Frankrijk aanvaardt de Duitsche eischen THANS ONDERHANDELINGEN MET ITALIË Nog geen staking der vijandelijkheden EERSTE BLAD Maandag 24 Juni 1940 No. 22508 93ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Het wapenstilstandsverdrag onderteekend De onderhandelingen te Compiègne De Fransche onderhandelaars te Rome Italiaansche voorstellen te Bordeaux Duitsche troepen stellen intocht in Bordeaux uit Fransche legers in Elzas-Lotharingen capituieeren Engeland erkent de regeering van Pétain niet meer Congres der Amerikaarsche Republikeinen italiaansche legerberichten Eenheidspartij in Roemenië Engeland en Egypte Het Amerikaansche vlootprogram Gemengd Nieuws Dezo courant verschijnt dagelijks, met uit sondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post O.ÖO. Pry's per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 5 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiön voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zyn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentiön wordt niet gewaarborgd. SCHIEOAMSCHE COURANT Prijs der AdvertontfÖn: van t5 rogets l 1.55; iedere regel meer f0.30; in het Zaterdagntimmer t5 regels f t.fcO, iedere regel meer I 0.35 Heclanies f0.75 per regel. lncassoltosteu5 ets.; Êostkwitantics 15 ets. Tarieven van advertentiëu ij abonnement zijn nun het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling'Kleino Advertentiön opgenomen it t O.DO t/m. 15 woor den, t' 0.75 t/tn. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 80 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentlbn tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiön 11.00, indien niot vóór Vrijdagavond O uur bozorgd. Havas melödé Zaterdagavond Tijdens een groot deel van den och tend en ia het begin van den mid dag heeft do ministerraad over de gis teravond door generaal-kolonel Keitel aan de Fransche gevolmachtigden over handigde voorstellen beraadslaagd. Ver dere zittingen van den ministerraad moeten worden verwacht voor een to taal resultaat -bereikt kan worden. De Onderhandelingen moeten allereerst met de Duitsche delegatie voortgezet en geëindigd worden. In aansluiting daar op zullen de Fransche gevolmachtigden per vliegtuig naar de Italiaansche ge volmachtigden in Italië gaan. Eerst na de bespreking met Italië zal de regee ring een definitie! standpunt over het geheele complex der dubbele onderhan delingen bekerid maken en de beslis sing kunnen, nemen, die in overeen- stemming is'rnetjhet belang" van het' land. Op 22 Juni om 18 uur 50 Duit- schen zomertijd, is in het bosch van Compiègne het Duilsch-Fransche wa penstilstands verdrag onderteekend, al dus meldt het D.N.B. uit het hoofd kwartier van den Führer. De onderteekening weid aan Duit sche zijde verricht door den lastheb ber van den Führer en oppersten be velhebber der weermacht, den chef van he! opperbevel der weermacht, generaal -kolonel Keitel, aan Fransche zijde door generaal Huntziger als last hebber van de Fransche regeering. Staking der .vijandelijkheden is daar- rpede nog niet verbonden. Deze ge- schiedt eerst zes uur nadat de Ita liaansche regeering aan het Duitsche opperbevel der weermacht mededeeling zal hebben gedaan van de sluiting' van bet ftaliaansch-Fransche wapen- sli Islands verdrag. Over den inhoud pan het wapen- s'tilstandsverdfag kan nog riicls be kend gemaakt worden. Het D.N.B. heeft van een deelnemer het volgende bericht ontvangen over de laatste plechtigheid in Compiègne en over het onderteekenen van het wapenstilslands- verdrag tusschen Duitschland en Frankrijk. De twee uren, die oorspronkelijk vol doenden lijd werden geacht om de Fran sche 'wapénstilstandscommissie een laatste telefonische bespreking met haar regee ring mogelijk te maken, werden meer dan verdubbeld. Steeds weer probeerde de chef van den ranschen berichtendienst, die zich in den salon wagen bevond, de verbin ding te verkrijgen, doch steeds weer werd zijwegens storingen tusschen Tours en Bordeaux verbreken. De Fransche gevol machtigden toonden hierbij een zekere ze nuwachtigheid- Ondertusschen wachtte de chef van het opperbevel van de weer macht, generaal-kolonel