De Laatste Bus w lf\ IV 67777 69802 69551 09109 69676 68886 69513 68811 69773 67556 Jac. v. d. Waal, Westmolen- 68421 68154 67593 69099 68295 68109 Groenelaar 681 10 S'nge 68111 Kreupeistraai 69744 St Lidusnastraat 67583 67547 67828 69799 I p\ K If- \i If, D- BINNENLAND Hout Rechtszaken Bankdirecteur staat terecht Wie zei daar iets? Twist op Nieuwjaarsdag Onvoorzichtig automobilist Goedgeloovige liefdadige dame opgelicht DE DAGElliKSCHE VRAAGBAAK Algemeen Installatiebureau Antliracicfc Bakkerij Bankiers JAN HOOGENBERG, HOOGSTRAAT 24. Bedden en Tapijten Bedrijf skieed ing Kerk en School Huishoud- en Industrie-onderwijs Boekhandel en Bibliotheek Bouwkundige LEDERWAREN Machinefabriek Meelfabrieken Meubileering (Complete) Papiervernietiging Pompen Bund- Kalfs- en Varkensslagerij 67664 Ea' J- v- d' Water, Schoorsteenvegen Sigaren, etc. Corsetten-Dameskousen C 7 E E n N.V. EMADA, Rotterd.dijk 199? «JOU Ruime sorteering en steeds hec nieuwste- Bias Goud- en Zilverwerken Hoeden, Petten (ook in laken) Huis- en Decoratie-Schilder G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Levensmiddelen BIJLOOS WINKELS Stoffen -Manuf a cturen Stoomen-Yerven Triplets Timmerman-Metselaar - Aannemer Yischhandel Woning-inrichting Woningbureau Leger des Heils r »•- i t 1 ft 11 >i k |.s u, i\ I? \h I si K I Voor wederopbouw. Door lift departement van handel, nij ver heul eu s<!iecp\a.ut zijn aan dtn diue- teur van liet iijhslnireau voor hout, drs. A. Kouwenaat, bepaalde he\oegdheden ver leend, welke bevoegdheden de directeur kan uitoefenen ui ourkf met de heereu F. li. J. Gips en mr. I) F. Font, resp. voorzitter en directeur van den Neder- landselien Houtbond, tevens leden van de commissie van Lijstand van genoemd rijks bureau. Op grond van deze bekendmaking wordt toestemming verleend voor levering van hout ten behoeve van allen wederopbouw van door den oorlog getroffen bouwwer ken, alsmede voor den afbouw van onder handen zijnde werken Zoodra verder be kend zal ?.ijr. boe de aanvoer van bout zal verloopen, zullen vergunningen voor nieuwbouw kunnen worden verleend. Derhalve woidt van den burgemeester verwacht, dat na verleende boüvvvergun- mngen met tol uitvoering van de betref fende werken zal worden overgegaan, al vorens aan voornoemden directeur van het rijksbureau voor bout toestemming is ge vraagd mi deze schriftelijk is verleend. Voorts wordt onder meer verplicht ge steld opgave van koopcontracten met bet buitenland, terwijl het annuleeren of wij zigen van ioopende contracten zonder toe stemming van de-i directeur is verboden. Opheffing invocrv ergnnningen. Het departegent van handel, nijveiheid en scheepvaart deelt mede, dat onthef fing wordt verleend van de verplichtingen, voortvloeiend uit de invoernoodwet 1939. Dientengevolge zal invoer van de goede ren, waarvoor krachtens deze wet tot dus ver vergunning van de algemeene Neder- landsehe tnvoercentrale werd vereiseht, thans zonder bedoelde vergunning kunnen plaats vinden. Buitenlaudsche journalisten bezoeken ons land. Een groep Berlijnsche journalisten beeft een bezoek gebracht aan Neder aid. Bezichtigd zijn Tilburg, Rotterdam, Den Haag en Scheveningen en gisteren ver toefde het gezelschap in de hoofdstad. Op de heenreis zijij de Peel versterkingen en o.a. de bruggen over- de groote rivier- ren in oogensebouw genomen Vandaag op de terugreis, werd de Grebbelinie bezocht. Onder de journalisten bevonden zich drie Ameriknanscbe journalisten, twee Japan- scbe, een Finsche, een