STADSNIEUWS De binnenscheepvaart Kostwinnersvergoedingen Rijksbureau distributie van textielproducten De verkoop van schoenen Past op uw rijwiel L. BOON, Huysmansstr. 78, Tel. 69719 Hoofdpostkantoor te Rotterdam Drie ambtenaren geschprst Rechtszaken Plundering te Rotterdam Schiedamsche Ingezetenen, Haagsche gerechtshof Regeling voor rijksexamens Kerk en School Burgerlijke Stand Wederopbouw van Rotterdam Een plan voor 1000 arbcidcrs- De i'rw vereen i gin gen van bouwvakpa- Iroons te RotterdamSchiedam hebben onderling contact gezocht en een plan ont worpen om krachtig mede te helpen aan den wederopbouw van Rotterdam, lii de eerste piaaU wil men voorzien in de be hoefte van goedkoope, moderne arbeiders woningen. te n plan is ontworpen 1000 van deze woningen te bouwen in Oud- Mathenes.se, aan den Gordelweg en op den Linker Maasoever. Men wij daarvoor het type nemen van de 400 woningen, uie kort geleden met medewerking van de ge meente zijn gebouwd en die goed vol doen. De overheid zou een deel van de hypotheek voor haar rekening moeten ne men. Het gemeentebestuur is reeds in over leg getreden met het rijksbureau voor ma terialen. Dat contact is ook noodig om te ko men tot den afbouw van de panden, die te Rotterdam no? onderhanden zijn. Naar UtersleL Het is zoowel in het belang van het verkeerswezen als zoodanig als dat 0e binnenvaart, dat de houders van binnenschepen zoowel behoorende tot de wilde vaart als zij, die geregeld deelnemen aan beurtvaart, relatievaart, enz., voor zoover deze schepen nog in bruikbaren staat verkeeren, zich ten spoedigste melden bij dichtstbijzijnde bevraehtingseommissies of hun agent schappen Het is voorts noodzakelijk, dat de bevraehtingseommissies .Ietter en num mer van de bevrachtingsboekjes en an dere bewijzen die uitgegeven zijn, on verwijld opzenden naar het centraal bureau voor de statistiek. Schiedam weer per trein bereikbaar Om hei ;:nr. Gisteren meldden wij, dat de i-jmen- loop op het baanvak AmsterdamRot terdam ia zooverre hersteld was, dat de verbinding DelftAmsterdam tot stand gebracht kon worden. De boven- grondsche leiding tusseheir Schiedam en Delft werd gerepareerd. Deze werk zaamheden zijn in den loop van gisteren gereed gekomen en éénmaal is het gis termiddag, reeds gelukt met een elec- tnschen trem tot Schiedam „door te dringen". Dit waren evenwel proefrit ten. Toch heeft nog een aantal reizigers van deze verbinding geprofiteerd. Van hedenochtend af is de verbin ding met Schiedam door middel van den electrischen trein weer normaal, althans m zooverre do beperkte dienst regeling van den uur-dienst zulks toe laat. De treinen vertrekken in de rich ting Amsterdam op de volgende tijd stippen: 5.29, 6.39, 7.39 en zoo ver volgens iedere negen minuten over het halve uur tot en met den laatsten trein van 20.39 uur. De treinen arriveeien hier onr elf minuten voor ieder heel uur. De eerste trein komt hier aan om 6.49 uur, de laatste om 21.49 uur. De uitbetaling wordt voort gezet Het departement van defensie maakt, in overeenstemming met den Duitseken bevel hebber in Nederland, het volgende bekend: De burgemeesters behooren met het uitbetalen van de kostwinnersvergoe dingen door te gaan. Vele personen, aan wie kostwinnersver goeding is toegekend, bevinden zich thans in een andere gemeente dan waar zij vroe ger vergoeding ontvingen. Dezen zullen zich veelal tot den burgemeester van hun verblijfplaats wenden om uitbetaling van vergoeding. De burgemeester kan daartoe overgaan, als belanghebbenden voldoende duidelijk maken, dat zij recht