Het Nederlandsche bedrijfsleven TWEEDE BLAD SCHIEOAMSCHE COURANT De vooruitzichten van de Najaarsbeurs te Utrecht. aanstaande BINNENLAND Materieele schade tengevolge van oorlogsgeweld Toespraak van den rijkscommissaris te Delft Wat niet als zoodanig wordt be schouwd. Niet' als oorlogsgeweldscliadie wordt aan gemerkt schade aan goederen tengevolge van. wegruimingen. Ingebruiknemingen.- en vorderingen uit hoofde van .de wet op den staat van oorlog en beleg, de inun- datiewet, de algemeene vorderingswot 193S en 1939 en andere schade tengevolge van Nederlandsche militaire maatregelen, waar voor afzonderlijke wettelijke voorzieningen zijn getroffen. Ook geldt niet als oorlogs- geweidschade schade aan goederen tenge volge van regelmatige vorderingen en in gebruiknemingen door buitenlandsche mili taire autoriteiten. Ook zal de schade aan vensterruiten en andere kleine schaden aan .onroerende en roerende goederen niet als ooriogsge- wcldschade werden beschouwd en der halve niet voor eventueel© tegemoetkoming vnu overheidswege in aanmerking komen. Voor schade aan vensterruiten van be drijfsgebouwen, b.v. van kassen in een tuinbouwbedrijf, kan echter in bizondere gevallen een uitzondering worden gemaakt. Evenmin zal tegemoetkoming gegeven worden in schade aan huisraad en derg., Ic.iiz.ij een belangrijk deel van'dit huisraad c.d. is. verloren gegaan. J)e gang vau zaken. De registratie van de oorlogsgeweld- schade za1! als volgt geschieden. Alle ge vallen van corlogsgeweldschade worden opgenomen door schade-enquêtecommissies, welke plaatselijk of regionaal zullen op treden. Van elke enquêtecommissie zal een inspecteur der belastingen deel uitma ken. Rayon en zetel d'cr verschillende schade-enquêtecommissies, zullen nader worden bekendgemaakt.Dé belahghebben- den zullen in de gelegenheid .worden ge- Van de zijde van den raad van beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs heeft men ons nog eenige mededeelingen verstrekt, aansluitend op het bericht over de plan nen om de najaarsbeurs gewoon te laten doorgaan op den vastgesteklen datum van 3 tot en met 12 September. In tegenstelling tot hetgeen men mis schien geneigd was te verwachten, werd liet uit de kringen van handel, nijverheid' en industrie als heel natuurlijk aangenomen, dat er een najaarsbeurs zou komen. De ervaring van de laatste' weken heeft ge leerd, rlat vrijwel geen enkele deelnemer er aan getwijfeld heeft, of de beurs zou zc.o het ©enigszins mogelijk was - gehouden moeten worden. Ook in het be drijfsleven moge dan nog veel onzeker heid over de toekomst heerschen, tenslotte begrijpt men in die kringen maar al te goed, dat de ontwikkeling van de indus- zoo spoedig mogelijk normaal dient te worden. Om hiertoe te geraken, is een najaarsbeurs noodzakelijk, al zullen er dit jaar aannemende, dat de -toestand op liet ionvin van het verkeer dan nóg zoo zal zijn als thans tal van moeilijkheden overwonnen dienen'te worden. Van de zijde van de Nederlandsche Spoorwegen is ech ter toegezegd, zooveel 'mogelijk te helpen. Waar mem bij deze bèürs speciaal den nadruk op wil vestigen, Is de afdeeling agrarische beurs. Op dit gebied zal dan in den loop der maanden zooveel veran derd zijn, dat een goede voorlichting op dit zeer belangrijke onderdeel van de beurs zeker gewenscht is. De lieer De Boer/die ons over deze agrarische beurs een -en. ander mededeelde, meende, dat de Neder landsche Heidemaatschappij en ook de cul tuur-technische dienst hier met vruohit'ver