Keitel, de leider der Duitsche delegatie, in een kleine nis aan den zoom van het bosch de dingen af. Het werd 16 uur, 17 uur. Den Fran schen werd den raad gegeven een .radio verbinding tof stand te brengen, teneinde den toestand op te helderen. Eindelijk scheen de teiéfoonverbinding in orde te zjjn. De leden van de delegatie schaarden zich rondom de telefoon in den salonwa gen. Generaal Huntziger greep den hoorn en sprak in levendigen toon met Bor deaux. Toen scheen hij ondersteund te moeten worden en gaf den hoornóver aan ambassadeur Noel.. Plotseling was de weef gestoord. Om -18"-uur werd gezSrïS&Sèhmi.'f, don vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsche zaken, verzocht in den wagen te komen, waar generaal Huntziger hem een mededeeling deed'. Vijf uren waren sedert het einde van het onderhoud' verstreken. De ïran- scheu wenochten opnieuw eeu termijn. Ge- neraal-koicnel Keitel gaf in een. in de Duitsche taal gestelde schriftelijke mede- deeling een termijn tot uiterlijk 1.3.30 uur. Om 18.30 uur werd deze medodeeiing door gezant Schmitt in den salonwagen aan den generaal Huntziger overhandigd. Viee- admiraai Leluc stond' op en riep vlug. den tola. De Franschen verdrongen zich drongen zich om den tolk, terwijl de ge zant den wagen 'verliet, kalm over het plein terugging en nan generaal-kolonel Keitel het volbrengen van zijn boodschap meldde. Na een korte, beraadslaging vaa de'Fran schen in een bijverlrek vnii den wagen werd den Duitschcrs verzocht in den wa gen-te komen. Generaal-kolonel Keutel kwam als - eerste binnen,gevolgd- door de an dere heeren. 'Tegelijkertijd... kwamen... van rechts :ook-de-leden van de -Franselic. dele gatie. Er werd nog een gesprek gevoerd dat tien minuten duurde.Toen verklaar den de Franschen zich' bereid te teekc nen.. Om 18.50 uur werd het wapenstil standsverdrag tusschen Duitschland en Frankrijk ge feeken d. Het was een oogon blik van zeldzame grootte. De handtee- keningen werden slaande geplaatst. De Fran schen !>egonnon het eerste. Na de onderteekening verzocht generaal kolonel Keitel den aanwezigen leden van de Duitsche en Fransche wapenslilstands- commissie de van weerszijden gevallen doo- den, die hun trouw aan het vaderland mot hun leven bezegelden, eerbiedig te gedenken. Een minuut van stilzwijgen volg de. Toen verlieten de Franschen de wagon, teneinde zich naar Italië te hegeven. Om 19.06 uur meldde de generaal-kolonel Kei tel, chef van bet opperbevel van de weer macht aan eten Führer, dat het wnpenstil- stilslandsverdrag was onderteekend. De Fransche gevolmachtigden voor de wapenstilstandsonderhandelingen zijn gister middag in drie Duitsche driemolor'ge Jun kers vliegtuigen op het vliegveld van Rome aangekomen. Voor ontvangst van de Fransche onder handelaars waren van Italiaansche zijde twee hooge officieren alsmede twee ambte naren van buitenlandsche zaken aanwezig. Onmiddellijk na dc begroeting begaf de commissie zich in tien gereedstaande auto's naar een nog onbekende villa, waar over een uur de wapenstilstandsonderhandélin- gen met Italië zouden beginnen. Stefani meld't uil Rome: Het officieuse Fransche persbureau meld't, dnt de minister vau binnenland^ sche zaken, Pomaret, aan de pers heeft meegedeeld', dat de ministerraad in zijn vergadering ,va:n hedenochtend de voor stellen heeft bestudeerd', welke aan de Fransche delegatie te Rome zijn voorge legd' voor het sluiten van een wapenstil stand!. Nader wordt gemelde Een uur later begonnen de onderhande lingen reeds. Voor den vlotten gang hier van zijn alle noodzakelijke technische voor bereidingen getroffen. Een telefonische en een radiotelegrafische verbinding» is tus schen Rome en Bordeaux tot stand ge bracht. Het overhandigen'van de 'Italiaansche voorwaarden voor dén wapenstilstand' is geschied in een' plaatsje öp ongeveer 20 K.M. van Rome. 'Deze eerste ontmoeting bleet uitsluitend' beperkt tot, het overhan digen van deze voorwaarden. 