De conferentie te Havana Cordell Huil pleit voor den vrijhandel De drie punten van het program EERSTE BLAD Dinsdag 23 Juli 1940 buitenland De omwenteling in de Baltische landen Italië Japan Gemengd Nieuws 93ste jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53! I. Ia de conferentie der Amerikaansche mi nisters van buitenlandsche zaken werd Maandag het woord gevoerd door den mi nister van buitenlandsche zaken der Ver eenigde Staten Huil. Hij verklaarde, dat be paalde krachten, bezig zijn de internationale moraal te vernietigen. Verscheidene naties wiaren daardoor reeds getroffen. Haar sou- Vereïniteit Was met voeten getreden. Het zou tragisch zijn, wanneer Amerika onver schillig toezag en zich verbeeldde, dat dit gevaar niet ook naar Amerika zou kunnen, komen. I Afweer op economisch gebied. Er bestaat gevaar, zeide Huil, dat pogin gen worden ondernomen, met alle middelen, eenïgje 'der Amerikaansche landen econo misch onder controle te brengen en poli tiek te doordringen en tusschea Ameri kaansche republieken argwaan en strijd te zaaien. Dit gevaar dwingt tot gemeenschap)- pehjke beraadslaging over afweermaatre- gelen, in de eerst© plaats op economisch gebied. De oorlog in Europa heeft normale afzetmarken gesloten, de koopkracht ver minderd en in ©enige gevallen geleid tot het opslaan van overschotten, waarvan de uitvoer van het allergrootste belang is. Aan den anderen kant zal na afloop van den oorlog in Europa vraag naar goederen en levensmiddelen ontstaan, welke hervatting van het internationale handelsverkeer nood zakelijk zal maken. Helaas ziet men zich voor twee tegenover gestelde handelsmethoden geplaatst: vrij handel tegen reglementeering. De Ameri kaansche landen zouden onder reglement©©- ring niet kunnen bloeien. Huil verklaarde, die noodzakelijkheid in te zien van een overgangsperiode, doch op den langen duur zou slechts vrijhandel kunnen bevredigen. Intusschen dienden de Amerikaansche landen hun liandel onder elkaar uit te brei den en aan te vullen. De regeering der Vereenigde Staten, aldus Huil, draagt haar deel hij door deelname aan de Infcer-AmerL kaansche economische commissie, aan de Mer-Amerikaansche centrale bank en aa'n de commissie, die tot taak heeft, de pro ductie van Zuid-Amerikaansche producten te verbeteren en op te voeren. Afweer tegen propaganda. Huil heeft verder uiteengezet, dat een oplossing van de inter-Amerikaansche eco nomische problemen niet voldoende was om den vrede en de veiligheid op het Westelijk halfrond1 to behoeden. „Duistere krachten" zijn in Amerika aan het werk om Amerika in het verderf te storten en willig te maken voor buitenlandisciie doel einden. Iiaar einddoel is de poging om, aldus Hull, do Amerikaansche republieken te overheerschen in builenlandsch belang. Daartegen afw eermaatregelen te nomen kan echter geen vreemde staat euvel duiden. De Buropecsche bezittingen. Het derde punt is de kwestie vain dte Europeesche bezittingen in Amerika. Tot dusverre hebben zij geen gevaar voor Pau- Amerika gevormd', maar Pan-Amerika mag niet toelaten, dat zij objecten voor ruilin gen of strijdgebieden worden. Iedere po ging om den status quo te wijzigen, hetzij door afstand of overdracht of verminde ring van de tot dusverre bestaande con- titölemadht, zou voor alle Amerikaansche republieken aanleiding zijn tot crnslige en onmiddellijke bezorgdheid. De regeering dier Vereenigde Staten stemt toe in het voorstel van een collectief be schermheerschap voor dergelijke gevallen, zonder dat dit do instelling van speciale belangen-in deze