op de ver goeding hebben. Hij dient dergelijke perso nen er op te wijzen, dat wie zioh in deze aar. oneerlijkheid of misbruik van vertrou wen schuldig maakt, streng gestraft kan worden. De burgemeester, die de uitbeta ling doet, moet den burgemeester van de gemeente, waar de uitbetaling tevoren plaats had, zoodra mogelijk inlichten. Ten aanzien van overledenen gaan de burgemeesters voorloopig veertien dagen door met het uitbetalen van vergoedingen aan de verwanten. Nadere voorzieningen kunnen spoedig worden 'verwacht. Burgemeesters comptabelen kunnen, voor zoover noodig, geld ter goede reke ning ontvangen. Andere burgemeesters kun nen op hun aanvraag een voorschot ont vangen van 90 procent van het bedrag, hetwelk door ben is uitbetaald en nog niet met het departement van defensie is verrekend. Een vergunning noodig. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat hece i is ingesteld een rijksbureau voor de distri butie van textielproducten door den handel, gevestigd Banstraat 1, *s-Gravenhage. Als directeur van dit bureau is benoemd de heer H. G. Hey. Doel van genoemd rijksbureau is het itreffen van maatregelen op het gebied van de dstriibutie van alle textelproduc- ten, zoowel door den groothandel als door den kleinliandel. Onder textielproducten worden hierbij \er staan alle, uit textielgrondstoffen vervaar digde artikelen, welke voor uiteindelijke consumptie zijn bestemd. Van deze arti kelen kunnen onder meer worden genoemd naai- en handwerfcgarens, manufacturen, kleeding, huishoudgoederen, dekens .tapij ten, fournituren, enz. Op grond van het bovenstaande is iedere handelaar in textielproducten, in bovenge- noemden zin, verplicht onverwijld een schriftelijk verzoek tot inschrijving bij het rijksbureau in te dienen, bij inwilliging van welk verzoek een vergunning tot het voe ren van bet bedrijf zal worden verkend. Het voortzetten van het bedrijf zonder een dergelijke vergunning zal binnenkort ver boden. zijn. Men richtte derhalve bet verzcek tot in schrijving aan het rijksbureau voor de distri butie van textielproducten door den handel, Banstraat 1, 's-Graveribage. Alleen op een bon verkrijgbaar. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend.' 1. Het koopen van alle soorten schoe nen bij den kleinhandel en liet verkoopen en afleveren van alle soorten schoenen door den kleinhandel is verboden. 2. Onder schoenen worden voor de toe passing van dit verbod mede verstaan kinderschoenen, laaizen, sportschoenen, sandalen, sarnoa's en lederen pantoffels. 3. Van het verbod, bedoeld onder 1, is uitgezonderd het koopen door en het verkoopen en afleveren aan hen, die in het bezit zijn van een door den plaatse- lijken distribuiiedienst afgegeven, op naam gestelde bon, rechtgevende op het koopen van één paar schoenen. 4. De pmatselijke distribuiiedienst zal een bon als onder 3 bedoeld slechts af geven op vertoon van de distribuliestam- kaart aan hen, die ten genoegen van dien dienst aantoonen, dat zij niet beschikken over een paar schoenen, dat redelijkerwijze bruikbaar kan worden geacht. 