De conferentie te Havana Er word gemaakt Zuid=Amer kaansche overwegingen Donderdag 25 Juli 194Ö EERSTE BLAD KIESPIJN? <ri 3- r Roemenië Vereenigde Staten Engeland De „zwijgende colonne" De nieuwe orde Zuid-Amerika De nationale collecte te Rotterdam Tel. No. 69300 (3 lijnen). 93ste Jaargang, No. 22535 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND België De oorlogsbegrooting Britsch convooi van vijf schepen vernietigd Frankrijk Het Fransche economische leven Baltische Staten De V.A.R.A. BINNENLAND Instelling van een sociaal economischen dienst Bouw van arbeiderswoningen ft i f ,1- r r Deze courant veraobtfnt dagelij^, met uit- sondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal 2.—; franca per wgt I 2 60. Pros per week: 15 ct». Afeott- dêrUike nummers 5 ets. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor bot eeratvolgend num mer moeten vó«r elf uur Maju.t Bureau bezorgd zim, 's Zaterdags voor uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCKKDAMSCHË COURAM" r Prijs der Ad\ ertentiën \an 15 regels J i 33; iedere regel meer O.SÖ, in het Zaterdagnummer 15 regels ft.80, iedere regel meer f035 Reclames f0.75 uer regel. Incassokosteaöct»; postkwitantie115 ets. fanevcn van ad\ertejUien öij abonnement zvjn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Adveitoatiën opgenomen i f 030 t/m 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk A\oord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Ad verten tién tot 25 woor den f025, mits vóór Dinsdagavond C uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags* Kleine Advertentiën 11.00, indien niet \óór VrijCtagaïond 0 uur bezorgd. Op liel o ogenblik worden te Havana, on der leiding van Gordel! Huil en zijn mede werker Berle in besloten zittingen met cte andere delegaties de vraagstukken der Europeesche kolomen in Amerika en eco nomische problemen besproken. Men dringt er op aan, dat zeer spoedig een besluit aai worden genomen en men heeft der halve bepaald', dat na Donderdagmiddag geen nieuwe resoluties meer kunnen wor den ingediend. Donderdagavond zal het materiaal, dat de conferentie van alle dele gaties heeft ontvangen, geschift en onder de betreffende commissies verdeeld wor den. Zaterdagavond zal een nieuwe vol tallige vergadering en op 30" Juli do slot zitting worden gehouden, indien hot de Amerkaansclie regeering gelukt do ge- wcnschte besluiten aangenomen te krijgen. Mei betrekking tot het beschermheer schap over de Enropeesche koloniën, heeft Huil, naar verluidt, een compromis voor gesteld, lusschon een algemeen mandaat en een afzonderlijke controle in den vorm i a,n een drieledige commissie. Deze com missie zal telkens gevormd1 worden door drie staten, die bif de betreffende kolonie uit geograpbiseh en strategisch oogpunt hel meeste belang hebben. t<\ de commissie voor economische vraagstukken worden op het oogenblik tech nische vraagstukken ter verlichting van het mler-AnnerikaanscIie handelsverkeer bespro ken, b.v. het verleenen van voorkeurstal- rieven alsmede het invoegen van uniforme dcuanebepa'ingen, in alle 21 landen, zoowel wat betref! de goederennamen a!s de ge- wirhtsmatcn en dte waardeberekeningen. De Mexiraansche delegatie stelde de eiscli, dat de Icapitaatsbeleggingen van „an- d'ere" Arrierikaansche landen (Vereenigde Staten) zoo belegd moeten zifn, dat zif niet tot een imperialistische,, absoirheeringvan den betreffenden tak van industrie in het land, dat deze kapitalen heeft toegelaten, leiden. Vrees voor isolatie. liet Urugeesclie blad „El Debate" schrijft volgens het D.N.B. o\er de conferentie te Havanna oa. het