gebieden met zich mee zou mogen brengen. Zoodra de toestand het zou veroorloven, zouden zij de bezit tingen teruggeven of onafhankelijk ver klaren, ingeval zij in staat zouden zijn tot zelfbestuur. Ten slotte keerde Huil zich tegen „ver draaide voorstellingen", die de laatste weken door verantwoordelijke en onver antwoordelijke instanties in omloop ge bracht zijn ten aanzien van het doel dezer conferentie. Men is hier bijeengekomen, zoo verklaarde Huil, om dringende proble men te bespreken. Men wil echter van niemand! in de wereld iets. Men is vrij va'n dten geest van vijandschap tegen wel ke natie ook, maar men kan niet vermij den bewust te worden van de gevaren, waartegen men zich moet verdedigen. Des ondanks zoo besloot spr., geef ik niet het geloof aan de menscliheid en het geloof aan. den terugkeer van een vreedzaam wereldverkeer op, waaruit Amerika in ieder geval geen ander land wil uitsluiten. Documenten Dit het geheim archief van den Franschen generalen staf. Het Duitsche ministerie van buitenland- sche zaken publiceert uit het zesde Duit- sche Witboek zeven nieuwe documenten uit de geheime politieke documenten van. den Franschen generalen staf. Document no. 30 is een bericht van den speciaal gevolmachtigden van de Fransche regeering, Leon Wenger, van 1 October 1939. Het bericht meldt, dat alle voorbe reidingen voor de radicale vernietiging van de Roemeensche petroleumindustrie getrof fen zijn. Het document nr. 31 is een telegram van. den Franschen ambassadeur in Boe karest, Thierry, aan het Fransche mini sterie van buitenlandsche zaten van 38 September 1939, waarin gepleit wordt voor het onbevaarbaar maten van de Donau. Document no. 32 is een bericht over een vergadering van. de Fransche oorlogscom- missie van 9 April 1940, waarin o.a. het volgende besluit werd genomen lo. De Fransche regeering zal trachten, de toestemming van de Belgische regee ring te verkrijgen voor de operaties in België. 2o. Wordt deze toestemming verkregen, dan zat de operatie ten uitvoer worden gelegd. 3e. Wordt de operatie ten uitvoer ge legd, dan zullen riviermijnen worden ge bruikt. 4-a. De regeering zal de Noorscha re geering mededeelen, dat zij op de onder steuning van Frankrijk rekenen kan. 5o. Reynaud, Dialadier en admiiaal Dar- lau zullen zich hedenmiddag naar Londen begeven. Document no. 33 is een schrijven van den opperbevelhebber Gamelin aan den bevelhebber van. de Fransche strijdkrachten in den Levant, Weygand. Daarin wordt o.a. gesproten over versterking \an do strijdkrachten, om den wil der Balkanstaten tot verzet zoo krachtig mogelijk te maten. Gamolm zegt echter Se gevraagde verster king met te kunnen zenden, omdat bij het intreden van Italië in den oorlog, de slag in Frankrijk gewonnen moet worden. Document no. 34 is een notitie van den Franschen generalen staf van 15 Mei 1940 waarin, teneinde indiscreties over de voor genomen maatregelen voor het geval een operatie in de Egyptische Zee te voor komen, een aantal code-woorden worden gegeven. Document no. 35 is een brief van den Franschen generalen staf aan Weygand van 27 Mei 1940. Hierin wordt gezegd, dat de Saloniki-actie door het Duïtsche offensief dubieus is geworden. De Fransche generale slat wijst derhalve de toegezegde onder steuning met luchtdoelartillerie van de hand. Document no. 36 is een mededeeling van Reynauc aan Churchill van 24 Mei 1940, over den terugtocht der Engelschen van meer dan 40 K.SI in de richting van de havens, tegen het hevel van Weygand Vereenigde Staten De verhouding tot Frankrijk. De betrekkingen tusschen de regeeringen, van de Vereenigde Staten en Frankrijk zijn, naar ambassadeur Bullitt volgens Associa ted Press gister heeft verklaard, nog pre cies dezelfde als tijdens het vroegere re gime. De kwestie Van de erkenning der re- gccring-Pétain is niet aan de orde, aange zien da betrekkingen niet afgebroken: zijn, Bullitt verklaarde, niets ervan gehoord te hebben, dat de Vereenigde Staten het Fran sche vluchtelingen-comité te Londen zou. den erkennen. 