„HAOEF" Duitsche aanvallen op havens aan het Kanaal N.V. HrSÜDRIK DE FRirlS Ti .KELS, (LIEREN DOMMEKRACHTEN laatste Nieuws JUFFROUW ALLEEN SensdeÉÉen en vrij Bovenhuis SCHIEDAM LEVERT DIRECT UIT VOORRAAD: KORTOM ALLE HIJSCHWERKTU'GEN BEL OP 68649, 66249. NA 6 UUR 67609 Successen van de Duitsche luchtmacht D» Engcls-clien in «le Kauaalhavens. Milaan, 22 Mei. (D.N.B.) De be richten uit Londen van de Noond-Itali- aansche bladen zijn heden zeer schaarsch, daar de correspondenten, wegens de stagnatie in de telefoonver binding tusschen Engeland en Italië uitsluitend op het gebruik van de radio zjju aangewezen. De Gazette del Po- polo meldt uit Londen, dat de Engel se hen alleen nog strijden om de be scherming van de havens aan het Ka naal, teneinde naar huis te kunnen te- rugkeerer. llazzia's in Parijs. Parijs, 22 Mei (D.N.B.). Overeenkomstig de bevolen van den nieuwen minister van bnmenlmrtsohe zaken, Mandel, heett de politie gisteravond de z g. zuiveringsactie van de Fransclie- hoofdstal voortgezet en geweldige razzia's gehouden, vooia! in de omgeving van de Clnimps Elysee. Onge veer vijftig personen werden naar het po- lilielmreau overgebracht. Dergelijke maat regelen werden ook genomen in andere buurten, o.a. in de studentenwijk Quar- tier Latin en in de omgeving van de Place Pigalle en van Montmarlxe. Hoofdkwartier van den Fübrer, 22 Mei (DNB) Het opperbevel van de weer- macht maakt bekend: De doorbraak van de Duitsche troepen naar de kost van liet Kanaal werd giste ren ook naar het Noordwesten uitgebreid in de richting van St, Pol en Montreuü sur Mer De haveninstallaties van Oos tende, BuinKerken, Calais, Boulogne en Dieppe zijn door het Duitsche lucht wapen opnieuw met succes aangevallen. In Vlaanderen biedt de vijand tot dek king van zijn aftocht aan de Schelde steeds nog taai verzet. Bij Valenciennes is de aanval gaande tegen de hier geconcentreer de Fransche strijdkrachten, waarbij zich hardnekkige gevechten afspelen. Pogingen van den tegenstander om in Artois via Alrccht Westwaarts naar het Zuiden los te komen, werden verijdeld. Bij Atrecht hebben Junkers Stuka vliegtuigen essentieel bijgedragen tot het doen mis lukken van een Engelsohen pantseraanval Bij de op den 19en Mei in Zeeland ten einde gevoerde gevechten werden door aan zienlijk zwakkere Duitsche troepen 1600 Franschen en 13.030 Nederlanders gevaiï- *gen genomen. De modern opgebouwde sterke uit'oopcr Neufc bateau van de vesting Luik is geval len. Twaal' officieren en 500 manschappen vielen in onze handen". Op 21 Mei was het Duitsche luchtwapen met giuri succes bezig, voornamelijk om den aftocht van den vijand tc belemmeren. Bovendien werden verscheidene vliegvel den, waarop zich vele toestellen bevonden, met bommen bestookt, en werden luchtba sis en vliegtuigen op den grond vernield. De stations van Compiegne en Creil staan in brand. In en voor de Belgiscb-Fransche havens werden een kruiser en elf koopvaardij en transportschepen vernield, alsmede ver scheidene andere schepen beschadigd Snelle booten van de Duitsche oorlogs-ma- rine brachten bij een opdringen tegen de Fransche Kanaalhavens een vijandelrjken hnlpkruiser tot zinken. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren in totaal 120 vliegtuigen. Hiervan werden 35 in luobtge vechten, 14 door luchtdoelgeschut neerge schoten; de rest werd op den grond ver nield. lien Duitsche machines worden ver mist. De strijd in Noorwegen. Zmots reeds in een afzonderlijk bericht vermeld, hebben op 20 Mei eenheden van het itrktwapen aanvallen gedaan op bij Narvik opereerende deelen van de Brilsche vloot. Een slagschip en een zware kruiser kregen zware hom treffers. Bovendien wer den twee andere oorlogsbodems èn drie koopvaardijschepen door bomtreffers be schadigd Bij een nieuwen aanval op 2L Mei zijn een torpedojager en eentran sportschip zwaar getroffen. In het zeegebied van Bergen werden vijf kleinere Noorsche oorlogsbodems door eigeri zcestrijdlcrachten bemachtigd en in de Duitsche oorlogsrnarine opgenomen. De gevechten van de groep Narvik tegen een vijand, die sterk in de meerderheid is, duren voort. De van Drontheirn Noordwaarts aanval lende bergtroepen hebben 400 kilometer ten Noorden van Drontheirn, Mo en Stor- foishoi ingenomen ©ti talrijke aldaar ope reerende Noren en Engelse hen gevangen ge nomen De laatsten werden reeds op 7 April in Engeland ingescheept en eerst naar Narvik en vervolgens naar Mo gevoerd. In den nacht op 22 Mei hebben vijan- del'jke vliegtuigen lukraak bommen gewor pen boven West-Duitschtand, die meeron- deels op open tand terecht kwamen. Mill* ta:re inrichtingen werden niet geraakt. Twee vijandelijke toestellen werden door het luchtdoelgeschut neergehaald. BUITENLAND Stemmingsberichten uit Frankrijk Toenemende bezorgdheid te Parijs. Belgrado, 22 Mei (DNB) De Parijsche correspondenten van de Zuid-Slavische bla den geven verhelderende Aemimngsberich ten Zoc meldt de correspondent van de PoJitika- In Parijs valt een toenemende be zorgdheid waar te nemen over de ontwik keling van den toestand op liet slagveld. De Fransche radiozenders hebben him mu ziekprogramma volledig stopgezet. Alleen Badio Paris heeft Dinsdagavond nog mu ziek uitgezonden, afgewisseld met berich ten over de krijgsverrichtingen en over maatregelen van de autoriteiten betreffen de de luchtbescherming, de rantsoencering van levensmiddelen en de eigenmaohligde evacuatie en desorganisatie van het weit in d<» industrie. Sommige streken van Frankrijk zijn overvol met vluchtelingen, vooral beweegt de stroom zich naar het Zuiden en Zuidwesten, waar thans reeds due millioen vluchtelingen uit het oorlogs gebied zijn. Die vluchtelingen zijn zoo tat- njk, dat zij het militaire verkeer op de we gen hinderen, In Parijs zijn ongeveer SOu.OOO vluchtelingen aangekomen. Gewel dige moeilijkheden deden zich voor om deze massa s te voeden en te herbergen. Een deel van de schuilplaatsen is voor hen ingericht. Voorts meldt de correspondent, dat ondanks de rede van Reynaud alge meen het gevoel van de nederlaag geble ven is. Britsch-Fransche tegenstellingen Verkeerde inlichtingen van emigranten. GenèVe, 22 Mei. (DNB). Uit Fransche kringen alhier verluidt, dat de tusschen de generale staven der geallieerden be staande meeningsverscbillen in toenemen de mate aan den dag beginnen te treden op de politieke leiding der beide landen. Men verheelt niet de vijandigheid, welke de Fransdie staf jegens den Engelschen staf bezielt. Men noemt daar Ironside een om- bekwamen „Blagueur" en lord Gort een „dilettant" en een „Imbecile" van onbe perkte vjdelheid. Deze uitingen, die een week