De Fransche gevolmachtigden vertrokken EERSTE BLAD Donderdag 20 Juni 194G Onrust in Frankrijk? Dc Duitsche vaclit op den weg, welke voert langs de beroemde rots van Rinant. BUITENLAND Het frontberictvt van. bet D.N.Bu van gis teren luidt als volgt: Met de inneming van Cherbourg en Hen nes is zoowel Normandië als het gedieele Bretonsche gebied onttrokken aan ingrij pen van Engeland. Cherbourg was in de eerste plaats als steunpunt voor de Fran sche marine van groote beteekenis. Het spreekt echter ook als handelshaven in zoo .verre een belangrijke rol, dat een deel der Engelsche steenkoleninvoer over Cherbourg word geleid en ook verscheidene overzee- sche lijnen der groote Europeesche scheep vaart maatschappijen de haven aanliepen. Rennes ik het snijpunt van verscheidene spoorwegen en heeft voor Westtrankrijk als verkeersknooppunt groote beteekenis. Het Iegerbericht vermeldt, dat de stad Lo Man reeds naar het Zuiden gepasseerd is. Tusschen Rennes en Le Man rukken de opereerde deelen van liet Duitsche Weste lijke 1 ger op do Beneden-Loire in de richting van Tours en Nantes op. De twee de groote opmarschrichting loopt in het gebied van Normandië in algemeen© rich ting van Lyon. In stormachtig oprukken is hier een groep snelle troepen door het Saonedal naar het Zuiden getrokken. Zij zal bij Lyon de Rhone bereiken, door welks dal de belangrijkste verkeersverbindingen, die van Midden-Frankrijk naar het Zuiden, leidon, loopcn. - - - Wet voornaamste zwaartepunt' der voor een deel nog felle gevechten, ligt in het groote gebied, dat de Maginotlinie en liet Boven-Rijnfront van de Zwitsersche grens af naar het Westen omsluiten. De hechte ring, die om de bier slaande Fransche troepen is getrokken, wordt steeds nauwer. Ook in de Vogezen is de aanval, die aan beide kanten van Colmar begonnen is, goed aan bet vorderen, zooals blijkt uit het wegnemen van Münstor. In de Maginotlinie ten Noorden van Metz verweren de Fransche vestingformaties zich weliswaar verbitterd, maar zonder eernge kans op ontzet. Binnen de groote ruimte, waaruit gisteren nog eens een wanhopige doorbraakpoging in het gebied van Vcsoul werd ondernomen, welke door de Duitsche troepen met zware verliezen voor de Fran schen kon worden afgeslagen, schijnen der halve, evenals in den slag in Vlaanderen, kleinere ringen gevormd te worden. Daarin worden de op een verloren post staande Fransche groepen van de Maginotlinie en het Boven-R'ijnsche front ingesloten en gaan hun vernietiging tegemoet. Van de talrijke acties, die hot Duitsche luchlwapen op 18 Juni ten uitvoer beeft gelegd, verdienen de groote aanvallen de aandacht, welke gericht werden op de En gelsche vliegvelden en op dc groo'.e> tank opslagplaatsen in demonding van de Theems. Beide "aanvallen hadden volledig succes. Dit is vooral van toepassing op den aanval op het Engelsche benzine depot, waar talrijke ontploffingen en branden de goede uilwerking der bommen bewezen. •In verband met dc moeilijkheden, waar mede de Engelsche kenzine-verzorging re kening moet houden nadat de Middelland- sche Zee sedert de deelneming van Italië aan den oorlog als toevoerweg is afgesne den, en met het oog op de zeer groote beteekenis van de Theemsmonding als op slagplaats voor alle pclroleumproducten, zal het groote succes van-den Duitscben aanval juist in Engeland gevoelig bespeurd worden. Het verzet der Fransche legers Havas meldt uit Bordeaux: Officieel werd gisteravond meegedeeld, dat de vijand' in de richting van Nantes oprukt. Ten Zuiden-, van den middenlpop van de Loire hebben de Ffanschen zich terug