1 De Engelsche luchtaanvallen Op Duitsdüand. Van Duitsche zijde wordt vastgesteld Nog in den nacht van Vrijdag op Zater dag hebben de Engelschen het grootmoe dige aanbod van den Führer beantwoord, door in nog grooter getale vliegtuigen naar het Duitsche rijksgebied ie zenden. Dieze hebben nog meer dan voorheen op mis dadige wijze hun bomaanvallen op de burgerbevolking gericht en open stoten, boerendorpen, gehuchten, lazaretten en scholen als doelwit gekozen. Deze opzet blijkt hieruit, dat de laatste nachten bi souder helder waren en den Engelschen vliegers goed! zicht boden. Bovendien hebben de Engelschen oen groot aantal lichtfakkels uitgeworpen, die hun geen twijfel erover-- kondfen laten, dat zij zich hoven open steden, boven woon wijken en dorpen bevonden. Geen enkel noemenswaardig militair doel hebben zij in den loop der laatste nachtelijke vluch ten getroffen. Wij zijn er van overtuigd, dat zij hiernaar niet gezocht hebben. Uit d'en geheelen opzet en "de wijze van uit voering der Britsche luchtaanvallen blijkt, dat -Churchill het Duitsche volk wil laten zien, hoe hij zich het - antwoord' op de vredesdaad van d'en Führer denkt. Het is moord! op Duitsche vrouwen en kinderen, verwoesting van vreedzame Duitsclia steden en dorpen. Halifax over Hitlërs' aanbod De eisitl-af rekening, fln een radiorede heeft lord Halifax, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, het beroep van den Führer op het gezond verstand ah een dreigement bestempeld. Engeland ziet, zoo vervolgde hij, zooals ook Roosevelt en Smuts 'reeds gezegd heb ben, Europa als „een wrife vereeniging van onafhankelijke staten'!, ia elk deel' van Groot-Brólarvnië heerschfct een, onwrikbare geest van Vastberadenheid. Engelana zal den strijd ".voortzetten, „ook wanneer het ons alles zou kunnen kosten". Engeland heeft den oorlog nooit gewild'. Het wenscht ook niet, dal' de oorlog langer dan noodzakelijk voortgezet wordt. Enge land wenscht zijn eigen teven te kunnen leven. „Wij wdlen een godsdienst en een ver- eoring van Goazooals -het ons belieft. Alle volken wan het Bririëiie* gerüèenebest zullen nooit de nieuwe ^wereld van Hitier ianvaarden." Na over ,.de oneindig groote menschelijte tragedie", die een Duitsche overwinning zou befoekenen, te -hebben gesproten, be weerde Halifax, dat de volkeren bidden, ■dat de Duitsche aanvallen op de verdedi gingswerken van Engeland stranden. „Zij zien reikhalzend uit naar den dag, dat wij oen uitval uit onze vesting doen en Hitler slag voor slag teruggeven. Wij zullen hen zeker niet teleurstellen. En dan zal de dag der eindafrekening komen". Vervolgens sprak Ila'ifax over de Ver eenigde Staten, waarvan hij beweerde, dat zij voor de Engelsche overwinning even hartstochtelijk bidden. Hij twijfelde er niet aan, dat „de rode van den koning, toen hij mei Kerstmis zeide, de wij onze hand in dc hand Gods willen leggen, tot in hun ziel is doorgedrongen als in ide onze." Tenriotte noemde Halifax den Engelschen oorlog een „kruistocht voor het Christen dom". Estland. De Esflandsche Kamer van Afgevaardig den heeft gistermiddag