De Laatste Bus Petit Pari» Nederlandsche spoorwegen TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT SS tÉSl GEZ. WILLEMS? Gunstiger financieele resultaten over 1939. Toeneming van den omzet met 11 pet. Het tekort 6 millioen minder dan vorig jaar. BINNENIAND Nederlandse!) Clearinginstituut Rotterdamsche kinderen in Drente Nederlanders te Giieel Groote werken in Noord-Brabant Gerrit Verboorsstr. 4, Tel. 07844 Uitzendingen voor Indië Gemengd Nieuws De vermiste kanovaaders Aan hét jaarverslag 1939 van de Neder- landsche Spoorwegen ontleenen wij het vol gende: j De verbetering van den ecenomischen toestand van Nederland, waarvan in. liet .vorig jaarverslag gewag werd gemaakt, zette zich in 1939 voort. De opbrengst van ons personenvervoer '(incl. bagage) 'vertoonde een flinke stijging van 55:492 in 1938 tot .61.689 .millioen gulden in 1939. De daling van de opbrengst van bet goederenvervoer kwam in dit jaar tot staan en veranderde in een stijging, n.l. van 38.567.000 in 1938 tot 42.939.000 in 1939. De totale ontvang sten uit het vervoer stegen van 99.332 op 110.150 millioen gulden. Het tekort nog 17Va millioen. De exploitatiekosten vertoonden eén ge-* ringe stijging van 88.508 millioen in 1938 tot 88.605 millioen in 1939. In tegenstelling met het' vermelde in het vorige jaarver slag zijn thans deze beide cijfers volledig vergelijkbaar. De aandacht wordt er op gevestigd, dat blijkens" het bovenstaande de toeneming van den omzet met rond 11 p.Ct. kon worden opgenomen zonder noe menswaardige stijging van'onze exploitatie- kosten. Het- exploitatie-saldo- l>edraagt 22:39S.148 gulden; Hef debetsaldo der ih; terest-'rekenin'g bedraagt 10.087 millioen. Hét nacleelig saidder verlies- eii winstreké. ning verminderde met rond 6 millioen tot 17.456.360,63 gulden:. In dit verliessaldo van rond 17.456.000 millioen is de post aan deket rente van 15.417 millioen ten volle begrepen. Deze post vloeit voort uit bet feit, dat de N.V. Ned. Spoorwegen ook na de reor ganisatie zoo goed als geheel is gefinan cierd met vaste rente .dragende schulden. Een rationeele financiering van bet uiterst conjunctuurgevoelige spoorwegbedrijf zou uitsluitend of zoo goed als uitsluitend met aandeelenkapitaal mogen geschieden. In dat geval, zou bet. werkelijke bedrijfs verlies slechts bedragen 17.456 15.-417 2039 millioen gulden. Vier perioden. Het jaar 1939'bestond voor hét bedrijf uit vier scherp argetccken.de perioden: eerste 1 Jan.—25-Mei, tweede 26 Méi—28 Aug., 29 Aug,14 October en vierde 15-Oct.— 31 Dec. Gedurende de eerste periode steeg tie om zet zoowel voor personen- als voor goede, renvervoer geleidelijk boven de overeen komstige bedragen van 1938. Aan de voor spoedige ontwikkeling kwam een einde door het uitbreken van den oorlog. De volledige stopzetting gedurende enkele dagen van het personen- en bet goederenvervoer voor particulieren en de daarop volgende uiterst beperkte dienstregeling, deed het vervoer gedurende de derde periode dalen tot op 3/4 van zijln vorigen omvang. i De gevolgen der mobilisatie. Op 29 Augustus werd het gebruik van alle spoorwegden geëxploiteerd door de Ned. Spoorwegen, alsmede van al het ma teriaal aan het bedrijf toebehoorende, op grond van art. 50 van dé Spoorwegwet door den opperbevelhebber van land- en zee. macht in bét belang van 's lands verdedi ging gevorderd. Inzake de schadeloosstel ling werd tusschen den minister van de fensie en de Nederlaudsché Spoorwegen direct na verkregen machtiging van den minister van waterstaat zeer spoedig over eenstemming bereikt en .wel volgens een regeling, die overeenkomt met den vorigen wereldoorlog. j Bij bet afsluiten van de overeenkomst beeft de directie de verwachting uitgespro ken, dat de garantie bepaling in bet ge-, heel niet zou behoeven te functionceren, indien men bet spoorwegbedrijf sléchts 'de vrijheid wilde laten een eenigszins met den normalen toestand overeenkomenden goe deren- en personendienst te rijden. De wer kelijkheid is hiermede in overeenstemming geweest, door de inkomsten uit het militaire vervoer stegen de totale ontvangsten over 15 Oct.