geleden nog onmogelijk waren, ken merkt men als een gevaarlijk verschijnsel voor de Britsch-Fransche belangengemeen schap. In Parijsche en Londensche regee- ringskringen verwijt men elkaar weder- keerig, dat men zich jarenlang over Duiischland op de hoogte heeft laten bren gen door emigranten en dat men daardoor tot verkeerde opvattingen is gekomen over de Ejitsche eenheid en kracht. De democratieën staan voor in eenstorting. Kopenhagen, 22 Mei. (D.N.B.). De groote militaire gebeurtenissen van de laatste 2t uur hebben hier een geue'digcn indruk gemaajet. Het Duitsche offensief, zoo schrijft Pohtikcn, wordt niet alleen lekroond met de overwinning, maar be'.eckent ook de grootste aanvalsoepratie van alle tijden. Het millioenenlegor der geallieerde i, zoo schrijft de National Tidende, is van alle overige Fransche troepen afgesneden. .Vlos schijnt nu klaar te zijn voor den grooteaanval op Engeland. Maar niet alleen do trogjeder Westelijke mogendheden, ook 1 et democra tische bewind is ingesloten in den „II tier- ring" aan de kust van Frankrijk cn'België. De democratieën, zoo bestuit het blad, zijn op weg naar hun definitieve ineenstorting. De „Times" waarschuwt tegen „wonderen". Londen, 22 Mei (DXB). De hoofdartikel- schrijver van de „Times" waarschuwt er voor te geiooven aan de mogelijkheid van een succesvollen tegenaanval der geallieer den en aan een wonder van de Marne of andere wonderen. Hoe voortreffelijk de Franrdie luchtstrijdkrachten ook zijn, aldus hel blad, toch zijn zij niet zoo sterk in aantal om aan het Fransche leger den noodigen steun te bieden tegen de Duit sche slagen en gevechtsvliegers. De Royat Air Force kan deze leemte slechts gedeeltelijk opvullen en het toe nemende gebruik van Britsche luebteska ders ter ondersteuning van de Franschen' houdt risico's in. Voetbal Weer wedstrijden Een gezonde en noodige af leiding. liet bestuur van den Kon. Nederland- schen Voetbalbond, heeft zich op het stand punt gesteld, dat het wenschelijk is mede te werken aan een zoo spoedig mogelijk herstel van het normale leven Er is overleg gepleegd met de NeJer- laudsche zoowel als de Duitsche autori teiten, naar aanleiding waan an kan wor den medegedeeld, dat het streven van 'het bondsbestuur om weer le laten voetbaden, waardoor aan tallooze burgera afleiding wordt gegeven, zeer wordt gouaardeerl. Dit kan geschieden, door het spelen van vriendschappelijke wedstrijdon, het uitschrij ven van seriewedstrijden of liet nog doen vaststellen van competitiewedstrijden Wat betreft da beide eerstgenoemde wed strijden kunnen de clubs daarvoor zelf tiet initiatief nemen. Wat" do laatste groep be treft zijn er natuurlijk in verscheid'JÉo at- deetingen nog competitiewedstrijden te spelen. Het bond'sbnreau is nog niet op de hoog te van den toestand van de terreinen van de vcreenigmge-n, bovendien znlfea er "hier en daar ook neg, wet moei'ijldieden zijn met betrekking tot do reisgelegenheid. Aan de vereen igingen, die nog in de ge legenheid' zijn compeü ïcwcdsTijden te spe len, wordt \erzocht zich niet do tegen partij in verbinding te stellen en den borid te berichten, welke wedstrijden kunnen wor den vastgesteld, waarvan de uüs'agcn nog van belang zijn voor d'en compolitiestand in haar afdceling. Een dringend beroep wordt gedaan op de vereenïgingsbcsturen om zoos ©cl mo gelijk te willen medewerken aan een ge zonde en zoo noodige afleiding voor spe lers en publiek. Gemengd Nieuws Hoe moet ik mijn auto opleggen? Technische wenken van de K.N.A.C. Ten gerieve van hen, die in verband' met de ver-strekkende beperking van het ben zineverbruik hun auto buiten d'ïenst mos ten stellen, geeft de Kon. Nederlandse!)