de spin Peilt Pari* Hulpverleening aan een Engeischman WAT BIEDT 69744 St. Liduinastraat] LEDERWAREN 69400 69876 67593 Britsche piloot daalde met valscherm. Door boscharbeiders aan de Duitsche autoriteiten onttrokken. 67777 69802 68295 BIJLOO'S WINKELS 67912 69551 69109 68109 Groenelaan 881 1 0 Singei 68111 Kreupeistraat 68886 68154 67525 68735 69899 68484 68251 69773 67556 68796 67664 68421 67583 67863 68752 68011 GEZ. WILLEMS door Johnston Me. Culley DE DAQELIJKSCHE VRAAGBAAK Algemeen jnstallatieburcau Anthraciet Huis- en Deeoratie-Sehilder Levensmiddelen Autodiensten Bakkerij Bankiers Machinefabriek Meelfabrieken Bedden en Tapijten Bedrijfskleedin Boekhandel en Bibliotheek Bouwkundige Drukwerk Gerrit Verboonstr. 4, Tel. 67844 Glas Goud- eu Zilverwerken Hoeden, Petten (ook in laken) Meubilecring (Complete) Papiervernietiging Pompen Rond- Kalfs- en Yarkensslagcrij Schoorsteenvegen Sigaren, etc. Stoffen-Manufacturcn Woningbureau Woning-inrichting Voor het Deutsche Kriegsgericht te Utrecht werd gisteren zaak behandeld tegen zes boscliarbeiders uit Zeist en om geving, die er van verdacht werden op Donderdag 27 Jnni een Engelschen piloot hulp verkend te hebben en hem daama te hebben ontvoerd, nadat er kort te vo ren een luchtgevecht tusschen Engelsche en Duitsche vliegtuigen boven de gemeente Zeist was geleverd. Het- Engelsche vlieg tuig was neergestort en aan den, piloot was het gelukt, op eeuige honderden meters bo ven den grond uit het brandende toestel te springen en zich met behulp van een pa rachute in veiligheid te stellen. De vlieg- officier werd liet eerst opgemerkt door de boscharbeiders S. uit Zeist, van U. uit Utrecht en M. uit Zeist. Zij liepen op den Engelschen vlieg officier toe, hielpen hem van zijn brandende parachute af en brach ten hem in een in de nabijheid gelegen scbaftkect. Intusschen hadden Duitsche en Ho'Jandsche militairen maa'regele-n geno men om het terrein, waarop het toestel was neergekomen, af te zetten. In de richting Austerlitz. De boscharbeider H., die zag, dat er gevaar vooi den Engeischman dreigde, gat dezen den raad, zich voorloopig ergens in het boseb te verbergen. De arbeiders de J. en van K. begaven zich op behoedzame wijze rnet den vliegofficier in de richting van Austerlitz, in de hoop, geen Duitscbers te ontmoeten. Toen zij evenwel toch een Duitschen officier tegenkwamen, die hen vroeg, of zij een Engelschen vlieger bad den gezien, antwoordden zij ontkennend en brachten den Duitscher op een vaJsch spoor. Van bnrgerklcercn voorzien. Inmiddels had de arbeider van U., op gezag van H. de vliegerkleeding van den Engeischman verborgen en ook alles opge ruimd, wal er op kon wijzen, dat de bosch- arlleiders den vlieger in de keet hadden gebracht en zijn wonden hadden schoon gemaakt. Andere arbeiders, die ook toe schouwer waren geweest bij het luchtge vecht, opperden het denkbeeld, den vlie ger niet alleen voor het onmiddellijke ge vaar te verbergen, doch hem zoo mogelijk uit de handen van de Duitschers te houden. Eerst maakten een paar 'arbeiders bezwa ren, doch een van hen, S., drong er sterk op aan te helpen. Hij zelf nam den vlie ger mee naar zijn woning, verkleedde hem met een van zijn eigen confectiepakken en gaf hem bij zijn vertrek nog een gulden mee Een kilometer bracht S. den En gelschen piloot den weg naar Utrecht op en toen zei hij tegen hem: „Hier