Naar een harmonische en volwaardige voeding TWEEDE BLAD SOHiEftAMSCHE GQURANT Alle aandacht voor bruin brood, aardappels, fruit, groenten, melk, visch en kaas! Een program van actie Rechtszaken Sport Voetbal R.V.B. Een sloome luchtbeschermer Plunderaars berecht Gemengd Nieuws Wil, 83 ftlï $M0, 2ÜöS8. „Koffie-schieber" Co Kaagweek is (en einde en kan als uit stekenil geslaagd beschouwd worden. Hoe druk het was in het door dc talrijke jachten zoo karakteristieke haventje. (Van onzen spcciatén verslaggever). Zoo ooit, dan lieeft in dozen tijd het streven naai* een harmonische en volwaardige voeding - ieders belang stelling. Het gaat hierbij niet alleen om de groote bouwstoffen, waarmede wij sinds lang zijn vertrouwd, maar ook om stoffen, die slechts in zeer geringe hoeveelheden in ons lichaam worden opgenomen. Niet alleen dus' om de koolhydraten, de eiwitten, en de vetten, maar ook om de vitamines, de voedingszouten en' mineralen. In zonderheid de vitamines voeren ons op eer. terrein, dat van mysterie ver vuld is. Wie langen tijd achtereen één of meer vitamines ontbeert, wordt ern stig ziek. Dtat een tekort aan vitamine B de ge vreesde'her iheri veroorzaakt, die in Indië zoo velen ten grave heeft 'gesleept, is thans een feit van alge meens bekendheid, evenzeer ais de omstandigheid, dat een gebrek aan vi tamine C lot scheurbuik ka,n leiden, lntusschen ligt er een wijde klove 'tus- scken het optreden van zulk een defi- cientieziekle en een op een barmo- - niscbe, volwaardige voeding berustend algemeen welbevinden. Bovendien is ons lichaam er op vernuftige wijze op ïngesleld om onevenwichtigheden. in onzen voedingstoevoer op te beffen. Die goede natuur lielpt ons heel wat buitensporigheden van onze onnatuur te boven komen. Toch is het verstan dig daarop niet al te zeer te specu- leeren. Want dit staat in elk géval - vast, dat fouten in onze voedingswijze slechts ten. koste van groote innerlijks lichamelijke inspanning kunnen worden hersteld. Die inspanning is zelfs der mate groot,'dat van een directe ver korting van onzen levensduur kan wor den gesproken. Bij eeti onharmonische, icnvolwaardige voeding ..die in de piactijk helaas zeer veelvuldig yooir- komt ontstaan bij den menseh al- l'erleivage'. klachten, die, .j merkwaar digerwijs, hij onderscheidene voedings- *»-tekorten soortgelijk zijn.' Het- zijn klach ten over vermoeidheid, gevoelens van, gedeprimeerd zijn, die zich paren aan symptomen" van geringcrènweerstand tegen ziekten, zoowel als van vermin derden geestelijken weerstand. De tien punten. Het was. dr. E. G. van 't Hoog, secre taris van de commissie voor de voor lichting uit den Voedingsraad, die ons dezer dagen, aan dc hand van boven? staande algemeeno richtlijnen, eenin zicht gaf in het werk der commissie, waarin vertegenwoordigd zijn bet nij verheidsonderwijs voor meisjes, en de stichtingen inzake huishoudelijke voor lichting, huishoudelijke voorlichting ten plattelande en weten schappelijke voorlichting op voedingsgebied. Gelijk het een' goede commissie betaamt, heeft zij haar program - van actie, dat niet' minder dan tien punten omvat, piraten* welke van essentieel© beteekenis zijn voor de.voeding van het Nederlandsche volk. Zij luiden:. 1. In den, regelis liet. gebruik van bruin brood ver te verkiezen boven, dat van liet wittebrood. 2. De aardappel vooral gekookt in de scliil T., is een 'voedingsmiddel van buitengewone';waarde, dat. in alle krin gen'dagelijks behoort te worden genuttigd en Ivocfl dan tot op zekere'hoogte, wat vitamine C betreft, eenzelfde beteekenis .vóór onze voeding als fruit;. 