DE STRIJD AAN DE SCHELDESTELEING Doorbraakpogingen van de geallieerde troepen GEDEELTELIJKE DEMOBILISATIE VAN DE NED. WEERMACHT EERSTE BLAD W. A. VERWAYEN Volgens bepaalde normen tot 50 pet. van de aanwezige sterkte Zaterdag 25 Mei 1940 'OUD-MATHEHESSE 93ste Jaargang. No. 22483 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Het frontbericht van het D.N.B. luhit als volgti Bij de beoordeeling van den militairen toestand!, zooals deze zich thans voor doet in het Noord'-FranschBelgische gebied), vallen twee dingen in het bi zondér opt De aanvalsprestaties der infanteriedivisies, die tegen een minstens even sterken tegenstandier in het veld geworpen zijn en de bewege- lijke leiding der snelle Duitsohe troe- pendeelan. In zware gevechten heeft de Duitsche Infanterie den zich hardnek kig verweerenden tegenstander, die vertrouwde op een krachtig versterkte waterhind'erhis, over de Scheldestol- ling teruggedrongen en is doorgedron gen in de stad Gent zelf. Na het over winnen van de Scheldes telling tea Zuiden van Gent gelukte een aanval tot op den Westelijken oever van de Leye. In de sedert den aanvang van het Weste lijke offensief verloopen veertien dagen heeft de infanterie juist aan den Noorde lijken vleugel in de gevechten met de voornaamste krachten van den tegenstan der de superioriteit van den" Duitsche op leiding en van den aanvatsgeest' "zeif 'bo- ven uitgelezen, numeriek sterkere vijande lijke strijdkrachten bewezen. Hetzelfde kan ook gezegd worden van de gevechten aan die Maas ten Oosten van Sedan, waar het de infanterie gelukte den tegenstander uit zijn sterke vestingsysteem te werpen, een pantsorwerk te bestormen en door dezen aanval op een voor den tegenstander bui tengewoon ongunstig punt de Duitsche po sitie belangrijk te verbeteren. Nadat eerst d'e grensposities vain den vijand onder dein voet waren geloopen en de doorbraak door de verdere verdedigingslinies van den vijand tot stand was gebracht, moest d'e strijd! met de hoofdkrachten van den tegen stander komen. De infanterie heeft, zooals de laat- ste diagen toornen, zich ook in deze. zware worstelingop schitterende wijze doen kennen. De snelle éénheden, dié' eerst in Westelijke richting langs de Somine tot aan het Kanaal oprukten, vervolgens een afweerflank naar het Zuiden vormde, maar bijna tegelijker tijd reeds met sterke' strijdkrachten naar het Noorden aanvielen, verdie-' nen om d'e bewegelijke leiding ook bi- zo ndere aandacht; Zoo eenvoudig deze tactiek achteraf ons lijkt, vooral wanneer zij tot! volledige suc cessen leidt, zij eischt toch bizond'ere aan dacht en besluitvaardigheid. Het zonder haperen functioneeren der berichten verbin ding heeft ook hierbij een groote rol ge speeld. De gevechten, die zich aan dén binnenkant van den om d'e vijandelijke legers geslagen ring sedert den koenen opmursch tot aan dé Kanaalkust afspelen, stonden in het teeken van samenwerking vol opoffering tusschen de infanterie, de snelle eenheden en het lucihtwapen. Al leen dank zij het gemeenschappelijk op treden van alle wapensoorten kon ver hinderd worden, dat de tegenstander uit brak. In de eerste dagen na de omsinge ling van dén vijand was hij numeriek in dé meerderheid en had hij nog niets van zijn geveehtswaarde verloren. Ofschoon het luchtwapen dé verbindingswegen en ravitailleeringswegen tusschen de afzonder lijke eenheden van den vijand terstond fel had aangevallen, kon de vijandelijke leiding nog aanzienlijke strijdkrachten, vooral aan gemotoriseerde én gemechani seerde eenheden in het gevecht werpen, ultbraakppgingen zijn gestrand op Alle de vastberaden houding dér Duitsche troepen. Ijntussclien heeft zich daarop dé kra ch ten verhouding ook in dén naar het Westen vooruitgeschoven wig ten gunste van dé Duitschers gewijzigd. Door het na zenden van infanteriedivisies werd! ee|a ©venwicht in de krachten verhouding be reikt, die plaatselijk reeds in superioriteit is- veranderd. Door de versterking van; Öeze spil komt nu de snelle opmarsch. naar Boulogne en Calais beter tot uit- ^EPrking. Na twee weken strijden Aan het eiude van de tweede week van het groote Duitsche offensief in het Wes ten wordt de toestand van welingelichte zijde als volgt samengevat: 1. De oorlog is naar Frankrijk overge bracht en de Duitsche troepen zijn tot de kust van het Kanaal doorgedrongen. 