—31 Dec. zelfs zeer aanmerkelijk boven de afschrijvingsmarge. Deze gunstige ontwikkeling heeft zich gedurende de eerste vier maanden van 1940 in versterkte mate voortgezet. Ziij is plotseling onderbroken, teen ons land in den nacht van 9 op 10 Mei 1940 in den oorlog werd betrokken. Hoe de bedrijfs resultaten zich onder de thans ingetreden omstandigheden zullen ontwikkelen, ont trekt zich aan iedere voorspelling. De wachttermijn: tot 6 weken beperkt. De directie van. hetNederland.sch Clea ringinstituut deelthet navolgende mede In verband mét de- ontwikkeling van het handelsverkeer met Dratsclilaud is te ver wachten, dat m de clearing met dat land aan deze zijde w-eder een tekort zal ont staan en dientengevolge een wachttermijn bij de uitbetaling van stortingen, welke te Berlijn ten gunste van Nederlandsche cre diteuren hebben piaats gevonden. Met bet oog daaro-p zullen aan Neder landsche zijde maatregelen worden geno men, waardoor de wachttermijn in de clea ring met Duitscliland beperkt zal worden zal worden tot zes weken. Door deze maat regelen zal er dus zekerheid ontslaan, dat eenmaal tof de clearing toegelaten vorde ringen, uiterlijk zes weken na verzending van het bericht van storting door liet clea ringinstituut, tof uitbetaling zulten worden gebracht. Gearriveerd. 'De'"commissaris der'Koningin' in de pro vincie Drente d'eclt mede, dat d;e Rotter damsche kinderen, die gisteren onder do zorgen van liet Korps Vrouwelijke Vrij willigers uit Amsterdam naar Drente zijn vertrokken, daar in goéden welstand' zijn aangekomen. Zij zijn reeds in de pleeg gezinnen ondergebracht. Eukele patiënten vermist. Ds. F. C -M. Boenders, predikant van do kolonie Gheel (België) wenende te Oss, meldt, dat hij Gheel, waar 800 Nederlan ders, vertoeven, heeft bezocht. Het stadje Gheel heeft niets geleden en alle Neder landsche patiënten maken liet goed, !>e- halve enkelen, die vermist worden. Ds. Boenders heeft aan de familieleden der pa tiënten, .die vermist zijn, geschreven. .Wie dus geen bericht van dien aard ontvangen heeft, kan volkomen gerustzijn over het lot van do patiënten, die in Gheel ver blijven. DER VRIJDAG 5 JULI 1940. No. 22518. stimuli "iMBiiuwwwMMaBwaawwBBPBwea De Rraliantschc Biesbosch wordt drooggelegd. Naar wij vernemen zal reeds op zeer korten termijn vermoedelijk kunnen reeds volgende week de 'eerste werkzaamheden worden verricht iworden begonnen met de .uitvoering van een der grootste werk- objecten in de provincie Noord-Brabant: de afsluiting van dén Brabantschen Bies bosch, van de Doijgé en van- het Oudé Maasje. - De indijking van den Biesbosch zal ge schieden met cenige restricties, teneinde de zekerheid te scheppen tegen de hoog ste stormvloeden. Daartoe zulten eenige wateroverlaten in dé dijken worden uitge spaard. Do dijkverzwaring aan de Brabant- sche zijde zal bij 'Gecrtruidenberg begin nen. In hoofdzaak om wateroverlast te voor komen voor het Zjüd-Hollandsche Bies- bosch-gebied, dat zou kunnen ontstaan door de' indijkingen in Brabant, zal een ver zwaring van de Merwededijken aan den Hollandschen oever .worden aangebracht, te lieginnen bij 'Gorcum. In den Zuid-Hollandschen Biesbosch zal het werk worden uitgevoerd onder leiding van den provincialen waterstaat. De wer ken op Brabantsch gebied zullen staan onder toezicht van den rijkswaterstaat on der de rivieren. Voor de technische wer ken zal