HET DUITSCHE LEGER AAN HET KANAAL Bezorgdheid in geallieerde kringen De indruk in de wereld EERSTE BLAD Woensdag 22 Mei 1940 De bladen, behoorende tot de Nederlandsche dag bladpers» zullen tijdens den duur der bezetting door de militaire autoriteiten verschijnen» zonder dat op deze bladen een voor-censuur wordt uitgeoefend. Deze tegemoetkomende houding veronderstelt na tuurlijk een absoluut loyale houding van uitgevers en redacteuren. BUITENLAMP De krijgsverrichtingen den Duiischen opmarsch Tel. No. 69300 (3 fijnen). 93ste Jaargang. No. 22480 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE. HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53IL Ter aanvulling van het gisteren uitge geven bericht van het oppercommando der Duitsche weermacht, dat de vernietiging meldde van het negende Fransehe leger en de zegevierende achtervolging van de ijlings wijkenden vijand tot aan de kust van het Kanaal, wordt aan het D.N.B. van bevoegde militaire zijde nog de volgende mededeeling gedaan: In het legerbericht van 19 Mei werden de Fransehe steden. Le Cateau en. St. Qiientm als zoo juist bezet gemeld!. Acht Wt -veertig uur-later hadf-de over -Noord- Frankrijk binnengedrongen Duitsche storm vloed reeds de overige 130 K.M. van St. Quentin tot aan de ^Fransehe Kanaalkust ten Noorden van Abbeville afgelegd. De draaikolken van den stormvloed zullen waarschijnlijk de thans van het binnenland van Frankrijk afgesneden, nog ten Noor den van de Somme en in België strijden de vijandelijke legers zonder mankeeren binnen hun vernietigend bereik trekken. Duitsche pantserstrijdkrachten hebben in het Zuiden van het genoemde gebied een ijzeren grendel dichtgeschoven in den vorm van een machtigen wig, die zeer snel verbreed wordt en tot Arras en gis teren reeds daar voorbij loopt. Uit het Oosten, dus uit België, is de Duitsche troep den wijkenden vijand dicht op de hielen gebleven en heeft hem opnieuw zware slagen toegebracht. De Fransehe strijdkrachten in het ge bied van Valenciennes trachten voortdu rend door tegenaanvallen lucht te krijgen. Er is echter reeds een tweeden, soortge lijken wig tussohen hen gedreven, welke men in hoofdzaak in twee groepen heeft gespleten. Welk een verwarring hierbij in de gelederen van den tegenstander moet heerschen, blijkt het duidelijkst uit het bijna onwaarschijnlijk klinkende bericht, dat de opperbevelhebber van het Fransehe 'negende leger, Giraud, en zijn staf daarbij in gevangenschap zijn geraakt. Beweerd wordt, dat Giraud het slachtoffer is ge worden van het eigen Fransehe legerhe- richt, dat, zooais gebruikelijk, de succes sen en posities der Duitsche troepen ver heimelijkt. Deze thans aan den gang zijn de grootste aanvalsslag van alle tijden treft in hoofdzaak de massa van het Bel gische leger en een zeer groot percentage van het Fransehe leger. Reeds thans maakt het Duitsche luchtwapen door zijn her haalde, effectieve aanvallen de Engelsdhe vluchlpoging in de kanaalhavens tot een onderneming met twijfelachtig resultaat. De havens en steunpunten aan de Belgisch Fransehe kanaalkust, evenals de vandlaar vertrekkende zeetransporten zijn voortdu rend onderworpen aam Duitsche luchtaan vallen, zoodai een vrij afvloeien der En- gelsche strijdkrachten, zooals de Engelsche leiding dat wellicht heeft gedacht, nauwe lijks meer mogelijk zal zijn. Duitsche pant serstrijdkrachten en Duitsche vliegers heb ben bij de gevechten der afgeloopen dagen bizondere prestaties geleverd. De moderne pantserslag biedt een strijdbeeld, zooals het tot dusverre nog niet is voorgekomen. Zoodra de verkenmingsafdeeling of de vlie gers, d'e noodzakelijke bases voor een in- grijpen hebben opgeleverd, rollen