m Zomer REGENJASSEN STADSNIEUWS m m i m m j| IS 1 m site JACK. HANSEN Langs het Leven fc: p> De koienvoorziening SCHIEDAM ilisSl ïm: r l}.: lig ml IW Ife? fe llfel |sKv''; IIPv^ fMS& SM0 Brooddistributie Bonnen 51 tot cn met 60. Be secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij, maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 8 tot en met 1-1 Juli a.s. de met „51" tot en met „60" genummerde bonnen van het 1) reed boekje gezamenlijk recht ge ven op liet koopen van 2090 gram breed. Eik der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. De bannen, die op 14 Juli nog niet gebruikt mochten zijn, blijven voorts tot en met IS Juli a.s. geldig. Koffie en theedistributie Bon 85. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij maakt hekend, dat gedurende het tijdvak van 6 Juli tot en met 2 Augustus a.s. de met „85" genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht geeft op hel koopen van 21/-, ons koEfie of }f-2 ons thee. Brie rijfde van 1939—1940? Bizondere omstandigheden voor behou den zou het volgens het „Vad1." in het voornemen liggen nog ten minste twee maal één vijfde van de hoeveelheid' koten, die men in het afgeloopen stooksoizoen heeft gebruikt, toe te wijzen. Drie vijfden van de hoeveelheid van het vorige sei zoen zal men dus ten minste kunnen ontvangen. Voorts dient men er op voorbereid te zijn dat de verwarmingsinstallaties den aan staanden winter niet van stookolie zullen worden voorzien. Bij de beschikbaarstelling van anthraciet en cokes is echter een rege ling getroffen, die het mogelijk maakt, Üat ook zij, die tot nu toe met olie stookten een redelijke hoeveelheid vaste brandstof kunnen krijgen. Men heeft in dit verband een omrekeningscijfer 'aange nomen: tegenover 1009 1 stookolie in het afgeloopen. seizoen gebruikt, komt nu 'te staan 1250 K.G. anthraciet of 1400 K.G. cokes. De telefoon Nummer voor klachten cn informatie weer 9 3. Dè directeur van den telefoondienst, deeit mee, dat met ingang van heden, het nummer van het informatie- en klach tenbureau van d'e telefoon weer 9 3 is. Tegelijkertijd is de serie 45613 buiten ge bruik gesteld. Het bureau is geopend van 822 uur. Den geabooneerden wordt dringend ver zocht bij het in winnen, van informaties kort "en zakelijk te zijn en onnoodige navragen te vermijden door het zelf maken van aan- teekeningen. Aan ieder wordt dringend aangeraden de defecte of gewijzigde nummers van brieven en drukwerk te schrappen; de -nummers in de 10, 20 en 50000 zullen voor langen tijd buiten gebrnik blijven. Volledigheidshalve moge nog volgen90 aanvragen rijkstelefoon (behalve Vlaardin- (gen); 91 informatie rijkstelefoon; 92 op- 1 gave van telegrammen; 93 informatie- en klachtenbureau gemeen tetelefoon; 692S0 aanvragen gesprekken met VIaardingen. Lichiafscherming Het adviesbureau Passage 20. Het adviesbureau van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming, afdeeling Schie dam, voorziet in een behoefte. Eenige hon derden personen hebben reeds een bezoek aan het pand Passage 20 gebracht en zich laten inlichten over een doelmatige iicht- afscherming. De meeste belangstelling wordt aetoond voor het afschermingssy steem „ühink", dat beslaat uit omzoomd verduisteringspapier met op de vier hoe ken lusjes van band-elastiek, welke vast gemaakt kunnen worden aan spijkertjes in de kozijnen. Zelfs van buiten de stad is belangstel ling getoond voor het initiatief van de af deeling Schiedam van de N.Y.L. Verscheidene caféhouders en winkeliers hebben inlichtingen gevraagd omtrent een doeltreffende en wéinig kostbare lichtaf- sefcpricing en ook. zrjn adviezen verstrekt - aan eenige bedrijven. liet adviesbureau is alle werkdageu ge opend van 1012, 2half 5 eri 7—19 uur. Nieuwe zaak geopend. Een dezer dagen is aan de Hoogstraat een nieuwe zaak geopend, die de naam van „broekenkoning" voert. De naam duidt al de branche aan. Broeken in. alle kleuren én soorten. Daarnaast worden ook regen jassen- verkocht - De winkel is gevestigd in pand no. 53, dat. vroeger