5 De onder 3 bedoelde bon moet bij •aflevering der schoenen door den koop cv worden ingeleverd. De aan de achterzijde van den bon vermelde gegevens mee .en door den verkooper worden ingevuld en door den kooper van zijn handteekening worden voorzien 6. De kleinhandelaar is verplicht iedere bestelling van schoenen op een hij dem plaatselijken distribntiedienst verkrijgbaar bestelformulier in te dienen bij het rijks bureau voor huid'en en leder, Keizersgracht 129—131 te Amsterdam. Dit bestelformu lier moet vergezeld zijn van een met het te bestellen aantal paren schoenen over eenkomend aantal bonnen, als bedoeld on der 3. Bestelling rechtstreeks bij den fa brikant of grossier is derhalve niet meer mogelijk. Berg het deugdelijk op. Den lnateten tijd komen bij de politie vele klachten in, dat rijwielen spoorloos ver dwenen zijn. In verband daarmee wordt ieder ten zeerste aangeraden, zijn rijwiel zoo deugdelijk op te bergen, dat spoor- looze verdwijning uitgesloten is. C_~ controle op rijwielbt!astingmnken. Het departement van financiën deelt mede, dat in verband met de tegen woordige verkeersmoeilijkheden tot 15 Juni a.s.. geen controle zal worden gehouden op rijwielbelastingmerken. Verloren geraakte gïroboekjes. Rekeninghouders, die door de bïzondere omstandigheden de beschikking over hun postchequehcekjes en postgiroboekjes heb ben verloren, wordt verzocht zich ter ver krijging van nieuwe boekjes tot het post kantoor van de plaats van hun inwoning ol tijdelijk verbiijt te wenden. Aan deze aanvragen zal door den post cheque- en girodienst met den grootst mo- gelijkeii spoed worden voldaan, zoo lat zij binnen enkele dagen na de aanvraag over nieuwe boekjes kunnen beschikken. SCHIEDAM. AGENDA. Passage Theater 2 en 7 uur. Filmvoorstel ling. 0 a Vreemdelingen Legioen. Monopole Theater, 2 en 7 uur. Filmvoor stelling. Brandstoffenhandel, Goederenvervoer EEN OUD VERTROUWD ADRES BINNENLAND Trekking Staatsloterij voorloopig uitgesteld. De trekkingen voor de 5de klasse van de 483ste Staatsloterij, die dezer dagen hadden moeten plaa's vinden, zijn voorloo pig uitgesteld. Tijdelijk gesUoten voor geldzaken. De directeur van het postkantoor te Rotterdam maakt bekend, dat het hoofd postkantoor alcaar tijdelijk gesloten is voor de behandeling van geld/aken. Rentetrekkers, invaluhteils- en ouder domswet worden verzocht, de hun toeko mende tii Roeringen in ontvangst te ne men aan het dichtst bij hun tegenwoordige woning gc tegen bijkantoor. Zij dienen daar bij liet bewijs van toekenning der rente mede te brengen en indien dit verloren is gegaan, zoo mogelijk een identiteits bewijs Postcheques, ook pensioencheques, be taalbaar gesteld op het hoofdkantoor oE het bijkantoor aan de Alkemadestraat, worden eveneens uitbetaald aan bet bijkantoor, dat hef d'chfst hij de woning van den houder gelegen is. Cheques aan toonder of waai op geen adres vermelo is, worden uitbetaald aan het bijkantoor Bergweg. Wenscht men uit betaling aan een ander bijkantoor, dan ver zoeke* men zulks schriftelijk aan den be heerder van het bijkantoor aan den Berg weg, onder opgave van het rekeningnum mer, het volgnummer en het bedrag van de cheque. Betaling van spoorwegabonnementen Per giro. Onder de werking van het bankenmora- tctriurn blijken velen niet over voldoende contanten te beschikken om hun abonne- ments en trajectkaarten te betalen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de betaling dezer kaarten ook kan ge schieden door giro-overschrijving, welke on beperkt is toegestaan. De belangrijkste sta tions der N.S., en de erkende reisbureaux hebben vrijwel alle een eigen postgiro rekening die op aanvrage wordt opgegeven. Reizigers, die hun abonnements- of traject- kaart in ontvangst nemen aan de stations zonder eigen postrekening, kunnen gireeren op rekening nr. 3859 van de N.S. te Utrecht Het is ook mogelijk het verschuldigde door middel van bankgiro te doen bijsoiixijven o® rekening van de N.S. bij de Associatie Cassa te Amsterdam. Wil men de zekerheid hebben, op tijd zijn