STADSNIEUWS Langs het Leven V.V.H. Uitreiking tweede brood- bonboekje Turf WANDGEDIERTE Fa. W. VAN LOON staphowemiaam a?. Goede tijding! Voor he®, die tengevolge van de oor logsomstandigheden hun inboedel groo teodeels of totaal rijn kwijt geraakt en zich sni reeds een paar maanden hébben moeten behelpen, gaat dé zon gloren! |>e V.V.H., die reeds zooveel goed <gterk heeft gedaan is door volharden den arbeid in de eerste plaats van haar presidente, mevr. H. Banthem De Wilde er in geslaagd' de be schikking te krijgen over een flinke hoeveelheid' goederen, die ia uitsteken die hoedanigheid' verkeert. Die goederen worden thans netjes ge ordend en opgeslagen in een aantal lokalen van dé openbare school aan dén Singel, iiabij dten Rotterdams ehedajk. De volgende week hoopt men met de organisatie zoover te zijn, dat de gezinnen, die bet eerst voor hulp in aanmerking komen, kunnen worden opgeroepen om het meest noodage in ontvangst te nemen. Voor elk gezin, dat in de eerstvolgende weken in aanmerking komt geholpen te worden, is een rapport samengesteld, zoo dat de V.V.H. precies van ieder gezin weet, wat het dringend noodig heeft Het systeem, toegepast in het V.V.'HL- huis aan de Broersvest, dat een gegadig de mocht uitzoeken wat hij wilde, zal niet meer wonden gevolgd. Er is oa. een scheepslading huisraad en huishoudelijke artikelen uit Amsterdam aangekomen, die gedeeltelijk nit het Noor- dén van het land" komen. We noteerden slechts enkele gegevens: 685 stoelen, 65 tafels, 275 koppen en schotels, 100 wol len dekens, 71 gewatteerde dekens, 625 theedoeken, 50 handdoeken. Dat is, zoo we zeiden, slechts een greep! We zagen een schoollokaal, geheel gereserveerd' voor schoenen. Deze waren gedeeltelijk reeds geordend. Er waren stevige, nieuwe werk schoenen bij in de maten 40 —47. Bovendien is kort geleden een bezen ding uit Den Haag gekomen, en er staan nog meer verrassingen te gebeuren. Mevr. Benihem-de-tVilde verklaarde ons: „Ik neb dezer dagen, toen de zaak voor elkaar was, gejuicht!" Men bedenke echter, dat geen 400 ge zinnen. geheel en volledig aan een nieuwe hmsboedel kunnen worden geholpen. Als voorloopie de helft van hen aan het meest noodzakelijk gelopen kunnen worden, mag men reeds b'ij zijn. Maar dat is reeds heel wat in verge lijking met wat tol nu toe kon gebeuren. Laten de betrokkenen echter nu niet storm gaan loopen bij de V. V. H. of de school aan don Singel, want men krijgt toch nul op het rekest en...... houdt een vlotte- afwerking van de zaak maar tegen! Voorlichting voor de huisvrouw Twee cursussen in September in de Huishoud- en Industrie school. ha September a.s. zal in dé Huishoud en Industrieschool aan de Prins Mau- xitssteaat een serie van vier lessen in voedingsleer en koken worden gegeven. Een dergelijke cursus is of wordt, op instigatie van hoogerhand', reeds op ver scheidene plaatsen 'in den lande gegeven. Men heeft daarmee hier even gewacht, omdat personeel van de Huishoud- en In- du stri eschc-oJ het den laatsten tijd toch al volhandSg heeft gehad, o.a. met het ko ken" voor het inmiddels weer opgeheven hulpziekenhuis aan dé Lange Singelstraat en voor uit Rotterdam geëvacueerden. Aan de „voedingscursus" van Septem ber kan elke vrouw en elk meisje van een bepaalden leeftijd, deelnemen. De kosten zullen naar draagkracht berekend worden met* als maximum f2.50 voor 4 lessen. Daarnaast komt dan nog een tweede cursus met als leerstof: verdeeling van het inkomen en de waschbehandeling. Aflevering mengvoeder. Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd' deelt mede, dat hot zal zijn toegestaan, dé verschillende soorten mengvoeder, welke vïjn vermeld op den bes lel bon voor de periode van 22 Juli tot 10 Augustus, af te nemen in andere dan de op den bon aangegeven hoeveelheden, mils "het totaal gelijk blijft en met dien verslandé, dat nooit meer ochtendvoeder, opfok- en overgangsvoedé rvonr kippen en kikens, alsmedfe gemengd eenden voeder n-ag worden afgenomene, dan de van deze soorten op den bon vermelde hoeveelhe den. Deze regeling geldt -ook voor volgende toewijzingsperiodén, U. L. O.-schooI AI. Als laatste leerlinge van de D. L. 0 school A I, Singel 5, slaagde j-L Zaterdag voor de M. U. L. O.-diploma A: Kitty van Hoek. Van dé 33 candidaton dezer school zijn 31 geslaagd12 voor Af. U. L. O.-diploma B en 19 voor A. Dïstributiezorgen De zaak marcheert. Texlïel- kaarien op komst. Synchroni satie van distributie perioden. Omtrent eenige actueele distributie: raag- slukken hebben :vij ia een persconferentie uit den mond van den heer S. de Hoo, den dagelijfcschen leider van het Centrale Distributiekantoor te "s Gravenhage, eenige bizonderheden vernomen. De boter- en velkaarten. De uitdeeling van boter en vetkaarten is op eenige stagnaties na in alle plaatsen van het land vlot verloopen. De eerste in druk is, dat de verhouding tusschen het aantal margarinekaarten en het aantal bo- terkaarten overeenstemt met de voorstel ling, welke men daar te voren van had. Ongeveer de helft der bevolking komt voor boterkaarlen in aanmerking. Een gewone vraag is, hoe de regeling is voor de winkeliers, die reductiebonnen voor de aflevering van boter op margarinekaar ten ia ontvangst hebben genomen- Deze winkeliers moeten naar het plaatselijke dis tributiekantoor gaan, waar zij een bestel- biljet krijgen en twens een cheque, waarop zij bij een betoalkantoor voor Schiedam is dat het bijkantoor van de Boaz Bank geld kunnen krijgen voor de verleende re due tie. De plaatselijke distributiekantoren geven dus inlichtingen over het betaalkan- toor, waar men zich met zijn cheque moet melden. De boterverstrekking op het algemeen© distributïeboekje in de afgeloopen twee we ken, welke immers een overgangstijd wa ren, is overal ordelijk en zonder moeilijk heden verloope De broodkaarten. Iets nieuws van <1© laatste dagen is de uitreiking van nieuwe broodkaarten, welke iets practischer zijn ingedeeld dan de vo rige, omdat de mogelijkheid bestaat vier bonnen ineens, dat is dus zooveel als voor een half broodje noodig is, a ffce scheuren. Een nieuwigheid ook is het halve rant soen voor de zeer kleine kinderen. Deze kinderen krijgen een toeslagkaart voor rijst en voor havermout en. gort, met welke voedingsmiddelen de kleintjes schadeloos worden gesteld voor de inkrimping van hun broodrantsoen. Rijst, havermout^ en gort kindermeel is in hoofdzaak njsto meel zijtn juist voor de kinderen zeer belangrijke stoffen. De nieuwe broodkaarten moeten deze week uitgedeeld zijn. T e-xticlk aa rt.cn Als de plaatselijke distnbuliedienstea dit werk achter den rug hebben, wacht hun weer een nieuwe taak, want in den loop :an de volgende week slaat de uitreiking van de textielkaarten op het program. Roggebrood. Toorts weet men dat het rantsoen rogge brood tot 125 gram verhoogd is. Inderdaad was er aanvankelijk te weinig roggebrood niet alleen verheugend is voor degenen die verkrijgbaar. Dat is nu verbeterd, hetgeen graag roggebrood lustras, doch ook voor de volksvoeding. Roggebrood is een gezond voedsel, vooral als bet niet te versch wordt gegeten en in economisch opzicht is het toe te juichen, als het verbruik van de binnenlandscbe rogge wordt gestimuleerd Het eten van roggebrood is min of meer een vaderlandsche daad geworden. „Synchronisatie Dan is er nog een prettig nieuwtje voor de huisvrouwen, die immers heel wat moei te hebben om de