een woonhuis geweest is. Het huis, dat .vrij ondiep is en daardoor een beperkte ruimte heeft, is zeer efficient be nut. In bet benedenhuis zijn de étalages aar. gébracht, terwijl de eerste verdieping tot winkelruimte bestemd is. Nationale Inzameling 1940 Te Botterdam. De Nationale Inzameling 1940, die mor gen in de moeste plaatsen van Nederland gehouden wordt, zal te Botterdam Diusdag 16 Juli a.s. plaats hebben. De burgemees ter, rnr. P. J. Oud, onder wiens auspiciën de collecte wordt gehouden, heeft ook thans de medewerking verkregen van de Rot- terdamschc collectecominissie, die de or ganisatie van vroegere nationale inzame lingen iu handen had. Deze commissie is voor dit doel nog eeuigszins uitgebreid. De moeilijkheden, die overwonnen nice- ten worden hij het organiseeren van deze collecte, zijn zeer groot: Zoo zijn b.v. alle collectebussen verloren gegaan. Radiorede van or. dr. K. Frederiks. Ter aanbeveling van de nationale inza meling zal mr. dr. K. Frederiks, secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandscbe zaken he denavond te 19.45 uur voor den Noderiand- schen omror-p een korte radio-rede houden. Kostelooze rijwieimerken Aanvragen aan het belasting kantoor. Voor het aanvragen van kostelooze rij- wielbelastingmerken is het belastingkan toor Lange Haven 67, op werkdagen ge opend' van 812 en 25 uur; Zaterdag alleen van S12 uur, en bovendien voor hen die werken, op Dinsdagavonden 23 Juli, 30 Juli en 6 Augustus en op Don derdagavonden 25 Juli, 1 Augustus en 8 Augustus vaa 79 uur. Wat te doen met goud en juweeien? Sieraden behoeven niet - te worden aangegeven. Brj vele juweliers komen dagelijks aan vragen binnen waaruit blijkt, dat de z.g. „deviezen-verordening" niet of niet vol doende begrepen wordt. Het komt ons ge- wenscht voor de bepalingen hier nog eens duidelijk te herhalen Iedereen, heizij particulier, handelaar of bestuur van eon vennootschap is verplicht zijn voorraad goud, zilver en platina of meialen, die tot de platina-groep behooren, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden op een formulier, dat bij de Bank ver krijgbaar is. Het metaal zelf wordt dus niet opgezonden, alleen de omschrijving. De bedoeling is, een overzicht te ver krijgen van de aanwezige grondstoffen, waaronder ook munten gerangschikt wor den. Voor zoover het fabrikanten betreft, vallen ook de z.g. half-fabrikaten hier onder. Dit is echter een vorm, die de particulieren niet kennen. Het opgever van sieraden, tafelzilver, gebruiksvoorwerpen van edel-metaal of horloges is dus niet de bedoeling. Evenmin de munten, die tot sieraden verwerkt zijn. Het spreekt dus vanzelf, dat de aanschaffing van deze voorwerpen aan geen enkele beperking ge bonden is. Zelfs de stamkaart is e: niet voor noodig. Ook de sieraden, die met diamant of andere steenen bezet zrjn, val len geheel builen de verorde ring en kun nen dus vrij verhandeld worden. De duo-passagier Be fiets moet kennelijk ingericht zijn veer het vervoer van twee personen. Hier ter stede, zoowel als te Rotterdam, geldt de bepaling, dat een rijwiel kennelijk voor het vervoer van twee personen is irgericht, als op het rijwiel twee personen worden vervoerd. De Scfcicdamsche politie neemt er ge noegen mee. als b.v. op de horizontale stang van het frame een zadeltje op an dere zitplaats met voetsteunen is aange bracht; als op de bagagedrager een kus sentje is bevestigd en er twee „stepjes" zijn, waarop de duopassagier zijn voeten kan laten rusten. De Rotterdamscbe politie eischt in bet laatste geval bovendien het aanwezig zijn van een rugsteun. Den taatsten tijd werd te Rotterdam aan die bepaling niet meer streng de hand ge houden, maar daarin is thans verandering gekomen. Van verscheidene fietsers, die in overtreding waren, is het rijwiel door de politie in beslag genomen en aangekon digd is, dat men op deze wijze voorloopig zal blijven optreden. Vooral als men ver van huis is, is het bizonder onaangenaam plotseling de bo schikkin» over zijn fiets te moeten missen. Verscheidene