ir. J. F. L. Krugers, cuituurcon- sulent te Tilburg, als adviseur optreden. Door deze wérken zal een gebied van ruim 37:000 hectaren in de Langstraat langs' op Rcnetten-Donge, 'den Amer en in den' 'Biesbosch, dat tot dusverre steeds bloot storm aan wilde inundaties, van zijn wateroverlast worden bevrijd'. Voor dit ge boete golned, dat tot' nu toe in zijn ont wikkelingsmogelijkheid werd geremd, zul ten door deze werken nieuwe toekomst mogelijkheden ontslaan. Land'- en tuinbouw zullen straks in de vruchtbare polders in dit- gebied op intensieve wijze kunnen worden beoefend. Te oordeeten naar liet feit, dat langs de Dongc en in de Be neden-Langstraat in de laatste jaren ondanks de onzekerheid, waarin men met het oog op het overstroomingsgevaar ver keerde de tuinbouw zich steeds heeft uitgebreid, mag men verwachten, dat dit gebied straks een der belangrijkste tuin bouwcentra van de provincie Noord-Bra bant za! worden. lederen nacht rijdt er weer van Den Haag een trein, die het stadsvuil van de resi dentie naar Drente vervoerd. De eerste trein wordt geladen. Door CECIL FREEMAN CREGG 79) Met zijn hand veegde Higgins zich het angstzweet van het voorhoofd.Even dacht hij erover om op zijn politiefluit te bla zen, in de hoop daardoor den plaatselijken inspecteur gelegenheid te geven 'eindelijk eens een" teelten van leven te 'geven. Maar hij was bang, dat ieder geluid' terstond een kogel fn zijn richting zou veroorzaken, liet was niet zoo zeer een kwestie van vrees dan wel van gezond verstand'.^ In ieder geval was de heele .geschiede nis een nachtmerrie, fn die absolute, on doordringbare duisternis dat otflbeken van elk getuid dat... Zachtjes duwde hij do kat weg. Die kwam echter even prompt weer terug, er op uit dat menschetijk gezelschap niet te verliezen. In noraiale omstandig heden hield de inspecteur veel van die ren, maar nu zou hij er een maandsalaris voor over gehad hebben, indien hij dit aanhalige beest een goedgemikte trap had kunnen verkoopen. Opnieuw schoot hij met zijn voet de kat zachtjes weg, met geen ander resul taat dan plat deze met verdubbelde h'ard- ••nekfagheio terug kivam, zoo mogelijk nog harder -snorrend- dan tevoren.' V '1.'- Het specïaol-huis voor hec betere genre Hoeden en Japonnen in de nieunste modellen •Bah. Daar voelde hij de natte snuit van heit dier m zijn gezicht Toen kreeg hij een ingeving. Hij pakte de kat beet en ging dan zoo geruisctdoos mogelijk overeind staan. Daarop klemde hij 'de revolver tusschen zijn knieën, ter wijl hij de kat voorzichtig in beide han den nam. 'Zijn adem inhoudend^ wierp hij de kat zoo ver mogelijk van zich af, er op reke- neno, dat het dier op spreekwoordelijke wijze on zjjn pooten terecht zou komen en dan greep bij onmiddellijk zijn revolver weer beet. Zijn poging bleek terstond succes te hebben, want er klonk tegelijk een woest geblaas van de kat en een onderdrukt ge vloert van zijn tegenstander. Higgins vuurde zijn revolver af in de richting van het geluid, daar hij hier aan val de beste verdediging vond, terwijl iemand aan het andere eind van de kamer er oenzelfde theorie op na scheen te hou den, want er klonk een tweede schot eveneens in de richting van het ge luid. De inspecteur leidde dit althans af uit de richting van de vuurstraal die hij even waarnam. Ze zijn met z'n tweeën, dacht hijterstond. Dan heerschte er weer absolute stilte. Behalve hijzelf, waren er dus nog twee menschen in de kamer. Dat zouden dan zonder twijfel Mapell en Heckenstein zijn. Nu, als de plaatselijke inspecteur arri veerde als hij dit tenminste nog ooit zou deen t- zou bij 'tenminste nog beide misdadigers in, liét huis-, vinden.-. Dat was ten m mate „iets.. Tenzij Jijj fenzijn mannen.. 