honder den gepantserde voertuigen met een snel heid van 30, 4.0 of 50 Kj.M. per uur dwars door het terrein naar voren. Aan d'e spite, "of in de voorste groep van deze waarlijk moderne eavallerie bevindt zich de divisie- commandianl zelf voor de onmiddellijke lei ding van zijn organen. De Engelsche Reu- terdienst beweert, dat in dit gebied een groote wirwar van duizenden Engelsche, Fransehe en Duitsche gevechtswagens be staat. Hij vergeet echter daaraan toe te voegen, dat de meerderheid der geallieer de voertuigen aangeschoten of verpletterd op dit slagveld/ ligt, terwijl de Duitsche moderne pantserwagens onophoudelijk voor waarts rollen. Uit het frontbericht van het D.N.B. De ring om den vijand In Jïel- - gië en Ndc-rd-Frantaïjte Het frontbericht van het D.N.B. vermeldt o.a. het volgende: Door het vastberaden Duitsche doordringen tot het Kanaa! is de ring om de in Noord-Frankrijk en Belgie nog strijdende legers van den tegenstander gesloten, en wel in liet Zuiden door de sterke pantsereenheden, die via Amiens tot Abeville zijn doorgedrongen, in het Oosten door de Duitsche troepen, die den terugtrekkenden vijand dicht op de hielen zitten, en in het Noorden en Westen door het Duitsche luchtwapen, dat de naar En geland wijkende Britsche troepen deels in de havens van inscheping, deels onderweg aanvalt. De opmarsek naar Abeville is niet slechts uitgevoerd door snelle voorhoedetrcepen, doch ook door sterke afdeelingen Op de pantserwagens volgden gemotoriseerde een heden, waaronder ook infanterie. In het Oosten verzetten de Belgen zich hier en daar nog hardnekkig. Ook de Franschen pogen te redden wat er te redden valt, maar de Duitsche weermacht laat geen langen tegenstand toe. De Engelschen blij ven naar de havens stroo-men, daarmede, zooals altijd, de last van den strijd over latende aan hun bondgenooten. Onder de Ylaamsche bevolking vooral heersekt groote verbittering over de ver nielingen, welke de terugtrekkende Engel schen hebben aangericht, die hun 'hadden wijsgemaakt, dat zij als vrienden en be schermers het land binnenkwamen. Nabij Valenciennes is het Fransehe leger reeds in twee doelen gesplitst, waarvan het ééne deel zich in de bosschen tear Noor den, het andere in het bosch ten Zuidoos ten van Valenciennes tracht te redden. De opperbevelhebber van het negende Fransehe leger werd met zijn geheele staf gevangen genomen. Het betrof generaal Giraud, op '.vien Frankrijk bizonder gerekend had, en die gold voor een der beste krachten van het Fransehe legerbevel. Men kan zich voorstellen, hoe het bericht der uitscha keling van dezen legeraanvoerder in Frank rijk heeft geWerkt. 1-- gevangenneming an generaal Giraud. Omtrent de gevangenneming van gene raai Giraud verneemt het D.N.B., dat de Duitsche troepten het stafkwartier van het negende .Fransehe leger snel bezet en den geheelen staf gevangen genomen had den. Tot hun verbazing was de opperbevel hebber niet aanwezig. Het 'bkeik, dat hij krachtens de verordening van den pas benoemden generaal Weygand was afgezet en reeds op weg was naar Parijs. Kort daarop arriveerde echter de nieuwe opper bevelhebber, generaal Giraud, die tot dus ver het hevel gevoerd had over het ze vende Fransehe leger. Bij zijn aankomst h het stafkwartier van het negende leger werd hij gevangen genomen. De opmarsch van het Duitsehe leger Op de gisteren 'te 's-Gravenfiage gehou den persconferentie gaf Hauptmami Frank eenige toelichtingen op de huidige oorlogs situatie. Het Duitsehe offensief loopt, zuiver als een uurwerk. Het doel: de vijandelijke macht te splij ten, is gelukt en het doel is nu de afge sneden deelen te overmeesteren. Me® dient te bedenken, dat hierbij strijd