eerste blad De oorlogvoering in Aïrika I Dinsdag 6 Augustus 1940 De actie der Italiaansche luchtmacht en van de landlegers f 93ste Jaargang. De gevechten boven Malta De Duitsche pamfletten in Engeland De reorganisatie van het Engelsche ministerie van oorlog De dienstplicht in de Vereenigde Staten Japan zal eischen stellen Krijgsgevangenen uit Duïtschland terug Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND x n BINNENLAND Geen eenheidsworst 4 Deze courant T^rscliqnt dagelijks, meiuit- londering vaü Zon** en Feestdagen, Pnja per kwartaal f 2.franco per post f 2 50. F "J s per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers S ets. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het cerstTOlgend nuni- mor moeten vóór cir uur aan liet Bu™tt bezorgd zijn. 's Zaterdags vóór 9 uur- Een bepaalde plaats van advertentien wordt oiet gewaarborgd. SCHIEDAM ISCIrlE COURANT AJfk 99Rd^ Prya der AdvortcaUén: van i5 regels 11.55; llUa fcAW"v iedere regel meer f030, m het Zaterdagnummer ■in h.ii jj. regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f 0.75 per regel. Incas60kosteu5 ets postkw itanties 15 ets. Tarieven van achertentiën bij abonnement zijn aan het Bureau erkrij^baar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Adverteuüün opgenomen A 10.50 t/m. iö wooi- den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden» 's WoensdagsKleine Advertentien tot 25 woor den f 0.25, mits vóór DIusdaga\on<I 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Adiertentiën 11.00, indien niet -vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgcL Een speciale correspondent van Stefani meldt biaonderheden over het luchtgevecht aan het front in Cyrenaica, waarover het legerbericht van heden spreekt. Italiaansche bommenwerpers begonnen vanochtend met het bombardeeren van een belangrijken Engelschen spoorweg: zij trof fen talrijke treinen met troepen en materiaal Vervolgens vielen zij tfe installaties en het vliegveld van Mersamatroe aan. Vijandelijke jagers bonden den strijd aan. Doch trokken ziicjh' terug na een Gloucester verloren te hebben. De Italiaansche toestellen keerden zonder verliezen op hun bases terug. ]n- tusschen deden jagers en gevechtsvliegtui gen een aanval op een colonne Britsch© pantserwagens, waarvan er verscheidene Werden vernield of onbruikbaar gemaakt. Jjagers maakten daarna1 een lange kruis tocht ter bescherming van Italiaansche troe- pjenhewtegingen, zonder dat zij vijandelijke toestellen zagen. Daar men voorzag, dat de vijand wraak wilde nemen voor de Italiaansche succes sen, tegen des middags verkenningsvlieg tuigen in verscheidene richt'ngen op, Zij rapporteerden aanzienlijke vijandelijke lucht strijdkrachten aan een zeer.groot gedeelte van het front. Onverwijld gingen de Italiaan sche jagers tot een bliksemsnellen aanval «yver. De vijandelijke formatie bestond uit drie zware Blenheim-toestelleu en zeven IGoucesters. De Engelscbe bommenwerpers begonnen op goed g©;uk hun bommen te laten vallen, doch zij troffen geen enkel Itali- aansch vliegtuig. Destrijd was buitenge woon hevig en eindigde met een volkomen Italiaansche oveiWiiMingy- daar alle Engel sche vliegtuigen werden neergehaald. Mees ter van het luchtruim gebleven, gingen de Italiaansche jagers opnieuw tot den aanval over. Vlak langs den grond vliegend vernie tigden zij een pantserwagen, terwijl een auto, waarin, naar het schijnt, hooge En gelscbe officieren zaten, in brand raakte. Iu het gebied van den Noord-Oostelijken Soedaü, bij het uitgangspunt van den spoorweg van Port Soedan naar liet bin nenland,' van den Soedan, welke spoor weg over twee sporen via Kassala naar het Zuiden loopt en via Atbara aanslui ting heeft met den grooten 'Cairo-Kaap- stad-spoorweg