abonnementskaart te ontvangen, dan zal eenige dagen tevoren do overschrijving moeten doen plaats vmden. Zij waren o-p eigen gelegenheid gtëviwneent. Een ernstia, gevai van plichtsverzaking heeft zich tijdens de evacuatie m Soest voorgedaan mol drie gemeente a ubtenaren. In verband met de vele maatregelen, welke moesten worden uitgevoerd en de werkzaamheden, welke de evacuatie der Soesterbevol Idng met zich bracht, was aan de gemeente-ambtenaren medegedeeld, dat zij hun werkzaamheden in de gemeente moesten blijven vervullen en dus niet zou den worden geevacueerd. Desondanks hebben drie ambtenaren zich op eigen gelegenheid naar Noord-Holland begeven, waar hun gezin reeds was onder gebracht. Iten volgenden dag bij den aan vang van het werk werden deze drie amb tenaren gemist, waarna direct een onder zoek naar bun verblijplaats werd inge steld. Toen Ë'eek, dat zij eigenmachtig toch waren geëvacueerd, en eigen veiligheid ho ven het algemeen belang" hadden gesteld, besloot het gemeentebestuur deze ambte naren te schorsen. Inmiddels zijn, gelijk ook het overige deel der bevolking, genoemde ambtenaren in Soest teruggekeerd en hebben zich ten gemeentehuize gemeld. Het gemeentebsluur heeft echter zijn schorsingsbesluit gehand haafd en deze ambtenaren den toegang tot net gemeentehuis ontzegd. Mr. J. Limburg f In den ouderdom van 73 jaar is te 's-Gravenhage overleden mr. J. Limburg, lid van den Raad van State. Mr. J. Limburg werd' op 29 December 1866 te 's-Gravenhage geboren en bracht zijn schooljaren aldaar op het gymnasium door, waarna hij zich aan de Universiteit te Leiden liet inschrijven als student in de rechtswetenschappen. In 1880 promo veerde hij, waarna hij zich in Den Haag ve.siigde als advocaat en procureur. Ilij werd' in 1897 plaatsvervangend rechter. Reeds jong tiet hij als politicus van zich hooren Hij was van 1905 tot 1918 lid! van de Tweede Kamer. Als lid dier Kamer nam hij het initiatief tot het wetsvoorstel, waardoor het mogelijk werd gemaakt, dat men zonder Latijn en Grieksch te hebben bestudeerd, kon promoveert® tot doctor in de geneeskunde en de wis- en natuur kunde, wanneer men einddiploma H.B.S. bezat. Van 1907 tot 1926 was hij lid! der Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en van 1921 tot 1926 deken van de orde van advocaten bij den Hoogen Raad. In 1926 werd hij benoemd tot lid van den Raad' van Siate, na in 1924 curator van de Rijks Universiteit ie Leiden te zijn gewor den. Sinds 1919 was mr. Limburg voorzitter van de staatscommissie voor Burgerlijke Wetgeving en sinds 1923 voorzitter van de Staatscommissie voor volkenrechtelijke vraagstukken en lid! der Nederiandsche dele gatie bij de Volkenbondsvergadering. Als voorzitter van den bond van ver- eenigingen voor Volkenbond; en Vrede pre sideerde mr. Limburg de vergaderingen, te Geneve, Boedapest en Perugia. De „Handleiding van het Burgerlijk Recht" (van Asser en van Ileusde) werd gedeeltelijk door hein voortgezet. Hem is indertijd na het aftreden van mr. Zimmerman het burgemeesterschap van Rotterdam aangeboden, waarvoor hij ge meend heeft te moeten bedanken. Twee zaken veer de petitie rechter. Hedenmiddag hebben voor den Rotter- damschen politierechter terecht geslaan de 30-jarige 1 os-werkman A. K. en de 24-ja rige aannemer J. W. H. K is werk/aam geweest met een groep arbeiders bij het opruimen van hot puin aan de Selnekade, op de plaats waar de juwelier C. de Kok zijn werkplaats gehad heeft. Eenige mannen, onder wie verdachte, hebben de brandkast geopend en voor f 16.000 aan juweelen