gevoerd moest worden tegen het pinikje van de Fransehe strijdkrachten. j De slag, welke thans woedt, is van uiterst groote beteekenis en ook in omvang groo- ter dan eenige veldslag, welke ooit in den oorlog in Polen woedde. Men za1 zich, zoo vervolgde, Haraptmann Frank, erover verwonderen, hoe het moge lijk is dat het Duitsche leger dergelijke prestaties kan uitvoeren. Hiervoor nu zijn -verschillende redenen aan te voeren en wel in ds allereerste plaats, dat voor het Duitsche leger de lei ding in één hand, dien-'van dén Führer is. Hij is steeds in en met den strijd en hij kan zich volledig in het hart van den sol daat inleven. Hij is de ziel .van den strijd. Verder bomt een flink deel óp rekening van de opleiding en scholing van het Duitsche leger. Met de grootste zorg is dit opgebouwd en omgewerkt van vxedes- leger tot oorlogsleger. In Polen zag men waartoe deze macht in staat is. Men ziet dit thans ook in België en Frankrijk. De Britsche generaai Ironside oordeelde eenïgen tijd geleden de Duitsche legerlei ding te jong, het materiaal niet bijster goéd. De Duitsche leger-leider heeft thans ant woord gegevenin daden. Tenslotte is er de moreele zijde van de kwestie. De Franschen en Engelschen hebben zich in den vorigen oorlog goede soldaten ge teemd. Nu is de vraag naar voren gekomen: Zouden zij die reputatie thans'handhaven? Het is echter duidelijk gebleken, dat het moreel van den Dudtschen soldaat sterker is en wel omdat hij weet jwaarvoor hij vecht, om het bestaan en de grootheid van zijn land. De Franschen en Engelschen we ten niet waarvoor zij strijden. --Men"heeft in hot-bnitenlinikia de laat ste jaren veel over Duiitschland gesproken En daaruit bleekdat men do Duitsahe idee niet begreep. Thans is dit veranderd. Althans men be grijpt dat die idee slechts juist en waar kan zijn om tot zulke groote prestaties te leiden. De indruk der Duitsche successen In DuitsclilanJ. In vette- letters brengt de Duitsche pers het legerbericht van gisteren, waarin ge meld wordt, dat de insluiting van de vijan delijke legers in den Belgisch-Noord-Fran- schen sector voltooid is. Als opschriften boven hun commentaren op de jongste gebeurtenissen gebruiken de bladen o.a. „Geweldige o\ei winning in aantocht", „Brit sche troepen op den vlucht naar Engeland", „De Kanaalkust beieikt", „De afrekening met de oorlogsophitsers". De Duitsche troepen, zoo betoogt de „Nachtausgabe", hebben werkelijk meer be reikt dan de grootste pessimisten in Parijs en Londen voorspelden Op een breed front aldus „Borsone/aiung" hebben de Duit sche divisies vanuit het Oosten den vijand voortgedreven in de richting van de zee. Een reusachtige omsingelingsring is ge vormd, waarin Franschen, Engelschen en Belgen zich verdringen. Niets vermag de stelselmatigheid van het Duitsche optre den in de" war te brengen. De terugreis naar Engeland zal echter voor de vluch tende Engelschen, voor zoover zij de reis nog kunnen ondernemen, geen plezierreisje zijn. Engeland en Frankrijk hebben de oor log gewild. Hun wacht thans de boete voor deze misdaad, eéh boete, welke in overeenstemming zal zijn met het veracb telijlc karakter van den aanval. „Hamburger Fremdenblatt" schrijft: Het eerste bedrijf van het wereldhistorische dra ma, dat de militaire en politieke tegen stellingen tusschm Duitschland en de Wes telijke mogendheden definitief beïnvloeden zal, is door de onvergelijke weermacht van den Duitsclien Fuhrer met de nauwkeurig heid van een uurwerk gespeeld. Wat dit beleekent, kan in een zin gezegd worden: Het is g< lukt de doorbraak door de Ma- ginot-linie te maken tot den grooteten om singelingsslag, waarvan de wereldgeschie denis melding kan