«■"•kowtrux jiuRCOING dekking van de vlucht door tegenstand is hier iets voor II bij Strijd in sectoren aan de Vlaamsche kust Fa. A. J. v. d. VEN Vrijdag 31 Mei 1940 „>T VINKJE" pplf w-aï*.yi'< kï*~- No. 22488 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Het gisteravond uitgegeven frontbe- ric'.t van. het I). N. B. luidt als volgt: Zooals te voorzien was, ontbindt de nauwe gevechtsruimte der ingesloten I'ranscbe en Engelsehe troepen in Franscb- en Belgisch 'Vlaanderen zich in enkele sectoren, die de een na den ander onderworpen worden voor zoo ver er nog tegenstand wordt geboden, of die afgekamd worden, wanneer de vijand de wapens heeft neergelegd. Op het oogenblik kan nog niet nauwkeurig gezegd worden, wanneer het laatste schot daar boven de geweldige wor steling zal besluiten. Maar dat oogen blik is niet ver meer af. Het laatste bedrij'f van het Engelsehe expeditieieger, dat zooals men weet, uit trolc om zijn waschgoed aan de Sieg- friedlinie te drogen to hangen, loopt ten einde. Hoe zwaar de slagen der Duitsche weermacht aangekomen zijn, blijkt ook uit het feit, dat noch door Engeland, noch door Frankrijk noe menswaardige pogingen konden worden ondernomen om de ingesloten legers te ontzetten. De strijd bij" Narvik wordt hevig-, - voort gezet. De Duitsche stellingen liggen vóór de slad, die volkomen kapotgeschoten is. Door de aanhoudende gevechtshandelingen is ook de ertsspoorweg vernield. liet opnieuw versterkt optreden.-van het DuUsche 'diiikljootwaperr- heeft de Britsche koopvaardij reeds noemenswaardige verlie zen toegebracht. Tijdens de Noorschë onder neming moesten de Duitsche duikbooten andere taken ten uitvoer leggen, de handels oorlog tegen Engeland kwam toen op de tweede plaats te staan. Thans staan het Duitsche duikbootwapen nieuwe aanvals- mogelijkheden ter beschikking. Het heeft in- tusschea verdere steunpunten ingericht, de opleiding vervolmaakt en kan zijn activi teit met nadruk richten op de belangrijkste Engelsehe zeewegen, vooral daar de havens in Oost-Engeland reeds versperd of op andere Wijze uitgeschakeld zijn. De strijd tegen Engeland wordt steeds krachtiger. Het lot van het Britsche expeditie-leger Ten Noorden van de Somme bestaat er seen strijdbaar geallieerd leger meer, a'dus heeft een deskundige militaire instantie tegenover het DNB verklaard. Tevergeefs hebben de Engelsohen ge tracht zich naar de zee te redden. "Voor hei opnemen van dit*verslagen leger heeft Engeland in groeten getale ocar- logs- en transportschepen gereed ge houden. In een grootscheapschen aan- \al heeft de Biuitsche luchtmacht ook deze laatste reddïngsmanOeuvre der r.ngclschon' verijdeld. leder zal zich afvragen waar is eigen lijk de Britsche vloot? Het antwoord is eenvoudig: voor de voortdnrende vernie tigende slagen der Duitsche strijdkrachten ter zee en in de lucht heeft de Engelsehe vloot zich teruggetrokken in moeilijk te be reiken schuilhoeken. Ook door het lot van het Engelsehe expeditieieger op het vaste land is zij niet tot optreden te bewegen. Ce groote vernietigingsslag tegen de ge allieerden in Vlaanderen en Artois begon tien dagen geleden. In den kortst moge- lijken tijd is hij voortgezet tot volledige ontbinding der vijandelijke legers. Wat thans in dit gebied nog strijdt, zijn .slechts brokstukken der ontbon den legers, die thans overwonnen of ontwapend zijn. Ook de tegenstand der Engelsohen aan de kust en bij Duin kerken heeft nog slechts ten doel de vlucht eenigszins te dekken. De on verbiddelijke vernietigingsstrijd aan de Vlaamsche kust is tevens het einde van een groeten strijd, die in de we reldgeschiedenis zijns gelijke met heeft. Voor het eerst heeft de Duitsche weer macht in dezen oorlog tegenover een werkelijk gehjkwaardigen tegenstander gestaan en hem haar superioriteit aan getoond. Het succes heeft een krachtige en taaie actie der Duitsche troepen geëiseht. Tever geefs hebben de Fransclien getracht, naar iet binnenland van Frankrijk door te bre ken. Vergeefscli waren hun ontlastende aan vallen'aan Somme en Maas. Het Duitsche Zuidelijke front aan Somme, Aisne en Maas had