gestolen. K. had er een deel van gekregen en in zijn laar zen gestopt. Thuis had hij de buil in den schoorsteen verborgen. Voor de politie had verd. bekend, dat men te voren de afspraak gemaakt had de brandkast te plunderen. Nu zei hij, dat de anderen reeds bezig waren de kast te openen toen bij kwam. liet O.M. laakte het optreden van verd. en vroeg de zaak te verwijzen naar de meervoudige kamer, aangezien het maxi mum, dat de politierechter kan opleggen, slechts zes maanden is. De politierechter verwees dienovereen komstig de zaak naar de rechtbank H had' op. 14 Mei j.l. puin opgeruimd van een pand' aan de Hoofdlaan 15 te Scbiebroek, dat door eon bom was getrof fen. Het werd' bewoond door twee dames, van wie een om het leven is gekomen. Ten nadeele van de overledene heeft verd. gestolen een gouden hanger, een ketting, een gouden broche en een poriemoninaie. Hij bekende en zeide geen geld meer te hebben gehad. Het O. M. eischte zes maanden gevange nisstraf, met bevel tot onmiddellijke gevan genneming. Het vonnis luidde conform den eisclt. Bij herhaling en langs verêchillende wegen is door de Nederiandsche regeering en door de Duitsche auto riteiten gewaarschuwd tegen het plegen van sabotage. In verhand met een nadere bespreking met depDuitschc overheid doe ik hierbij andermaal het meest dringende beroep op alle in gezetenen van Schiedam om zich voor eigen lijfsbehoud, voor het lijfsbehoud der medeburgersen ter wille van alle andere belangen van onze stad zich le onthouden van elke daad, handeling of aamvijzing met betrek king tot de krijgsverrichtingen van welken aard ook en zich overigens stipt le houden aan de door de be voegde Nederiandsche en Duitsche autoriteiten gegeven voorschriften. Schiedam22 Mei 1940. Be Burgemeester van Schiedam, VAN IIA A REN. Vee aan beslag onttrokken Zware straf gcfcischt. Bij den landbouwer A. G. J. van D. was in de omgeving van 's-Gravenhage, beslag gelegd op eenige stuks vee, doch op den ochtend van de executie bteek het vee te zijn verdwenen. De landbouwer zou het m den nacht hebben overgeheveld naar een andere verblijfplaats. Een vervolging werd op grond van art. 198 IV. van Str. ingesteld en de Haagsche rechtbank veroordeeld van D. tot twee maanden gevangenisstraf. Tegen dit vonnis kwam de landbouwer - die reeds uit anderen hoofde Was gedeti neerd in hooger beroep. Voor het Haagsche gerechtshof veront schuldigde van D. zich heden met de op merking, dat hij niet goed had begrepen dat hij het vee, waarop beslag was gelegd, niet naar een andere plaats mocht over brengen. Getuigen werden niet gehoord. De procureur-generaal achtte het feit zeer ernstig. Wanneer men handelingen van het openbaar gezag, gelijk een executie, op een methode als hier door verdachte toe ge past, onmogelijk tracht te maken, dan zet men de heele rechtspraak op zij. Spr. kon niet aannemen, dat verdachte niet met op zet zou hebben gehandeld, te minder wijl deze bij nacht optrad, en hij achtte de opgelegde straf veel te gering. De nieuwe eisch luiddde: acht maanden gevangenis straf. Mr. Mout, als verdachte's raadsman op tredend, zeide, dat het zeer de vraag is of van D. met kwaad opzet heeft gehandeld. Ret gepleegde feit sproot met voort uit misdadige bedoeling dan wel uit verdorven heid, maar meer uit domheid. Het was den landbouwer, volgens pleiter, niet dui delijk, dat het vee, waarop beslag was gelegd, daarmede aan diens eigen beschik king was onttrokken. Daarom drong spr. op een clemente beslissing van het hof aan. Arrest 5 Juni. De zittingen worden lierwt. Te beginnen met morgen, Donderdag 23 Mei, zullen alle terechtzittingen van het Haagsche gerechtshof weer gehou den worden in het Paleis van Justitie, Korte Voorhout 11 te 's-Gravenhage. Die examengelden. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, maakt voor de onder genoemd departement ressor- teerende rijks examens het volgende be kend a. In de gevallen, waarin het den eaadidaat tengevolge van de bizondere omstandigheden met mogelijk is het examengeld te betalen, kan hjj niette min tot het examen worden toegelaten, mits hij te voren aan den voorzitter van het examen een schuldbekentenis ter grootte van het examengeld afgeeft. Nader zal dan worden naaeaaan of er aaniejdinc bestaat den candidaat van. de betaling van het examengeld, lm zij geheel dan wel gedeeltelijk, kwijtsmicl- ding te verleenen. b. Gecommitteerden, die tengevolge van de bizondere omstandigheden voor het bereiken van de examenplaats hoo- gere reis- en verblijfkosten dan andere zouden maken, kunnen in geen geval vergoeding voor deze hoogere kosten ontvangen. Aan hen kunnen, indien zij niettemin op het werkzaam zijn als gecommitteerde prijs stellen, slechts worden vergoed de reis- en verblijf kosten, waarop zij onder normale om standigheden aanspraak zouden hebben kunnen maken Middenstandsdiploma en algemeene handels j kennis. De Onderwijscentrales der drie Neder iandsche middenstandsbonden maken be. kend, dat de mondeling© examens midden- standsöiplonia algemeene handelskennis, die op 27 dezer zouden aanvangen, tot na der order zijn uitgesteld. PraJktijkexamens „Mercurins? diploma". De praktijkexamens der federatie „Mer- curiusdiplorna" worden vier weken uitge steld, namelijk voor boekhouden tot 17 en 18 Juli, voor handelscorrespondentie mo derne talen tot 23 en 24 Juli. GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van 20 Mei 1940 de verzoeken van: 1. BONDA'S HA N D E LM A A TS C A Pril J N. ri em vergunning tot uitbreiding van de fa briek voor opslag en verwerking van vee- voederproducten en mineralen in het pand Westvest 3335; 2. de N.V. BRANDERiIJEEiN VAN DE. ER VEN LUCAS BOLS en A. DE KONING om vergunning tot oprichting van een entrepot van gedistilleerd in het pand Lange Ha ven 54; en 3. C. J. A. LIMBURG om vergunning tot oprichting van een stoomwasschenj en ■strijken} in het pond Steenstraat 20, VERDAAGD, aangezien het.desbetref "out onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 21 Mei 1940. 4070 29 Geboren: 18 Mei. Johannes Bernardus Petrus Ma ria, z. v. H. A. Huisman en E. J. Rem- merswaal, Boerhavelaan 1. 20 Mei. Adriana, d. v. D. E. Melchior en A. van Luijk, Singel 194. Janna Catbarina, d'. v. B. Rijnberk en M. M. Smit, Paulus Potterstraat 9. Johannes Catharinus Theodorus, z. v. Th. N. Bouw en P. A. C. Rens, Dirk v. Wassenaars,raat 35 Hendrika Petronella, v. F. A. Koppenhagen ein W. F. L. Verhoeckx, Kreu- pelstraat 17. Overleden: 14 Mei. A. J. Feuth, 24 j.. binnen deze gemeente. 19 Mei. J. F. Parrin, 67 j. Dr. Nolet- straat 1. A. v. cl. Braak, 20 j. Dr. Nolets Lraat 1. VLAAJiDlNGEN. Geboren: 17 Mei. Comelis Frank, zoon van D. KwakkeJslein en C. Avan der Burg, 18 Mei. Jacoba, dochter van J. Hof man en W. Poel tuin; Kornelis, zoon van W. van Klink en M. Boö. 19 Mei. Johanna Cornelia, dochter van D. J.. Beinsius en J. C. v. d. Windt; Johanna Agatha, dochter van J. C. v. d. Berg en A. v. d. Woude. Overleden: 16 Mei. Frank Borsboom 28 jaar, echtgen. van A.. Berkhout. 17 Mei. Pieter Saarloos, 20 jaar, .JlliriUASi

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2