maken. Sprekende over de prestaties van de luchtmacht, zegt het blad, dat zij het thans als haar taak beschouwt, den vluchtenden Engelschen troepenenheden den terugtocht naar de Britsche eilanden te versperren. In hoeverre dit reeds gelukte, dat toont het bombar dement van de havens aan het Kanaal en meer neg het tot zinken brengen van zes Enngelsehe troepentransporfschepen tus- schen Dover en Galais. In Rome. De Romeinsche avondbladen staan vol komen in het teeken van de Duitsche over winningen in Noord-Frankrijk. „Tribuna" constateert, dat thans geheel Artois en Pïcardlie in Duitsche handen zijn en dat d'e nog in België afgesneden troe pen gevaar loopen te moeten eapïtuleeren of te worden vernietigd. De opmarsch naar het Kanaal, dat aan Duitschland de con trole verschaft over de verbindingen tus- j De Fr£UlSCll8 pers 0V6P scken Engeland' en Frankrijk en een actie van de Duitsche weermacht op Engeisch gebied steed- dichterbij brengt, hoeft het Duitsche opperbevel niet verhinderd, ook den opmarsch naar Parijs voort te zetten. De voorhoede van de Duitsche legers, aidus „Tribuna", is thans nog.slechts 75 kilometer van de Fransehe hoofdstad ver wijderd. Het opdringen naar Reims ten slotte bedreigd het geheele Maginotstelsel in den rug. In /Moskou. De laatste Duitsche leger berichten even als in het bizonder het bericht van het oppercommando der weermacht van Dins dag over den opmarsch der Duitsche troe pen tot de Kanaalkust en het verslaan van het negende Fransehe leger, zijn voor een deel reeds in het Moskousche avondblad Wetsehemaja Moskwa gepubliceerd eu voor een deel in de laatste uitzendingen van de Moskousche radio omgeroepen. Zij hebben volgens het D.N.B. in politieke kringen te Moskou en bij de openbare meening der Sovjets den sterksten indruk gewekt. Men wjjst er op, dat datgene, wat eenige mili taire waarnemers der Moskousche bladen reeds sinds dagen verwachtten, thans een feit geworden is: het afsnoeien van de in België opereerende geallieerde legers en de overwinning van Duitschland in den grootsten slag van alle tijden, die men in Moskou voor het verdere verloop der mili laire en politieke gebeurtenissen in Europa van de grootste beteekenis acht. In Amerika- Het bericht van de verovering van ville door Duitsche troepen, heeft zich gisteren als een loopend vuur door de Vereenigde Staten verspreid. Dit Duitsche succes wordt beschouwd als een indruk wekkende bevestiging van onstuitbaarheid van den Duitsclien opmarsch. De Ameri kaansche radiomaatschappij Mutual meldt uit Londen, dat alle hij de Britsche troe pen in F ran knik en België zich bevin dende Amerikaansche correspondenten het bevel gekregen hebben naar Londen terug te keeren. Door hun succes, zoo scchrijft de militaire medewerker van de New York Posl, hebben de Duitschers wat onmoge lijk scheen, mogelijk gemaakt. Het feit, dat de groote vesting Antwerpen r met al haar onlieeehadigde-.havenwerken én niet tot zinken gebrachte schepen werd opge geven, bewij.it hoe snel de gcd'heerüen zich terugtrokken en hoe gevaarlijk de bedreiging van hun flank is. De Duitsehe superioriteit m de tucht, die reeds hij liet begin van den oorlog aanzienlijk was, is mlUbSchc-n nog duidelijker geworden. In Madrid. Met groo-te koppen melden de Madn- leensche avondbladen het sensalioneele bericht van het doorbreken van de Duit sche troepen tol aan de Fransehe Kanaal kust en de insluiting van het Fransehe Belgische legercorps. Op de straten van Madrid ziel men weer hetzelfde beeld als gisteren: de kranten worden den verkoo- pers letterlijk uit d'e handen gescheurd. In Solia. „De D'uitsehers aan het Kanaal" te So fia als een bom ingeslagen. De „Sora" wijst er op, dat het bereiken van het Kanaal door de Duitschers onover zienbare gevolgen voor den verderen loop van den ooilog zal hebben In Belgrado. De D'tiitsche doorbraak in het Westen heeft ook de Zuid Slavische openbare mee ning volkomen verrast. Vier gevoelens be- heerschen ten aanzien van die jongste ge beurtenissen d!e breede lagen der bevol king: 1. Dankbaarheid' jegens de verant woordelijke staatslieden, die Zuid-SIavië, ondanks alle manoeuvres buiten het con flict der groote mogendheden hebben ge houden. 