3. Vooral in de eerste maanden van liet jaar is het gebruik van versch fruit geen luxe'; zoo dit hiel mogelijk is kunnen radijs, rammenas en rauwe wortel fruit gedeeltelijk vervangen; v J 4. Een dagelijksch gebruik van 2i/3 ons groente, is voor een volwassene gewensclit; 5. Men koope voornamelijk die groente, die' het seizoen oplevert en gobruike bij voorkeur een gedeelte van de groente rauw; 6. Aardappelen en groente bchooren zoo kcrrt mogelijk te worden gekookt en met zóó' weinig water, dat vrijwel niets be hoeft te worden afgegoten; Melk is niet alleen belangrijk be standdeel van de kindervoeding. Het is al lerminst kinderachtig, wanneer een vol wassene dagelijks melk of karnemelk bij den broodmaaltijd gebruikt. Een hoeveel heid van IA 3 bekers per dag is, ook voor den volwassene, uit een voedings oogpunt allerminst een luxe.; 8. Uiteraard kan men de melk ook in koffie, in pap, in toespijs, in soepi of in stamppot tot zich nemen; ook karne melk verdient in dit verband de volle aandacht; - 9. Kaas en eieren doen aan volledig heid van samenstelling nauwelijks voor melk onder. Het dagelijksch gebruik hier van kan daardoor .in vele gevallen een be langrijke voedingsverbetering beteekenen;; 10, Yleeséh wisséle men af met visch- en kaasgerechten, Terugkeer naar vrer(rouwde voedingsgewoonten. Deze 10 punten kan men als de grondwet beschouwen van een ver antwoorde voedingswijze. Als alle goede grondvoorscliriften zien zij er eenvoudig uit. Bij liun practisclie toe passing hedenke men, dat onze voe ding te belangrijk is om bij andere be hoeften te worden achtergesteld. De 10 punten beteekenen voor liet niceren- - deel in wezen een terugkeer naar een-, voudige, van onds vertrouwde vroe- gere voedingsgewoonten. De huisvrouw "lette thans vooral op een goed ge bruik van onze bodemproducton in eenvoudigen vorm. Bovendien mag nimmer uit. liet oog worden verloren, dat goed eten ook altijd smakelijk éten belcèkent. - Eteh, met smaak genuttigd immers, wordt beter én gemakkelijker verleerd dan spijzen, die wij met'tegenzin of; onverschil ligheid! tót ons nemen. Ook'het. betrach- ten van d'e noodige variatie in de samen stelling dier maaltijden blijft eert factor van groot gewicht. Menige vacantie d'ankt baar nuttig effect in even sterke male aan d'e verandering van spijs, d'ie liet ver blijf elders met zich bracht, als; aan de verandering van omgeving, de wandeling of de fietstochten. Iedere poging tot verbetering - van de voedingsgewoonten' van ons volk zal moe ten uitgaan van de vooropstelling, dat aanvaarding van de aan de voedingsleer ontleende voorschriften een ia alle opzich ten' verbeterde keukeu tot gevolg beeft. Tegelijk dient inhet oog te worden, ge houden, dat - iedere,. óveriUatigeijver-op dit gebied moet ivórden vermeden. Gewoon ten,- die op - -zichzelf - wel voorverbeteri ng vatbaar zouden zijn, maar toch niet recht streeks schadelijk kunnen lieeten, late men liever in tact, want, ook bij een beperkten opzet van onze actie valt er geweldig voel te doen, terwijl bovendien bet conservatis me van het publiek juist op dit gebied' bi- zonder groot is, zoodat menigmaal taaie weerstanden zullen moeten worden over wonnen, aldus dr. van 't Hoog. Maakt dc disch gezellig en voedzaam. En toch is liet noodzakelijk, dat dit ge schiedt, want van een verbetering der voedingsgewoonten hangt het welzijn van het thans levende geslacht en van, de komende generatie af. Het voedingsvraag stuk is geen aangelegenheid van tlieore- üsch-wetenschappélijke waarde, het dient te worden beschouwd als een practisch en nationaal belang van d'e eerste orde. Gij huismoeders, hebt ge geregeld