hebben de Engelsehen, on langs talrijke forten en vliegvelden aan gelegd1. Naar de oorlogscorrespondent van het D.N.B. voor do Middeliandsche Zee meedeelt, worden deze door eenheden Ita liaansche bommenwerpers systematisch ge bombardeerd. Het bombardement van Dsje- beit, dat gisteren geschiedde, is gevolgd dioor een luditaanval op Erewit, in de na bijheid! van den spoorbaan Port Soedan Kassala en door een bombardement van het nieuwe Engelsdie vliegveld! van Soe- mit, dat op 131 K.M. van Port Soedan ligt. Beide plaatsen liggen ongeveer 1000 meter hoog. Van zeer groote heteefcenis is die Ita liaansche luchtaanval op Hatja. In Hlaija splitst dte spoorbaan, welke deze plaats met Port Soedan verbindt, zich in een Zuidelijk traject, via Kassala en de lijn naar de marktplaats Atbara waar aanslui ting bestaat op den Khartoem-spoorweg, Haija is door de Engelsdien zeer versterkt. Sterk luchtafweergeschut bescüiermt bet vliegveld en vooral het knooppunt van den Soedanspoonvog. Niettemin is het aan Italiaansche vliegtuigen gelukt om de beide spoorbanen achter Haija voor vel© honderden meiers volkomen te verwoesten. In afzonderlijke operalies worden syste matisch alle mogelijkheden voor den vijand om zich te ravitailleeren of om terug te trekken afgesneden. Het behoud vau deu spoorweg naar Port Soedan is voor de Engciselion, die iu den Soedan strijden een levensbelang. Sedert via Alexandria en over dte Midldellandsche Zee geen en kele verbinding meer mogelijk is zijn do Britsche troepen in den Soedan op dte sterkingen. Op de munitie en op de levens middelen aangewezen, welke over Port Soedan ©ji over Aden worden aangevoerd. Daarom beleekent zoo besluit dit be richt de jongste Italiaansche luchtaan val, evenals elke nieuwe aanval op dtoz© steunpunten en versterkingen van den Port Soedan-spoorweg, een gevoelige ver zwakking van de Britsche troepen en een verbetering van de Italiaansche posities bij een laler offensief op de hoofdbtad van-den Soedan. Een speciale correspondent van Stefani deelt bizonderheden mede over de laatste Italiaansche verkenningsvlucht boven het eiland Malta. Een sterke afdeeling jagers was even voor middernacht naar het eiland gevlogen. Drie patrouilleerende Engelsdie jagers trachtten rich te verwijderen om een ge vecht te vermijden. Een dezer toestellen slaagde daarin niet en moest den strijd aanbinden tegen eenige der Italiaansche machines. Het werd verscheidene malen getroffen en stortte in een vrille neer. De 'Italiaanscihe formatie kon daarna onge hinderd! haar verkenningsvlucht voortzet ten: na twintig minuten hoven Malta te hebben gevlogen keerde zij zonder verlie zen op haar basis terug. Leger bericht no. 58 van liet Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Gedurende een verkenningsvlucht ter hoogte van Malta hebben onze jachtvlieg tuigen een gevecht geleverd met jagers van den vijaoa en een vijandelijke machine neergehaald Al onze toestellen zijn op hun basis teruggekeerd. In NoorJ-Afrika werd de vijand tijdens een treffen tusschen vooruitgeschoven ele menten over de grens van Cyrenaica op de vlucht gedreven. Hij liet twee gevechts wagens achter. Twee of drie gevechts wagens werden vernield. In Oost-Afrika is een van onze verkenningsvliegtuigen niet teruggekeerd. Engdsche schepen vluchten naar Gibraltar. De „Lavaro Facista" meldt uit Tanger, dat volgens berichten uit Algeciras de Britsche vlooteenheden, die bij liet eiland Formen- tara, ten Zuiden van de Balearen, zijn be schadigd, in den nacht van 3 op 4 Augus tus voor herstelwerkzaamheden in de ha ven van Gibraltar zijn binnengeloopen. Naar te Lissabon bekend' wordt zijn Za- terdadg en Zondag in verschillende plaat sen in Engeland huiszoekingen verricht naar