© Automobiel Ciub het onderstaande, be knopte advies, berekend' op een oplegduur van ten minste ecnige maanden. 1. Indien nog mogelijk: wagen volledig doorsrneren, onderzijde chassis met roest- werende dunne „kruipolie" besproeien, motorolie ververschen na doorspoeling van liet smeersysteem met spoelolie. Bestaat voor ververschen geen gelegenheid' dan na aftappen dér olie het carter leeg laten. 2. Bougies uitschroeven; enkele eetlepels dunne motorolie of bovensmering-o'ie in eiken cylinder gieten; motor met starter eenige slagen laten maken Dit laatste lea minste één maai per maand herhalen, met behulp van aanzetsiinger of aandrvjfwielcu met versnelling ingeschakeld. 3. Accu-batterij aan laad'station in be waring en onderhoud geven, ventilatorriem ontspannen; koetsysteem met water ge vuld laten, en tegen den winter met spi ritus vorstvrij maken. 4. Om technische redenen (gevaar van ,,gum"-vorming) benzinetank altappsn, in dien bussen of blikken voor de brandstof beschikbaar zijn en deze op een veilige plaats (brandgevaar!) kunnen worden ge borgen. 5. Carrosserie politoeren met een der bekende, daartoe dienende waspreparaten. Alle blanke deelen en eventueel beschadig de plekken van het lakwerk met zuurvrije vaseline invetten. Alles eerst goed droog laten worden, als tevoren wasschen noo- dig is. 6. Koetswerk-interieur s'of vrij maken en met een motten-werend m'ddei behanJe'en. 7. Wagen op blokken zetten, met banden op halve spanning, in een droge, bij voor keur koele en donkere ruimte met eenige ventilatie. De Rotterdamscfie diergaarde De directeur is optimistisch over den wederopbloei. Dr. K. Kuiper, die directeur van den Rotterd&mschen Diergaarde heeft medege deeld, dat in totaal op don len Pinksterdag ongeveer 20 roofdieren zijn aigemaakt. Dank zij de krachtige hulp van de Goud- sche brandweer kon een brand in het apeti- ïiuïs worden geblusclit. Ook het bouten olifantsgebouw kon behouden blijven. De menschapen zijn toen naar een ieegstaanden winkel aan den Dicrgaardcsingel gebracht en van de beide olifanten werd de makste met kettingen aan een boom vastgezet. Do ongevaaiiijkste exemplaren uit het apenhuis, die in vrijheid waren gesteld, zrjn thans op enkele uitzonderingen na, teruggevangen: de oran oetan en de chimpansee zijn na de ramp levend aange troffen, maar met verkoudheidsverschijn- selen, waardoor longontsteking mogelijk is. De vele dieren uit het algebraudc run- derengebouw, die los door den turn lie pen zijn wederom opgevangen. De - directeur van de Diergaarde blijft optimist ten aanzien van de toekomst van de nieuwe Diergaarde, ook al is er veel van bet bouwmateriaal, dat op het oude ter rein was opgeslagen, verdwenen. Wanneer door ecnige aanvulling van de levende liave uit het buitenland deze weer op peil kan worden gebraclit-en ook financieel hulp wordt geboden, behoeft aan den wede-op bloei onzer Diergaarde niet te worden ge twijfeld. Plundering Twaalf personen