Brieven uit Berlijn de spin 69802 69744 St. Liduinastraat LOTERIJKANTIMKÏ 69676 68154 Beëedigd Taxateur van Onroe- 67593 69899 68295 69400 Boterstraat 28-:-32. 67664 -a' -I-L v'd'Water> 68142 „Kofa"-Bertels, Dam 9-26. Timmerman-Metselaar - Aannemer 67863 N. Scheurkogel, Lange Nieuw 68109 Groenelaan 681 1 0 Singel 68111 Kreupelsiraat 68811 69551 69109 68421 De isoleering opgeheven. Geïnterneerden. Vinnige vastberadenheid. De Duitsche weermacht. Kunst en sport. door Johnston Mc. Cullejj DE DAGEUJKSCHE VRAAGBAAK Algemeen lostallatiebureau Anthraciefc Autodienstcn Levensmiddelen BIJLOO'S WINKELS LEDERWAREN Bakkerij Bankiers Bedden en Tapijten Be.drijïskleeding Boekhandel en Bibliotheek; Bouwkundige Druktverk Frigidaire - Huis houdkoelkasten Glas Goud- en Zilverwerken Hoeden, Petten (ook in laken) Huis- en Decoratie-Schilder G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Machinefabriek Meelfabrieken Meubilecring (Complete) Papiervernietiging Pompen Rund- Kalfs- en Varkensslagerij Schoorsteenvegen Sigaren, ete. Stoffen-Manufacturen Woningbureau Woning-inrichting Gemengd Nieuws Fransche soldaten ter aarde besteld (Eigen correspondentie). j Berlijn, 21 Juli. 1 Be verbinding tusschen Nederland en zijn landgenooten in Duitschland begint langzamerhand weer normale vormen aan te nemen. Normaal althans gezien in het kader van de nu eenmaal allesbehalve normale algenieene omstandigheden! Ik ■wil maar zeggen, dat aan de vrijwel to tale isoleering, die het gevolg was van de vijandelijkheden van den lOden Mei en daarop volgende bange dagen, nu een emd is gekomen, liet is nog wel tijdroovend eeiu visum van Nederland naar Duitsch land en vooral omgekeerd te krijgen, maar in Lallooze gevallen is het toch in de eer ste plaats vco: Nederlandsche handels lieden, die Duitschland wenschen te be reizen om oude banden te hernieawen of nieuwe aan te knoopen, mogelijk ge bleken. Men is al druk aan het... aanknoo- pen en dut is waarschijnlijk ook we! het verstandigste wat men op het oogenblik kan doen. - Verschil in behandeling. Men kan intusschen niet zeggen, dat voor de Nederlanders in Duitschland de situatie al weer volkomen normaal .is gó worden. Eenige weken geleden nog waren van hen (naar schattingveertig tot vijftig duizend zielen) een 700-tal in hoofdzaak in steden en dorpen in West-Duitschland woonachtig, geïnterneerd en wel voorna melijk in Zuid-Duitschland, waar zich ook de meeste, geïnterneerde Franschen en En- gelsehem bevinden. Dit op zichzelf eigen lijk zeer kleine getal waarbij nog eeuige Nederlandsche diplomaten en zich even eens op doorreis in Duitschland bevonden hebbende kooplieden gerekend moeten wor den, is sindsdien tot oageveer 300 inge krompen. Wat wel een sprekend bewijs is Voor de bewering, dat men Van Duitsche zijde het ernstige streven heeft gehad, met Nederland op zoo goed moge!: ken voet te blijven staan. Het is wel zeker, dat vrijwel alle Nederlanders in Duitsch land hun vrijheid herkregen zouden heb ben, indien de regeeriug in Nederldhdöch- Inctië even gematigd tegenover daar ge vestigde Duitschers ware opgetreden. Waar dit helaas blijkbaar niet het geval is men denke alleen reeds aan het verschil in behandeling doordat de Duitschers als Europeanen in tropisch klimaat in ge vangenissen moeten doorbrengen, terwijl de kleine groep Nederlanders in Zuid- Drutschland slechts een soort vestingaf- zxsndering doormaakt en bovendien nog ge-organiseerden steun