een ijzeren gordijn voor den strijd op den - NooTriel ij ij run, vleugel gesch oven, - Wan hopig hebben de Engelsclien te land ge vochten. Zij zonden deelen van hun. lucht macht en lichte strijdkrachten ter zee om den Duitschen opmarsch te stuiten. Maar er is niets beslissends gedaan om de si tuatie te wijzigen. Van dag lot dag werd het duidelijker, dat de Engelsclien vroeg- iiidhet reusachtig gevaar hebben inge zien. dat hun expeditieieger op het vaste land bedreigde. Zij hebben hun bondgenoo- tm ir. den steek gelaten en getracht, hun expieditieleger nog bijtijds terug te trekken. Troepen echter, die onder een dergelijke wapenactïe van den tegensl ander gestaan hebben, troepen, die ook bij een wanhopig persoonlijk wTorstelen zich niet hebben kun nen handhaven tegen den aanvallenden geest en de aanvalswapenen van den te genstander, .troepen welker laatste resten nog slechts.wWemmend«het veege'lijf kon den redden en die slechts in volte zee nog waren blootgesteld aan de uitwerking van bec Duitsche luchtwapen. Dergelijke troe pen kunnen voor langen tijd niet meer als bruikbaar voor het front beschouwd wor den. Dat is de toestand waarin Engeland zijn expeditieieger, waarop het zijn hoop gebouwd had, terugziet. De strijd om Narvik duurt met onver minderde hevigheid voort. De Duitsche troepen hebben bergstellingen buiten de stad bezet en krijgen versterkingen. Als de numeriek sterkere tegenstander er in ge slaagd is de stad zelve te bezetten, dan beteekent dat sleohts, dat de Duitsche lei ding nooit bereid geweest is uiit prestige redenen onnoodige offers te brengen, zoo- De gestippelde lijnen geven aan hoe de geallieerde krachten ingesloten zijn; de zwarte pijlljes geven de aanvalsrichtingen weer der Duitsche eenheden; tusschen leper en Hazelbrouck heli bon. de Duitsche troe pen verbinding tot stand gebracht. De ste den lourcoing, Roubaix zijn na -de be zetting van Rijsèl geïsoleerd. De gebieden genummerd 1 en 2 waren reeds vroeger voor de insluiting der ver bondenen door Duitschland 'bezet. In het gebied." genummerd met 3 woedt de strijd nog hevig om het bezit der ingesloten steden. 'als de geallieerden dat doen. De slad Nar- „vik zelf is geheel verwoest, evenals de havenwerken en deelen van den Lofoten- spoorwc-g, zoodat de tegenstander van zijn terreinwinst in het geheel geen voordeel heeft. De Duitsche troepen hij Narvik blij ven den Engelsclien den. toegang tot de Zweedsche ertsmijnen afsnijden. Tenslotte werd nog herinnerd aan den dagorder van den generalissimus Gamel in hij het begin van den groot-en slag, waarin wordt gezegd dat het lof van Frankrijk en zijn bond gen ooten afhankelijk was van het resultaat van dezen slag. Thans is de slag tot een DuitsdT sneces geworden. Frankrijk en Engeland gaan- hun onafwend baar noodlot tegemoet. Verwoed gevecht .tusschen pantserwagens Het D.N.B. meldt: Op Zaterdagmiddag 25 -.Mei is het hij Auberchieourt, ten Zuidoosten van Douai, tot een verbitterd gevecht tusschen Duit sche en Fransche pantserwagens gekomen. Do lichte Duitsche pantserwagens hadden het tegenover dc hier gebruikte beroemde Fransche tanks van 32 ton zeer zwaar te verduren en moesten met" verliezen terug trekken. Zondagmorgen echier om 5.35 uur drongen de Duitsche troepen met de in middels aangekomen zwaarste pantserwa gens opnieuw naar voren. Deze monsters verbrijzelden alles wat hun in den weg stond. Na den strijd vonden Duitsche sol daten naast een Duitschen pantserwagen de vei kooide lijken van drie kameraden. Na een languung verhoor bekenden de weinige achtergebleven bewoners, van Fran sche soldaten gehoord te hebben, dat men de zwarte duivels (de Duitsche pantser- schutters dragen een zwart uniform), uit de stukgeschoten pantserwagens had ge haald en geboeid. Daarop werden de Duit sche soldaten met benzino overgoten. Ter wijl, een Senegaal-neger, die* opdracht ge kregen haa de benzine in brand stak, stonden Fransche soldaten bij deze gru welijke en sadistische daad spotlachend toe te kijken. Generaal Prioux gevangen genomen Woensdag is bij Steenvoorde,'"ten Oosten van Cassel de opperbevelhebber