e spin ia H Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken 69744 St. Lidumastraa j LOTERIJKANTOOR 67664 ËtJ'srv' WK?" 68142 öKofa"-Bertels, Dam 9-26. Timmerman-Metselaar - Aannemer 67777 69802 67912 69551 69109 68109 Groenelaan 6811 0 Singel 68111 Ureupelstraai 69400 69676 68886 68154 67525 69404 68735 67593 69899 68295 68484 68251 69773 67556 68421 67863 68011 n? De bevoegdheden. Een Duitsch landgerecht en een Duitse hooggerechtshof in het bezette Nederlandsch gebied. door* Johnston Mc. Culley DE DAGEtUKSCHE VRAAGBAAK Uit de Pers „De onbekende soldaat" Algemeen Installatiebureau Anthraeiet JAN HOOGENBERG, HOOGSTRAAT 24. Auto dien sten Bakkerij Bankiers LEDERWAREN Levensmiddelen BIJLOO'S WINKELS Machinefabriek Meelfabrieken Bedden en Tapijten Bedrijfskieeding Boekhandel en Bibliotheek Bouwkundige Drukwerk Frigidaire-Huishoudkoclkasten OI as Goud- en Zilverwerken Hoeden, Petten (ook in laken) Huis- en Decoratie-Schilder G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Meubileering (Complete) Papiervernietiging Pompen Rund- Kalis- en Yarkensslagerij Schoorsteenvegen Sigaren, etc. JAa vd tempel, Stoffen-Manufacturen Woning-inrichting Woningbureau S I Cl I 1 s i nni Ir |tfU 1 lp v 3^ i'C Het Verordeningenblad no. 12 bevat eón verordening van den njkscommissaris voor het. bezette Nederlandsche gebied betref fende de Duitsche rechterlijke macht voor Btrafzaken. Paragraaf 1 houdt in, dat voor het be zette Nederlandsche gebied de Duitsche rechterlijkte macht voor strafzaken wordt ingesteld. Haar organen zijn het Duitsche landgerecht en het Duitsche Hooggerechts hof in het bezette Nederlandsche gebied, alsmede, voor beide gerechten ge neen- schappelijk, het Duitsche openbaar mini sterie. De voorschriften betreffende de bevoegd heid van den Duitschen krijgsraad en van de bizondere rechtbank voor strafzaken ivoor leden der S en voor de leden der politieorganisaties met een bizondere taak, Hip-en onaangetast. Volgens par. 2 zijn de Duitsche gerechten met uitsluiting van de Nederlandsche rech terlijke macht bevoegd om delicten, die door Duitsche of voormalig Duitsche staats burgers van bet protectoraat Bohemen en Mor a vie begaan worden, te vervolgen en te vonnissen. Hetzelfde geldt ongeacht het staatsbur gerschap van den dader of de deelnemers, wanneer de daad: 1. Zich richt tegen het Groot-Duitsche rijt, het Duitsche volk, de natïonaal-socia. listische Duitsche arbeiderspartij, de ver takkingen daarvan of daarbij aangesloten organisaties; 2. zich richt tegen een Duitsch staatsbur ger of een persoon, die in diens tverhoud ing staat tot het Groot-Duitsche rijk, tot de Nationaal-Socialistische Duitsche arbeiders-- parlf}, haar vertakkingen of daarbij aange sloten organisaties, tijdens de uitoefening van deze dienstbetrekking of in betrekking daarmee; 3. hegaan wordt in dienst van de Duit sche autoriteiten of, in verband met dezen dienst, op Duitsch grondgebied, of in ge- Jbouwen, ruimten of inrichtingen, die die nen ten behoeve van het Groot-Duitsche rijk, de Nationaal-Socialistische Duitsche ar. heiderspartij, haar vertakkingen of daarbij aangesloten organisaties. Plunderingen in ontruimde gebieden. Ook zijn de Duitsche gerechten, met uitsluiting van den Nederlandschen rechter bevoegd, ongeacht het staatsburgerschap van den dader, wanneer a daad blijkt te zijn: Plundering fn op bevel ontruimd gebied of in vrijwillig ontruimde gebouwen of ruimten; l een misdrijf (Verbrechen oder Vergehen) tegen lijf, leven of eigendom onder gebruik making van de maatregelen, genomen ter verdediging tegen luchtaanvallen een misdrijf (Verbrechen), gevaarlijk voor het algemeen belang, in het bizonder een ir'sdrijf, dat de voedselvoorziening in ge vaar brengt De Duitsche gerechten in het bezette Nederlandsche gebied zijn gevestigd te 's-Gravenhage. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied stelt de rechters bi de Duitsche gerechten in het bezette Neder landsche gebied tot opzeggens toe aan. De Duitsche gerechten kunnen op iedere plaats in het bezette Nederlandsche gebied ambtshandelingen verrichten. Bevoegdheden van den Duit schen landrechter. Bj het Duitsche landgerecht beslist de (alleensprekende) landrechter. De landrechter kan tuchthuisstraf van ten hoogste 5 jaren, gevangenisstraf, vesting' straf, hechtenis en geldboete, alken of te- 7) Plotseling sprong de man overeind en wierp zich op Warwik. Hij had gezien, dat Warwik geen pistool had. Hrj had zich echter in Warwik misrekend Deze greep hem bij zip polsen, daarna bij zijn schou cers en schudde hem door elkaar als was hij een kwajongen. „Zoo,, wou je leelrjk tegen me doen? Zeg; ik zou je nek wel kunnen omdraaien, voordat je tot drie kon lellen. Mij aan vallen? Dat is een leelijke verg'ssing. Om zoo'n schooier onderhanden te nemen, heeft een man geen revolver nnodig Ik zou je met één band aan kunnen. Laat eens kijken, wat je zooa' brj je hebt." Warwik fcnilleeroe hem snel en af doende. Hrj vond "en lang mes, een ploer- lendooder en een klem pistool. „Gemeen zoodje wapens," zei Warwik. „Zoo'n schooier ais jij moest eigen'ijk een boksijzer hebben, dat is het laagste soort wapen, dat me bekend is. Ik zou wel* zin nebben, dien ploertendooder op je gemee- nen kop te pro!moren." De schooier was bang geworden. Hij probeerde zich los te rukken, maar toen zamen met bijkomende straffen, alsmede alle maatregelen voor beveiliging én ver betering .uitspreken. Tegen de vonnissen van den rechter ïs beroep toegelaten, legen zijn oierige be slissingen een klacht (Reschwerde) volgens den maatstaf van het Duitsche procesrecht, Het Duitsche hooggerechtshof beslist met drie rechters. De leden van het Duitsche hooggereehts hof in het bezette Nederlandsch gebied kun nen tegelijkertijd tot een gerecht in het Duitsche njk hehooren. Een zijner leden moet zijn ambtelijke woonplaats te 's Gra. venhage hebben. Het hooggerechtshof. Het Duitsche hooggerechtshof kan elke toegelaten straf uitspreken. liet beslist in geval van toepassing van een rechtsmiddel tegen beslissingen van den landrechter. Hooger beroep of beroep in cassatie van de vonnissen van het Duitsche hoogge rechtshof is niet toege'aten. Een gereclite'ijk vooronderzoek vindt niet plaats. Wanneer het delict, waarvoor de Duitsche gerechten bevoegd zijn, van geringe fcetee- kenis en de dader noch Duitsch staatsbur ger, noch staatsburger van het protectoraat Bohemen en Moravië is, kan de zaak aan de Nederlandsche autoriteiten, met strafvervol ging belast, worden overgegeven om te wor den vervolgd en berecht volgens Neder landsch recht Het combineeren van straffen uit Duit sche eu Nederlandsche vonnissen behoort tot de taak der Duitsche gerechten. Moeten straffen uit Duitsche vonnissen van verschillende gerechten of uit zulke en Nederlandsche vonnissen worden gecom bineerd, dan is daartoe het Duitsche hoog gerechtshof bevoegd. Het hoofd van het Duitsche openbaar mi nisterie bij het Duitsche landgerecht en iet Duitsche hooggerechtshof voert den ambts titel van Duitsch procureur-generaal in het bezette Nederlandsche gebied. Tot dg verdediging voor de Duitsche ge rechten in het bezette Nederlandsche ge bied is toegelaten: 1. hij, die als verdediger voor een gewoon gerecht in het Duitsche rijk is toegelaten 2. de bij een Nederlandsch gerecht inge schreven advocaat, wien de rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied vergunning heeft verleend. Het toe te passen recht. De Duitsche autoriteiten met strafvervol ging belast, passen toe: 1. de telkens door den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied en door de door hem daartoe gemachtigde Duitsche instanties, alsmede door de be voegde Duitsche weermachtsinstan11es tot en met 23 Mei 1940 gegeven rechtsvoor schriften; 2. het telkens in het Duitsche rijk, in de gedaante van voor de aansluiting van Oos tenrijk Altreich geldende strafrecht; 3. het op den dag van afkondiging gel dende Nederlandsche strafrecht