van Nederlandsche zijde mag aanvaarden en ook ruimschoots geniet - mag met een in vrijheids-tellen van deze groep landgenooten helaas tot nader order niet worden gerekend en is men in Duitschland nu ook er toe over gegaan Nederlandsche vereenigingslokaïen, o.a. die van de oudste Nederlandsche ver- eesoiging „Nederland en Oranje" te Berlijn te sluiten, totdat men in Weltevreden tot een andere, politiek jegens de Duitschers in Indië zal zijn overgegaan. i - De stemming in Dniisehland. Een prachtige zomer tracht ons hier in Doitschland iets van het leed te vergoe den/dat deze oorlog nn eenmaal ook over het tot no overwinnende volk heeft ge bracht. De Duitsche regeering heeft zoo wel na dien veldtocht in Polen als na af loop vaa den grooten strijd1 in het Westen 1? „Wij hebben ons geld... dat is te zeg gen, Bert heeft het en dat is in orde," zei een der mannen. „Nou, kom clan. mee naar de keuken, dan zullen we zien, of er wat te eten is." Warwik hoorde, hoe ze de kamer ver lieten. Hij wachtte, lot ze allemaal- weg waren en deed de kastdeur omzichtig „open. Op tafel bevond zich iets, wat. in 3e gegeven omstandigheden voor hem meer ■waard was dan juweelen of geld. Dat was de hooge hoea van Saxbury. Hij zette hem op en liep naar ae 'voordeur. In de gang brandde geen licht en de keukender was dicht. De kust scheen veilig. Hij sloop door de gang naar de kamer, waardoor heen hij het huijs Linnen gedrongen was en sloot de deur achter zich. Hij luisterde aan liet nog openslaande raam, ot hij buiten nie mand hooide. Eindelijk klom, hij., zachtjes door het raam naar buiten. „Hé daar, wacht eens even," Azei een man, die naast hom uit den grond scheen óp te rijzen. HOOFDSTUK VIII. De hoed. Warwik besefte het gevaar, .waarin hij zich bevond; en hij had' geen zin, met.de overzichten van het aantal gesneuvelden, gewonden en vermisten gegeven. Volgens deze officieelo gelallen is dit verlies ge ring vergeleken bijv. met de enorme ge tallen waaraan de wereldoorlog ons had gewende Maar bedenkt men, dal nog dage lijks soldaten en burgers vatlen ook al is er een periodie van rust tusschen de groote slagen ingetreden, dan komen toch cijfers te voorschijn, die duidelijk maken, dat reeds vele tienduizenden gezinnon in het groote Duitsche rijk in rouw zijn ge dompeld en dat wei een zeer diep gevoel van vaderlandsliefde nocdig is om dat leed met zooveel inocd en vertrouwen op de leiding te dragen, als inderdaad liier in Duitschland te oonstateeren valt. De Buililscke eenheid. Er is een tijd' geweest, dat men lang niet overal in Nederland de waarheid over de situatie in Duitschland gedrukt kon krijgen. In het vertrouwen dat deze be treurenswaardige periode tot het verleden behoort, wil ik hier moedeelen, dat alle bewegingen van andere en wel in hoofd zaak Londensclie zijde over ontevreden heid in Duitsche kringen onzinnig zijn. Het Druitsche volk is in dezen strijd bezield van een vinnige vastberadenheid, die op den buitenstaander niet na kan laten een diepen indruk te maken. Men heeft vroe ger wel eens aan deze groote Duitsche eenheid en volksgemeenschap getwijfeld en het vermoeden uitgesproken, dat dit alles op dwaas berustte. Nu het om de groot ste beproeving gaat die voor een volk denkbaar is, kan men opmerken, dat deze nationale eenheid en geslotenheid echt is en voorbeeldig. Zeker, men zal hier met gejuich en gejubel het bericht ontvangen, dat al Je vijandelijkheden tot hot verleden