ra barber op het menue staan? Maakt ge uw lunchtafel gezellig met komkom mer, met radijsjes, met tomaten, die ge, het - is maar' pen tip, allersmake- lijlct leunt vullen met roerei en groene kruiden? Ge maakt'geen jam meer, omdat Qé suiker u ontbreekt? Ver vang dan'de suiker'door glucósestroop, en'ge krijgt vrijwel hetzelfde resultaat. Ge komt met de boter niet toe? Dan weet ge zeker niet, dat go van een half pond'een heel pond kunt maken, door dé boter met melk aan te lengen en vervolgens weer, stijf te kloppen? Er kan op het gebied van dé voeding ontzaglijk veel gedaan worden, mits men niet dé neiging heeft, bij het oude te blij ven neerzitten. Nieuwe banen, ook op dit terreinl En uit de publicaties, die van tijd tot tijd iln de couranten zullen ver schijnen vanwege dé commissie van voor lichting, zullen dé huisvrouwen heel wat wetenswaardigs kunnen opdiepenl Programma zomeravond voetbal. Week van 29 Juli tot 3 Augustus? VF'CVlaardingen (teiT. Schiedam), Dé- mos—GTB. WAIISY—Martinit 2. YDL— SFO. D HSiHloll audiaan 2. SdiledlamFor? tuna. Fortuna 4DSL, Hollandiaan 5. Singelkwariié. Gusto—DHS Fortuna 'i WAHSV 2. VFiO 3—Singelkwartier (ter», Schiedam). Morgen geen zomeravondvoetbal. m verband mét den wedstrijd Nedel- landsclï elftal'Rptterd.a®sclï elftal 9$ mor?-, genavond, vervallen allé voor $r§n 'avond vastgestelde zomeravondwedstrijd' lïij kwam te laat of kwaui hecle- maal niet. I-Iet was met de luchtbescherming te Uit hoorn vreemd gesteld', gezien hetgeen zich gisteren voor dén Amsterdamschen politie rechter afspeelde. Er stond n.l. een nog jeugdige lucht beschermer hij was half Mei juist meer derjarig géwordén terecht. Hij was in dien nacht van 16 Mei, toen hij van twee tot vier uur dienst had, een uur en veertig minuien le laat gekomen, terwijl liij op 18 Mei maar in liet geheel niet was verschenen, Aanvankelijk: zag het er naar uit, dat hij ook op. dé rechtzitting liet appèl zou overslaan. Hij bleek echter slechts, zijn gewoonte getrouw, een weinig te laat te zijn, doordat hij den trein had' gemist. Tijdens liet verboor van den gemeente ontvanger, hoofd van den luchtbescher mingsdienst, die als getuige was opgeroe pen en verklaarde, dat verd. zeer wel op de hoogte was va'n zijn diensturen, kwam de jongeman editor deemoedig bhu-er. Te. zeggen, diat de waarnemend' poihie- recliter hierdoor aangenaam- verrast was, zou overdreven zijn, het .verboor werd1 ér, echter wel zoo volledig door. De verd. gaf om te beginnen de liem ten laste gelegde feiten toe. Dat hij op 16 Mei zooveel te laat rvas gekomen, kwam, omdat dién dag - juist de Duitsche zomer tijd! was ingevoerd, en ja, zoo snel kan ceii menscli zich d'aar niet op inschakelen. De wacht» werd' gehouden op een uitkijk toren en hét woei er knap. Het gevolg was, 'dat dé verd'. dien avond een ver koudheid opliep. 'Dat is' een leelijk ding zeiden zijn broer en zuster, bij wie bij in buis was. Jij gaat niet meer op dien toren. En hun wil was wet, want zij be zaten een; wekker, welk instrument verd. absoluut tnoodig bad-, wilde hij 's nachts 0111 twee uur wakker worden. 'Op dén lSen .Mei word hij dan ook bij gebrek aan een wekker niet wakker. De officier van justitie vond deze lan delijke opvattingen omtrent de plichten en lasten van een luchtbeschermer volkomen verkeerd'. Vijflién: gulden boete ot vijftien d'agen lieclileriïsstraf luidde zijn eisch. Dc' rechter wilde zich, alvorens vonnis te wijzen, eerst op dé hoogte stellen van d'e financieel© positie van den boeren knecht. Hoo vreemd het ook moge klinken, de'.;jongeman .bleek daarvan zelf niet op de hoogte. „In Mei rekent mijn vader ieder jaar met e"';? broer, bij wien ik in dienst ben; af mijnheer- en hoeveel hij d'an geeft, weet ik niét".'