is de tramhalte, en zie maar, dat je je verder redt". ii' Later kwam uit, dat de vliegofficier de wijle had genomen naar Den Helder en sindsdien heeft men niets meer van hem gehoord. De arbeiders echter werden door de Duitsche politie gearresteerd en gis teren kwam de zaak voor het Kriegsgericht. De uniform begraven. Ter zitting werd allereerst gehoord de jongste boscharbeider H., die had mee geholpen bij de blussching van bet neer gestorte toestel. Hij was ook aanwezig ge weest in de keet en had den vlieger verbonden. Toen andere arbeiders den Engeischman wegvoerden, had hij dé Idee- ren van den piloot bijeengeraapt, om ze daarna ergens in het bosch te begraven. Verdachte erkende zich schuldig gemaakt te hebben aan een ontoelaatbare daad, doch vertelde, dat hij op het moment van het ongeluk de gevolgen van zijn -houding niet had overzien. 10. „Tech moet u blijven, tot ik zeker weef, dat mevrouw Dwight haar Driehoeken nog heeft" „Gelooft u, dat ik ze weggenómen heb en ér nu mee vandoor ga?" vroeg ze. „Dergelijke dingen liggen niet buiten het terrein der mogelijkheden, jonge dame." „En, als ik ze weggenomen had, denkt u dart, dai ik ze nog bij me zou hebben? Veronderstelt u, dat ik zóó onhandig ben? Mijn medeplichtigen, als ik die heb, zou den immers gemakkelijk, toen bet, licht uitging de hal binnengekomen kunnen zijn en ze van me overgenomen hebben?" „Dat zai wel," gal Warwik toe. „Maar v. niettegenstaande aat moeit ik erop staan, dat u hier blijft tot het licht weer aan gaat." „Da! zal, dunkt me, niet lang meer duren." „Dank u,' zei hij, een beetje sarcastisch. „Ik had zoo'n idee, dat u het wist. Het ziet eruit, of we regen krijgen, vindt u niet?" Ze wilden de veranda opgaan, maar vonden hun weg versperd door een zwaren man, die hen terugwees. Een jong kereltje. De volgende verdachte, de gehuwde ar beider S., werd door den president ge ducht aan de tand gevoeld. Verdachte moest nauwkeurig vertellen, wat hij met den piloot in zijn huis had gedaan. Op een vraag, hoe de Engeischman er uit zag, en hoe oud hij was, antwoordde S., dat het een jongen was van' achttien jaar en dat hij zoo mager was als brandhout. President: „Waarom heeft u den vlieger in uw huis verzorgd?" Verdachte: „Mijn mensoheïijko gevoel schreef mij voor, dat ik dien man moest helpen. Als hot een Duitseh officier was geweest, die in handen van de Engelschen gevallen zou zijn, zou ik net zco goed geholpen hebben." President: „U begrijpt toch wel, dat u hier handelde in strijd met de Duitsche wet?" Verdachte: ,,.Ta, achteraf wel. Maar op dat oogenbiik wilde ik alleen oen mensch helpen die in doodsgevaar verkeerde". President: „Moe wist u dat?". Verdachte: ,,Ik dacht, dat hij nu wel, door de Duitschers vermoord zou worden als zij hem te pakken zouden krijgen". Een geheimzinnige „derde", De volgende verdachte, van K., vroeg aan den president of de publieke tribune kon worden ontruimd en de vorige ver dachten konden worden weggevoerd, om dat hij meende, dat er hier een vuile rol gespeeld werd door een der verdachten. Op zijn verzoek werde; de verdachten weggeleid en de publieke tribune ont ruimd. Toen vertelde v,an K. dal S. tijdens het vooronderzoek althans naar zijn moe ning leugens aan de Duitschers had opge discht. S. had wel degelijk den opzet ge had, den piloot in veiligheid te brengen en of bij nu verklaart, dat er een dorde