De kracht der Duitsche pantserstrijdmacht Operaties langs Kanaal en Noordzeekust EE TSTE BLAD Donderdag 23 Mei 1940 Voor BADEN, GEYSERS, enz. Fa. 0. 0. VAN DER HEIJDEN, Tel. No. 69300 (3 lijnen). 93ste Jaargang. No. 22481 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Toelichting op de oorlogssituatie De snelle opmarsch De gevangeneirr'ng van gen. Giraud De Engelsehe pantsertroepen bij Atrecht De tragedie der analogie Misbruik van het Roode Kruis De vernieling door de, Engelschen Speciale volmachten voor de Engelsehe regeering Moeilijkheden in de geallieerde legerleiding Churchill naar Frankrijk Verplaatsing zetel der Fransche regeering Het Duitsch-ltaliaansche vriendschapspact GROOTE MARKT 31-33 TELEFOON 67621 Amerikanen verlaten Europa Duitschland Frankrijk Italië Roemenië neio couraat verschijnt dagelijks, met ait- tondering van Zoa- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. idvertentie'n voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nur aan hot Bureau bezorgd zjjn, 's Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prija tier AdreneiitiKB: van 15 regels t iedere regol meer fü.30, m het Z/iterdagn timmer 15 regels 1.80, iedere regel meer I 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokostenöcts.; Êostkv.itantiesl5 ct3. lane ven van ad verten licn y abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advcrtentiën opgenomen 10.50 t/m 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 wooideü. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'e Woensdags: Kleine Adve^tentientot25vrOor- den f025, mits \óór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Adveitentiën 11.00, indien niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. De militaire toestond stond giste ren in het teeken der verdere ver nauwing van het operatiegebied, dat tusschen de Kanaal- en de Noordzee kust en den omvattenden boog vmi het Duitsche front nog ter beschik king staat van den ingesloten vijand. In dit gebied bieden vooral d'e Bel gen, maar ook de Franschen, nog ern stige tegenstand. In dit verband wer den verscheidene aanvallen en pogin gen om uit te breken naar het Zui den in een breed front met gemotori seerde groepen door den tegenstander ondernomen. Ook Engelsehe pantserstrijdkrachten tra den daarbij op. Blijkbaar ia een deel van het terugtrekkende Britsehe leger overge haald actief tegenstand te bieden om te pogen den afvoer over het Kanaal te dek ken. In het algemeen is de ingesloten vijand niet alleen numeriek zeer sterk, maar ook goed tut gerust. Onder de af gesneden Fransche troepen bevinden zich talrijke elite-divisies. Zeer sterk is liet aan deel aan gemotoriseerde eenheden. Uit alles blijkt, dat de vijand zieb nog niet in het stadium der ontbin ding bevindt en dat bijgevolg de Duit sche troepen nog krachtig moeten toe slaan. Tot dusverre zijn alle doorbraak pogingen afgeslagen. Daarbij is geble ken, dal de gemotoriseerde en geme chaniseerde Engelsehe en Fransdie troepen in liua gevechtstechniek en tac tiek belangrijk inferieur zijn aan de Duitscbers. Dat geldt vooral voor de leiding, maar ook voor de opleiding en voor het mate riaal. De door de tegenpartij uitgesproken bewering, dat de opgerukte gemotoriseerde groepen der Duitsche weermacht reeds te lijden zouden hebben onder ernstige moei lijkheden in de voorziening van het noo- digc, is verzonnen. Duitschlanc! is ook voor de verzorging van. snel oprukkende troepen mei meer aangewezen, op oude methoden, de regeling van het nazenden van voorraden is een onderdeel van de zegevierende