volgende: De stellingen van de conferentie betee- kenen eenvoudig, dat Amerika als groote mogendheid en vertegenwoordiger van de Engelsche belangen in Amerika wii pro- beerem dio overheersching over Latijn-Ame- rfka te verkrijgen. Een economiscli kartel zoo voor Urugay het verlies beteeken en van de economische vrijheid met Europa, dat steeds het natuurlijke afzetgebied is geweest van Uruguay. Op ieder gebied voelt Uruguay zich met Europa verbon den, naar lichaam en ziel, geschiedenis en toekomst, belangen en cultuur. De af nemers van Uruguay, die met den zegen- rijken uitwisseling van goederen ook hun cultuur' en technische beschaving brach ten, behooren eveneens tot de landmen van Europa. Ikt een ander artikel schrijft hetzelfde blad, dlat Duitschland1 zijn productiekracht verveelvoudigd hoeft en dat het als ge volg van het feit, dat het de voornaamste ijzererts- en kolenmijnen van Europa be zit, de grootste industrieelo mogendheid ter wereld! is. Het is derhalve niet over dreven op te merken, dat Duitschland de grootste koepor van grondstoffen ter we reld zal worden, hetgeen ook voor Zuid- Amcrika van de grootste beteekenis is. Duitscliland's positie op het Europeesche vasteland is thans reeds cverbeersdiend en door het systeem van het uitwisselen van goederen zullen voortaan zijn aan- koopen van grondstoffen nauw verbonden zijn mot den afzet van zijn industriepro ducten. Deze zullen ongetwijfeld' een goed afzetgebied vinden, daar zij niet op de mark! worden geworpen om deviezen te verkrijgen, doch om te ruilen tegen grond stoffen. Do Duitsche economische kracht en het Duitsche handelssysteem zullen een nieuwen toestand' scheppen, waarmede ook in Zuid-Amerika zorgvuldig rekening ge houden zal moeien worden. Het Duitsche standpunt. De „Diens* aus Deulsrhland" meldt De conferentie der Noord- en Zuid- Amerikaansche slalen in Havanna wordt droc de Duitsche pers zonder commentaar veislancn. „te <er politiek standpunt, wordt zorgvuldig achterwege gelaten. De confe rentie wordt van Duitsche zijde principieel als een inter-Amerikaansche aangelegenheid behandeld. In de teiugboudendheid der be- richtge ring weerspiegelt zich, naar men in Berlijn verklaart, het principe van een zui ver gebruik der Monxoeleer. Echter woraen in de Wilhelmstrasse niet die accenten over het hoofd gezien, dic- blijk geven van een bizonder naaar voren komend anti-Duitsch resp. anti-Europeeseh karakter. Aan den anderen kant echter wordt in Duitschland met dezelfde belang stelling de omsiandigheid opgemerkt, dat zich uit de groep der Zuid-Amerikaansche staten eveneens belangrijke stemmen doen hooren, die alle Noord-Amerikaanscbe mo nopolistische pi armen van de hand wijzen en de aandacht vestigen op de nauwe verbondenheid van de Zuid-Amerikaansche staten met Europa door den historisclien oorsprong, de taal en het economisch be lang. Klaarblijkelijk bestaat in Zuid-Amerika, zoo zegt men m Duitschland op grond van de tot dusver bekend geworden stand punten, een sterk bewustzijn voor de ab solute noodzakelijkheid voor hel handha ven van een economische gemeenschap met de Oude Wereld. Er kan twijfel over be staan, dat ook het nieuwe Europa, hoe weinig het zich ook bevoegd acht tot het geven van politieke raadgevingen aan het Amerikaansr-be vasteland, in oveiecnslem- ming mei de Zuid-Amerikaansche staten waarde heem aan een economische samen werking en oierbrj zijn .goede diensten Jrer. beschikking stelt. Ecu Spaansche persstem. Het Spaansche blad Informaciones schrijft het volgende over de conferentie te Ha vana: de aldaar aangeslagen toon is zoo naïef, dat