stadgencolen komen per rij wiel in Rotterdam. Men zij dus gewaar, schuwd. Brandje. Het brandje ten huize van den sigaren handelaar J. O. aan de Aleidastraat, bij den Vlaardingerdijk, waarvan we gisteren melding maalden, heeft gewoed' in een kelder, -dat door O. met behulp van eenige burgers is gèbluscht. Eenige mar trassen en een stoel zijn- verbrandt Ver moedelijk heeft een voorbijganger, door bet openstaande kelderraam een brandende sigaar of sigaret geworpen. I- - Rijwieldiefstallen. - Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van drie rijwielen. ROHERDAMSCHEDIJK 227 Kinderen naar de Oostmark Uit Schiedam 13 liefhebbers. In het bureau van den Schoolarlsemlienst konden ouders hedenmorgen hun kinderen laten inschrijven voor uitzending naar de Ooslruark. De adspirantcn werden tegelijk gekeurd door de schoolarts, dr. Jeanctto A. van Haaften. In totaal meldden zich 13 kinderen voor uitzending aan, waarbij S uit vier gezin nen, dus uit totaal 9 gezinnen. Van deze is in 7 het hoofd werkloos. De kinderen ongeveer de helft zijn jongens en de andere helft meisjes gaan op de ambachtsschool, op de openbare, de R.K. of Cbr .scholen. De keuring zal Maandag nog worden voortgezet, want deze moet zeer serieus geschieden. Dat er uit 4 gezinnen twee kinderen zijin aangegeven voor uitzending, houdt verband met de overweging der ouders, dat de kinderen in den vreemde wat steun aan elkaar zullen hebben. Het eerste transport vertrekt reeds 15 Juli. Elk transport zal ongeveer 609 kin deren groot zijn. De uitzonding geschiedt voor 2 a -3 maanden. Parkeeren van auto's 's Nachts op den openbaren weg verboden. Bij offlcieele kennisgeving heeft de bux- gemeester bekend gemaakt, dat van Zon dag 7 Juli a.s. ai het verboden zal zijn tus- schen ven half uur na zonsondergang cn een half uur voor zonsopgang auto's op den openbaren weg te parkeeren, tenzij ten genoegen van de poli; ie kan worden aan getoond, dat het parkeeren noodzakelijk is. Leze maatregel wordt getroffen met het oog op het gevaar dat auto's op den open baren weg 's nachts opleveren, nu er geen lantaarns branden. Te Rotterdam is hot niet alleen verbon den auto's, maar ook andere voertuigen, rij wielen en voorwerpen of stoffen, die. ge vaar voor het verkeer kunnen opleveren, 's nachts op den openbaren weg te laten staan. Voer het eindexamen kweekschool met den Bijbel aan het Aelbrechtsplein lo Rot terdam- is geslaagd de heer H. II mor. AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 2 uur en. half 8: 1. Als vrouwen regeeren. 2. Demonen der renbaan. Zondag 3 ,uur Mati- n 6e. Monopole Theater, 2 u. en half acht. 1. Kameraden van de straat. 2. Overval in Hollywood. Zondag van 2 uur ai doorloopende voor stelling. BOTTERDAM. 5 Juii. Manege, 8 uur. Concert Rolterd. Philh. Orkest o.l.v. Eduard Flipse. Solist: Marinus Flipse, piano. Bioscopen. Arena, 2.15 uur. 7 uur. 9 uur. Butterfly. Capilo), 2.15 uur. 7 uur. 9 uur. Vrouwen en diamanten. Prinses, 2.15 uur. 8 uur. Die verduivelde waarheid; Een pii .s wordt opge voed. BINNENLAND H.L.0. LV proef. Het Werkcomité Schiedam van de Nat. Vereen, lot Bevordering van Harmonische Lichaam?. Ontwekkeling (H.L.O.) verzoekt ons opname van het navolgende: De H.L.O.-proeven zullen a.s. Maandag, Woensdag en Zaterdag worden gehouden. Maandag des avonds om 7 uur, zullen op het S.V.V.-tërrein aan den Westfranke- landschedijk, daartoe door het S.V.V. be stuur geheel belangeloos afgestaan, de athleliekproeven worden afgenomen; tevens zal dien avond de rijwielproef worden af gelegd; Woensdagavond volgen om 7 uur in'het Sportfondsenbad hot zwemmen cn in het gymnastieklokaal Frans Halsplein, waartoe de welwillende medewerking werd verkregen van de N.A.S.B., de gymnastiek Zaterdagmiddag 13 Juli d.a.v. te 3 uur, zal tensloite het wandelen plaals vinden. In totaal gaven zich een 25-tal deel- nemerstoters) op. VRIJZ.