leiding en ile tegenstander kan er van verzekerd zijn, dat in dit op zicht alle noodzakelijke maatregelen tijdig zijn genomen. Uit het leger bericht (gepubliceerd in ons blad van gisteren), blijkt bovendien, dat ook de Duitsche marine, met boven water varende schepen, den vijand voor zijn eigen kust lieeft aangevallen. De stoot van de snelle Duitsche schepen tegen de Fransche havens aan het Kanaaal, versterkt nog de insluiting van den vijand ook aan de zee zijde door de luchtmacht. Op de persconferentie van gisteravond te 's-Graveohage gaf Hauptmann Frank voor liet laatst een toelichting op de oor logssituatie. Hij zal namelijk een verdere beslemming volgen. De wig, welke gedreven is in het FranschEngelsehe front, zoo verklaarde Hauptman Frank, is thans zo.o breed ge worden, dat van een definitieve breuk kon worden gesproken van zulk eenJ omvang, dal horstel daarvan door een tegen-offen sief als uilgesloten moet worden be schouwd1. Ook van de andere zijde is geen Franscli tegenoffensief gekomen hetgeen kon wor den toegeschreven aan onder de Fransche leiding hecrschende verwarring en desor- ganisatie. Tot een goed1 begrip van den omvang van dezen strijd, zoo zette Hauptmann Frank verder uiteen, dient men te be dunken, dat de reusachtige slrijd, welke thans in Frankrijk woedt, niet slechts op den beganen grond wordt uitgevochten, liet betreft hier een innige samenwerking van landleger, lnchiwapea en slrijdkrach- len ter zee. liet gevolg hiervan heeft Engeland na do heerschappij op de Noordzee ook die in het Kanaal verloren. Dit blijkt duidelijk nu Duitsche snelle oorlogsbodems voor de Fransche havens opereeren. In den geheelen slrijd is de meest in nige samenwerking tusschen de drie groo- le deeicn der Duitsche weermacht verkre gen, een samenwerking welke moet voeren naar het hereiken van het einddoel. Hierna nam Hjauptmann- Frank, die wij hebben leereh kennen als eein sympathiek en voorkomend voorlichter, atsciieid van ÏLe aanwezige journalisten. Verscheidene officieren en manschappen van de Duitsche luchtmacht hebben volgens het D.N.B. medegedeeld, dat zij hij verkenningsvluchten en achtervol ging vah den vijand de ervaring hebbön opgedaan, dat deze misbruik maakt van het Rootte Kruis en van vluchtende groe pen burgers. Ten Oosten van Philippeville werd in een bosch een Roode Kruis-kolon- ne waargenomen, terwijl op dertig meter afsLand pantserwagens stonden, welke op de vliegtuigen schoten. Op 19 Mei ontdek te een Duitsch vliegtuig bij Valenciennes eeen Roode Kruis-kolonne. Zooals vanzelf spreekt viel het vliegtuig niet aan, doch het werd beschoten en duidelijk werd ge zien, dat een mitrailleurschutter zijn wa pen liet rusten op den radiator van een auto, welke was voorzien van hel inter nationale Roede Kruisleeken. Ook werd vaslgesleld, dat terugtrekken de troepen zich mengden onder vluchten de burgers en uil gesprekken van man schappen van de pantserafdeelingen met Belgische burgers is gebleken, dat zij dikwijls legen huil wil door de terugtrek kende militairen werden meegevoerd 0111 als dekking te dienen en door hun aan wezigheid deii Duitschen" vliegtuigen ear- van te weerhouden aan te vallen. Naar het D.N.B. o\er do gevangenneming van den opperbevelhebber van liet Fransche negende leger nog verneemt, is dit niet zooals oorspronkelijk werd aangenomen, ge schied op het oogonblik, waarop generaal Giraud zijn nieuwe opperbevel op zich nam in plaats van de leiding over het tot dusverre door hem geleide zevende leger. Generaal Giraud bevond zich veeleer reeds sinds