de ware bedoelingen van de Vereenigde Staten worden blootgelegd. Amerika vormt geografisch wel een een heid, maar tussclien Noord en Zuid bestaat een onoverbrugbare geestelijke kloof. De Vereenigde Staten probeeren een Ameri- kaansche saamhoorigheid aan te kweeken, welke uitsluitend hun eigen belangen, dient Met het aanbieden van de rol van be-, schermer aan het Amerikaansche continent, bedoelt Washington eigenlijk niets anders dan zijn materieele heerschappij over La- tijnsch Amerika. Parade in Brussel. Gistermiddag is voor het koninklijk pa leis in Brussel een militaire parade ge houden, waaraan talrijke eenheden van de in en om Brussel gelegen Duitsche troopen- deelem deelnamen. De parade werd' afge nomen door den opperbevelhebber van een leger. Op die eerelribnne bevonden zich verder verscheidene generaals van verschillende wapensoorten en vertegen woordigers van de marine. Gezant te Londen teruggeroepen. De Roemeensche regeering heeft haar gezant te Landen, Tiles, teruggeroepen. Tiles was bekend! door de agitatie, die hij te Londen tegen Duitschland voerde. Stakingen en uitsluitingen verboden. Krachtens een nieuwe arbeidswet zijn stakingen en uitsluitingen in Roemenië ver boden en strafbaar gesteld'. De wet geeft d!em ondernemingen verd'er de bevoegdheid', langer d!an acht nur per dag te laten wer ken. Naar Rome. Op uitnooaiging van de fascistische re geering zullen de Roemeensche minister president Giguitu en de Roemeensche mi nister van buitenlandsche zaken Manoei- lescu zich Zaterdag a.s. naar Rome bege ven, waar zij besprekingen zullen voeren met Mussolini en Ciano. Gisteravond zijn ze naar Berlijn vertrok ken. Geschoolde arbeiders naar de werven. Op de rijks- en particuliere marinewer ven, waar gewerkt wordt aan de uitvoe ring van het vloolbouwprogram, heerscht een gebrek aan geschoolde arbeiders. De minister van marine, Knox, heeit ten aan zien hiervan meegedeeld, dat het plan be staat vakwerk!ieden uit het binnenland naar de scheepsbouwcenlra over te brengen, ten einde in .lit tekort te voorzien. Criticik van de pers. De oorlogsbegrooting, die Dinsdag door Kingsley Wood! in het Lagerhuis is inge diend', wordt door de Londensche pers scherp gecritiseerd'. De Daily Telegraph noemt de begroeting een teleurstelling Zij beantwoordt niet aan de eischen van het oogenblik en aan de verwachtingen van het Engelsche volk. Het is moeilijk, met den minister van financiën te vertrouwen, dat men zonder een meer practische be lastingheffing aan inflatie kan ontkomen. De „New Chronicle'' spreekt eveneens volkomen openlijk van het gevaar van in flatie. Het stelsel dier directe belastingen moet gewijzigd' worden of men moet ge dwongen leeningen uitgeven. De Daily Heraldi beschouwt het als een gebrek van de begrooting, dat meer dan twee milliard1 pand' geleend' moet worden. Het blad stelt voor een vermogensbelasting in te voeren. De nieuwe begrooting toont een gebrek niet alleen aan moed, maar ook aan fantasie. Een zesde schip in brand geraakt. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede: „Vanochtend hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch convooi van vijf koopvaardijschepen, te zamen metende 17.000 ton, vernietigd. Bovendien is een ander vijandelijk koop vaardijschip, van 4000 ton in brand gebom bardeerd". Ecsn zeer critieke phase van den oorlog. Churchill heeit m het Lagerhuis een vraag beantwoord betreffende de vorming van de „zwijgende colonne", flrj zeide, dat het doel van deze beweging is, den strijd aan te binden tegen deprimcercnde en defaitistische uitlatingen., Nadat men dit denkbeeld m de