geJ>-ivf. Een 12-tal mannen en vrouwen, inwo ners van Austerlitz en Zeist is door de politie aangehouden. Ze werden er van ver dacht verschillende huizen in de omgeving van Austerlitz te hebben geplunderd'. Na te zijn verhoord werden ze naar het huis van bewaring overgebracht. Ad res vc r au d c ria gen blewlgeverB. Dr. 11. C J. M van Dijk, leider van de conserveemriehting Zuid van den bloed transfusiedienst van liet Nedeiiandsrhe lioode Kruis, verzoekt den bloedgevers v an den Rot ter-ia mschen bloedtransfusicditnst cventueele a-ft-esveranderingen onvervvij'ü op te geven aan de administratie van aen 'bloedtransfusiedienst, St. Frnnciscus- gastbuis, Rotterdam. Sprinkhanenplaag in Syrië. Naar reizigers berichten wordt ge- heel Noordelijk Syrië geteisterd door zwermen sprinkhanen. Ondanks ter stond genomen tegenmaatregelen loopt de oogst gevaar. Wat biedt de radio morgen I Ncderiandsthe onir.wp. Programma voor Donderdag 23 Mei. (N. C. R. V.) 8.— BerichtenVA. N. P., programma- aankondiging, gramofoonmuziek. 8.30 Schriftlezing, meditatie. 8.45 Gramo foonmuziek. 10.Officice'.e mededee- lingen of toespraken. 10 30 Morgen dienst. 11.Molto Cantabile en gramo foonmuziek. 12.Berichten 12 15 Mot to Cantabile. 12.45 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 1.Orgelspel. 1.20 Gramofoonmuziek. 1 35 Fluit, piano, en gramofoonmuziek. 2 30 Christelijke lec tuur. 3.Gramofoonmuziek. 3.45 Bij bellezing. 4.30 Celesla ensemble. 5.15 Handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Ce lesta ensemble. 6 30 Officieels mrde- deelingen of toespraken. 7.Berichten. 7.o0 N. C. R. V.-orkest. 8.— Bench- ten A. N. P., programma-aankondiging. 8.15 Toespraak. 8.30 N. C. R.. V.-or kest en solist. 9.20 Orgelconcert (op namen! 9.50 Zang, piano en gramo- fooumuziek. 10 30 Berichten A. N. P. 10.45 Gramofoonmuziek Circa 11 50 12 uur. Schriftlezing. Drie man tegen twee honden... Eiude hoeden bleven tijdelijk over winnaar. Op de van Alkemadelaan te 's-Graven- hage werd een bewoner van de Laan van Roos en Doorn aangevallen door twee groote bouviers, die wild waren geworden. De man retireerde in een tuintje, doch moest zijn rijwiel achterlaten Hiervan werd' de voorvork verbogen, terwijl een der honden de banden kapo' beet Even later verscheen een agent ten tooneele, die een poging zou wagen, den aangeval len inan te ontzetten, d'och ook bij werd! door de beide honden aangevallen. Uit lijfsbehoud' loste hij twee schoten in de richting van "de honden. Een schot was raak, doch niet doodelijk, waarop ook de agent de vlucht nam in een tuintje. Toön verscheen een tweede agent, die echter op zijn beurt ook werd aangevallen door d'c woedende honden Ook deze agent loste een schot, dat echter geen doel trof, waar op ook luj retireerde Gelukkig had echter een dei omwonenden hot Dierenasyl op gebeld', en het personeel van deze instel ling slaagde er in de beide honden te strikken, waarop ze worden meegenomen. van Prot. Godsdienst zoekt samen woning. Brieven onder tetters NO aan het bureau van dit blad C. SCHIPPER Adverteert in de Schied. Courant TE HUUR VlaardingerdijkVan Ruysdaellaan, t 26I 32,per mnd-, bevattende 3 tot 6 kamers Te bevragen Van Ruysdaellaan 32b HUDSONPLEIN 3 en 4 ROTTERDAM Telefoon 37847, nè 6 uur 69913 Groote voorraad drie-phasen en cen-phasert electromotor en, Naaimachine-motoren, Schakel- klokken, Drijfriemen, Schakel- Rail- en Verdeelkasten, Dyna mo's, Slijpmachines, Handen» pomp-eompressors. KWARTJE! N.V. v. KATWIJK's Glas- handel, Lange Kerkstraat 38. Steeds ledige kisten voorradig. Telefoon 68735. F IETS MEISJE gevraagd. - Apotheek *T GOUDEN HERT, St. Lidnlnastr. 