tegenwoordigd kunnen zijn om inlichtingen te verschaffen op cultuur-technisch gebied. Het project-Westhoff werd 'door den heer De Boer in dit verband genoemd als te zijn van bizonder lielang in den. nieuwen lijd. De voorloopige stopzetting van den in voer van veevoeder zal de veehouders wel licht nopen tot verbouw van groenvoeder- gewasson op eigen bodem. Op de agrarische beurs zal daarover voorlichting gegeven kunnen worden, alsmede ook over de be zwaren van veevoer (inkuilen eti drogen van gras), terwijl daarnaast raad kan wor den gegeven over intensievere, oude of ersatzmethoden op verschillend terrein. Tot voor kort kreeg men nog veel graan- en oogstwerktuigem uit, Amerika. Dat zal voorlöopig aïgeloopen zijn cm men moet derhalve teruggrijpen tot vroegere werk tuigen. Ook uit het oogpunt van benzine- besparimr zal mem daartoe wel verplicht worden. De Nederlandsche landbouw zal zich naar de nieuwe omstandigheden moeten •richten. Een nieuwe markt zal zich onëh'- teeren op Duitschland, in hoeverre dit even wel zal geschieden, valt uiteraard thans nog niet te bezien. Wat wel met zekerheid gezegd kan wor den, is, dat er meer werk zal komen. Een wijder aspect opent zich voor het aloude ambacht, het handwerk krijgt on verwacht weer eens een kans naar voren te komen. Er doemen nog meerdere vraagstukken op, bijv ten aanzie.n van het vervoer en de distributie van producten. Dat ook in dat cpziclit het Jaarbeurs-intermédiair van veel beteekenis zal zijn, is boven elked' twij- fel verheven'. Zoodra men daaromtrent meer houvast heèft dan op dit oogenblik, zullen mededeeli'n?cm verstrekt worden. De afslag van verschc visch bracht weer Het gebouw van het commissariaat van het leven in de Schevcningsche haven. Een ?et.wcwn te Oostende werd tijdens den TT Ai. strijd om het bez.it der stad beschadigd, gelukkige Urker hail een prachtige kreeft - tC y 1 De kerk op den achtergrond bleef gevangen. gespaard. deze houten kruisjes staat een groot kruis. Met duidelijke letter slaat op de dwars balk: „Deutschland muss lel ten, und wc nn wir sterlien mussen", een bekende uitspraak van Dirilsclilands Eiihrer. Gistermiddag heeft ae Duitsche militaire bevelhebber in het bezette Nederlandsche gebied, generaal Christiansen, dit Duitsche heldenkerkhot aan de zorgen van de Duit sche "kolonie in Delft overgedragen. Deze plechtigheid werd bijgewoond door den rijkscommissaris, den rijksminister 'Seyss Inquart, en door verscheidene andere Duit sche burgerlijke- en militaire autoriteiten. Ter weerszijden van liet heldenkerkliof ston den opgesteld het muziekcoqis van het luchtvaarlregiment Hermann Goering, een detachement van het Duitsche luchhvapen en enkele afileelingen van de mannen- en jongensgroepen van de Duitsche kolonie in Nederland, in bet bizonder uit Delft en omgeving. Ook ne burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, do gemeente-secretaris, de com missaris van politie en de garnizoenscom mandant van deze gemeente, alsmede en kele andere Nederlandsche militaire auto riteiten, woonden de plechtigheid bij. Bij 'oen aanvang van de officieele over dracht werd de wacht bij de graven der Duitsche soldaten betrokken door vier leden van het Duitsche luchtwapen. Nadat bet muziekkorps drie coupletten, had gespeeld' van bet betonde: „Wilt heden nn treden", werd allereerst gesproken door generaal Christiansen, die in een korre, kernachtige toespraak hulde bracht aan de heldenda den van dehier ter ruste gelegde kame raden, die