verschil lende distributie- perioden in het oog te houden, omdat voor elk artikel dat in distributie komt em an dere distributieperiode is vastgesteld. Dat zal nu beter worden, want men gaat de dis tributie voor de verschillende artikelen syn- chroniseeren, m.a.w. men zal voor alle ar tikelen nu even lange distributieperioden gaan maken, die op den zelfden dag zullen aanvangen en eindigen. Vakantiegangers. In dezen vacanüefcrjJ is het een veel gesteld probleem hoe de vakantiegangers, die niet in hun woonplaats vertoeven aan nieuw-uifgereikte kaarten moeten komen. Het antwoord is zeer eenvoudig. Natuurlijk is iedereen gewapend met zijn stamkaart, en daarmede kan men, ook buiten zijn woonplaats in de plaats van zijn vacantie- aeneueten nieuwe broodkaarten enz. ver krijgen. Het centrale distributiekantoor zorgt voor de rest. Wie is er aan de beurt 2 Morgein zijn aan dé beurt het tweed© broodiionboekje af te halen zij, wier naam (van het gezinshoofd) begint met K, L, Al of N. Dat kan geschieden in de gymnas- lokalen öucïe Kerkhof, Van Osladelaan en Dwarsstraat en in het schoollo kaal Lange Singelstraat van half 912 en van half 25 nur. De verkoop niet meer vrij. Md ingang van gisteren is de dispen satie van het verbod' tot het verknopen, afleveren en vervoeren van alle soorten turf ingetrokken, zoo.lat het mitsdien ver boden is turf te verkoopen, af te leveren en te vervoeren zondex schriftelijke vergun ning van den directeur van het rijksbureau, die bevoegd is ontheffing te verleen©» van dit verbod. Voor het verkrijgen van een zoodanige vergunning dient men zich te wenden tot de N.V Verkoopkantoor fabriekstad te As sen, welke dez© vergunning namens den directeur van het rijkskolenburean zal' af geven. Overtreding van dit verbod kan ingevolge artikel 18 der distributiewet 1939 gestraft worden met gevangenisstraf van ten hoog ste 4 jaren of geldboete van ten hoogste f 10.000, Mosselen Een demonstratie in de Huis hond- en Industrieschool. Per jaar worden in Nederland in hoofd zaak in Zeeland 60 millioen K.G. mos selen gevischt; daarvan bleef tot voor kort maar 1 millioen K.G. in ons land. De laat ste jaren is dat kwantum tot 3 millioen K.G. gestegen. De heer F. A. v. d. Loo uit Den Haag heeft zich tot taak gesteld de mosselcon- sumptie in Nederland op te voeren ©n hij is zijn propaganda-tocht door het land gis teren begonnente Schiedam. De heer v. d. Loo had het vorig jaar aan onze stad ook de primeur vau de „Ossewatrek" toe bedacht, maar in verband met de oorlogs omstandigheden zijn de ossen met de wa gens en de begeleiders in Zuid-Atriha ge. bleven. Misschien, dat de heer van der Loo met zijn mosselen-toumée nu meer succes heelt. In een der keukens van de Huishoud en Industrieschool aan de Prins Maurits- straat waren gistermiddag o a. aanwezig de burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaien, weihouder J. Dinkelaar, leden van het be stuur der Huishoud- en Industrieschool en een aantal vertegenwoordigers van eenige vereenigingen van huisvrouwen, de heer Jan Prins, een der grootste mosselenkwee kers ie. Ierseke, mevr. LotgeringHilde- brand en enke'e anderen. Bij ontstentenis :an den voorzitter, den beer S. Hijman, die licht ongesteld is jieeft de secretaresse, mevr. E. AL Casten- d ij kJansen, een enkel woord get> pro- ken. Spr. zeide, dat het bestuur gaarne de school beschikbaar had gesteld om deze de monstratie mogelijk te maken, want bet doel der school is niet alleen leerlingen onder wijs te geven ,maar 100k en dat vooral nu om nieuwe zienswijzen omtrent voed selbereiding te helpen propageeren. De heer F. A. v. d. Loo zong de lof van den mossel..Het is blijkbaar zijn be doeling een verkoop-organisatie