2. Het in Noord-Frankrijk en België geconcentreerde geallieerde leger, dat zieh reeds door België op weg naar Duitsch- land bevond, is teruggeslagen,, heeft zware verliezen geleden en is tenslotte in een groote tang gekneld. Alle pogingen om hieruit te breken, hebben schipbreuk ge leden. 3. De vestingen Luik, Namen en Mau- bauge, welke een eventueelen stoot van Duitschland moesten opvangen, rijn onder den voet geloopen. 4: De Duitsche luchtmacht heeft" een groot aandeel aan de overwinning. Sedert het begin van het offensief zijn ongeveer 2400 vliegiuigen van den vijand vernield. 5. De Duitsche weermacht staat vlak voor de voor Engeland zeer gewichtige havens aan het Kanaal. Het optreden van de Duitsche luchtmacht hier is een groot ge vaar voor de Britsche kusten. Aan net einde van de tweede week van het offensief staat het Duilsche leger voor hei tot stand brengen van het eerste deel der opdracht. Deze opdracht zal zijn vervuld, wanneer de kust van het Kanaal tot aa. de monding van de Sommo in. Duitschehanden is:- Bommen op Roode Kmis- inrichtïngcn. De vijandelijke luchtstrijdkrachten hebben, naar het D.N.B. van bevoegde militaire zijde verneemt, in .verscheidene gevallen bomaanvallen ondernomen op objecten, welke duidelijk voorzien waren van het Roode Kruis-teeken. Zoo meldt de ver- plegiiigscompagrlie van een pantserafdee- ling, dat zij op 14 Mei te Givonne, on danks" de duidelijke kenteekening van het Roode Kruis, van een hoogte van 150 meter door vijandelijke vliegtuigen is aan gevallen. Vier mannen werden door bom men gedood en acht licht gewond'. Voorts werden alle verplegingsvoertuigen vernield. Duitsche persstemmen Over bét legerbericht schrijven de bla den, .dat-de door dit bericht aangegeven stand van den groeten slag in Frankrijk en België gekenmerkt wordt door een aanzien lijke inkrimping van het gebied, dat de En- gelsche, Fransche ©n Belgische legers nog als strijdgebied ter beschikking staat. Het groote succes van de doorbraak der Sccbel- de-«telling en den opmarsch van de Duit sche gepantserde strijdkrachten naar de Ka naalkust worden met groote opschriften vermeld. j De „Lokal Anzeigér" noemt het vermetel en kortzichtig, indien men in do vijandelijke hoofdsteden de geringe veranderingen in het kaléidoscopische beeld van den oor log, daar de vernietiging van ©en gToote groep der Belgische, Engelsche en Fran sche strijdkrachten voltrokken wordt, be nut voor een uiterlijke verbetering van de stemming, als ware de oorlog tot stilstand gekomen. Er zal, zoo zegt het blad, weer een ontstellende* schrik volgen, want de slag Is niet tot stilstand gekomen, hij gaat verder. Het „Hamburger Fremdenblatt" her innert er aan, dat er gisteren pas veertien! dagen verloopen zijn sedert het groote Duitsche afweeroffensief in het Westen. Hoewel de slag in Noord-Frankrijk nog niet is beëindigd, zoo merkt hét blad dpi, grenzen de resultaten, welke tlians reeds zij',a vast te steHen, aan het wonderbaar lijke. Hel blad ziet de resultaten voornam mclifk als volgt: 1. Twee eeuwen van militair denken In! Frankrijk zijn alle bases onttrokken, Duitschland staat in den rug van dién ge weldigen verdedigingswap waarmede dé Fransche generale staf de vruiebten van dé overwinning van 1919 vooir alle tijden be veiligd dacht te hebben. Frankrijk Is ge dwongen een opjen veldslag té leveren te gen den midden in het eigen land staan- den vijand. 