strooibiljetten met uittreksels van de jongste rijksdagrede van Adolf Hitler, welke door Duftsrbe vliegers zijn neergeworpen. In de landstreken, waar die strooibiljet ten zijn neergeworpen heeft dte bevolking, ondanks de straffen, waarmede de autori teiten dreigen, nauwelijks een strooibiljet ingeleverd. Die huiszoekingen bleven vrij wel zonder resultaat en men heeft slechts enkele personen, kunnen arrestee ren, d'ie men voor leden hield van de legendarische „vijfd'e colonne". De strooibiljetten gaan overal in Engeland, in het verborgene ech ter, van hand tot hand en zonder het te weten bestollen de Engelscho posterijen talrijke afschriften van deze strooibiljet ten. Het effect dat deze hebben is des te grooter, daar dc ontevredenheid van de politiek van aeheimz innigheid van het Brit sche ministerie van propaganda steeds meer toeneemt. De Britsche burgerwachten. Naar de Londensclie correspondent van dte Nya Tagligt Allehando meldt, is een; groot aantal gepensionneerd'e Engelsche ge neraals en admiraals, die leidende betrek kingen bij dte burgerwaehi bekleedden, ont slagen, omdat hun voorstellingen van dc oorlogvoering als „volkomen verouderd" beschouwd moeten worden. Glas in Londenschc stations vervangen door vilt. Naar uit Londen gemeld wordt, worden de glazen daken op de Engelsche spoor wegstations wegens het gevaar voor splin ters verwijderd en door geperst vilt ver vangen. In twee groote Londtensche kop- stations is men thans bezig met dit werk. De spoorwegbeambten klagen er nu over, dat zij onafgebroken bij kunstlicht moe ten weïken. Geen Engelsche zomervacautie aan zee. In dte Engelsche bladen verschijnen ad vertenties welke de bevolking verzoeken ditmaal niet haar zomervacantie aan zee door te brengen, maar het vacantiegeld in de oorïog'slcenmg te beleggen. De adver tentie eindigt met: „In dit jaar zult ge inplaais van verlofweken spaarweken heb ben". De Britsche bladen bespreken uitvoerig de reorganisatie van het Engelsche mi nisterie van oorlog. Volgeas dte „Times" zijn er verscheidene mensdien uit het zakenleven in het ministerie van oorlog opgenomen, die blijkbaar het bedrijf op oommercieelo grondslagen moeten opfris schen. Voor deze functie werden benoemd een vakman uit dien tabaksbandel en voor aanstaande personen van de Imperial 'Che mical Trust, van de Cunard Line en de Irak Petroleumcampany. De nieuw be noemde personen hebben niet alleen een adviseerende stem doch moeten ook als leden van het personeel van het ministe rie van oorlog aan het verouderde appa raat nieuw leven inblazen. Aldus schrijft de „Times", die deze hervorming toejuicht, doch tevens de oude leiding tracht te ver ontschuldigen. De „Daily Mail" daarentegen doet een scherpen aanval op de oude ambtenaren van het ministerie van oorlog. Het blad! verwijt hun obstructie, vertraging en ver warring. in dte benoeming van zakenlieden ook voor de andere ministeries meent dte „Daily Mail" een stap te zien tot rationa lisatie van het regeeringsbedrijf. Het blad! herinnert aan een uitspraak van Ward Price, dat er.zonder aanzien des persoons hervormingen in het Engel sdie bestuur noodig zijn. Het D.N.B. meldt uit Washington: Het dienstplichten ontwerp is door de militaire Senaatscommissie met 12 tegen 3 stemmen aangenomen en aaa den Se naat doorgezonden. Volgens den tegenwoordigea vorm van bet ontwerp moeten zich ongeveer 12 mil- lioen mannen van 21 tot 30 jaar voor den dienst melden. In een aanvullende bepaling wordt de aanmelding van vrijwilligers van 18 tot 34 jaar voor een opleiding van een jaar toegelaten. Ofschoon in de militaire commissie slechts drie leden tegenstemden, wordt vol gens Associated' Press tii-.de plenaire zit ting een sterke oppositie verwacht. In leger- kringen