Hongaarscbe en een Spaunsche journalist. De bniteniandsche journalisten waren zeer getroffen door het feit, dat het nor male leven in Nederland, zoowel in de klei nere gemeenten op het platteland, als in de groote steden, weer een vrijwel normaal aanzieh heeft J>r. E. Boekman f. Te Amsterdam is naar het „Han delsblad" meldt, in den ouderdom van vijftig jaar overleden dr. E.. Hoekman wethouder, van onderwijs. Uit de ar beidersbeweging voortgekomen, heeft de heer Boekman zich eerst tot tele grafïst en ambtenaar bij de arbeids inspectie, later tot chef van de af- deeling statistiek der Rijksverzekerings bank opgewerkt; hij had inmiddels de acten middelbaar onderwijs voor staat huishoudkunde en staatsinrichting be haaJd. fn 1921 is hij lid van den ge meenteraad geworden en in 1931 voor het eerst wethouder voor het onderwijs en kunstzaken. Behoudens eenige on der brekingen is hij dit ambt blijven vervuilen en daarbij heeft hij, behalve aan het onderwijs en aan de musea en verdere instellingen voor de Kunst, zoo a Is het Concertgebouw, ook zijn aandacht aan de bevordering van het vreemdelingenverkeer gegeven; ook het instellen van een prijs van Amsterdam voor de liter.-.tuur en een voor de muziek was zijn werk. Nu bijna een jaar geleden is de heer Boekman aan de universiteit van Amsterdam gepro moveerd, op een proefschrift over „Overheid en Kunst in Nederland". Door CECIL FREEMAN CREGG 41! De stedelijke brandweer bc-chikLe or er een motorspuit en er heerschte een groote rivaliteit lusschen de professionals en de amateurs. Het was dan ook een voort durende bron van ergernis voor de dorps bewoners, dat veldwachter Gander ver plicht was de stedelijke spuit te waar schuwer., voordat zij zelf geprobeerd had den vergeefs natuurlijk om hel vuur te blusschen. Ze renden daarom zoo hard ze maar konden, want de afstand naar het groote huis was van dien aard, dat zij, als zij niet heel hard holden, geen kans hadden de stadsrnenschen voor te zijn, die over een auto beschikten. Hoor, daar konden zij het doordringende gebel "nn de motorspuit al hooren. Voor uit jongens. Inspecteur Higgins hing radeloos aan het eini van de regenpijp en wierp som bere blikken op zijn bedreiger, die hem beneden met 'eeh revolver stond op te wachten Hij mat den afstand, zette zijn Effecten verduisterd. In Februari j 1. werd te Utrecht gear resteerd de rommisMomuir in effecten J. K., directeur van de firma A. Ebeling en Co. te Utrecht, die er van beschuldigd werd, zich effecten en andere geldwaardige papieren te hebben toegeëigend. Verdachte bekende gisteren voor de Utrechtse! e rechtbank, dat hij, om zijn eigen rekening te dekken, een lied rag van ruim f 100 000.— bad gebruikt \an gelden, die hem door zijn clienten warc-i toever trouw d. Ais getuige werd geboord een der ge dupeerden, de 05 jarige rentenier C. uit Den Bolder, die verklaarde ruim f 47.000 aan effecten en papieren onder berusting van verdachte te hebben gegeven. Vervolgens gaf de bewindvoerder, mr. M H. de Boer, als getuige geboord, een korte uiteenzetting van de feiten. De officier van justitie eischic tegen ver- daehtt- een gevangenisstraf van é.n jaar, met aftrek van den tijd in preventieve hech tenis doorgebracht. Uitspraak over veertien dagen. Aandeel van "man en vrouw niet nauwkeurig vastgesteld. Echtpaar vrijgesproken. In den nacht van 23 op 24 Mei van liet vorige jaar was het in de Bloedstraat te Amsterdam rumoerig door de arrestatie van een dronkaard. Vijf politieagenten kwa men er aan