden bedacht te zijn, meldt „Nya ülagligt Allêbanda" uit Lom- den.o Men -geeft daar iaans openlijk toe, dal de geallieerden sterk dé minderen van Duitschland zijn^ in de lucht De antorite'i- ten hebben thans bevel gegeven elkeen neer te schieten, die met op het eerste bevel antwoordt. In het graafschap Bucking hamshire is op deze wijze reeds een per soon doodgeschoten..Verscheidene afdeelin- gen in de regceringswyk Whitehall hebben alle toebereidselen gemaakt om op den eersten wenk te vertrekken. In Londen zijn de eerste transporten met zwaargewonden aangekomen. be militaire medewerker van de „Gtor- nale d'Italia" merkt op, dat de gebeurte nissen der laatste dagen opnieuw nantoo- nen. welke vergissingen de geallieerden be gaan hebben bij de opvatting en het voeren van den oorlog Londen en Parijs hadden gemeend, dat de economische^blokkade den. val van Duitschland zou teweegbrengen en dat hei, in afwachting van de uitwerking hiervan, voldoende geweest zou zijn op mi litair gebied, in defensieve houding achter de Maginot-linie te blijven. Doch Duitsch land na Polen geliquideerd te hebben, nam, beveiligd door de Siegfrïed-linie, het initia tief in het Westen door- een zeer stout moedige campagne in Noorwegen, en ver volgens door zijn actie in Nederland en België. Na de capitulatie van Nederland en de komende liquidatie van België, zul len de kusten van die beide landen ge bruikt kunnen worden door Duitschland om Engeland rechtstreeks aan te vallen, voor al door de lucht. Voorts hebben "de Duit- sehers de Maginotlinie weten te; doorbrei ken, wsaimede zij thans rechtstreeks Pa rijs bedreigen. i Franschen laten Rijnbrug springen. Gisterochtend hebben de Franschen het bruggeliolofd van de spoorbrug die van Bueningen oyer den Rijn naar Weil voerde en reeds vóór den oor log was gedemonteerd, in de lucht laten, springen. In de buurt van Bue ningen hebben de Franschen nog andere óbjecten laten springen. De ontploffingen waren in Bazel en om geving zeer duidelijk te h'oóren. Koningin Wilhelmina stelt leden der regeering voor. Kóningin Wilhelmina heeft gisteren in het Buckingham Paleis aan Koning Geórge VI de leden der Nederlandsche regeering vdorgesteld. Een mijnenveld bij Kaap Agulhas. De Zuid-Afrikaansche minister van de fensie heeft bekend gemaakt, dat een mijnen veld is ontdekt nabij kaap Agulhas en dat mijnenvegers op zoek zijn naar andere vel den. Verscheidene der ontdekte mijnen zijn vernield. De opperbevelhebber van het Duitsche leger en d'e opperbevelhebber van de legergroep in Nederland hebben een aantal verordeningen uitgegeven, waar aan dé bevolking der bezette gebie den van Nederland, België en Luxem burg zich stipt moeten houden. Oproep aan de "bevolking van Nederland Het door de Duitsche troepen bezette Nederlandsche gebied wordt onder het Duitsche militair-bestuur geplaatst. De legerbevelhebbers zullen de maat regelen, noodig voor de veiligheid der troepen en voor dé bestendiging van rust en orde, uitvaardigen. De troepen zijn gehouden, dé bevol king, voor zooverre zij zich vreed!- zaam betoont, onder alle opzichten te ontzien en haar eigendom te eerbie digen. In geval van loyale samenwerking met de Duitsche overheden zullen de open bare besturen op hun post gelaten worden. Van het gezond verstand en het inzicht der bevolking verwacht ik, dat zij alle onbezonnen handelingen, el- ken aard van sabotage, van lijdzameri of daadwerkelijken weerstand aain de Duitsche weermacht zal nalaten. Alle verordeningen van het Duitsche militair-bestuur zijn stipt en onvoor waardelijk te volgen. Het zou de Duit sche .weermacht spijten, indien zij zich, gedwongen door vijandelijke handelin gen van onverantwoordelijke' elemen ten der burgerbevolking, tot scherpe maatregelen tegen de gansche burger bevolking moest genoodzaakt zien. Dat ieder aan zijn arbeid en op zijn post blijve, dan dient hij niet alleen zijn eigen belang, maar die belangen - van zijn volk en van zajn vaderland. -De opperbevelhebber van-,' het Duitsdie leger. Verordering betreffende het bezit van wapens in het bezette gebied. 