thans in het tweede gelid zijn getreden. Gi, zoo zeide generaal Chris tiansen zijt niet van ons heengegaan, onze gedachten zijn bij u en zij zuilen, altijd bij u blijven. Spr. bracht den Nederlandschen autoriteiten dank voor de goede zorgen, die zij aan de stoffelijke resten ai aan de laatste rustplaats van deze gevallenen hebben gewijd. Aan hét slot van zijn toespraak droeg de generaal het kerkhof aan de Duilsclie kolonie in Nederland over. De rede van generaal Christiansen werd beantwoord door don leider van de N.S.D.A.P. ir. Nederland, de heer Ruliberg, die de rond het graf verzamelde Hitler- jugenet - op het hart drukte, dat de hier ter ruste gelegde soldaten zijn gevallen voor hen en voor hun toekomst. De wacht hij 'deze graven 'zal door leden van de Hitlerj'ueend in Nederland word.n betrok ken Vier leden van deze organisatie namen daarop hun plaatsen naast de reeds op wacht slaande soldaten in. Nadat nog was gesproken door een r.-lr. en een protestant Duilschen geestelijke, speelde het muziekkorps het ook in ons land bekende lied „Ik had een wapen broeder' Het detachement lucht vaarttroe pen loste tijdens liet spelen hiervan een aantel geweersalvo's. De plechtigheid was hiermede afgeloo- pen. Ifet groofc graf was gedekt niet kran sen van den rijkscommissaris, rijksminis ter Seyss Inquart, van generaal Christian sen,, van,oe. Duitsche kolonie in Nederland' cn van den Duitscheri commissaris in de provincie Zuid-Holland. DER DONDERDAG, 20 Juni 1940 No. 22505 Een. regeling getroffen. fn ons blad is o.a. mededecling gedaan van een beschikking van het waarnemend hoofd van het departement van defensie, betreffende schadeloosstelling veer oprui mingen en ingebruiknemingen van onroe rende goederen ten behoeve van de lands verdediging en de uitoefening van den mili tairen dienst, welke hebben plaats gehad op grond van de wet-staat van oorlog en beleg, de inundatiewet, en de algemeene vcrderiiigswet 1938 en 1939. In aansluiting aan deze beschikking, welke uitsluitend be trekking had op bij de wet geregelde scha deloosstelling, kan' thans bet volgendejwcffv •'den medegedeeld.'. 1' In tegenstelling met de bovengenoemde schadetengevolge 'van 'ontruiiningenen in gebruiknemingen. door bet Nederlandsche miliiaire gezag, kan degene, wiens, goede ren door, oorlogsgeweld getroffen zijn, geen •aanspraak op schadevergoeding maken) aan gezien geen enkele wettelijke bepaling hern recht op schadevergoeding geeft. - Registratie van de schade. Bij besluit van den opperbevelhebber, van land- en zeemacht van 22 Mei jj. is is echter, 'zooals reeds eerder nnedegedeeld, een commissie ingesteld, welke tot taak heeft voorstellen tö doen over de beginse len volgens welke van overheidswege te gemoetkoming zal worden verleend in ver band met geleden materieele oorlogsschade. Op advies van deze commissie waarvan, zooals hekend, ir. W, H. van Leeuwen, voorzitter en prof. mr. F. Lieftinck secretaris is zal bin nenkort met een nauwkeurige registra tie van alle gevallen van oorlogsge- weldschade worden begonnen. Nader zal worden medegedeeld, op weike wijze en in welke mate door de over heid een tegemoetkoming in verband mét de geleden, oorlogsgeweldsclrade - zal worden verleend. Wat is oorlogsgeweldseliadc? Onder oorlogsgeweldéchade moet werden begrepen alle schadie door oorlogsgeweld, hetzij van Nederlandsche, hetzij van vreem de herkomst, toegebracht aan de volgende goederen':' Onroerendie goederen, gebouwd of niet- gebouwd', bosschen