te pas om den woesteling naar het politiebureau te trauspprteeren. Twee buurtgenooten, een echtpaar, sloe gen uit bet raam de gebeurtenissen gade eu gaven luide hun ontstemming over de agenten tekennen. Later werd er tegen het twe, ta! proces-verbaai opgemaakt we gens beleediging van de politie. De politie rechter veroordeelde den man, een varens gezel tot f10 boete en de vrouw tot fö In hooger beroep eischte de procureur gene raal verzwaring van straf, n.i. veertien dagen gevangenisstraf tegen den man en f 25 boete tegen de vrouw. Het hof wees gisteren arrest en sprak de echtelieden vrij,- aangezien niet vast was komen te staan wat ieder precies ge zegd bad, welk aandeel dus de man en de vrouw in de scheldpartij hadden. Hondslag was hel gevolg. Da der tot drie jaar veroordeeld. De Utrechtsche rechtbank veroordfe'de gister den 30 jarigen grondwerker A. de O. uit Jaarsveld, die op Nieuwjaarsdag na een noodlottige twist zijn broer Johan niet een jachtgeweer dood schoot, tot cei ge vangenisstraf van drie jaar met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorge bracht. Bij de behandeling van deze zaak had de officier van justitie, drie weken geleien, een gevangenisstraf geëischt van vier jaar Verdachte was op Nieuwjaarsdag met zijn schoonvader aan het drinken geslagen. La ter op den dag was hij in het dorp zijn broer tegengekomen, dien hij had uitgeuoo digd met zijn vrouw bij hem thuis op ge zellige wijze den avond door te brengen om met een borrel een oude veete te be slechten. Het gezelschap deed zich te geel aan sterken drank, waarna spoedig een handge meen ontstond. Aanvankelijk raakte de va der en het slachtoffer met elkande" slaags met bierfleschjes, waarna verdachte naar buiten snelde en in de achter de woning gelegen schuur een geladen geweer greep. Toen zijn broer, die hem. achtervolgde, in de achterdeur van de woning verscheen schoot hij hem, volgens zijn verklaring uit noodweer, neer. Rijwieldiefstal. De H&agsehe rechtbank veroordeelde den 25-jarigen bankwerker M. van R. wegens diefstal op 21 October van het vorige jaar van een rijwiel uit een bergplaats aan de Kempstraat in Den Haag, tot acht maanden gevangenis straf. V -ten tegen den muur en sprong. De bewegirg kwam voor Sanderson absoluut onverwacht, vooral omdat de inspecteur boven op hem gesprongen was. Hij pro beerde het vallende lichaam ie ont» ij ken, maar had daarvoor geen tijd ge- oeg. De botsing had met alleen tot ge- olg, dat zijn adem uit zgn lichaam ge- tooten werd, rnaar «at veel belang rijker was de revoher ontviel daarbij uit zijn hand, tezamen met zijn lantaarn. Wat den m»peeteur betreft, die liep noch een gebroken been, noch een ern- stigen schok op, want de omvangrijke Sanderson vormde een praehligen buffer en orak zim val. Dij sprong op, groep de zaklantaarn en rente weg. Omdat de lantaarn nog lag te branden, liet die z;ch zelf virden. Hij dorst niet te wachten, totdat hij ia het donker de revolver had gevonden. Even later kwam een zegevierende bende het Intnpna binnen snellen. Een beetje verbaasd hurkte Higgins achter de strui ken neer. De primitieve dorpsspuit was er vóór de stadsmensehen vandaar het gejubel. Higgins slaakte een zucht van verlichting: Tommy zou gered worden. Dan harkte hij opnieuw achter de strui ken neer. 1 en zij hij zich erg vergiste, stond er weer wat nieuws te gebeuren. Hei gebeurde Een zacht geronk iets luider dan Tot f 1000 boete sub. 20 dagen hechtenis veroordeeld. De rechtbank te Rotterdam heeft gis