- Dit waren toestanden, waarvan de waar nemend' politierechter niet gedroomd' had dat zij nog bestonden. Tien gulden boete of vijf dagen hechte nis was het vonnis. Andere luchtbeschermers doen beter hier aan geen voorbeeld: te nemen. Zij hadden zich militaire goederen toegeëigend. De Maastriehtsche rechtbank heeft eeni ge zaken behandeld tegen Nederlanders die er van worden verdacht, tijdens, de verwarring der eerste oorlogsdagen zich militaire góéderen te hebben toegeëigend. Zoo stond dé 29-jarige mijnwerker Th. O. J. terecht, die zich op 10 Mei op dé Bil- gerbaan o.a. zes onderbroeken, andere mi litaire ldeeding en eenige legerpistolen bad toegeëigend. Tot zijn verontschuldiging voerdé de m-an aan van Duitsche soldaten verlof te hebben gekregen de goederen medé te nemen. Zoowel het G.M. als dé president achtten dit zeer onwaarschijnlijk De officier van justitie vorderde een ge vangenisstraf van vier maanden. Met een zelfde verontschuldiging kwam de ongeveer üQ-jarige B. M. uit Limniel, eveneens gedetineerd, bij:die rechtbank aan, waarvoor hij zich hadi te verantwoorden wegens diefstal van zes wollen dekens, drie tentzeilen, een Je eren tascli met ge reedschappen, gasmaskers; hemden borst rokken en ondterbroeken. Blijkens dé ver klaring van een getuige a décharge had dé verdachte gezegd, dé spullen aau de militairen terug te zullen geven, wanneer dé toestandi wat gekalmeerd was. Deze goedé bedoeling werd' echter niet hoog aan geslagen, want d'e eisch' luidde zes maan den gevangenisstraf. Hittegolf in Amerika. Sedert zes dag-eai h'eersclrt overal in de Vereenigde gtalen een ongewoon groote hitte. De temperatuur schommelt tussch'en de 90 en 100 graden Fahrenheit. Tot dus verre zijn 22 mensclien lie vangen door de Warmte, om hét loven gekomen en 113 bij hét baden verdronken. In eenige staten in Het westen loopt dé maïsoogst door dé aanhoudende droogte gevaar. Op dit bericht zjjjJn dé prezen op 'de maisbeurs in Chicago sterk' gestegen. DEB De oerlogsgravcn in Nederland .worden versierd. Met medewerking van de Nederlandsche Sierteelt Centrale is het daartoe gevormde comité met liaar werkzaam heden begonnen. j I Een met kogelgaten doorzeefde looden pinakel van de in restauratie zijnde oude kerk te Rhenen wordt door den loodgieter onder handen genomen i Reeds 80 kilogram koffie in beslag genomen. Dc Amsterdamsdie politie heeft gister avond ojp de Nassaukad© een man aange houden, die zonder vervoerbeiVijs 50 kilo gram koffïe vervoerde. Bij verhoor wilde hij niet vertellen op welke wijze hij deze koffie in zijn bezit had gekregen. Hij werd derhalve medege nomen naar liet bureau en aldaar ingeslo ten. De koffie werd uiteraard ia beslag genomen. Daarna togen de rechercheurs 1 de woning van den man, waar zij dertig kilogram koffie aantroffen. Ook déze Werd in beslag genomen. Vermoed wordt)'dat nog vel andere voor raden spoedig aan het licht zullen komen en de- mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de man relaties onderhield, waarvan do politie gaarne meer wil veten. Uit het raam gevallen. In de Sonoystraat te 's-Gravenbage, is gistermiddag de 71-jarige juffrouw W. E. M. O. B. aan de achterzijde van haar wo ning op de eerste verdieping uit een raam gevallen. Zij kwam terecht in den tuin van de be nedenburen en werd zeer ernstig gewond. Zij» wc-rd naar liet Roode Kruis Ziekenhuis gébracht, waar zij kort na. aankonist ojt zonder hij kennis te zijn gekomen is over leden.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5