'Vandaag hervat. .Verzorging doordé viert 'omroepen. Met ingang van vandaag zijn dó radio uitzendingen, bestemd voor Ncderlaudsch Indië, hervat. Tot de verzorging van deze uitzendingen is, na gepleegd overleg met de bt" voegde Duitsebe autoriteiten, door den secretaris generaal, waarnemend hoofd van bet departement van Bmnenlandsche Zaken, een gemeenschappelijke machtiging ver leend aan de A.V.R.O., den K.R.O., de N.O.R.V., de V.A.R.A. en den VJP.R.O. Bij toerbeurt zullen de vier algemecno omroeporganisaties dagelijks van 34 uur nam. A. Z.-T. een afgerond! cultureel programma ten behoeve, van Nederlandsch- Indië verzorgen, terwijl de uitzendingen van de A. V. R. O. en de V. A. R.. A. telkens met een kwartier verlengd zullen, wordén ten behoeve van den V.P.R.O. door samenwerking tusschen de Omroep- vereenigingen onderling zal een harmo nische programma-opbouw in Nederland- sclien geest worden verkregen. Na dit programma zal telkens d!e nieuwsbericht geving vanwege het A. N. P. volgen. De uitzendingen vinden plaats via den P. 'C. J.-zender te Huizen (golflengte 19.71 meter), welke door bemiddeling van dé Nozema ter beschikking van de uitzendende omroepverecnigingen zal worden. Nu het papiert scliaarscU is, liceft de papiet afval bizondére" waarde voor de biunénland- sclie fabricatie. Hoog opgepakt worden zolderschuiten in dc Aiuslerdamsclie grach ten gereed gemaakt voor de reis naar de papierfabrieken. te laat kwamen en méts anders zouden vinden dan het nog maar kort geleden vermoorde lichaam van een veelbelovend politie-inspecteur van de hoofdstedelijke politie. Opnieuw likte Higgins zijn lippen af. iVat een dwaas was hij geweest om in zijn eentje op een dergelijk avontuur uit te gaan. Ditmaal had hij zich leelijk verga- leppeerc'l. Twee desperado's, behoorlijk ge wapend en hij met hoeveel kogels had hij nog tot zijn beschikking? Waren het er twee of drié? Laat eens kijken. Hij had drie keer geschoten, om het slot buiten werking te stellen en één keer op de kat. Vier. Hij had dus nog drie kogels over of waren het er twee? Hadden de offi- cieele polilierevolvers zes ot zeven kamers Hij wist het heusch niet. Hij kon beter aan den veiligen kant blijven en zeggen: twee. Eén voor Mapell en één voor Hec kenstein. Aangenomen natuurlijk, dat hrj geen enkelen keer zon missen. En het ergste van dit alles was, dat hij slechts in uiterste noodzaak mocht schieten en dan nog maar alleen om buiten gevecht te stellen. Heckenstein noch Mapell had den zich om Óergeljke belemmerende be palingen te bekommeren. Wanneer zj scho ten deden zn dat om té dooden. Een' gezellige gedachte. En wat voerden die andere twee in hun schild? Waarschijnlijk (cropen ze in de duisternis op hem toe. Dat zou 'niet gaan. Hij moest Éer <fm de een' o£ andere, ma nier vandaan. Het Was oen slechte.tactiek wan' de anderen.geweest om,hun; krachten te' verdeden.; fiat gaf hem nog een aefcer Het lijk van een hunner aan gespoeld. Aan dc onzekerheid, waarin men sedert Zaterdag j.l. over twee kanovaarders uit Hariirigen verkeerde, is oen einde geko men. Gistermorgen is aan den Westhoek te St. .Tacobi Parochie (Fr.) het lijk van den lS-jarigen H. Schotanus aangespoeld. Het werd door familieleden herkend. Van den anderen kanovaarder en van de kano is nog niets bekend. Boni ontploft op de wereldtentoonstelling in New-York. Drie leden der geheime politie te New- York, zijn Donderdag gedood,'en verschei dene andere gewond, toen zij een hom, die Draagt U ook een corset van Natuurlijk, daar vindl men de betere kwaliteiten en pasvorm. In eigen ateliers vervaardigd. HOOGSTRAAT 156. TEL. 68324. MIDZA ZAAK er uitzag aJs een radio-onlvangtoestel, ver wijderden uit liet Britsclie paviljoen op het terrein van de New-Yorksclie wereldten toonstelling. De bom kwam