OPENING SCHIEDAM BROEPSVES1 59-61 Gekeurde Stoppen Waardatwieldraait Zadelmakerij J H. KREUSER Hieuwi Binnenweg 19 5 breukbanden Vogels in juni op VRIJDAG 28 JUN11940, 's middags 3 UUR Dames* en MeisfeskleedSng Heeren- en Jengenskïeeding Kleediit 5 naai* maat Hoeden en Petten Overhemden Dassen Beleefd noodlgen wij U tot een,bezoek uit! f Vast tapijt HOOI te koop WMWMM VAN ONZE NIEUWE MAGAZIJNEN TE HOEK HEERENPAD VOLLEDIGE COLLECTIES In verband met de tijdsomstandigheden draagt deze opening GEEN FEESTELIJK KARAKTER --s GOUDEN EH ZILVEREN ARTIKELEN VERLOVINGSRINGEN KLOKKEN - HORLOGES enz. WELLNER ZILVER Ziet de etalage! Voordeelige prijzen! van 6, 10, 15, 20 en 25 Amp. Goliatstoppen 10, 15. 20, 40 en 60 Amp. Alle maten gummikabel, 2-, 3- en 4-dr., loodkabel, electr. draad, schellendraad. snoer, stekkers, stopcontacten, afsluiters, trans formators, fittingen. Isolatie- band. Alle soorten stofzuigers, stofzuigerondcrdeelen. Electr. buizen, bochten, moffen, doe zen, 'assen, enz. Kom eens oven kijken. Hoogstraat 67-69 - Tel 68436 I FOKKELMAN v/h M. C. STEENS DAM 37. SPECIAAL ADRES VOOR IN ALLE MATEN VOORRADIG Nestblijvers en nestviieders. De Polyantha als beschermster van jonge vogels. De voor zichtige moeder-specht. De groote slokop. Zomermaand is vrel in het bizonder 0e maand van de jonge vogels. Weliswaar sSjn de jongen der weidevogels, zooals: Kieviten, grutto's en tuieluurs in. den loop der Yorige maand reeds uit hun geboorte huis vertrokken, doch het gros der vogels wordt toch in deze maand gebo'.en. Dit geldt in 'de eerste plaats voor de strand- en zeevogels, welke over het algemeen pas in het laatst van Mei met broeden beginnen. Ook het meerendeel der boschvogels komt eerst in Juni ter wereld. iVooral de vogels, die in den loop van Mei uit het winterkwartieren zijn terug gekeerd, hebben doorgaans eerst in Juni jongen in het nest. Na .gemiddeld veertien, dagen verlaten de jonge dieren het nest, waarna ze nog geruimen tijd door de oude vogels worden gevoerd. Men noemt de voge's, die zoo lang in liet nest blijvennestblijvers in tegenstelling •met zeevogels, weidevogels en eenden, waarvan de jongen bijna onmiddellijk na de geboorte het nest verlaten en die daar om nestviieders genaamd worden. Onze boschbewoners zijn zonder uit zondering nestblijvers. De jongen komen kaal en hulpeloos uit het ,ei en zijn zoo doende meer afhankelijk van hun ouders dan de nestviieders, ofschoon deze laatsten wat de voedsel voorziening betreft, lang nog niet op eigen beenen kunnen staan. Zooals gezegd, verlafen de jong" zang vogels na ongeveer veertien dag 1 het nest en worden aanvankelijk nog in de omgeving daarvan aangetroffen. Later trekt de heele familie er op uit om verder in het dagel'rfksch onderhoud te voorzien. De vogel-kinderkamer in het Volkspark. Opmerkelijk is, dat op het terrein van de „Polyantha" zoo veel jonge vogels voorko men. Ongetwijfeld is dit te danken aan de afrasteringen, waardoor het kwaadwilligen en eieren of jongen te vergrijpen. Vooral merels en grauwe lijs Iers zien en hooren we herhaaldelijk met hun kroost en ik twijfel niet of ook andere zangers zullen eerstdaags eveneens met hun jon gen te voorschijn komen. Jonge vinken en groenlingen zijn er ook reeds heel wat, om maar met te spreken van de schreeuwerige allijd hongerend© jonge spreeuwen. Met den dag komen er meer jonge vogels bij en binnenkort ontmoeten we stellig de jongen van tortels, wielewalen en van al het zanggrut, zooals spotvogels, fitissen, tuinfluiters, vliegenvangers, tjiftjafjes enz. Jonge spechten. De mooiste ontdekking was op 9 Juni een nest met jonge spechten en dat was voorwaar geen alledaagsche vondst. Verle den jaar b.v. heb ik tevergeefs, gezocht naar een nest met spechten en zoo zijn er nog meer jaren. Ditmaal was ik echter zeer fortuinlijk. Dien ochtend hoorde ik enkele