een verklaring over de toetreding van de Esüandsche radenre publiek in de Sovjet Unie aangenomen, Naasting van grond en groolc ondernemingen. Op voorstel van den minister van land Louw, Vanags, heeft de Letlandsche Sojm besloten, alten grand tot eigendom van hot gelvee! e volk te verklaren. De door de afzonderlijke hoeren bewerkte grond mag niet grooter zijn dan dertig hectare. Hot parlement heeft eveneens besloten, alle groole handels- en industrieele onderne mingen, alsmede de banken, te naasten. De houding van Italië. Naar aanleiding van het verzoek tot in lijving der randstaten bij de Sovjet Unie, wordt in Italiaansche politieke kringen ver klaard, dat hier kwestie is van een ge beurtenis in ©en gebied, waarin Italië geen directe belangen heeft. Engeland Haile Selassie te .Khartoem, Uit Cairo wordt gemeld, dat Haile Se lassie, do vroegere keizer van Abessinië, te Khartoem is aangekomen om actief tegen Italië op te treden. Vliegtuigen boven Gibraltar. gisteren om 11 uur 10 en om 14 uur hebben, volgens berichten uit La Einea wederom vreemde vliegtuigen boven Gi braltar gevlogen. Het luchtafweergeschut opende een hev% vuur. Bommen wer-ten niet neergeworpen. Iin! verband met de voortgaand© evacuatie van Gibraltar zffn reeds talrijke winkels gesloten jg Schele S-ioofclpiin Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Slijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk S ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd IVI ijn hardt jes" Doos 10 en 50 ct. S V.Pbarmaceutische Fabriek A.Mijnhardt,Zeist Gibraltar. De Britsche bezetting van Gibraltar is, naar het „Giornale d' Italia" meldt, tot tienduizend man verhoogd. Alleen reeds op 18 Juli zijn 2000 man ontseheepL. in de laatste dagen komen ook talrijke mu nitie- en levensmiddelentransporten in GL bral ar aan. De zeevesting bereidt zich voor op nieu we luchtaanvallen en belegering, intus schen gaat de jacht op Spanjaarden, die in Gibraltar woonachtig zijn, voort. In Tanger is gisteren het s s. Gebel Dersa aangekomen met nog 300 geevacueerden uit Gibraltar. Aan talrijke vluchtelingen, werd ontscheping geweigerd, aangezien hun passen niet in orde waren. Zij moesten der- halvle naar Gibraltar terugkeeren. Aan de Spaansch Marokkaansche kust komen even eens talrijke booten en barkassen aan met vluchtelingen uit Gibraltar, die geen ver gunning hebben om het land binnen te rei zen. en die zich derhalve naar Tanger be geven, waar zij door de autoriteiten onder bewaking worden gesteld. Britsche torpedojager gezonken. De Britsche admiraliteit deelt mede: De secretaris van de admiraliteit moet tot zijn leedwezen mededeelen, dat de tor pedojager „Brazen" gezonken is. De bodem werd door vijandelijke lucht- strijidlcrachten beschadigd, en zonk. Men sehenlevens zijn niet te betreuren. Het schip werd in, 1930 gebouwd, had een waterver plaatsing van 1360 ton en een bezetting van 138 man. 1 Dustsehland De verhouding tot de Baltische Staten. Van semi-officieel© Duitsche zijde ver. luidt: In verband met de nieuwe politieke regelingen in de drie Baltische Staten ei met het verzoek door deze staten ge laan, om te worden opgenomen in de Sovjet-Unie, zij er op gewezen, dat het vraagstuk op welke wijze do betrekkingen tusschen de Baltische, Staten" en "Sovjet-Rusland zijn g© geregeld, uitsluitend deze staten en Sovjet- Rusland aangaat en dat de Duitsche econo mische betrekkingen met deze landen en met Rusland hierdoor in geen enkel opt- zicht worden geschaad. Bovendien zijn voor zorgsmaatregelen getroffen om de economi sche