1 'Voor Italië waren-hierbij "aanwezig: de minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano, de chef van den generalen staf der geh'eele Italiaansche weermacht, maar schalk Bndogiio, de chef van den marine staf, admiraal Cavagnari, de chef van. den generalen staf der luchtmacht, generaal Pricolo en de plaatsvervangende chef van den generalen staf van het leger generaal Roatta. Havas meldt: Verscheidene Duitsche troepenaldeel ingen zouden in de nabijheid van Royan eu Sain- tes aangekomen zijn. Op een desbetreffende- vraag van Pétain heeft Ilitler hem medegedeeld, dat de Duit sche strijdkrachten niet Bordeaux binnen zullen trekken, zooiu.rg de Fransch-ltaliaan. sche besprekingen nog i.tet geëindigd zijn. Het DiNB meldde Zaterdagavond uit hoofdkwartier van den Führer: De in Elzas-Lathaxinges ingesloten Fransche legers hebben- na wanhopi- gen tegenstand gecapituleerd. In totaal ongeveer een half millioen Fransche soldaten hebben zich daarmede aan. onze troepen overgegeven.-Onder hen. bevinden zich behalve vele andere ge neraals de- opperbevelhebbers van het derde, vijfde en achtste leger. Slechts enkele sectoren van de, Magïn-otlihie in den Beneden Elzas en ingLotharingea en uiteengeslagen deelesn in de 'Voge zen bieden nog tegenstand. Deze zal in zeer korten tijd gebroken zijn. 1 Blijkens het Dtuitscbo legerbericht van Zaterdag zijn de Fransche havensteden St. Malo er. Lorient ingenomen. Tn de Vogezen is Géraidmer ingenomen. Het aantal krijgs gevangenen van de laatste dagen 'beloopt 200.000.- I •Luchtaanvallen op het. Engel sche bewa- peningsc.entnun Billingjiarn werden her- -baaW. Ook-olie-'opsligjilïiatsen aan - dé Theems en deMfuiqber^vwden gebombar deerd, Grooté branden braken uit. Bij Texel werden drie Britsche vliegtuigen -neerge- -sdioten. Het totale aantal vliegtuigen, sinds het begin van het offensief in het Westen vernietigd, bedraagt 854. Een terugkeerende duikb-cot meldde het tot zinken brengen van 42.686 bruto ton. Een andere duikboot gelukte het bet En gelschê troepentransportschip „Eltrick" van 11.000 ten te torpedeeren. Luchtaanvallen op de in de haven van Bordeaux liggende transportschepen waren uiterst doeltreffend. Behalve andere tot zin ken gebracht of zwaar beschadigde schepen, werd ooi: een 32.000 ton metende transport schip in den grond geboord, waarbij 5030 man verdronken. Het Duitsche legerbericht van gisteren meldde in aansluiting op dit bericht nog het volgende Het sterkste bolwerk van de vestingen van Straatsburg, de vesting Mutzig aan den Oostelijken rand der Vogezen, werd Zaterdag veroverd. Siechls nog afzonderlijke sectoren van de Afaginotlinie in den Beneden-Elzas en in Lotharingen en verstrooide afdeel in gen in de Vogezen bieden nog tegenstand'. Deze zal in den kortst mogelijken tijd worden gebroken. Voorts wordt gemeld: In het kustgebied van d'en Atlantischen Oceaan hebbeu be weeglijke afdeelingen lot in de nabijheid- van La Boehelle geopereerd. De Fransche ooriogshaven St. Nazaire werd veroverd. Onder den geweldigen buit bevinden zich ook gepantserde gevechtswagens, die reeds waren ingeladen om weggevoerd te wor den. In het dal van'de Rh'óne rukten onze troepen' van Lyon en Oostwaarts in Zuide lijke richting verder op. Zij dwongen aan de uitloopeps van de Alpen van Savoye, ten Zuid-Westen van Genève, den over gang af over de Rhêne. Tusschen St. Nazaire en de Gironde werden vijf koopvaardijschepen tusschen 3000 en 10.000 ton door bomtreffers ern stig beschadigd1, een vrachtschip van 10.000 en een van 4000 ton tot zinken gebracht. Op het vliegveld Rochefort werden tien vliegtuigen in brand' geworpen; twintig vliegtuigen werden bij veelvuldige duik vluchten door beschieting vernield en een hangar door bomtreffers vernietigd. De verliezen vari den vijand bedroegen- i'n to taal 49 vliegtuigen. .Een duikboot heeft uit een vijandelijk convooi een vijandelijke f ankboot - van 16.090 brt getorpedeerd'. - Dnifschers bemachtigen vier Fransche- dnikbooten. ■-:• Naar het D.N.B. meldt, worden op de werf van Augustin Nonnand in Lè Havre De Britsche premier Winston Churchill heeft gisteren v-oor de radio een verkla ring afgelegd, waarin hij do regeering-Pé- tain volledige knechtschap van de Duit schors en Italianen verweet. De nakoming der vredesvoorwaarden zo,u alle hulpbron nen vau het Fransche wereldrijk in han den der