eenigi dagen bij zijn nieuwe leger, doch had klaarblijkelijk het overzicht over den toestand verloren, zoodat hij besloot in een verkennings-pontserwagen zelf naar het front te rijden om zich te oriënleeren en den Franschen tegenstand zoo veel mo gelijk te organiseeren. Daarbij raakle hij midden in een aanvallend Duilsohe pantser- cenheid. Hij werd gevangen genomen. Onder het verschrikkelijk vuur van <v Duitsche wapens op den grond en de ver pletterende aanvallen der Duitsche duik bommenwerpers is, naar het D.N.B. van ■welingelichte zijde verneemt, de wanho pige poging van Engelsehe pantserstrijd krachten om via Atrecht uit de Duitsche omsingeling los te breken, mislukt. Ver nield en uitgebrand bleef een groot deel der Engelsehe pantsermalerialen onder de uitwerking van het Duitsche vuur liggen op het slagveld, terwijl de rest zich ge dwongen zag weer achteruit te trekken Ilier, bij Atrecht, zagen de Engelschen zich met het oog op do verbreedmg van den Duitschen doorbraak naar de Kanaalkust gedwongen niet alleen te vertrouwen op de Franschen en de Belgen, maar nog maals zelf in den slrijd in ie grijpen om tegelijk ook den terugtocht van hun troe pen te dekken, die in geforceerde mar- schen naar de Kanaalhavens (nekken. De Frankfurter Zeitung noemt d'e uit spraak van den Franschen minister-presi dent Reynaudli „Het vaderland is 111 ge vaar", de balans van ruim 20 jaar Fran sche veiligheidspolitiek. Nogmaals, zoo schrijft het blad, Idemt Frankrijk zich krampachtig vast aan het geloof aa'n de analogie van het historische verloop. liet zal zich vergissen. Het zal de tragedie der analogie beleven. Het wonder, waaraan Reynaud gelooft, zal uitblijven. De groo- te, historische wet, volgens welke de re organisatie van Europa voltrokken wordt, beheerseht dit oogonblik. De toekomst van Europa gehoorzaamt aan de machten, die den opmarsch naar een nieuw tijdperk hebben ingezet. Van welingelichte Duitsche militaire zijde wordt verklaard, dat het snelle op rukken van de Duitsche troepen tengevol ge heeft, dat vele berichten over aanval len en het afslaan van tegenaanvallen, als mede over resultaten van de luchtmacht, met vertraging wordien ontvangen. Zoo kunnen l>.v. de aantallen vliegtuigen, wel ke door de lucbidoelartillerie worden neer gehaald en welke in het legerberichl wor den gemeld, niet steeds volledig zijn. In de toekomst zullen van tijd lot tijd totaal-aantallen bekend worden gemaakt. In het tijdperk van 1015 Mei werden slechts 143 vliegtuigen gemeld als omlaag gescho ten door de luchtdoelartillerie, opgesteld in Vet vaderland en in het bezette gebied. De lucbidoelartillerie heeft dus ongeveer een vijfde van de totale verliezen van den vijand neergehaald1, iets minder, dan het aantal vliegtuigen, dat in luchtgevechten omlaag werd' geschoten. De geallieerde troepen, in het bizonder d'e Engelschen, vernielen in de gebieden, welke zij vluchtend! verlaten? de voorraden levensmiddelen, alsmede de" fabrieken, mij nen e.d., aldus meldt het D.N.B. Van Duitsche zijde wordt te dien aan zien verklaard, dat het Duitsche leger en het Duitsche volk in hun behoeften kun nen voorzien door de productie van de eigen industrie. Wat in genoemde gebieden wordl vernield, zal door de plaatselijke bevolking worden gemist. Het Duitsche volk heelt geen steenkool nood'ig, doch de Belgische en Fransche ge- zinnen zullen deze missen, hopelijk zal in den komenden winter niet worden gc- j klaagd over de gevolgen van een mis dadigen waanzin, waarvoor Duiiscliland niet verantwoordelijk is. Lordgrootzegelbewaarder