1. Alle vuurwapens en munitie, handgra naten, explosieve stoffen, en ieder an der oorlogstuig moeten afgeleverd wor den. De aflevering moet binden 24 uur op het naaste Duitsche veld- of plaatse lijk commando gebeuren, voor zoover re ter plaatse niet anders bepaald is. Do burgemeesters .worden verantwoor delijk gesteld voor de stipte uitvoe ring van dit bevel. De bevelhebbers der Duitsche troepen hebben 't recht, uitzonderingen toe te laten. 2. Wie vuurwapens, munitie, handgra naten, explosieve stoffen of ander oor logstuig bezit, in tegenstelling met déze verordening, wordt met den dood' of dwangarbeid in gevallen van min der gewicht met gevangenisstraf ge straft. 3. Wie op eenigerlei wijze in het bezette gebied legen het Duitsdie leger ge weld gebruikt, wordt met den dood gestraft. De opperbevelhebber van het Duitsche leger. Bekendmaking voor het bezette gebied Bij machtiging van den opperbevelhebber van het Duitsche leger maak ik bekend I. De Duitsche weermacht waarborgt den inwoners volledige veiligheid van persoon en eigendom. Wie zidi rustig en vreed zaam gedraagt, hoeft niets te vreezen. II. Gc-wdddaden en sabotage worden met de zwaarste straffen bedreigd. Als sabotage wordt ook beschouwd: elke beschadiging of vernietiging van oogstproducten, voor raden of aanplantingen, die voor het be zettende leger van belang zijn, evenals het afscheuren of. beschadigen van püakkaten of bekendmakingen. Onder bizondere bescherming van de Duitsche weermacht staan: gas-, water- en clectriciteits werken, spoorwegen en slui zen, evenals kunstwerken. III. De inlevering van wapens en muni tie is door bizondere bekendmaking bevo len. Foor hermneringswapens, buiten ge bruik, is deze verordening niet van kracht. Jachtgeweren moeten onder opgave vau naam, beroep en woonplaats van den eigenaar worden ingeleverd bij den burge meester, die voor de bewaring verant woordelijk is. IF. Door het krijgsgerecht wordt gestraft: 1. Elke ondersteuning van niet-Duitsche militairen in het bezette gebied. 2. Iedere hulp verleend aan burgers, die liet bezette gebied willen ontvluchten. 3. Elke inlichting, verschaft aan perso nen of instellingen buiten het bezette ge bied, welke de Duitsche weermacht of het rijk zou kunnen schaden. 4. Elk verkeer met krijgsgevangenen, i .5 Elke beleed iging van personen, welke' tot* de Duitsche weermacht behooren, en van de Duitsche weermacht als dusdanig. 6. Samenscholingen op de straat, het verspreiden van vlugschriften, het beleggen van openbare vergaderingen en optochten, welke niet tevoren door de Duitsche leger leiding toegelaten zijn, evenals elke andere betooging, welke tegen Duitschland is ge richt. 7. Opruiing tot staking, het moedwillige nederleggen van den arbeid, werkstaking en het verhinderen van werkwillige elementen. V. De staats- en gemeentebesturen, po litie en scholen zijn verplicht, op normale wijze verder te werken. Hiermede wordt de eigene bevolking gediend. De leiders dezer instellingen zijn voor loyale houding ten overstaan van de bezettende macht verantwoordelijk. De personen aangesteld in openbare dienst zullen hun wedde verder genieten. Fl. Alle nijverheidsinstellingen, handels zaken en banken moeten in het belang der bevolking opengehouden worden. De sluiting dezer, zonder geldige reden, wordt gestraft. VII. In het belang van een geordende en gelijkmatige bevoorrading der bevolking is het hamsteren van waren of van artikelen voor het dagelijksch gebruik (elke over matige bevoorrading) streng verboden. Elke handeling in strijd met deze, wordt als sabotage beschouwd en gestraft. Het voor de dagelijksch© levensbehoeften van de bur gerbevolking noodige verkeer, bizonder ook het marktverkeer, zal, inzooverre de mili taire verhoudingen, het toelaten, niet ver hinderd worden. 