belmoren. Maar men wenscht niet, dat deze oorlog met „gelijk spel" eindigt, om van een nederlaag natuurlijk in het geheel niet te spreken. Het Duitsche volk heeft dezen strijd evenmin gewenscht als zijn leiding, maar het is muurvast besloten, hem nu uit te vechten en wel tot een resultaat is bereikt, dat alle gevaren voor het Rijk in de toekomst menschelijkerwijs gesproken uifsinif. Wij moeten dat coastateercn ge heel afgezien van de gevolgen, welke deze botsingen reeds voor ons eigen zwaar be proefde land hebben gehad en nog zu'len hebben. Op deze plaats hebben wij nim mer aan politiek gedaan, maar er slechts naar gestreefd'; zoo volledig en waarheids- lievend voor te lichten over het land on zer inwoning. De voorraden. Mochten er in Nederland nog menschen zijn die geloof hechten aan inbiazingen over toenemende moeilijkheden of gebrek aan bepaalde voor weermacht en volk noodzakelijke dingen in Duitschland, dan wil 'ik hen hier de verzekering geven, dat zij verkeerd ingelicht'zrjn en verstan dig zullen doen htm inzicht te wijzigen. Voeding en kleed ing en alles wat verder noodig is om gezond en vol moed in de toekomst te blijven, zijn in het Duitsche Rijk in meer dan voldoende hoeveelheid voorradig, en er' is niets dat- er op wijst, drtt zulks in de eerstvolgende jaren niet meer het geval zou zijn. Waarbij uitdruk kelijk m-oet warden gezegd, dat wij er hier van het begin van d'en oorlog en reeds' vroeger aan gewend1 waren met minder uit te komen, dan bijv. de bevolking van Ne- Driehoeken in zijn schoen gevangen en gefouilleerd te worden. Werd hij nu jge- pakt, dan was zijn misdadigersloopbaan van het eerste begin af reeds onmogelijk geworden. Hij deed een snellen uitval en gaf den man een stomp tegen zijn kin. Dat benam hem cmn adem en deed hem in het gras neerploffen. Warwik wist wel, dat de man niet lang buiten gevecht zou zijn, maar hij had geen tijd voor een tweeden slag. Hij rende de oprijlaan af. De neergeslagen, beambte herstelde zich echter spoedig, schoot zijn revolver af en maakte alarm. Het scheen Warwik toe, dat h-j van alle kanten ant woord kreeg. Achter een boschje bleef hij even slaan luisteren. Als hij de goed' ver lichte .avenue opbolde, zouden ze hem zeker zien. Hij was nog lang niet buiten gevaar. Hij liep over het gras naar de achterzijde van het huis. Maar ook daar hoonde hij stemmen en hij wijzigde dus zijn plan. Hij was vlak bij een grooten boom en wist een laaghangenden tak te grijpen en zich omhoog te trekken. Hij klom hoogertusschen het dichte gebla derte en wachtte daar af, wat er verder zou g-eberen. De agenten zochten:den om trek af en ©enigen waren het huis binnen- gégaan. Boven in dien boom voelde War wik zich veilig. De politie zou daar nooit zoeken. Ze spenrden met hun zoeklichtjes den grond af. Maar hij kon niet aldoor in den boom blijven zitten. Het zou spoedig licht worden en hij - moest mar het huis van: Dwight terug en zijn gastvrouw dan ken voor^het prettige feest. De politie scheen te meenen, dat bij ontsnapt was. Ze dromden samen voor Herland na de thans ingevoerde distrfbutie- maairegelenl Wat de Duitsche weerkracht aangaat de prestaties der jnilitair-noodige indus trieën in het binnenland meegerekend' behoort men bij het schatten van de kansen der beide thans nog» strijdende volken, van do waarheid uit te gaan, dat de Duitschers over alles wat voor dien strijd noodig is; bescliikkcn in een /paté, die de voorzie ningen