jonge vogels piepen. Onmiddellijk zei ik tegen mijn zoontje, die mij altijd vergezelt: jonge spechten. Spoedig hadden we den boom gevonden, vanwaar het geluid kwam en weldra zagen we ook het gat in den stam, waardoor de vogels naar binnen komen. De jongen waxen nog met zoo groot, dat zij dcor het vlieggat naar buiten keken. Dus om zekerheid te hebben moesten we wachten, totdat een der oude vogels met voer zou komen. Deze liet ons benevens zijn kroost vrij lang wachten, maar daar geduld tot de on ontbeerlijke eigenschappen van den natuur liefhebber moet behooren, lielen. we ons daardoor met afschrikken. Eindelijk hoorden we het bekende „tsjek- tsjek"-geroep en tegelijkertijd 'zat het wijfje specht schrijlings op een tak even boven dten nestmgang. Lang bleef ze in deze houding kW en alsof ze de zaak eigenlijk met vertrouwde. We hadden ons toch desondanks toch bemerkt hebben. Tenslotte bleek ze haar angst''overwonnen te hebben en met een vaart plofte ze tegen den boom stam. De jongen kwamen luid roepend met bun snavels bij et vlieggat, waarvan de hardste schreeuwers volgestopt werden met allerlei lekkers. Het ondergeschoven jong, Een volgenue aardigheid beleefde ik met een jongen koekoek. Ook dat is een vondst, die niet alledag voorkomt. We vonden de koekoek, toon hij naar schatting dne dagen oud was, iu het nest van een giaspieperpaartje. Zooals gebrui kelijk, haa de koekoek net zoo laag ge werkt, totdai de jonge piepertjes buiten het nest terecht kwamen. Spoedig daarna hadden ze den geest gegeven en nu had de koekoek het rijk alleen. De piepertjes waren al dooü toen wij ze vonden. Zooiets lijkt natuurlijk erg wreed, maar daar staat tegenover, dat de koekoeken ook door de wereld moeten. De oude koekoeken zijn nu eenmaal niet met het instinct begiftigd, om zelf hun jongengioot te brengen en ik weet ook zeker, dat me mand onder de lezers daarom zou wil len, dat er geen koekoeken meer zouden komen. Het driedaagsche koekoekje was al tame lijk gioot, zelfs al iets grooter dan zijn pleegouders. Deze moesten dan ook hum uiterste best doen om hun pleegkind van de noodige insecten1 te voorzien. Dat deze zorg met den dag grooter wordt, spreekt vanzelf. Een week later waren we andermaal bij den slokop op bezoek. Met den vervaar lijken bek wijd open deed hij bedenkelijke aanvallen m onze richting, maar.het was weinig anders dan bluf, aangezien de koe koek ten eenenmale ongevaarlijk is. De wees aaama hebben we hem weer bezocht, teneinde onze studie over de koe koek zoo volledig mogelijk te maken. Nu sprong lig wel een voet hoog uit hel nest, natuurlijk weer met den snavel zoo ver mogelijk open. Ik heb hem toen enkele malen gefotografeerd en gelukkig zijn de foto's heel aardig uitgevallen. Vermeldens waard is, dat de bek van binnen prachtig oranje is gekleurd. Intusschen was de koekoek zoo gegroeid, dat hij reeds velemalen grooter is dan zijn pleegouders. We behoeven dus niet te vragen, hoe hard de arme dieren moe ten werken om het dier, dat ze indexdaad met ontroerende zorg voeden en bewaken, in letterlijken zin, den groofen mond' te stoppen, maakt bij het graspiepernest met het on dergeschoven koekoeksjong. De JONG. Rechtszaken >'K5aonTOOgel§k, gemaakt werd,, zich aan nes(ea heusch aardig verscholen, maar ze moet ons We hebben fijne oogenblikken doorge- De spoorweg diefstallen te Roti, Jam Een gezel ip <van negentien dieven en Helers terecht. De Rotterdamscbrf rechtbank heeft de zaak in behtuide'ing genomen van de uit gebreide serie diefstallen bij de spoor wegen te Rotterdam, waarvoor zich 19 personen moeten verantwoorden. Gedurende geiuimen tijd werden regel matig vrachtgoederen vermist, die per spoor naar Rotterdam waren gezonden en die aan het vrachtgoederenstatiom Feijen- oord! arriveerden, doch hierna niet aan de bedoelde adressen bezorgd werden. De po