met inbe grip van de bepalingen, die de secretarissen generaal van de Nederlandsche depar emen- ten van algemeen bestuur na 28 Mei 1940 op grond van een machtiging van den rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied uitgevaardigd hebben of zullen uitvaardigen. Straffen. De volgende straffen van het Nederland sche strafrecht komen overeen met die van het Duitsche strafrecht: levenslange gevangenisstraf levenslan ge tuchthuisstraf; tijdelijke gevangenisstraf van meer dan 5 jaren tuchthuisstraf voor den tij I van* twee derden van den duur der gevangenis straf; t i tijdelijke gevangenisstraf tot en met 5 jaren met inbegrip van hechtenis hech tenis i geldboete geldstraf. Is de Duitsche of de Nederlandsche rech terlijke macht ingevolge deze verordening tot het behandelen van een strafzaak niet bevoegd, dan moet do strafzaak aan die in stantie, welke daartoe bevoegd is gewor den, worden overgegeven. Achten beide zich bevoegd of onbevoegd, dan beslist de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de be voegdheid. Een zaak, die vanwege de bevoegdheid wordt overgegeven, blijft in haar goheej Dit geldt in het bizonder voor de beharti ging der termijnen ei voor do gemaakte onkoste.n, kosten, rechte en vergoedingen Deze verordening is met 20 Juli in wer king getreden. hij daarin niet slaagde, keek hij Warwik aan als een raf, die in het nauw zil. „Wou jjj de Drie Driehoeken stelen?" vroeg Warwik. „Laat u me nou gaan." „En wat doe je, a's ik je loslaat?" ,,'m Smeren!" „En dat meisje binnen „Moet maar voor d'r eigen zorgen." „Een keurige vent ben je, dat moet ik zeggen. Waarom wil je die Drie Driehoe ken stelen „Nou, die zijn toch aardig wat waard, is het zoo niet?'" „Ik licb ze nooit gezien en kan het dus niet zeggen, maar het zal wel zoo zijn „Ze zijn meer waard dan je denkt. Wat moet dat rnensch er mee?" „Wie?" „Die mevrouw Dwgiht; wat deed haar man, haar aie dingen te geven?" „Verdraaid. Kan een man dan niet zijn geld bestcaen aan het koopen 'van juvvee- len voor zijn vrouw, als hij daar zin in heeft ,Hij kon er meer voor krijgen, dan bij er voor betaald bad, maar hij wilde ze niet kwijt." „Eigenaardig," zei Warwik, wetend hoe Berman was. „Dus er schijnt iets bizon- ders aan die Drie Driehoeken vast te zitten?" „Maar nat kom j'e met van ifiij te we ten'." Op den Grebbeberg. De heei C. Redert heeft m het „Kerk blad van dc Geref. Kerken in Hersteld Verhand" de volgende beschrijving van een bezoek aan den Grebbeberg gegeven: Deen ik in Rhenen aankwam en een voorbijganger vroeg waar ik heen moest om de oorlogsgraven te zien, antwoord de iuj: „Dan moet u den berg op". Ik ben den Grebbeberg opgegaan en sta nu bij de oorlogsgxaven. Oorlogsgraven Wij kenden ze niet. Wij hadden er wel eens foto's van gezien uit andere landen, maar dit alles lag zoo ver van ons ai. Het was zoo onwerkelijk voor ons. De „eeuwige vlam", die in andere lan den brandt bij het graf van den onbeken den soldaat was ons vreemd en haar sym boliek konden wij moeilijk verstaan. Ihans kennen wij onze oo-rlogsgraven, don ker en diep. Ik sta hier bij de Grebbe en zie de lange rijen waar onze mannen eu jongens begraven zijn. Op elk graf staat een bordje, in den vorm van een kruis, waarop de naam van den gesneuvelde staat vermeld. Soms staat er een geweer, een bajonet of een helm bij Een herinnering. Er zijn ook graven van Duitsche soldaten. Bij bel graf van een Duitsch officier zie ik tusschen de bloemen een paar kleine foto's. Wellicht heeft hij „deze foto's bij ziel' gedragen als een herinnering aan huis. Op de eene foto staat een huis, «n op de andere- een jonge vxouw Ik zie een bont gezelschap van men- schen, die deze graven komen bezoeken. Stil wandelen ze Langs de rijen en lezen de namen. Er zijn veel bloemen. Twee mannen zijn bezig om ze te verzorgen Dicht bij me staat een meisje en schreit. Ginder staal een man te turen bij eer graf. Hij is bewogen maar beheerscht. Ik lees de namen. Het zijn echte