getrokken. Vijandelijke troepeneehhe- den dringen floor in de rich ling Roanne, Lyon en Ambeneux. In den Elzas en. Zui delijk Lotharingen worden de krijgsver- richfingcn voortgezet. Voorts werd officiéél meegedeeld; dat het Fransche leger als gevolg van aan vallen door zware gemotoriseerde divisies in verscheidene groepen is gesplitst, die, hóewei zij in de minderheid' zijn, den strijd krachtig voortzetten. Onze Weste lijke strijdkrachten, zoo vervolgt de nnide- deeling, onder .bevel 'vin 'd'e .generaals* La Laurencie en Langlois, trekken zicli óp Brclagne terug. -De onder bevél van gene raal Hcrmg staande troepen bieden den vijand aan den middenlcop van de Loire opnieuw verzet In de Champagne werden onze linies door den vijand' op twee plaat sen Qoorbroken en probeeren de Duitschers naar Dijon op te 'rukken. In Lotharingen hebben de onder bevel van generaal Conde staande troepen bataljons gevormd, die standhouden. Door voortdurende aanval len dringt de vijand' echter langzaam ten Westen van de Vogezen op. Ook het leger in den Elzas moest wijken. Druk op de Fransche troepen in de Alpen De „Popoio di Roma" meldt uit Genève, dat d'e Fransche troepen aan de Italiaan- sche Alpengrens hevel zo-ud'en gekregen hebben zich uit d'e meest vooruitgeschoven stellingen terug "te trekken. Het blad! ziet hierin de belangrijkste gebeurtenis op de Italiaansche oooiiogsterreinen. De hier mede beginnende terugtrekking van bet Fransche Alpenleger geschiedt, zoo schrijft liet blad; onder den druk d'er Duitsche colonnes, die uit Lyon naar het Zuiden van het Rhcned'al optrekken, en onder dien gelijktijdigen druk van het Italiaan sche leger aan d:e Alpengrens. Luncvillc en Tout genomen. Het. opperbevel van de weermacht deelt ,*nede: -v* Luneville ein die vesting Ton! zijn ge nomen. De Duitsche vlag waait op het Munster van Straatsburg. De militaire positie van het Fransche leger In een bespreking der militaire situatie aan het Fransche front, constateert de „Messaggero" den algemeenen snellen Diuit- sclien opmnrsch; en schrijft het blad, dat elke poging van het Fransche opperbevel cin eenig front opnieuw te vormen moet worden uitgesloten, aangezien bet élan der Fransche troepen met den dag verder af neemt. De eenige compacte eenheid van het Fransche leger is die van do Alpen, doch ook deze zal weldra in den Idem komen van de Duitsche troepen, die langs de Zwitsersche grens Zuidwaarts trekken en van de Italiaansche troepen die aan de Alpen gereed staan. Hel D.N.U. meldt uit Rome: Vólgens berichten uit Genève, zijn de eerste tcékenen merkbaar van een opstand in verschillende deelen-van Frankrijk. Ook de anti-somiétïsche beweging zou veront rustende vormen aannemen. De synagoge in Toulöuse werd afgebroken, twaalf Joden in deze stad zijn gewond en Joodsche win kels in Lyon leeggehaald. In Montelimar deed de menigte een aanval op een vrijmet selaarsloge, waarin verscheidene Joden wa ren gevlucht. Dc dramatische uren vóór hel ver- -; _j zocjk van Pétain. De Parijsche correspondenten- van de Spaansdie bladen Ya en A. B. C. schilderen in berichten uit Bordeaux dé dramatische uren ...welke aan. het verzoekvan maar schalk Pétain om bekendmaking van de Duitsche wapenstilstandsvoorwaarden voor af gingen, In dé prefectuur van Bordeaux zou de Fransche ministerraad van Zaterdag- middajg tot Maandagnacht vergaderd heb ben. Reynaud en Mandel, met nog andere ministers, wilden den regeeringszetel naar Algiers verplaatsen. Met tranen in de oogen merkte president Lebrun op, dat hij Frank rijk- niet 'zou .verlaten. De géneraals Pétain enjWeygand maakten