litie stelde een uitgebreid onderzoek in, waarbij bleek, dat leden van het personeel van Van Gend en Loos, welke onderne ming voor aflevering van de vrachtgoede ren en eventueele verdere expedities zorgt, bij deze diefstallen waren betrokken. In een aantal maanden is voor duizenden guldens aan gloeilampen, radiotoestellen, mode-artikelen, lappen stof, enz. gestolen. Midden Februari konden negen dieven en helers door de Rotlerdamsche politie wor den gearresteerd. Bij de verschillende helers werden si garen, linnengoed', kousen, stoffen, cognac, doozen handscho'enen, pakjes koffie, radio toestellen enz. aangetroffen, die waren be zorgd door vrachlauto's van Van Gend en Loos. In Maart werden wederom tien arrestar ties verricht en vele gestolen goederen in beslag genomen, tezamen voor een waar de van eenige duizenden guldens, oa. 12 Philips radiotoestellen van de duurste ty pen. Van deze tien mannen werden er zes in het huis van bewaring opgesloten en tegeh vier proces-verbaal opgemaakt. Als eerste in de lange rij van verdach ten stond tereclit de 32-jarige L. K., be steller. bij Van Gend en Loos te Rotter dam. Deze man was ten laste gelegd, dat hg tal van goederen gedurende 1938, 1939 en begin 1940 had geslolen. Hij haalde het juit een goederenloods op het stalionsem- placement Feijenoord, laadde, wanneer hij d'e kans kreeg, goederen, die niet tot zijn bestelgoed behoorden, op een vrachtwagen en reed deze naar de in de Gaffelstraat wonenden 29-jarigen machinale houtbewer ker A. H. W. Deze VV. moest terecht staan wegens heling. Reide verdachten bekenden. De officier van justitie eischte tegen K. anderhalf jaar gevangenisstraf met aflrek van de preventieve hechtenis en tegen .W. eveneens. Van W. gingen de goederen, o.a. radio toestellen, sigaren, kousen en dames--en heereneomfeetie, stoffen, gloeilampen, kof fie, enz. weer naar andere „afnemers", die ook wegens heling moesten terecht staan. Zij waren d'e 31-jarige broer Van W., J. T. W. kleermaker van beroep, die 41-jarige schoenwinkelier T. M. S., de 48-jarige electromonteur E. J. T., de 46-ja- rige radiohaadelaar J. M. en de 45-jarige loodgielersbaas H. A. J. v. d. L. Tegen J. T. W. eischte de officier 8 maanden gevangenisstraf met aflrek T. M. S. die ook goederen onmiddellijk van den dief betrok, hoorde anderhalf jaar met aftrek tegen zicii requireerem. De eiseh tegen E, J. T. luidde 8 maan den gevangenisstraf met aflrek van pre ventieve hechtenis. De controle van de Spoorwegen. De president, nir II, de Die, wees tij dens de zitting op de zeer onvo'doendo controle, die het mogelijk maakte, oei zulke groole hoeveelheden «cederen te ontvreem den. De hoofdcontroleur der spoorwegen, de heer W. C. Veltkamp, antwoordde hierop- „Met een vroegere scherpere contr ,1e heb ben wij gebroken, omdat het zooveel geld kostte. Wanneer men al hetgeen dat ge stolen is omslaat over de totale waarde van wat per spoor vervoerd wordt, dan is dit slechts een onbeduidende fractie". President: „Dat is een eigenaardige op vatting van spoorwegeconomie". - Tegen J. M. ein H. A. J. van der L. werd resp 8 maanden met aftrek van preven tieve hechtenis en f 100 boete, subs. 50 dlagen hechtenis, vermeerdeid met drie dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar geeischt. Hierna werd de zitting tot des namid dags .geschorst. fer iï*1 4 U -f rsite S Wj O" HORLOGIER IUWEUER nabij de 's-Gravendijkwa ROTTERDAM is nog steeds het oudste, vertrouwdste en ruimst gesorteerde adres voor alle soorten Ontvangen een pracht sorteering g«»0# Keuze uit 50 kleuren en kwaliteiten I WON2NGJNRICH7 ING t NIEUWE BINNENWEG 238-294 '••••••••••••••••••«••••a* vanaf Kralmgsche Bosch of thuisbezorgd. Inlichtingen aan het Kralmgsche Bosch of bij J. KOOL, Kethei, Schiedamsche- weg 110, O I "IV." 'V f

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 8