hoopt men, dat, indien dte wet van kracht wordt, ia October de eerste 400 000 man kunnen worden opgeroepen. De toestand in Frankrijk, Verscheidene bladen in het niet-bezette Frankrijk koeren zich tegen een zekere zorgeloosheid, die fereede kringen der be volking ondanks de nederlaag toonen. De Moniteur, die relaties met Laval onder houdt, waarschuwt het volk, dat het den toestand' met meer zin voor de werkelijk heid' moet beoordeelen. Het blad kondigt tevens zeer groote bezuinigingen aan. De ravitailleering der bevolking is de belang rijkste taak geworden. Alle overvloed moet van den disck verdwijnen. Er zal zorg voor worden gedragen ,dat geen Fransch- man op kosten van. een andtere bevoor recht wordt. In dte Oeuvre schrijft Marcel in den- zelfden geest. Hij wenscht een eenheids partij, die als uiting van den volkswil maarschalk Pófain bij zijn zwaren arbeid' steunt. Engelsche kruiser uit Blo vertrekken. Na een oponthoud van vier dagen voor bet aanbrengen van herstellingen heeft de Engelsche bulpkruiscr „Alcantara" gisteren de haven van Rio de Janeiro verlaten. Tijdens oen persconferentie aan boord van den Engelschen hulpkruiser „Alcan tara" voor zijn verirek uit de haven van Rio de Janeiro is het tot een incident ge komen, waarover hot Braziliaansche dag blad „Meiodia" liet volgende bericht. Na hef voorlezen van het officieele Engelsche communiqué, vroeg een Brazi- lihaansche journalist, waarom eigenlijk het communiqué mebling maakte van een over winning van de „Alcantara", daar het schip zonder reparatie te Rio de Janeiro niet eens zijn reis had kunnen voortzetten en bovendien eerst in een Engelsche haven geheel herstel 1 kan worden. Het Duitsche schip heeft toch na den strijd met de „Al cantara" klaarblijkelijk zijn reis voortgezet, m ieder geval is bet noch Rio, noch een andere haven binnengeloopen. Helaas, zoo merkt de „Meioclia" op, heeft de Braziliaansche vragensteller geen ant- woora van den Engelschen officier gekre gen. Ilij is door de vuisten der Engelsche matrozen „zachtjes" van het schip ver wijderd. „Meiodia" is van meenïng, dat men der halve het antwoord', dat niet moeilijk is, aan de lezers moet overlaten. Enarelschc mijnenveger gezonken, De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de visschersboot „Marsona", die dienst deed als mijnenveger, door teen vijandelijke mijn gezonken is. Werkloosheid in Naar officieel jV Engelsch weridocJ.20, van 1? Juni 12.67 60431 gaslege' h -n, vd neemt toe. e zgemaakt, is het iste-kin het tijdvak opnieuw met Naar de Tokio Nitsji Nitsji meldt, heeft het Japansche departement van buitenland- sche zaken besloten de onmiddellijke invrij heidstelling te eischen van alle aangehou den Japanneezen, wier aantal reeds negen bedraagt en die zich te Londen, te Singa pore, te Rangoon en te Hongkong bevinden. Tegelijkertijd eisebt Japan garanties tegen een herhaling van bet Engelsche optreden. Wordt aan deze eischen geen gevolg ge geven, dan zoo meent de Tokio Nitsji Nitsji zal Japan gedwongen zijn tot het afbreken der diplomatieke betrekkingen. De pers gaat voort met Laar aanvallen op Engeland en eisebt van de regeering ook voor de scherpste maatregelen niet terug te schrikken. De iu overeenstemming met de Japan sche weermacht In het ministerie van bui- tenlandsclie zaken gehouden conferentie, heeft, naar Domei meldt, na bestudeering van de uit Londen ontvangen berichten het volgende vastgesteld: 1. Het arresteeren van die Engelschen, ■onder verdenking van spionnage is een zuiver binnenlaudsche aangelegenheid van Japa'n, terwijl het Britsche optredten een „gemeeno maatregel met politieken inslag" is. 2. Japan zal niettegenstaande diat, re presaille maatregelen vermijden en. 3. Nauwlettend letteu tot