een eind aan de dis cussie door te vèrklaion te zuilen aftréden, indien dè besprèkingéii weidenvoorigézet. Daarop zag Reynaud van zijn voorstel-af. Parijs volkomen onbeschadigd In een uit Parijs gedateerd bericht be schrijft de correspiOndent'vau eeii Sp'aansch blad, Ramon Gairiga,' zijn bezoek aan het bezette Parijs. IHj zegt o.a. datde stad volkomen- onbeschadigd is, De gelve-ele we reld,' zoo zégt, liij, hóeft herademt, omdat Parijis niet alleen bét erfdeel' van Frank rijk; maai', van de geheéle wereld' is', en' men de laatstedagen gevreesd had,dat Parijs bet lol. van Warschau zou .ele.i. Mussolini weer in Rome Mussolini is gisteravond, even voor zes uur, uit München weer in Rome aangeko men. Met denzellden trein is ook de minis ter van huitenlandsche zaken, graaf CLano en de Duitsche ambassadeur, V.on Macken- sen, naar Rome teruggekeerd. Hun aan komst droeg een particulier karakter. De besluiten van München In vier uren, aldus verklaren politieke kringen te Rome, is op dien ged'enkwaar- digen Dinsdag bij het onderhoud tusscken den Füiirer en den Duce het nieuwe lot van Europa beslist en daarmede tevens een groote daadi voltrokken voor den wederopbouw van een. beter Europa in dén stijl dér beidé leiders en hun revolu ties. A, van zelf sprekend wordt in Rome het feit beschouwd, dat geen woord1 ver luidt over den inhoud' der Münchenscho besprekingen. Ook dit is in overeenstem ming met dén stijl der groote leiders, die meer waarde hechten aan daden dan op lange communiqués. Hoe bet antwoord van Frankrijk ook zal luiden, bet lot der Fransche republiek is reeds beslist. De blik wordt reeds naar Engeland ge richt. Evenals de weermacht van het ver bonden Duilschlamd wacht ook de weer macht van bet fascistische Italië met bran dend ongeduld op het oogenblik om zich met den „Britsdien kolos" in den strijd te meten, een wensdi, die door -Chur- ciiills aanmatigende recente woorden nog aanzienlijk opgevoerd is. De kabinetsraad te Bordeaux lil verschillende diplomatieke kringen te Genève, aldus meldt het D.N.B., zijn bizon- dorlieden bekend géwordén over de dra matische beraadslagingen van het Fran sche kabinet in Bordeaux en de tegelijker tijd gevoerde onderhandelingen met de Brit- sche onderhandelaars. Volgens deze krin gen is, nadat het Pétain in den loop van den Zonóag vooreerst gelukt was na den val yan Reynaud op den grondslag van "het verzoek om wapenstilstand, een zekere po litieke eenheid te herstellen, reeds inden nacht van Zondag op Maandag en den daar op volgenden dag" een .'.weergaloos" spel van intrigues begonnen,-- Qp bevélvan Chur chill is dè bekende pons'ervatieye Lager huislid, generaal Spears, in Bordeaux ge bleven, waar het hém gelukt "is met de hulp van Reynaud, de voorzitter van de Kamer van den Senaat, alsmede met dc ondersteuning van zekere generaals, o.a. Weygand, de politiek van maarschalk Pé tain te saboteeren. In het kabinet zelf vond deze oppositie voerende groep Fran sche politici en generaals spoedig onder steuning, voornamelijk bij Clmulenips, den vice-voorziiter van Sen kabinetsraad, ais- mede bij den minister van huitenlandsche j zaken, Baudoin, den minister van binnen-1 landseho zaken, Pomaret en den minister! van -arbeid, Février. Deze groep uïst toen le bereiken, da't aan de strijdende troepen nieuwe bevelen werden gegeven en dat dat de minister van huitenlandsche zaken, Baudom, een radiorede hield, die in vol ledige tegenspraak was met de actie van maarscha lk Pétain, om een wapen stilstand te bereiken. Hierdoor werd te Bordeaux in het Fran sche regeoringskamp een