teren uitspraak gedaan iii de zaak tegen den 43-jarigen oogarts H. J. K. uit Was senaar, die in den nacht van 14 op 15 Maart 1939 op de Aalbrechtskade te Rot terdam met zijn auto door de aldaar ge plaatste waarschuwingsborden van den tele foondienst was gereden en daarbij den 5S jarigen wachlsman L. Reedijk dusdanig bad verwond, dat hij korten tijd latei' overleed. Vanwege den telefoondienst werden al daar werk/aamheden uitgevoerd. K. had met voldoende acht geslagen op de waar schuwingsborden en roode lantaarns. De rechtbank veroordeelde hem tot een boete van f 1000 sub3, twintig dagen hechtenis. De officier van justitie had een .prin cipale hechtenis voor den tijd van een maand geoischt. Dienstbode uaar een krankzin- nigen geslicht? Een nog jong meisje, afkomstig uit een zeer ongunstig gezin, kwam verleden jaar ui dienst van een Utrechtsche dame, wier grootste geluk het was, wel te doen. Zieken en armen klopten nooit te ver geefs bij haar aan Hei meisje, dat zeer beschaafd weet op te treden, doch dat even leugenachtig als onbetrouwbaar is, wist zich snel id te dringen in de gunst van de goedgeloovige dame. Deze idealiste was diep getroffen door de „zielige" verhalen die haar hulp in de huishouding wist op Ie dissehen over haar kennissen. Zoo zou oen Utrechtenaar, een bejaarde man, zich op den rand van een faillissement bevindei Bovendien had zijn gezin jarenlang met ziekten en tegenslag te kampen gehad en nu was de man weer getroffen door een o igziekte. Mevrouw was diep ge'roffen Zij hielp, niet slechts met levens en versterkende middelen, maar ook met geld, royaal en afdoende. Ten minste dat meende mevrouw: maar het geld, noch de levenstnidde'en bereikten ooit het jammerlijke gezin te Utrecht, het meisje, dat zich met de verzen ding zou belasten, zou al het geld zelf hebben gehouden. Zij beweert, dat zij het geld aan een tusschenpersoon heeft gegeven en dat die het aan den Utrechtenaar zou geven. Hoe het ook zij de liefdadige mie- vrouw is duizenden kwijt geraakt en hel meisje leefde op z-e- rovaien voet. Ten slotte rook mevrouw lont en de dienstbode werd gearresteerd. De psychia ter, die haar onderzocht, verklaarde haar ontoerekeningsvatbaar. De rechtbank te Utrecht ontsloeg haar van rechtsvervolging en gelastte haar plaatsing in een krankzin nigengesticht v oor den tijd van een jaar. Gisteren diende deze zaak voor het Am- sterdarnsehe getechlshof, de procureur gene raal, mr. Versteeg, eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank. Plaatsing van verf. in een krankzinnigengesticht voor den tijd van een jaar. Arrest 5 Juni. Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. <2 LUXES) Krommenhoek, Singe! 101. Uw bakker. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36 Alle Bankzaken Assuranties Fa. Willems Ernsting. Rotterdamschedijk 233-235-237. Voor uit Rotterdam grëvacu eerden. De rijksinspectrice van het nijverheids on. derwijs maakt, in overeenstemming met de i Duitscheri bevelhebber in Nederland, be kend, dat voor uit Rotterdam geëvacueerde leerlingen van meisjesnijverheidsscholon (huishoudscholen, industriescholen e.d.) de mogelijkheid bestaat in soortgelijke scholen buiten Rotterdam te worden ondergebracht. Gegadigden kunnen zicli schriftelijk of te lefonisch tot haar wenden- Dedelstraat 12, 's-Gravenhage, telefoonnummer 110610. Economische HHogeschool, De colleges en examens aan die Neder landsche Economische Hoogeschoo! te Rot terdam zijn reeds volgens rooster in hel gebouw der