Atüee heeft in bet Lagerhuis een wetsontwerp ingediend, dat Letrekking heeft -op speciale volmach ten voor de i\ geering. Deze volmachten geven de' ragosring in geval van ncod bovei\ tfegjheid over alle onderdanen en lui.i eigen dom Alles moet ter beschikking van den koning staan om de verdediging van liet Empire, de instandhouding der openbare orde en de voorLzetting van den oorlog, benevens de noodza kelijke beschikbaarstelling van hulp krachten te verzekeren, liet wetsontwerp is door bet Lagerhuis in alle le/.ingen aangenomen. Nadal ook. liet Iloogerhuis zijn goed keuring aan het -ontwerp had gehecht, heeft de konin» het onderleekend, waarmede de wet van kracht is geworden. Atüee lieeft voorts de vorming van een piodocüeraad aangekondigd. Deze raad zal vertegenwoordigers omvatten van de voor naamste slaatsinstanties, do vakvereenigin- gen en de werkgevers. Voorzitter zal de minister zonder portefeuille, Greenwood, zijn. Er zullen speciale commissies ge vormd worden voor do vergemakkelijking va> de uitbreiding der werkgelegenheid. Bovendien zullen speciale maatregelen ge troffen worden ter vermijding van ver kwistingen. Koning George heeft den Engelschen op perbevelhebber generaal Ironside in het Buckingham Palace in langdurige audiëntie ontvangen. In welingelichte Britsehe krin gen verluidt, dat de ongeregelde bevels verhoudingen in Frankrijk in het middelpunt stonden van het rapport, dat generaal Iron side uitbracht. Generaal Weygand is belast met de leiding van alle oorlogsoperalies op alle oorlogslooneelcn. Deze maebtbevoegd- heden omsluiten op zich zeif ook het op perbevel over hei Britsehe oxpcdiiielegur iri Frankrijk, dat ook onder den vooi ganger van Weygand, generaal Gamelin, gesteld was. Tengevolge van den Duitschen door braak en de afgrendeling van do gealli eerde strijdkrachten ten Noorden van Amiens-Ahbevilfe sluit de uitvoering van een algemeen oorlogsplan 111 Frankrijk niet sleclils op technische moeilijkheden, maar er heslaan ook vergaandle meeningsver- schillen tusschen Parijs en Londen over de voortzetting van de operaties. Bovendien vormt het gevangen nemen van generaal Giraud, den opperbevelhebber van het ne gende leger, een zwaren slag, aangezien Giraud als de bekwaamste legerleider/voor zien van uitgebreide volmachten, de leiding in het Fransche noordelijke gebied zou aanvaarden. l Naar verluidt, zou zich ook generaal Gorl, opperbevelhebber van liet Britsehe expeditiecorps in Frankrijk, in Londen be vinden en niet meer terugkeeren naar het oorlogstooneel, aangezien de Britsehe troe pen nog slechts tot taak hebben de insche ping en terugkeer naar Engeland te dek ken en in den grootsten haast ten uitvoer te leggen. De Britsehe minister-president Win ston Churchill heeft gisteren in gezel schap van een aantal militaire deskun digen een kort bezoek aan Frankrijk gebrach: om besprekingen te voeren met mnnsier-pr-esidenf Reynaud ea ge neraal Weygand. In den avond is hij naar Londen teruggekeerd. Het D.N.B. meldt van do Fransche grens: Volgens hier aangekomen berichten uit Frankrijk bereidt d-e Fransche regcering haar verplaatsing naar Clermont For rand voor. De groote weg van Parijs naar Cler mont Ferrand is sinds twee dagen voor ieder particulier verkeer gesloten en wordt streng bewaakt. Langs dezen weg wor den op het oogenblik in tallooze vracht auto's de acten en papieren der Fransche ministeries in veiligheid gebracht. Bezoek van "Weygand aan het front. De nieuwe opperbevelhebber, Wey gand, is heden van hel front, waarheen hij zich per vliegtuig