Hol landsche namen. Hier liggen onze mannen, onze jongens. Tusschen de bloemen ontdek ik een naamkaartje, waarop wat geschreven staat. Ik lees enkele lieve woorden van een verloofde. F.ven verder zie ik een ander kaartje en ik lees: „Een laatste groet voor mijn lieve jongen Tot weerzien in den Hemel. Je moeder". De zon speelt door de boomen en vlecht lichte plekken over de graven. Ja, er is nog licht. Ik was het bijna verge ten. Deze plaats herinnert er ons wel zeer smartelijk aan, dat we op een don kere en zondige wereld levèn. Dat kleine kaartje is een lichte plek op een donker graf. Het spreekt van een hoop, die alle leed verzacht. Het wijst ons heen naar een nieuwen hemel en een nieuwe aarde ja óók een nieuwe aarde waar geen oorlogsgraven meer zullen zijn. Gevallen kameraden. Voor den ingang van het kerkhof stopt Fa. Wed. M. van Meurs, Rroers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. Bestel nu kolen (3 LIJNEN) 2 x daags op Rotterdam J. de Rond (Fa. F. v. d. Velde) Boterstraat 77 Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36 Alle Bankzaken Assuranties Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 - Ï52 Leder-foumituren, Koffers, Actetasschen, Reparation CTClf: Loterijkantoor MEDIA IR OI J/ O Hoogstraai 56 - Postzegelhande! Lotisicotrekkmg 8 Juli Polissen a f 2.50 verkrijgbaar A. Fontijne, Boterstraat 2832. (2 lijnen) Modem ingericht reparatiebedrijf Fa. Willems Emsting. Rotterdamschedijk 233-235-237. F. Röttgering, Hoogstraat 17, Grootst Spetiaaihuis. C O R1 Q Uitgebreide Catalogus, A. Rood- öwulv bol v.h. J. v. d. Berg's Boek handel, Rubensplein 16. Beéedigd Taxateur van Onroe rende Goederen. J. Bokhorst, Lange Nieuwstraat 145. Drukkerij' Wijchers, Walvischstraat 3, Handels- en Vereenigingsdruk- werk. 12 LIJNEN' N.V. Pietersen £c Co"s Automobielbedrijf Broersvest 74-76 N.V. Van Katwijk'? Glashandel, Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. H. Th. v. d. Vlerk, Rotterdamschedijk 268. Gediol. Uurwerkmaker. Piet Hem'ger, Passage 1. Heerenmode-artikelen. Vraagt tel. zichtzending. N.V. A. Tieaian, Hoofdstraat 39, Tarwebloem Tarwemeel Tarweafvallen, G. J. de Jager. Dirk var; Wassenaarstraat 35. Showrpom Rembrandtlaan 7. Jac. v. d. Waal, Westmolen straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. C Q 7 Q G Verkoop, Verhuur en Reparatie uOi OU Willem Fontijne's Pompe* - en Motorenhandel, Noordvest 85. Benzine- en- Electromotoren. Veris tering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. Botram Alléén "Lange Achterweg 33. l vOi) Broersvest 127 Alle bekende merken. Bezorging door geheel de stad. N. Scheurkogel, Lange Nieuw straat 177179. Uitvoering van werken in gewapend beton. Fa. Rijnbende Van Hoek, Hoogstraat 32. CQ7K0 Womngbureau„Schiedam-West" Dö 14m Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen „Ga weer ziften. En antwoord op wat ilc je vraag. Steel je die dingen voor jezelf of voor iemand anders?" „Ik zeg beeïemaai niks. fk lunt me lie ver aan de politie overleveren, dan iets te vertellen." „Och, ut zaï je niet aan de politie over leveren, man fk kan je alleen wel onder banden nemen. Steel je ze voor iemand andrrs? „Nou, als dat nou zoo eens was?" „Wie wil ze dan zoo graag in handen krijgen „Dat kom je nooit van me te welen." „Vertel me ten minste of die persoon hier in de stad woont" „Nee, hier woont hrj niet. „Zoo, dus is het een man. Waar heeft Berman Dwighf die juweelen vandaan?" „Uit een pan... Nee, ik zeg toch niks." „Dank je. Je hebt het me al verteld. Hij heelt ze uit een pandjeshuis. Ik wist met dat Dwigbt juweelen in een pandjes huis opkocht Hoeveel zrjn ze waard?" „Weet ik niet. Misschien vijftig dui zend." Heel wat Ik moet werkelijk eens naar binnen gaan en ze bekijken. 