Hoogeschool hervat. Voor tentamens en examens worden de studenten verzocht zich opnieuw aan het bureau der Hoogeschool op te geven. een geweldig geloei. Van achter het huis kwam een krachtige auto aangevlogen. Een aanzetten van de remmen rondom opspattend grint, dan was de wagen vlak bij hem. De dorpe'ingen vlogen naar links en rechts, de primitieve spuit word in elkaar gereden en Jan vloog de wa gen ai met geweldige vaart naar het hek De man. die de Gladde met de ladder geholpen had, zat aan het stuur. De Gladde /.plf zat naast hem. Achter in den waven was het gioote lichaam van Sanderson zichtbaar en naast hem zat een ander, Lot aan zijn ooren in een das ge wikkeld, terwijl zijn pet over zijn oogen was gelrokken. Inspecteur Higgins stapte uit zijn s-huil- plaats te voorschijn, dankbaar voor hel flauwe maanlicht, met zijn potlood in de eene hand, on zijn notitieboekje in de andere. De wagen vloog hem voorbij en er klonk een s-hot. Higgins was ongedeerd. KK of XX waren de letters van de auto. Het nummer was 57936. Dat nad Hig gins duidelijk kunnen opnemen. Het was tenminste iets om op verder te werken. Dan vielen zijn blikken op het tuinhek, riij zuchtte. „Drommels," mompelde-hg. „Ais ik er maar aan gedacht had, net hek dicht te doen, had ik het heele stelleije zoo kun nen vangen, ik begin oud te worden.'1 F. Röttgering, Hoogstraat 17. Grootst Spedaalhuis. Uitgebreide Catalogus, A. Rood- bol v.h. J. v. d. Berg's Boek handel. Rubensplein 16. Maltha's Lede Broersveld 145 - 152 Leder-fouraituren, Koffers, Actetasschen, Reparation GQAfin A- Fontijne, OÜ'rUU Boterstraat 28—32. (2 lijnen) Modern ingericht reparatiebedrijf CO A OA N.V. A. Tieman, ÖUt'Öt Hoofdstraat 39, nnnra Tarwebloem Tarwemeel OO^ül Tarweafvallen, G. J. de Jager. Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom Rembrandtlaan 7. straat 25-27, Inkoop alle soorten oud papier en metalen. fifi7QR Verkoop, Verhuur en Reparatie DO 00 Willem Fontijne's Pompen-eu Motorenhandel, Noordvest 85. Benzine- en Electiomotoren. Dam 52. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. Borrani, Alléén Lange Achterweg 33. Beeedigd Taxateur van Onroe rende Goederen. J. Bokhorst, Lange Nieuv. straat 145. C Q "7 Q E N.V. Van Katwijk's Glashandel, uö/Ow Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. H. Th. v. d. Vlerk, Rotterdamschedijk 268. Gediol. Uurwerkmaker. Piet Heniger, Passage 1. Heerenmode-artikelen. .Vraagt tel. zicljtzending. JAC. v. d. TEMPEL, Broersvest 127 Alle bekende merken. Bezorging door geheel de stad. 68142 i»?*0fa"~Bertris, Dam 9-26. Stofzuigers, Motoren, Apparaten J. Th. Heijnsbroek, Branderssteeg 6. Stoomververij en Chemische Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 Latten en ronde stokken. Frans van Thienen, Broersveld 123. C"7OCO N. Scheurkogel. Lange Nieuw- U OÖJ straat 177—179. Uitvoering van werken in gewapend beton. RQ1QO A. Fillekes, Hoogstraat 81. D I 3 «J Specialiteit in versche en ge bakken visch. Dagelijks versche aanvoer. COm 1 Fa. Rijnbende Van Hoek, O OU I I Hoogstraat 32. nniM Wonmgbureau„Schiedam-West" UO uZ Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen Bouwe Vlas weer commandant. Opdat het Leger des Heils zijn werk zoo doeltreffend mogelijk zal kunnen ver richten, heeft de in October jJ. afgetre den commandant Bouwe Vlas zich bereid verklaard, bet leiderschap opnieuw op zich te nemen. In afwachting van het oogenblik, dat commandant Vlas weer in functie treedt, zal kol. M. Visser als adjunct-bestuurder der