Duitschèrs doen vallen. De Fransche generaal De Gaulle heeft eveneens voor de Britsche radio gesproken. Volgens dezen zal in overleg met do Brit sche regeering een Fransch nationaal co mité gevormd worden, dat de onafhanke lijkheid van het vaderland wil handhaven door dc door Frankrijk aangegane ver plichtingen over te nemen. Het is beslaten om gemeenschappelijk met den bondgenoot „tot de overwinning" hij te dragen. Aan do radiorede van generaal De Gaulle ging een verklaring van de Engelscbe re- geering vooraf, waarin deze, zooals reeds kort gemeld, verklaart, dat zij de „regee ring van Bordeaux" niet meer als de re geering van een onafhankelijk land kan be schouwen, daar zij met schending van de door de verbonden regeeringen plechtige aangegane overeenkomsten, „den wapenstil stand onderteekende". Voorts verklaart de Britsche regeering, dat zij het voorloopige Fransche nationale comité erkent en daar mede zal onderhandelen, zoolang dit comité alle Fransche elementen omvat, die tegen den gemeen schap pel ij ken vijand willen strij den. In een radiorede heeft maarschalk Pé tain onmiddellijk krachtig geprotesteerd te gen de Britsche aantijgingen. Fransch parlement spreekt vertrouwen in Pctain uit. De ongeveer honderd in Bordeaux aanwe zige senatoren en afgevaardigden zijn Za terdagavond voor een zitting in den schouw burg Athènes, bijeengekomen. Met algemee- ne stemmen werd uitdrukking gegeven aan vertrouwen in minister-president, maar schalk Pétain. Laval. eu .Marquct ministers m lig - van staaf. De voormalige Fransche minister-presi dent Pierre Laval en de burgemeester van Bordeaux, Mnrquet, zijn benoemd tot mi nisters van staat in het kabinet van maar schalk Pétain. Daladier in Spanje. De Fransche oud-premier Daiadier is bij [run ever de Spaansche grens gekomen om zich vandaar naar San Sebastian te bege ven. De Belgisehic koningskinderen in Spanje. Uit een kort artikel in de A.B.C. te Ma drid blijkt, dat de kinderen van den Bel gischen koning zich thans in Spanje be vinden. Ma-dame Tabouis in Engeland. Onder de vluchtelingen, die in de afge- lcopen dagen van Frankrijk naar Engeland zijn-getrokken, bevindt zich ook de journa liste madame Tabouis. Vandaag begint in Philadelphia de re- publikemsche partijdag, waarop ongeveer duizend gedelegeerden uit alle kieskrin gen van de Unie bijeen komen, teneinde iiun partijprogramma, alsmede de eandi- daten voor de presidents- en vice-presi- dentsverkiezingen in November aau te wij zen. Deze aanwijzing geschiedt gewoonlijk tegen hot eiiide van den partijdag, die een week duurt, nadat het den voornaamsten candidaten gelukt is zich te verzekeren van een voldoend aantal stemmen. Dan komen ae verkiezingen allereerst in den vorm van nominale voorstellen van afzon derlijke delegaties der verschillende sta ten voor den populairsten man van haar staat. Hierop volden dan weer de beslis sende ronden, totdat het aanlal candidaten tot twee is teruggebracht. Volgens een door vooraanstaande journalisten ingesteld on derzoek hebben tot dusver Dcwey en Taft ongeveer drie honderd gedelegeerden ach ter zich slaann, terwijl andere candidaten, zooals Hoover, Vandcnberg, weliswaar kun nen worden voorgesteld, doch geen kans hebben in den eindstrijd te komen. Voor den buitenstaander Willkie wordt door ze kere gioepen zeer veel werk gemaakt. De kansen van Willkie zijn in de afgeloopen weken zeer toegenomen, zoodat men reeds Willkie doodverft als toekomstig president en Dewey als -vice-president. De benoeming van Stimson en Knox. De militaire commissie van den Ame- rikaanschen senaat heeft in verband met de felle critiek op de benoeming; van Stim son en Knox met algemeene stemmen be sloten een onderzoek in te stéllen naar de ac htergro-n den van h et on fslag van Wood: Het Italiaansche legerbericht van Zater dag meldde bombardementen op R-izerta en Marseille. Drie vijandelijke schepen wer den door Italiaansche duikboolen tot zin ken gebracht. Te Bizerta werd een krui ser getroffen. Merva Malronk, de zetel vau liet Engelsclie opperbevel in Noord-Afrika, werd met den grond gelijk gemaakt.' Volgens het gisteren verschenen commu niqué is