van 1939 no." verre overtreft. Een volkomen onbegrijpelijke propaganda van de andere zijde heeft nu reeds eenige malen tot voor de bctroktlen staten fatale mis rekeningen geleid. Men moge nu uit deze ervaringen geleerd hebben. Het Duitsche Rijk, als slraks de veldtocht tegen de Brit- scho eilanden onvermijdelijk blijkt dien strijd beginnen met ©en menschenmat-eriaal en een.voorraad aan oorlogsuitrusting, die nog massaler is dan die welke voor de overrompeling van de Weslelijke continen tale lanoen en het Engelsche cxpeditieleger noodig geacht werden. Hel is geen geheim, dat deze overwin ningen bchaalu werden, terwijl in Duitsch land ze'd nog een volledige reserve-weer macht onder de wapenen is gebleven, die met aan ©enigen strijd behoefde deel te nemen. Het is evenmin een geheim, dat pas in dó laatste weken nag groote lich tingen jonge Duitschers zijn opgeroepen, nu oudere lichtingen, die reeds in den wereldoorlog hun sporen verdienden en nu ion tweeden male in het vuur kwamen, naar huis zijn gegaan en waarschijnlijk voor goed bet geweer kunnon afleveren. En des ondanks kan men in de straten van Berlijn nee zoo talloos vele jonge mannen zien rondlcdpen," die blijkbaarnóg',voor'geen enkele taak bij de 1 andsverdeelig'ng noodig zijn gewerden; dat men zich afvraagt of hot materiaal aan weerbaren hier nimmer uitgeput raakt. De vrouw in het bedrijf. Ook valt het op, dat in vergelijking met den wereldoorlog slechts in zeer weinige beroepen de vrouw don man beeft vervan gen. Hier en daar in groote provinciesteden ziet men conductrices op de tram en ook in Berlijn kan men ze in trams en omni bussen aantrelfen. Maar eigenlijk zoo zel den, dat het nog opvalt. Natuurlijk zijn ze in zeer groote getale in de fabrieken in de plaats der weerbare mannen geko men en ook op het land hebben ze vele opengevallen plaatsen ingenomen. Maar ge lijk gezegd: met den wereldoorlog kan dit alles niet worden vergeleken. Wie zijn oogen nfet wijd open zet merkt behalve dan in steden in het noorden en in het.westen, die evenals Nederland helaas veel van Britsche bommen te lijden hebben, weinig of niets. Bayrcuth. In Beyrouth zijn de Wagnerv oorstellingen weer in vollen gang, ditmaal vooral voor mannon- eu- vrouwen van het Arbeidsfront en voor soldalen. De sport is in Duitsch land zelfs tot op zekere hoogte internatio naal gebleven. Het Ëerlijnsche stadion, dat honderdduizend zitplaatsen heeit, is vele Zondagen volkomen uitverkocht. Of men nu in de steden dan wel in die - dorpen rondziet, men zal overal opmerken, dat de menschen er goed gekleed en wel door voed uitzien en dat de stemming niets te wenschen laat. Zooiets is in oorlogstijd slechts mogelijk onder een bewind, dat ver vooruitziend is geweest en onder zeer bi- zondere omstandigheden wat liet algemeen vertrouwen in de toekomst aangaat. Ik ge loof niet, dat ditmaal Duitschland er on der is te krijgen, ook niet, als de kansen voor dit land nog eens minder gunstig mochten worden. £*7777 ^a- Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53- Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. JAN HOOGENBERG, HOOGSTRAAT 24. Bestel nu kolen 67578 k°ter>ikantooi ivIEDIAIR Hoogstraat 56 - Postzegelhandel Toekomst, Hoefijzer, Originee e Haco. Thuisbezorging gratis. C7Q10 2 x daags op Rotterdam O O I J. de Ronde (Fa. F. v. d. Velde) Boterstraat 77 Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36 Alle Bankzaken Assuranties het huis