praktijk had toegepast, bleeic het minder aantrekkelijk te zijn Het maakte redelijke gesprekken over den oor logtusscLe-.n jcyale "personen onmogelijk. Integendeel, zoo voegde Churchill er aan toe, de rogcerirg vindt het verheugend, wanneer de- oorlogsomstandigheden begre pen ca besproken worden, wanneer daarbij geen officieele geheimen worden onthuld. Cliurchill zeide verder- Wij zijn thans in een zeer kritieke phaze van den oor log gekomen De verdediging is dag en nacht op haar hoede om een aanval af te weren. In hel Lagerhuis zijn talrijke bepalin gen aangenomen, die aan den ernst van den toestand zijn aangepast. In normale tijden zouden zij mof al onze denkbeelden in strijd zijn. Ik heb den minister van binnenlandsche zaken verzocht, de veroor- dcelingon wegen" onoverwogen defaitisti sche opmerkingen te herzien en nietig te verklaren.. Wanneer blijkt, dal geen hoos opzet bestond. De re jeering wil dagetijk- sche gespickken niet als overtredingen be schouwen Hel is alteen onze plicht, pro- naganda van defaitistischen aard te onder drukken. De evacuatie van Gibraltar. De nieuwe evacuatie van de burgerbe volking uit Gibraltar is begonnen. Men ver wacht, dat meer dan 13.000 personen einde dezei week geevacueerd zullen zijn. Offi cieel wordt medegedeeld, dat diegenen, die zich tegen evacuatie verzetten, met een geldboete van 100 pond sterling en een gevangenisstraf van drie maanden zul len worden bestraft. De hertog van Windsor. De News Chronicle nield't uit Londen, dat de hertog en hertogin van Windsor hun vertrek naajr de Bahama-eiianden heb ben uitgesteld'. De hertog en hertogin ver klaarden, dal zij geen gebruik kunnen ma ken van het Chppertoestel, omdat de neu traliteiisbepalingen der Vereenigde Staten d'it aan onderdanen van oorlogvoerenden mogendheden verbiedt Het herstel program. Besprekingen tussclien vertegenwoordi gers der autoriteiten en leden van de Fransche ïndustrieele vereenigingen hebben tot onderwerp gehad het weer oji gang brengen van het Fransche economische le ven. Besloten is onmiddellijk een program ma op te stellen voor het versctiaffen vau nieuwe arbeidsmogelijkheden. Het pro gramma omvat: Het herstellen van ver bindingswegen, spoorwegen, wegen en ka nalen, het vervaardigen van spoorwegmate riaal, d'e electrificalre van spoorweglijnen, het op stapel zetten van koopvaardijsche pen en visseherschepen, den herbouw van verwoeste gebieden, verbetering van do lan delijke woningtoestanden en Ket bevorderen van de boschhouw- en transportindustrie, door de oprichting van houtskoolbranderijen en fabrieken voor het vervaardigen van vervangingsmiddelen voor benzine. Radiorede van Mar quel. De Fransche minister van binnenlandsche zaken Marquet, heeft zich gisteravond in een radiorede tot het Fransche volk ge richt. Hij begon met te constateeren, dat de Franschen tot dusver onder de heer schappij van den leugen hadden geleefd. Het uur der waarheid heeft echter ge slagen. De ware oorzaak van de cata strophe is een uitgeputte, politieke eco nomische en sociale toestand geweest. Thans ligt Frankrijk onder de puin- hoopen van het kapitalistische, liberale, parlementaire systeem. Het uur van de gerechtigheid en de straf voor de politieke en militaire nalatigheden zal komen. Eerst echter moet men aan den wederopbouw denken. Nog steeds bevinden zich m het onbezette gebied 1,5 millioen Belgische en 4 millioen Fransche vluchtelingen. De regeering beschouwt het als haar eerste taak, deze weder naar hun land terug te brengen. Een nieuwe en rechtvaardiger orde, zoo besloot Marquet, wordt in Europa opgebouwd en Frankrijk zal zich