van het eerste Fransche leger, generaal "Prioux te zamen met talrijke andere Fransche offi cieren gevangen genome^ Generaal Prioux. "is BI jaar en gaat door voor een hizomder bekwaam leider. In - den wereldoörlog was hij officier bij den gcneralen staf. De Belgische capitulatie Een ooiogcorresponcIeiH van Ste- fani meldt, dat koning Leopold reeds een week geleden er de aandacht van het Britsche en Fransche commando der Noordelijke legers er op gevestigd had, dat voortzetting van den strijd in Vlaanderen nutteloos zou zijn, in dien de geallieerden met in staat zou den zijn het militair initiatief 1e ne men, teneinde wijziging te brengen in de tragische strategische situatie. De koning heeft zich toen tot voortzetting van den strijd bereid verklaard, on der voorwaarde, dat een militair p'.an zou worden uitgewerkt, dat de van de f Belgen verlangde offers zou rechtvaar- digen. Hij weigerde het Belgische leger tot vernietiging te veroordeelen, alleen om Frankrijk en Engeland - tijd te verschafte voor* de organisa tie hunner legers op een ander deel1 - van het front. De koning motiveerde zijn verklaring met de enorme verliezen, die geleden waren. Hij heeft voor het kabinet Pierlot zijn op vattingen, die door den Belgischen gene- ralen staf gedeeld werden, herhaaldelijk uiteengezet. Hij besprak haar ook met de generaals Blancharo en Gort, deelde haar persoonlijk mede aan Revnaud en Churchill en bracht haar ter kennis van koning George van Engeland Hot voornemen van den koning tot staking van den strijd, is besproken tusschen Blanchard en Rev naud en daarna tusschen Revnaud en Churchill. Op grond van aeze' onloochenbare fei ten is het belachelijk, aldus vervolgt het bericht, te spreken van „geïmproviseerde, zonder overleg "met zijn wapenbroeders genomen besluiten van den koning". In werkelijkheid hadden Reynaud en Churchill nadat zij zagen, dat het niet mogelijk was den koning - van zijn besluit af te bren gen, - Maandag besloten, den wil van den koning en zijn generalen staf te negeeren. In overleg met Pierlot hadden Londen en Parijs den koning Maandag door Blanchard kortweg het bevel laten geven de operaties voort te zetten, in overeenstemming met de hoogere bevelen van Weygand. Intusschen heeft Pierlot te Parijs opdracht gekregen een plan uit te werken voor een politieke actie, die den koning van zijn aanzien zou moeten berooven en zijn wil zou moeten Uitschakelen. Hendrik de Man bleef koning Leopold (rouw. Naar wig uit Belgische kringen in Neder- lapd vernemen, staat het vast, dat de be kende socialistische leider, Hendrik de Man, mede tot de" minderheid behoort van den Belgischen ministerraad, en zijn koning trouw ter.zijde heeft gestaan in de tragische uren, waarnr bet* lot van een groot deel van het Belgische land en het Vlaamsche volk beslist Werd. De stemming in Frankrijk Het D.N.B. meldt van de Fransch-Zwit- sersche grens De Fransche bevolking en de politieke tóngen maken zich met het denkbeeld vertrouwd, dat het Noordelijke leger, dat thans reeds \vken lang is ingesloten, defi nitief vernietigd wordt, zonder dat het Fransche opperbevel ook maar een po ging tot redding onderneemt. Het volk be grijpt niet, hoe het mogelijk is, dat het Fransche leger, dat zich thans reeds we ken lang achter de Somme breedvoerig opstelt, geen doorbraak tot redding .van het groote Noordelijke leger, dat de ver nietiging tegemoet gaat, kan ondernemen Onder het volk, dat familieleden heeft on der de ingesloten legers en zich daardoor persoonlijk verbonden voelt met het lot dezer troepen, groeit de opwinding en stijgt de wanhoop over het feit, dat den afgesneden troepen geen hulp wordt ge boden. De Fransche bladen gaven gisteren den kansloozen toestand der geallieerde troe pen in het ingesloten Vlaamsche gebied onomwonden toe. Tevens wordt in de bla den do vraag gesteld, welke richting de Duitsche opmarscli na een volledige be zetting van het ingesloten Fiansch-Belgische gebied nemen zal Parijs of Engeland? vraagt de sociaal democratische Populaire. Ook houdt dit blad nog met een derde mogelijkheid re kening. Ifet houdt het