en hielden raad. Warwik klom omlaag. Op de laagste takken., luisterde hij nogmaals, aan-Jachtig, want hij wilde liever niet een poütie-agëht in de armen springen. Er scbeen niemand in zijn na bijheid en liij liet zich in het gras vallen. De menschen binnen zouden veronder stellen, dat de politie naar Bert bad ge zocht en blij zijn, dat ze niemand gevon den had. Hij sloop naar het tuinhek, klom er overheen, luisterde, nog even en bereikte langs een paadje de straat Omzichtig rondglurend waagde hij zich er eindelijk op en liep naar zijn autootje toe. Niemand hield hem aan. Hij wandelderustig verder tot hij den wagen zag staan. Nn nog maar er in springen en wegrijden. Binnen eert paar minuten .zou hij. een eind .weg zijn. iZonder aarzelen stapte hij in, zette den motor aan en draaide de lampen op. „Een oogen blikje, meneer," riep een stem uit het donker. „Politie." Warwik wilde niet herkend worden. De motor zoemde. Hij gafgas en de machine kwam op gang. „ilalL Stop, of ik schiet" Warwik'reed door- Gaf vol; gas. De wa gen schoot over de avenue heen. Hij boeg zich diep over het stuur, hoorde een knal en het fluiten van een kogel over zijn hoofd. Nog een schot. Hij trof de achter zijde van den wagen. Op twee wielen zwenxte hg aen eersten den besten hoek om. Hij was nu buiten schot en kon aan dë politic ontkomen. Bangs omwegen reed hij naar het huis vin Dwight. Maar hij bracht, de, auto niet op de zelfde plaats terug, waar 'hij - hem, wegge- (3 LIJNEN) Fa. Wïilcms <5c Emsting. Rotterdamschedijk 233-235-237. CQQGC F. Röttgering, Hoogstraat 17. OOOOU Grootst Speciaalhuis. Cnct O Uitgebreide Catalogus, A. Rood- OÏJü I O bol v.h. J. v. d. Berg's Boek handel, Rubensplein 16. rende Goederen. J. Bokhorst, Lange Nieuwstraat 145. PTCOC Drukkerij Wijchers, O/üZu Walvischstraat 3, Handels- en Vereenigingsdruk- werk. DOAHyl N.V. Pietersen Co's OÏJ'tUt' Automobielbedrijf (3 lijnen) Broersvest 74-76 onnnc N.V. Van Katwijk's Glashandel, Uu'uu Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. H. Th. v. d. Vlerk, Rotterdamschedijk 268. Gediol. Uurwerkmaker. Piet Heniger, Passage 1. Heerenmcde-artikelefl. Vraagt tel. zichtzending. Mattha's Lederhandel, Broersveld 145 - 152 Leder-fournituren, Koffers, Actetasscben, Reparation (2 lijnen) Modern ingericht reparatiebedrijf GOAQA N.V. A. Tietnan, Oofoq- Hoofdstraat 39, COOd Tarwebloem Tarwemeel OöZD I Tarweafvallen, 00770 G. J. de Jager. \J\J I I \J Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom Rembrandtlaan 7. G7GRC Jac. v. d. Waal, Westmolen- h wdv straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. RR7QR Verkoop, Verhuur en Reparatie vt" v" Willem Fontijne's Pompen-en Motorenhandel, Noordvest 85. Benzine- en Electromotoren. Dam 52. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. G7GGQ JAC- v. d. TEMPEL, O «JOU Broersvest 127 Alle bekende merken. Bezorging door geheel de stad. straat 177179. Uitvoering van werken in gewapend beton. C07K0 Woningbureau„Schiedam-West" ÖÖ/3it Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen com 1 Fa* Rijnbende Vaa Hoek, OOU I I Hoogstraat 32. Op Schiermonnikoog. Om vier uur gistermiddag werd. in aan wezigheid1 van Duitsche militaire autori teiten op dó begraafplaats voor slachtof fers der zee „Vredenhof" vier van'de tien aangespoelde lijken van Fransche militairen waarender een officier, ter aarde besteld. Ami de- groeve werd gesproken door twee Duitsche officieren en