hiernaar voegen. Gevluchte ministers. De Fransche radio heeft gisteren de namen gepubliceerd van de Fransche mi nisters en afgevaardigden, die in Juni uit Bordeaux zijn gevlucht en zich aan boord hebben begeven van de Massilia. Daartoe behooren de vroegere ministers Daladier, Mandei en Campinchi, die, naar uitdrukkelijk wordt opgemerkt, tot de re geering behoorden, die in 1939 den oor log heeft verklaard). De Fransche bezittingen in Amerika. Naar "Havas uit Vichy meldt, verklaart men in knngen, die met de regeering in nauwe relatie staan, dat het statuut der Fransche bezittingen in Amerika door de voorwaarden van de wapenstilstandsverdra gen (dusschcn Duitschland en Frankrijk en tusschen Italië en Frankrijk op geen en kele wijze wordt aangetast. De bezittingen Martinique, Guadeloupe en Guyana zijn in de zevervheaae eeuw Fransche geworden De Fransche regeexing wil de verbindingen van deze gebieden met het moederland in vollen omgang handhaven. De diplomatieke vertegenwoor diging. De Vereenigde Slaton hebben gisteren hun leid'ers van missies en hun militaire attache's uit de Baltische landen terugge trokken. Het gezantschapspersoneel zal nog op zijn post blijven. De uit Li tanen gevluchte personen. De minister van binnenlandsche zaken publiceert een eerste lijst met d'e namen van 46 personen, die naar het buitenland gevlucht zijn of zich ver borgen houden. Het vermooc-n dezer personen zai in be slag werden genomen, wanneer zij niet binnen vier weken naar Litauen terug zijn gekeerd. De lijst vermeld de namen van den vi negeren president der republiek, Smetona, van den vroegeren burgemeester Cliadakauskas, van den oud-minister van oorlog generaal Musteikis en van onge veer 30 vroegere functionarissen d'er vei ligheidspolitie. Engeland en de nieuwe situatie. De gezanten van Letland, Liltauen en Fstland in Groot-Briltannie hebben gepro testeerd tegen de vernietiging van de Bal tische landen door Sovjet-Rusland en heb ben Groot-Brittannië verzocht deze vernie tiging niet te erkennen. Het protest schept voor Engeland' een nieuwe moeilijkheid, daar de Engelsche regeering pogingen in het werk stelt de betrekkingen met Rus land te verbeteren. Nationalisatie van buitenlamlsche concessies in Brazilië. De Brazihaansche regeering gaat verder mot de nationalisatie van de buitenland1- scbe concessies, waarvan de leiders door misbruik te maken van openbare geldien liet buitenlandsche crediet van Brazilië heb ben geschaad. President Vargas heeft krachtens een nieuw decreet, de in Noord'-Amerika opge richte, me! Fransch, Engelseh en Belgisch kapitaal werkende „Brasil Railway Compa ny" en haar dochterondernemingen tot Braziliaansch bezit erklaarJ Dèo *n Mijnhardtje ïwee stuks 10 ct. Twaall stuks 50 ct. Ruim 109.000 opgerbaeht. Do Dmsdag te Rotterdam gehouden na- nïonale collecte heeft in totaal opgebracht f 109.208.07, Hierin zijn begrepen d'e op brengst van de gm>mzameling, die £9.900.15 heeft opgebracht De collecte- actie builen de giro heeft opgebracht f 64.100.De bussen-collecte te Pernis bracht op fC03.9G, te Hoek van Holland' f238.08 en te Rotterdam f34.365.88. De giro-ar tie wordt voortgezet (giionummer 368SOO) I De voorzitter van het comité, mr. D. 11. Belkestein heeft een dankwoord ge sproker. aan de gevers en aan de medes werkers Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat liet zwaargetroffen Rotterdam zijn vrijgevigheid nog niet hoeft verloren. Los vau iederen invloed vau politieke partijen en bewegln- gen. De heer A. de Vries, voorzitter van de VARA, heeft gisteravond' een radiorede ge- handen, waarin hij o.a. heeft