-GODSDIENSTIGE PREDIKING Ds. G. Westmijse, Fa. N. J. THARDT, Kurkenfabriek Anno 1830 NOORDMOLENSTRAAT 26-32. SCHIEDAM LE VÉRT ALLE SOORTEN KURKEN HIFY STOFZUIGERS AA MJuA radio van dijk Rembrandtlaan'64 ".Telefoon.09572 Dageiijksche Motorbootdiensten op AMSTERDAM B EUR TV A A R T SCHIEDAM-AMSTERDAM Nederland in het nieuwe Europa Eenheid van liet Nederlandsche volt bepleit Ju een druk bezochte vergadering van Nationaal Front heeft de heer Arnold Meyer onder het motto: „wat ons te doen staat", gisteren te Nijmegen een rede gehouden. Hij begon met erop te wijzen, dat men twee maanden geleden nog niet had kunnen bevroeden in welke omslan- digheden men thans zou verkeeren. Spre ker heeft evenwel steeds voorgehouden, dat de ontwikkeling van de politieke ver houdingen in Europa vol gevaar was en ook heeft hij gewezen op de noodzakelijk heid op eigen kracht te steunen en niet op beloften van buiterdandschen hulp. Het partijwezen Vervolgens hekelde spcreker liet oude partijwezen en zeidePartijen, groepen on klieken bleven onze oenheid: verscheuren en ons leger omvatte in plaats van een millioen, slechts vier honderd'duizend1. Wanneer millioenen legers Lu een strijd! op leven en dood zijn gewikkeld en ons gebied is voor beide partijen strategisch, van belang, dan tellen in dé berekening der generale staven onze paar honderd' duizend uian niet meedan is het niet voldoende, te zeggen dat wij ons tegen iederen aanvaller zullen verdedigen, maar dan is die getuigenis slechts vol doende, wanneer zij onderstreept wordt door een parate en tot den hoogsten graad' van volkomenheid! geoefende weermacht van minstens een millioen man. Het was in het belang van dé partijen, het sluimerende eenheidsbewustzijn, dat in dé oorlogsdagen aanwezig bleek, vooral niet wakker te maken. De regeeringen Buys en 'Colijn treft dan ook alle schuld voor wat ons volk is overkomen. Eo buiten de regeeringen zijn d© schuldigen de partijen zonder uitzondering. Haddén onze soldaten niet moeten vech ten, omdat zij zoo weinigen waren, zoo onvoldoende geoefend en zoo karig uit- gerust? 1 Neen, zij waren het, die dé eer van ons volk hebben gered; zij zijn het, die eerbied' hebben gewekt tot in d'e harten van onze tegenstanders, zij bewezen, d'at er één Nederlandsch volk was en is, zij lieten zien, dat ze nog uit hetzelfde hout ge sneden waren als de jongens van Tromp en De Wit. Een volk dat zich niet verdédigt, is geen volk. Al waren zij met stokken ge wapend geweest, zij hadden zich toch moe ien verdedigen om te doen blijken, d'at er een „gemecne" zaak was, die, onverschil lig den uilslag, verdedigd' moest worden. Ook legen een overmacht moet zulks blij ken, opdat de overmacht wete, dat zij oen volk heeft bedwongen, een volk met zijn eigen trots en zijn eigen aard en geen horde van buiten ieder samenleven staande enkelingen. Aaneensluiten. Juist nu en juist wijl wij, ontwapend als wij zijn, een déél van onze wilsvrijheid verloren hebben, moet het Nederlandsche volk aaneensluiten. Waarmee zouden wij ons tegenover de Duitschers kunnen laten gelden? Waar mee anders dan met onze volkseenheid met onze eenheid: van wil en verlangen? Ook geestelijke waarden tellen mee ©a de geestelijke waarde van een eensgezind volksverlangenweegt zwaar en zal dit ook doen bij den Duitschen bezetter. Geeft! Vaak, heel vaak, hebben wij ontvangen. Wij hebben het leven ontvangen, nog voor dat wij van onze moeder het eerste en koste lijkste voedsel inzogen. Liefde en verzorging, teederheid en mede leven, vertrouwen en begrip, vriendschap en trouw, hulp en steun, dat alles en nog vele dingen meer hebben wij ontvangen, al onze levensdagen door, van den eersten dag tot op den huldigen. Ook afgunst en wantrouwen, oneerlijkheid en list, haat en nijd, wanbegrip en hardheid, ongeduld en nalatigheid, ook dat alles hebben wij leeren kennen en wij hebben er ruim schoots ons deel van gekregen. Veel ervan is in den ruimen en zachten schoot der vergetelheid verzonken, de ver getelheid, zonder welke de last der wangun sten ondraaglijk zou zijn. Vele van deze dingen zijn in zand geschreven en wegge spoeld door de golvende getijen van onze kleine levenszee. „Ge