en veldgewassen in begrepen;-, alles wat behoort tot de uit rusting van bedrijven (b.v. machinerieën, gereedschappen, voertuigen, vee, enz.) als mede roerende zaken dienende tot de uit oefening van een'beroep; bedrijfs- en han delsvoorraden, huisraad, gebruiksvoor.ra- den,- schepen. Onder bepaalde omstandigheden kan verlies of materieele beschadiging van deze goederentengevölge van diefstal of plundering, veroorzaakt door of recht- streeksch gevolg van den op 10 Mei j.I. ingetreden oorlogstoestand eveneens als oorlogsgeweldschade wordt aangemerkt. steld opgave der geleden schade door oor logsgeweld te doen op formulieren, welke kosteloos op een nader mede te d'eeien plaats en. tijdstip ter beschikking zullen worden gesteld cn ingediend kunnen wor den hij de' schade-enquêtecommissie, die bevoegd is ter plaats, waar liet goed zich bevond', toen dé schade werd geleden. Schépen benevens hun ladingen, welke door oorlogsgeweldsch'ad'e .zijn getroffen, moeien worden opgegeven bij de schade- eriquètecornmissie. van het rayo-n, waar binnen zij zijn geregistreerd. De scliade- enquêtecpmmissie is bevoegd opgaven van belanghebbenden te weigeren, indien deze naar baar oordeel van zoe on belangrijken aard' zijn, dat zij voor behandeling niet in aanmerking komen. De formulieren Er zullen zes formulieren verkrijgbaar zijn, resp. voor schade geleden aan a. Onroerend goed'; b. De outillage van bedrijven (behalve schepen) ein de roerende zaken diénende tot d!e uitoefening van een beroep; c. Bedrijfs- en handelsvoorraden; d. Huisraad' en verbruiksvoorraden; e. Schepen. Térwij'l tenslotte op een zesde formulier de eindcijfers dor op do andere formulieren ingevulde schade zullen worden vermeld. De reeds door de gemeentebesturen ver zamelde' gegevens' of door belanghebbenden bij de gém'eerilëbêsturèri 'of ïiè commissie oorlogsschade ingediende .opgaven omtrent oorlogsgeweldschadê, 'zullen in handen der schade-enquête-commissies' worden gesteld. Indien derhalve door belanghebbenden reeds hij liet bestuur der gemeente, binnen welke de schade is geleden, of bij de commissie oorlogsschade (al of niet door bemiddeling van notarissen ot hypotheek- nemers) opgave der schade is gedaan, be hoeft geen nieuwe opgave bij dé schade- Rij de overdracht van een' S.S. Doodskop-regiment. B'ij de 'overdracht gistermiddag te 's-Gra. venhnge van een S.S. „Doodskop-régiméjil aan den rijkscommissaris, hield deze een toespraak, waarin hij o.m. het zeide: i Mannen der Watfen-S.S. Gij zijt hier te 's-Gravenhage* op landscli grondgebied aangekomen als ten van den Fiihrer, bereid om door uw houding ten-allen tijde te getuigen dat zijt Duitsche mannen, nntionaal-socialisten en strijders voor Fiihrer en rijk. Hoe zo u de glansrijke zege van weermacht - mogelijk zijn geweest, als niet iedere Duitschcr innerlijk doordrongen was van zijn gPloot aan Üuilschiand en den Fiihrer. Wij zijn ons volkomen bewust van de be teekenis van dit grootsche moment, liet gaat hier om het lot van een volk van 80 millioen menschon dat zijn recht tot leven onder alle' omstandigheden moet kunnen verdedigen. Ter bescherming van onze levensrechten moesten wij - ook dit land binnenrukken. Maar w|ij staan hier, in dit land, niet als vijanden:' Wij wens- hm liet Nederlandsche volk te achten als een Germaanseh volk. Ook al moesten wij strijden voor ons recht, dan willen wij toch den Nederlanders, hun, levensrechten-niet ontnemen. Er is iri de. krijgsgeschiedenis geen voorbeeld aan je' Wijzen waarbij een land en volk, dat.