in het le ven te roepen, die mosselen zal leveren tegen een vastgesteld^. "prijs per K.G. Drie K.G. mosselen komen, wat voedingswaarde betreft, volgens spr. overeen met 1 K.G. vleesch. En de prijs verhoudt zich onge veer als 1 8. Er is een vooroordeel tegen de mossel; er zou een R in dé maand moeten zijn, wil men hem kunnen, eten, wordlt be weerd1, maar juist in Juli, Augustus en September' is de mossel op rijn best! Alen kan van mosselen bouillon trek ken, die driemaal zoo sterk is als gewone bouillon, voorts kan men er gehakt van maken en gebruiken als vleesch instamp- pot, cr.Ququelten en schepjes van mosse len zijn volgens dien heer v. d. Loo een delicatesse. Namens bet gemeentebestuur bracht d© burgemeester, mr. dir. F. L. J. v. Haaien bestuur en directrice van' de Huishoud- en Industrieschool dank voor hun medewer- op vlotte wijze moeten geschiedenl Want indérdaad1: er is veel vooroordeel tegen dé mossel! bied! ook hebben verleend', oa. bij dé in richting van het hulpziekenhuis aan de Lange Singelstraat en bij* het houdén van een collecte. Ook den heer v. cl. Loo werd' dlank ge; bracht voor zijn bemoeiingen. Daarna heeft dé heer v. <1. Loo zoo hier en dlaar aan groepjes enkele medédeelin- gen gedaan en het een en ander laten proeven. Eerst kregen we een surrogaat... voor koffie voorgezet, diat al of niet in verband stond' met mosselen! Daarna hebben we een bordje groentesoep geproefd', waarvan mosselenbouillon een belangrijk bestand deel vormde Later zou nog stamppot met mosselen gehakt worden gepresenteerd. Om het mosselenéten te bevorderen, zal de propaganda op breeder basis gesteld' en op vlotte wijze moeten geschieden! Jachtgeweren Kunnen worden teruggegeven. Bipens een mediedéeling van het dé parlement van justitie is in beperkte mate en onder zekere voorwaarden terug gave van jachtgeweren aan jachtaktehou- ders mogelijk. Belanghebbenden kunnen zich ter zake om inlichtingen en eventueel teruggave wenden tot den waarnemend commissaris van politie, Lange Nieuwstraat 55. De afscherming van rijwiellampen Delinitie: e voorschriften. De rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen deelt mede, dat er de laatst© dagen tal van verwarring gevendé berichten in de pers zijn verschenen betreffende do maat regelen voor de afscherming van rijwiel- lampen. Alle berichten, die niet overeen stemmen met bet onderstaande, rijn on juist. De officieel© voorschriiten luiden ingé volge paragraaf 10 van de Duitsche ver ordening no. 34 van 4 Juli 1940: L De voorlampen van fietsen moeten zoo wordien afgeschermd', dat slechts een horizontale opening van 3 tot 5 cAI. leng te en 1 oM. hoogte in dé onderste helft het licht naar huiten laat schijnen; 2. De achterlichten moeten naar boven afgeschermd, bhjven branden. Hierop heeft de Befehlhaber dear Ord1- nungspolizei bij brief van 8 Juli dé na- volgendé toelichting gegeven: a. Aanbevolen wordt de kleinste afme ting voor de horizontale opening in de afschernnmgskap aan te houden, d w.z. de spleet mag niet grooter ja dan 3 cM. lang en 1 cM. hoog. b. Uilsluitend' voor ben, die materialen of voorwerpen ten behoeve van-dé lucht bescherming en dus ook voor de afscher ming van njwiellampen in den handel brengen, geldt, dat zij hun producten te voren ter goedkeuring moeten aanbieden pan de rijksinspectie luchtbescherming, Heerengracht 23, Den Haag. Door déze publicatie zijn alle voorgaan de publicaties met betrekking tot de af scherming van njwiellampen vervallen. Men kan zich voorloopig behelpen. De A.N.W.B. vestigt er de aandacht van de wielrijders op, dat aan de gegeven ver- duisteringsvoorschrifteQ nauwkeurig moet worden voldaan en dat door de politie tegen de