onbeschrijfelijke verwarring aangericht. De in Bordeaux ver toevende Engelschon en de partij Rey naud, nadden in ieder geval weer eenig lucht gexregen, zoodat de toestand van maarschalk Pétain cn zijn politieke vrien den spoedig zoo moeilijk werd, dat Pétain Maandagavond staatspresident Lebrun zijn ontslag "aanbood Allee.n met bet - oog op de door hem ingeleide actie tot wapen stilstand, kon men Pétain bewegen van zijn aftreden af te zien, waarbij alle deelne- menden zich verplichten het strengste stil zwijgen te bewaren. Desondanks is deze gebeurtenis door Engelsche indiscreties in Bordeaux bekend geworden. De Belgische koningskinderen naar Portugal Stefani meldt uiit Sansebastian: De kinderen van koning Leopold van Bel gië zijn de internationale brug te Iran ge passeerd en zuilen via Spanje naar Por tugal gebracht worden. Te Iran zijn ex-keizerin Zita en aartsher tog Qtio- aangekomen, die uit Frankrijk ge vlucht zijn. Naar men. zegt, willen zij ook! naar Portugal doorreizen. Voorts zijn in Spanje de infanten Francisco, Maria Isabel en Maria Antonia van Bourbon-Parma; als mede do groothertogin van Luxemburg aan gekomen. Onder de vluchtelingen bevonden zich voorts o.a. de voormalige Poolsohe gezant te Rcsme. en de gewezen Belgische minis ter-president Van Zeeland. Engelsche kinderen naar de Dominions -Afienbladet te Stockholm meldt uit Lon den, dat' de Britsche autoriteiten beginnen met de evacuatie van 200.000 kinderen liaar de Dominions. Hiermede is een so ciaal bureau /in Londen belast. Do ouders moeten zicli yerp-liclitén den terugkeer hun- her kinderen niet voor liet verstrijken van een half jaar na den oorlog te cisclie-n. Baudoin leider van de Fransche delegatie? Stefani meldt uit San Sebastian: Radio Bordeaux meldt, dat de minis ter van buitönla'ndsche zaken, Baudoin, benoemd is tot leider dér gevolmach tigde delegatie, welk© door de Fran sche regeering ïs aangewezen óm zich naar de vastgesteld© plaats te begeven teneinde de Duitsche delegatie te ont moeten, die haar de voorwaarden van Duitschlaud en Italië voor een wapen stilstand zal overhandigen. Fransche gevolmachtigden vertrokken De Fransche radio deelde hedenmor gen mede, dat de Fransche gevaL machtigden voor de staking der vijan delijkheden gisteren van een vliegveld ïn Zuid-Frankrijk zijn vertrokken. Het vliegtuig, waarmede ge gevolmachtig den reizen, was wit geschilderd om' het kenbaar te maken. Voorts deelde de Fransche radio- mede, dat over den verderen gang van zaken- volkomen stilzwijgen bewaard wordt en dat noch de namen der gevol machtigden, noch plaats en tijd der bijeenkomst met de vertegenwoordi gers van de rijksregeering bekend ge maakt worden. i De houding van Turkije Het DNB meldt uit Istanhoel: De .'Eurksche minister-president Saydami heeft voor de fractie der volkspartij verkla ringen afgelegd over de houding van Tur kije ten aanzien van de snel op elkaar vol gende gebeurtenissen in de wereld. D,e mi nister van buitenlandsche zaken, Saradjo- gloe beantwoordde vragen van de afge vaardigden. De fractie hechtte goedkeuring aan. den door de regeering gevolgdeu koers. In een eigen bericht uil Athene van het blad „Som" te Sofia wordt gezegd, dat inGrieksche politieke kringen verklaard, wordt, dat Turkije na de ineenstorting van Frankrijk het verdrag van Ankara met de Westelijke mc-gendhed-en heeft opgezegd. Chiappe gouverneur van Parijs. Havas meldt uit Bordeaux: Verscheidene bladen melden, dat Jean C'hiappe tot go-uvernour van Parijs is be noemd'. De gemeenteraad; die -niet uit Pa rijs vertrokken is, zou d'en vroegereu pre fect