-bezet? werd, zoo vrij aan eigen beheer en bewind werd overgelaten als het Duitsche rijk in Nederland vrijheid en eigen beheer heeft laten bestaan.-.'.Wij doen dat hier in het volle bewustzijn dat het hier inenschcn geldt van Genaaanschen bloede, die eens zullen begrijpen welke groole daad de Fiihrer heeft verricht door liet Nederland sche volk deel te laten hebben aan de be- enquête-commissie te geschieden, tenzij de- stemming van een nieuw lot voor to-ekom- ze laatste de belanghebbenden daartoe op roept. Dit laatste geldt echter niet voor oor- logsgeveldscliade binnen de gemeente Rot terdam, waar ook, indien reeds opgave der stige generaties. De rij'kscömmissaris zeide verder nog, met betrekking tot de overwinning in Frankrijk: Wij' zullen niet meer naar de wapens schade is gedaan bij1 liet gemeentebestuur, behoeven Se grijpen, want de Franschen hij de commissie oorlogsschade of bij an- zullen lot liet .bewustzijn zijn gekomen dat dere,instanties, door de belanghebbendenj thans met wapens niets meer te bereiken, een opgave bij de' schade-enqutHe.coriimis-valt. Deze openlijke bekentenis zal leiden sie moet geschieden op de bovenbedoelde tot een opklaring in de verhoudingen tus- t'ormujieren. schen Frankrijk en Duitschland. Aan'belanghebbenden, die verzoeken -L-ijj Gij weet dat'Avij bizondere plichten heb- het invullen van de formulieren bijstand tel ben. Wij zijn bereid liet Duitsche bloed te mogen ontvangen, zal deze door .de schade- offeren als dai.juo.et cnqucte-commissie (in Rotterdam namens deze op nader bekend te maken plaaLe:;) worden verleend. fn gevallen, waarin de belangen der voed- Hct gaai Trior bnpriret Duitsche rijk. De rijkscommissaris beëindigde, zijn rede met er op te Wijzen'-datf d-ó drie-eenheid van het„nationaal 'geloot is: het Duitsche selvoorziening het onmiddellijk herstel van;volk, hc-'t Duitsclie rijk en de wil van landbouwbedrijven vereischi, zal de lege-Men Fiih.-er. moetkoinirig in de schade worden opg-eno-' T"TT" men in /een- herstelplan, goed--te- keuren 0UltSCfl ilRlGSnKSlKllOl door den regèeringscommissaris voor den wederopbouw. Het bedrag, dat de commissie voorloopig alis; schade'aanvaardt, houdt gecnerlei lie- süssing in, ten aanzien van do uiteinde lijke tegemoetkoming in de schade. Het be drag,, dat. uiteindelijk als tegemoetkoming zal worden toegekend, wordt bij uitsluiting vastgesteld door of vanwege liet waarne mend hoofd'van het departement van finan ciën cn zal te zijner tijd aan de lielang- hebbenden worden medegedeeld. Drie en dertig soldaten van de luchtmacht begraven. Op het kruispunt KanaalwogKanaal straat !e Delft, zijn dezer dagen 33 Duit sche sclcatcn-begraven. Zij zij-u gesneuveld tij-dons üe gevechtshandelingen tusscliea 10 en 15 Wi' i.l. en bun stoffelijke resten rusten thans in een gemeenschappelijk graf. Er «taan temidden van. bloeiende bloe men 33 kleine kruisjes, met daarop voor zoover mogelijk de namen der slaehlüfiers. Zij behoorden allen tot het Diiitsehe luchtwapen. In het midden van Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart inspecteert het vierde S.S. Totenkopf-bataillon na -de officieele overdracht, welke gistermiddag oji het Binnenhof in Den Ilaag geschiedde. De tuinbouwbedrijven in het Wcstiand werken op volle kracht. Speciaal de toinalenocgst is bizonder groot cn het vervoer naar de veiling en ©xporltreinen geelt vele (tanden werk.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5