pas huiten het paviljoen tot ontploffing. Onder kar geraakt. Op den rijksweg OostburgSchoondij'ke, in Zeeuwscb Vlaanderen, is gisteren de landbouwer K. v. d'. Vijver, uit Bakkers veen, door het schrikken van zijn paard gevallen en onder een hem tegemoet rij dende kar geraakt. Hij liep zwareinwendige kneuzingen op en overleed korten tijd' later op de plaats, waar het ongeluk geschiedde. Dc zoon van het slachtoffer zag het ongeluk voor. zijn oogen gebeuren. Bejaarde man aangereden. Gisteravond omstreeks Half zes is op den Coolsingel te Rotterdam de 65-jarige J. van Schaick door een motorwagen van lijn negen aangereden, doordat hij onvoorzich tig den weg overstak. De bejaarde man werd tegen dc straat geslingerd én ernstig gewond. Met een schedelhasisfractuur is hij in het ziekenhuis aan den Bergweg ter verpleging 'opgenomen. voordeel ook, want nu kropen ze met hun dneën over den grond, onbewust van eikaars positie, zoodot Mapell 'of Hecken stein, wanneer die iemand ontmoetten, terstond zouden hebben uit te maken ot het vriend of vijand was, terwijl Higgins van een dergelijke onzekerheid geen last had. Wie hij ook ontmoette, het zou een vijand zijn. Maar toch 0 hemel. Het was gevaarlijk om op dezelfde plaats te blijven, maar om zich te bewegen was nog gevaarlijker. Hij had vroeger al eens in een derge lijke situatie verkeerd, en de zenuwen van den ander hadden het liet eerst begeven en bi) had zich verraden. Maar nu waren er twee anderen. Toen kreeg de inspecteur een nieuwe inval. Voorzichtig en geruischloos haalde hij zijn zaklantaarn uit zijn zak, drukte het knopje bijna geheel omlaag en zette het geval dan op den grond. Daarop schoof hij zoo ver mogelijk weg. Vroeger of later 20U een van de beide mannen er op trap pen ot er op knielen en zoo zijn positie verraden. Met een grimmigen humor be dacht Higgins dat hij zou worden neerge schoten, indien hij er niet in slaagde ter stond boven de dan ontbrandende licht straal te raken. Hij bleef doorkruipen. Eindelijk kon hij niet verder hij had den muur opnieuw bereikt. Hij 'tastte achter zich en met een schok van verrassing bemerkte hij dat hrj tegen de deur leunde. Hrj moest in een cirkel -hebben rondgekropen. Ware.: het niet om de .piepende dranger dan-zou hij geprobeerd hebben de kamer ongemerkt te verlaten. De hulptroepen konden nu toch niet ver meer zijn. Maar als de anderen schoten, afgaande op het geluid van ae deur, liep hij kans een kogel in den rug te krijgen. En oen levende agent is nog steeds beter dan een doode inspec teur. Opnieuw een periode van wachten - eindeloos naar het scheen. Inspecteur Higgins hield zijn blikk< n gespannen tn de richting waar hij dacht zijn lantaarn te hebben achter gelaten, terwijl hij zijn ooren inspande om elk ge luid op te vangen. Hij hail echter een dergelijke afstand afgelegd dat hij ërheele- maal niét zeker van was waar hij de 'lantaarn werkelijk had neergezel. Met alle zenuwen gespannen, gereed di rect ie vuren of om, zoo noodig, direct op zij te springen, stond hij daar. Toen een van zijn tegenstanders einde lijk in de door hem opgezette val liep, trof het hem toch nog onverwachts, want (oen een van de mannen op de lantaarn trapte of het ding op een of anciere wijze aan raakte, bleek de daardoor ontstane licht-, straal juist op den inspecteur gericht te zijn, die gedurende één-seconde, verblind door het licht, onbeweeglijk? bleef "slaan, een duidelijke prooi voor de anderen.- Daarop wierp hij zich terstond opzij, ter wijl hij m de richting van het licht vuur de. Twee lichtstralen, bijna gelijktijdig gevolgd door het geluid, van twee schoten en Higgins voelde een stekende, pijn in zijn kuil... (Wordt verwijd]

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5