1 I Producenten en handelaars van levensbe hoeften zijn verplicht, hun bedrijf als voor heen uit te oefenen on hunne waren aan de verbruikers af te leveren en aan huis te brengen, voorzoover dit gebruikelijk was. Fill, Do verhooging van prijzen en ver goedingen van» eiken aard evenals van loo- nen over het peil, op den dag der bezet ting vastgesteld, is verboden, in zooverre geen uitzonderingen uitdrukkelijk toegelaten zijn. IX. De wisselkoers wordt als volgt vast gelegd: Foor Rijksnederland: 1 gulden 1.50 Reichsmark. I 1 Voor België: 1 belga 0.50 Reichsmark Foor Luxemburg: 1' Luxemburgseh© frank 0.10 Reichsmark. De toepassing van een andere wissel koers wordt gestraft. Duitsche evenals inheemsehe geldswaar den moeten aangenomen worden. Men wordt gewaarschuwd, niet andere Duitsche geld soorten in ontvangst te nemen, aangezien deze, daar zij uit Duitschland gesmokkeld zijn, niet omgewisseld kunnen worden, en daarom geen waarde hebben. X. De weermacht en de personen daartoe behoorendo, zullen hunne inkoopen contant betalen. Dit geldt eveneens voor inciden teel door do burgerbevolking geleverde®, ar beid. Slechts hij bedragen, hooger dan 500 rijbsmark, of een daarmee gelijkstaand be drag, za 1de betaling door dé Duitschte militaire overheden geschieden op vertoon1 van bescheiden door de Duitsche Weermacht afgeleverd. De opperbevelhebber der le gergroep. Verkoop en het betrekken van levens middelen en gebruiksartikelen Bij machtiging van den opperbevelheb ber van het Duitsche leger bepalen wij, in het belang van de geordende en rechtvaar dige verdeeling van levensmiddelen over liet bezette gebied, als volgt: 1. Levensmiddelen en gebruiksartikelen mogen slechts in een, met het normale gebruik gelijkstaande hoeveelheid, verkocht of betrokken worden. 2. Hamsteren (d. i. ongewoon hooge in koopen of bovenmatige bevoorrading), is verboden, 3. De Duitsche soldaten en rijksburgers zijn gehouden deze bepalingen m acht te nemen. Zij mogen slechts voor hun eigen' onmiddellijke behoeften koopen en dit tegen contante betaling. Slechts bij groot ere bestellingen (hoo ger dan r.m. 500), kan door den bevel hebber der koopende eenheid met een levermgsbewijs worden voldaan. 4. Elk vergrijp tegen deze bepalingen zal gestraft worden. De opperbevelhebber der legergroep. "(Vervolg pagina 2) i: i «I 1: S' '■ii L.1^V -w* c4 I 'i Deze courfot Terschijnt dagelijks, met ait- zondering van Zon- en "Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2,—; franco per post 2.50. Prijs per week: 15 eta. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie!) voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan bet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór i» viur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der AdvertentiEn: van 1—regels fiöö; Iedere regel meer f0.30, m het Zaterdagnummer 15 regela f 1.80, iedere regel meer /(XS5 Reclames f(X75 per regel. IncassokostenS ets.? postkwitantSea 15 ets. Tan even van advertenti&a bij abonnement rijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advei tentlën opgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een marimum van 30 woorden. 'a Wo ons dage; Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mLts vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine AdvertentfSn 11.00»indien niet vóór Vrijdagavond 8 uur bezorgd. BRUSSEL GEVALLEN ii •Pi

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1