gezegd, dat een storm over Europa is heengegaan en heel wat heeft geveld wat uiterlijk krach tig scheen, maar wat innerlijk was ver molmd De socialisten verwondert dat niet Zij hebben al jarenlang geloofd en ook ver kondigd, dat de maatschappij zich in een! periode van kentering bevond en dat do maatschappelijke veranderingen zich in steed's sneller tempo zouden gaan voltrek ken. Wanneer de idee, welke aan eeni maatschappij richting moet geven vermolmd! cn verziekt is, dan is die maatschappij tot ondergang gedoemd. De idee van het vrije spel der maatschappelijke krachten heeft zich overleefd'. Zij heeft in de laatste periode van haar bestaan millioenen ver oordeeld tol een leven vaia materieele en geestelijke slavernij. 1 1 1 Dé socialisten hebben gestreefd' naak een betere maatschappij. I De VARA acht het haar taak als ar beiders-radio nan dit streven leiding te ge ven en het door middel van haar micro foon op te wekken en aan te wakkeren', waar zij kan. Zij wil een eigen sociaal- economisch program ontwikkelen, los van iederen invloed van politieke partijen en! bewegingen. In een bespreking, die het dagelijkseh bei- stuur van de VARA Zondagmiddag had) met mr. Rost van Tonningen, die zooals men weet, door den rijkscommissaris is benoemd tot commissaris van de SDAB en de met haar verwante organisaties, heeft: het bestuur zich bereid verklaard in dezen! zin zijn werkzaamheden vooirt te zetten. Niets word gevergd, aldus de heefr Del Vries dal strijdig geoordeeld kan worden! met do beginselen van de VARA. De VARA! kan drw werkzaam zijn in positief socia- lislisclien zin. 1 Noodrestauraüe aan het Maasstalion. Gistermiddag is om 3 uur de noodrestau- ratie van station „Maas" geopend!. De gerant, de heer J. Sier, heeft bewezen over een groote bron van energie te beschik ken, Ih drie wreken is een noodreslau- ratie opgebouwd), welk weliswaar semi permanent is, maar als zoodanige gezelli ger dan de oude restauratie in de oude gebouwen van 't slation. Naast het voor- loopig huipperron is een oude soldaten- caïitine afkomstig uit d'e Peel geplaatst en deze fungeert nu als de nieuwe restau ratie. Eenhoofdige leiding. 1 B. en W. van Maastricht hebben den raad' een voorstel gedaan, om met ingang van 1 Augustus een sociaal economisdien dienst in te stellen, waardoor een zoo in-« tensiei mogelijke werkzaamheid' van d'e ge meentelijke arbeidsbemiddeling, de werk loosheidsverzekering en de uitvoering der rijkssteunregeling zal kunnen worclien ben reikt. De bedoeling is alles onder oen- hoofdige leiding te stellen. B. en IV. ver zoeken dien raad hun college te machtigen in afwachting van de definitieve voorzien ning een directeur voor dOzen sociaal eco nomischen dienst te benoemen, i Te Maastricht. De Bouwvereeniging „Eigen Haard" te Maastricht heeft de medewerking van het gemeentebestuur gevraagd' voor het ver krijgen van een rentedragend voorschot van f 463.300 voor den bouw van een complex van 138 arbeiderswoningen in het "Wiltevrouwenvekl. In dit complex komen 105 normale wo ningen, 18 voor groote gezinnen en 15 z.g. overgangswoningen. Export- van tuinbouwproducten naar België. De laatste dagen neemt de uitvoer van Nederlandsche tuinbouwproducten naar Bel gië sterk toe. In hoofdzaak worden thans tomaten naar Belgie geëxporteerd!. Naar wij vernemen is de kwaliteit van deze koudekastomaten over het algemeen zeer goedi. Deze merkbare toeneming van den tuinbouwexport houdt een mooie be lofte voor de toekomst in. De export naar België geschiedt niet per trein, doch ge heel per vrachtauto. !D

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1