overtreders van die voorschriften proces-verbaal zal worden opgemaakt. Het is natuurlijk het beste om gebruik te maken van koplantaarns en afscbermers van. eet der floor de inspectie voor dé luchtb e-sihermi ng goedgekeurd© soar jen. Andere dan deze mogen met in den han del worden gebracht, maar de handel is nog met in staat aan dé behoefte van de miUioenen wielrijders te voldoen. Daar om kan men rich voorloopig op dé vol gende wijze helpen: Voor wat dé toplichten betreft: door bij toepassing van normale koplantaarns voor rijwielen ten minste dé achterst© helft van den ballon dér gloeilamp in de lan taarn (het dteel dat aansluit aan den tamp: ©et) deugdelijk zwart te lakken; voorts do lichtdoorlatende opening der lantaarn zoodanig af te dekken, dat slechts licht kan worden uitgestraald door een horizontale spleet van 2 nmal 1 cM., waarvan de bovenzijde niet boven bet midden dér lantaarn ligt en tenslotte d© lantaarn zoo te richten, diat het midden van den lichtbundel het wegdek op een afstand van 5 AL vóór het rijwielpad treft. Voor wat dé achterlichten betreft doen de bovenste helft van de lichtdoorlatende opening van een van het Rijkskeorteeken voorzien rijwielachterlicht goed' af te scher men. Dit kan op handige wijze gebeuren door over het achterlicht een stukje bin nenband! te schuiven. Polyanlh a-co® eert Het programma, dat Gusto's Aluziekver- eeniging morgenavond! half 8 op de Po- lyantha zal uitvoeren, is als volgt samen gesteld: Ï.The thin red! line, Maxsch, Alford 2.Le roi d'un jour, Ouverture, Adr. Rinchardt 3. Les jat incurs, Valse, Waldteufel, arr. Wittman 4. Suite Romantique, Francis Popy 5. The commandér, Marscb, Jac. Grit 6. Vers le'avenir, Sam. Vlessing 7. Strauss waJsenpotpourri, 8. Cortége des muses, L. Diaunot 9. Potjiourri populair, G, Renaud1 10. Alarsch-finaJe Onze kastanje Van den breeden boom, met wien ik elk voorjaar weer het witte feestspel van den terug keer van het lieve leven vierde, staat nu nog slechts een gecastreerde stronk, die m machte- looze smeekingen enkele afgehakte en gebroken stompen omhoog heft. Hij is nog niet dood, maar ontmanteld en ontmand, in zijn vollen zomergroei wreed beroofd van takken en bladerkroon, staat zijn stam nu kaal en ver laten op den havenhoek, wachtend op zijn val Het is nu de tijd, dat velen huis en stad verlaten om in de groene buiten wat rust te zoeken en misschien te vinden. Zulk een ver trek is steeds vervuld van een vreugdig ge voelen, een blijde spanning, een verlangen naar het nieuwe oord. Maar de mensch is van nature geen nomade, het kostelijk bezit van een vrijen zwerversgeest is weinigen toebe deeld. Voor dezulken geldt slechts het heen gaan, het begin van den tocht. Voor de anderen de terugkeer naar het oude, het bekende, het geliefde, dat steeds wacht en hen dan wee? zorg- en kommervol opneemt in zijn veilige omgeving. Dat is voor de jeugd het ouderhuis, voor de ouderen de eigen woning. Bij den terugkeer is dat oude steeds weer het eendere, het blijvende. Zoo was het niet met onze kastanje. Karren vol verwelkende bladeren waren het droevig overschot van den trotschen kroon, die zijn kaarsenpracht zoo feestelijk te dragen wist. Met felle bijlslagen afgehakte takken lagen op stapels naast den stam. Het onherstelbare was reeds geschied. De een komt, de ander gaat, ieder op de beurt. Nu was het de beurt van een trouwen vriend. Maar het is altijd droevigals hij juist heengaat, als men terug komt om hem weer te zien. Nu zal het want van breede schuiten, die door de haven varen, niet meer aan zijn bladerdos kunnen schudden. Nu kan de voor bijganger niet meer bij regenvlagen schuilen aan den voet van zijn breeden stam. Nu be lemmert