hoe ver Enge land' met zijn represaille-maatregelen zal gaan. 4. Japan zal doeltreffende maatregelen inemen, voor het geval Engeland met zijn actie doorgaat. De Japansche minister van buiteniandi- sche zaken zal binnenkort den Britsclien ambassadeur te Tokio, Graigie, om een volledigeu opheldering van het geval ver zoeken en tegelijkertijd in Londten ten scherpste protcsteeren. Men kan aannemen, zoo merkt Domei ten slotte op, dat hel ministerie van bui- tenla.nd.sche zaken vastbesloten is, een bij legging van het conflict op basis van wedc-rkeerighoid onder alle omstandighe den te weigeren. Japanner te Londen in vrijheid gesteld. De Japansche zakenman Satcury Ramiha- ra, die Vrijdag te Londen was gearresteerd is gisteravond weer in vrijheid gesteld Japan en Nedcrlandscli Indie. Naar Domei meldt is tusschen den Ja- panschen minister-president Konoye en ge neraal lfoiso overeenstemming bereikt over do uitvoering van de opdracht, welke laatstgenoemde heeft ontvangen voor Ne- deriandsch-Indië. Dc Gaelic en zijn aanhang. De „FcJaireur de Nice" publiceert ver klaringen van d'e nit Londen teruggekeerde Fransche diplomaten. Uit die verklaringen blijkt, dat de aanhang van den door den Fransehen krijgsraad ter dood veroordeel den ex-generaal De Gaulle, die zich aan Engeland gebonden heeft, slechts bestaat uit eenige uit Noorwegen teruggekeerde Fransche afdeeiingen. Het meerendoel de zer soldaten is vroeger lid van het Fran sche vreemdelingenlegioen geweest. Incident in Liverpool. B'ij het vertrek van een schip met ge- evacueerde Engelsche kinderen uit Liver pool is het tot incidenten gekomen. Toen het schip n.l. het teeken van ver trek gaf en de manschappen de landingsstei ger wilden inhalen, drong een groep arbei dersvrouwen met kinderen op den arm door de menigte toeschouwers en wilden de landingssteiger bestormen. De politie wist met moeite de vrouwen terug te drin gen, tot het schip zich van de kade had verwijderd, 1 Toen de kinderen hun achterblijvende ouders een laatste groet toewuifden, klonk uit de menigte geroep en. gefluit. Enkele vrouwen verbraken de afsluiting, klommen op planken en stapels goedeien, die op de kade lagen en riepen: „Wat moet er met onze kinderen gebeuren?" Toen de politie de vrouwen verzocht naar beneden te ko men, werden rij uitgescholden. Tenslotte haalde de politie de betoogsters met geweld naar beneden en voerde haar weg. Lloyd Gco-rge over Engeland. De „Nev-York Journal" publiceert een artikel van Lloyd George, waarin de Engel scbe minister-president tijdens den Wereld, oorlog, een beeld geeft van de stemming in zijn geboortestreek Wales. Hij, Lloyd George, heeft, zoo staat in dit opmerkelijk ©artikel, weinig personen ge troffen, die niet uiting gaven aaa hun ergernis over de tegenwoordigheid van lie den in de regeering, die verantwoordelijk zijn voor het gebrek aan voorbereiding. De organisatie der plaatselijke verdedigings maatregelen, alsmede het zichtbare gebrek aan samenwerking tusschen de verschillen de strijdkrachten, die een eventueel en aan val moeten afslaan, worden vooral in Wales sterk beeritiseerd. Vanzelfsprekend wordt ook veel werk over het gebrek aan wapens gesproken. Alle bedreigingen met straf zijn een lieleediging voor een patriotistisch volk. Gandlii waarschuwt Engeland. Volgens berichten in de Amerikaanscbe bladen, heeft Gandhi Engeland opnieuw voor een a:euwe vertraging van de beslis sing ten gunste van de onafhankelijkheid van Indie gewaarschuwd. liet al-Indische nationale congres zal niet eindeloos op vrijheid wachten, aldus verklaarde G.mlhi. Zelfmoorden iu Engeland. Volgens berichten van neutrale waar nemers te h<4 aantal zelfmoorden in Lon den, vergeleken met het vorige jaar, aan zienlijk toegenomen