2. Tusschen de verbonden legers In1 Noord-Frankrijk en hét overigedeel van hét Fransche leger is een hechte wig ge dreven, |j| 3. Het bezit van de Kanaalkust, welke in Holland, in een gedeelte van België en in het gebied van de monding van de Som ma reeds thans vpfix de D|u;itsclie weer macht is verzekerd, heeft den oorlog in een sprookjesachtig korten tijd tot voor de Engelsche kust en het Britsche rijk ge bracht. 4. De lOmsingelingsslag aan de Kanaal kust, welke slag met doelbewuste juist heid door Duitschland tot een overwin nend eind wordt gevoerd, heeft in Parijs en Londen een cataslrophale stemming ver oorzaakt. Engeland heeft zijn democratie, resp. zijn staatsorde ten grave gedragen. De Britsche voedselvoorziening In een persconferentie heeft die minis ter voor de voedselvoorziening, Lord Wool- ton, verklaardi, dat d'e invasie van Neder land en België zekere toevoeren heeft af gesneden, die vroeger normaal naar Enge land! kwamen. Hij zeid'e te hopen, dat het uitvallen van dé versche groente uit Ne derland zou worden aangevuld) door het werk van die kleine tuinders. Het voor nemen bestaat eigenaars van tuingrond in staat te stellen, hun overschot in den kleinhandel te verkoopém.Het stopzetten van den Ncderlamdscken eiqreniuvoer (on geveer twintig procent van dén invoer in vredestijd) is niet zoo gemakkelijk aan te vullen, iets beter staat het met dé gecon denseerde melk. De handél klaagt over het tekort aan pakpapier, want in vredestijd kwam 200.000 ton papier uit die Scandi navische iand'en. De huisvrouw kan hierin helpen door van tasscihen gebruik te ma ken en papier te sparen. „Sedert dé ver mindering van het suikerrantsoen hebben vele geheelonthouders mjj geschreven, al dus de minister, het bierbrouwea te ver bieden, alvorenssuiker te onthouden aan huisgezinnen. Ik acht bet edhiter niet mijn taak als minister voor de voedselvoorzie ning, sociale hervormingen in te voeren. Wat het bakken van „nationaal brood" betreft, d'aarover sta ik ia verbinding met dé molenaars". Steenkoolnood in Frankrijk Het D.iN.B. meldt van de Fransch-Zvvit- sersche grens Reeds in de eerste dagen van den slag in het Nooruên hébben de Fransche spoor wegen hun verkeer buitengewoon beperkt. Nadat de belangrijke steenkoolmijnen van Noord-Frankrijk door dé Duitsche troepen- operaties van het overige F%mkrij'k waren afgesneden, is de Fransche industrie en ook het spoorwegwezen - in de grootste moeilijkheden geraakt, vooral daar de hoop tenminste geringe hoeveelheden steenkool' uit Engeland te krijgen, bij den stand' van zaken definitief opgegeven moest .worden. De regeering heeft thans voor het ver keerswezen een eerste conseguenüê in deze situatie moeten trekken. Zij bestaat in een vergaande verplaatsing van het zwaartepunt op de binnenscheepvaart. Er is hevolen, dat in de toekomst de scheep vaart op de rivieren datgene op zich moest nemen, wat de spoorwegen niet meer kun nen prestoeren. Het tempo der rivier vaart zal opgevoerd worden en alle beschik bare en nog op ©enigerlei wijze bruikbare schepen moeten in bedrijf worden-genomen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft, in overeenstemming met den Duitschen bevelhebber hhier te lande een regeling vastgesteld pin een gedeeltelijke demobilisatie van de Nederlandsche weermacht te be werkstelligen. In het algemeen lean een deel van de in werkelijken dienst zijnde reserve- en dienstplichtigen volgens deze regeling aanstonds met groot verlof worden gezonden. Dit deel bedraagt ten hoogste 50 pCt. van de aanwezige sterkte. Het ver lof wordt in. het algemeen verleend aan hen, die van de gelegenheid om naar huis te vertrekken, wenschen gebruik te maken en een betrekking hebben óf althans werk kunnen vin den. Den voorrang genieten zij, die zakenverlof hebben aangevraagd en daarna achtereenvolgens zij, die werkzaam zijn in: 1. Landbouw-, tuinbouw- of mijn bedrijf; 2. voedselvoorzieningsbedrijf (bakkerij, enz.); 3. bouwbedrijf; 4. ander 'openbaar of particulier bedrijf Óf dienst. Voior elke van deze groepen af zónderlijk komen in aanmerking: a. Werkleiders voor andere werk krachten; b. gehuwden voor onge huwd en; c. 