'En wat krijg je, als je ze terug bezorgt?" „Ik krijg vijfduizend om 'met, het meisje samen te derden." - „Je bent een slechte zakenman. -Als je, die juweelen toch steelt, waftrom verkoop' een auto. Twee Nederlandsche officieren en een soldaat stappen uit. De soldaat draagt een plant met witte bloemen. Ze ioopen langs de graven. Wellicht zoeken ze naar een bekenden naam. Nu hebben ze blijkbaar de rustplaats van hun ka* rr)eraan gevonden, want ze blijven staan, en wanneer de soldaat de bloemen ge plant heeft, dan brengt het drietal, stram in do houding, den militairen groet. Het is een plechtigheid, die op de bezoekers een diepen indruk maakt. Ik ga er heen om te zien wie er begra ven ligt. Maar er staat geen naam op dit graf. Ik vind alleen deze simpele maar diep ontroerende woorden: „Onbekende sol daat". In dezen onbekende hebben zij al hun gevallen kameraden willen eeren, Er zijn verschillende graven, waarop ik dit opschrift lees. Ook brj de Duitschers. Wellicht staan hun namen op de lijst der vermisten, en wellicht wondt er nog ge hoopt en uitgezien... en gewacht... „Onbekende soldaat". je ze dan niet zelf, dan maak je er heel wat keeretr vijEduizend dollar van." „Daar beo ik mijn reden voor." „Je praat net, oi je me ergens opmerk zaam op wilt maken. Ik zal je dus meer moeten vragen." De man sprong plotseling van de bank op en rende tusschen de boomen door naar de straat toe. Warwik zat even over bluft te kijken, maar begon toen te grin niken. „fk wed, dat die kerel denkt, er heel handig vandoor gegaan te zijn," dacht hij. „En ik heb me al tien minuten lang afge vraagd, waarom hij er eigenlijk niet van door gmg. Erg vernuftig schijnt hij niet te zijn." HOOFDSTUK V. Strijd, en krijgslisten. John Warwik liep met vlugge schreden het grasveld over en gim de veranda bin nen. Spoedig had hij hoed, jas en hand schoenen uitgedaan en aan den kapstok gehangen en was naar- den salon gegaan om me «touw Dwight de hand te reiken en glimlachend te groeten. -„Waar hebt u dat vandaan, me vrouwtje?" vroeg hij. „Wat bedoel je. John?" „Dat schilferende ding op uw japon daar." Er ligt een omuitsprekende weemoed over deze graven, Ik tracht me, terwijl ik hier sta, het leed in te denken, dat over de wereld, en ook over ons land, gekomen is. Vlakbij zie ik een korenveld. De wind ruiscbte door de rijpende halmen. Zij hoo- ren het niet meer. Straks komt de oogst, maar zij zuHen het oogsten niet meer zien. Hc-t koren wordt gemaaid als het uitge leefd is. als het heelemaal rijp is om te worden binnengehaald. Maar deze jonge mannen zijn plotseling--weggerukt uit het leven, terwijl ze nog jong en. krachtig waren. Dat is de oogst van den oorlog. Nog even wandel ik langs de rijen. Ik zie menscken komen en gaan. Stille handen leggen bloemen neer. Ik zie een meisje, dat gehurkt bij een graf zit, en schreiend den helm van een gevallene streelt, en onwillekeurig moet ik denken aan de woorden van den man, die mij den weg wees. Hij zei: „0 moet den berg op". Inderdaad wij moeten den berg op „De Drie Driehoeken? Vind' je ze mooi?" Warwik bekeek het sieraad aandachtig, liet waren drie driehoeken, dooreenge- werkt, de eene van robijnen, de tweede van diamanten, de derde van saffieren. Het geli'-el schitterde geweldig en was, on getwijfeld schatten waard. „Buitengewoon," zei hij. „Rood, wit en Wauw de kleuren van onze vlag." „Berman hoeft het voor me gekocht," zei zo. „Voor mijn verjaardag." „Ik dacht, dat u nooit jarig waart, me vrouwtje." „Niet voer het groote publiek," ant- woorutte ze lachend. „Kom, schiet maar op, de meisjes wachten je al." „Daar zegt u iets. Ik zou vanavond' graag eens ernstig met u piatcn. Ik ben bijna zoover, dat ik plannen meen te móeten makon, om een huishouden te stichten." „Goeie genade. Vergaat de wereld soms binnenkort „Er zal niet veel anders voor me opzit ten. Ik ga nog ctood van eindelooze ver veling zoo alleen. Ik dacht, dat u mis schien wel een geschikte partij voor me wist. Een meisje, waar wat leven in zit, waarmee je nu en dan eens kunt kibbelen, zoodat hei geen saaie boel wordt. Ik praai er vanavond nog wel verder over." (Wordt vervolgd ts&jiJm,

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6