ds. Kannegieter uit Krommenie. De belangstelling was zeer groot. De andere lijken zijn geborgen en zullen haaldhad. Stel je voor, dat de eigenaar wat vroeger naar huis had willen gaan, en nu stond' te wachten, of iemand zijn wagen soms terug bracht. Of dat hij het kogel gat in den achterkant vond. Of dat de politiehet nummer opgenomen en den eigcnaan ban opgezicht. DergelijKO verwikkelingen moesten ver meden worcen. Hij liet den wagen dus een paar straten verder van het huis af- met geloofde lampen staan en wandelde de straat af. Over het grasperk bereikte hij de veranda weer. Do gasten begonnen af scheid te nemen. Warwik bekeek zijn kleeren. Zijn broek was gekreukeld door hel klimmen in den boom.: Maar dat zou niemand in de drukte opvallen. Met zijn hoed 'in ;do hand' liep hij de hal door en bereikte mevrouw Dwight, die het ver- valschte- sieraad -droeg. „Wat een prachtavond is het geweest, mevrouw," zei hij glimlachend, „zelfs voor iemand, die al zooveel heeft meegemaakt als ik." „Dat is een echt complimentje voor me," antwooidde zij vriendelijk. „Maar, zeg eens Jim, ik dacht, dat je me nog over een aanstaand* huwelijk had willen sprë ken?" „Och, u vermaakte u zelf blijkbaar zoo •goed, dat ik niet mét ernstige dingen durfde aankomen;" was zijn antwoord. >Nou dan op een anderen keer.; Wan neer je z'.n hebt. Ik geloof, dat ik wel kan; raden, wie'het meisje is." Hij schudde German de i hand, als wist hij niets van diens gemeene streken af. „Binnen een week of ,zop. zal ,cr wel wëër wat op de Beurs te verdienen zijn," morgen eveneens op „Vredenhof" worden heg raven. 1 Men vermoedt, dat de lijken door den hardón N.W. wind uit een wrak zijn ge spoeld' Warmte in Roemenië. Roemenië heeft gisteren den warmsten dag van dezen zomer gehad. In Boekarest steeg het kwik tot 49 graden Celdus in de zon en 32 graden in de schaduw. Des avonds brak een zwaar onweer, gepaard gaande met storm en regen, los. Zoo fel was bet noodweer, dat vensterruiten wer den vernield, heggen werden omgerukt en een reeks ongelukken ontstond. Ook in de provincie deden zich wolkbreuken voor, waardoor verwoestingen werden aangericht. merkte Dwight glimlachend op. „Goed, laat het me dan welen, ouwe jongen. Ik hen wel ongelukkig geweest, maar ik zou mijn verlies graag herstel len." Hij begreep het grijnslachje, dat zich om üe lippen van Dwight plooide, maar al te goed. Hij verliet .het huis en wan delde mot snede passen de avenue over. Een emdje verder riep hij een taxi aan. Zijn Japan sche bediende wachtte hem op. „Gelukkig weer zoo'n feest voorbij; Togo." „Ja, meneer." „liet wordt mijn dood nog. Zelfde men schen zelfde muziek zelfde dan sen;..? „Ja, meneer." „En ik hen mijn hoed kwijt geraakt." „Maar meneer." ó'Sv „Ja, mijn hoed. Iemand heeft liem bij vergissing meegenomen en zijn eigen la ten hangen. Bekijk dat dingeens, Togo. Dat is toen geen hoed voor een- heer „Neen, meneer," gaf Togo toe. „Verbraha hem maar, Togo. Geef hem aan den huisbewaarder en zeg, dat hij hem in het fornuis stopt. Nee, doet het liever zeh. Die kerel mocht hem eens verknopen en zoo'n ding hoort in het vuur thuis.- Jij moet hem ook niet bewaren, Togo. Zorg, dat hij morgenochtend dade lijk verbrand wordt." JëL Tïlon0^r«,ir if;/i-li*:jVi' John wist, dat hij op Togo, kon rekenen en dat di. bewijsstuk voorgoed zou ver dwijnen. Togo kreeg wel meer buitenis sige opdrachten. -s« rio.c (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6