Van 1 Januari 1939 tot 8 Juli 193! werden er in Londen 293 zelfmoorden geregistreerd. Hiervan werden er in het eerste kwartaal 173, en in het twee-Je kwartaal 120 gepleegd. In dit jaar zijn deze cijfers, vooral in de arme wijken, met sprongen omhoog gegaan. In de periode van '1 Januari 1940 tot 30 April 1910, werden er in Lenden 324, en van 1 April lot 30 Juin echter 547 zelfmoorden ge registreerd Mandei in verzekerde bewaring. De vroegere Fransche minister van bin- nenlandsche zaken, Mandel, is in Fransch- Marokko onder bewaking gesteld. Hij zal worden overgebracht naar Rion (departe ment Pay de Dane). 1 In het landbouwbedrijf tewerk gesteld. i Te 01 den zaal zij'u gisteren pier extra trein uit Duitschland 380 Nederlandsche krijgsge vangenen aangekomen, die in de omgeving an Stettin hadden gewerkt, hoofd zakelijk in het landbouwbedrijf, waarvoor zij zich vrijwillig hadden verbonden. Ter ontvangst waren op het station te 01- denzaal aanwezig de burgemeester, de heer G. H. P. Bloemen, twee militaire genees- heeren, een majoor van het Nederlandsche Roode Kruis, verscheidene officieren, on derofficieren en manschappen, de brigade marechaussee te Oldenzaal, gemeentopo- politie enz. 1 1 In groepen van vijftig werden de man schappen overgebracht naar de barakken, van het r.k. ziekenhuis, waar allen werden onthaald-op brood met koffie, enz. Daarna volgde de registratie en het geneeskundig onderzoek, Waama velen van de gelegen heid gebruik maakten om in de Oldenzaal- sche bad- en zweminrichting een bad te nemen. In den loop van den dag keerden allen naar hun woonplaatsen terug. Geen tram in het Voorhout te 's-Gravcnhagc, De voorzitter der Haagsche gemeentelijk© monumentencommissie deelt mede: Dank zij persoonlijk ingrijpen van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied zal het Voorbout niet door de tram worden ontsierd. Dr. Seyss Iaquart, die zich ook bij zijn bezoek aan Middel burg een warm voorstander van monumen tenzorg toonde, heeft n.l., toen ik hein op het geval opmerkzaam maakte, onmid dellijk bepaald, dat voor de verwijdering van de tram van het Plein een andere op lossing moest worden gezocht. In overleg met de betrokken gemeentelijke diensten heeft de tramdirectie nu een weg voorge steld, die de schoonheid van onze stal ongerept laat. 1 Evenmin bed rij i'sonlw ric h tin g van veehouderij en vlecschhandeL De Vee- en Vleeschhaiad'el schrijft o.m.: Hoe groot het totaal aantal uit de markt te nemen koeien zal zijn, is nog niet zeker, maar een 300.000 wordt genoemd1, waar na onze veestapel met 1.8 rnillioen stuks! door den winter moet. Onge\eer gelijktijdig met afslachting en export, niet onmogelijk nog daarvoor, ver wachten wij invoering van een algeheel© vleescbdislxibutie. Dus zoowel van rund-, varkens-, kalis-, schapen- als paarden- vleescli. En dit zal dan zijn een distributie op bonnen. Heel wat soesa voor het bedrijf, maar d'e eenige mogelijkheid om een bil lijke verêeeling door te voeren. Aan. den slager mag men nu eenmaal d'e verdeding van. b.v. 1 pond' vleesch en rauw vet per man per week niet overlaten. De versch vleesch-distributie is een ont zettend moeilijk probleem, omdat men bier niet 1e doen heeft met een eenheidspro duct, maar met levend vee en met vleesch vain velerlei soort en kwaliteit. Die groote moeilijkheid' voerde in den vorigen oorlog uiteindelijk tot de befaam de eenheidsworst-productie. Tot zoo'n geweldige bedrijfsonlwrichting en eenzijdige vleeschvoorziening wil men aan de Veehouderijcentrale niet weer terug. Met de belanghebbende bonden wordt nu overlegd, hoe deze distributie nu is op te zetten met de minst mogelijke be drijfsonlwrichting. v| i •sJnei

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1