belangen en vraagstukken tusschen deze landen en Duitschland te behandelen overeenkomstig de nieuwe verhoudingen. Frankrijk Franseh Indo China. Admiraal Docoux heeft hekend gemaakt dat liïj zich heiast met de functie van gou verneur van ündo-China, met behoud van zijn post van opperbevelhebber van de Fransche zeestrijdkrachten in het Verre Oosten. Zijn doel is liet behoud van de Fransche positie ïn het Verre Oosten. Daar om zal hij bido-China verdedigen tegen alle vijanden in binnen- en buitenland. De strijd in China De Japanschc politiek. De nieuwe Japansclie minister van oor log, Tojo, heeft verklaard ,dat met het oog op den ernstigen toestand het Japan- sche front en het vaderland in dea waarsten zin van het woord in gelijke mate gemobili seerd moeten worden. Er moeten onmid dellijk doeltreffende diplomatieke stapjen worden ondernomen, ten einde in oveie n- stemming met de tegenwoordige positie der wereld het conflict met China te beëindigen. BINNENLAND De Nederlandsche politie Vervult haar taak in vollen 1 omvang. Van bevoegde zijde wordt het na volgende onder de aandacht gebracht. Pij een deel van het publiek en vermoedelijk tengevolge daarvan ook hij ©enige politic-functionarissen heeft zij het ook tot heden in geringe mate de meening post gevat, dat de Nederlandsche politie grootendeete zen zijn uitgeschakeld. Niets is minder juist. Nog steeds vervult de Nederlandsche rijks- en gemeentepolitie in vollen om vang haar taak. De haar oorspronko lijk opgedragen wettelijke bevoegdheden zijn door de Duitsche bezetting eerder toe- dan afgenomen. liet gedeelte van de bevolking, het welk geloof schenkt aan die onjuiste opvatting en hieruit meent te bunnen conolndeeren, dat aan verstoring van de openbare orde, rust en veiligheid thans minder gevaar verboden is, wordt er met nadruk op gewezen, dat de Ne derlandsche politie de haar opgedragen teak lot handhaving der rust, orde en veiligheid met alle haar ten dienste slaande middelen en met den steun van dc hier aanwezige Duitsche autoriteiten met alle kracht en op de meest gron dige wijze zal uitoefenen. Een luchtafweer-pansertrein Geschenk van den Führer aan den Duce. Aan de Thyreensclie kust, niet ver van Rome, is door generaal Ritter von Pohl aan den Duce een luüUafuecr-pantserticin overgedragen, wc'ke den Duce door den Führer is geschonken. De Duce was ver schenen in het uniform van eersten maar schalk van het imperium. Generaal Ritter von Pohl hield een rede waarin hij o.a. zeide, dat de pantertrein in de toekomst Mussolini op z.ijn reizen zal begeleiden om zijn leven, dat van zoo groote waarde is voor het Italiaansche en voor het Duitsche volk, te beschermen. In zijn antwoord stelde de Duce vast, dal dit geschenk van den Führer een nieuw bewijs is van de onverbrekelijke wapen- broedersehap, die Groot-Duitschland en Italië bindt in vrede en oorlog. Na een zeer geslaagde schietoefening, werd de pantsertrein die zestien, stukken van liet allermodernste geschut bevat, over gedragen aan de Italiaansche bezetting. Het nieuwe kabinet. Het nieuwe kabinct-Konoje is gisteravond door den keizer in audiëntie ontvangen en officieel geïnstalleerd. Transfer-betalingen Worden hervat. De departementen van handel, nijverheid' en scheepvaart en van financien maken he kend, dal de 'transfer van kapitaalopbreng- sten van Duitschland naar Nederland we derom in den tot dusverre gehruikelijkenf omvang worden hervat. De uitbetalingen) hier te lande zullen evenals tot dusverre, geschieden door de Vereeniging voor den' Effectenhandel en door den