van politie eenstemmig gekozen heb ben. De IJzeren Garde in Roemenië Naar officieel uit Boekarest wordt med©- gedéeld, isHoria Sima gisteren déor ko- ning Carol in audiëntie ontvangen. Horia Sima wordlt op bet oogenblik beschouwd als de opvolger van Oodreaanu in de lei ding van dé IJzeren Gardé. Hij was op. 19 Mei j.l. toen hij terugkeerde uitDuitschr land; waar hij ais emigrant had geteeld; aan de grens gearresteerd'. Sima kom ech ter bewijzen, dlat hij niet, zooals d'e politia had! vermoed; naar Roemenië was gekomen- om een standpunt in te nemen tegen dé binnenlandsche pacificatiepolitiek van déni koning, maar dlat hij déze politiek wildé steunen. Donderdag j.l. werd' Sima op vrije voete'iï gesteld'. Uit zijn ontvangst bij dén koning concludeert men bier, d'at de binnenland- sche verzoening tusschen dén vorst en dé IJzeren Gardé een. belangrijk stuk ver tier is gekomen. Men verwacht, dat déze jonge nationale krachten van Roemenië, zich geheel ter beschikking van den koning zullen stellen. Ammkaansclie oorlogsschepen voor Engeland. Het D.N.B. meldt uit Washington: Het secretariaat van het Witte Huis heeft! bevestigd, dat 20 door de Amerikaansche marine besteld© duikbootjagers en motor- torpedobooten na bun voltooiing aan Ent- geland zullen worden afgestaan. In Senaaits- kringen is men hierover ontstemd. D© voor zitter van de Senaatscommissie van marine, Walsb, heeft gewezen op de nadeélige ge volgen voor de Amerikaansche landsverde diging. Hij verlangde een grondig onder zoek, temeer daar te vreezen was, dat ook andere schepen, di© op het oogenblik' op particuliere werven voor de marine worden gebouwd, waaronder slagschepen; torpedojagers, kruisers ©n duikbooten, op, een dergelijke wijze zouden worden afge staan. j :i I Het bombardement op de Theemsmonding. In verband! met het bombardement op, groote tankopslagplaatse'n aan dé mon ding van dé Theems,, wijst men er té Berlijn op, dat de Loudensche haven bij dé voorziening van Engeland- een zeer groote rol speelt'. .Via de Londensche ha veninstallaties worden ongeveer IS mil- tioen Engelsehen voorzienvan. voedings middelen, (deeding, etc. De hervatting van' dé strijd-han-delingen tegen dén Engelsche kust moet bij langeren duur praetiséh tof een volledige blokkade van dé belangrijk ste Engelsche haven lijden. j Onrust op Corsica? Er komen te Rome geruchten binnen omtrent een ópstand op Corsica. Tusschen de bevolking en de Fransche garnizoenen zou het op verscheidene plaatsen tot bloe dige botsingen zijn gekomen. j'. (Vervolg pagina 4, le blad). f j Tel. No. 69300 (3 lijnen). 93ste Jaargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. Dezo courant verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prfjs per kwartaal f 8.franco per post f 2.50. Prijs per -week: 16 cta. Afzon derlijke nummers 5 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor bet eerstvolgend num mer moeten vóór elt uur aan het Bureau bezorgd zjjn, 's Zaterdags vóór 1» uur. - Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Mrt 225Ö5 Prijs der Advertentiën: van-1—5 regels f 4.55; iedere regel meer f 0.30; in het Zaterdagnufffmer 1—5 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokostenöcts.; póstkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentiën bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling kleine Advertentiën opgenomen A 1 0.50 t/m. 45 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden- Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 14.00, Indien niet vóór Vrijdagavond G uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1