is, wiens naam S. niet wil noeirei, liet is alleen S. ge\veest, die in deze zaak de hoofdrol heeft gespeeld. De president was van meening, dat de verdachte voor deze verklaring niet de zaal had behoeven te laten ontruimen. Tenslotte werd toegestaan dat de ver dediger van S., mr. Murman, met zijn cliënt apart een bespreking mocht hebben, om alsnog te trachten op te'sporen, wie de geheimzinnige „derde" zou zijn. Voor dit intermezzo was op last van den president de zitting geschorst. Na her opening werd S. opnieuw verhoord. De president vroeg met klem of hij den derde" wilde noemen. S. verklaarde, dat hij den geheimzinni ge» man wel gezien en zelfs met hem gesproken had, maar dat hij hem niet bij name kende. Veel verder kwam men niet met dit onderzoek. Hierna werden de arbeiders Van Sch. en Van I, gehoord', die den piloot gehol pen hebben om over een hek te klimmen. Gezamenlijk hebben, zij den vlieger naar een keet gebracht en hem daar overge geven aan anderen, die den Engeischman ontkleedden, zijn wonden behandelden en den vlieger vervolgens in arbèidersklerren staken.,,. - Niels gezegd. Als laatste van de zes beklaagden werd de arbeider De J. gehoord. Deze had bij de ploeg arbeiders gestaan, toen de Duit sche officier hem had gevraagd, waar de Engeischman was gebleven. DE RADIO MORGEN? ZATERDAG, 27 Juli 1940. Jaarsveld, 414.1 M. NCRV uitzending. 8 .-ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek. 8.45 Gramofoon. 9.30 Cello, piano en gramofoon. 10.15 Gramo foon. 10.30 Morgendienst 11 Gramofoon. 11.15 Zang met piano en gramofoon. 12 Ber. 12.15 Salonorkest 12.45—1 ANP. I.30 Orgel en gramofoon. 2.15 Salonor kest 3 Christ, lectuur. 3.30 Viool,- p'nno eu gramofoon. 4.20 Gramofoon. 4.45 Kin derkoor Zanglust met piano en gramo foon. 5.15 ANP. 5.30 Voor de*jeugd, 6.15 Gramofoon. 6.30 VPRO. Lezing. 6.45 Gra mofoon. 7 Vragen van den dag ANP. 7.20 Berichten. 7.30 Reportage. 8 ANP. S.15 Gemengd koor J. S. Bach, solisten enPhilh., Kapel Mozart/ 8.50-9.10 Lezing. 9.25 Trompet er. orgel. 9.45 Utr, Sted. Orkest en soliste. Hierna: Schriftlezing. 10.15 10.30 ANP ca sluiting. Kootwijk, 1875 M. VARA uitzending. 7 Berichten Duitseh. 7.15 Berichten En- gelsch. 7.30 Gramofoon. Om 8 ANP. 9.30 Berichten Vlaamsen. 9.45 Fantasia. 10.15 Gramofoon. 1Ü.30 Esmeralda en solist. II.lv Berichten En gelsch. 11.30 Berichten Vlaamseh. 11.45 Gramofoon. 12 Orgel. 12.30 Berichten Duitseh. 12.45 ANP. 1 Amusements-orkest. 1.45 Gramofoon. 2— 2.15 Berichten Duitseh. 3.15 Berichten Engelsch.. 6.30 Rosian orkest.7 Vragen van den dag ANP. 7.20 Gramofoon. 8 Be richten Duitseh. 8.15 ANP. S.30 Berichten Engelsch. 8.45 Berichten Vlaamseh. 9 Gramofoon. 9.159.30 Berichten En gelsch.. 9.45 Berichten Vlaamseh. 10 Fe richten Duitseh 10.1510.25 ANP. 10. - 10.45. 11.1511.00 en 0.15—0.30 Be richten Eng. 11.15 Berichten Vlaamseh 1-151.30 Berichten Engelsch. Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. G. VAK MEURS, LANGE HAVEN 5. JAN HOOGENBERG, HOOGSTRAAT 24. Bestel nu kolen IS LIJNEN") 2 x daags op Rotterdam J. de Ronde (Fa. F. v. d. Velde) Boterstraat 77 Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36 Alle Bankzaken Assuranties POOI! Maltha's Lederhandel, wOO I I Broersveld 145 - 152 Leder-fournituren, Koffers, Actetasschen, Rep ara tien A. Fontijne, Boterstraat 2832. Modern ingericht reparatiebedrijf (2 LIJN RN) N.V. A. Tieman, Hoofdstraat 39, Tarwebloem Tarwemeel Tarweafvallen, Fa. Willems Ernsting. Rotterdamschedijk 233-235-237. F. Röttgering, Hoogstraat 17. Grootst Speciaalhuis. C Q C1 O Uitgebreide Catalogus, A. Rood- OwJ w bol v.h. J. v. d. Berg's Boek handel, Rubensplein 16- 0p dat moment echter vertoefde de ver- kleeae Engeischman te midden van de arbeiders, maar niemand zei, dat de vlie ger zoo dichi bij was. Integendeel de meest tegenstrijdige meeningen werden den j F 1(|aireHuishOüdkoelkasten Beëedigd Taxateur van Onroe rende Goederen. J. Bokhorst, L?ige Nieuwstraat 145. Drukkerij Wijchers, Walvischstraat 3, Handels- en Vereenigingsdruk- werk. Duilsclien officier opgedrongen. De een riep „daar heen is hij gegaan", de ander CCMflil vertelde „wel noen, hij is dén anderen kant 0\J£rU£r LIJNEN Het speciaal-huis voor het betere genre Hoeden en Japonnen in de nieuwste modellen „Niemand mag het buis verlaten," zei hij. „Ik ben detective." „En, wat is er dan aan de hand?" vroeg het meisje. „Misschien niets, en misschien heel veel. ik ben Van bét detectivebureau Burké. We zijn hier vanavond met een stuk of twaalf. Bang voor juweelendie ven, begrijpt u? Toen het licht uitging, kregen we natuurlijk argwaanBlijftudus binnen, tot hét weer licht wordt dan komt alles; wel in orde." Warwik geleidde het meisje naar de hal terug. „Ziet u we!?" zei hg en vervolgde,-zoo dat anderen hem niet kóndén verstaan „Hel zal een heel e toer zijn. hier weg te komen, als u ze hebt. A!s'het licht aan gaat en ze worden vermist, wordt ieder een natuurlijk gefouilleerd. En iedereen onnorwerpt zich daaraan natuurlijk graag, niet waar?" X. „Ja... ja... dat zal web" „Veer het geval die Driehoeken per on geluk in uw japon zouden blijven zijn hanen, of zoo, terwijl u mét mevrouw Dwight in gesprek wasen ze er mis schien „nog ergens aart vast zitten; dan zou ik ze zien kwijt te raken, als ik u was." - „Eii hoe zoudt u dat willen doen?" vroeg ze. „0, op verschillendemanieren. U zoudt ze in een van. die groote vazen kunnen gcoién, die" in de hal staan. Of ze ergens in een hoek léggen; waar ze gemakkelijk gevonden kunnen worden." uilgeloopen". Hoe het oo-k zij, de Duit- scber kou er géén touw aan vast knoo- pen, maarhad laüerminsi het vermoeden, dal hij den piloot bij wijze van spreken een hand- had; kunnen geven. De laatste verdachte De J. werd er van beschuldigd -met gezegd te hebben, waar de vlieger was, terwijl hij wist, dat de man naast hem stond. Verdachte erkende hel hem teniaste gelegde, doch ontleende den Duitschen officier misleid te hebben, „Ik heb niets gezegd", luidde zijn posi tief antwoord. Getuigenverhoor. •De behandeling van de zaak had' inmid dels ruim drie uur geduurd, toen begon nen werd' met lie! verhoor van de ge tuigen. Allereerst werd een beambte van de Grüne Polizei gevraagd, of hij van mee- ning was, Üat de verdachten de waarheid hadden gesproken, heigeen hij bevestigend beantwoordde. Daarna werd de rechercheur van politie Blokland gehoord. President„Wat denkt u, zou een van deze beklaagden, nog contact hebben met den Engelschen piloot?" Getuige: „Dat is mij niet bekend. Dat lijkt mij met waarschijnlijk". President: „Vreemd, zooveel menschen hebben zich met den piloot bemoeid en nu weet niemand', waar hij uithangt en hoe het hem gelukt is te ontsnappen". Het requisitoir. Nadat het getuigenverhoor ongeveer an derhalf uur in beslag had' genomen, hield' een roer uitvoerig Zo- qmsitoir. Hij wees hierin op de laakbare handelin gen, die de verdachten hebben gepleegd' „Het komt me voor, dat u me heel wat goed-n raad geeft," zei ze. „Ik ben altijd bereid, een jonge dame te helpen, niet waar .