postchequie- en girodienst, naar gelang van de „Kon- versionskasse fur Deutsche Auslandsschul- den" ontvangen opgaven van aldaar ge dane stortingen. j De vaart op de Oostzee Wordt georganiseerd. In verhand met de hervatting van de vaart op de Oostzee met kustvaartuigen, deelt het Rijksbureau Zeescheepvaart hef volgende mede. f Het uitvaren van schepen is zonder ver gunning van het Rijksbureau Zeescheep vaart niet toegestaan. Deze vergunning kan onder bepaalde voorwaarden worden ver leend. Tot deze voorwaarden behoort, dat de reeder of kapitein-eigenaar aangesloten: is, hetzij bij den Bond van Werkgevers in: hot Kustvaartbedrijf in Rotterdam, hetzij bij hel Bureau van de Centrale Groninger Kustvaart-organisatie. D'ezo laatste organi satie wordt eerstdaags opgericht. Intus schen kan men zich voorioopig aansluiten1 door inschrijving bij het Rijksbureau Zee scheepvaart, dat gevestigd is Bezuiden- liX'ut 30, 's-Gravenliage. I De bevrachting der kustvaartuig! n in uit gaande zoowel ais in thuiskomende rich ting geschiedt centraal hij het Rijksbureau Zeescheepvaart, c.q. bij het Centraal Be- vTachtingsbureau voor de Kustvaart. De op richting van dit bureau verkeert eveneens in vergevorderden staat van voorbereiding, liet ligt niet in de bedoeling de scheeps- en' VTachtmakelaars uit te schakelen. t Nederlanders in Duitschland Represaille voor dc behandeling vaii Duitschers in Ncd. Indië. Het Nederlandsche perskantoor meldt: „Het aantal Nederlanders, dat thans nog in Duitschland geïnterneerd is, bedraagt 432. Zij bevinden zich vrijwel allen in liet kamp' voor buracrlijke geinterneerden te Neurenberg, dat als „Stalag 13" bekend staat. Zij zullen ongetwijfeld hun vrijheid herkrijgen, zoodra aan de volkomen on- noomge interneering der Duitschers in No- dcriamlsch-lixlië een eind is gemaakt. Het aantal in fndië geïnterneerde Duitschers is overigens een veelvoud van het getal Nederlanders, dat in Duitschland geinter- necro is." Een on aan gen ante ontdekking. Gisteravond kwam een meisje in liet Amstelparkbad te Amsterdam tot de onaan gename ontdekking, dat in den tijd, dat zij zwom, haar blouse en rok gestolen waren. De politie werd erin gemengd en hoewel zij den dader niet onmiclde'lijk kon vin den, wist de politie toch een oplossing te vinden voor de netelige positie waarin het meisje was komen te verkeeren. Getooid met een uniformbroek van een der agenten, welke de verdwenen rok verving, kon liet meisje althans weer naar hu's terugkeeren. Deie courant verschijnt dagelijks, mei uit zondering van Zon- en Feestdagen. Priga per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prijs per week; 15 ets. Afzon derlijke nummers 5 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor hot eerstvolgend num mer moeten vöör ir uur aan het Bureau bezorgd zijn, 'a Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT LI AAPAA Prijs der Ad vei tentién: van 15 regels 155; NO. JüJ iedere regel meer f080. in het Zaterdagnummer 15 regelB f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames fü.75 per regel. IncassokostenS ets postkwitantieslO ets iarieven van adveitentiön dij abonnement zijn aan het Burenu verLr jvbaar. Dagelijks v»orden tegen YooiuitbeU mg Ru ine Advertentien opgenomen 10.50 t/n. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags- Kleine Advertentiin tot25woor den f0.25, mJfcs vöór Dinsdaga\ond 0 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags Kleine Advertentien 11.00, indien niet vóói Vrijdagavond 6 uur "bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1