'ouderen voor ongeren. De commandant van elk enkel voudig oorlogsondeideel (compagnie, enz.), beslist wie met groot verlof zullen vertrekken tot ten hoogste 50 pCt. der aanwezige sterkte van zijn onderdeel. Hij is bevoegd, van de hierboven gestelde regelen bin nen de grens van 50 pCt. af te wij ken. Indien dit noöclig blijkt om personen naar huis te zenden, te wier aanzien eenig particulier of algemeen belang dit wensclielijk maakt Officieren en onderofficieren wor den tot geen grooter aantal met ver lof gezonden dau mogelijk is om een' voldoende sterkte aan kader óver te houden. Compagnies, batterij, eskadrons en' hoogere commandanten, verplegings- oftcieren, onderofficieren-adrh:n:s'tra- teur, fouriers en personeel van het centraal registratie-bureau vallen bui ten vorenstaande regelingen en mo gen dus niet met groot verlof ge zonden worden. Zü, aan wie verlof wordt verleend, vertrekken rechtstreeks van hun ver blijfplaats naar hun haardsteden, vóórzien van een bewijs van het verleende groot verlof, tevens die nende als vervoérbewijs voor open bare middelen van vervoer. De gröiot-verlofgangers hebben do verplichting zöo spoedig mogelijk, in ieder geval binnen een week, hun volledig adres óp te geven aan den burgemeester van hun woonplaats'. Allen moeten er voor zorgen!, dat de militaire goederen, welke hun Worden medegegeven, naar behooren: Word en bewaard en onderhouden. De paardenoppassers van de offi cieren, wier paarden particulier eigendom zijn, mogen tenzij zij zijn vervangen niet niet gróót verlof worden gezonden. Hiervoor zal Lz.t.. een afzonderlijke regeling worden getroffen. BINNENLAND .Nieuwe verordeningen Inzake betalingen en inlich tingen. Naar wij vernemen kunnen spoedig nieu we verordeningen worden verwacht, en wel omtrent de geldigheid van het betalen in Diuitsche bankbiljetten, omtrent het ver strekken van inlichtingen en omtrent het veilig stellen van deviezen. Over deze kwesties is samenwerking ver kregen tusschen bet departement van fi nanciën en Buite h© instanties. Het giroverkeër Het bedrag der af te geven cheque's verdubbeld. In aansluiting aan hetgeen daaromtrent reeds eerder werd medegedeeld, vestigt dé directeur van den postcheque- en girodienst er nogmaals de aandacht opi, dat het eigen lijke giro-verkeer, d.w.z. het doen van overschrijvingen tusschen de postrekenin gen, zonder eenige beperking kan. ge schieden. Met uitzondering van de rekeningen, wel ke daarvoor vanwege het departement van financiën zijn vrijgesteld, gelden voor het beschikken door middel van cheques de bepalingen van het bankmoratorium, met dien verstande,dat de bij dez© bepalingen voorgeschreven beperkingen voor zoover den postcheque- en girodienst betreft, ook vau toepassing zijn voor liet opnemen van bedragen voor loonen, huren, e.d.m, in verband met de laatste Wijziging van de bepalingen van bet moratorium, Welke de zer dagen in de dagbladen te algemcener kennis zijn gebracht, kan thans echter izt contanten worden opgenomen: a. 6 procent van het op 10 Mei j.l. bij den aanvang van den dienst aanwezige te goed; of b. ten hoogste f100 per week. Hierdoor, is in vergelijking met de aan- WONING-INRICHTING Voor N.V. SCHIEDAMSCHE STEENKOLENHANDEL inlevering militaire eigendommen Bij de politie ter plaatse. De opperbevelhebber .van land- en zee-1 macht, in overleg met den Duitschen be- ™kel^e bePa3in^ri te d,ezer zake' ket velhebber in Nederland, gelast aan eenbedrag, waarvoor cheques kunnen worden ieder, die eenig Sgendom vanhet Neder-afgegeven, derhalve verdubbeld, landsche 9i van het Duitsche leger, dan j Voor zooveel noodig wordt voorts mede- wel particuliere eigendommen van Neder- gedeeld, dat de dienstuitvoering ten cen- landsche of Duitsche militairen of van particulieren, tpt zich 'genomen heeft, die terstond te bezorgen bij de, politie ter plaatse. Is de hoeveelheid te -groot om te bezorgen, dan moet daarvan kennis gegeven worden