Alexandria met goed gevolg gebom- 'tbardeerd, evenals wederom Bizerta. i Met waardeering wordt in dit legerbe- "richt gesproken over de prestaties vau de „Dubats", koloniale troepen uit Somali- land. Koning Carol heeft de eerste verorde ningen over de organisatie van de nieu we staatspartij, de partij der natie, uit gevaardigd. De opperste leiding van de partij ligt bij een generalen partijstaf. Gevangenisstraffen zijn vastgesteld voor elke pogmg de politieke organisatie van het land te veranderen of acties tegen de partij der natie te ondernemen. Amb tenaren en bestuursleden van particuliere en openbare lichamen moeten lid zijn van de nieuwe staatspartij. De leider van de „IJzeren Garde", Horia Siima, heeft zijn aanhangers bevolen, tot do nieuw opgerichte „partij dor natie" toe te treden. Verscheidene Irekende gardisten, zoo als de vader van Codreanu en de advocaat Gameatza, zijn reeds lid geworden. Het D. N. B. meldt van de Egyptische grens: Ofschoon het bericht van het bombarde ment van de Britsche vliegtuig- eu vloot basis Mersa Matrouh aan de Egyptische grens door de Engelschen geheim gehouden was, was de bevolking in de Nijl-delta reeds enkele uren later van het gebeurde op de hoogte. Te Cairo heeft het bericht groot opzien gebaard. Een leidende figuur van de Wafd-partij beeft te Alexandria verklaard, dat het juridisch onhoudbaar is, dat Italië Egypte op deu duur ais niet-oorlogvoerende natie erkent, wanneer Britsche troepen Egyp tische steunpunten als uitgangsbas os vo.or vijandelijke, acties tegen Italië gebruiken. - Ónder het volk neemt de paniekstemming vooral ook na den Ilaliaanschen luchtaanval op de in Alexandria liggende Engelsche vloot, steeds meer toe. De vijandige ge zindheid jegens de Engelschen, die door de Egyptenaren thans uilsluitend voor den toestand verantwoordelijk gesteld worden, is de laatste dagen in hooge mate toege nomen. Egyptische premier afgetreden. Per radio is het altreden van den Egyp- tischcn minister-president, Ali Maker Pasja gemeld. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft een voorstel tot uitbreiding van de vloot, dat voorziet in den bouw vau 200 oorlogsschepen van alle catego ries aangenomen. Door dit voorstel wordt een bedrag van vier milliard dollar voor den bouw dezer schepen goedgekeurd. De voorzitter van de* marinecommissie, Vin son, verklaarde, dat in verband met de verhoudingen in Europa, ec-n snelle be wapening dringend noodzakelijk is. De tijd, noodig voor het ten uitvoer leggen van dit programma tot uitbreiding van de vloot, wordt op zeven jaar geraamd. Militaire groet in Rusland weder 1 ingevoerd. Naar het orgaan van het roode leger, Krasnaja Swesda, meldt, is op bevel van den volkscommissaris van oorlog de alge meene verplichting tot groeten voor de leden van het roode leger in en buiten den dienst ingevoerd. vier Eransclië duikboolen 'door matrozen I 'ring eri'de benoeming van Stimson. van de Duitsche marine bemachtigd. Stimson zal -persoonlijk'gehoor I worden. Knaapje verdronken. Bij het zwemmen in de Zanderijsloot langs den Gooweg te Noordwijkerhout is gistermiddag omstreeks half vijf de twaalf jarige A. Duivenvoorden Azn. verdronken. Na een uur slaagde de politie er iu het lijkje op te dreggen. Man door aulolnib na igercdcn en gedood. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur is ter hoogte van de fabriek van de N.V. Oost hoek en Zn., aan den Hoogen Rijndijk te Zoeterwoude, een onbekende man, die plot seling de straat overstak, door een auto bus aangereden en op slag gedood. De man was vermoedelijk afkomstig uit Den Haag Men vond althans .oen spoorkaartje Den HaagLeiden in zijn portemonnaie. Inbraak. Zaterdagmiddag heeft een man een po ging gedaan een vitrine van een goud1- smidswinkel in de Linaeusstraat te Am sterdam; .leeg .te-;halen..;.Meteen .mes sloeg; hij de ruit kapot en reeds had. hij eenigo horloges bemachtigd^ toen een- brigadier, van politie, die buiten diensttijd toevallig passeerde hem in den nek greep. De man werd' onverwijld naar het politiebureau-in de-jLinaeusstraat -overgebracht "en opgeslor ten

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1