had begeven, in Parijs teruggekeerd. Hij heeft de re geering rapport uitgebracht over zijn indrukken. Vijfhonderd Fransche spoorwegwagens in Duitsche liandcm Naar het D. N. B. verneemt konden in de streek van Lauterburg, nadat dc vijand hier had moeten tem «trekken, 500 Fransche spoorwegwagons gebor gen worden. Ilaliaansche persstemmen. De Noord-Iialiaansche bladen j ubliceeren hartelijk gestelde artikelen, o\or het een jarige bestaan van het Duitscli Ilaliaansche vrier.dschapspact, dal een jaar geleden door de ondertoeioening in Berlijn. be/.eg&ld werd. De Corriere delta Sera schrijft: de oorlog heeft do beide naties nog slechts sterker tot elkander gebracht. De niet deelneming van Italië aan de oorlogvoering is 11 et in tegenspraak geweest met cht pact, maar was slechts een toepassing van het pact. Thans zal men toepassingen van anderen aard beleven. Alles zal zich afspelen bin nen het kader van het Duitsch-ltaliaansche bondgenoolschapspact. De Popoio d' Italia sclirijfl: Italië neemt aan do in gang zijnde aangelegenheden deel, niet allron omdat het zelf een economischen oorlog ondergaal, die herinnert aan de zeerooi ersmethoden van voorbije eeuwen, maar ook, omdat zijn bewapening een factor vormt 111 het kader der krachten van het conflict. De Gazelta del Popoio constateert, dat na een jaar vol gebeurtenissen het Duilsch-Ilaiiaansche pact meer dan ooit een stalen pact is. De dag van het ontstaan der vernieuwing van Eu ropa is de dag van de onderteekening van het Duitscli-Italiaansche verdrag. Door dit verdrag worden veie, wellicht alle ongerechtigheden uit de wereld ge holpen. Men staat aan den aanvang van een nieuw tijdperk. Evenals de Noord-Italiaansche bladen le. veren ook de 1e Rome verschijnende dag bladen commentaar op den eersten verjaar dag van het Duitsch-ltaliaansche bondge. nootschap. De balans van het eerste jaar wan het bondgenootschap, zoo schrijft de Giornale d'Italia, is voor beide staten \an het groot ste voordeel. Het vederzijdsche, diepe be grip, de ontmoeting op den Brenner, de overeenstemming over Zuid-Tiroi, de han dels- en culturecle betrekkingen, de Duit. scli% steenkoolleveranties aan Italië, waar mede een eind is gemaakt aan de afper- singspogingen van Engeland, zijn de be langrijkste en algemeen bekende etappes. Andere phasen zullen te zijner tijd volgen. Hoogste Ilaliaansche onderschei ding voor Güring. De koning-keizer van Italië lieeft Göring doen welen, dat hij hem den halskelen der Annoneiata heeft verleend. Hij deal dit in een telegram luidende: „Het is mij een aangename taak u mede ie doelen, dat ik ter gelegenheid van den op helen vallenden verjaardag van het pact van Berlijn de hoogste onderscheiding der An noneiata heb verleend aan uwe Exc., die een der warmste en actiefste voorstanders zijt geweest van dit pact. Victor Emanuel". Bij dezelfde gelegenheid heeft de Duce een telegram aan Göring gezonden, luiden de: „Op het oogenblik, waarop ZAL de koning-keizer u de hoogste ridderlijke on. dersckeiding verleent ten teeken van lioo- ge erkentelijkheid voor uw werk, dat steeds er op gericht wasdo banden tusschen Duitschland en Italië te versterken, wil ik u mijn gelukwensc.hen en mijn kame- raadscliappelijken groot doen toekomen. Mussolini". Naar Associated Press mei dl, heeft het departement van buitenlandsche za ken aangekondigd dat de diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten in Griekenland, Roemenië, Hongarije, Bulgarije, Joego slavië, Turkije, Syrië, Irak, Palestina, Tunis, Egvple en Tanger opdracht ge kregen hebben