hadt God en de wereld lief'. „Toen sprong uw bretel los." Dit is zoo-maar een dichterlijke uitdruk king en veel menschen zetten bij zooiets een gezicht, alsof ze het den man niet kwalijk nemen, wat hij zegt. Maar dan ligt het toch meestal aan de menschen. Want het is waar, dat de hoogste pieken en de steibte kloven in het leven vlak naast elkander liggen. Het is waar, dat de liefde nauw verbonden is met de haat. Er is veel gebeurd. Nu staan wij voor de scherven. Nu wordt ons gevraagd te geven. Morgen geven wij! Geeft, gij allen, nog in het volle bezit uwer rijkdommen. Geeft, gij allen, die behouden hebt positie, rang en stand. Geeft, gij allen, die altijd nog meer hebt, dan zij die alles verloren. Er zijn er, die hun liefsten en naasten verloren hebben, wien groot leed is aange daan, die in diepe smart verkeeren. Geeft, gij allen, die treuren, want Uw daad zal U troosten. Het leven gaat verder, ook op de puin- hoopen! Geeft, gij allen, geeft! Tot voor kort werd over alles beslist door stemmingen of door eenzijdige partij- of coalitie-beslissingen of door middel van compromissen. 1 Toen kon dat nog, zij het ook tot schade 'ran ons volk. maar nu zou zulks tot' resulfaat hebben dat de' vreemde bezetter in al dié bestaande verdeeldheid zou heb ben te beslissen. i i Willen wij ons als volk handhaven, ja, willen wij de vrijheid, welke ons gelaten wordt ten volle behouden en genieten, dan kunnen wij deze slechts behouden, genie ten en doen handhaven, door ons op onze beurt als een georganiseerde, maar nu Nederlandsche, autoritaire volkseenheid te demonstreeren. Iedere verbrokkeling en iedere ver scheurdheid dwingt den Duitschen bezetter er toe, zich meer macht over ons toe te eigenen. Als w!jj zei fden Duitschen rijkscommis saris om beslissingen tegen den ander gaan verzoeken, dan vragen wij een ingrijpen, dat hij blijkbaar niet van plan was en dat, indien we één zijn en blijven, volkomen overbodig zou zijn. Voorts betoogde spr. de noodzakelijkheid van de vereeniging van Vlaanderen met Noord-Neerdalnd. 1 Een eigen corporatief stelseL We hebben de keus, niets te doen en den bezetter de omschakeling maar te laten dirigeeren of met eigen kracht, de organen te scheppen welke deze omschakeling, die notabene in ons eigen belang is, kunnen leiden. De corporaties, de partïjlsch appeal zijn daarvoor noodig. Zij zijn trouwens noodig uitsluitend in ons eigen belang. Scheppen wij niet een eigen corporatief, sociaal-economisch stelsel, dan zal de be. zetter terecht denken, dat wij' blijkbaar tot geen enkele prestatie in staat zijn en dat hij dus zijn instellingen, die de onze niet zijn; moet opleggen. De tijd is voorbij, dat men zich zelfge noegzaam afzijdig kan houden vain do ver anderingen op politiek en maatschappelijk gebied. Wij staan voor een omwenteling in! het geestes- en gedachten.loven van ons volk, zooals wij sedert een eeuw niet heb ben gekend, en deze omwenteling zal alle gebieden van staat ca maatschappij be roeren. - Geen na-aping. Laten wij de verdeeldheid opheffen en slechts zien naar do toekomst van een her boren Nederland. Wij -wilier... dit alles - bereiken volgens Ne derlandsch en aard en op Nederlandsche wijze. Geen na-aping, geen hielon-likkcrij. Daar kan de Doi'.sche nationalist geen eer bied voor hebben. Wij zijn éen zelfstandig volk, wjj waren eens een groot volk in lief verleden. Wij willen liet ook in de toekomst zijn en onze taak bij de herordening van. Europa vervullen. - v Mm •smsmsëms I SB& •- Wssfffite ELEGANTE MODELLEN PRIMA PASVORM HEERENMODES ONDERKLEED1NG Geslaagd. Kerk Ned. Prot, Bond Westvest 90 ZONDAG 7 JULI voorm. (0.30 Hervormd Predikant te Rotterdam ONDERWERP; „VADER, MOEDER, WAARVOOR LEEF IK?" TEKST: "IS. 40 30-31 Telefoon 68640 a; GEBR. BIJLOO In dir. verb. m. Groningen en. Friesland.. Vertrek dagelijks' 6 uur.' Adres: Schiedam, Oude Sluis 4 Telef. 68456. Amsterdam, Kloveniersburgwal: 57 ■Telef. 45985. Schippert:. J. C. de Mos/ F. W. Bon Jr.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2