n.l. niet voor uit gesloten, dat deze beide operaties tegelij kertijd ten uitvoer zullen worden gelegd. De vroegere Fransche minister van oorlog, Fabry, stelt in de Matin dezelfde vraag en verklaart verder Hel is in het geheel niet mogelijk, hel aantal Duitsche infanteriedivisies te schat ten, welke over de Maas zijn getrokken. Men weet slechts, dat hun getal zeer groot is. Ervaringen van leden der Duitscha ambassade te Brussel De leden van de Duitsche ambassade te Brussel, onder leiding van den Duitschen ambassadeur, von Bulow Schwante, zijn j.l. Maandag na een lijdensweg door Frankrijk in Berlijn aangekomen, meldt het D.N.B. De reis van de 206 mannen, vrouwen en kinderen duucde dertien dagen en liep van Brussel over Fransch en Zwitsersch gebied naar Duitschland. De Fransche regeering heeft nietalleen onder- onwaardige* om standigheden een passencontrole door Icfien van, de geheime Fransche staatspolitie on der bescherming van de bajonetten der Fransche soldaten gehouden, doch heeft bovendien veertien leden van liet gezel schap laten arresteeren. Den Duitschen am bassadeur werd iedere interventie mogelijk heid, ja zelfs de mogelijkheid tot pro test bij den in den trein aanwezigen ver tegenwoordiger van het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken door wapenge weld onmogelijk gemaakt. De in den trein gearresteerde leden werden door Fransche autoriteiten versleept en op gruwelijke wij ze mishandeld, teneinde van hen inlichtin gen af te persen overhet arbeidsterrein van de Duitsche ambassade te Brussel. De andere leden van het Duitsche gezel' schap moesten aan de Fransch-Zwitsersche grens twaalf dagen op de wederrechtelijk ge vangen. genomenleden wachten. Het lijden dat de Duitschers in deze dagen moesten doormaken, staat in de geschiedenis der oorlogsbetrekkingen tufeschen geciviliseerde staten als ©enig voorbeeld. Voor het verlaten van den Franschen bo dem heeft ambassadeur von Bülow-Schwan. te een schrijven gezonden aan den Zweed- schen gezant te Parijs, als vertegenwoordi ger van het land, dat'de Duitsche belangen te Parijs behartigt en hem verzocht bij' de Fransche regeering ten scherpste te protes teeren tegen het ongehoorde, tegen het vol kenrecht indruischende, gedrag der Fran sche autoriteiten, i Voorts meldde het D. N. B.: Br; de bestorming van de Fransche Ka naalhaven Boulogne door de Duitsche troe pen o(p 'Zaterdag j.l. zijn drie Duitschers, die in de gevangenis van Boulogne waren opgesloten, bevrijd. Het waren de vertegen woordiger van het D. N. B. in Brussel, Keer- ber en twee leden van de Duitsche am bassade aldaar, Theo Hagen en mej. Ger- trud Beekman. Ziij zijn terstond 'door de Duitsche legerautoriteiten teruggezonden en Zondagavond in hun vaderland aangeko men. Tijdens hun gevangenschap waren zij ernstig mishandeld. Franschen ontvlieden Parijs en het Noorden liet DNB meldt van de Fransche grens: In de Zuid-Fransche kustplaatsen neemt de stroom van vluchtelingen uit Parijs on Noord-Frankrijk steeds grooteren omvang aan. Na de ineenstorting van het Vlaam sche front is in Parijs een soort paniek losgebroken. Wie kan, verlaat Parijs in Zuidelnke richting. Alle treinen zijn stamp vol en aan de dienstregeling kan gedeelte lijk niet worden vastgehouden. In Zuid-Frankrijk wekt deze invasie be zorgdheid wegens de moeilijkheden der voedselvoorziening. Parijs begint zich ge heel in te stellen op de verdediging. De vestingwerken - wenden koortsadilig ver sterkt. Reeds tientallen jaren koopen Fa. RIJNBENDE en VAN HOEK HOOGSTRAAT 51 - TEL. 68546 Slijterij en Wijnhandel Singel 103 - Telefoon 67641 Mariastraat 54 - Beyerlandschestraat Britsche bombardementen Naai de Dusseldorfsche bladen meiden hebben vijandelijke vliegers in don nacht van 27 en 28 Mei bommen op Dusseldorf geworpen Behalve dat geringe materieels scliade werd aangericht, zijn twee slacht offers te betreuren. Het waren svederom. burgers Verscheidene andere biugers wer den gewond. f Hot DNB meldt uit Neuss: 1 Nerss, 30 Mei (DNB). Naar de bla den mededeelen, hebben vijandelijke vlie gers in den nacht van. Maandag op Dins dag