de in deze landen wo nende Amerikaansche burgers te ver zoeken, met het oog op de mogelijke uilbreiding van den Europeeschen oor log, naar de Vereenigde Staten terug te keeren Het totale aantal van do Ame rikaansche burgers in deze landen, wordt geraamd op ongeveer 18 000. De Amerikaansche regeering heelt voorts besloten de mailboot President Roose velt naar Ierland te zenden, teneinde de in Europa wonende burgers terug te brengen. Het schip vertrekt heden uit New York naar Galwav. Teraardebestelling van gedowle burg ens in Hamburg. Op het nieuwe kerkhof in Hamburg Harburg is gistermiddag de rouwplech- ligheid gehouden voor de 33 burgers, die gedooid zijn bij den Engelschem luchtaanval in den nacht van 17 op 18 Mei Een groote menigte, benevens talrijke oflicieele persoonlijkheden, be geleidde de dooden op hun laatsten gang. De luchtaanval op Bremen. Bij de luchtaanvallen van de Engel schen op Bremen in den nacht van 17 op 18 Mei en van 18 op 19 Mei zijn vijflier burgers gedood. De slacht offers zijn gisteren hegraven. De burge- meesie. van Bremen heeft verklaard, dat de bevolking met droefheid denkt aan deze oMers, die gevallen zijn in den strij" voor de vrijheid en de sterkte van Duilsehkuid. Engeland zal de ver gelding krijgen. Sj:a lining in Franseh-Marokko. Ilel D.N.B. meldt van de Franscli- Marokkaansche grens Naar uit Casablanca jvordt gemeld, heelt de Fransche nederlaag aan het westelijk front een plotselinge spanning in Franscli-Marokko gewekt. De ge beurtenis: en worden daar opgewonden' besproken. Op het geheele land drukt een geladen atmosfeer. Engelschen moeten Parijs verlaten. Het Britsehe consulaat te Parijs, heeft alle Engelsehe staatsburgers te Parijs, die niet in verband met hun werkzaamheden moeten blijven, aange spoord de stad te verlaten. Vorming van vrouwelijk hulpcorps. Het D.N.B. meldt van de Fransch-Zw it- sersclie grens De Fransche regeering lieeft i>evel ge geven lol de oprichting van een vrou welijk hulpcorps. De leden van dit corps verplichten zich voor minstens een jaar. In bepaalde gevallen zullen zij een uniform dragen. Het nieuwe corps laat leden toe tusschen 21 en 55 jaar en zal gebruikt worden of wel voor hulpdiensten in het binnenland, of wel in de z.g. legerzone tot liulpverleening bij de staven of bij de troepen onderdeden, alsmede Lij de inten dance en de verpleging. Arbeiders Ier dood veroordeeld. Vijf Fransclien, die werkzaam waren in fabrieken in Dieppe, zijn do-or den krijgs raad ter dood veroordeeld en 'wee uur daarop gefusilleerd, aldus schrijft net DNB van de Fransche grens. Met deze terecht stelling moei een voorbeeld gegeven wor den om de arbeiders der industrie 'li in Noord-Frankrijk er van af te houder hun werkplaatsen te verlaten. De terechtgestel de arbeiders hadden op het bericht, dat de Duitscbers naderden, evenals vele ande ren, hun bedrijven verlaten 0111 naar hun woonplaats te gaan en daar le zorgen voor de veiligheid van hun gezinsleden. IJzeren hekken voor de oorlogsindustrie. Alle hekken, voor zoover zij geen bizoïklere kunstwaarde hebben, moe ten vóór 31 December a.s. als oud ijzer worden ingeleverd bij het com missariaat-generaal voor de oorlogsin dustrie. Reservisten opgeroepeu. Vandaag is wederom een groot deel der Roemeeasche reservisten voor de opleiding opgeroepen en wel zoowel manschappen als ook officieren en on derofficieren. Ook de verleende verlo ven weiden ingetrokken. De opgeroepen moeter. zich binnen 24 uur hij hun lïoepcikleeien melden. f J'

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1