hij ons niet langer het uitzicht op den ouden St. Jan, die ons den tijd aangeeft. Hij werd oud en daarom moest hij gacn. Dat is iets onverbiddelijksZijn plaats werdt ingenomen door een jongeren boom, die st aks als een sprietig stammetje op de leegc plek zal voorden geplant en dan gesteund zal moe ten worden in zijn eerste levensjaren. Den eersten tijd zal zijn bestaan alleen maar 6e- teekenen een herinnering aan zijn voorganger. Maar dan zal een nieuw geslacht, dat onze kastanje niet heeft gekend, den jteren, groeien- den, nieuwen boom zijn liefde schenken. En waarom zouden wij het nu ook niet reeds doen? De nieuwe boom heeft geen schuld aan den dood van den oude Zuiveraars van Gebouwen en Schepen Divanbed 80x130 met garantie f 13.90 J. D. VAN MEURS» Woninginrichting N.V SINGEL 128 Telef. 67844 AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 2 uur en half 8: 1. Ar resteer Bulldog Drummond. 2. Gas- parone. Mcnopole Theater, 2 uur en half 8: 1. Het geheim van dr. Felgentren. 2. Scheiding tusschen tafel en bed. ROTTERDAM. Bioscopen, Arena. 2.15 u. 7 u. 9 u. Dé blinde passa gier. Capitol. 2.15 u 7 u. 9 u. Meisje voor alles Prins&3. 2.15 u. 8 u. Boefje; Kinderen van dén nacht. binnenland De Rotterdamsche ziekenhuizen D« organisatie. De directeur van het gemeentelijke zie kenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam, dr. Westra, heeft ons een en ander ver teld over de organisatie van het ziekenhuis wezen te Rotterdam. Zooals men weet ressorteerde onder dit gemeentelijke ziekenhuis het centrale com plex aan den Coolsingel, hef hulpriekenhuis aan de Raampoortstraat en de barakken aan den Boezem, wélk© drie instanties in totaal over 970 bedden beschikten. Hiervan zijn op den. 14en Mei het centrale complex en bet hulpriekenhuis aan de Raampoortstraat verloren gegaan, met een totaal van 800 bedden. De Boezem had wél geleden, maar men kon hier toch dadelijk aan den slag. Voorts kreeg men onmid dellijk de beschikking over enkele hospitaal schepen, waarin de chirurgische afdeeling werd ondergebracht en bovendien kon een en ander worden overgebracht naar het gemeentelijke ziekenhuis aan den Bergweg. Voor een gecentraliseerd ziekenhuis slaag de men er niet in een geschikt gebon te vinden, dat voor het Westen gunstig lag en waarin het geheel© voormalige ziekm- huis zou kannen worden ondergebracht Bïj onderzoek is evenwél gebleken, dat van het complex aan den Coolsingel de pa viljoens en een der zusterhuizen nog wél te gebruiken rijn. Bovendien is er de centrale verwarmïngs-installatie nog intact Men is dan ook reeds begonnen deze gé- bouwen weer voor ziekenhuisruimte in te richten. Hierin zullen de chirurgische en gynaelogische 'afdeelingen worden onder» gebracht. Evenals de röntgenafdeeling en die voor de hersenchirurgj© en oorheelkunde. Daar naast wordt in het gebouw van „Ons Buis'^ aan' de Gouvemestraat, niet zoo heel ver van den Coolsingel gelegen, een afdeelmg met 120 bedden ingericht voor interne rie ken en d.e afdeeling neurologie. Bovendien blijft de afdeeling aan den, Boezem voor de besmettelijke riekten en voor interne ziekten. De afdeeling dermathologie zal voor- loopig in het Sint Franciscusgasthuis gast vrijheid genieten. De hospitaalschepen zul len dan kunnen worden vérlalen. Alen hoopt deze reorganisatie in Octcober in orde te hebben. Alen zal in totaal de beschikking hebben over 450 bedden. Dank rij groote hulp van buiten af is een begm gemaakt met de vorming van een nieuwe boekerij. De bibliotheek van wijlen prof. Polak Daniels uit Groningen, welke m haar geheel is geschonken, "vormt van deze nieu we medische bibliotheek de kern.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2