stichting met de leiding belast wor den, daarin bijgestaan door kol. G. Go- vaars, den pionier-officier van het Leger des Heil» in Nederland. Technische middelbare school „Teeh- nieum" Rotterdam. De directeur vau de tcchnnische middel bare school „Technicum" te Rotteidam, ingenieur B. B. de Regt, deelt aan de leer lingen en leeraren mede, dat de school heropend is, zoowel voor de dag- als voor de avondschool. Alle avondlessen, die in het schoolge bouw aan de Leuvehavên plaats hadden, zullen voortaan 's Zaterdags op de Een- drachtsweg gegeven worden. De lessen, die overdag op de Leuve» haven plaats hadden, worden op de nor male uren op den Eendraelitsweg gegeven. Faillissementen. Surséance van betaling: 8 Mei 1940 is surséance van betaling verleend aan Franz Heinrich Behrend, wo nende te Rotterdam, en aldaar handelen de onder den naam Lorjeé's Goedkoopste Kantoorboekhandel a. Noord blaak 19, voor den tijd1 van 9 maanden te rekenen van 27 Maart 1940. Bewindvoerder is mr. L. J. de Haan, Rotterdam. In de weken van 6 t.m. 18 Mei 1940i werden in Nederland 36 faillissementen uit gesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 8 Mei. Klaas Hendrik de Lange, zonder beroep, Rotterdam. i HOOFDSTUK XVIII. Waarin een auto geleend wordL IK ze sombere filosofie van inspecteur Higgins werd onderbroken door het wilde gerinkel van een brandweerbel. Het kwam nader en nader en dan vloog de auto vooibrj het hek. Higgins bracht haastig zijn nandon als een trechter aan den mond en schreeuwde uit alle macht, waarop lnj fanatiek mot beide armen zwaaide om de aandacht van de gehelmde brandweer lieden te trekken. Men zag hem terstond en met een geknars van de remmen kwam de groote spuit lot staan. Met groote be- In.taligheid het de bestuurder vervolgens den \va ;en achteruit rijden en eindelijk kwam het gevaarte Je oprijlaan ingereden. „Er zit een man op bel dak," schreeuwde Higgins, terwijl do machine hem voorbij reed en één van de mannen wenkte, dat hij het begrepen had. Een paar minuten later kwam de ladderwagen in het zicht Inspecteur Higgins zag, dat hij het zaakje nu veilig aan de brandweermannen zou kunnen overlaten en begaf zich naar den straatweg, toen er andermaal een luid bellen weerklonk en een personenauto den tuin binnen reed. Het was de brandweer commandant, die in stijl op het terrein van Tten brand arriveerde. Higgins stak zijn hand op en Je wagen stopte ter stond. Een gehelmd hoofd kwam uit een der portierraampjes te voorschijn. „Recht vooruit?" vroeg hij;> „Kan ik uw wagen leenen?" be commandant was sprakeloos en „et was hem aan te zien. „Wel, van alle vervloekte..." begon hij, toen do inspecteur kort den dreigenden woordenvloed onderbrak door hel toonen van zijn legitimaliekaart en liet enkele woord, „dringend 1" „Spijt me, zei de ander stug. „Ga op, zij. Ik heb dienst." Inspecteur Higgins, die een gezond ver stand bezat, wist dat hij zijn eigen tijd en dien van den ander verknoeide, en drong niet verder aan. Toen kreeg hij een ingeving, welke bovendien nog het voor deel lia.fl, dat zij op waarheid berustte. Opnieuw mompelde hij slechts een enkel woord. „Brandstichting." „Wat?" schreeuwde de ander geschokt. „In een auto. Zijn vijf minuten weg." Eén ding in den commandant beviel den inspecteur terstond. Of het kwam doot zijn beroep, zijn training of wat dan ook hij kwam terstond cot een besluit. „Rijden'" Higgins knikte. SS» f i ft s* r -j. (Wordt vervolgd)

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6