2. Onbeperkte bewondering voor de unieke prestaties der Duitsche weer- waoht, 3. Medelijden met het Fransehe volk, dat onbekwame leiders hebben gestort in een oorlog voor vreemde belangen en 4. Verachting voor de Engelsche leiderslaag, waaraan uitdrukking wordt gegeven in cy nische criliek. In Japan. Het henchl, dat de Duitsche troepen de kust van het Kanaal bereikt hebben, heelt in Japan het grootste opzien gebaard. Jour- nalister bezochten vannacht de buiteniand- sche legaties om meer bizonderheden over de gebeurtenissen aan het Westelijk front te vernemen. Daarbij zon een secretaris van de Britsche ambassade hebben toegegeven, dat thans via het Nauw vau Calais de be slissing zal vallen over het lot van En geland. De „Nilsjï-Nitsji" bewondert de Duit sche tactiek, welke thans bereikt heeft, dat een miUioen geallieerde soldaten moest worden opgesteld voor den beslissenden strijd Die „HiOtsji Sjimboeu" gelooft aan een komenden aanval op Engeland, daair men er eg rekenen moet, dat de Daitsoh'ers wel dra Calais zullen hebben bereikt. De „Miyako Sjimboen" constateert, dat de Britsche eilanden thans voor de meest ernstige crisis staan, daar zij niet meer huilen bereik van de Duitsche strijdmid delen liggen. De Fiansche bladen vau gisteren gaven onomwonden toe, dat de Duitsche troepen ten Noorden van Saint Quentin bij Ré the 1 en Montmédy krachtig zijn doorgestooten. Charles Maurice schreef in de „Petit Pa- risien" over een „verwarrend-en slag van tanks en vliegteigen" en Léon Blum ver klaarde in de „Populaire" dat het front am de Maas thans geneutraliseerd schijnt en dat thans de geheele slag gericht is op liet liart van Frankrijk. De werkelijkheid waar voor Frankrijk thans is gesteld, is de zwaar ste slag, welke men zich kan indenken. Generaal Duval noemde in de „Temps" den toestand ernstig. Door den krachtigen storm, welke nog nooit in de geschiedenis is gez'en, blijkt volgens Duval duidelijk, dat het de voort durende politieke gedachte van Hitier is geweest Frankrijk en Engeland te scheiden, om dan de deelen alleen te vernietigen. De „Ordre" meende, dat de Fransehe mi litairen te veel hebben gedacht aan den oorlog van 1914. j_j Een rede van Reynaud „Het vaderland is in gevaar". Mei deze woorden begon Reynaud gisteren zijn rede voering in den Fransehe s' mat. Vervol gens poogde hij de oorzaken van de Fran sehe nederlaag te verklaren en zeide hij, dat Fransehe divisies slechts in garingen: omvang aan de Maas beschikbaar waren geweest Daarna vervolgde Reynaud: Er zijn ongeloofeiijke fouten gemaakt. De brug gen over de Maas zijn niet opgeblazen. Ten onrechte heeft men de Maas beschouwd als een geweldige hindernis voor den vijand Het leger Gorap, dat hier gestreden beril, heeft uit minder goed opgeleide di visies bestaan. I De beter getrainde troepen waren in Bel gie noodig Sinds 48 uren, zoo gaf Reynaud toe, rukt de vijand op en heeft Atracht en Amiens bezet. Onze klassieke opvatting van oorlogvoering is lot een nieuwe op vatting overgegaan, als gevolg van aanval len van gemotoriseerde troepen en van pa rachute-troepen. Troostend herinnerde Reynaud aan 1914. Al ij .hebben toen pas na onze aanvankelijke tegenslagen de overhand gekregen. Elke man en elke vrouw moet het groote uur begrijpen, die sommige volkeren niet of te laat begrepen hebben. Twee mannen', die het recht hadden -op hun lauweren te gaan rusten, Weygand en Pétain, hebben zich ter beschikking van het vaderland ge- stela Weygand bevindt zich thans op het slagveld. 