een aantal bommen lukraak neerge worpen op Neuss. Behalve een" particulier hi.is werd ook een hospitaal, dat volgens de voorsclniften der Geneefsche conventie gekenmerkt was, door bommen getroffen. Er zijn geen menscbenlevens verloren ge- man. Verdere bommen vielen op het vrije veld, zonder schade aan te richten. Naar de „Gelsenkirchener Allgemeine Zci- tung" bericht, zijn in den nacht van 27 op 28 Mei op een woonwijk te Gelsen- kirchenBuer opnieuw drie bommen ge worpen. Helaas zijn ook twee slachtoffers te betreuren. Er werd een aanzienlijke ma terieel© schade aangericht. Bovendien wer den vier personen zwaar en drie licht ge wond Uit dezen nieuwen bomaanval op de woonwijk, blijkt wederom de zinneloos heid van deze bombardementen der vijan delijke vliegers, daar zich in de omgeving van de getroffen plek gèen" militaire doe len bevinden, welke het object van den aanval hadden kunnen zijn. Een plan tot landing te Saloniki De „Giornale dTtalïa" publiceert van zijn correspondent te Saloniki intéressante bi- zonderheden over het plan voor een lan~ cling der geallieerden in Saloniki. In dit bencht wordt gezegd, dat het transport overzee zou geschieden, omdat het leger van Weygand voor een marsch te land geheel onvoldoende van gemotoriseerde middelen voorzien is. De bescherming van de petroleumleiding uit Irak en de onder drukking- van de Arabische opstanden zou den aan generaal Wawell en zijn Austra liërs c-n Niéuw Zeelanders worden over gelaten. Weygand had het plan aan den Oostelijken landtong van Saioniki be lan den. Eerste doei was de bezetting van een haven voor watervliegtuigen en van een luchthaven. Verder dagen een aanval op Albanië en een opmarscli naar de Bul- gaarscb-ïd s cedonisehe grfens in het voor nemen. Een Brïtsch infanterie hulpcorps zou het niet geheel betrouwbare leger "van 1 Weygand steunen. In overeenstemming met de plannen, al dus vervolgthef bericht, zijn twintig ge- allieercie liansportschepen in een escorte van Fransche en 'Engelsehe eenheden uit gevaren. Ter hoogte van Lemnos wijzig- denzij echter hun koers in de richting van de Turksché territoriale wateren. Oor zaak daarvan'-waren de Duitsche succes sen bij Namsos en Andatsnes, zoodat het niet meer mogelijk was voldoende strijd krachten op een nieuw oorlogslooneel te - gebruiken. Beslissend voor het mislukken van het plan is overigens het conflict geweest tusschen Weygand en Gamelin, die Weygand den noodigen •■stehn wei gerde. - Engejsche„ vloatverliezen De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de torpedobootjagers Gratten (1335 ton), Grenade (1335 ton) en Wakeful (1100 ton) en een aantal kleinere hulpsehepen verlo ren gegaan zijn. ENGE LAND DOORNIK VIMY ATRECHT AMIENS STpUENTIf LAFCRE DE DUITSCHE RING OM DE GEALLIEERDE LEGERS IN NOORD FRANKRIJK SEDAN MONTMÊDT LAOM Bethel ■ft W'i/i'f %«U- - Deze oonr%j»t Terschignt dagelijks, mot uit- loadüring van Zon- en Feestdagen. Pnis per kwartaal i 2.—; franco per post f 3.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen -worden dagelijks aangenomen. Adverteatien voor bet eerstvolgend num mer moeten vóór elf nnr aan bet Barcan bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. PrQs der Advertentiën: van 15 regels li 55; Iedere regel meer f0-30; in het Zatei dagnummer 15 regels fi.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames 10.75 per regel. IncassokoslenS ets j postk\vitantieal5 ets. larioven van advertentie» by abonnement zijn aan het Bureau verkrygbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen f0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. *s Woensdags: Kleine Advertentiën tot25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. vele famihe's hun TAPIJTEN, LOOPERS, GORDIJNEN etc. bij het bekende adres: HOOGSTRAAT 32 - TELEF. 68011 ALLE STOFFEERWERK. Anno 1889 SUPRA JENEVER2.90 p. Liter BRANDEWIJN3.— CITROEN JENEVER Z90 COGNAC 3.10 ADVOCAATvanaf 1.15 Fleseh BORDEAUXvanaf 0.90 RIJN- en MOEZELWIJN vanaf 1.25 VERMOUTHvanaf 1.— LIt.fi. OUDE JENEVER vanaf Z95 „Llt.kr. Tel. 67885

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1