-; Het licht ging weer aan. De gasten uit ten luide hun vreugde. Het orkest begon te spelen en de dansers hervatten hun dans. Warwik liep met het meisje de hal door, lót ze op een plek kwamen, waar ze mevrouw Dwight konden zien. Op de ja pon var.; mevrouw Dwight schitterden de Driehoeken nog in vollen glans. „Ha. U hebt zé dus niet le pakken ge kregen," zei hij. „Zo schijnt ze ten minste nog te dra gen, is ho! zoo niet?" 1 „En gaat u nu naar- huis?" Hij wilde het meisje graag kwijt. Hij wilde zien de Driehoeken zelf in zijn be zit te krijgen. De Spin zou niet in zijn schik zijn, als John Warwik bij zijn eerste opdracht faalde on Warwik wilde ze zélf graag hebben, omdat Dwight dat in zijn beurs zou voelen. „AU ii me naar het trottoir wilt bren gen..." zei het meisje. Warwik ging met haar naar de veranda. De detective was "er nog, maar liet hen doorgaan. Warwik zag er nog een bij het grasveld, dicht bij het huis en hij ver onderstelde, dat er ook vrouwelijke detec tives; in-huis. waren. „Er zitten hier heel ,wat van die .speur honden," fluisterde hij' Jtiet' meisje toe. „Ze- hadden tt zeker te pakken gekregen. Wilt u me mi heusebt niet vertellen, waar- N.V. Pietersen Co'? Automobielbedrijf Broersvest 74-76 N.V. Van Katwijk's Glashandel, Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. H. Th. v. d. Vlerk, Rotterdamschedijk 268. Gedinl. Uurwerkmaker. Piet Heniger, Passage 1. Fleerenmode-artikeien. Vraagt tel. zichtzending. G. J. de Jager. Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom Rembrandtlaan 7. Jac. v. d. Waal, Westmolen straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Verkoop, Verhuur en Reparatie Willem Fontijne's Pompen-en Motorenhandel, Noordvest 85. Benzine- en Electromotoren. Dam 52. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. JAC. v. d. TEMPEL, Broersvest 127 Alle bekende merken. Bezorging door geheel de stad. 63142 fKofa"-Bertels, Dam 9-26. Timmerman-Metselaar - Aannemer N. Scheurkogel, Lange Nieuw straat 177179. Uitvoering van werken in gewapend beton. Woningbureau„Schiedam-West" Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen Fa. Rijnbende éc Vafi Hoek. Hoogstraat 32. eu zeidie, dat in Duitschland' zeker de dood- straf op een dergelijk misdrijf zou volgen. Hij wilde echter voor de Nederlandscho arbeiders grootmoedigheid betrachten en eischte tegen de hoofdschuldigen S. en H. resp. tien en aclit jaar. De andere ver dachten hoorden ieder twee jaar tegen zich eiscben. Verdachte S. is dé hoofdschuldige óm dat hg het is, die den piloot in zijn huis heeft verborgen en hem kteeren verschafte en geld' gaf, opdat hij uit d'e handen van de Duitschers zou blijven. H. heeft den Engeischman van de keet in het bosch weggevoerd en hem zoodoende in veilig heid' gebracht. Draagt U ook een corset van Natuurlijk/ daar vindt men de betere kwaliteiten en pasvorm. In eigen ateliers vervaardigd. HOOGSTRAAT 156. TEL. 68324. MIDZA ZAAK om u die .Driehoeken zoo graag wilde ste len „Omdat ze zooveel waard zijn." „Dat zijn de juweelen der andere dames ook. Waarom hebt u niet gepakt, wat u krijgen