58. NED. VER. t. Bescb. v. Dieren. Beschermheer: tnr. dx. F. L. J. VAN HAAREN, Burgcm. van Schiedam. Secretariaat: Anna v. Bnrenstraat 15. Giro 216407. Blijft, on danks crisis, ow steun geven. Ieder lid brenge een nieuw lid aan. VRACHTRIJDER!!. Paard wagen en koetsier aangebo den per nnr of per ton bin nen en buiten de stad, te bevragen op 2 adressen: G. VAN DER ZEE, Gor- donstr. 4b. L. VAN DER KAAG, Broersveld 19. Telefoon 67902. DEGENE, die Zondagavond omstreeks 9 uur 'n voor hem onbekend heerenrijwict in bezit beeft genomen, wordt dringend verzocht dit terug te bezorgen Fiiijs- manstraat 80a. TE HUUR. Coed gem. of ongein, kamers, zonnig met balcon, straatzijde, met of zonder pension, keuken- gebr, Zelfde adres: Dnitsche-, Engelsche- en Fransche lessen, door ged. leerares. REEVES, Lange Nieuwstraat 35b. AANGEBODEN op eerste étage, straatzijde, gemeu bileerde zit-siaap- of zit- en slaapkamer, met of zonder pension. Rotterd. dijk. Te bcvr. Rcmbrandtlaan 27a. AANGEBODEN ruime zit- en slaapkamer, Voorzien van stroomend water. Mooi uitzicht. Prima pension. Westfrankel.straat 85. TUINAARDE, Graszoden, Grint, Turfmolm, Kunst mest, Rotte Mest, enz. Vraagt prijs. In elke hoe veelheid verkrijgbaar. P. v. d. KOOIJ ZONEN, Gen- zenstraat 1, Tel. 31418, Rotterdam. UW GEBIT tepareeren wij vanaf f 1.25. Alles eerste klas materiaal. Reparaties worden tot des avonds 8 uur aangenomen. Instituut „RCPA". DépÖ! Singel 195 (Kapperszaak). CARRIER te koop met ge sloten bak. GERRITSEN, Groote Markt 5, Schiedam. R. K. MEISJE biedt zich aan voor dag en nacht, zelfst. werken, goed koken, naaien enz., p.a. Tuinlaan 106, Schiedam. Een tuin vol bloemen? Maar dan BLOEMENZAAD WAAROM nog langer met pijnlijke voeten te loopen? Volledige pijnlooze behan deling f I.Speciaal adres voor aangemeten steunzo len. Pedicure, voetkrondige en masseur. B. JAN SE, Hoogstr. 107. Gratis voet- onderzoek. gekocht bij WOUT VAN LEEUWEN, Broersveld 90. Groote sorteering en versch. nieuw zaad van geselec teerde planten. TE HUUR tweede étage 2 kamers, keuken, berg plaats, f 3.50. Gratis licht. Halleystraat 36, S'dam O. Nu is het tijd voor uw Rijwiel CHRISTAL EMANEL voor uw houtwerk, auto, keuken, radiatoren, boot, koelkast, kinderwa gen, kano, toonbank, meu belen, tuin- en slaapkamer ameublement. B. MALTHA CznHoogstraat 4a4b. Telf. 6855!' NET PERSOON, in bezit eig. bed, zoekt een kosthuis. Kostgeld niet hooger dan f8.per week. Liefst bij wed. zonder kinderen, Br. onder Iett. N P bur. v. d. bh, Lange Haven 141. GLAS IN LOOD bovenlich ten. Schuifdeuren verande ren. Glashande! W. J. PIETERS, Schiekade 159, Tel. 46010, R'dam. Filiaal Broersvest 75, Schiedam. Levering alle glassoorten. Gebroken ruiten herstellen. Scherp concurreerend. VOORSCHOTTEN, met en zonder borg. Eerste Rotterdamscbe Hulpbank, opgericht 1908, Boschje I4a, Rotterdam. ITelefoon 57074. ADVERTENTIEN in deze rubriek hebben beslist succes! 4 A

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3