aan die autoriteiten. Voor zooveel zulks niet zou blijken te zijn ge schied, zal strafrechtelijke vervólging plaats hebben. Nederlandsche Staatsloterij Vijfde klasse begint 10 Juni jus. De directeur dér Nederlandsche Staats loterij maakt hekend, dat de uitgestelde trekkingen van de vijfde klasse der '483e Staatsloterij zullen plaats heb ben op 10 Juni 1940 en volgende da gen." Geen berichten via RoodeKruis Naar biet buitenland. Naar aanleiding van tallooz© verzoeken die bij het Roode Kruis binnenkomen om bemiddeling té vérléenen vioor médedee- lins'eh aan of correspond ertoe met perso nen fci buitenland of in overzeesche géc weaten, vestigt -hét Nederlandsche Roode Kruis er de aandacht op, dat het tot na der bericht aan geen van deze verzoeken- gehoor vermag te geven. traal-girokantore normaal functionneert. Alle binnenkomende opdrachten worden zonder vertraging uitgevoerd en de daarop betrekking hebbénde afrekeningen worden dagelijks verzonden, zoodat zonder eenig bezwaar van den dienst kan worden ge bruik gemaakt. Het verkeer op dé reke ningen, dat uit den aard der zaak door de omstandigheden sterk was ingekrompen, heeft zich inmiddels reeds in belangrijke mate hersteld. Het is prettig samenzijn bij een g/as van onze wijni^ J0TTERD.DUK Z^ZTELtó?; Herstel van de scheepvaart op de Waal. Op last der Duitsche overheid wordt in samenwerking met den rijkswaterstaat een nieuwe vaargeul gebaggerd onder de Noor- derboog van de Waalbrug bij Nijmegen, ten einde aan de scheepvaart van den Boven- rijti naar de Waal een nieuwe doorvaart te geven onder de Waalbrug door. Binnen: 8 dagen hoopt men met dft baggerwerk ge reed te zijn, zoadat dan massa's steenen en' grint voor den heropbouw vanaf de steen ovens en dé grintbaggérijén vain1 den Boven- Wa&l en den Raven-Rijn per schip naar het Wésten zullen kunnen1 vervoerd wor sen. Bovendien zal dan ook de oude Rijn vaart weder hersteld kunnen worden. De Utrechtsche plantsoenen veranderen j in moestuinen. Door de tijdsomstandigheden zijn vele werkkrachten, die him werk vonden bij het Utrechtsche gemeentelijke autobusbe drijf, vrijgekomen. Verscheidene van.deze menscben zijn thans te werk gesteld bij den. gemeentelijken plantsoenendienst. Het plan is namelijk, verscheidene terreinen om te spitten en met booncn le bepoten, om zoo de voedselvoorziening in de komende tijden te bevorderen. Verder is in de Demstad bekend' ge maakt, dat het gemeentebestuur van Utrecht zich' genoodzaakt ziet het verbruik van gas en electricitedt te raatsoeneeren. De nlenwc schipparsbenrs te Rotterdam. Het secretariaat van d© bevrachtings commissie te Rotterdam zal met ingang van Maandag 27 Mei a.s. te 9l uur v.m. dé nieuwe sohippersbeurs te Rotterdam ïn gé bruik nemen. De ingang voor de schippers is aan de Zandstraatzjjde. i Dez» coarijpi vorsclujnl dagelijks, metait- zondering v&ü Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post i 2.50. Prija per weck: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adwtentiën voor liet eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan bet Bureau bezorgd zijn, 's Zatordags vóór O uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prija tier Adveruuilicu; van 15 r«gele 11.65; Iedere regel meer f 0.30; in bet Zaterdagnummer 15 regola f 1.80, iedere regel meer f 035. Reclames f0.75 per regel. Incas80ko8ten5 ets.; postkwitantics 15 cta Tarieven van advertentiën OU abonnement zyn aan het Bureau verkrügbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleina Advertentiën opgenomen 10-50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 30 woorden» *a Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën f 1.00, Indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. V o o r het betere behangwerk. Voor Gordijnen, Karpetten, Bedden, Meubelen, enz. HOOGSTRAAT 186-184, TELEF. 67581 N O O RDVEST 13 TELEF. 68208—08831 n? depot: A.J.V.HECK CR

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1