kon? Waarom alléén op die Drie- hoeicen gelet?" „Waarom vraagt u me dat, nu ik toch niet geslaagd ben? Aha, daar komt mijn auto aan." Een groote, gesloten wagen kwam voor gereden en Warwik keek naar den man achter het stuur. Het was een van de drie, die hij achter dé seringen, had te pakken genomen, maar hij deed', of hij hem niet herkende. Ilij opende het portier, hielp hét meisje instappen en nam de hem toe gestoken hand aan. „Ik veronderstel, dat u uzelf als heel heel handig beschouwt," zei ze. - „Ileelemaa! niet." „Mevrouw Dwight mocht u wel dank baar zijn als ze dit alles wist." „Maar fk zal het haar' niet vertellen. Ik houd niet van bedankjes. Goedennacht." De deur sloeg dicht en de wagen ver wijderde zich langzaam: Warwik keerde zich om, als wilde hij naar binnen gaan. Maar plotseling draaide hij zich óm, sloop in de schaduwen naar een daar gepar keerde open auto en sprong_ erin. Hij wist dat die wagen aan- een zijner vrienden toebehoorde. Het volgend oogenbiik reed hjj de gesloten wagen "achterna." Dé opmerking van het meisje over zijn handigheid,had verdacht geklonken en De uitspraak. Na een zitting van meer dan zes uur, heeft ten slotte het Kriegsgericht uit spraak gedaan. De hoofdschuldige S. werd' veroordeeld tot drie jaar tuchthuisstraf. Tier anderen kregen twee jaar en dö laatste werdvrijgesproken, omdat niet be wezen kon worden, of hij wel daadwerke lijk bij de ontsnapping een aandeel hadi gehad. Bij de motivecring zeide de president, dat het Kriegsgericht voor dit geval dé laagste straffen haa gegeven; volgens de Duitsche wetgeving kon men niet minder gaan. Men begreep, dat. de arbeiders in spontaniteit gehandeld hadden en dat zij de draagwijdte van hun daden niet hebben kunnen overzien. Daarom zijn zij er thans nog zoo ge nadig afgekomen,; doch zij moesten als voorbeeld gesteld wordén voor anderen, die zich;: misschien er toe zoudenlaten misleiden, Engelschen te helpen, indien de Duitsche politie hen wilde arresteeren. hem argwanend gemaakt. Ze had niet ge- handeld' a's iémand die een opgedragen taak slecht vervuld had'. Ze was te gewil lig het huis uitgegaan. Hij slees- de kraag van zijn jas op en reed voorzichtig achter do - limousine aan, op voldoenden-afstand, om nietopvallend te zijn. Hij was blij, dat die wagen niè* de stad inreed, waar het verkeer zooveel dr.ukker was.In stille stralen échter ont dekten zé wellicht ook weer eerder, dat ze gevolgd wérden. Bedaardreed de wa gen een niet boomen omzoomde avenue in. „Zou ik het mis hebben?" dacht War wik. „Ik denk van niet. Maar dan bemerk ik "hetgauw. genoeg."- - De wagen - dranide eert zijstraat in. Danr was het donker. Warwik doofde zijn eigen lampen. Hij waagde het erop, wegens rij den zonder licht bekeurd te worden; Hij reed. denwagen wat dichter achterop en zag hem -een oprijlaan inzwenken. Warwik stopte in de- nabglieid en holde verder. Hij zag. hoe de .limousine voor een villa, een eindje van de straat gelegen, stil .hield. Over hét gras sloop hij er geruisclilooö heen.- Hot meisje stapte' uit en ging naax binnen. Een man volgde haar. De chauf feur reen dén; wagen achter hét huis, stopte en doofde de lichten. „Dievynho},'* mompelde Warwik, ,.ze gaan den buit verdoelen... Ik moet; .dat -eens afkyken." Hij z&g „den 'nHxix binxion. •én sloop toen.em het buis h-een. - (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6