1 f Tenslotte dankte Reynaud de Britsche luchtmacht, waarhij de senatoren zich vaa lam zetels verhieven. i De strijd bij Narvik Ook daar de Duitsehe lucht macht in actie. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Bij Narvik heeft het luchtwapen op den 20en Mei krachtig in den strijd 1e land ingegrepen en de eigen troepen ontlast. De aanval in het zeegebied voor Narvik tegen aldaar opereerende deelen van de Bnlsche vloot, leverde groote successen, op. Een slagschip, waarschijnlijk van de „Resohition"-klasse, kreeg twee zware bom- treffers ter hoogte van den voorsten to ren, een zware kruiser kreeg een bom- trelfer van zwaar kaliber tusschea ge- vechtbinast en voorsten schoorsteen. Op beide oorlogsbodems werden d'e uitwerking der explosies en het uitbreken van brand waargenomen. Met groote waarschijnlijk heid valt aan te nemen, dat minstens de zuare kruiser moest worden opgegeven. Bovendien verden nog twee oorlogsschepen en drie koopvaardijschepen door homtref fers beschadigd. De burgers. Het Zweedsche persbureau meldt uit Bodoe, dat volgens daar aangekomen vluch telingen nog steeds ongeveer 5000 a GOOD burgers zich te Narvik bevinden, die zicli echter meerendeels moeten opbonden in kelders en bergruimten. Dertig burgers zijn bij een beschieting van de stad door de Engelschen gedood. De keuze van Italië is niet twijfelachtig Ecrn uitlating van dc „Regima F-ascista" In Panjs wil men opzettelijk in het on zekere verkeeren of Italië partij zal kiezen voer de geallieerden of voor Duitschland, schrijft Regime Fascista. In Cremcma en in Milaan heeft Ciano echter duidelijk ver klaard, dat Italië zijn verplichtingen zal nakomen en niet zal afzien van zijn recht vaardige eischen. Het is eenvoudig be lachelijk te meenen, dat Italië in de pjositief van een niet-oorlogvoerenden staat zoiü kunnen blijven. Door de gebeurtenissen zelf is deze toestand reeds voorbij. Aan den éénen leant staat Duitschland, dat zich naast Italië geplaatst heelt; aan den an- deren kant staat Engeland, dat Italië ver raden heeft en heerschzuchtig in Gibraltar ar Suez de sleutels van de Middellandsdie Zee in handen houdt, alsmede Frankrijk, dat Italië steeds vijandig gezind is geweest. De keuze die het volk van Mussolini doet, kan niet twijfelachtig zijn. Dei* «sorsjBt rwscAgnt dagelps, met ai t- «onderhui vau Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 cts. Afzon- deriflke nanunera 4 cts. Abonnementen worden dagelijks aangenomen jLövertentiëa voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan bet Bureau besorgd zijn, *s Zaterdags vóór 9 uur. Een bepaalde plaat» van advertentiEn wordt niet gewaarborgd. Prljader Advertentien: vaal5 regels f155; tedere regel meer f0.30; In bet Zatcrdagnummer I5 regels f 1.80, Iedere regel meer f0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokosten5 cts.; postkwitantleslÖ cts. Tarieven van advertentien oi) abonnementxyo aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling kleine Advertentiën opgenomen f0.50 t/m, 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord mfcer 5 cent tot een maximum van 80 woorden. *s Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woor den f 0,25, mlta vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags* Kleine Advertentiön f 1.00, indien niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1